Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: bmw 318/2000/e46

  1. #1
    Lazos07 Guest

    Προεπιλογή bmw 318/2000/e46

    Καλησπερα παιδια!
    πρωτα απ ολα να αναφερω οτι τ φορουμ ειναι πολυ καλο, με πολυ χρησιμες πληροφοριες και να ζητησω συγγνωμη αν ανοιγω θεμα για πραγματα που ηδη υπαρχει απλα λογω πολλων πληροφοριων δεν εχω βγαλει ακρη σε καποια θεματα!
    Πηρα "κληρονομια" απ το πατερα, το παραπανω μοντελο το οποιο δεν το ειχε και πολυ καλοσυντηρημενο.
    Αρχικα εχω τα εξης προβληματα:
    1) οταν το αναβεις το αμαξι αντι οι στροφες να ειναι σταθερες, παιζουν λιγο με το κλιματιστικο κλειστο. σαν να υπαρχει καποιο προβλημα. οταν οδηγεις και με υψηλες στροφες δεν υπαρχει κανενα θεμα. ξερετε τι μπορει να φταιει;
    2) Λογικα ο συμπλεκτης θελει αλλαγμα, καθως οταν το παταω ακουγεται πολλες φορες σαν τιτιβισμα, σωστα? ξερουμε τιμες;
    3) το κλιματιστικο, πρεπει να λειπει καποια βαλβιδα... οταν πατας να βγαλει αερα ή μονο κατω ή μονο πανω, βγαζει παντα απ τη μεση και δεν απομωνωνει. τι μπορει να φταιει;;;
    4) το καθισμα του οδηγου εχει φθαρει, εχετε να προτεινετε καποια οικονομικη λυση;

    & 5) λογω ενος ατυχηματος αλλαξαμε πισω προφυλακτηρα και μπηκε με αισθητητες. για να συνδεθει ολο το συστημα parktronic τι τιμες παιζουν;

    Το αμαξι ηρθε απο επαρχια, αθηνα
    ξερετε καποιο καλο & φθηνο σερβις στο κεντρο; γκυζη;
    μπορω να το βαλω σε διαγνωστικο να δω τι χρειαζεται; και ποσο παει;

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Lazos07 For This Useful Post:

    BILL007 (18-05-14), deepBLUE (17-05-14)

  3. #2
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για το κλιματιστικό, πιθανόν, το αυτοκίνητο να μην είχε αυτόματο κλιματισμό αλλά τα απλά χειριστήρια και να έβαλε ή ο πατέρας σου ή κάποιος άλλος ιδιοκτήτης (ιδίως άν ήρθε από Γερμανία το αυτοκίνητο, τα κάνουν αυτά οι έμποροι) απλά το πάνελ του κλιματισμού χωρίς να αλλαχτούν όλα όσα χρειάζεται για να δουλεύει σωστά. Αυτό το σύμπτωμα παραπέμπει σε αυτό που λέω, από όπου και να πατήσεις εσύ να βγάλει αέρα, αυτό βγάζει μόνο από μια συγκεκριμένη θέση.

  4. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    BILL007 (18-05-14)

  5. #3
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lazos07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια!
    πρωτα απ ολα να αναφερω οτι τ φορουμ ειναι πολυ καλο, με πολυ χρησιμες πληροφοριες και να ζητησω συγγνωμη αν ανοιγω θεμα για πραγματα που ηδη υπαρχει απλα λογω πολλων πληροφοριων δεν εχω βγαλει ακρη σε καποια θεματα!
    Πηρα "κληρονομια" απ το πατερα, το παραπανω μοντελο το οποιο δεν το ειχε και πολυ καλοσυντηρημενο.
    Αρχικα εχω τα εξης προβληματα:
    1) οταν το αναβεις το αμαξι αντι οι στροφες να ειναι σταθερες, παιζουν λιγο με το κλιματιστικο κλειστο. σαν να υπαρχει καποιο προβλημα. οταν οδηγεις και με υψηλες στροφες δεν υπαρχει κανενα θεμα. ξερετε τι μπορει να φταιει;
    2) Λογικα ο συμπλεκτης θελει αλλαγμα, καθως οταν το παταω ακουγεται πολλες φορες σαν τιτιβισμα, σωστα? ξερουμε τιμες;
    3) το κλιματιστικο, πρεπει να λειπει καποια βαλβιδα... οταν πατας να βγαλει αερα ή μονο κατω ή μονο πανω, βγαζει παντα απ τη μεση και δεν απομωνωνει. τι μπορει να φταιει;;;
    4) το καθισμα του οδηγου εχει φθαρει, εχετε να προτεινετε καποια οικονομικη λυση;

    & 5) λογω ενος ατυχηματος αλλαξαμε πισω προφυλακτηρα και μπηκε με αισθητητες. για να συνδεθει ολο το συστημα parktronic τι τιμες παιζουν;

    Το αμαξι ηρθε απο επαρχια, αθηνα ξερετε καποιο καλο & φθηνο σερβις στο κεντρο; γκυζη;
    μπορω να το βαλω σε διαγνωστικο να δω τι χρειαζεται; και ποσο παει;
    Καλως όρισες καταρχήν.
    Λοιπον αν και δεν εχω γνώσεις αλλα μικρή εμπειρία να σου πω 2 πραγματα να σε βοηθήσουν
    Για το 1 πιθανό ειναι να πασχει καποιος αισθητηρας εισαγωγης, Λ.
    Για το 2 πιθανο δισκος συμπλέκτη.
    για το καθισμα εξαρταται τι υλικο ειναι.δερμα ή υφασμα;
    Και 5 δεν νομιζω να εχει προγκατεστημενες αναμονες για αισθητηρες.αν δεν εχει περνας καλωδιωση.

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.209
    Thanked
    14100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lazos07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικα εχω τα εξης προβληματα:
    1) οταν το αναβεις το αμαξι αντι οι στροφες να ειναι σταθερες, παιζουν λιγο με το κλιματιστικο κλειστο. σαν να υπαρχει καποιο προβλημα. οταν οδηγεις και με υψηλες στροφες δεν υπαρχει κανενα θεμα. ξερετε τι μπορει να φταιει;
    2) Λογικα ο συμπλεκτης θελει αλλαγμα, καθως οταν το παταω ακουγεται πολλες φορες σαν τιτιβισμα, σωστα? ξερουμε τιμες;
    3) το κλιματιστικο, πρεπει να λειπει καποια βαλβιδα... οταν πατας να βγαλει αερα ή μονο κατω ή μονο πανω, βγαζει παντα απ τη μεση και δεν απομωνωνει. τι μπορει να φταιει;;;
    4) το καθισμα του οδηγου εχει φθαρει, εχετε να προτεινετε καποια οικονομικη λυση;
    & 5) λογω ενος ατυχηματος αλλαξαμε πισω προφυλακτηρα και μπηκε με αισθητητες. για να συνδεθει ολο το συστημα parktronic τι τιμες παιζουν;
    Καλημέρα φίλε μου και καλωσήρθες στην παρέα μας! Το αμάξι που ήρθε στα χέρια σου πίστεψε με είναι πραγματικό διαμάντι και θα το χαρείς οσο δεν πάει σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο 1600 ή 1800 της ίδιας χρονολογίας. Μπορεί τα 118 (max) ταπεινά άλογα να φαίνονται λίγα αλλά αν ξέρεις να τα πάς θα δεις ότι είναι καλά, ειδικά για μέσα στην πόλη και ταξιδάκια

    Καταρχήν να σου επισημάνω το γεγονός ότι η τηλεδιάγνωση δεν είναι 100% αποτελεσματική. Εικασίες είναι αυτά που λέμε, βάσει του τι έχουμε δει τόσα χρόνια απο το συγκεκριμένο μοντέλο. Πάμε λοιπόν 1 προς 1:

    1) Αστάθεια στο ρελαντί που αναφέρεις πρέπει πρώτα να δείς αν ρουφάει απο πουθενά αέρα η εισαγωγή (σκισμένο κολλάρο πολύ γνωστό θέμα). Επίσης μετά να κάνεις και ένα καθαρισμό στη βαλβίδα του ρελαντί. Απο το 2000 μοντέλο φαντάζομαι ότι έχεις το Μ43 μοτέρ. Όταν ο κλιματισμός είναι ανοιχτός, επειδή ανεβάζει στροφές κρύβει το πρόβλημα Το χειρότερο σενάριο είναι να υπάρχει θέμα με το luft (αισθητήρα μάζας αέρα) οπότε εκεί θα πληρώσεις 200άρι το λιγότερο για bosch.

    2) Ένα σετ δίσκοπλατό όχι σε αντιπροσωπεία, κάνει γύρω στα 150-200 ευρώ και υπολόγιζε και κανα 100άρικο εργατικά, χοντρά χοντρά 250-300 ευρώ

    3) Τώρα γι'αυτό ή παίζει το σενάριο που είπε ο Γιάννης παραπάνω (τρελαμένος και αυτός με το Ε46 όπως και εγώ) ή άλλο ένα κλασσικό πρόβλημα είναι οι βαλβίδες καλοριφέρ να έχουν κολλήσει, που εδώ πάλι πας για κανα 200αρικο στο ανταλλακτικό (δυστυχώς πολύ ακριβό και αυτό όπως και το λουφτ)

    4) Δερμάτινο είναι ή υφασμάτινο? ή δοκιμάζεις σε ταπετσέρη όπως είπε ο Βαγγέλης παραπάνω ή ψάχνεις σε μάντρα με μεταχειρισμένα και βρίσκεις το ίδιο (ειδικά αν είναι υφασμάτινο δεν θα δυσκολευτείς καθόλου) με κόστος περίπου στο 50άρικο-100άρικο max

    5) Θέλεις module και καλωδιώσεις.Αυτά σε μεταχειρισμένα απο ebay ή απο αλλού πρέπει να τα υπολογίζεις σε κανα 50άρικο συν τα περαστικά άλλο ένα 50άρικο, εκτιμώ ότι με ενα 100άρικο είσαι κομπλέ.

    Να σου επισημάνω ότι όπως είδες γρήγορα γρήγορα με αυτά που είπες, βγάζεις κουστούμι γύρω στο 500άρικο στην καλύτερη. Πολλοί κάνουν το λάθος και λένε φτηνό ένα αυτοκίνητο στην αγορά ας το πάρουμε, χωρίς να γνωρίζουν τα κόστη συντήρησης και έτσι καταλήγει ένα αυτοκίνητο κακοσυντηρημένο.
    Επειδή τα ρωτάς καταλαβαίνω ότι μάλλον το γουστάρεις το αμαξάκι και το θέλεις καλοσυντηρημένο για να σου δώσει απίστευτες ώρες απολαυστικής οδήγησης. Οπότε ξεκίνα σιγά σιγά και θα δεις ότι αξίζει και με το παραπάνω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 18-05-14 στις 12:08



  7. The Following 5 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (19-05-14), Dimimav (18-05-14), giannis_compact (18-05-14), PANOS-E60 (18-05-14), Ptboul (20-10-14)

  8. #5
    Lazos07 Guest

    Προεπιλογή

    Αρχικά ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις και ιδίως για το χρονο που διαθέσατε.
    Οςο αναφορά τα παραπάνω να αναφέρω ακομη τα εξής:
    1) αυτο που αναφέρω που ανεβοκατεβάζει τις στροφές κ τρεμοπαιζει γινεται και οταν ειμαι σταματημένος η παω να ξεκινήσω κ στρίβω το τιμόνι μαζι με έναν ήχο, ενός λαδιού που ειναι στο τηγάνι και καίει

    Για το κλιματιστικο να πω οτι μεχρι πριν κάποιο καιρο δούλευε κανονικα και έδινε εντολές
    Btw το αυτοκινητο ήρθε απο Μόναχο και αυτός που άλλαξα μπαταρια την προηγούμενη εβδομάδα μου ειπε οτι εχει πολυ διαφορετικό κόψιμο η μηχανή και πως εχει καλύτερες πολυ προδιαγραφές.., άγνωστο τι εννοεί

    Το σαλόνι τωρα ειναι μιξ, στη μέση ύφασμα κ στις άκρες δέρμα

    Απλα η μ@λ@κια ειναι οτι δεν υπάρχουν και πολλα λεφτα για συντήρησης
    Ευτυχώς μου το έδωσαν και με υγραεριο κ δεν καίει τόσα πολλα!

  9. #6
    Lazos07 Guest

    Προεπιλογή

    Και επισης γνωρίζεται πως μπορω να αλλάξω τη βάση του αναπτήρα και απο που βρίσκω τετοιο ανταλλακτικό;
    Χάλασε μια μερα με έναν φορτιστη που ειχα μεσα κάηκε νομίζω

  10. #7
    Lazos07 Guest

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και παλι παιδια μετα απο καιρο απουσιας. σχετικα με το αμαξι το πηγα για σερβις σε ενα της bmw κοντα στην Ν.Σμυρνη. Αυτα που μου εβγαλε ειναι τα εξης.
    1) ο θορυβος που ακουγα και σας ελεγα οτι θελει αλλαγη ο συμπλεκτης σαν τιτιβισμα ή δε ξερω και εγω τι, ειχε ξεβιδωθει αν καταλαβα καλα η μηχανη ή καποιο μερος της και συνηθως πατωντας τον συμπλεκτη εκανε αυτον τον θορυβο
    2) μου αλλαξε εναν διακλαδωτη αν το λεω σωστα γιατι εχανε νερο μπροστα αριστερα ενα μαυρο χωνι που εχει( ελπιζω με την περιγραφη να με καταλαβαινεται)
    3) αλλαξε απ τη δεξια μερια το ψαλιδι
    στο συνολο βγηκανε 350 περιπου.
    Επισης θα χρειαστει καποια στιγμη να αλλαξω και αισθητηρα λαδιου, γιατι οταν ανοιγει εμφανιζει τη κιτρινη ενδειξη για τα λαδια και τον θερμοστατη γιατι απ οτι μου ειπαν το αυτοκινητο με το που το βαζεις μπροστα ανοιγει κατευθειαν και ο ανεμιστηρας.
    για αυτα τα δυο κοιταξα στο ebay αφου και αυτος δεν μου προτεινε γνησια καθως ανεβαινουν πολυ οι τιμες
    τι λετε για τα παρακατω;
    https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-3...item3a826df659
    https://www.ebay.co.uk/itm/Standard-...item4d146ddd9d

    https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-Ser...item20e8687c90

    https://www.ebay.co.uk/itm/Oil-level...item337a24ce56

    Απ' οτι ειδα ειναι συμβατα με το δικο μου μοντελο, εχει δοκιμασει κανεις; τι παιζει μ αυτα; ειναι αξιοπιστα;

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Lazos07 For This Useful Post:

    BILL007 (19-10-14), Ptboul (20-10-14), wheelman (19-10-14)

  12. #8
    Lazos07 Guest

    Προεπιλογή

    Εχει κανεις εμπειρια απο αγορα τετοιων ανταλλακτικων απ'το ebay?
    Συμφερουν ή καλυτερα μακρυα;

  13. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.209
    Thanked
    14100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είναι "ιμιτατιόν" ανταλλακτικά, αλλά θα σου κάνουν δουλειά λογικά. Νομίζω ότι η χρηματική διαφορά απο το να αγοράσεις ΟΕΜ αξίζει τον κόπο, ειδικά για κάτι αισθητήρες στάθμης λαδιού (κλασσικό πρόβλημα σε Ε46 και όχι μόνο)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 25-10-14 στις 22:43



  14. #10
    Lazos07 Guest

    Προεπιλογή

    Λοιπον guys σημερα το αμαξι ειχε σερβις & εκανα τα εξης:
    αλλαγη λαδια
    Φιλτρο αερα/καμπινας/βενζινης/a/c
    Μπουζι
    Μου εβαλε το παιδι στο συνεργειο τον αισθητηρα λαδιου και τον θερμοστατη που αγορασα απο ebay και εβαλε και ψυκτικο υγρο
    Συνολο για αυτα: 190 ευρω

    μετα μας βγηκαν και τα εξης:
    Σινεμπλοκ μπροστα αριστερα & τακακια και τα 4 συνολο ακομη 140 ευρω.

    οι τιμες σας φαινοντα νορμαλ ή τσιμπημενες;

    επισης μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω σινεμπλοκ διαφορικου και αναρτησεις καποια στιγμη οπωσηδοποτε.
    για την αλλαγη του σινεμπλοκ μου εδωσε τιμη 120 και για αναρτησεις φθηνες γυρω στα 350 τις καλες στα 500.
    παιζει να μπορω να τα παρω τα ανταλλακτικα πιο φθηνα μονος και να τα δωσω αλλου να τα βαλουν;
    σινεμπλοκ διαφορικου ποσο εχει; και πιο εννοει ο μαστορας;

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP