Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Κατάργηση Πανεπιστημιακού ασύλου

Ψήφισαν
88. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Να συνεχίσει να υπάρχει το Πανεπιστημιακό άσυλο

    11 12,50%
  • Να καταργηθεί το Πανεπιστημιακό άσυλο

    77 87,50%
Σελίδα 6 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 364

Θέμα: Η κατάσταση στα ΑΕΙ και το Πανεπιστημιακό άσυλο

  1. #51
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν μιλώ για κάτι είμαι ενημερωμένος. Αλλιώς σωπαίνω


    Και εγώ περιμένω πολλά πράγματα στην ζωή μου αλλά δεν έρχονται όλα.
    Μάλλον έχει να κάνει με το πόσο τα αξίζουμε ή αν τα κυνηγάμε σωστά.......
    καλο θα ηταν να εχεις και επιχειρηματα

  2. #52
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dioskouroi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πανεπιστημια μονα τους απαξιώνονται φιλτατε....
    το οτι υπαρχουν φοιτητες που προσπαθουν υπαρχουν.... οπως υπαρχουν και αλλοι που σπρόχνωνται απο τις παραταξεις... οπως υπαρχουν και καθηγητες που σπροχνωνται απο τα κομματα οπως υπαρχουν και καθηγητες που παιρνουν μιζες για τα εκαστωτε βιβλια...

    ποσοι μαθητες μπαίνουν σε μια σχολη και ποσοι απο αυτους παιρνουν πτυχιο?
    απο αυτον τον αριθμο ποσοι βρισκουν επαγγελματικη αποκατασταση στο αντικειμενο που εχουν σπουδάσει?

    η τριτοβαθμια εκπαίδευση ΜΠΑΖΕΙ απο παντου οπως και ολο το εκπαιδευτικο συστημα, μα πιο πολυ μπαζει απο τον τροπο εισαγωγης σε αυτην! .- σε αυτο δεν δεχομαι κουβεντα γτ ειμαι παθων!!!

    δεν πιστευω να πηρες αγωγη και παιδεια μεσα απο ενα πανεπιστημιακο ιδρυμα... ισως απο την οικογενεια σου η απο τον κοινονικο σου περιγυρο, αλλα τα ιδρυματα και οι πανεπιστημιακοι στην ελλαδα που μπορουν και αγουν τα ηθη και την γνωση δυστυχως σπανιζουν.



    υ.γ. προσεχουμε τον τροπο που αναφερομαστε σε καποιον που δεν ξερουμε θα μπορουσε να ναι πατερας μας .. φιλικα
    συμφωνω , σχεδον μαζι σου, περι προβληματων ελληνικου πανεπιστημιου.

    οσο για αυτον που δεν ξερω, αλλο τοσο δεν ξερει και αυτος εμενα και αλλους χιλιαδες φοιτητες, που αποκαλει τον χωρο εργασσιας τους ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!

  3. #53
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και εγώ είμαι φοιτητής στο φυσικό (συνάδελφε Dizman σε χαιρετώ), αλλά απλά στη θεσσαλονική, τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν υπάρχουν πολύ έντονα. Κάθε χρόνο χάνουμε περίπου 2-3 βδομάδες σε καταλήψεις. Γιατί είναι η κατάληψη η λύση? Θεωρώ πως μπορεί κανείς να κάνει τους αγώνες που πιστεύει χωρίς να κλείνει ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα. Η κατάσταση αυτή δεν οδηγεί πουθενά. Απλά δεν υπάρχει κάποιος που θα αναλάβει την πολιτική ευθύνη να στρώσει τα πανεπιστήμια. Δεν θα διαφωνήσω στο ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες μέσα στα πανεπιστήμια και αυτές όπως και να το κάνουμε συμβαίνουν λόγω κομματικών αντιλήψεων και συμφερόντων. Προσωπικά πιστεύω πως πρώτα πρέπει να φύγουν οι κομματικές παρατάξεις από τις σχολές και μετά να συζητηθεί αν χρειάζεται το θέμα του άσυλου. Στις περισσοτερες χώρες δεν υπάρχουν κομματα μέσα στα πανεπιστήμια και από ότι είδα με τα ματια μου οι απόφοιτοι τέτοιων πανεπιστημίων μόνο κερδισμένοι βγήκαν.
    Με βρισκεις απολυτα συμφωνω. η σχολη μου λειτουργει με το ιδιο ακριβως καθεστως...



    Προτεινω παντως να προστεθει μια ακομα επιλογη που να λεει διατηρηση του ασυλου υπο προυποθεσεις. Που για μενα προυποθεση ειναι να ανηκεις στο πανεπιστημιο και να το προστατευεις εσυ ο ιδιος. Αλλωστε δεν πιστευω και καποιος καρααριστερος να υποστηριζει αυτους που τα σπανε απο δω κι απο εκει και να μπαινουν μετα στο πανεπιστημιο να τη γλυτωνουν.


    Για κατι αλλο που ειπωθηκε. Ο χαρακτηρισμος μπουρδελο διπλα στη λεξη πανεπιστημιο δεν ταιριαζει παντα. Υπαρχουν και αξιολογες σχολες που οντως γινεται δουλεια. Πχ δειτε το πολυτεχνειο της αθηνας. Παιδευεσαι για να βγεις αλλα σιγουρα εχεις αποκομισει και απο αυτο. Αν παλι μιλαμε για παντειο (σουπερ ξεπουλημα σε κομματα) τοτε η εμφανιση του κτηριου (αφισες η οχι) δεν αποδεινυει το αν ειναι μπουρδελο η οχι.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    NickE60 (22-03-10), panos90 (22-03-10)

  5. #54
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patriNOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν προτεινω να μεινει ετσι η κατασταση για κανενα λογο αλλα ειναι απαραδεκτο να υπαρχουν ανθρωποι που να ζητουν την καταργηση του ασυλου. αυτο που πρεπει να γινει ειναι να μπορει να γινει αρση μονο σε περιπτωση που κρινει ο εκαστοτε πρυτανης,μετα απο συνελευση της πρυτανιας στην οποια δικαιουνται να παρεβρισκονται οι εκπροσωποι των φοιτητων και να παραθεσουν τεκμηριωμενα την γνωμη τους για το κατα ποσο θα ειναι ορθη η αρση του ασυλου την δεδομενη στιγμη.
    ειλικρινα ντρεπομαι που ανοιχτηκε μια τετοια δημοσκοπηση.......


    Ποιοί εκπρόσωποι; Τα κομματόσκυλα;
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  6. #55
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βρισκεις απολυτα συμφωνω. η σχολη μου λειτουργει με το ιδιο ακριβως καθεστως...



    Προτεινω παντως να προστεθει μια ακομα επιλογη που να λεει διατηρηση του ασυλου υπο προυποθεσεις. Που για μενα προυποθεση ειναι να ανηκεις στο πανεπιστημιο και να το προστατευεις εσυ ο ιδιος. Αλλωστε δεν πιστευω και καποιος καρααριστερος να υποστηριζει αυτους που τα σπανε απο δω κι απο εκει και να μπαινουν μετα στο πανεπιστημιο να τη γλυτωνουν.


    Για κατι αλλο που ειπωθηκε. Ο χαρακτηρισμος μπουρδελο διπλα στη λεξη πανεπιστημιο δεν ταιριαζει παντα. Υπαρχουν και αξιολογες σχολες που οντως γινεται δουλεια. Πχ δειτε το πολυτεχνειο της αθηνας. Παιδευεσαι για να βγεις αλλα σιγουρα εχεις αποκομισει και απο αυτο. Αν παλι μιλαμε για παντειο (σουπερ ξεπουλημα σε κομματα) τοτε η εμφανιση του κτηριου (αφισες η οχι) δεν αποδεινυει το αν ειναι μπουρδελο η οχι.
    Φαντάζομαι ο φίλος Νικος Μ5 μιλούσε για την πλειοψηφία (αν ισχύει αυτό) κι όχι για τις εξαιρέσεις....

  7. #56
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πραγματικά λυπάμαι για την ιδέα που έχουν σχηματίσει μερικοί για τα πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας μας, νομίζοντας ότι κάθε μέρα οι φοιτητές σπάνε και από μια αίθουσα, κλέβουν υπολογιστές, υποθάλπτουν ταραξίες και πολλά ακόμη στρεβλά πράγματα που πιστεύουν όσοι πληροφορούνται για τα ελληνικά πανεπιστήμια μέσω των ΜΜΕ και των εκάστοτε κυβερνήσεων, που με την προπαγάνδα τους προσπαθούν να διαλύσουν και να υποβαθμίσουν εντελώς, το ήδη απαξιωμένο ελληνικό πανεπιστήμιο, για χάρη των ιδιωτικών ψευτοπανεπιστημίων (κατά κανόνα) που εδρεύουν στη χώρα μας, αλλά και των εκπαιδευτικών κολοσών του εξωτερικού, οι οποίοι λειτουργούν συχνά άψογα, ωστόσο απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν δωρεάν και δε μπορεί να πάει το παιδί του καθενός.

    Όσοι όμως έχουν μια πιο άμεση σχέση, ξέρουν ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές ευσυνείδητοι, που ενδιαφέρονται για να πάνε ένα βήμα μπροστά το ελληνικό πανεπιστήμιο, με τη βοήθεια κάποιων σοβαρών και άριστα καταρτισμένων καθηγητών, που σε τίποτα δεν έχουν να ζηλέψουν αυτούς του εξωτερικού και όλα αυτά, με μηδενική κρατική αρωγή και τον τύπο να βάλλει συνεχώς, διαστρεβλώνοντας την πραγματικότητα. Αυτά όμως δεν τα λέει κανείς, ξέρουμε μόνο να λέμε για καταλήψεις, βανδαλισμούς και ρεμπεσκέδες-αιώνιους φοιτητές. Φυσικά και υπάρχουν και αυτοί, αλλά δεν είναι επουδενί η πλειοψηφία. Το ότι υπάρχει ένας καθηγητής για 200 φοιτητές, το ότι τα κονδύλια της Ελλάδας για την εκπαίδευση είναι τα μικρότερα πανευρωπαϊκά (γύρω στο 2%), το ότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη σε ερευνητικό υλικό, βιβλιοθήκες, υποδομές (πηγαίνετε στην ΑΣΟΕΕ να δείτε τις ετοιμόρροπες αίθουσες με ποντίκια, στις οποίες κάνουν μάθημα 150 και πλέον φοιτητές), δεν τα αναφέρει ΚΑΝΕΙΣ από τα ΜΜΕ, τις κρατικές αρχές, αλλά και τον απλό κόσμο (όπως φαίνεται και από το τοπικ αυτό) λόγω άγνοιας και μηδενιστικής τάσης. Αυτά όμως είναι κύριοι τα σοβαρά προβλήματα της εκπαίδευσης μας και όχι το άσυλο, που το άγουμε και το φέρουμε λες και είναι υπαίτιο για όλα τα δεινά της κοινωνίας μας, ένα άσυλο που στην πρωταρχική του μορφή υπηρετεί το ύψιστο αγαθό της δημοκρατίας, που είναι η παρρησία. Αντίθετα, το συγχέουμε με ταραχοποιούς (ενώ όπως είπα, μπορεί να αρθεί αυτοκλήτως σε περιπτώσεις αυτόφωρων αδικημάτων όπως οι βανδαλισμοί) και με καταλήψεις , ενώ στην ουσία δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά.

    Κατά συνέπεια, ας βγάλουμε τις προπαγανδιστικές παρωπίδες που μας φορά ο τύπος και τα κυβερνητικά συμφέροντα και ας δούμε ότι το άσυλο μπορεί να λειτουργήσει σωστά, αρκεί και η πολιτεία (εκτός των φοιτητών) να σταθεί στο ύψος της. Και επίσης, τους ταραχοποιούς γιατί δεν τους συλλαμβάνουν στην Ομόνοια, στο Σύνταγμα και γενικά όπου πάνε και τα σπάνε? Εκεί δεν υπάρχει άσυλο!! Τα επιχειρήματα λοιπόν υπέρ της κατάργησης του ασύλου, ιδίως σε μια κοινωνία σαν την ελληνική, όπου η αμάθεια, η διαφθορά, η εκμετάλλευση και η προπαγάνδα καλά κρατούν, φαίνεται αν μη τι άλλο να είναι απλοϊκά και με λυπεί και εμένα με τη σειρά μου το τόσο μεγάλο ποσοστό υπέρ της κατάργησής του. Από την άλλη, πιστεύω ότι οι περισσότεροι φίλοι έχουν πέσει θύματα του τύπου και δεν έχουν προσωπική εμπειρία από ελληνικά πανεπιστήμια, οπότε σε μεγάλο βαθμό τους κατανοώ και τους δικαιολογώ. Αυτό που με βρίσκει αντίθετο όμως, είναι η πλήρης απαξίωση μερικών για το ελληνικό πανεπιστήμιο και αυτό αν μη τι άλλο είναι θλιβερό και επικίνδυνο, γιατί αν δε σεβόμαστε τα παιδιά μας και ιδίως αυτά που τρώνε αρκετές ώρες της ζωής τους για να πάρουν ένα πτυχίο (που και αυτό όπως το πάνε δεν θα έχει καμία ισχύ), τότε η κοινωνία μας είναι καταδικασμένη.

    Τα πανεπιστήμιά μας, έχουν πολλά προβλήματα, όπως όλοι οι τομείς της χώρας μας άλλωστε και σε αυτό είμαστε σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνοι και οι φοιτητές. Με την κατάργηση του ασύλου όμως, ΚΑΝΕΝΑ από τα σημερινά προβλήματα δεν πρόκειται να λυθεί, αντίθετα θα έχουμε πολύ χειρότερες καταστάσεις και συχνούς ξυλοδαρμούς από πλευράς ταραχοποιών και την αστυνομία χωρίς κανένα διαχωρισμό δικαίων και αδίκων (όπως κάνει συνήθως και το βλέπουμε καθημερινά), θα συλλαμβάνει με το τσουβάλι άτομα, πολλά από τα οποία δε θα έχουν καμία σχέση με τις εγκληματικές ενέργειες.

    Η λύση είναι μια. Καλύτερη οργάνωση και περισσότερες δαπάνες για τη δημόσια εκπαίδευση, όπως γίνεται και στο εξωτερικό όπου είναι υπερδιπλάσιες από της χώρας μας. Ας γίνουν αυτά, ας λειτουργούν σωστά και οι νόμοι (ώστε να συλλαμβάνονται τα κακοποιά στοιχεία που εισβάλλουν στις σχολές, τα οποία βέβαια είναι πολύ λιγότερα από όσα νομίζουν μερικοί και εμείς οι φοιτητές με κίνδυνο πολλές φορές προσπαθούμε να απωθήσουμε) και τότε να κάνουμε έναν σοβαρό διάλογο για το άσυλο, ένα κεκτημένο δικαίωμα της φοιτητικής κοινότητας το οποίο κερδήθηκε με αγώνες και αίμα. Αυτό να το θυμούνται καλά όσοι μετά περίσσιας ευκολίας μιλούν για κατάργηση, χωρίς να σκέφτονται τον πραγματικό λόγο για τον οποίο θεσπίστηκε, εκτός και αν νομίζουν ότι με την τόση προπαγάνδα, υπάρχει πραγματική ελευθερία λόγου. Λυπάμαι, αλλά όσοι το πιστεύουν είναι οικτρά γελασμένοι.

    Εν κατακλείδι, τη στιγμή που η κοινωνία μας βυθίζεται ολοένα και περισσότερο στην παρακμή, τον ωχαδερφισμό και την αμάθεια, είναι χρέος μας να μην πνίξουμε και τις τελευταίες ελεύθερες και ανένταχτες φωνές που ακούγονται ακόμα...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    panos90 (22-03-10)

  9. #57
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ο φίλος Νικος Μ5 μιλούσε για την πλειοψηφία (αν ισχύει αυτό) κι όχι για τις εξαιρέσεις....

    Η δικη μου αποψη ειναι πως στην πλειοψηφια δεν ειναι μπουρδελα.

    Επισης πρεπει να διευκρινησουμε τον ορο μπουρδελο που τον προσαπτουμε.

    Στην εμφανιση? Στη διοικητικη λειτουργια? Στην ποιοτητα εκπαιδευσης?

    Στην εμφανιση τα περισσοτερα ναι ειναι.

    Στη διοικητικη λειτουργια δεν ειμαι μεσα, αλλα φανταζομαι οτι τρωγονται με τα μικροσυμφερονται και οι καθηγητες.

    Και τωρα η ποιοτητα εκπαιδευσης. Το οτι το ΕΚΠΑ κατεχει καλη θεση αναμεσα στα πανεπιστημια του κοσμου οφειλεται στο προγραμμα σπουδων του και το αποτελεσμα της εκαπαιδευσης που παρεχει στους φοιτητες του. Γιατι κι εγω παραπονιεμαι οτι η κβαντομηχανικη ειανι δυσκολη αλλα οταν βγω απο το φυσικο θα ξερω τι μου γινεται στα αντιστοιχα θεματα που σπουδασα. Κι εδω ειναι η διαφωνια μου με τα πανεπιστημια του εξωτερικου. Δε μπορει να βγαζεις 12 και να μου απαιτεις πολυτεχνειο. Αν πας στην ιταλια λοιπον με τετοιο βαθμο ειτε η σχολη που θα πας θα ειναι αντιστοιχη του εδω πολυτεχνειου και δεν θα την τελειωσεις ειτε θα πας σε κανα αντιστοιχο πολυτεχνειο χαμηλοτερου επιπεδου. Επιμενω λοιπον πως στο μεσο ορο τους τα ελληνικα πανεπιστημια κρατανε ενα καλο επιπεδο.

  10. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    panos90 (22-03-10)

  11. #58
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η τριτοβαθμια ελληνικη πραγματικοτητα ειναι αυτη που βλεπεις στα καναλια η την εχεις βιωσει?

    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΣΟΥ?

    το μπουρδελο που λες εμενα με εμαθε να σκεφτομαι, να εχω κριτικη σκεψη, να ακονιζω το μυαλο μου.

    Μου δινει βασεις για την ζωη μου.

    @stratos δεν ξερω τι και που σπουδαζεις, αλλα αν κρινεις ενα πανεπιστημιο απο το αν εχει καποιο τοιχο λερωμενο η οχι, απορω μετα πως μπορει καποιος να σε λαβει στα σοβαρα..


    Παρρησια...

    Ο καθενας μπορει να εκφραζει ελευθερα την γνωμη του αν σε καποιον δεν αρεσει ή θεωρει οτι θιγεται υπαρχει κουμπακι report για να επιμεληθουν κατα την κριση τους οι διαχειριστες.
    Μπορει βεβαια και να απαντησει να τεκμηριωσει την αποψη του ακομα και να ζητησει την συγνωμη του αλλου,ποτε ομως ειδικα καποιος που μετεχει ή μετειχε της πανεπιστημιακης κοινοτητας δεν κανει εικασιες -ειρωνικα σχολια και προσβλητικα post προς μελη που τουλαχιστον δεν γνωριζει!
    Οχι φιλε μου αυτο δεν ειναι κριτικη σκεψη,αλλα παρορμητικη...
    Αυτα απο εμενα και λογω τιμης χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης.

    υγ.Αληθεια ποιες ειναι οι σοβαρες σχολες και ποιες οχι..ποια ειναι τα κριτηρια και ποιος τα θετει?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stathis : 24-03-10 στις 16:26 Αιτία: ...

  12. #59
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικη μου αποψη ειναι πως στην πλειοψηφια δεν ειναι μπουρδελα.

    Επισης πρεπει να διευκρινησουμε τον ορο μπουρδελο που τον προσαπτουμε.

    Στην εμφανιση? Στη διοικητικη λειτουργια? Στην ποιοτητα εκπαιδευσης?

    Στην εμφανιση τα περισσοτερα ναι ειναι.

    Στη διοικητικη λειτουργια δεν ειμαι μεσα, αλλα φανταζομαι οτι τρωγονται με τα μικροσυμφερονται και οι καθηγητες.

    Και τωρα η ποιοτητα εκπαιδευσης. Το οτι το ΕΚΠΑ κατεχει καλη θεση αναμεσα στα πανεπιστημια του κοσμου οφειλεται στο προγραμμα σπουδων του και το αποτελεσμα της εκαπαιδευσης που παρεχει στους φοιτητες του. Γιατι κι εγω παραπονιεμαι οτι η κβαντομηχανικη ειανι δυσκολη αλλα οταν βγω απο το φυσικο θα ξερω τι μου γινεται στα αντιστοιχα θεματα που σπουδασα. Κι εδω ειναι η διαφωνια μου με τα πανεπιστημια του εξωτερικου. Δε μπορει να βγαζεις 12 και να μου απαιτεις πολυτεχνειο. Αν πας στην ιταλια λοιπον με τετοιο βαθμο ειτε η σχολη που θα πας θα ειναι αντιστοιχη του εδω πολυτεχνειου και δεν θα την τελειωσεις ειτε θα πας σε κανα αντιστοιχο πολυτεχνειο χαμηλοτερου επιπεδου. Επιμενω λοιπον πως στο μεσο ορο τους τα ελληνικα πανεπιστημια κρατανε ενα καλο επιπεδο.
    Οπότε απ' ότι καταλαβαίνω για εσάς τους φοιτητές δεν υπάρχει θέμα με το άσυλο. Δεν δημιουργεί "κώλυμα" στη μάθηση, ούτε καθιστά πιο "εύκολες" τις καταλήψεις, εισβολές, κλπ. Όλα βαίνουν καλώς με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι οποίες νομίζετε ότι μπορούν να αντιμετωπιστούν εύκολα εκ των έσω.

    Ρωτάω όλα αυτά γιατί σε λίγα χρόνια ίσως τα παιδιά μου χρειαστεί να φοιτήσουν σε ένα τέτοιο ίδρυμα και ομολογώ πως με αυτά που βλέπω ...έχω ένα άγχος. Τους λέω τα χειρότερα για τους πολιτικούς, ώστε να μισήσουν την πολιτική και να μη διανοηθούν να μπουν σε κυκλώματα τέτοιου τύπου... Θέλω να τα κρατήσω ουδέτερα, μακριά από πολιτικά συμφέροντα, φασαρίες, κλπ.

    Έχω λόγους να ελπίζω ότι οι κόποι τους και οι κόποι μου δεν θα πάνε χαμένοι? ή να βρω τρόπο να τους στείλω κι εγώ στο εξωτερικό, όπως κάνει η πλειοψηφία των γονιών που προβληματίζεται με το θέμα αυτό?

  13. #60
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι ημουν αποτομος.
    Η απαντηση μου ηταν αναλογη της αναφορας που εγινε.
    Οι drive m και dimzan το διατυπωσαν καλυτερα αλλα η ουσια ειναι ιδια.
    Δεν μπορεις να τσουβαλιαζεις ποσο κοσμο και να λες εσεις σπουδαζετε σε ****(το ειπαμε) , ειστε ολοι σε κομματα και σπατε το κεντρο της αθηνας.
    Που ξερει ο καθενας τι κοπο εχω ριξει εγω για να περασω στο πανεπιστημιο?Και συνεχιζω για να το βγαλω στην ωρα του?

    Εχει βρεθει η καραμελα των ΜΜΕ, και απο οτι βλεπω εχουν σχηματισει μια χαρα την εικονα που θελουν.

Σελίδα 6 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP