Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: BMW- προβληματικα???

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    " ειχαμε το ιδιο περιστατικο με ενα 5αρι και αφου τα αλλαξαμε ολα, δεν βρηκαμε λυση."
    Να αυτο για παραδειγμα εμενα που ειναι η δουλεια μου αυτη μου δειχνει με τη μια το επιπεδο εκπαιδευσης-τεχνογνωσιας και πολυ περισσοτερο του επαγγελματισμου τους.
    Τετοιες κουβεντες δεν τις σκεφτεσαι καν...ποσο μαλον να τις ξεστομισεις.
    Ημαρτον πια...
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  2. The Following User Says Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    Nino (30-06-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και εγώ έχω ακούσει για πολλά προβλήματα στις νεότερες γενιές από πελάτες μου Chris.

    Όσο για τις δικές μας τις γριές, μάς βγάζουν συγκεκριμένες βλάβες και ευτυχώς μετά από όλα αυτά τα χρόνια, τις έχουμε εντωπίσει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων

    Λοιπόν, ο γέρος μου......
    Ντροπή σου !!! Έτσι θα σε λένε και σένα μια μέρα...

  4. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Το θεμα ειναι οτι τα νεα μοντελα βγαζουν ζημιές. Και οσον και αν υποστηριζουμε την εταιρια που ειναι το αμαξι μας, αυτη ειναι η αληθεια. Ακομη και εαν δεν ειναι προβλημα γεννικο ή συγκρκριμενο που να χρειαζετε ανακληση ή καποια γνωστοποιηση απο το Μοναχο, η αληθεια ειναι οτι πολλα απο τα νεα μοντελα παρουσιαζουν προβληματακια...
    Είναι γεγονός αυτό. Άμεσος ψεκασμός και βαλβετρονικ έχουν κάνει ανω-κατω πολλά συνεργεία... και τώρα τελευταία έχουν σφίξει ακόμα πιο πολύ τα πράγματα από τους Γερμανούς! Αν από λάθος διάγνωση αντικασταθεί (μέσω εγγύησης) εξάρτημα που δεν είχε στην πραγματικότητα βλάβη αλλά έφταιγε κάτι άλλο, σαν ποινή χρεώνουν στο συνεργείο το κόστος εργασίας και ανταλλακτικού..... και ζητούν έκθεση που να αναφέρει βήμα-βήμα τη διαδικασία διάγνωσης και επισκευής που πραγματοποιήθηκε άσκοπα ...

  5. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    PANOS-E60 (30-06-10)

  6. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το καθε αυτοκινητο ειναι τοσο αξιοποστο οσο σχετικος ειναι ο μηχανικος που το φροντιζει.
    τελεια και παυλα.

    Δυστυχως τα αυτοκινητα που επιβιωνουν ειναι αυτα που εχουν λιγοτερα πραγματα να χαλασουν.
    ειναι φυσικο να υπαρχει σταρλετουι με 300.000 μιλια στο κλοκ οταν το μονο που μπορει να χαλασει επανω του ειναι το εξωστ αντε και το λουρι του.
    απλα και κατανοητα για τον καθενα πραγματα που τα φτιαχνει και στο πεζοδρομιο.

    οταν ο μαστορας δεν ξερει να ανοιγει το πισι να παραγγειλει ανταλλακτικο απο τον κωδικο του, μην περιμενουμε ο ιδιος μαστορας να ριξει τιουνινγκ προγκραμ σε κλειδωμενη επρομ.

    αυτο ισχυει για ολα τα αμαξια και ολες τις χωρες.

    ειδικα στο νησι ομως υπαρχει μεγαλη ασχετοσυνη.

  7. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,
    Εδω στην Κυπρο η Μερσεντες εχει κατατροπωσει την BMW στο θεμα πωλησεων.
    Ο λογος ειναι οι τιμες και κυρίως τα προβληματα που παρουσιαζουν τα καινουργια μοντελα της BMW.
    Φερνω ως παραδειγμα τα αμαξια δυο φιλων μου τα οποια ειχαν χρυσοπληρωσει, (Χ5 sd E70) ειναι ντιζελ με τα 2 τουρπο και 286 ιππους αν δεν κανω λαθος. Τα αμαξια δεν φευγουν απο το συνεργειο της αντιπρωσοπειας απο την μέρα που τα αγορασαν για τον λογο οτι δεν μπορουν να σταθμευσουν με τις δυο ροδες σε πεζοδρομιο. Οταν το αμαξι κατεβει απο το πεζοδρομιο η ευθυγραμμιση χανετε με αποτελεσμα η μια πλευρα του αυτοκινητου να ειναι 1-2 εκατοστα πιο κάτω απ την αλλη.Πρεπει δηλαδη να πανε συνεργειο για να ισιωσει το αμαξι...
    Δηλαδη οι ανθρωποι εχουν αγορασει SUV αμαξι και δεν μπορουν να ανεβουν σε 20 εκατοστα πεζοδρομιο. Αν ειναι δυνατον...
    Ακομη, αρκετες φορες το ηλεκτρονικο parking κλειδωνει και δεν ξεκλειδωνει. Παλι το αμαξι πρεπει να φορτωθει για να το ξεμπλοκαρουν χειροκινητα...
    Ετυχε στον κουμπαρο μου τρεις φορες μεχρι στιγμης να φευγει με ταξι για το σπιτι του και το Χ5 με γερανο για συνεργιο στις 3 η ωρα το πρωι γιατι δεν μπορουσε να ξεμπλοκαρει το αμαξι. Αμα αυτο δεν ειναι και αγανακτηση δεν ξερω και εγω τι ειναι.
    Ακομη, 116 αυτοματο παλι φιλου, αλλαζει ταχυτητες οποτε θυμηθει με αποτελεσμα να πηγαινει και κανα ταξιδακι και το αμαξι να μουγκριζει για κανα εικοσαλεπτο μεχρι να θυμηθει να αλλαξει ταχυτητα. Και αυτο στο πηγαινε ελα στο συνεργειο ειναι...
    Βαριεμαι να γραψω για τα προβληματα που βγαζουν τα Ε92 και κυριως το 335i που μεταξυ πολλων προβληματων που ειχαν με μπεκ, αντλιες, κλπ, μπερδευετε ολο το αμαξι σε περιπτωσει που τολμησει καποιος να βαλει σε λειτουργεια το cruse control.
    Μιλαμε για θεματα που ειναι για γελια και για κλαματα.

    Ειμαι κατοχος Μ3 Ε46 και δεν μου αναβει ουτε ενα λαμπακι.
    Εχω ή δεν έχω το πιο ζημιαρικο αμαξι που εβγαλε η BMW οπως πολλοι λενε???

    εδώ ρε συμπέθερε το ντιβίζιον φόρεσε τουρμπίνες... σε αυτά θα κολήσουμε τώρα??? αυτά είναι πτέσματα ρε.
    πάει χάλασε ο κόσμος!!!
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP