Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Ρυθμιση Βαλβιδων N45B20A

  1. #21
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτος ο ... καραφλας και εμενα μου ειπε για κοντα στα 200 (αν οπως εγραψα και πριν θυμαμαι σωστα)

    Τι "θεμα" και δη σοβαρο εννοεις ομως ?

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.117
    Thanked
    11973
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι "θεμα" και δη σοβαρο εννοεις ομως ?
    Κάψιμο βαλβίδων
    Πτώση απόδοσης μοτέρ
    Φθορά έδρας βαλβίδων

    Ας πουν και οι γνώστες, γιατί τα παραπάνω είναι τα βασικά.

  3. #23
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σοβαρα ακουγονται....

  4. #24
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα ακουγονται....
    αν εκεί που το κάνεις service τόσο καιρό δεν σου είπαν οτι πρέπει να ρυθμίσεις βαλβίδες, άλλαξε άμεσα συνεργείο γιατί αυτά είναι στοιχειώδη για ανθρώπους που ασχολούνται με το αυτοκίνητο. ακόμα και οι πωλητές στις αντιπροσωπείες το γνωρίζουν για το si αυτό, πόσο μάλλον οι μηχανικοί!


  5. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Ptboul (08-09-11)

  6. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.117
    Thanked
    11973
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εκεί που το κάνεις service τόσο καιρό δεν σου είπαν οτι πρέπει να ρυθμίσεις βαλβίδες, άλλαξε άμεσα συνεργείο γιατί αυτά είναι στοιχειώδη για ανθρώπους που ασχολούνται με το αυτοκίνητο. ακόμα και οι πωλητές στις αντιπροσωπείες το γνωρίζουν για το si αυτό, πόσο μάλλον οι μηχανικοί!

    να φανταστείς Πέτρο ότι πάει στο αγαπημένο σου συνεργείο, αλλά όχι στο κεντρικό, στο άλλο.

  7. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.117
    Thanked
    11973
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί αυτά είναι στοιχειώδη για ανθρώπους που ασχολούνται με το αυτοκίνητο. ακόμα και οι πωλητές στις αντιπροσωπείες το γνωρίζουν για το si αυτό, πόσο μάλλον οι μηχανικοί!
    Πέτρο να ήξερες πόσο αμφιβάλλω για αυτό! Για αυτό κ η όποια ανησυχία μου..

  8. #27
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    να φανταστείς Πέτρο ότι πάει στο αγαπημένο σου συνεργείο, αλλά όχι στο κεντρικό, στο άλλο.
    Μαλά...ες υπάρχουν παντού

    αν και δεν νομίζω, θα του το είχαν πει αν το πήγαινε εκεί απο την αρχή και παρακολουθούσαν το ιστορικό του αυτοκινήτου!

    το πρώτο πράγμα που μου είπαν ήταν αυτό με το που τους πήγα το δικό μου και η καμπάνια για τον τεντωτήρα της καδένας του εκκεντροφόρου

  9. #28
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλά...ες υπάρχουν παντού

    αν και δεν νομίζω, θα του το είχαν πει αν το πήγαινε εκεί απο την αρχή και παρακολουθούσαν το ιστορικό του αυτοκινήτου!

    το πρώτο πράγμα που μου είπαν ήταν αυτό με το που τους πήγα το δικό μου και η καμπάνια για τον τεντωτήρα της καδένας του εκκεντροφόρου
    Το παω "εκει" (οπως επισης και της γυναικας μου), εδω και 5+ χρονια.
    Εχουμε αριστες σχεσεις, δεν ειχα σχεδον ποτε παραπονο. Τιποτε σοβαρο τουλαχιστον.....

    ========

    Πριν απο 1μισο μηνα, μου αναψε λαμπακι και στο ρελαντι εκανε σαν τρακτερι...
    Την επομενη φευγω για εξωτερικο, το παει η γυναικα μου συνεργειο....
    Με καλουν την επομενη μερα (ημουνα Λονδινο ή Αιγυπτο δεν θυμαμαι), και μου λενε οτι εχει θεμα η "πλεξουδα"...
    - Ποσο κανει
    - "Τοσο" μου λενε
    - Αλλαξε την του λεω.

    Δεν ειχε ανταλλακτικο, το παρηγγηλε, και μεχρι να το εχεουν στα χερια τους εφυγα για διακοπες. Ακομη δεν εχω παει, στο μεταξυ το αμαξι δουλευει κανονικα. Καποια στιγμη θα παω.

    Οταν λιοπον με πηραν να μου πουν για την πλεξουδα, με ρωτησαν αν εχω ποτε ρυθμισει βαλβιδες. Δεν ξερω πως μπορει να τους ηθρε το φλας και με ρωτησαν....

    Του ειπα (υπενθυμισα) οτι μονο στο δικο τους συνεργειο το παω και να κοιταξει τα κιταπια του. Τα κοιταει στο μεταξυ, και μου λεει οτι πραγματι δεν εχει γινει ποτε.
    Του λεω (με βαση τι εχω διαβασει εδω) οτι "αυτο δεν ειναι να ειχε γινει στα 50.οοο ?"
    Μα-μου μου φανηκε η απαντηση, τελος παντων μου ειπε οταν ερθεις για την πλεξουδα θα ρυθμισουμε και τις βαλβιδες.

    Τι ΔΕΝ μου αρεσει (παραπονα):

    1. Πως στον κορακα βγαινει φιρμανι "αλλαγη πλεξουδας" ? Επαιζε κανεις σκοινακι με δαυτη, κυνηγανανε τιποτε κατσουλια ποντικους μεσα στην μηχανη ?
    2. Εφοσον εισαι ο νο. 1, και αφου το λεει και το βιβλιο (οπως λεει ο Παναγιωτης παραπανω - εγω δεν ξερω μονο εικονογραφημενα διαβαζω) γιατι δεν ξερεις / ηξερες να κανεις την δουλεια για τις βαλβιδες οταν επρεπε, νωριτερα ???


    Βγαζω ενα συμπερασμα (βασικα σχετικο με την ... κοτσιδα....)

    Αλλαγη, και ας μην ειναι απαραιτητο.....,
    Κερδος απο το ανταλλακτικο + κερδος απο την εργασια, ειναι κατι απαραπανω απο το τιποτα..... Καταραμενη κριση....

    Το θεμα ειναι οτι τωρα που την εχω παραγγειλει (αιφνιδιαστηκα, ημουν οπως ειπα για δουλεια στο εξωτερικο), κανω μοκο και παω να την βαλω. Ντρεπομαι να κανω τον παπ@ρα....

    Αλλο ενα σχετικο με τις βαλβιδες:

    Την εποχη τω παχιων αγελαδων, δεν προλαβαινανε να παρουν ανασα... Που να θυνηθουν να πουν και για βαλβιδες στα λιγα si που εμπαιναν εκει... Τυποποιημενο σερβις, ταμειο, στο επενειδην.....
    Τωρα ομως....
    "ρε σεις, για κοιτατε εκεινα τα si, τους ειχαμε ποτε ρυθμισει βαλβιδες ?? Για να παρουμε τιπτε 200αρες- 300αρες... εεεε, τηλεφωνα ηθελα να πω...."




    Τεςπα, σας τα ζαλισα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntinos : 08-09-11 στις 14:08

  10. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Ptboul (08-09-11)

  11. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.117
    Thanked
    11973
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δε μας ζαλίζεις Ντίνο, ίσα ίσα θεωρώ πως επιβεβαιώνομαι στις ανησυχίες μου για την αντιμετώπιση των εξουσιοδοτημένων συνεργείων κ τον σεβασμό στον πελάτη.

    Επειδή το νήμα θα χάσει το νόημα του μιας κ ακούγομαι αρνητικός για τους επαγγελματίες του χώρου, σε πιθανή συνάντηση (αύριο ) μπορούμε να το αναλύσουμε το θέμα.

    Ps: Αίγυπτο ήσουν

  12. #30
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι γενικά ήταν πολύ θολό το τοπίο σχετικά με τη ρύθμιση των βαλβίδων στα si μέχρι που αρκετά μοτέρ είχαν προβλήματα σοβαρά.
    τότε πολλές αντιπροσωπείες ρωτούσαν τη μαμά στο Μόναχο και ειδικά στην Αγγλία κάθε πότε πρέπει να γίνεται ρύθμιση.
    αρχικά λέγανε κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιού και μετά καθιερώθηκε στις 50.000 ΚΜ.

    Γεγονός όμως είναι οτι έπρεπε να στο πουν. πιθανότατα δεν είχαν πολλά si να τους έρχονται οπότε δεν ήξεραν οτι έχουν και ξεχωριστό εγχειρίδιο από τα νορμάλ 320 της εποχής...

  13. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Ptboul (08-09-11)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP