Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Hot Hatch - Renault RS

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αρχίζουν να βγάζουν νόημα. Ζω στη ζώνη του μπεμβεδικου λυκοφωτος. Ο αντμιν έχει Αουντι, ο Μοντ περιγράφει στις ιστορίες από την κρύπτη πόσο καλύτερα είναι τα Ρενώ, καταλήγουμε πως το καταλληλότερο αυτοκίνητο για τον σύγχρονο Έλληνα οικογενειάρχη είναι το Κα-τουραν 1.2 ΤΣΙ Bluemotion ενώ όνειρο όλων των μελών παραμένει ένα γκε τε τραϊ. Βάζω στοίχημα πως το πρωί θα σηκωθώ ιδρωμένος και ουρλιάζοντας.
    χαχαχαχααχα

    Άρη κράτα γερά , είσαι ο SOLOMON KANE του φόρουμ !
    Attached Images Attached Images
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    Ptboul (23-10-12), S8N (23-10-12)

  3. #22
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.919
    Thanked
    3235
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί απ' ότι φαίνεται οι ξύπνιοι δεν οδηγούν πια Renault.
    Γιατί Άρη?

    Μετά τη γκέλα που έκανε από τα τέλη της δεκαετίας του '90 μέχρι και πριν δυο - τρία χρόνια, να το δεχτώ. Αλλά πλέον έχει αρκετά αξιόλογα αυτοκίνητα, και αν θες να αφήσουμε τα απλά γαλλάκια απ' έξω, τα Clio RS MkIII και Megane RS προηγούμενης γενιάς ήταν πραγματικά απίστευτα αυτοκίνητα, όχι μόνο για τα δεδομένα της κατηγορίας του.

    Ίσως έχω μείνει στα Renault μιας άλλης εποχής, τότε που σηκώναν τον πίσω εσωτερικό τροχό στον αέρα, τότε που αν άφηνες το γκάζι στη στροφή δίπλωνες, και που αν δεν πρόσεχες, σβούριζες κιόλας.

    Η πρώτη γενιά Clio ήταν πραγματικά διασκεδαστική. Η δεύτερη ήταν αποτυχία. Η τρίτη ήταν πάλι καλή. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει με την τέταρτη!

  4. #23
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18810
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να σου πω γιατί:

    1. Σχεδίαση. Συνήθως είναι τολμηρή αλλά όχι πετυχημένη. Το πόσο πετυχημένη είναι το αποδεικνύει η ωρίμανση του μοντέλου.

    2. Αξιοπιστία. Η Renault είναι τσακωμένη μαζί της.

    3. Τιμές μεταπώλησης. Για να είναι πάτος, κάποιος λόγος θα υπάρχει.

  5. #24
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω γιατί:

    1. Σχεδίαση. Συνήθως είναι τολμηρή αλλά όχι πετυχημένη. Το πόσο πετυχημένη είναι το αποδεικνύει η ωρίμανση του μοντέλου.

    2. Αξιοπιστία. Η Renault είναι τσακωμένη μαζί της.

    3. Τιμές μεταπώλησης. Για να είναι πάτος, κάποιος λόγος θα υπάρχει.
    τα rs δεν ειχαν ιδιαιτερες ζημιες.. τα μονα παραπονα που εχω δει-ακουσει ειναι συγχρονιζε αλλα αυτα ηταν απο πραγματικα κακη χρηση!
    τα clio 1-2-3 τα απλα ηταν πολυ καλα αυτοκινητα, κρατανε μια χαρα τιμη και μερικοι ισως πουν οτι ηταν και "σκυλια"...
    το megane το 1ο χαλασε το ονομα της renault!
    εχουν σχετικα ακριβα ανταλλακτικα!
    οσο για την τιμη μεταπωλησης των rs το προβλημα βρισκεται αλλου και αφορα τα κυβικα, για τον ιδιο λογο εξισου φοβερα αυτοκινητα τα βρισκεις με 5-7 000ευρο, οπως το 206rc, το typeR ep3, κλπ

  6. The Following 2 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    GiannisRob (23-10-12), S8N (23-10-12)

  7. #25
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18810
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα rs δεν ειχαν ιδιαιτερες ζημιες.. τα μονα παραπονα που εχω δει-ακουσει ειναι συγχρονιζε αλλα αυτα ηταν απο πραγματικα κακη χρηση!
    τα clio 1-2-3 τα απλα ηταν πολυ καλα αυτοκινητα, κρατανε μια χαρα τιμη και μερικοι ισως πουν οτι ηταν και "σκυλια"...
    το megane το 1ο χαλασε το ονομα της renault!
    εχουν σχετικα ακριβα ανταλλακτικα!
    οσο για την τιμη μεταπωλησης των rs το προβλημα βρισκεται αλλου και αφορα τα κυβικα, για τον ιδιο λογο εξισου φοβερα αυτοκινητα τα βρισκεις με 5-7 000ευρο, οπως το 206rc, το typeR ep3, κλπ
    Σπύρο, έχω φίλο με Megane ΙΙ στο οποίο δώσαμε το παρατσούκλι "το αυτοκίνητο που δεν ίσιωσε ποτέ". Δεν είχε καμία σχέση φυσικά με την έννοια που προσδίδει στην έκφραση ο Πατσουρέας, απλώς το αυτοκίνητο πήγαινε πάντα σαν τον κάβουρα γιατί είχε ελάττωμα στον πίσω άξονα από το εργοστάσιο. Φυσικά αυτό ήταν ένα από τα δεκάδες θέματα που παρουσίαζε.

    Κάτι που ελάχιστοι γνωρίζετε, είναι πως είχα ένα Clio II 1.6 16v. Δεν έχω γράψει ποτέ γι' αυτό γιατί απλούστατα δε μου έχει μείνει τίποτα να θυμάμαι, κάτι σαν τη σχέση της Βίσση με τον Νταλάρα. Ψέμματα, θυμάμαι πως έτριζε συνεχώς η ηλιοροφή του, πως ήταν πολύ νευρικό σε κράτημα και πως μια φορά που έκανε όπισθεν ένας πιτσαδόρος με το παπί του με ακούμπησε κι έβαλε ΟΛΟ το πορτ-μπαγκάζ μέσα. Δε συνεχίζω γιατί θα χρειαστώ ψυχοθεραπευτή.

    Όσο για την τιμή μεταπώλησης, το 2010 έδωσα το 2λιτρο GTI με 98.000km προς 20.000 ευρώ. Ναι, είκοσι χιλιαρικάκια. Με αυτά τα χρήματα αγόραζες 2 RS F1 τότε.

    Σε κάποια έκθεση autoexelixis πάντως είχα κάτσει συνοδηγός στο RS και μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Εξαιρετικές επιδόσεις, καλό κράτημα, φοβερά φρένα. Ως εκεί όμως. Άλλο να το πας δυο γύρους στην πίστα κι άλλο να το τρως στη μάπα κάθε μέρα. Και την Ντούβλη θα την φόρμαρες ευχαρίστως ένα Σ/Κ, θα την παντρευόσουν όμως?

  8. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (23-10-12), Nick bmwlover (23-10-12), spar@ (23-10-12)

  9. #26
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο, έχω φίλο με Megane ΙΙ στο οποίο δώσαμε το παρατσούκλι "το αυτοκίνητο που δεν ίσιωσε ποτέ". Δεν είχε καμία σχέση φυσικά με την έννοια που προσδίδει στην έκφραση ο Πατσουρέας, απλώς το αυτοκίνητο πήγαινε πάντα σαν τον κάβουρα γιατί είχε ελάττωμα στον πίσω άξονα από το εργοστάσιο. Φυσικά αυτό ήταν ένα από τα δεκάδες θέματα που παρουσίαζε.

    Κάτι που ελάχιστοι γνωρίζετε, είναι πως είχα ένα Clio II 1.6 16v. Δεν έχω γράψει ποτέ γι' αυτό γιατί απλούστατα δε μου έχει μείνει τίποτα να θυμάμαι, κάτι σαν τη σχέση της Βίσση με τον Νταλάρα. Ψέμματα, θυμάμαι πως έτριζε συνεχώς η ηλιοροφή του, πως ήταν πολύ νευρικό σε κράτημα και πως μια φορά που έκανε όπισθεν ένας πιτσαδόρος με το παπί του με ακούμπησε κι έβαλε ΟΛΟ το πορτ-μπαγκάζ μέσα. Δε συνεχίζω γιατί θα χρειαστώ ψυχοθεραπευτή.

    Όσο για την τιμή μεταπώλησης, το 2010 έδωσα το 2λιτρο GTI με 98.000km προς 20.000 ευρώ. Ναι, είκοσι χιλιαρικάκια. Με αυτά τα χρήματα αγόραζες 2 RS F1 τότε.

    Σε κάποια έκθεση autoexelixis πάντως είχα κάτσει συνοδηγός στο RS και μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Εξαιρετικές επιδόσεις, καλό κράτημα, φοβερά φρένα. Ως εκεί όμως. Άλλο να το πας δυο γύρους στην πίστα κι άλλο να το τρως στη μάπα κάθε μέρα. Και την Ντούβλη θα την φόρμαρες ευχαρίστως ένα Σ/Κ, θα την παντρευόσουν όμως?
    για τα megane γενικα εχω ακουσει τα χειροτερα....
    για το clio 1.6 II τα καλυτερα... και βεβαια αν το συγκρινεις με 106-206!χεχε
    τα golf ειναι πιο ποιοτικα και γενικα ηταν και ειναι της μοδας γι αυτο κρατανε τιμη....

  10. #27
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλα Άρη μου δεν σου είπε κάνεις να το πάρεις.
    Πάντως το συγκεκριμένο έχει πολυ καλα σχόλια στο εξωτερικό.
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  11. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απο την σύντομη επαφή που είχα μαζί του, είναι ανώτερο απο Golf και σε κράτημα και σε αίσθηση.
    Στο εσωτερικό τα καθίσματα δεν με άφησαν να σκεφτώ τίποτα άλλο, παρόλο που το ταμπλώ του δεν είναι και για σεμινάριο.
    Πάντως, ήχος, δύναμη, στήσιμο και joy factor, σκάλες πιο πάνω απο το Golf.

    Μονοδιάστατος δεν είμαι, η γυναίκα μου που έχει αλλάξει ΟΛΑ τα μέχρι τώρα Polo και δεν αγοράζει τίποτα άλλο εκτός απο polo είναι, αλλά ακόμα και αυτή εκφράστηκε πολύ θετικά, με μόνη ένσταση το κλειστοφοβικό πίσω μέρος και τον χειρισμό του c/d, οπότε νομίζω οτι και εκεί υπάρχει νίκη της renault στην αποδοχή.

    Και ναι, επι Μανιατόπουλου, όπως και σε όλα τα λαμπρα του κατορθώματα, η αντιπροσωπεία έβγαζε απο τα ανταλλακτικά πιό πολλά απο τους εμπορους κοκαϊνης της Εκάλης, αλλά δεν φταίει η Ρενώ για αυτό.

  12. #29
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18810
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μόλις κυκλοφορήσει η 7η γενιά GTI απλώς θα εξαφανιστεί από τον χάρτη.

  13. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα δείξει.
    Μακάρι να είναι καλό και καλοστημένο και η διαφορά του απο το προηγούμενο να μην ειναι μονο το μικρότερο κόστος παραγωγής.
    και τα καρώ καθίσματα απο γκρι να έχουν γίνει κόκκινα.

  14. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    S8N (24-10-12)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP