Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 61

Θέμα: Πολλαπλή εισαγωγής Ν55 σε Μ54Β30

  1. #31
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.583
    Thanked
    6684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχάριστη η εξέλιξη έστω και αργοπορημένα γιατί παιδεύτηκες πολύ για την εγκατάσταση της εισαγωγής και θα ήταν κρίμα να μην δουλέψει όπως πρέπει.
    Καλή ευκολία και με τον Rotrex τώρα. Θα γίνει κροτίδα το 39. Που το βλέπεις να φτάνει 320-340 λέω εγώ..?

  2. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    S8N (04-03-23)

  3. #32
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νίκο, ο κομπρεσσορας αυτός είχε βγάλει σε Μ54Β30 350-360 με 0.6 bar πίεση. Σε εκείνο τερμάτισαν τα μπεκ της Μ3 στις 6500 με 5μπαρο ρυθμιστή πίεσης. Επίσης, φορουσε 6πεταλουδο (!) που δε βοηθά στην υπερπλήρωση.

    Θεωρώ πως θα φτάσω τα 350-360 κι εγώ, με τη νορμάλ τροχαλία.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dark knight (05-03-23), PetrosD (07-03-23), wheelman (09-03-23)

  5. #33
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.583
    Thanked
    6684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικά!

  6. #34
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    961
    Thanked
    957
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εγώ όπως σου είπα θεωρώ ότι θα ξεπεράσεις τα 360 που λες. Θεωρώ θα περάσεις τα 380, αλλά μόνο ο χρόνος θα δείξει αν είμαι ακριβής.
    E30 318i

  7. #35
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    5.122
    Thanked
    12706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Το project συνεχίζεται και το επόμενο στάδιο περιλαμβάνει αντικατάσταση στα τσιμουχάκια βαλβίδων και τοποθέτηση των Schrick 272/256 με τα πιο ελατήρια βαλβίδων και ενισχυμένα υδραυλικά ωστήρια.

    Εν τω μεταξύ παρουσιάστηκε και μια ευκαιρία, οπότε εδώ και μια εβδομάδα έχω ένα Rotrex C38 με το ψυγείο του και το δοχείο λαδιού του, τις βάσεις για Μ54 και ενισχυμένα ρουλεμάν ιμάντα να περιμένουν υπομονετικά τη σειρά τους.

    Βρήκα και μια βάση φίλτρου λαδιού από S54 που έχει έξοδο για ψυγείο λαδιού καθώς και το ίδιο το ψυγείο, απλώς πρέπει να τα καθαρίσω γιατί βγήκαν από την Μ3 του Μπομπ του Σφουγγαράκη πριν την κάνει τροπέτο στο βυθό του Μπικίνι. Παρήγγειλα έναν αντάπτορα από Γερμανία ώστε να κουμπώσει το banjo bolt του vanos του Μ54 που είναι μεγαλύτερο και να υποδεχθεί και τον αισθητήρα πίεσης λαδιού, ενώ χθες ήρθαν και τα νέα μπεκ της Bosch από 997 Turbo (590cc).
    ...
    Πολύ ωραία πράγματα διαβάζω !
    Σχετικά με τα "...Schrick 272/256 με τα πιο ελατήρια βαλβίδων και ενισχυμένα υδραυλικά ωστήρια..." αν επιτρέπεται, σε τί max στροφάρισμα στοχευετε;
    Για να αναβαθμίζεις και τα μπέκ, αντιλαμβάνομαι οτι τα 300KW* είναι στα πλάνα σας οπότε με τέτοιο set-up μιλάμε για μετατόπιση του κόφτη κοντά στις 7
    Καλή Επιτυχία


    *με καλές βενζίνες

  8. #36
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη, στις 7200 είναι τώρα ο κόφτης. Με την εισαγωγή του Ν55 έχει μετατοπιστεί ψηλά η μέγιστη απόδοση, λόγω κοντών αυλών εισαγωγής. Επειδή καταργήθηκε η DISA, έχασε ροπή και δύναμη στις μεσαίες αλλά ο Στέφανος το έφτιαξε ρυθμιζοντας το vanos.

    Θα δούμε πως θα πάει. Τώρα έχω ενισχυμένη αντλία λαδιού με ισχυρότερο άξονα και 3 βίδες για το γρανάζι, αλλά βλέπω πως σε κάποιους οι αρμονικές χτυπάνε άλλα τμήματα του κινητήρα...

    If it dies, it dies.

  9. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dark knight (11-03-23), isou (11-03-23), PetrosD (11-03-23), wheelman (13-03-23)

  10. #37
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    5.122
    Thanked
    12706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαγγέλη, στις 7200 είναι τώρα ο κόφτης...
    Είστε ήδη ψηλά !
    Αν μου επιτρέπεις, θα χρειαστεί να χαμηλώσετε συμπίεση και να ενισχύσετε τα "εντόσθια"
    Είμαι σίγουρος οτι ο Στέφανος τό'χει ψάξει πολύ το θέμα αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για κινητήρα Μ54 και όχι S
    Οτι τραβάει διαολεμένα εκεί ψηλά, τραβάει, το ξέρω και θέλει κι άλλο αλλά εσύ δεν θέλεις να δείς το καπάκι να ταξιδευει στη στρατόσφαιρα ή καμιά μπιέλα να τραβαέι δικό της δρόμο, εκτός του Ε39.

    Με την ευκαιρία, μια αναβάθμιση την οποία θα ευχαριστηθείς : ελαφρύτερο βολάν
    Στο δικό μου έχω βάλει απο Μ5 Ε34 μονής μάζας. Άαααλλη φάση

  11. #38
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    5.122
    Thanked
    12706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... να ενισχύσετε τα "εντόσθια"...
    Have a look: https://www.eraceparts.com/item0e9e-...5&PRID=1564743

  12. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    S8N (13-03-23)

  13. #39
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    5.122
    Thanked
    12706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επειδή όπως λέει κι ο Πρόεδρος... https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=29783&d=1427621133



  14. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    S8N (13-03-23)

  15. #40
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη, ο Στέφανος το είχε τουρμπισμένο στα 500+ χωρίς να το λύσει. Το ίδιο συμβαίνει και με πολλούς άλλους στο εξωτερικό. Μιλάμε για τύπους που το τρέχουν σε track days ή σε drift events γιατί εκεί με 400-500 δολάρια βρίσκεις καινούργιο μοτέρ και φτου κι απ' την αρχή.

    Πραγματικά στα 350-360 άλογα δεν πρόκειται να ενισχύσω τίποτα μέσα παρά μόνο να φροντίσω για θερμοκρασίες λαδιού, ψυκτικού και εισαγωγής. if it dies, it dies. Άντε το πολύ πολύ να αλλάξω και μέταλλα στροφάλου. Το μοτεράκι έχει πάνω από 300Κ κμ στην πλάτη του, οι κύλινδροι πρέπει να είναι οβάλ πλέον. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με ανακατασκευή, honing, oversized pistons, μπιέλες και με το ποιος μηχανικός έχει torque plate για Μ54 για να μετρήσει σωστά.

    Τόσα χρόνια μου δίδαξαν πως και οι ελάχιστοι καλοί μηχανικοί που είχαν κάποτε όρεξη για προτζεκτς και ανακατασκευές βαρέθηκαν, κουράστηκαν και το γύρισαν στο "πέτα το και πάρε καινούργιο" ή στο "άλλαξε τα πάντα γιατί ο χρόνος που θα ξοδέψω δεν πληρώνεται". Εάν θες κάτι πέρα από τα συνηθισμένα τότε ΚΑΙ θα το πληρώσεις χρυσό ΚΑΙ θα περιμένεις μήνες ολόκληρους ΚΑΙ θα γίνει μ@λακία.

    Δυστυχώς, έτσι είναι τα πράγματα. Κι εγώ το αυτοκίνητο το έχω για να το οδηγώ, όχι για να το βλέπω σε δικόλωνο με τα εξαρτήματα πεταμένα στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα πάνω σε βρώμικα μωσαϊκά ούτε για να κάνω διαφήμιση στον καθένα στο εξώφυλλο του Power.

    Έχω ενισχυμένη αντλία λαδιού με πιο χοντρό άξονα και τρεις αλενόβιδες στο γρανάζι. Το μοτέρ αυτό έχει θέμα με τις ταλαντώσεις και όταν ενισχύεις κάτι, την πληρώνει κάτι άλλο. Βολάν μονής μάζας είναι μεγάλο ρίσκο, ακόμα και με ATI damper. Υπάρχουν ντοκουμέντα με ραγισμένα μπλοκ στα οποία έχουν ανοίξει ολόκληρες θυρίδες στο πλάι, εντούτοις εξακολουθούν να δουλεύουν καλύτερα από άλλα με διαρροή στις υποπιέσεις...

    Πιστεύω πως το χειρότερο στην περίπτωσή μου θα είναι να σηκώσει καπάκι. Αλλά και τότε, θα ανοίξω βόλτες για Μ12, θα βάλω ARP βίδες από S54 και θα το ξανακλείσω μέχρι να φτύσει το γάλα της μάνας του. Αν γίνει μπόξερ και βγουν τα πιστόνια από το πλάι, νέο μοτέρ με καλή συμπίεση, μετάγγιση στα πάντα και πάμε πάλι. Και αν ξαναγίνει, το κάνω παϊδάκια, πουλάω τα πάντα στο marketplace, διαγράφω το κουφάρι και αρχίζω νέο φθηνιάρικο project. Τόσο πολύ έχω σιχαθεί τα συνεργεία.

  16. The Following 9 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dark knight (13-03-23), dreamer (14-03-23), GiannisRob (13-03-23), gnx (14-03-23), isou (13-03-23), nikos valvetronic (14-03-23), PetrosD (13-03-23), VanVIC (13-03-23), wheelman (14-03-23)

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP