Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 156

Θέμα: Σφαλμα low oil pressure

  1. #51
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    981
    Thanked
    577
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασε καρτερ και θα δεις και τον τζόγο της καδένας.

    Στο δικό μου ο προηγούμενος είχε βάλει φλατζοκολλα στο Κάρτερ, αν έβλεπες τι βγήκε από τη χοάνη αναρρόφησης της αντλίας λαδιού θα λιποθυμούσες. Απορώ πώς τραβούσε λάδι.
    απο το στομα μου το πηρες.αφου γινεται απο το καρτερ ,δεν χρειαζεται ξεχωριστη διαγνωση να πληρωνουμε ξανα τεντωτηρα,οχι οτι ειναι ακριβος αλλα καινουριος ειναι.

  2. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (15-07-23)

  3. #52
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.285
    Thanked
    4209
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο το στομα μου το πηρες.αφου γινεται απο το καρτερ ,δεν χρειαζεται ξεχωριστη διαγνωση να πληρωνουμε ξανα τεντωτηρα,οχι οτι ειναι ακριβος αλλα καινουριος ειναι.
    Αδιανόητο μου φαίνετε να μπήκες στη διαδικασία να αλλάξεις μόνο την καδένα και όχι όλο το σετ καδένας μαζί με γλίστρες, τεντωτήρες, γρανάζια . . .
    Ποιός σε συμβουλεύει και κάνεις τέτοιες κινήσεις??? Ο ίδιος φίλος που σου έλεγε ότι δεν χαλάνε τα 11αρια μπέκ ??

  4. The Following User Says Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    BILL007 (15-07-23)

  5. #53
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    981
    Thanked
    577
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω δεν μπορω να καταλαβω που ειδατε οτι ειπα οτι αλλαξα καδενα . προφανως δεν διαβαζετε τι γραφω ! ο φιλος μου ειπε μια γνωμη ,δεν κοστισε κατι και προσπαθει να βοηθησει..αν ειναι λαθος η' οχι αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τον κανιβαλιζουμε..κανει μονος του σερβις ,ιδιο αυτοκινητο με εμενα και γνωριζει μηχανολογικα οπως εσεις..γνωμες ειδικων που κανουν λαθη ,υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ διαφορετικες..ας μην ειρωνευομαστε.

    ουτε αυτο που ειπες για νοξ εκανα..μιλωντας για ''τετοιες κινησεις''..και δεν εχω προβλημα οπως δεν ειχα πριν. δεν ειμαι ανθρωπος που βιαζεται να κανει κατι επειδη το ακουσε. ακομα και απο φιλους.

    και ξαναλεω για οσους ενδιαφερονται να βοηθησουν ο,τι τεχνικες διαγνωσεις εκανα ειναι ολες απο αντιπροσωπεια.αυτοι με συμβουλευουν..υπαρχει καποιο πιο ειδικος?

  6. #54
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    981
    Thanked
    577
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    χθες αλλα 200 χιλι. διαδρομη. ολα καλα μεχρι 3 χιλ. πριν φτασω σπιτι..εκιε στο ρποτελευταιο φαναρι ξαναψε το λαμπακι.εσβησα -εκινησα ,δεν αναψε και πηγα σπιτι.

    κατι το εμποδιζει να σηκωσει πιεση στιγμιαια.

  7. #55
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    981
    Thanked
    577
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τα προβληματα σχετικα με το λαμπακι πιεσης λαδιου αποτι διαβαζω μπορει να οφειλονται σε :

    ελλειψη λαδιου
    αισθητηρας λαδιου
    βαλβιδα
    αντλια λαδιου
    γλυστρες σπασμενες μεσα στο καρτερ
    καδενα
    μεταλλα στροφαλου

  8. #56
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή



    Η περιπτωση σου ακριβως.

  9. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dreamer (16-07-23)

  10. #57
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    981
    Thanked
    577
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδη ο τυπος εχει την κελτικη προφορα,αποτι καταλαβα το προβλημα ειναι η βαλβιδα.την αλλαξα περσυ.γινεται να χαλάσει τοσο γρηγορα? απο τι? το fuel dilution στο λαδι μπορει να επαιξε ρολο και να χαλασε ξανα τοσο γρηγορα?
    αυτοι μου ειπαν οτι ειναι οκ, τους ειπα οτι την αλλαξα περσυ και να την ελεγξουν ξανα,οπως και τον αισθητηρα πιεσης.

    αρε οταν ελεγα περσυ οτι το καπακι του φιλτρου λαδιου φταιει και αυτο για μειωμενη πιεση γιατι ετσι αρχισε το θεμα με κοροιδευαν..κοινη λογικη συπτωματων..και πηγαινανε να αλλαξουν αμεσως βαλβιδες..ωραια και τα επισημα ωραια και τα εξειδικευμενα.σκατα ολοι τους..

    παω αυριο να δω αν θα μου δωσει τιμες μετρησης.γιατι τους απαγορευουν λεει,να δωσουν λεπτομερη διαγνωση απο το διαγνωστικο στον πελατη..μονο να ανακοινωνουν την βλαβη.

  11. #58
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω καταλαβαινω πως δεν εχουν ιδεα του τι λενε τα νουμερα που βλεπουν και δεν τα δινουν για να μην φανει η ασχετοσυνη τους.

  12. #59
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    981
    Thanked
    577
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    λοιπον, εχω μιλησει με πολλους τεχνιτες ελαδικως.εχοντας την μετρηση πληροφοριακα απο την επισημη.
    0,65 επεσε στο σημειο που αναψε λαμπακι για το συντομο διαστημα. στο φαναρι,στο ρελαντι.αυτο μεχρις στιγμης το εκανε 3 φορες και τις 3 μετα απο ταξιδι και ζορισμα στις στροφες.
    ολοι σχεδον εκτος απο 1 τεχνικο τηρουν αυτην την διαδικασια μετα τις μετρησεις πιεσης λαδιου.εφοσον ολα ειναι οκ πανε και κατεβαζουν καρτερ για να βρουν αν υπαρχει κατι μεσα στο χωνι,δλδ κοματακια γλυστρας.αν υπαρχουν τοτε αλλαζουν ολο το σετ μαζι με τεντωτηρα ,καποιοι βαζουν τα λαδια τα ιδια και καποιοι βαζουν καινουρια για τον φοβο μηπως περασε καποιο ιχνος πλαστικου γλυστρας μεσα απο το φιλτρο.

    καποιοι εχουν σαν διαδικασια δευτερου σταδιου πρωτα την αλλαγη καδενας και γλυστρας -τεντωτηρα γιατι λενε οτι εφοσον βγει για να μετρηθει και θα ξαναμπει γιατι να μην μπει μια καινουρια που ξερουμε οτι ειναι καινουρια και δεν θα εχει θεμα.
    οποτε η διαιδκασια ειναι ως εξης: ελεγχος καδενας η' αλλαγη και καρτερ για κοματακια.ειτε ετσι ειτε αλλιως αυτα τα 2 πανε μαζι.κοστος? αντιπροσωπεια 900 -εξειδικευμενο 450 περιπου.

    παμε τωρα στο ασχημο σεναριο.μεταλλα στροφαλου.ας αρχισουμε απο τα κακα μαντατα.δεν υπαρχουν καινουρια,αφαντα.μονο μεταχειρισμενα .υπαρχει μεγαλη ζητηση.γιατι? γιατι αν θυμαστε υπηρξε μεγαλη αναμονη για ζημιες μπεκ εδω και 2 χρονια που ειχαν μαζευτει λογω του ιου.και εδω τωρα θα μου πειτε τι σχεση εχει το μπεκ με το προβλημα σου? εδω ειναι το κολπο.αυτα τα γαμημενα μπεκ φταινε για ολα.στην αντιπροσωπεια η' το ηξεραν και εκαναν τους χαζους η' ειναι ασχετοι και δεν τους νοιαζει.σε σχετικη ερωτηση χθες που πηγα για μετρησεις να παρω και να ρωτησω μερικα πραγματα,ειπαν οτι μπορει το θεμα με τα μπεκ να ειχε σχεση με το νεο προβλημα πιεσης λαδιου.μπορει??? εχει και παραεχει. 2 τεχνικοι λοιπον και οι 2 εκτος θεσσαλονικης,υποστηριζουν οτι μπορει να ειναι μεταλλα στροφαλου.ο ενας απο αυτους απο αττικη μερια πολυ καλος μου το εξηγησε αναλυτικα και θα πω την αναλυση εδω μηπως και βοηθησουμε να μην ταλαιπωρηθουν και αλλοι που εχουν η' να μην εχουν στο μελλον θεμα.αυτος μαλιστα εχει βρει εναν τροπο ωστε να πηγαινει κατευθειαν σε διαγνωση για μεταλα .


    οταν τα μπεκ αρχιζουν και κατουρανε ενα-δυο και αρχισουν τα τρεμουλα στην εκινηση ,οπως σε εμενα, και πριν τα φτυσουν τελειως και σε αφησουν εχουν ηδη κανει ζημια στο λαδι.χυνουν καυσιμο μεσα εκει ,το λαδι χανει τις προστατευτικες του ιδιοτητες,ειναι νερο το ιξωδες απο 12 που ειναι και κατεβαινει στις υψηλες θερμοκρασιες στο 9 ,με το νοθευμενο καυσιμο πεφτει κατω απο το 6 δλδ. νερο.δεν προστατευει απο την τριβη ,τα μεταλλα φθειρονται ,την ακουνε ,η ζημια εγινε.φανταστειτε οτι αυτο μπορει να γινεται 1-2 μηνες αν και ενας ειναι αρκετος για να την ακουσουν.οταν λοιπον το λαδι φτασει στους 100 βαθμους σε μεγαλη πιεση,οταν πας στο ρελαντι και πεφτει η πιεση ,πεφτει κατω απο το 1 μπαρ γιατι ειναι λεπτο οποτε αναβει λαμπακι.φυσικα εκει υπαρχει και η φθορα της καδενας.

    ολοι λοιπον αλλαζουν το συστημα γιατι ετσι ειναι η διαδικασια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι παντα η κρυφη ζημια δεν παραμονευει. μπορει να την γλυτωσεις με το 400 για αλλαγη καδενας αλλα μπορει και οχι μετα,να πας για μεταλλα.αυτος εχει βρει εναν τροπο διαγνωσης να το βρισκει απο την αρχη. τα γαμημενα μπεκ του κωλοκινητηρα Ν43.εγω αλλαξα 2 φορες μπεκ ,οποτε λογικα η μεγαλη ζημια εγινε σιγουρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 18-07-23 στις 15:29

  13. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (20-07-23)

  14. #60
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    981
    Thanked
    577
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ξεχασα να πω οτι μου ειπε οτι και μεσα απο το καρτερ μπορει να δει αν υπαρχουν ρινισματα μεταλου ,οποτε μετα κανουν ελεγχο κουζινετα.γενικα θελει ψαξιμο και χρονο.και χρηματα.

  15. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (20-07-23)

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP