Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Προβληματικες ζαντες σε Ε89 Ζ4

  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή Προβληματικες ζαντες σε Ε89 Ζ4

    Πριν απο ενα μηνα περιπου και ενω απουσιαζα εκτος Αθηνας,ο πατερας μου δανειστηκε το αυτοκινητο μου για ενα συντομο ταξιδακι μεχρι την Θεσσαλονικη.
    Στα μισα της διαδρομης περιπου,με παιρνει εντρομος τηλεφωνο και με τα λιγα αγγλικα που γνωριζει προσπαθει να μου εξηγησει τι ειναι αυτο το περιεργο μηνυμα που εμφανιζεται στην οθονη του navigation συνοδευομενο απο τον γνωστο ενοχλητικο ηχο του WARNING της ΒΜW.
    Τον ρωταω αν αισθανεται το αυτοκινητο να "τραβαει" απο καποια πλευρα οταν οδηγει στην ευθεια.Το πειραμα γινεται και αμεσως καταλαβαινω πως προκειται για απωλεια στον αερα του ελαστικου.
    Τον καθησυχαζω εφοσον το λαστιχο ειναι Run Flat και του λεω απλα να επισκεφτει το πιο κοντινο βουλκανιζατερ για να τσεκαρει το προβλημα.
    Πραγματι,το ελαστικο ειχε μεινει με 18lb αερα(σχεδον ο μισος αερας).Ο βουλκανιζατερας εβγαλε το λαστιχο αλλα δεν διαπιστωσε καποιο σκισιμο ή καρουμπαλο οταν το βυθισε στο νερο.Συμπληρωμα αερα και συνεχεια ταξιδιου...
    Επιστροφη στην Αθηνα την επομενη μερα και καπου στην Αττικη Οδο "τσουπ"
    παλι το μηνυμα...Straight ahead ο πατερας στον δικο μας βουλκανιζατερα ξεζανταρισμα του ελαστικου και ερχομαστε αντιμετωποι με την πικρη αληθεια.
    Ραγισμενη ζαντα σε 3 σημεια απο το εσωτερικο μερος της στεφανης,με παχος ρυγματος λιγο παραπανω απο μια τριχα.Ολες οι ρωγμες ηταν περιπου συμμετρικες δηλαδη ανα 120 μοιρες περιπου περιμετρικα της στεφανης.
    Πρωτη εκτιμηση του βουλκανιζατερα μας:"δεν ειναι απο λακουβα με καμια Παναγια αυτο...Η ζαντα ειναι ελαττωματικη".
    Ουτε εγω,ουτε ο πατερας μου θυμωμαστε να εχει πεσει το αυτοκινητο σε γερη λακουβα-μαχαιρι και ετσι μπαινουμε σε υποψιες να ψαξουμε το θεμα.
    Ανεβαινω Αθηνα και η πρωτη μου δουλεια ειναι επισκεψη στον Σπανο για να τσεκαρουμε το προβλημα.Αρχικη εκτιμηση αντιπροσωπειας:"Εχετε ριξει το αυτοκινητο σε λακουβα και ετσι προκληθηκε"...
    Η ζαντα φωτογραφιζεται και στελνονται οι φωτογραφιες στους αντιστοιχους πραγματογνωμονες της BMW Hellas για να βγει πορισμα.
    Μην μπορωντας να κανω κατι αλλο,παραγγελνω καινουρια ζαντα την οποια θα εβαζα ανεξαρτητως πορισματος του πραγματογνωμοντα μιας και ο πατερας μου δεν δεχοταν κουβεντα περι της επισκευης της.
    Εκει ερχεται το πρωτο κοστουμι...
    Τιμη ζαντας:643 ευρω και σαν να μην εφτανε αυτο διαπιστωνουμε καρουμπαλο και σκισιμο στο ελαστικο στην εσωτερικη πλευρα ακριβως στο σημειο που ενωνεται το πελμα με την πλευρικη επιφανεια του ελαστικου.
    Αυτο δεν μπορω να το αποφυγω και παραγγελνω και καινουριο ελαστικο Bridgestone 255/30/R19 σε τιμη 410 ευρω.Δευτερο κοστουμι...
    Απογοητευομαι πληρως γνωριζοντας πως δεν μπορω να αποφυγω τα 400 ευρω του ελαστικου οπως και να ΄χει και τα 640 ευρω της ζαντας εχουν τασης φυγης απο την τσεπη μου γνωριζοντας πως οι πραγματογνωμονες της BMW Hellas δεν προκειται να συγκινηθουν πολυ και να δωσουν σημασια στο θεμα...
    Και εδω ερχεται ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ που τον ευχαριστω θερμα και μου ανοιγει τα ματια.
    Στην επισκεψη μου στο σπιτι του για να τοποθετησουμε τις σκαστρες του μαζι με τον Στρατο με ενημερωνει πως ο συγκεκριμενος τυπος ζαντας(296 style) για Ε89 Ζ4 εχει βγει αποδεδειγμενα ελαττωματικος και αντικαθισταται δωρεαν σε αλλες χωρες με ιδια ζαντα(παντα καινουρια) ή οποιαδηποτε αλλη της αρεσκειας του πελατη με πρωτοβουλια των εκει αντιπροσωπων.
    Ανασκουμπωνομαι καπως και αναπτερωνεται το ηθικο μου και την επομενη μερα με εκτυπωμενα χαρτια απο συζητησεις σε ξενα forum επισκεπτομαι παλι τον Σπανο και του παραθετω τα χαρτια της "υπερασπισης" μου.Ζηταω να επισυναψουν τα ντοκουμεντα μου στην εκθεση τους και να τα στειλουν στον πραγματογνωμονα,αλλα μου απαντουν πως τα χαρτια αυτα δεν αποδεικνυουν τιποτα καθως δεν αποτελουν επισημο εγγραφο της BMW(ΝΤΟΙΓΚ!!!!!!!!).Με ενημερωνουν πως αν η αποφαση ειναι αρνητικη προς την πλευρα μου εγω μετα σαν ιδιωτης(και οχι πλεον μεσω του Σπανου) θα πρεπει να κινηθω και να φτιαξω ενα δικο μου δελτιο παραπονων το οποιο θα αποστειλω στην BMW Hellas για να προσπαθησω να δικαιωθω.Σε αναμμενα καρβουνα λοιπον εγω και δωστου αναμονη μιας και η ζαντα δεν υπηρχε στην Ελλαδα και ερχοταν απο Γερμανια.
    Σημερα τελικα ελαβα τηλεφωνημα πως η ζαντα ηρθε και την Δευτερα ο πατερας μου θα παει για την τοποθετηση,ευτυχως με πορισμα θετικο προς την πλευρα μας,οπως μας ενημερωσε ο Σπανος.
    Το πρωτο κακο ειναι πως για το ελαστικο δεν μπορουν να κανουν τιποτα μιας και δεν αποτελει ανταλλακτικο που να φερει την επωνυμια της BMW,επομενως ειναι κατι που δεν αφορα την αντιπροσωπεια και επομενως θα πρεπει να βρω παλι το δικιο μου απο πραγματογνωμονα της Bridgestone αυτη την φορα(πηξαμε στους πραγματογνωμονες δηλαδη).Το δευτερο κακο ειναι πως το ελαστικο δεν υπαρχει σε διαθεσιμοτητα και ειναι αγνωστο ποτε θα ερθει.
    Προσοχη λοιπον στο συγκεκριμενο τυπο ζαντας(296 style) και συγκεκριμενα σε αυτες του πισω αξονα,αφου ειναι σουπερ-ευαισθητες και την "ακουν" πολυ ευκολα σε δρομους που παρουσιαζουν πολλες ανωμαλιες.Κοινως,δεν προτεινονται για την Ελλαδα...
    Προς το παρον,θα γινει η αντικατασταση την Δευτερα και θα μεινω με αυτες τις ζαντες,ελπιζω χωρις νεα προβληματα.Πανεμορφη η ζαντα,μου αρεσει,αλλα παντα στο πισω μερος του μυαλου μου θα υπαρχει το προβλημα αυτο και θα με ψιλοβασανιζει και να μου βαζει ιδεες για την ασφαλεια μου.Σκεφτομαι καποια στιγμη να τις αλλαξω,με αλλες aftermarket εκτος BMW,αλλα σε καμια περιπτωση τωρα,γιατι ηδη τρεχουν αλλα εξοδα για το αυτοκινητο με την μηχανολογικη του βελτιωση(ιντερκουλερ,σκαστ ρες,αναβαθμιση προγραμματος),οποτε δεν μας παιρνει για αλλα εξοδα.
    Το συγκεκριμενο γεγονος με δυσαρεστησε αρκετα και μου αφηνει μια πικρια,αλλα αυτα δυστυχως συμβαινουν και στις καλυτερες "οικογενειες",κοινως ειναι μεσα στο προγραμμα και πολλες φορες δεν μπορουμε να το αποφυγουμε.
    Ευχαριστω παρα πολυ τον φιλο ΓΙΑΝΝΗ που κυριολεκτικα με εσωσε και μου ανοιξε τα ματια,μιας και πηγαινα σαν το προβατο στην σφαγη.Του χρωσταω οπωσδηποτε ενα κερασμα(τραπεζι με ψαρακι στην παραλια Ασπροπυργου) και οτι αλλο φυσικα χρειαστει απο μενα ειμαι στην διαθεση του.

    Σας παραθετω και το link που μου εδωσε ο ΓΙΑΝΝΗΣ σαν αποδεικτικο στοιχειο:

    https://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=484812

    Ευχομαι καλα και ασφαλη πανω απο ολα χιλιομετρα σε ολους,
    Δημητρης



    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  2. The Following 8 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    aristent (25-02-11), bill_m3 (25-02-11), deepBLUE (25-02-11), georggge46 (25-02-11), GiannisRob (25-02-11), Kostas_1 (26-02-11), nikos-Mpacket (25-02-11), z3 2.2 (25-02-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Υ.Γ : Ισως να μην ειναι τυχαιο το γεγονος οτι την ιδια μερα που επισκεφτηκα την αντιπροσωπεια ενα ιδιο Ζ4,
    με τις ιδιες ακριβως ζαντες ηταν εκει με αναλογο προβλημα,το οποιο οι υπευθυνοι προσπαθησαν να μου το αποκρυψουν


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  4. #3
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    και μετα λεμε "Παρε της μαμα bmw ζαντες, εγγυηση!" !


    υπομονη φιλε...
    ευχομαι καλα ξεμπερδεματα.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  5. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Karizma Z4 (25-02-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    21-07-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    300
    Thanked
    98
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ : Ισως να μην ειναι τυχαιο το γεγονος οτι την ιδια μερα που επισκεφτηκα την αντιπροσωπεια ενα ιδιο Ζ4,
    με τις ιδιες ακριβως ζαντες ηταν εκει με αναλογο προβλημα,το οποιο οι υπευθυνοι προσπαθησαν να μου το αποκρυψουν
    αφου ειναι κουφ@λες... σου λεει αμα κατσει.. τσακ το βγαλαμε το μεροκαματο..

  7. #5
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.918
    Thanked
    3234
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπορώ να ρωτήσω σε ποια αντιπροσωπεία απευθύνθηκες?

  8. #6
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Το μόνο σίγουρο είναι πως οι 19άρες ζάντες δεν φτιάχτηκαν για Ελληνικούς δρόμους...

  9. The Following User Says Thank You to Libanner For This Useful Post:

    z3 2.2 (25-02-11)

  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να ρωτήσω σε ποια αντιπροσωπεία απευθύνθηκες?
    Γιάννη γράφει στο Σπανό.



    Τουλάχιστον γλίτωσες τα 640....
    Μπράβο στον ψαγμένο φίλο μας ΓΙΑΝΝΗ!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bill_m3 : 25-02-11 στις 16:44

  11. The Following User Says Thank You to bill_m3 For This Useful Post:

    Z4 DCT (25-02-11)

  12. #8
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η ζαντα ειναι μαρκας Ronal.....γερμανικη εταιρεια αλλα πως και αφησε τετοια εξελιξη η BMW χωρις να κανει ανακληση?....ευτυχως στο δικο μου ειναι της BBS!!!

    Τελος πολυ χαιρομαι που το φορουμ σωζει απο αναιτια εξοδα ακομη ενα μελος μας!!!

    Τωρα ,οσο για το φιλο μας το Γιαννη.....δεν φτανουν τα λογια!!!!

    Τελος καλο ολα καλα!!!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    nikos-Mpacket (25-02-11), Z4 DCT (25-02-11)

  14. #9
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν μπορουσα να γλυτωσω και τα 400 ευρω για το λαστιχο θα ηταν καλυτερα...
    Και στο κατω κατω δεν ευθυνομαι γι αυτο εγω.
    Αλλα που να το βρεις το δικιο σου.Η Ελλαδα δεν ειναι χωρα που να προστατευει τον καταναλωτη της δυστυχως


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  15. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Α ρε Δημητρη χαρηκα πολυ για την επιτυχια που ειχε η υποθεση!!!!!!!, δεν ηταν και λιγο να πανε να σου φορτωσουν εσενα τις δικες στους αστοχιες!!!!



    Να αναφερω οτι στο θεμα των ζαντων μου ανοιξε τα ματια και εμενα ο gnx, γιατι ψαχνωμουν για να βαλω 19αρες και οπου και να διαβαζα εβλεπα πως ολοι στο εξωτερικο φωναζαν για την ανεση.....και μετα μου εστηλε ο Γιωργος το λινκ με τον μποναμα....

  16. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    Kostas_1 (26-02-11)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP