Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: Γνωμες για Ford Focus Rs mk1

  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή Γνωμες για Ford Focus Rs mk1

    Τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει να εχω ελλειψη απο καποιο μηχανοκινητο που να με ευχαριστει,ετσι μιας και ειμαι κλεισμενος στο σπιτι λογω της μεσης μου εκανα μια μικρη ερευνα στο ιντερνετ για να βρω κατι που θα μπορω και την κ@υλ@ μου να κανω αλλα και να το εχω για τις οικογενειακες (3 ατομα) μετακινησεις μας.

    Βεβαια ρολο παιζει και η γνωμη της κυριας μου,γιατι με το Ε60 και τα μπαξιματα του κοντεψαμε να ......,τελος παντων.Ετσι λοιπον τον τελευταιο μηνα της δειχνω αυτοκινητα τα οποια μου αρεσουν και μπορουν να εξυπηρετησουν ολη την οικογενεια.Το τι εχω ακουσει ........

    Νομιζω οτι εχω καταληξει σε αυτο μιας και της αρεσει.
    [IMG][/IMG]
    Μετα απο τον προλογο ας μπουμε στο θεμα μας,διαβασα διαφορα για προβληματα με το chargecooler,με την αυξημενη θερμοκρασια,με την ελλειψη δεικτη θερμοκρασιας αλλα νομιζω οτι με 2-3 μπαξιματα (ω,ρε παντοφλα) λυνονται συν οτι εχει σχετικα καλο tuning potential.
    Με λιγα "πραγματα" ανεβαινει αρκετα η ιπποδυναμη του και νομιζω με σωστη συντηρηση οπως οι πιο πολλοι την εννοουμε εδω μεσα δεν θα βγαλει προβληματα.
    Για τα υπολοιπα οπως φρενα,αναρτηση εχω διαβασει τα καλυτερα.

    Οι τιμες που παιζουν ειναι 8-9 χιλιαρικα,βεβαια καποιοι επειδη το αμαξι ειναι συλλεκτικο ζητανε κατιτις παραπανω αλλα αναλογως παιζεις μπαλα,υπαρχουν 15 περιπου στο car.


    Επειδη η παρεα μας εδω δεν εχει μονο γνωσεις για Bmw αλλα γενικοτερα το κατεχουμε το αθλημα της αυτοκινησης θα ηθελα αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια ή γνωριζει κατι παραπανω να το γραψει.

    *Ειναι και αλλα αυτοκινητα που εχω σκεφτει αλλα ειτε λογω μεγεθους ειτε λογω χαρατσιου και τεκμηριου ειτε λογω παλαιοτητας προς το παρον τα εχω απορριψει.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to nikos-Mpacket For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (05-08-13), S8N (05-08-13), vasilis e46 (05-08-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή


    οσο γρήγορο και να είναι...υπάρχει περίπτωση να σε ευχαριστεί να καθεσαι μεσα εδω....ερχομενος απο bmw?

  4. The Following 5 Users Say Thank You to DIMITr|S For This Useful Post:

    anisos (05-08-13), nikos-Mpacket (05-08-13), nikos1400 (11-08-13), Samaro (05-08-13), Tsik.D. (05-08-13)

  5. #3
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18810
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ωραιο το Φλοκους και με αισθηση πραγματικου αυτοκινητου εν αντιθεσει με τα αποστειρωμενα κουβαγκ.

    Στο S3 club σε καποια αλλη ζωη ο τοτε αντμιν εδωσε το S3 του για ενα τετοιο και το ερωτευτηκε. Του εβγαλε τα γνωστα προβληματα, βεντιλατερ και ραγισμενες τουρμπινοπολλαπλες, δε σταματησε ομως να το εκθειαζει.

    Σε ενα συγκριτικο στο Drive (Canonball Run) μεταξυ του RS και του Κλεον Κοπρα θυμαμαι οτι ανεβασε θερμοκρασια και το αφησαν στην ακρη να συνελθει.

    Ειμαι σιγουρος οτι ολα αυτα λυνονται. Ουτε το εσωτερικο με χαλαει. Προσωπικα δυο πραγματα θα με ανησυχουσαν: Δυσκολα βρισκεις καποιο που να ηταν ανεκαθεν στοκ, ενω ο ντουρατεκ κινητηρας ειναι ο ατμοσφαιρικος διλιτρος τροποποιημενος ωστε να δεχθει υπερτροφοδοτηση και οχι καποιος λινητηρας σχεδιασμενος εξ' αρχης για τετοια φορτια. Δεν ξερω, ισως να ειναι αλεξισφαιρος αλλα η ολη φαση μου θυμιζει μετατροπες της Darras Developments.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 05-08-13 στις 14:49

  6. The Following 11 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    Azurius (05-08-13), ghost-rider (05-08-13), Konstantinos E60 (05-08-13), Kostas Maras (05-08-13), nikos-Mpacket (05-08-13), Panos 316T (10-08-13), PANOS-E60 (05-08-13), Ptboul (06-08-13), Samaro (05-08-13), saulm3 (06-08-13), Stathis (11-08-13)

  7. #4
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το βοηθησες τωρα Αρουλη ή τον μπερδεψες περισσοτερο???

    να το παρει ή οχι???

  8. The Following 3 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    nikos-Mpacket (05-08-13), Ptboul (06-08-13), S8N (05-08-13)

  9. #5
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Mε κάλυψες πληρέστατα Άρη. Επίσης βασικό θέμα που θα έχει να αντιμετωπίσει είναι η ανυπαρξία ανταλλακτικών στην Ελλάδα. Υπάρχουν, δε λέω, αλλά την πλειάδα τους την φέρνουν κατόπιν παραγγελίας απο Γερμανία. Για μεταχειρισμένα δεν το συζητάω καν. Στη Θεσσαλονίκη ξέρω μόνον ένα ο οποίος φέρνει αποκλειστικά και μόνο για RS.

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Azurius For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (05-08-13), nikos-Mpacket (05-08-13), S8N (05-08-13)

  11. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οχι.
    Αλαργα.
    Αυτοκινητο του κομπλεξικου ιδιοκτητη.
    Σπανε, χαλανε, αλλα πανε καλα.
    Το προβλημα ειναι οτι οταν ηταν φρεσκο, 3 φιλοι ειχαν παρει τα ιδια.
    Ειχαν απειρα, ΑΠΕΙΡΑ προβληματα, αλλα κανενας ΠΟΤΕ δεν παραδεχτηκε οτι υπηρχε εστω και τσικ.
    Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω σαν λογικη.
    Μα ρε φιλε, εχθες μαζι ειμαστε και πεταξε τα κολαρα στον αερα. Πλακα μου κανεις;
    Ναι τα πεταξε, αλλα φταιω εγω που του ανεβασα πιεση.
    Μα σου εκαψε φλατζα πριν ενα μηνα.
    Ναι την εκαψε, αλλα φταιω εγω που το καιω καθημερινα.
    Ε, τι να λεμε, ενα απο αυτα τα τρια να σου κατσει..... Ψωνισες.

    Ωραιο οδηγημα, καλο πατημα, διακοσια χρονια πισω το εσωτερικο του και για κλαμματα οι χωροι του.

    Στην ανηφορα της Πεντελης, το βαζω στην τεταρτη θεση με πρωτο το Ε46, δευτερο το Ιμπρεζα, τριτο το S3
    Στο γκαραζ μου θα εμπαινε μονο αν ειχε αριστη συμπιεση, δεν ειχε ανοιχτει ποτε το καπακι και αν τα λαστιχα ειχαν ιδια φθορα (συνηθως οταν τα πουλανε, γυρνανε τα μπρος πισω για να δειχνουν καλυτερα, τσεκαρε το ομως, τα τρωνε μονοπαντα)
    Ενα καλο 1.8Τ σε Α4 quattro δεν το σκεφτεσαι;

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    nikos-Mpacket (05-08-13), S8N (05-08-13), vagmag (05-08-13)

  13. #7
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18810
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν ηταν να παρω παντως κατι ξεχωριστο σε αυτα τα χρηματα, θα εψαχνα για Fiat Coupe turbo plus. Το πεντακυλινδρο.

  14. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    apovas (05-08-13), kplc16 (05-08-13), nikos-Mpacket (05-08-13), ΜΙΧΑΛΗΣ (22-05-14)

  15. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτο ειδικα αμα το βρεις.....
    Σιγα μην υπαρχει αξιολογο.....

  16. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    nikos-Mpacket (05-08-13), S8N (05-08-13), z3 2.2 (05-08-13)

  17. #9
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ηταν να παρω παντως κατι ξεχωριστο σε αυτα τα χρηματα, θα εψαχνα για Fiat Coupe turbo plus. Το πεντακυλινδρο.
    Και αυτο υπηρξε μεγαλο χτικιό με πολλα προβληματα

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    S8N (05-08-13), Thomelef (21-08-13)

  19. #10
    Εγγραφή
    04-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο γρήγορο και να είναι...υπάρχει περίπτωση να σε ευχαριστεί να καθεσαι μεσα εδω....ερχομενος απο bmw?
    Να σου πω την αληθεια μου δεν με χαλαει,δεν υπαρχει καμμια συγκριση με του Bmw αλλα δεν εχω προβλημα,αν τελικα το παρω θα το συνηθισω με τον καιρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι.
    Αλαργα.
    Αυτοκινητο του κομπλεξικου ιδιοκτητη.
    Σπανε, χαλανε, αλλα πανε καλα.
    Το προβλημα ειναι οτι οταν ηταν φρεσκο, 3 φιλοι ειχαν παρει τα ιδια.
    Ειχαν απειρα, ΑΠΕΙΡΑ προβληματα, αλλα κανενας ΠΟΤΕ δεν παραδεχτηκε οτι υπηρχε εστω και τσικ.
    Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω σαν λογικη.
    Μα ρε φιλε, εχθες μαζι ειμαστε και πεταξε τα κολαρα στον αερα. Πλακα μου κανεις;
    Ναι τα πεταξε, αλλα φταιω εγω που του ανεβασα πιεση.
    Μα σου εκαψε φλατζα πριν ενα μηνα.
    Ναι την εκαψε, αλλα φταιω εγω που το καιω καθημερινα.
    Ε, τι να λεμε, ενα απο αυτα τα τρια να σου κατσει..... Ψωνισες.
    ...........

    Ενα καλο 1.8Τ σε Α4 quattro δεν το σκεφτεσαι;
    Σταματη το εχω σκεφτει αλλα η 1η σκεψη ειναι για κατι πιο μαζεμενο,οπως golf,astra,focus,leon κλπ.
    Το focus και astra ειναι οι πρωτες επιλογες με τα αλλα 2 να μην μας πολυαρεσουν.
    Το Focus το θεωρω σαν να μου ταιριαζει καλυτερα αλλα αν εχει τοσα προβληματα δεν θελω να μπλεξω,το Astra αρεσει και στην κυρια μου αρκετα αλλα δεν εχω βρει κατι που να μου κανει κλικ,νομιζω οτι το Opc
    εχει και λιγοτερους χωρους απο το RS.
    Αν ανεβουμε κατηγορια το Α4 και το Octavia Rs 2.0 ειναι οι επιλογες μου.


    Για δωσε καμμια πληροφορια παραπανω απο τα Rs των φιλων σου και τα προβληματα τους να φτιαξουμε κεφαλι.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP