Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: [E46] παράθυρα

  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1175
    Rides
    1

    Exclamation [E46] παράθυρα

    Γεια χαρα σε ολους.Ειμαι κατοχος ενως e46 cabrio και εχω ενα θεματακι με τα παραθυρα.Οταν ειναι κατεβασμενα και κλεινω τις πορτες κοπανανε τα τζαμια λες και ειναι κανα datsun.Στο συνεργειο που το κανα service μου ειπαν οτι ρεγουλαρονται.Ισχυει κατι τετοιο?Εχουμε καποιον καλο ηλεκτρολογο στην αθηνα που να ξερει να κανει αυτη τη δουλεια?
    quattro ist fur sissies

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    158
    Thanked
    88
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δέν ρεγουλάρονται , η μόνη ρύθμιση είναι όταν κλείνουν να είναι πιό σφιχτά με το λάστιχο για να μήν το καβαλάνε όταν τρέχεις και το κλείνεις λόγω υποπίεσης. Τον θόρυβο αυτό τον έχω κι εγώ και έχω σκοπό να αλλάξω λάστιχα μήπως λυθεί το πρόβλημμα μου.Επίσης πρέπει να υπολογίσεις πως οι ντίζες κάνουν πιο πολύ θόρυβο και όχι τα παράθυρα , η λύση είναι να λύσεις τις πόρτες και να πιάσεις με δεματικά τις ντίζες καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη davids : 04-05-11 στις 12:35

  3. The Following User Says Thank You to davids For This Useful Post:

    savvas bmwdakias (25-09-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    20-03-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    158
    Thanked
    88
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αλλο σοβαρό πρόβλημα των παραθύρων σε αυτά τα αυτοκίνητα είναι ότι επειδή δέν έχει κολόνα το παράθυρο , να τρώγονται οι οδηγοί με αποτέλεσμα να παίζουν πολύ τα παράθυρα όταν είναι σηκωμένα. η BMW προτείνει την αλλαγή του γρύλλου . όταν πήρα το αυτοκίνητο είχε αυτό το πρόβλημα και το έλυσα με τον εξής τρόπο.
    Ο οδηγός που κατάει το τζάμι είναι αλουμινένιος, αυτός σύρετε επάνω σε μία μεταλική ράγα και ανεβοκατεβαίνει το παράθυρο.
    Το σημείο επαφής της ράγας και του οδηγού είναι 2 πράσινα πλαστικά εξαρτήματα τα οποία είναι κουμπωμένα επάνω στον οδηγό και σύρονται στην ράγα . Με την χρήση (τριβη) αυτά τα πλαστικά φθείρονται και γίνονται πιο λεπτά με αποτέλεσμα να δημιουργούν κενο και έτσι να παίζουν τα παράθυρα.
    Εκοψα λοιπόν ένα λαμάκι 1χιλιοστού μακρόστενο και το σφίνωσα ανάμεσα στα πράσινα πλαστικά και τον οδηγό με αποτέλεσμα να μικρίνει το κενό που έχουν για να αγκαλιάζουν την ράγα και έτσι το πρόβλημα λύθηκε χωρίς να αλλάξω γρύλλο.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to davids For This Useful Post:

    ghost-rider (04-05-11), giannis_compact (04-05-11), savvas bmwdakias (25-09-12)

  6. #4
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και γώ το ίδιο πρόβλημα είχα και η μόνη λύση παιδιά είναι να αλλαχτούν τα ανεβατόρια!Φθείρεται το πλαστικό που ανεβο-κατεβαίνει στο σιδηρόδρομο με αποτέλεσμα να δημιουργείται κενό και να κοπανάνε τα παράθυρα όταν είναι κατεβασμένα!Δε φταίει κάτι άλλο σε αυτήν την περίπτωση μόνο αυτό μπορεί να είναι!

  7. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    savvas bmwdakias (25-09-12)

  8. #5
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1175
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξερουμε κοστος αλλαγης για ανεβατορια?
    quattro ist fur sissies

  9. #6
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γύρω στα 130 ευρώ το ένα!Εγώ τα πήρα από Γερμανία σε στόκ και τα πήρα 70 ευρώ τα δύο!Γιαυτό και τα πήρα αλλιώς δε θα τα έπαιρνα καθόλου!

  10. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    savvas bmwdakias (25-09-12)

  11. #7
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.587
    Thanked
    6697
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και εγω παθων,απο του οδηγου την πλευρα αλλαξα μονο και το πηρα απο Αδαμιδη περιπου 110 ευρω.Πριν αλλαξω τον γρυλο μου προτεινε λαμαρινας να αλλαξω μονο τις κοκκινες πλαστικες ασφαλειες που κουμπωνουν πανω στο κρυσταλλο (2-3 ευρω οι δυο) για λιγη παρατα αλλα λιγο βελτιωθηκε οποτε μην ανοιγεις τσαμπα ταπετσαρια δυο φορες πανε κατευθειαν για γρυλλο
    (Στο COROLLA δουλευαν 15 χρονια ακουραστα και τα 4 την βαυαρια μου μεσα!!!!)

  12. #8
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.521
    Thanked
    2711
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το προβλημα αυτο δημιουργει και αεροδυναμικους θορυβους οταν τα παραθυρα ειναι ανεβασμενα?τα ανεβατορια ειναι τα window regulator?

  13. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    το προβλημα αυτο δημιουργει και αεροδυναμικους θορυβους οταν τα παραθυρα ειναι ανεβασμενα?τα ανεβατορια ειναι τα window regulator?
    dark knight ακους και εσυ κατι σαν σφυριγμα (σαν να μην μονωνει καλα) απο το παραθυρο οταν ειναι τερμα ανεβασμενο?
    Επισης, το παραθυρο κουνιεται (σηκωνεται) με το χερι πανω κατω?

    Νομιζα τοσο καιρο πως θελω αλλη τσιμουχα στο δικο μου, αλλα το παραθυρο του οδηγου κουνιεται με το χερι οποτε μαλλον παω για γρυλλο.. αυτο το σφυριγμα που μπαζει αερα(συνηθως μετα τα 80-100+) περιγραφεις ως αεροδυναμικο θορυβο?

  14. #10
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.521
    Thanked
    2711
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    με το χερι δεν κουνιεται το παραθυρο.αλλα ενας θορυβος στα χλμ που ανεφερες ακουγεται.στην αρχη νομιζα οτι ηταν εξαιτιας του καθρεπτη αλλα κατι τετοιο αποκλειεται αφου δεν εχω αφαιρεσει τον καθρεπτη ποτε απο την αρχικη του θεση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP