Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ελεγχος διαρροης(?) λαδιων

  1. #1
    Εγγραφή
    05-11-10
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    7
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ελεγχος διαρροης(?) λαδιων

    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση τεχνικης φυσεως, και οποιος μπορει ας με διαφωτισει.
    Σε ενα Ε39 της οικογενειας, υπαρχει πτωση σταθμης λαδιων του κινητηρα, σε επιπεδα περιπου ενος λιτρου ανα 2000 χιλιομετρα.
    Το αυτοκινητο παει αερας χωρις προβληματα αλλα το καψιμο καψιμο.
    Σε σερβις και ελεγχο τοσο στην επισημη αντιπροσωπεια οσο και σε εξωτερικα εξειδικευμενα συνεργεια, ειπωθηκε οτι ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου(!).
    Διαρροη δεν υπαρχει,και εχουν προταθει ως λυσεις απο αλλαγη ελατηριων κλπ μεχρι μετατροπη σε τριλιτρο.
    Το προβλημα ειχε μετριαστει με αλλαγη λαδιων,μπηκαν πιο ρευστα, αλλα παρουσιαστηκε παλι.
    Κινητηρας Μ54 2002 μοντελο.Μπορει καποιος να μου περιγραψει συνοπτικα ολον τον ελεγχο που μπορει να γινει ωστε να αποκαλυφθει που βρισκεται το προβλημα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tsambu : 15-03-11 στις 21:20

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας.
    Αν βάζεις το λάδι της αντιπροσωπείας Castrol 5-30 τοτε το κάψιμο που περιγράφεις είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού. Δοκίμασε άλλη μαρκα π.χ. valvoline και ίσως δεις μειωμένη κατανάλωση λαδιού. Εξαρτάται και από πόσο το πιέζεις το μοτέρ σου. Το δικό μου με μέτρια πίεση καίει 1 κιλό στα 5.000 κμ. Μ54 και γω.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πολυ καιει το οχημα, ξεκινας απο τσιμουχακια βαλβιδων και καταληγεις σε ελατηρια - κυλινδροι, αν μεινεις στα τσιμουχακια αξιζει η επισκευη τωρα αν πας πιο κατω χοντραινει το πραμα ισως ειναι καλυτερα μετα να πας σε αλλαγη κινητηρα (κινητηρα που γνωριζεις και μονο)

  4. #4
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    υπαρχει ελεγχος να δεις αν ειναι απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων ή απο τα ελατηρια των εμβολων. Σου μετρησαν συμπιεση στην αντιπροσωπεια?

  5. #5
    Εγγραφή
    05-11-10
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    7
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Πανο,καλως σας βρηκα,σας διαβαζω καιρο.

    Οχι δεν μετρησαν την συμπιεση παρα προτειναν αναβαθμιση του μοτερ σε τριλιτρο με κοστος 6 χιλιαδες ευρω(στην αντιπροσωπεια).Ελατηρια κλπ 1300 ευρω(εκτος αντιπροσωπειας).
    Το αυτοκινητο κινειται πολυ συντηρητικα γενικα λογω οικογενειας.Αν πιεστει καιει λιγο παραπανω.
    Μου κανει εντυπωση που μου λενε διαφορετικοι μηχανικοι οτι ειναι στα ορια του φυσιολογικου ενω πιστευω οτι καιει πολυ.
    Αυτοι μου λενε παρτο τραβα πανε οπου θες, δεν υπαρχει προβλημα, εγω ομως να πω την αληθεια για μακρινα ταξιδια φοβαμαι.
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tsambu : 16-03-11 στις 08:24

  6. #6
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τωρα κατα ποσο φυσιολογικο ειναι το ενα λιτρο και 2.000 δε ξερω..
    πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση,κανε ενα τεστ με λαδια αλλης εταιριας.
    χωρις να γνωριζω τι λαδια βαζεις,κανε μια δοκιμη αν θες και με τα μαμα λαδια που θα σου δωσουν απο αντιπροσωπεια.
    μετα προχωρα σε στιμουχακια.
    αν το προβλημα δεν λυθει τοτε τα πραγματα σοβαρευουν πολυ.η κανεις ενα γενικο rebuild στο δικο σου μοτερ,οποτε το κανεις καινουριο,η προχωρας σε μια μετατροπη..
    ενα ενα τα βηματα ομως, μην αγχωνεσαι απο τωρα.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tsambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω Πανο,καλως σας βρηκα,σας διαβαζω καιρο.

    Οχι δεν μετρησαν την συμπιεση παρα προτειναν αναβαθμιση του μοτερ σε τριλιτρο με κοστος 6 χιλιαδες ευρω(στην αντιπροσωπεια).Ελατηρια κλπ 1300 ευρω(εκτος αντιπροσωπειας).
    Το αυτοκινητο κινειται πολυ συντηρητικα γενικα λογω οικογενειας.Αν πιεστει καιει λιγο παραπανω.
    Μου κανει εντυπωση που μου λενε διαφορετικοι μηχανικοι οτι ειναι στα ορια του φυσιολογικου ενω πιστευω οτι καιει πολυ.
    Αυτοι μου λενε παρτο τραβα πανε οπου θες, δεν υπαρχει προβλημα, εγω ομως να πω την αληθεια για μακρινα ταξιδια φοβαμαι.
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Το μικρό σου όνομα ?
    Πόσα χλμ έχεις κάνεις συνολικά ? είναι σωστά συντηρημενος ? Ο Μ54 δεν είναι κινητήρας που τον ανοίγουμε γιά μικροπράγματα ... Δοκίμασε άλλη μάρκα λάδια, εκτός castrol.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PANOS-E60 : 16-03-11 στις 08:52

  8. #8
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    140
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μιας και είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ, βρέθηκε ότι είχε πρόβλημα ο διαχωριστής λαδιού. Αρχικά πριν αλλάξουμε το διαχωριστή ξεκίνησε ο μηχανικός με αλλαγή του λάδιου με άλλο λίγο "πιο παχύ". Συνέχισε να καίει και έτσι πήγαμε για αλλαγή του διαχωριστή. Αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι επίσης κάποιες αιτίες έλλειψης λαδιού Πάντως μετά την επισκευή και αφού έχει πάνω του ο κινητήρας αισίως 230.000 χλμ καίει λάδι ο κινητήρας αλλά στα πλαίσια του φυσιολογικού.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά καθόμαστε και λέμε λέμε λέμε και υπολογίζουμε με του αλλουνού την τσέπη.

    Φίλε tsambu πριν κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δες από κάποιο επίσημο χαρτί του οχήματός σου πόσα λίτρα λάδι προβλέπει η BMW να καίει ανά 1000χλμ, και μετά κάνε το οτιδήποτε.

    Πάντως το να βάλεις ένα βαθμό μεγαλύτερο στο ιξώδες ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να μην τα καίει, είναι εκτός από λάθος και καταστροφικό για την λίπανση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  10. The Following User Says Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    paganis (16-03-11)

  11. #10
    Εγγραφή
    30-10-10
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    37
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το να βάλεις ένα βαθμό μεγαλύτερο στο ιξώδες ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να μην τα καίει, είναι εκτός από λάθος και καταστροφικό για την λίπανση.
    Το κάνεις μια φορά για να ξεμπλέξεις από τα συνεργεία που προτείνουν αλλαγή κινητήρα χωρίς να έχουν δει αν χάνει από το... φίλτρο πχ.
    Βλέπεις αν έχεις διαφορά στην κατανάλωση και κρίνεις μόνος σου. Αν εξαφανιστεί σχεδόν η ίδια ποσότητα, το πρόβλημα είναι διαρροή και ψάχνεις να την ανακαλύψεις. Αν εξαφανιστεί αισθητά λιγότερο τότε πραγματικά το καις και βλέπεις τι κάνεις με τον κινητήρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP