Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 131

Θέμα: [E46] φλατζα ??

  1. #11
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Athens City
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    4556
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρόβλημα προέρχεται απο το ψυγείο.
    Καιρος για αλλαγη...





    https://www.mishimoto.com/bmw-e46-pe...tor-99-07.html

    An ideal upgrade to the stock OEM radiator, the Mishimoto BMW E46 aluminum radiator will give your vehicle a cooler, more efficient running engine. Most people overlook the importance of installing an upgraded radiator in their engine, not only will it produce 30% greater cooling capacity, but it will also boost engine functions and prevent your car from overheating. All Mishimoto performance radiators are made with durable aircraft quality aluminum, feature a dual core, and polished end tanks. By replacing your stock BMW radiator you will notice a cooler, more efficient running engine. Mishimoto can solve your cooling problems with our durable, efficient aluminum radiator.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soc12r : 26-10-12 στις 08:52
    Powered by

  2. #12
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7409
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εκανα το πρωτο τεστ εδω και καμια ωρα που το πηρα απ το συνεργειο και το αμαξι δουλευει κανονικα χωρις να ανεβασει θερμοκρασια.
    Εκατσα και σε μποτιλιαρισμα για μιση ωρα, το ξεσκισα την αλλη μιση και μεχρι στιγμης όλα καλά.
    Φυσικά ο καιρός ειναι πολυ πιο ψυχρος απ οτι προχθες. Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρόλο αυτο οσον αφορα φλατζα.
    Θα δω τι θα γινει και το σαββατοκυριακο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοείς ρε συμπέ όταν λές λείπουν τα κολάρα νερού???
    Εχω το Mishimoto εδω και 20 μερες περιπου συμπε,https://www.ebay.co.uk/itm/Mishimoto...item35c04db2f2 αλλα τα εργοστασιακα κολαρα δεν εχουν καλη εφαρμογη σε αυτο το ψυγειο.
    Ημουν ετοιμος να παραγγειλω κολαρα σιλικόνης https://www.ebay.co.uk/itm/Mishimoto...item35be2e7862 αλλα απ οτι βλεπω απ την φωτογραφια λειπει το σωληνακι επιστροφης του νερου στο δοχειο καθως και το μερος εξαερισμου που εχουν τα μαμα κολάρα.
    M3 CSL

  3. The Following 2 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    soc12r (26-10-12), Thomelef (26-10-12)

  4. #13
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    σου εχει καψει καθολου νερο?
    αν οχι ,δεν ειναι φλατζα 90%
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  5. #14
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χριστοφορε, υπαρχει και ενα βελτιωμενο fan coupling που το βαζουμε στα κομπρεσσορατα. Αυξανει τις στροφες που κινειται η φτερωτη και πιστευω πως ειναι ενα καλο upgrade και στα ΝΑ σε χωρες που η θερμοκρασια χτυπαει ευκολα 40αρια

    https://store.activeautowerke.com/e3...g-m3s-p69.aspx

    Ακομη αν κανεις πολλα trackdays, μπορεις να δοκιμασεις και τον 55C θερμοστατη

    https://store.activeautowerke.com/hi...px?Thread=True

  6. The Following 4 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (26-10-12), chief (26-10-12), Panos 316T (26-10-12), pilot (26-10-12)

  7. #15
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7409
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο STREETRACING Εμφάνιση μηνυμάτων
    σου εχει καψει καθολου νερο?
    αν οχι ,δεν ειναι φλατζα 90%
    Θα το αφησω να κρυωσει Γιαννη και θα ελεγξω αυριο πρωι τα νερα. Θα κανω τις βολτες μου και οταν κρυωσει θα ξανα τσεκαρω.
    Αν δω οτι απο νερα ειναι οκ, τοτε θα βαλω το aftermarket ψυγειο.
    Αν και εκει μου κανει προβλημα, θα πάω για φλατζα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χριστοφορε, υπαρχει και ενα βελτιωμενο fan coupling που το βαζουμε στα κομπρεσσορατα. Αυξανει τις στροφες που κινειται η φτερωτη και πιστευω πως ειναι ενα καλο upgrade και στα ΝΑ σε χωρες που η θερμοκρασια χτυπαει ευκολα 40αρια

    https://store.activeautowerke.com/e3...g-m3s-p69.aspx

    Ακομη αν κανεις πολλα trackdays, μπορεις να δοκιμασεις και τον 55C θερμοστατη

    https://store.activeautowerke.com/hi...px?Thread=True
    Μητσο, τον θερμοστατη τον εχω εδω και δυο-τρεις μηνες αλλα δεν τον εχω τοποθετησει στο αμαξι μου γιατι ειναι και καθημερινο και δεν νομιζω να κάνει.
    Θα τον δωσω στον Μανο που το παιζει γρηγορος.
    M3 CSL

  8. #16
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλο το κομπλερ της active ,
    αλλα δεν ξερω τις συνεπειες πανω στην φτερωτη κ στην αντλια μακροχρονια στην διαρκεια ζωης τους
    εμενα πχ που το ψυγειο ηταν βουλωμενο εδω και κανα 2 χρονια μου εβγαλε το κομπλερ προς αναγκη αλλαγης στα 2 χρονια.
    ενω το πρωτο αλλαχτηκε στα 5 χρονια.
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  9. #17
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Exclamation

    Χριστόφορε 2 πράγματα

    1. Τι αντλία νερού είχες βάλεις όταν την είχες αλλάξει ?

    2. Στα S54 πολλές φορές κόβεται η φλάτζα μεταξύ των κυλίνδρων.
    Εκεί λοιπόν δεν χάνεις νερά αλλά έχεις υπερθέρμανση του κινητήρα γιατί το μείγμα πάει από τον ένα κύλινδρο στον άλλο.
    Αυτό το κάνεις διάγνωση με το "leak down test".
    Είδα τι έγραψες ότι το κάνατε, αλλά το να κοιτάτε για μπουρμπουλήθρες στο παγούρι είναι λάθος.
    Δεν ξέρω άν κάνανε και κάτι άλλο.

    Πως το κάνουμε αυτό λοιπόν (δεν έχει σχέση με τη μέτρηση συμπίεσης).

    Βάζουμε το πιστόνι το ΚΝΣ (κάτω νεκρό σημείο) και με τις βαλβίδες κλειστές.
    Εισάγουμε πίεση στον κύλινδρο (έχει αντάπτορα για το μπουζί) και περιμένουμε.
    Άν η πίεση δεν πέφτει και φυσικά δεν ακούμε κάποια φύσημα (επειδή αέρας περνά στο δίπλα κύλινδρο και βγαίνει από τις βαλβίδες) ξέρουμε ότι είμαστε οκ.

    Εδώ το μηχανάκι -> https://www.ebay.co.uk/itm/DUAL-GAUG...item4cf861728a

    Εγώ πάντως θα πάρω ένα για εμένα, γιατί και συχνά συμβαίνει αυτό και φθηνό είναι.

    Κάτι άλλο.
    Δεν ξέρω γιατί αγόρασες αυτό το ψυγείο για να είμαι ειλικρινής.
    Δεν βλέπω σε που είναι καλύτερο, πέραν του είναι από αλουμίνιο (άσε που δεν μπαίνει χωρίς πατέντες).
    Εγώ λοιπόν σε αυτοκίνητο που έχει μελετημένο θερμοδυναμικά ψυγείο από το εργοστάσιο, δεν βλέπω το λόγο να βάλεις κάτι πρακτικά no-name γιατί δεν νομίζω ότι ο βελτιωτής έχει κάνει τεστ να δει τι απόδοση/επαγωγή έχει το ψυγείο στο αυτοκίνητο.

  10. The Following 18 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    BILL007 (26-10-12), chief (26-10-12), doctore (26-10-12), ghost-rider (26-10-12), gnx (21-11-12), Karizma Z4 (15-11-12), Kazakos Garage (28-10-12), Leonidas_E39 (26-10-12), nikos valvetronic (27-10-12), Panos 316T (26-10-12), pilot (26-10-12), saulm3 (26-10-12), Skyline_IS (26-10-12), soc12r (26-10-12), Stathis (26-10-12), STREETRACING (26-10-12), Thomelef (26-10-12), turbodog (26-10-12)

  11. #18
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7409
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Αλεξανδρε και ευχαριστω για τις πληροφορίες και ειδικά για το "leak down test"..

    - Η αντλια νερου που εβαλα ηταν μαρκας Laso. Την αγορασα απο το νετ νομιζόμενος οτι ειναι η οεμ. Οταν την βγαλαμε εχθες ειδαμε οτι δεν ειναι η ιδια με την εργοστασιακή, ετσι βαλαμε πισω την δικια του.

    -Πραγματι το στο τεστ που καναμε με τον αερα ειναι με τον ιδιο τροπο που εγραψες αλλα κοιταζαμε για μετακινηση νερου ή μπουμπουληθρες στο παγουρι.
    Ενημερωσα τον μηχανικο μου για το ποστ σου και την Δευτερα θα γινει το τεστ οπως το εχεις γραψει.

    -Το ψυγειο το σκεφτόμουν καιρό λόγο του οτι ενας-δυο φιλοι με ντριφταδικα που εχαν θεματα με θερμοκρασιες το καλοκαιρι το πηραν και ελυσαν το προβλημα τους.
    Το αγορασα με την ευκαιρία "μικροτραυματισμου" του δικου μου ψυγειου και αφου ηταν αρκετα πιο φτηνο απο το εργοστασιακό. Πατεντα δεν θελει να μπει. Μια χαρα εκατσε απλα τα εργοστασιακα κολάρα δεν ταιριαζουν.
    M3 CSL

  12. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    Thomelef (27-10-12)

  13. #19
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χριστόφορε δεν μπορείς να φτιάξεις κολάρα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI
    Ηταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σα να οδηγας ενα TORNADO - EUROFIGHTER Καταδιωκτικο - Πολεμικο

  14. #20
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7409
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν θελω. Πιο ευκολο ειναι να φτιαξω στο ψυγειο τις υποδοχες και να μπαινουν τα εργοστασιακα κολάρα.
    M3 CSL

  15. The Following 2 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    Lambros46 (26-10-12), Thomelef (27-10-12)

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP