Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Σοβαρό πρόβλημα με τον N47;

  1. #11
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η εταιρία, όταν δίνει συμβόλαιο σε προμηθευτή για εξάρτημα του αυτοκινήτου της, δίνει και τις προδιαγραφές του που απαιτεί να έχει. Ο προμηθευτής το παράγει και αφού γίνει δειγματοληπτικος έλεγχος σε μερικά από την εταιρία, γίνεται η αποδοχή της παραγγελίας και η τοποθέτηση στα οχήματα που παράγει. Τώρα, εάν δεις προσεκτικά, δεν παρουσίασε το πρόβλημα ο συγκεκριμένος τεντωτηρας σε όλους τους Ν47 κινητήρες, παρά μόνο σε μερικούς στους οποίους μπήκε το - όχι στο 100% προδιαγραφών BMW - εξάρτημα που παρήγαγε ο προμηθευτής, δηλαδή μίας συγκεκριμένης παρτίδας. Εκτός εγγυήσεως του οχήματος παρουσιάζεται το πρόβλημα με τον ελαττωματικό αυτόν τεντωτηρα, και η εταιρία αναγνωρίζοντας το πρόβλημα (επειδή το εξάρτημα αυτό με το να είναι ελαττωματικό, έχει ως αποτέλεσμα να κολλάει το μοτέρ της!) βαφτίζει πλήρως ελαττωματικους όλους τους τεντωτηρες της παρτίδας αυτής (εάν δεν κάνω λάθος, κυρίως αφορά μόνο τα μοτέρ ετών 2007-2009), και τους αλλάζει όλους, είτε δουλεύουν καλά είτε όχι, για παν ενδεχόμενο! Ελέγχει επιπλέον και τις 2 καδένες που σχετίζονται με τον τεντωτηρα, και εφόσον παρουσιάζουν μη φυσιολογική λειτουργία ή φθορά, ως απόρροια του ελαττωματικου τεντωτηρα, τους αλλάζει και αυτούς, και όλα τα παραπάνω γίνονται ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΕΩΣ.

    Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.....

    Sent from my HM NOTE 1W
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 05-05-15 στις 22:19
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  2. The Following 6 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    Alex_ (06-05-15), Bazil Van Sinner (06-05-15), BILL007 (06-05-15), I_MNL (05-05-15), pilot (06-05-15), z3 2.2 (05-05-15)

  3. #12
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει έρθει πρόσφατα η ανακοίνωση ανάκλησης, δωρεάν..... Να ελέγξουν σε επίσημες αντιπροσωπείες το VIN του αυτοκινήτου τους, οι κάτοχοι μοντέλων N47D.....

    Sent from my HM NOTE 1W
    Υπάρχει μήπως κάποια λίστα των VIN που έχουν πιθανό πρόβλημα;
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  4. #13
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I_MNL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει μήπως κάποια λίστα των VIN που έχουν πιθανό πρόβλημα;
    Έλεγχος μπορεί να γίνει μόνο σε αντιπροσωπεία BMW, βάζοντας το VIN number του αυτοκινήτου.

    Εκτιμώ ότι αφορά μόνο τα μοντέλα 2007-2009.....για σιγουριά όμως, μόνο όπως έγραψα πιο πάνω....

    Το δικό μου και του φίλου μου (που έχει 100 αριθμούς μόνο μικρότερους στο VIN number) θέλουν.....

    Sent from my HM NOTE 1W
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  5. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (06-05-15), I_MNL (05-05-15)

  6. #14
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μάλιστα, οπότε μόλις γυρίσω πίσω θα το τσεκάρω. Βέβαια θα πρέπει να δουν τόσο τον αρχικό σβησμένο VIN από BMW όσο και μετά που άλλαξε σε ALPINA...
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  7. #15
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I_MNL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, οπότε μόλις γυρίσω πίσω θα το τσεκάρω. Βέβαια θα πρέπει να δουν τόσο τον αρχικό σβησμένο VIN από BMW όσο και μετά που άλλαξε σε ALPINA...
    Αύριο θα είμαι πάλι για άλλη δουλειά κοντά στην αντιπροσωπεία BMW που πάω το δικό μου.

    Εάν θέλεις, μπορώ να σε εξυπηρετήσω, δώσε μου με πμ τον αριθμό VIN του δικού σου, και σου λέω εάν θέλει ή όχι, το βράδυ με πμ πάλι...... Έτσι έκανα για του φίλου μου, δεν ήρθε Θεσσαλονίκη....



    Sent from my HM NOTE 1W
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  8. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (06-05-15), I_MNL (05-05-15)

  9. #16
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο θα είμαι πάλι για άλλη δουλειά κοντά στην αντιπροσωπεία BMW που πάω το δικό μου.

    Εάν θέλεις, μπορώ να σε εξυπηρετήσω, δώσε μου με πμ τον αριθμό VIN του δικού σου, και σου λέω εάν θέλει ή όχι, το βράδυ με πμ πάλι...... Έτσι έκανα για του φίλου μου, δεν ήρθε Θεσσαλονίκη....



    Sent from my HM NOTE 1W
    Κατεβαίνω στο γκαράζ του ξενοδοχείου να δω τα VIN!
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  10. #17
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μετά από όλο τον πανικό μου ποστάρισα και στο ALPINA forum https://thealpinaregister.com/forums...=155193#155193

    και έλαβα απάντηση https://thealpinaregister.com/forums...=155192#155192

    ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι....
    Τέλος πάντων αν βάλετε τον αριθμό VIN σάυτό https://www.bmwarchiv.de/vin/bmw-vin-decoder.html

    θα έχετε πολλές πληροφορίες. Ελπίζω να βοηθάει.

    Για το δικό μου λέει πως έχει κινητήρα Μ47 και όχι Ν47.... Τώρα μπερδεύτηκα τελείως....
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  11. The Following User Says Thank You to I_MNL For This Useful Post:

    BILL007 (06-05-15)

  12. #18
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I_MNL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από όλο τον πανικό μου ποστάρισα και στο ALPINA forum https://thealpinaregister.com/forums...=155193#155193

    και έλαβα απάντηση https://thealpinaregister.com/forums...=155192#155192

    ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι....
    Τέλος πάντων αν βάλετε τον αριθμό VIN σάυτό https://www.bmwarchiv.de/vin/bmw-vin-decoder.html

    θα έχετε πολλές πληροφορίες. Ελπίζω να βοηθάει.

    Για το δικό μου λέει πως έχει κινητήρα Μ47 και όχι Ν47.... Τώρα μπερδεύτηκα τελείως....
    Καλημέρα, μόλις το έλεγξα, δες τα μηνύματα σου!

    Sent from my HM NOTE 1W
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  13. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    I_MNL (06-05-15)

  14. #19
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως τελείωσα με το συγκεκριμένο θέμα, αλλαχθηκε ο τεντωτηρας και όλα ΟΚ!!

    Sent from my HM NOTE 1W
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  15. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.209
    Thanked
    14100
    Rides
    1

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP