Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Porsche cayenne turbo 1ης γενιας…ΒΑΣΙΛΙΑΣ!!

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.316
    Thanked
    7325
    Rides
    4

    Προεπιλογή Porsche cayenne turbo 1ης γενιας…ΒΑΣΙΛΙΑΣ!!

    Δευτερη φορα λοιπον πισω από το τιμονι του γιγαντα των 2,4 τονων και αυτή τη φορα σε εκδοση turbo, καθως παλιοτερα ειχα οδηγησει ένα S ιδιας γενιας και ειχα πραγματικα εντυπωσιαστει!!!

    Άλλο αμαξι είναι η turbo, της παει το κυβικο και η τουρμπινα!! Από τα πρωτα κιολας μετρα κυλισης νιωθεις ότι αυτή είναι η εκδοση που πρεπει να παρεις εξαρχης. Δεν θα ασχοληθω με ποιοτητα και τετοια ρηχα σε ένα αμαξι που είναι ο ορισμος της καθως εχει γερασει εξαιρετικα και ας μην ειχα και το καλυτερο δειγμα στα χερια μου. Η δικη μου λοιπον ηταν μοντελο του 2006 με καμποσα χιλιομετρα και χερια (στο μοτερ) φορτωμενη στην πλατουλα της ..παρα την κακη ιστορια το αμαξι παραμενει ενας γιγαντας που δεν νιωθει από χιλιομετρα και στριψιμο. Διαβαζω τα specs που λενε για 0-100 σε 5.6 αλλα αυτό που δε σου λεν είναι ότι θα τα κανεις λες και εισαι πανω σε μπαλκονι!!!!ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ αν και θελει λιγο συνηθειο για μενα…ένα άλλο περιεργο είναι τα φρενα τα οποια πραγματι δεν είναι και τοσο δυνατα οσο θα περιμενε κανεις, κατι σπανιο για πορσε!! Μαλλον στις επομενες γενιες αυτό θα το εφτιαξαν!

    Μετα την εκτοξευση λοιπον, παρεα με την καταναλωση των 24λτ/100, αρχιζουν τα ακομα καλυτερα. Αν μου ελεγαν ότι είναι 2 τονους το αμαξι ευκολα το πιστευα,καθως κρυβει την μαζα του παρα πολύ καλα και στριβει ακομα πιο καλα! Δεν εχω ξαναδει τετοιο τερας να καταφερνει να αψηφα τους νομους της φυσικης με τετοια ευκολια όταν από την αλλη ακομα και στη πολη και με λιγα χιλιομετρα το αμαξι παραμενει ευχαριστο και παιχνιδιαρικο! Φυσικα το ιδιο μπορει να ταξιδευει ολη μερα με 180+ αρκει να εχεις μεγαλο οριο στην πιστωτικη για να του βαζεις συνεχεια βενζινη..το μοναδικο όμως είναι ότι μπορεις και να βολταρεις ολη μερα με ουτε 2000rpm στην παραλιακη και να σε χαζευουν ολοι μεσα από το πορκυ σου..για να γκρινιαξω λιγο ισως να ηθελα ένα κλικ καλυτερο-πιο γρηγορο το κιβωτιο αν και αμφιβαλλω αν άλλος κατασκευαστης το 2006 ειχε ταχυτερο από αυτό!!

    Θα σας τη πω την αμαρτια μ, ναι μετα την βολτα εκανα ένα ψαξιμο στο car να δω ποσο κοστιζει ένα τετοιο..χοντρικα ένα αρκετα καλο κανει γυρω στα 15κ και φυσικα ότι βγαλει είναι πανακριβο , οποτε με ένα 25αρι εικαζω εχεις ένα τετοιο να κανεις την πλακα σου σαν πλουσιος οικογενειαρχης..Αν πραγματι μου αρεσαν τα suv- τζιπακια, όπως αρεσουν στον περισσοτερο κοσμο, μαλλον δεν θα κοιταζα κατι άλλο..φυσικα αν το budget ανεβαινε παλι το ιδιο αγοραζεις απλα σε δευτερη γενια..problem solved!!LONG LIVE THE KING

  2. The Following 5 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (10-09-24), BILL007 (05-09-24), dark knight (27-08-24), isou (28-08-24), wheelman (06-09-24)

  3. #2
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    166
    Thanked
    206
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει εδώ, μπορεί σε κάποια άλλα fora, οπότε γράφω και την δική μου αρκετά παλιότερη εμπειρία test drive με ένα 4.5S, ίδιας χρονιάς (2006). Το οδήγησα μάλιστα back-2-back με ένα X5 4.8iS, ένα Range νομίζω ίδιας χρονιάς και ένα CX7, οπότε είχα και την άμεση σύγκριση. Λοιπόν, αν και S (οπότε *μόνο* 380 άλογα) είχε αρκετή δύναμη, προσωπικά βρήκα το κιβώτιο ΟΚ αλλά λίγο αργό, εσωτερικό άνετο και χλιδάτο (μόνο το RR ήταν πιο άνετο, αλλά είχε κουρτινάκια ρε παιδιά σαν το σαλόνι της γιαγιάς μου!!) αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι το Porsche μαζί με το RR μου έδωσαν την περισσότερη αίσθηση "τζιπούρας" από τα άλλα 2. Προφανώς περίμενα το RR να είναι έτσι αλλά το RR έχει εντελώς άλλη λογική, οπότε αναμενόμενο. Μπαίνοντας στο 4.8iS ένιωσα κατευθείαν το πιο "στρητάδικο" στήσιμο και νόμιζα ότι μπήκα σε μικρότερο αυτοκίνητο. Ώσπου μπήκα τέλος στο CX7, και νόμιζα ότι ξαναμπήκα στο RX8, τόσο μεγάλη διαφορά σε αίσθηση -και χώρους- είχε το CX7 από τα υπόλοιπα.

    Ο φίλος μου έμπορος μου είπε κατευθείαν βέβαια να μην ασχοληθώ καν με το RR (λόγω βλαβών, κόστους και στησίματος, αφού ήξερα τι έψαχνα), οπότε έμεινα μεταξύ των άλλων 3. Ενώ θα ήθελα να έχω την αερανάρτηση και το ταμπλώ του Cayenne, τελικά η αίσθηση και το μέγεθος του αυτοκινήτου με απέτρεψε, ενώ το Χ5 (1η γενιάς) ήμουν έτοιμος να το τσιμπήσω, αν δεν είχα οδηγήσει το CX7 και δεν σκεφτόμουν διπλά για το κόστος χρήσης και καυσίμου. Να σημειώσω ότι τα γερμανικά είχαν αρκετά χλμ, παρόλα αυτά το RR με λιγότερα χλμ είχε ήδη ζητήσει μπουκάλες και κάτι ηλεκτρονικά (δεν θυμάμαι τι). Τελικά πήγα με την πιο safe και λογική επιλογή του CX7, και δεν το μετάνιωσα ποτέ, απλά έπρεπε να περάσουν σχεδόν 15 χρόνια για να πάρω τελικά ένα BMW.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Ace : 27-08-24 στις 13:17

  4. The Following 2 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (05-09-24), nikos valvetronic (28-08-24)

  5. #3
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.316
    Thanked
    7325
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Εχει σοβαρη διαφορα, το cayenne turbo με το cayenne s..ειναι αρκετα πιο σπορτιβ το μεγαλο..ισως γιαυτο να μη τρελαθηκες με το s...επισης ειναι χαοτικη η διαφορα σε γκαζι, στο μικρο ενιωθες το βαρος ενω στο μεγαλο ουτε καν..γενικα μικροτερες κλισεις, πιο δεμενο αμαξωμα, αλλο πατημα..
    Υγ..το cx7 ειναι αμαξαρα, γιατι ειναι μαζνταρα!!

  6. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (05-09-24)

  7. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.209
    Thanked
    14101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιλάμε για ΕΠΟΣ που έσωσε τη Porsche...
    nik200 Νίκο έχεις οδηγήσει και Turbo S?



    A water-cooled V8 engine with bi-turbocharging powered the Cayenne Turbo. From model year 2005 onwards, the Cayenne Turbo was offered with an enhanced performance level. This version produced 50 horsepower more than the Cayenne Turbo without increased the performance enhancement.
    In model year 2006, Porsche introduced the top-of-the-range Cayenne Turbo S model.


    Model overview

    Body made of fully galvanised sheet steel // Tailgate that folds all the way up // Silver roof rail system // Flexible plastic front and rear aprons // Powerdomes on the bonnet // Bi-Xenon headlights with dynamically controlled static cornering lights // Two twin tailpipes // Red brake callipers // Interior combines metal look and high-tech leather // Four electric window regulators //

    Increased power from 450 HP to 500 HP // More powerful brake system // 19-inch aluminium wheels // Acceleration from 0 to 100 km/h in 5.3 seconds // Maximum speed of 270 km/h



    https://www.porsche.com/central-east...yenne/e1turbo/



  8. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    A8hnaios (10-09-24), nik200 (05-09-24)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP