Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Bmw dpf

  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    47
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή Bmw dpf

    Καλημέρα! Μιας και συμπλήρωσα ήδη 200.000 km και το dpf πλησιάζει στο τέλος της ζωής του - ο μηχανικός μου λέει ότι συνήθως χρειάζεται αλλαγή ή αντικατάσταση στα 220.000-240.000 km ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος πέρασε ήδη αυτή τη διαδικασία και τι έκανε! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-08-14
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γεια σας , καταρχάς τη μοντέλο έχεις? Ποιος ορίζει τα χιλιόμετρα του dpf? Το έβαλε σε πρόγραμμα ? Σου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα?

    Αν όχι μην ακους τη σου λένε και να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχουν ιδικά μηχανήματα που ξεβουλλώνουν το dpf.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    47
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loizos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας , καταρχάς τη μοντέλο έχεις? Ποιος ορίζει τα χιλιόμετρα του dpf? Το έβαλε σε πρόγραμμα ? Σου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα?

    Αν όχι μην ακους τη σου λένε και να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχουν ιδικά μηχανήματα που ξεβουλλώνουν το dpf.
    καλησπέρα!
    Έχω την Χ1 xdrive F48. Στο τελευταίο service ο μηχανικός μου είδε μέσω του διαγνωστικού ότι δίνει αυτήν την πρόβλεψη (20-40.000) αυτή τη στιγμή (μπορεί και να αλλάξει προς το χειρότερο ή το καλύτερο εννοείται, ανάλογα και με τις συνθήκες οδήγησης)
    Πρόβλημα κανένα δεν έχω, απλά πρέπει να δω τι θα κάνω, για να ΜΗΝ βγάλει πρόβλημα!
    Ρώτησα και για καθαρισμό τόσο τον μηχανικό μου όσο και άλλους και το συμπέρασμα είναι ότι μπορεί μετά τον καθαρισμό το dpf να βγάλει από 20.000χλμ μέχρι και 100.000...
    Άρα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε καμιά περίπτωση και με αυτή τη λύση.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-08-14
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να το ελέγχεις σε κάθε αλλαγή λαδιών. Όταν φτάσει η ώρα θα σου πρότεινα να βγει και να πάει να καθαρίσει. Η τιμή είναι από 150- 200€. Αν βάζεις τα σωστά λάδια και δεν τα αφήνεις πάνω από 10 000 χιλιόμετρα και το παίρνεις 10-15 λεπτά πάνω από 80κμ μια φορά κάθε 500 κμ λογικά θα σου βγάλει αρκετά χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    47
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά μαζί με αναγεννήσεις που ο ίδιος προκαλώ σε ανοιχτό δρόμο με 2000-2500 στροφές και ταχύτητα 110 km για 20 λεπτά τουλάχιστον μια δύο φορές το μήνα τα κάνω από όταν αγόρασα το αμάξι! Δεν αποκλείω να με πάει έτσι και για περισσότερα από 240.000 χλμ. Ωστόσο το πρόβλημα κάποια στιγμή θα το βρω μπροστά μου

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP