Σελίδα 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 182

Θέμα: Κιτρινη φυλη

  1. #121
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικολα εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου ,αλλα εχουν κατι χειροτερο απο αλλες επαγγελματικες ταξεις? Ποσοι δεν πληρωναν εφορια (επιστημονες και μη) ποσοι εχουν ληστρικα τιμολογια,τετοια ωστε τα ψιχουλα που σου κοβουν αν δεν δεχθεις αποδειξη να σε κανουν να γινεσαι συνεργος στη εισφοροδιαφυγη, ποσοι αισχροκαιρδουν σε βαρος των υπολοιπων? Λες για το ταχι στη καστορια, γιατι δε λεμε για τα κλουβια διαμερισματα,με αθλιες και παμφθηνες κατασκευες που κοστιζουν περισσοτερα απο τα 350 κ !!.
    Γιατι προχθες εγω πληρωσα 500 ευρω συμβολαιογραφικα και 800 ευρω (δυο πραξεις)παρασταση δικηγορου και στο συμβολαιο αναγραφει αμοιβη και τελη χαρτοσημου 45 ευρω?
    Οι επιπτωσεις απο τις κινητοποιησεις τους ειναι τεραστιες και αυτο το ξερουν πολυ καλα και για αυτο "πιεζουν".
    Ομως γιατι οι κ κ τεχνοκρατες διαλεξαν αυτη την εποχη για αλλαγες? γιατι ειχαν κανει ακριβως το ιδιο προπερυσι και ειχαμε το προβλημα στη διανομη καυσιμων?
    Λες πολυ σωστα δεν πληρωναν εφορια ή αυτη που πληρωναν ηταν ελαχιστη,γιατι εισοδημα καλο ειχανε αλλιως δεν θα μπορουσαν να αγορασουν τις αδειες σε αυτα τα λεφτα.
    Αξια βεβαια που καθοριστηκε απο το νομο της προσφορας και ζητησης!!
    Γιατι το κρατος δεν τους φορολογησε οταν επρεπε και ερχεται τωρα να ζητησει και τα ρεστα!!
    Ναι δεν εξελιχθηκαν σα κλαδος γιατι ειχαν την "ασφαλεια" ενος καλου εισοδηματος χωρις ανταγωνισμο μιας και τα μεσα μαζικης μεταφορας ειναι σχεδον ανυπαρκτα... ειδικα τα παλαιοτερα χρονια.
    Ελα ομως τωρα που υπαρχουν και ανθρωποι οικογενειαρχες με παιδια και ονειρα, πως θελουν μεσα σε μια νυχτα να τα ξεχαρβαλωσουν ολα?
    Να γινουν λες εταιρειες ταχι, ναι ας γινουν αλλα με ορια και οχι επειδη καποιος διαθετει κεφαλαιο και μεγαλη ρευστοτητα να κανει οτι θελει,αυτο δεν συνεβη με τις αθροες εισαγωγες που σακατεψαν τους ελληνες βιοτεχνες,παραγωγους,κτηνο τροφους κλπ.
    Για αυτο δεν καταντησαμε η χωρα των μεταπωλητων και της παροχης υπηρεσιων.
    Η προσωπικη γνωμη για τους αυτοκινητιστες οπως θελονται να αποκαλουνται δεν ειναι και η καλυτερη,για αυτο και αφου εχω την επιλογη δεν τους χρησιμοποιω (πως λεμε αν δε σου αρεσει το thread μη συμμετεχεις,καπως ετσι),αλλα αλλο η κακη δικη μου αποψη και αλλο το να τιναζεις στον αερα οικογενειακους προγραμματισμους και ονειρα!.
    Τι θα μπορουσε να γινει?
    Καθορισμος αναλογιας κυκλοφορουντων ταξι ανα κατοικο και καθε αδεια που θα αποσυρεται αντικατασταση αυτης με νεα!!
    Σκεψου μονο γινουν δεν γινουν εταιρειες,να πανε ακομα μερικες χιλιαδες κοσμου(ειδικα τωρα με την ανεργια στα υψη) και να "βγαλουν" στο δρομο τοσα αυτοκινητα.
    Συγκοινωνιακο,μολυνση πληρης καταστροφη!
    Σιγουρα πρεπει να αλλαξουμε και νοοτροπια και τροπο σκεψης ως ανθρωποι και ως λαος και γιατι οχι και ως Εθνος,ομως να αλλαξουν ολοι ειδικα η νομενκλατουρα της καθε κυβερνησης και να δωσουν στο κοσμο οραμα για μια καλυτερη χωρα και οχι να δινουν μονο την ανασφαλεια την απογοητευση και τελος την φτωχεια.
    + 10000000 Ειδικά τα μαυρα !!!!

  2. #122
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ Η ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ...... ΤΟ ΕΠΑΓΓΛΑΜΑ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ ΑΠ ΤΟ 1991.......... ΓΚΕΓΚΕ Η ΝΟ ΓΚΕΓΚΕ ???
    ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΑΠΟΘΕΣΑΝ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2011 ΤΟΥΣ ΜΗΔΕΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ???????????


    ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΡΕ....ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ....ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΠΙΑ ..... ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥ .

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΧΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΟΥΝ ΣΑ ΣΥΝΤΕΧΤΙΤΕΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.

    περiσσοτερες πληροφοριες για το πως μπορειτε να παρετε τον ΠΟΥΛΟ στο
    http//www.poulos.com
    το ξαναβαζω αλλη μια φορα γιατι μου φαινεται δεν διαβαστηκε...

    ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΡΕ....ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ....ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΠΙΑ ..... ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥ.
    http//www.poulos.com
    οποιος θελει να ζει σε ζωωδη κατασταση αφρικανικης χωρας, η αιγυπτος ειναι κοντα. αϊ σιχτιρ επιτελους....

  3. #123
    Εγγραφή
    23-05-10
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    162
    Thanked
    125
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μερικοι ρε παιδια λετε οτι εδωσαν 100 και 200 χιλιαρικα για να παρουν την αδεια και τωρα τους καταστρεφει με αυτο που παει να κανει.συμφωνω!!το ηξεραν ομως οτι καποια στιγμη θα γινοταν αλλα κανεις δεν το πιστευε.
    κι εγω οταν ανοιξα το μαγαζι μου ξοδεψα κοντα στα 80 χιλιαρικα για να το φτιαξω και να το κανω ανθρωπινο.η διαφορα ομως ειναι οτι οποιαδηποτε στιγμη οποιοσδηποτε θελει μπορει να ερθει να ανοιξει ενα ιδιο μαγαζι διπλα σε μενα και να μειωσει την ειδη μειωμενη δουλεια μου κατα πολυ περισσοτερο!!!δεν καταλαβαινω δηλαδη γιατι να μην ειναι το ιδιο και στους ταριφες και στα αλλα κλειστα επαγγελματα.αρκετα φαγανε μερικοι και κοροιδεψανε τον κοσμο και ειδικα τους τουριστες.ειχανε και το δικαωμα να διαλεγουν κουρσες κατι μουτρα(οχι ολοι) τους εδινες λεφτα και δεν τα θελανε κιολας.σαν να μπει εμενα στο μαγαζι μου καποιος να μου πει φτιαξε ενα φρεντο και να του πω εγω οχι δεν σου φτιαχνω,παρε φραπε που εχω μεγαλυτερο κερδος!
    Ε ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!!ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝΕ!

  4. The Following 2 Users Say Thank You to manos For This Useful Post:

    gnx (21-07-11), Thomelef (21-07-11)

  5. #124
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο individual Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβασα ολα τα ποστ προσεκτικα και θελω να κανω μερικες διευκρινησεις.....
    ημουν για 8 χρονια ιδιοκτητης ταξι (1996-2004).
    1)δεν υπαρχει ξεχωριστο χαρτι που να ειναι η περιβοητη αδεια ταξι που λεμε....
    η αδεια ειναι,η αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου,που σε καποιο σημειο εχει τα αρχικα,
    ΕΔΧ...που σημαινει επιβατικο-δημοσιας-χρησης....ενω τα ιχ γραφουν ΕΙΧ (επιβατικο-ιδιοτικης-χρησης......δηλαδη η διαφορα ειναι το γραμμα Δ.........
    οποτε οταν γινεται μια αγορα η πωληση......αφορα το αμαξι......και φυσικα στο τιμολογιο που κοβεται,αναγραφεται η τρεχουσα τιμη (στην καλυτερη περιπτωση)του αυτοκινητου.
    2)ολες αυτες οι αδειες ολων των ΔΧ οχηματων οταν πρωτοβγηκαν δινοντουσαν δωρεαν......πληρονωντας μονο χαρτοσημα-παραβολα κλπ και φυσικα την αγορα αυτοκινητου-φορτηγου-λεωφορειου κλπ....
    3)ολοι οι ταξιτζιδες-λεφωρειατζηδες κλπ δεν ειναι ιδιοι,οπως και στα περισσοτερα επαγγελματα πιστευω και ειδικοτερα στην επαρχια τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα τουλαχιστον για τις συμπεριφορες των οδηγων........που οντως σε αθηνα και θεσσαλονικη εχω συναντησει και εγω συμπεριφορες που αναφερθηκαν σε προηγουμενα ποστ.
    4)για την απελευθερωση να πω οτι οταν ειχα παρει το ταξι το 1996,ηδη ακουγοταν απο οτι μου ελεγαν οι παλαιοτεροι αρκετα χρονια πιο πριν.......αλλα οπως προαναφερθηκε απεκλειαν ολοι αυτην την περιπτωση,περιγραφοντας την σημερινη κατασταση.......
    οτι δηλαδη θα γινει χαμος,θα μπλοκαρουν τα παντα κλπ.......αυτα δηλαδη που βλεπουμε σημερα.........και λεγοντας χαρακτηριστικα οτι......ποιος θα τολμησει να κανει κατι τετοιο????..........ελα ομως που δεν ηξεραν για το ΔΝΤ!!!
    5)τελος να πω οτι επειδη απο πολυ παλια υπηρχε ενας αγραφος νομος,ο οποιος ελεγε οτι μια αδεια δημοσιας,ειναι σαν να εχεις ενα οικοπεδο,του οποιου η αξια μονο ανεβαινει (και αυτο πραγματικα ισχυε).....και επιπλεον βγαζεις και μεροκαματο.

    ολα αυτα που ειπα παρανω ηταν ΟΛΑ με τις ευλογιες του κρατους.....
    τι θελω να πω?...
    πρωτα απο ολα να ξερετε οτι οι αδειες δημοσιας δεν πολουντε.....μονο μεταβιβαζοντε....
    πωλειται μονο το αυτοκινητο.....
    γιατι τοτε εκτος απο την υπεραξια του αυτοκινητου που πληρωνε ο αγοραστης του βαζανε και ενα νταβατζιλικι περιπου 3.000 ευρω ως φορο μεταβιβασης????
    πως δηλαδη βαζουν φορο σε κατι που δεν εχει τιμη???
    το ρωτησε ενας φιλος στην εφορια αυτο και η απαντηση ηταν.....
    '''ελα ρε φιλε......νομιζεις οτι το κρατος δεν γνωριζει τι γινεται με τις αδειες????...
    να μην παρει και αυτο το μερτικο του????'''

    ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΕΔΩ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΘΕΣΗ....ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ....ΑΛΛΑ ΔΙΕΥΚΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!

    υστερα απο ολα αυτα.....και αφου συνεχισα να διαβαζω ολα τα ποστ.....
    ας πω 2 πραγματακια ακομα.
    καπου αναφερθηκε οτι ολοι οσοι ''εσκασαν'' 100-200-300 χιλιαρικα και αγορασαν μια αδεια ηταν λαμογια,ξεπλεναν χρημα και αλλα τετοια η ετσι τουλαχιστον το καταλαβα εγω.......
    φυσικα και υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις,αλλα ειναι η μειοψηφια.....
    οι περισσοτεροι που εγω τουλαχιστον γνωριζω,απεκτησαν τις αδειες τους,
    πουλωντας καποιο ακινητο.....ακομα και το σπιτι που εμεναν οι ιδιοι και στη συνεχεια νοικιαζαν.......λεγωντας την χαρακτηριστικη φραση που λεγοταν εδω και 50 χρονια στις πιατσες και μεταφεροταν απο στομα σε στομα μεχρι και σημερα.....''το ταξι θα φερει σπιτι----το σπιτι δεν θα φερει ταξι''......
    αλλοι εκαναν δανεια,με μεγαλες δοσεις ανα μηνα......γιατι τοτε που τα εκαναν ειχε πολυ δουλεια και δεν τους απασχολουσε καθολου.....

    για οτι αφορα τωρα την αναλογια κατοικων ανα ταξι,η οποια ειναι 1.000 κατοικοι=1 ταξι.......δεν ειναι καινουριο φρουτο αυτο,αλλα ενας απο τους πολλους νομους του ταξι που υπαρχει εδω και πολλα χρονια......ο οποιος δεν τηρηθηκε ΠΟΤΕ λογω των εκαστοτε κομματοσκυλων της οποιας κυβερνησης....που τα προσοντα ηταν τα πολιτικα κρητιρια......
    '''ελα μωρε,αυτος ειναι δικος μας,δωστου μια αδεια......τοσους σταυρους μας δινει οποτε εχουμε εκλογες'''.......και καπως ετσι εγιναν και οι αδειες διπλασιες και πολλες τριπλασιες απο αυτες που πρεπει.....
    στην πολη μου για παραδειγμα εχει 44 κιτρινα ταξι........θα επρεπε δηλαδη να εχει η πολη μου 44.000 κατοικους.........καμια σχεση ομως....εχει σχεδον 23.000!!!!
    να πω εδω οτι γνωριζω πολλα πραγματα για οτι αφορα τα ταξι,γιατι αυτα τα 8 χρονια που το ειχα,ημουν παντα στο 5μελες οργανο που διευθετουσε τα οποια θεματα αφορουσαν την λειτουργια τις πιατσες κλπ....διαβαζοντας συνεχως τους νομους του ταξι......τωρα βεβαια δεν τους θυμαμαι ολους...
    ειπωθηκαν πολλες φορες σχολια για το ντυσιμο,την συμπεριφορα,το τσιγαρο,την πολλαπλη μισθωση και αλλα πολλα.....και πολυ καλως ειπωθηκαν!!!!!
    γνωριζετε οτι υπαρχουν νομοι και για αυτα????
    εδω και παρα πολλα χρονια????
    απλα οπως ολοι οι νομοι στην ελλαδα......απλα δεν τηρουντε....
    και θα τολμησω ισως διστακτικα να σας πω οτι και περισσοτεροι ταξιτζηδες δεν τα γνωριζουν καν!!!!!....ναι καλα διαβασατε.......αδικαιολογητ ι φυσικα...
    να αναφερω ενδεικτικα μερικους νομους....
    1)υπαρχει κατα εναν τροπο η στολη του ταξιτζη.....
    μακρυ παντοτε παντελονι-πουκαμισο-και παπουτσια καλα-
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕ τα σορτσακια-οι παντοφλες-τα αμανικα κλπ.
    2)για το τσιγαρο.....μονο με κοινη αποδοχη οδηγου-πελατη.
    3)μουσικη......μονο με κοινη αποδοχη
    4)πολλαπλη μισθωση......μονο με την αδεια του πελατη......αλλα βασικα απαγορευται
    5)υποχρεωτικη αναρτηση σε εμφανες σημειο,ο τιμοκαταλογος.
    υπαρχουν και αλλοι πολλοι......αλλα αυτην τη στιγμη,θυμηθηκα αυτους.

    για ολα τα παραπανω,μπορει ο καθε πελατης να κανει καταγγελια στην αστυνομια και να τιμωρηθει αναλογα με την μαλ@@@@ια που εκανε.....αν κανει καταγγελια στο σωματειο,τις περισσοτερες φορες παει ''κουβα''........
    αλλα δυστηχως οι περισσοτεροι λενε......''ελα μωρε....δεν τον γα@@@ας τον παλιοταριφα???.....εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα??''
    οποτε στις περισσοτερες περιπτωσεις ο ταξιτζης δεν ειχε καν καταλαβει οτι μας ενοχλουσαν οι σαγιοναρες,το τσιγαρο,το ραδιο στο τερμα κλπ.....
    εμενα ομως με ενοχλουσε περισσοτερο σαν συναδελφο οταν εβλεπα καποιον με DATSUN BLUEBIRD 85 μοντελο χωρις κλιματισμο,να εχει βγαλει χολερα απο την βρομα+την βρωμα του οδηγου απο τον ιδρωτα.....να περνει δρομολογια μακρυνα....πχ κιλκις-αλεξ/πολη..(φανταρους συνηθως)....
    και εγω με το τελευταιο μοντελο mercedes c270 cdi.....πεντακαθαρο και αυτο και εγω-φυσικα κλιματιζομενο και φουλ εξυπηρετηση....να βαραω μυγες!!!!!
    τι θελω να πω με ολα αυτα???.....συγκρατηστε ολοι σαςμονο αυτο....

    ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ,ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ.

    δεν νομιζω να μην σας ετυχε ποτε και καποιος καλος ταξιτζης....
    του ζητησατε την καρτα του???...μαλλον οχι...
    αν οσοι χρησιμοποιουν ταξι συχνα εχουν και 4-5 καρτες απο ταξιτζηδες και δεν βγαινουν στο δρομο περιμενοντας ποιος θα φιλοτημηθει να σταματησει.....
    τοτε τι να πω!!!!!!
    ειναι το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πραγμα,που εχουμε το τηλεφωνο του υδραυλικου,του ηλεκτρολογου κλπ......που φωναζουμε τον ιδιο,γιατι ειχαμε μηνει ευχαριστημενοι απο αυτον......

    αν ολοι οι εν δυναμει πελατες λειτουργησουν ετσι.....τοτε θα δειτε και αυτους τους αθλιους......να γινοντε αγγλοι σωφερ......γιατι θα τους εχει απομονωσει ο κοσμος.....
    σας επρηξα ε??

  6. The Following 8 Users Say Thank You to individual For This Useful Post:

    Dioskouroi (24-07-11), Konstantinos E60 (21-07-11), Leonidas_E39 (22-07-11), Nikos (22-07-11), Nino (21-07-11), pilot (27-07-11), Stathis (21-07-11), strof (21-07-11)

  7. #125
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    265
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Oποιος και να'χει το δικιο με το μερος του ειτε οι μεν ειτε οι δε, απο τη στιγμη που ο μ*****ς ο Υπουργος γνωριζε πως θα υπαρξουν τετοιες αντιδρασεις, ΓΙΑΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ????
    Δεν μπορουσε να περιμενει μερικους μηνες μεχρι τον Οκτωβριο να τελειωσει η τουριστικη σεζον???
    Και ο Γιωργακης που βλεπει τι μπαχαλο εχει δημιουργηθει εν μεσω καλοκαιριου, δεν μπορει να δωσει μια μικρη παραταση ωστε να ξανασυζητηθει το θεμα μετα το φθινοπωρο, ωστε να εχουμε λιγοτερες απωλειες σαν χωρα?
    Μυαλο κουκουτσι.


    -Θεοφιλος-

  8. The Following 2 Users Say Thank You to tmilatos For This Useful Post:

    Nino (21-07-11), Vasilis (21-07-11)

  9. #126
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tmilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oποιος και να'χει το δικιο με το μερος του ειτε οι μεν ειτε οι δε, απο τη στιγμη που ο μ*****ς ο Υπουργος γνωριζε πως θα υπαρξουν τετοιες αντιδρασεις, ΓΙΑΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ????
    Δεν μπορουσε να περιμενει μερικους μηνες μεχρι τον Οκτωβριο να τελειωσει η τουριστικη σεζον???
    Και ο Γιωργακης που βλεπει τι μπαχαλο εχει δημιουργηθει εν μεσω καλοκαιριου, δεν μπορει να δωσει μια μικρη παραταση ωστε να ξανασυζητηθει το θεμα μετα το φθινοπωρο, ωστε να εχουμε λιγοτερες απωλειες σαν χωρα?
    Μυαλο κουκουτσι.


    -Θεοφιλος-
    Ισως σε καλυπτει αυτη η απαντηση, αρκετα πιο πισω..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παλι το πιστευω πως σκοπος τους πλεον ειναι να δημιουργησουν το χαος..

    μας θελουν διαλυμενους, να ερθουμε σε ρηξη μεταξυ μας, ωστε οι αμερικανοι να μας εξαγορασουν πιο ευκολα μεσω του ΔΝΤ.

    ισως και το σεναριο μου να ειναι τυπου φωσκολος αλλα ετσι το βλεπω...

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    gkaras (22-07-11), Vasilis (21-07-11)

  11. #127
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο individual Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    καπου αναφερθηκε οτι ολοι οσοι ''εσκασαν'' 100-200-300 χιλιαρικα και αγορασαν μια αδεια ηταν λαμογια,ξεπλεναν χρημα και αλλα τετοια η ετσι τουλαχιστον το καταλαβα εγω.......
    Δε νομιζω οτι ειπε κανεις οτι ηταν λαμόγια. Απλά αναλάμβαναν μεγάλο ρίσκο διότι οι πόροι ήταν αδήλωτοι και δεν υπήρχε συνεπώς πρόνοια να αποσβεσθούν με οποιονδήποτε τρόπο.

  12. #128
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο individual Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπου αναφερθηκε οτι ολοι οσοι ''εσκασαν'' 100-200-300 χιλιαρικα και αγορασαν μια αδεια ηταν λαμογια,ξεπλεναν χρημα και αλλα τετοια η ετσι τουλαχιστον το καταλαβα εγω.......
    Καλημερα,
    εγω το ανεφερα αυτο συμπληρωνοντας βεβαια οτι δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις, ωπου σαφως και θα βρεις νοικοκυραιους ανθρωπους βιοπαλαιστες να εργαζονται για τα προς το ζειν πουλωντας ακομα και καποιο ακινητο προκειμενου να επενδυσουν στο "ονειρο".
    Μου ειναι δυσκολο ομως να φανταστω ενα επαγγελματια ο οποιος θα πληρωσει 350 χιλιαδες "καθαρα" ευρω για μια αδεια ταξι.....φανταζει απιστευτο και παρανοικο εκτος και αν ηταν τοσο βαρβατες οι κονομες.
    Στην Αθηνα ομως το "μαυρο" χρημα ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση και ειδικοτερα στα λαμογια που δουλευουν ταξι η αγοραια πριβε και μονο με ραντεβου και εχουν αναπτυξει εκπληκτικες ικανοτητες παραγωγης μαυρου χρηματος (και ειναι εκατονταδες για να μη πω χιλιαδες).
    Εχουν μια -δυο αδειες ταξι, αποκτουν μια καλη αποκλειστικη σχεδον πελατεια και ταυτοχρονα εχουν και 1-2 μαυρα(χρωμα) Μερσεντες (βενζινες, ιδιωτικα και οχι επαγγελματικα δηλαδη αδηλωτα) ωπου δουλευουν καταμαυρα και κονομανε τρελλα ....τρελλα ομως.....και βεβαια περιμενουν πως και πως το καλοκαιρι τους τουριστες για να τους ξεσκισουν.....στα πηγαδακια των λαμογιων στην πλατεια Συνταγματος , του αεροδρομιου και των λιμανιων ειναι γνωστο οτι αν ο τουριστας βγαλει 100αρικο για να πληρωσει διαδρομη κοστους 15-20 ευρω , το 100αρικο εξαφανιζεται δια μαγειας, ο τουριστας περιμενει τα ρεστα του τα οποια ποτε δεν ερχονται διοτι απλα ο αρχηγος τον πειθει οτι δεν ελαβε ποτε κατοσταρικο αλλα εικοσαρικο και στο φιναλε "get the fuck out of my cub".......
    Μη σας πω τι παρτυ γινεται καθε δυο χρονια κατα την διαρκεια των Ποσιδονειων ωπου αναστεναζουν οι τσεπες και τα πορτοφολια.......
    Και αυτοι οι κυριοι εχουν το θρασσος να υπαγονται διαρκως σε καθεστως φορολογικης απαλλαγης και ασυλιας δηλωνοντας εισοδηματα πεινας αλλα το βραδυ κυκλοφορουν με αυτοκινητα των 100+ χιλιαδων......το μονο σιγουρο ειναι οτι θελουν πολυ ξυλο.......και ειμαι σιγουρος οτι οι υποκινητες των κινητοποιησεων ειναι κυριως αυτοι οι νταβατζηδες οπως ηταν και στους φορτηγατζηδες αυτοι που ειχαν 15-20 αδειες.....και οχι ο συνοικιακος ταξιτζης που καθε μερα που περναει και απεργει αιμοραγει πραγματικα.
    Σαφεστατα ηταν πολυ πολυ κακο timing απο πλευρας υπουργειου ..... ο Σεπτεμβριος απειχε μονο 45 ημερες ......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos : 22-07-11 στις 11:14

  13. The Following User Says Thank You to Nikos For This Useful Post:

    Dioskouroi (24-07-11)

  14. #129
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή



    Την αφαίρεση των πινακίδων των οχημάτων, τον σχηματισμό δικογραφιών και την παραπομπή σε δίκες-εξπρές των ιδιοκτητών ταξί, των οποίων τα οχήματα πραγματοποιούν καταλήψεις σε εγκαταστάσεις κοινής ωφελείας (αεροδρόμια, οδούς, λιμάνια κλπ.), ζήτησε σε παρέμβασή του ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Ιωάννης Τέντες.

    Ειδικότερα, ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου μετά από έγγραφο του Σύνδεσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων, που ζητούσε να σταματήσει ο αποκλεισμός των αεροδρομίων, λιμανιών, δρόμων, δημοσίων κτιρίων κ.λπ. από ιδιοκτήτες ταξί, και ύστερα από ανάλογο έγγραφο της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ), παρήγγειλε στους Εισαγγελείς Εφετών της χώρας να δώσουν εντολή στους κατά τόπους Εισαγγελείς Πρωτοδικών να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα, ώστε να μην παρακωλύονται οι συγκοινωνίες και η λειτουργία εγκαταστάσεων κοινής ωφελείας, στις οποίες περιλαμβάνονται τα αεροδρόμια και τα λιμάνια.

    Παράλληλα, ο κ. Τέντες σημειώνει ότι σε περίπτωση παρακώλυσης συγκοινωνιών αμέσως να σχηματίζονται δικογραφίες σε βάρος των υπευθύνων ιδιοκτητών ταξί και οι υποθέσεις αυτές να εκδικάζονται σε σύντομο διάστημα.

    Ακόμη, υπογραμμίζεται ότι οι εισαγγελείς πρωτοδικών πρέπει να μεριμνούν, μέσω των αστυνομικών οργάνων, ώστε να εντοπίζονται όσοι ιδιοκτήτες ταξί αφαιρούν τις πινακίδες από τα αυτοκίνητα, που χρησιμοποιούν για τις καταλήψεις των οδών, λιμανιών, αεροδρομίων, κ.λπ.

    Τέλος, οι εισαγγελείς πρωτοδικών πρέπει να μεριμνούν κάθε φορά που υπάρχει κατάληψη οδών, λιμανιών, αεροδρομίων, εάν παραβιάζεται το άρθρο εκείνο του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ), που προβλέπει διοικητική ποινή αφαίρεσης αδείας κυκλοφορίας.
    Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

  15. #130
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αντιστοιχες αποφασεις ειχε βγαλει ο Τεντες για την αλητεια του ΠΑΜΕ που κρατουσε σε ομηρια τα δυο Ro-Ro πλοια στην Κορινθο επι εναμιση μηνα και οι τοπικες αρχες δηλωναν αδυναμες να εκτελεσουν τη διαταγη.
    Το ιδιο θα γινει και τους ταριφες Σταθη.....μολις εμφανιστει περιπολικο που θα παει να ξηλωσει πινακιδες η να προβει σε συλληψη θα πεσουν ολοι πανω τους να τους φανε με πρωτη και καλυτερη τη Ν.Δ που θα κανει λογο για φασιστικο καθεστως και λοιπες πολιτικαντικες μπουρδολογιες ....... το εργακι αυτο εχει πεχτει τοσες πολλες φορες που χαλασε το ρουλεμαν απ τη μηχανη προβολης ......

  16. The Following 8 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    A8hnaios (22-07-11), Dimzan (22-07-11), gnx (22-07-11), liakos (22-07-11), Nino (22-07-11), oldcarskickass (22-07-11), Stamatis (22-07-11), Stathis (22-07-11)

Σελίδα 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP