Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Πιέσεις πίστας

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή Πιέσεις πίστας

    Στο Μ3 φοράω τα FK452. Αυτά που έβαλε τελικά και ο Πρόεδρος.

    Οι διαστάσεις που επέλεξα για τις 19άρες είναι οι μαμίσιες, δλδ 225 & 255.

    Στη πίστα εχθές έβαλα παραπάνω αέρα από αυτόν που κανονικά προβλέπεται. Είχα 40 πίσω & 35 εμπρός.

    Η ανάρτηση είναι H&R & KONI και το αμάξι φοράει 1cm αποστάτες γύρω γύρω. Η ευθυγράμμιση είναι από csl. Θωλόμπαρα δεν έχω, επειδή η καβούκα είναι μεγάλη και η μαμίσια ///Μ δε χωράει.

    Το αμάξι ήταν σχετικά ουδέτερο, ίσως λίγο νευρικό & απόλυτο λόγω ανάρτησης & πιέσεων (?), μούτρα γενικά δεν έβγαζε εκτός κι αν το επιδίωκες από λάθος είσοδο, ενώ η υπερστροφή ήταν πάντα εκεί.

    Έχω δύο ερωτήσεις.

    Αφενός πόσο λάθος ήταν οι πιέσεις μου και αφετέρου ποια θωλόμπαρα 'χωράει' με τη καβούκα στο χώρο του κινητήρα ?


  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Κώστα, πότε έβαλες αέρα, δε σε πήρα χαμπάρι...Το 40 πίσω ειναι πάρα πολύ, ιδιαίτερα εαν αναλογιστείς ότι στην πίστα τα λάστιχα θερμαίνονται και η πίεση ανεβαίνει. Νομίζω ότι 31-32 μπροστά και 33 πίσω θα ήταν μια χαρά.

    Πάντως Κώστα το αμάξι έδειξε ικανότατο (έκανα ένα session συνοδηγός του Κώστα).

    Το αυτοκίνητο δεν παίρνει καθόλου κλίσεις, χωρίς να ειναι κούτσουρο στο bump και όντας ήπιο στο rebound. Και δεν υποστρέφει κιόλας.

  3. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    S8N (04-12-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω την εντυπωση οτι ξεκινας με 36 πισω και 32 μπροστα.
    Μολις ζεστανεις τα λαστιχα βγαινεις κι ελεχεις πιεση.Φροντιζεις η πιεση να παραμενει εκει.

  5. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το πρωί πριν ξεκινήσω.

    Το ταμπελάκι στη πόρτα λέει για φορτωμένο αμάξι και για 19άρες 2.5 & 3.0 αν θυμάμαι καλά, νούμερα που αντιστοιχούν περίπου σε αυτά που έγραψα.

    Πάντως η φθορά στο εμπρός αριστερό, ακόμα και μετά το 2ο 'spirited' session, (αφού το 1ο ήταν χαλαρό και το 3ο κουτσό) ήταν μηδενική.

  6. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγώ απο 30-36 είχα 33-39
    δουλεψε καλά και δεν είχα προβλήματα.

  7. #6
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    2,5 και 3 bar αντιστοιχουν σε 36,25 και 43,5 psi αντιστοιχα. 1 Bar = 14,5 psi.
    Αλλα οπως εγραψες, αναφερονται σε πληρες φορτιο.
    Κοιτα τις πιεσεις που θελει για κανονικο φορτιο και προσθεσε 3 psi σε πρωτη φαση. Ολα αυτα με κρυα λαστιχα, αλλα σε θερμοκρασια περιβαλλοντος παρομοια με τη θερμοκρασια στην πιστα, την ωρα του γεγονοτος. Τι εννοω. Αν καθεσαι ΒΠ και το πρωι εχει 5 βαθμους, αλλα την ωρα που εισαι στην πιστα, εχει θερμ. περιβαλλοντος 15 βαθμους, τοτε παιζει μια μικρη διαφορα σττην πιεση λογω θερμοκρασιας. Λεπτομερειες βασικα, αλλα αυτη ειναι η εικονα του θεματος.
    "You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". - Marco Simoncelli R.I.P.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to nfot For This Useful Post:

    Monsta (04-12-11), S8N (04-12-11)

  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    5.122
    Thanked
    12707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο δικό μου με άζωτο στα λάστιχα (225/40/18 εμπρός και 255/35/18 πίσω) και πίεση 35 εμπρός και πίσω, απο την μπροστινό άξονα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος (πουθενά δεν είχα μούτρα όπως και να το έβαλα) αλλά πίσω παρά τα πολύ καλά TOYO R1-R πιστευω οτι με λιγότερο πίεση (γύρω στο 30) θα ήταν πιο προοδευτικό.
    Bέβαια και η κατάσταη των πίσω αμορισέρ δεν ήταν όπως μπροστά. Την προηγούμενη μέρα που το βάλαμε στο αμορτισερόμετρο έδειξε απόδοση 85% στον μπροστινό άξονα και 64% στον πίσω, είναι κι αυτό ένα θέμα.

  10. #8
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνας οτι τα R1-R, εχουν "τετραγωνα" πλαϊνα, πραγμα που σημαινει οτι οταν χασουν προσφυση ειναι ψιλοαποτομα και οχι προοδευτικα οπως τα στρογγυλεμενα, συνηθισμενα λαστιχα γενικης χρησης.
    "You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". - Marco Simoncelli R.I.P.

  11. The Following User Says Thank You to nfot For This Useful Post:

    VanVIC (04-12-11)

  12. #9
    Εγγραφή
    25-12-09
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    529
    Thanked
    741
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δύο ερωτήσεις.

    Αφενός πόσο λάθος ήταν οι πιέσεις μου και αφετέρου ποια θωλόμπαρα 'χωράει' με τη καβούκα στο χώρο του κινητήρα ?

    Μπαρα θα σου δωσω μια που να χωραει η καβουκα σου.Θυμισε μου το οταν μιλησουμε αυριο.


    www.speedandstyle.gr

    210 9850450
    697 9962302

  13. The Following User Says Thank You to m3est For This Useful Post:

    Monsta (04-12-11)

  14. #10
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κι εγω πιστευω οτι οταν πας για χρονους και δεν θες να λιωσεις και γρηγορα τα ελαστικα,καλο ειναι να βαλεις 2-3psi παραπανω απ'οτι βαζεις σε συνθηκες δρομου,που ουσιαστικα θα γινουν +6 μολις ζεσταθουν.Εγω για Drift βαζω μπρος-πισω 34-35 και μετα απο καμια 10αρια γυρους μπροστα δειχνει 38+ και πισω 45-50+!!!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP