Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πρόβλημα στις αναρτήσεις Ε90-Βοήθεια!!!

  1. #1
    Εγγραφή
    07-05-21
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Exclamation Πρόβλημα στις αναρτήσεις Ε90-Βοήθεια!!!

    Καλησπέρα σε όλους,

    Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!
    Εχω ένα Ε90 του 2008. Το πήρα μεταχειρισμένο μόνο 90K χιλιόμετρα άνοιξη του 2021 και τώρα έχει 151Κ χιλιόμετρα.

    Το πρόβλημά μου είναι οι αναρτήσεις του. Είναι πολύ μαλακές σε σημείο που ακόμα και να βγει ένας άνθρωπος απο το αμάξι το αμάξι σηκώνεται πολύ εμφανώς και αντίστοιχα όταν μπαίνει κάποιος κάθεται πολύ εμφανώς.
    Αυτή η συμπεριφορά μεταφέρεται και στον δρόμο που στην παραμικρή λακούβα κατα βάση το αμάξι "χτυπάει" σα να μην έχει καν αμορτισέρ και όποιος είναι μεσα αγκομαχάει.

    Είναι το 2ο μου αυτοκίνητο. Με το προηγούμενο, "φθηνότερο", αλλης εταιρείας και με πολύ περισσότερα χιλιόμετρα και πολύ ταλαιπωρία κλπ δεν είχα ποτέ τετοιο θέμα. Βεβαια δεν ξέρω τι του έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του BMW μέχρι τα 90Κ.
    Επίσης να σημειώσω ότι είναι το 1o μου BMW οπότε δεν εχω ιδέα αν βάζουν από τη μαμα τόσο μαλακές αναρτήσεις.

    Οταν είπα στον μάστορα να κάνει έλεγχο και να δουμε αν πρέπει να τα αλλάξουμε μου είπε ότι τα ελατήρια έχουν μαλακώσει παρα πολύ και τα αμορτισέρ θέλουν αλλαγή αρα ο συνδυασμός αυτών των δύο δημιουργεί τα προβλήματα.
    Και πρότεινε να αλλάξουμε και αμορτισέρ και ελατήρια και όλο το σετ γενικότερα βάζοντας της μαμάς του με ένα συνολικό κόστος 800Ε.

    Επειδή το συγκεκριμένο κόστος για τα χιλιόμετρα που έχει κάνει το αμάξι μου φαίνεται υπερβολικό, οι ερωτήσεις μου είναι:

    1. Όντως μπορει να μαλακώσουν τόσο πολύ τα ελατήρια στα μόλις 151Κ χιλιόμετρα;;; Σε ένα βίντεο είδα ότι ελατήρια δεν αλλάζουμε (σχεδόν) ποτέ εκτός αν καταστραφεί κάποιο.
    2. Μήπως αυτά είναι από τη μαμά του και ακόμα και να τα αλλάξουμε πάλι θα είναι τόσο μαλακά και θα πληρώσουμε τσάμπα; O μάστορας λεει της μαμάς του για να μην αλλάξει ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου, το οποίο είναι ενα καθαρά οικογενειακό αυτοκίνητο για ταξίδι.

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Εχει εμπειρία από αυτό ή παρόμοια μοντέλα;

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 07-08-24 στις 20:06

  2. #2
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.918
    Thanked
    3233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα αγαπητέ φίλε!

    Κατ' αρχήν, ίσως θα ήταν χρήσιμο να μας δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω για το Ε90 σου (πχ, αν είναι 4κύλινδρο ή 6κύλινδρο, αν έχει comfort ή sport εργοστασιακή ανάρτηση, κλπ), την χρήση που του κάνεις (ταξίδια άδειο, ταξίδια με 4 άτομα και αποσκευές, κλπ) και τι απαιτήσεις έχεις (άνεση, σπορ αίσθηση, κλπ).

    Κατά δεύτερον, να σου αναφέρω ένα βασικό αξίωμα που γενικά ισχύει για όλα τα premium αυτοκινητιστικά προϊόντα. Το Ε90 σου, αλλά και οποιοδήποτε άλλο BMW ή παρόμοιο αυτοκίνητο, κοστίζει στη συντήρηση του ανάλογα με το κόστος της αρχικής του αγοράς. Δηλαδή να περιμένεις κόστος συντήρησης ανάλογο με τα 30.000 ~ 40.000€ που είχε καινούριο και όχι με τα 7.500 ~ 12.500€ που το αγόρασες (τιμές ενδεικτικές). Αυτό απαντά στην ερώτηση αν τα 800€ είναι φυσιολογικά. Ναι, είναι.

    Φυσικά υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις στο εμπόριο, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

    Οπότε, ας απαντήσουμε ακριβώς στις ερωτήσεις σου:

    1. Ναι, γίνεται να μαλακώσουν τα ελατήρια. Είναι θέμα κόπωσης και, ναι, μαλακώνουν. Ειδικά στα "βαριά" αυτοκίνητα. Όποιος λέει ότι δεν αλλάζουμε ποτέ ελατήρια αν δεν καταστραφεί κάποιο να πάει πίσω στη σπηλιά από την οποία προέρχεται. Τα ελατήρια "μαλακώνουν", "κάθονται" και όταν χρειάζεται τα αλλάζουμε.

    2. Έκανες μια αμορτισερομέτρηση σε κατάλληλο μηχάνημα? Είδες αν κάποιο αμορτισέρ έχει "φτύσει" τα λάδια του και κατά συνέπεια πλέον δε λειτουργεί; Ρώτησες χωριστά κόστος ανταλλακτικών και εργασίας για να ξέρεις τι ακριβώς πληρώνεις; Ρώτησες τι αμορτισέρ έχεις τώρα και τι άλλες επιλογές έχεις;

    Σε γενικές διαπιστώσεις, πάντως, στο Ε39 μου τα αμορτισέρ στις 130.000 χλμ ήταν για πέταμα. Στο Yaris της συζύγου, πάτησαν τις 250.000 χλμ και ακόμα είναι άριστα. Παίζει ρόλο η χρήση και το αν το αμάξι το έχει φτιάξει ένας κοντός σχιστομάτης ή ένας ξανθός με μπυροκοιλιά.

  3. The Following 6 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (05-08-24), dark knight (05-08-24), dreamer (06-08-24), Efhara (05-08-24), isou (05-08-24), Ptboul (08-08-24)

  4. #3
    Εγγραφή
    07-05-21
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    GiannisRob ευχαριστώ για την απάντηση.

    Γέλασα με τον κοντό σχιστομάτη και ξανθό μπυροκοιλιά.

    Κινητήρας είναι ο "περίφημος" 4κύλινδρος N43 1.6.

    Οι αναρτήσεις είναι εργοστασιακές, αν είναι comfort ή sport δεν το ξέρω, θα ρωτήσω τον μάστορα. Αυτή τη στιγμή σίγουρα δεν είναι πλέον ούτε comfort ούτε sport! Η χρήση είναι για μακριές αποστάσεις πολης και ταξίδια μικρά και μεγάλα φορτωμένο full αλλά και πολύ ελαφριά. Απ'όλα δηλαδή.

    Το προηγούμενό μου αυτοκίνητο είχε sport εργοαστασιακές αναρτήσεις και είχε απίστευτα κρατήματα αλλά δεν παραπονέθηκα ποτέ και για την άνεση με κακή και βαριά χρηση. Και το αμάξι το είχε φτιάξει ένας γάλλος κρασοκανάτας! χεχεχ.

    Μου ανέλυσε ο μάστορας το κόστος για όλα και τις εργασιές. Οι εργασίες δεν μου φάνηκαν υπερβολικές.. ίσως είναι πολύ ακριβά τα ανταλλακτικά για να αλλάξει όλο το σετ.
    Αμορτισερομέτρηση όχι δεν έχω κάνει, ό,τι είδε ο μάστορας ο οποίος θεωρεί ότι θέλουν αλλαγή τα αμορτισέρ.

  5. The Following User Says Thank You to Efhara For This Useful Post:

    BILL007 (05-08-24)

  6. #4
    Εγγραφή
    07-05-21
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    GiannisRob να προσθέσω στο τι ζητάω εγώ από τη χρήση του αυτοκινήτου αυτού είναι πρωτίστως άνεση γιατί χρησιμοποιείται από οικογένεια... αλλά να έχει και ικανοποιητικό κράτημα για να το ευχαριστιόμαστε και λίγο όταν είμαστε μόνοι μας...

    Ζητάω πολλά;;;

    Μήπως δεν πρέπει να μπουν οι εργοστασιακές τωρα που θα τις αλλάξω;

    Εμπειρίες κανείς από το συγκεκριμένο μοντέλο;

  7. #5
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.918
    Thanked
    3233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Άρα λογικά έχει τα απλά Sachs Comfort, όπου μια 4άδα έχει γύρω στα 300€. Βάλε άλλα 200€ για top mounts, bump stops, και όλα τα υπόλοιπα σκατολοΐδια που πρέπει να αλλαχτούν όλα μαζί, και είσαι γύρω στα 500€ ανταλλακτικά. Στην Πάτρα αυτό θα είχε 100€ εργασία, σε καλό μαγαζί. Άρα πάμε στα 600€. Ε, και άλλα 150 με 200€ τα ελατήρια και να το 800αρι. Αν σου φαίνονται πολλά, μην αλλάξεις τα ελατήρια. Λογικά μια χαρά θα είσαι και πάλι.

    Τώρα για κάτι πιο "σπορ" ας πούνε οι ειδικοί. Εγώ στο Ε39 έβαλα την εργοστασιακή M pack ανάρτηση, με Sach Sport και Eibach ελατήρια. Κόστισε γύρω στα 800€ τοποθετημένη. Αυτό το έκανα με το που πήρα το αυτοκίνητο και προερχόμενος από πολλά χρόνια με S60, ήταν ένα οδηγικό σοκ. Μετά κατάλαβα ότι έπρεπε να έχω βάλει και τη σχετική αντιστρεπτική, όπου όταν μπήκαν και αυτές, το αμάξι μεταμορφώθηκε. Τώρα που το συνήθισα και το έμαθα, είμαι έτοιμος να πάω σε κάτι πιο σκληρό και απόλυτο. Αλλά αυτά είναι προτιμήσεις του κάθε ενός και καλό είναι να γίνονται σταδιακά. Επίσης, επειδή αντιμετωπίζω το Ε39 σαν πρότζεκτ και καταβόθρα χρημάτων, θέλω στον λίγο χρόνο που περνάω μαζί του, μεταξύ καμμένων πολλαπλασιαστών, να του πίνω το αίμα και δε με νοιάζει καθόλου οι άνεση, οπότε η δική μου σκοπιά πιθανότατα είναι αρκετά διαφορετική από τη δική σου.

    Αν έχει κανείς Ε90 με απλά ελατήρια και κίτρινα Bilstein ας σπάσει τη σιωπή του!

  8. The Following 4 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (05-08-24), dark knight (06-08-24), dreamer (06-08-24), Efhara (06-08-24)

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.209
    Thanked
    14100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλωσήρθες στην παρέα μας! Μεγάλη εργασία, αλλά είναι ακριβώς όπως το είπε ο Γιάννης. Εγώ επίσης θα πρότεινα να αλλάξεις και τα ελατήρια! Πρόσφατα είδα κομμένο σε 90αρι αλλά ειναι 15 ετών αμάξια και βγάζουν...




  10. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Efhara (06-08-24)

  11. #7
    Εγγραφή
    07-05-21
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    GiannisRob Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και όλες τις πληροφορίες!

    Σε σχέση με το κόστος:
    Από αυτά που λες κι εσύ, επειδή όντως θα αλλάξει όλο το σετ και επιπλέον τα ελατήρια, ακούγεται λογικό το κόστος. Απλά όταν μου το είπε επαθα ενα σοκ γιατί δεν το περίμενα. Ειχα στο μυαλό μου μαξ 400-500. Τι να κάνουμε... θα το πιούμε το ποτήριον!

    Σε σχέση με το είδος των αναρτήσεων:
    Θα λάβω υπόψη αυτά που είπες και όποια άλλη πληροφορία έρθει, και θα ξανασυζητήσω μαζί του λέγοντάς του τι θέλω ακριβώς μηπως μου προτείνει και ο ίδιος κάποια άλλη λύση. Αφου θα τα σκάσουμε που θα τα σκάσουμε, τουλάχιστον να έχουμε την συμπεριφορά που θέλουμε μετά απο το αυτοκίνητο.

    Ευχαριστώ και πάλι!

  12. The Following User Says Thank You to Efhara For This Useful Post:

    GiannisRob (06-08-24)

  13. #8
    Εγγραφή
    07-05-21
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    BILL007 Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Ναι και ο μάστορας επιμένει για τα ελατήρια...λέει ότι είναι πολύ μαλακά. Κάτι θα ξέρει παραπάνω.

  14. The Following User Says Thank You to Efhara For This Useful Post:

    BILL007 (06-08-24)

  15. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.209
    Thanked
    14100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ειναι απο τις εργασίες που πάνε πακέτο... Αλλιώς αμα π.χ. χρειαστείς ελατήρια σε δεύτερο χρόνο, άντε πάλι εργασία βάλε βγάλε συν ευθυγραμμιση και σιγουρα δεν αξίζει τον κοπο.



  16. #10
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.521
    Thanked
    2711
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σαν να ακουω εμενα, χωρις το Βολβο. χρυση τομη αποτελει το σετ απ του Μ πακ παρεα με τις αντσιτρεπτικες οπως ανεφερε και ο Ιωαννης. σιγουρα οι αντιστρεπτικες θα κανουν δουλεια και με την απλη comfort αναρτηση.

  17. The Following User Says Thank You to dark knight For This Useful Post:

    BILL007 (06-08-24)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP