Σελίδα 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 157

Θέμα: Σφαλμα low oil pressure

  1. #101
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    985
    Thanked
    579
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επισης ηθελα να προσθεσω κατι ..οταν πηρα το αμαξι απο το συνεργειο με νεα μεταλλα ,νεα αντλια αλλα χαλασμενο αιθητηρα ακομα,περιμενα να νιωσω μια δυναμη.δεν ενιωσα τιποτα.ουτε σε ολο το ταξιδι.το αμαξι ηταν νωθρο,οχι οπως παλια.

    οταν εβαλαν προχθες νεο αισθητηρα ,απο την πρωτη αλλαγη ταχυτητας και μετα σε ολο το ταξιδι ενιωσα δυναμη στο αμαξι οπως παλια.ακουγοταν και διαφορετικα η μηχανη οπως παλια πιο γεματη.επειδη δνε μπορω να το εξηγησω μηχανικα ειπα να μην το γραψω εδω και γελατε.τι σχεση να εχει αλλωστε ενας αισθητηρας λαδιου με την δυναμη της μηχανης απο την στιγμη που δεν εχανε λαδι.ομως εχω καλη αντιληψη σε αντιθεση με τις γνωσεις και εστειλα μυνημα στον φιλο μου στην αγγλια,και μου το εξηγησε:

    Low pressure can cause low power aswell the dme could reduce lower if it sees low pressure from sensor but also the vanos will not get full oil pressure to operate correctly.

    min terms of your theories the pressure sensor just feeds back data if oil pressure is good then sensor will tell dme, it shouldn’t cause red light if problem is resolved. It will hold a non active code in dme unless they reset it with ista though.

  2. #102
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είδες που εγινες και εσυ εξπερ στον Ν43 σε αυτα τα θεματα;
    Ειδες που το ιντερνετ και οι ιδιοκτητες τελικα ειναι πηγη γνώσης απο τα παθήματα που εχουν και μοιράζονται μεταξυ τους;
    Καταλαβαινουμε ολοι τωρα οτι το παθος του ιδιοκτητη δεν μπορει να αντικατασταθει με τιποτα;

    Ευχομαι να το απολαυσεις για πολλα ακομα χρονια και χιλιομετρα απροβληματιστο.

    Κοιτα ομως και κατι αλλο… και ατο τηλεφωνο που μιλησαμε και απο εδω, το πρωτο πραμα που ειπαμε ηταν «παρε τιμες απο το διαγνωστικο να δουμε τουλαχιστον τι δεν ειναι σωστο».
    Αν ο μαστορας ειχε παρει σωστες τιμες, δεν θα ειχε φανει πως κατι δεν παει καλα με την πιεση απο την πρωτη στιγμη;
    Τελος παντων, τελος καλο, ολα καλα, αλλα ρε γαμωτο, για αυτο εχουν το κωλο TIS και τα reference values, για να κανουν αμεσως περιορισμο στο που θα ψαξουν.
    Αν τελικα ηταν οι αισθητηρας και το φιλτρο του, θα ειχαμε τελειωσει απο την πρωτη μερα με το λαμπακι η Οχι;


    Καλημερα

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Vassilis ///M (24-08-23)

  4. #103
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    985
    Thanked
    579
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες που εγινες και εσυ εξπερ στον Ν43 σε αυτα τα θεματα;
    Ειδες που το ιντερνετ και οι ιδιοκτητες τελικα ειναι πηγη γνώσης απο τα παθήματα που εχουν και μοιράζονται μεταξυ τους;
    Καταλαβαινουμε ολοι τωρα οτι το παθος του ιδιοκτητη δεν μπορει να αντικατασταθει με τιποτα;

    Ευχομαι να το απολαυσεις για πολλα ακομα χρονια και χιλιομετρα απροβληματιστο.

    Κοιτα ομως και κατι αλλο… και ατο τηλεφωνο που μιλησαμε και απο εδω, το πρωτο πραμα που ειπαμε ηταν «παρε τιμες απο το διαγνωστικο να δουμε τουλαχιστον τι δεν ειναι σωστο».
    Αν ο μαστορας ειχε παρει σωστες τιμες, δεν θα ειχε φανει πως κατι δεν παει καλα με την πιεση απο την πρωτη στιγμη;
    Τελος παντων, τελος καλο, ολα καλα, αλλα ρε γαμωτο, για αυτο εχουν το κωλο TIS και τα reference values, για να κανουν αμεσως περιορισμο στο που θα ψαξουν.
    Αν τελικα ηταν οι αισθητηρας και το φιλτρο του, θα ειχαμε τελειωσει απο την πρωτη μερα με το λαμπακι η Οχι;


    Καλημερα
    δνε μου εδιναν αναλυτικα τιμες σταματη,δεν εχεις επαφη με τον αρχιμηχανικο εκει.μιλας με τον τεχνικο συμβουλο που δεν καθεται να ασχοληθει.του ζητησα να μου εκτυπωσει και λεει απαγορευεται.τωρα μου εκανε πριβε ενημερωση ο αρχιμηχανικος γιατι ο τεχνικος συμβουλος που με ανελαβε ηταν απο αλλη θεση ,ελλειπε σε αδεια αυτος που ηξερε το θεμα και αυτος που τον αναπληρωνε δεν ηξερε και ηρθε ο διιος να μου μιλησει και γιατι καταλαβε το λαθος του μετα την πρωινη εντονη συζητηση για την διαφωνια με τον δεικτη και το παραπονο που εκανα και γιατι καταλαβε το λαθος του που δεν αλλαξε τον αισθητηρα που ηταν μεσα στην εγγυηση κιολας και εγω παρακαλουσα να πληρωσω τα εργατικα και να τον αλλαξουν μηπως ξεμπερεδευαμε.αν δεν ηταν ο αισιητηρας το προβλημα θα εχανα αλλα 167 ευρω.θα κερδιζα ομως τα χαμενα 1000 και που εδωσα τζαμπα.

    υπαρχει και ο εγωισμος του ειδικου.με εβλεπε να του μιλαω και ελεγε ποιος ειναι αυτος που μου πουλαει γνωση? εγω ειμαι 20 χρονια μεσα στην bmw ειπε.και εκανε αυτο που ηξερε.μου ειπε κιολας εγω δεν ειμαι οπαδος της ''σκουπας'' αλλαζω ολα χωρις την αιτια.και ομως εδω εκανε αυτο.εκανε το μεγα λαθος.και ειναι ο ιδιος και υπευθυνος για τις εγγυησεις.διπλο λαθος δλδ. ομως ο εγωισμος πεφτει οταν αυτος που δεν τον ακουγε,εγω, βγηκε σωστος και δικαιωμενος.
    εδω και 15 μερες ζητουσα αυτοκινητο να μου δωσουν γιατι ενα το εχω,να παω διακοπες,ψωνια και γενικα και μου ελεγε οτι δεν εχει διαθεσιμο .και ττην μερα που καταλαβε το λαθος του μου βρηκε αυτοκινητο για 3 ωρες απο το πουθενα.

    παντως αυτο με τις τιμες και τον σενσορα ,εχω ρωτησει περιπου 13 μαστορες εξειδικευμενους πριν και ολοι μου ειπαν δεν δινει αξιοπιστες μετρησεις για το αν λειτουργει η' οχι.δεν βασιζονται στις μετρησεις.τωρα η' το ιδιο κανει και αυτος εκει στο συνεργειο η' αυτος βρηκε καλες τιμες και συνεχισε η' συνεχισε επιτηδες για αρμεγμα.παντως ολοι. μου ειπαν οτι ο σενσορας δεν μετριεται αξιοπιστα.γιαυτο οταν δουν κοκκινο λαμπακι τον αλλαζουν χωρις δευτερη σκεψη.ακριβως γιαυτο.δεν ειναι και μεγαλο κοστος.εδω ομως πεισμωσαν και δεν τον αλλαξαν.μπορει δλδ/ να εδινε σωστες τιμες αλλα να ειναι χαλασμενος.κατι μου ειπαν οτι παιρνει τιμες απο καπου αλλα ο ιδος να τις μεταφερει ενω ειναι χαλασμενος? κατι τετοιο ,μου ειπαν 3 μαστορες.δεν υπαρχει αξιοπιστη μετρηση.γιαυτο γινεται αυτο το μπαχαλο.βασιστηκαν στο οτι τον αλλαξα και εγω περσυ και ηταν καινουριος?δεν ξερω.εδω εγινε τραγικο λαθος,θελω να πιστευω οτι δεν εγινε επιτηδες.μιλωντας με τον τεχνικο δεν μου εδωσε τετοια εντυπωση.

    η πιο αξιοπιστη μετρηση για μενα ειναι αυτο που εγραψα..οτνα ανψει κοκκινο λαμπακι ,κανεις ταξιδι ,βλεπεις τον δεικτη λαδιου να ανεβοκατεβαινει,εχεις χαλασμενο αισθητηρα λαδιου,οχι αιθητηρα δεικτη λαδιου αλλα τον αισθητηρα λαδιου βαλβιδας.για μενα αυτο ειναι το συμπτωμα ιδιο και στις 2 περιπτωσεις μεσα σε ενα χρονο.

    γεγονος ειναι οτι τωρα που με εμαθαν ,και ξερουν οτι ξερω,θα εχω το θαρρος να μπαινω μεσα και μιλαω με τον ιδιο τον αρχιμηχανικο ,οπως πρεπει να γινεται,οπως εχεις εσυ τετοια σχεση εκει στην δικια σου.μονο αυτο κερδισα.

    να πω και κατι αλλο.προς στιγμην.

    πηρα τηλεφωνο και πηγα και απο κοντα,οσοι ηταν κοντα μου 13 εξειδικευμενους ,απο θεσ/νικη,αθηνα-αττικη και αλλες πολεις εδω.απο αυτους οι 10 ειπαν κατευθειαν γλυστρα κομματια.οι 2 ειπαν πας για μετταλα-αντλια μαζι και ο ενας ειπε 99% ξανα αισθητηρας.δεν ξερω ποσο ανωμαλοι ειστε,η' αν ειμαι εγω ο μη φυσιολογικος,παντως ποιος ακουει τον εναν απο τους 10 που λεει κατι διαφορετικο`? κανεις.και ομως ενω δεν τον πηρα σοβαρα -επειδη στο προηγουμενο προβλημα πηγε να μου κανει διαγνωση με την μεθοδο σουπα-τον αψηφησα,ομως επειδη ειχα το ανταλλακτικο στην αλλαγη ,λεω ας το αλλαξω στην αντιπροσωπεια και αν δεν ειναι αυτο τοτε παμε στην μηχανη.και ο βλακας εγω αφου ειδα οτι ειναι σιγουροι οτι λειτουργει αντι να παω να δωσω 100 ευρω παραπανω να τον αλλαξω σαυτον προτιμησα να πιστεψω την αντιπροσωπεια.γιατι αν δεν εχει ,οπως ειπες και εσυ η αντιπροσωπεια την τεχνογνωσια και την αντιληψη να μετρησει αυτον τον αισθητηρα τοτε ποιος εχει?
    την επαθα ,να δω πως θα ξεμπεξω και τι διαθεση υπαρχει απο μερους τους για το λαθος να επανορθωσουν,αν υπαρχει.το πρωτο ασκοπο χιλιαρικο! θυμασια τι μου ελεγες?

    ρε φιλε το λατρευω αυτο το αυτοκινητο,τι πατημα και χαμηλο κεντρο βαρους εχει! θα το παλεψω,εξαλου διαφορικο και τσιμουχακια εμειναν πλεον ,εκτος των μπεκ που σε 50-60.000 χιλ θα θελουν αλλαγη με 2000ρικα παλι εκτος αν το νεο θαυματουργο μηχανημα που βρηκες μας τα καθαριζει να φευγει και αυτος ο βραχνας. και μετα θα ζηλευεις που το εδωσες και πηρες μερκ.θα ερχεσαι εδω να στο δεινω να ξεδινεις να θυμασαι τα παλια.καλος ο νεος ασσος αλλα σνα τον παλιο δεχν εχει.και ας ειναι μοξο 1600 οχι 2λιτρος.

    παρτε και ενα βοντεο απο την χθεσινη βολτα..βλακεια με τοσα χιλιομετρα αλλα η χαρα δεν κρυβεται.



    IMG_0126.mp4

  5. The Following 4 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    GiannisRob (20-08-23), isou (20-08-23), PetrosD (20-08-23), wheelman (22-08-23)

  6. #104
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    985
    Thanked
    579
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, όχι και Vitara... Ξεπεσμός.
    το περιμενα οτι θα το πεις εσυ αυτο..η αληθεια ειναι οτι και εμενα δεν μαρεσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να συνοψισω, εμενα στα 86.000 διλιτρος με 170 αλογα, ειχε βγαλει, nox x2, μεταλλα, τσιμουχακια, παγουρι, τρομπα, αισθητηρα και φλατζα. Κριμα γιατι ηταν ενα πανεμορφο αμαξι και το πηρα με λαχταρα να το χαρω.
    Απο εκεινο το αμαξι και μετα, απογοητευτικα τοσο που πηρα δυο φορες mercedes και με μεγαλη επιφυλαξη ξαναγυρισα στα bmw κυριως επειδη μου ελειπε το τιμονι και το πατημα τους (ακομα και για το ψοφιμι το Ζ3 μονο καλα εχω να λεω σε σχεση με το πως παει στο δρομο).
    ρε συ 2 αποριες εχω και ηθελα να στις πω γιαυτο.
    εδωσες τοσα λεφτα και το ξαναεφτιαξες απο την αρχη ,αφου δεν ειχε τιποτα αλλο να βγαλει και το αγαπουσες ,γιατι το εδωσες? ας εβαζες τα μεταλλα και μετα τελειωνες.ας το πουλαγες μετα 5 χρονια.
    δευτερον αφου ετσι κιαλλιως θα επαιρνες ξανα ενα παλιο να φτιαξεις απο την αρχη γιατι δεν το εκανες με αυτο που λατρευες?

    τωρα οσον αφορα τα μερκ δυστυχως απο τα γερμανικα ειναι τα πρωτα σε ικανοποιηση πελατων.. η bmw μαλλον πληρωνει την δεκαετια, 2004-2013 με τους Ν κινητηρες αποτι βλεπω..

    https://www.autotriti.gr/data/news/p...022_225615.asp

    https://www.autotriti.gr/data/news/p...&eidos=3#show3
    https://www.autotriti.gr/data/news/p...&eidos=3#show3

  7. #105
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    962
    Thanked
    958
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Το βιντεάκι είναι πολύ μικρό. Να επαναλάβετε παρακαλώ, με επιταχύνσεις και αλλαγές ταχυτήτων. Και χωρίς μουσική.
    E30 318i

  8. The Following 2 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    dreamer (20-08-23), isou (20-08-23)

  9. #106
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    το περιμενα οτι θα το πεις εσυ αυτο..η αληθεια ειναι οτι και εμενα δεν μαρεσει.



    ρε συ 2 αποριες εχω και ηθελα να στις πω γιαυτο.
    εδωσες τοσα λεφτα και το ξαναεφτιαξες απο την αρχη ,αφου δεν ειχε τιποτα αλλο να βγαλει και το αγαπουσες ,γιατι το εδωσες? ας εβαζες τα μεταλλα και μετα τελειωνες.ας το πουλαγες μετα 5 χρονια.
    δευτερον αφου ετσι κιαλλιως θα επαιρνες ξανα ενα παλιο να φτιαξεις απο την αρχη γιατι δεν το εκανες με αυτο που λατρευες?

    τωρα οσον αφορα τα μερκ δυστυχως απο τα γερμανικα ειναι τα πρωτα σε ικανοποιηση πελατων.. η bmw μαλλον πληρωνει την δεκαετια, 2004-2013 με τους Ν κινητηρες αποτι βλεπω..

    https://www.autotriti.gr/data/news/p...022_225615.asp

    https://www.autotriti.gr/data/news/p...&eidos=3#show3
    https://www.autotriti.gr/data/news/p...&eidos=3#show3
    Γιατι με ξενερωσε.
    Και ενταξει, γενικα δεν τα κραταω και πολυ, ολο και κατι αλλο μου κανει κλικ.
    Οσο για το Βιταρα, leasing ειναι, εχω ριξει τα καθισματα και εχω μεσα το σκυλο και αλωνιζει, εχω παει σε οτι κατσαβραχο εχει ο Πορος και του εχω ριξει και δυο καλες λακουβες χωρις να στεναχωρηθω καθολου.
    Γιατι να με απασχολει στις διακοπες σε ενα νησι που με το ζορι χωρας να στρίψεις να ερθω με οτιδηποτε αλλο και να αυξήσω το στρες μου; Να δειξω τι και σε ποιον;

  10. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dreamer (20-08-23)

  11. #107
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    985
    Thanked
    579
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ρε πετρο 1600 ειναι ,τι επιταχυνσεις να δεις,θα νυσταξεις

  12. #108
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    985
    Thanked
    579
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σταματη απο ξενερωμα αλλο τιποτα.αλλα ρε γαμωτο τοσα κυκλοφορουν ακομα,ασσοι και τριαρια και βλεπω και πολλα απο τουριστες,τι διαολο αυτοι δεν εχουν τα ιδια προβληματα με εμας η' ειναι δευτεροι ιδιοκτητες των ξενερουα πρωτων?

  13. #109
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    985
    Thanked
    579
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τριτη βολτα χθες ,ιδιο μερος ιδια χιλιομετρα,κανενα κοκκινο λαμπακι.το μονο που εγινε ηταν μετα απο 400-500 χιλ που μου γεμισαν το λαδι ξανα και ειχε παει στο μαξ,χθες που μετρησα και στην διαδρομη και ρελαντι επεσε λιγο,περιπου 100 να πω αντε το πολυ 200 ml.δεν ανεβοκατεβαινε ο δεικτης οπως την αλλη φορα ,ηταν σταθερος. θελω να πιστευω οτι μαλλον λογω καρτερ και παροτι συμπληρωσαν και πηγε ο δεικτης στο μαξ, οτι οφειλεται σαυτο ξανα και δεν γεμισε το δοχειο τερμα ξανα μαζι με της μηχανης. και οχι οτι το εκαψε.ομως το να το βγαλει ο δεικτης μετα αποτσα χιλ...συνηθως για να μετρησει το βγαζει μετα απο 10 χιλ. οχι 400. βλεπουμε.

  14. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    PetrosD (21-08-23)

  15. #110
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    985
    Thanked
    579
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γνωριζει κανεις πως μεταφραζονται στα ελληνικα αυτα τα 2 σε ελληνικη ορολογια μηχανικης ?

    valve cover gasket

    stem seals

Σελίδα 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP