Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Ε46 γενικες ερωτησεις

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    257
    Thanked
    117
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ε46 γενικες ερωτησεις

    Καλησπερα στην παρεα!
    Πριν 1 μηνα περιπου προσθεσα στη ''συλλογη'' μου ενα E46 320ci με τον m54b22.
    Το αυτοκινητο ανηκε σε συγγενικο μου προσωπο οποτε το γνωριζω αρκετα καλα. Ωστοσο θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα απο κατοχους Ε46 με τον m54.
    1)Το πενταλ του γκαζιου συμπεριφερεται σε ολες τις συνθηκες με τον ιδιο τροπο? Εχω παρατηρησει πως η συμπεριφορα του μοτερ οταν το μαρσαρω δεν ειναι ιδια οταν ειμαι ακινητος με νεκρα και οταν το αυτοκινητο τσουλαει, και εξηγω: Οταν ειμαι σταματημενος μπορω να πω οτι συμπεριφερεται σαν να ειναι ντιζατο, αλλα οταν κινουμαι γρηγορα(νορμαλ πορεια) και κανω πανω απο 2 ξερογκαζιες (σαν αυτες που κανεις για κατεβασμα), απο την 3η γκαζια και μετα αρχιζει να γινεται πιο αργο στην αποκριση και να ''κραταει'' τις στροφες σαν να μην αφηνω το γκαζι αμεσως. Επισης οταν κινουμαι αργα με 10 χλμ πχ και πατησω το γκαζι συμπεριφερεται κατευθειαν με τον ιδιο τροπο. Εχω δοκιμασει να κανω reset την πεταλουδα γκαζιου με το πεταλι τερμα πατημενο και γυρνωντας το κλειδι στην τελευταια σκαλα για 10 δευτερολεπτα απο σχετικα βιντεο που βρηκα αλλα δεν αλλαζει κατι.
    Να σημειωθει οτι το αυτοκινητο ηταν αυτοματο και εγινε χειροκινητο, δεν ξερω αν υπαρχει καποια διαφορα σε προγραμματισμο κλπ.
    2)Εχω τσεκαρει ολες τις υποπιεσεις και εχω καθαρισει την πεταλουδα και τη βαλβιδα ρελαντι ωστοσο το ρελαντι κανει ενιοτε βουτηγματα κυριως οταν κανω οπισθεν και ενιοτε μπορει και να σβησει κιολας, καμια ιδεα τι αλλο μπορει να συμβαινει?
    3) μεταξυ 1500-1800 στροφων το αυτοκινητο δουλευει με σκαμπανεβασματα στη δυναμη απο 0-40% του γκαζιου.
    4) αν ειμαι με 1η στο ρελαντι και δωσω γκαζι για να φυγω γρηγορα (ακομα και 20-30%) το αμαξι κανει εναν λοξξυγα σαν να μην δινει καθολου και επειτα φευγει.
    Απο βλαβες στο διαφωστικο βγαζει τον εναν απο τους 2 δευτερους αισθητηρες λ και καταγραφει και πολλαπλασιαστη στον 1 κυλινδρο χωρις να αναβει λαμπακι τσεκ η να νιωθω καποιο ρεταρισμα σε κρυα εκκινηση η στο δουλεμα του κλπ
    5) πως μπορω να ελεγξω οτι το βανος δουλευει σωστα? υπαρχει στο διαγνωστικο καποιο συγκεκριμενο τεστ?
    6) το αυτοκινητο δουλευει προς το παρον με τις δεδομενες συνθηκες απο 88-93 βαθμους, ωστοσο ακουω συνεχεια οταν ζεσταθει το υδραργυρικο να ''φυσαει'' αναλογα με τις στροφες του μοτερ. Ειναι λογικο να δουλευει ετσι ? Στα Ε36 πχ θυμαμαι να δουλευει μονο οταν το αυτοκινητο ειχε μεινει για καμποση ωρα ζεσταμενο και μολις δουλευε λιγο και επεφταν οι θερμοκρασιες του νερου σταματουσε τουλαχιστον να ακουγεται. Υπαρχει καποιος τροπος να ελεγχθει το υδραργυρικο φαν?
    7) γιατι τα led φωτα σε ολα τα 46 ''παιζουν'' μια στο τοσο οταν ειναι σβηστα? εχω βαλει led canbus στα πορειας και καθε 30 δευτερολεπτα κανουν ενα στιγμιαιο flash οταν ειναι σβηστα. το εχω παρατηρησει σε πολλα 46αρια.
    8) εχει σπασει το δοντακι που ασφαλιζει την ταπα βενζινης, υπαρχει καποιος τροπος να το αντικαταστησω απο αλλο 46αρι πχ?

    Στο αμεσο μελλον θα φτιαχτουν τα τσιμουχακια βαλβιδων και θα μπει νεο ψυγειο.

    Αυτα προς το παρον τουλαχιστον, εννοειται πως οποιοδηποτε αλλο tip εχετε να μου πειτε θα το εκτιμησω, ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις!

  2. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (26-09-24)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.212
    Thanked
    14103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μεγειές!!! Για τα σκαμανεβάσματα δες κανα αισθητήρα εκκεντροφόρου και επίσης MAF



  4. #3
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.587
    Thanked
    6695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλοτάξιδο το κουπέ.
    1. <.Εχω παρατηρησει πως η συμπεριφορα του μοτερ οταν το μαρσαρω δεν ειναι ιδια οταν ειμαι ακινητος με νεκρα και οταν το αυτοκινητο τσουλαει, και εξηγω: Οταν ειμαι σταματημενος μπορω να πω οτι συμπεριφερεται σαν να ειναι ντιζατο, αλλα οταν κινουμαι γρηγορα(νορμαλ πορεια) και κανω πανω απο 2 ξερογκαζιες (σαν αυτες που κανεις για κατεβασμα), απο την 3η γκαζια και μετα αρχιζει να γινεται πιο αργο στην αποκριση και να ''κραταει'' τις στροφες σαν να μην αφηνω το γκαζι αμεσως.>

    Έτσι ακριβώς συμπεριφέρεται και εμένα από πάντα. Και είναι Ν42Β20 τετρακύλινδρο. Έτσι είναι ρυθμισμένο για
    λόγους του κατασκευαστή που δεν γνωρίζω.

    5. Τα καλά διαγνωστικά έχουν ρουτίνα που τεστάρει τα βάνος
    7. Τα μαμά led δεν νομίζω να φλασάρουν! Τα κινέζικα σίγουρα! Οι περισσότερες αφτερμαρκετ κινεζοled λάμπες 'ετσι κάνουν.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP