Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Willy's M38

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Cool Willy's M38

    Κατ'αρχην καλησπέρα στην BMWδοπαρέα...!

    Τις τελευταίες μέρες μου έχει μπει το μικρόβιο να πάρω ένα τζιπάκι από εκείνα του στρατού (πριν φέρουν τα Mercedes) που έχουν πλέον αποσυρθεί... Πρόκειται για τα Μ38 ή κοινώς τα willy's που λέγανε...

    Ορίστε και μία φωτό για όσους δεν τα ξέρουν:


    how to take a screenshot on a pc

    Ο κινητήρας τους ήταν 2200cc, βενζίνη και απέδιδε περίπου στα 70 άλογα (πληροφοριακά)... Εχουν απίστευτες δυνατότητες και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί ο θείος μου (απόστρατος τεθωρακισμένων) είχαν περάσει από τα χέρια του 6-7 τέτοια τζιπάκια τα οποία είχαν προβλήματα και κρίνονταν από την μονάδα ότι δεν αξίζει η επισκευή τους κι έτσι τα ξεφορτώνονταν... Ο θείος μου κατά καιρούς έπαιρνε τέτοια τζιπάκια, τα ανακατασκεύαζε και στη συνέχεια τα περισσότερα τα είχε πουλήσει...

    Μ' έχουν ανάψει φωτιές τις τελευταίες μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω... Ρώτησα τον θείο μου αν μπορούμε πλέον να βρούμε και μου είπε φυσικά, ειδικά στο Λιτόχωρο που ξέρει κιόλας έχει αρκετά... Και το μυαλό το δικό μου "απογειώθηκε"!!! Εκείνος μου λέει να αφήσω τις χαζομάρες όμως και να κοιτάξω να βάλω κανα ¤¤¤ στην άκρη αλλά εγώ είμαι της άποψης ότι τα λεφτά έρχονται για να φύγουν οπότε είτε στο τζιπάκι, είτε στην μπέμπα, είτε στην άλλη "μπέμπα" δεν παίζει να κάνω οικονομία...

    Σε 1 μήνα θα είμαι στο σπίτι μου και τα έξοδά μου θα μειωθούν σε μεγάλο βαθμό γεγονός που μου δίνει δυνατότητες... Από τη μία έχω βάλει ένα πρόγραμμα στη BMW να ξεκινήσω βελτιώσεις γενικότερα σιγά σιγά για να ετοιμαστεί να δεχτεί τον κινητήρα Μ3 όταν έρθει η ώρα (πρώτα ο θεός)... Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν πάρω το τζιπάκι θα παρασυρθώ και δεν θα συμμαζεύομαι και θα δίνω λεφτά σε 2 αυτοκίνητα από εκεί που είχα 1 στόχο και μετά θα αρχίσω να στερούμαι άλλα πράγματα που εδώ και 2 χρόνια είχα στερηθεί σε μεγάλο βαθμό και δεν θέλω (ποτά, μπουζούκια, κλπ)...

    Να σημειώσω ότι στο τζιπάκι δεν σκέφτομαι σε καμία περίπτωση να βγάλω πινακίδες αλλά και αν το κάνω θα είναι ή ιστορικές ή ΦΙΛΠΑ και άλλα τέτοια... Με λίγα λόγια θα το έχω μόνο για αποδράσεις και για προσωπική απόλαυση...

    Επίσης η δουλειά που θα πέσει στο τζιπάκι θα είναι περισσότερο προσωπική μια και θα έχω στον πλευρό μου και την εμπειρία του θείου για οτιδήποτε χρειαστώ...

    Για πείτε καμιά γνώμη... Λέτε να κάνω βλακεία και να φάω τα μούτρα μου??? Αξίζει ή να κάτσω στ'αυγά μου και να μην ανοίγομαι???

    Υ.Γ.: Η πιθανότητα να σταματήσουν τα σχέδια στην BMW και να την αφήσω όπως είναι δεν υπάρχει...

    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  2. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    aristent (29-10-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κάτσε στα σου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI
    Ηταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σα να οδηγας ενα TORNADO - EUROFIGHTER Καταδιωκτικο - Πολεμικο

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Lambros46 For This Useful Post:

    hades7 (29-10-13), HLIAS - E36 (29-10-13)

  5. #3
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mη βιαζεσαι Λιακο,κατσε πρωτα να κανεις αυτα που εχεις στοχο στην BMW σου και μετα προχωρας σε plan B.

  6. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (29-10-13)

  7. #4
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mη βιαζεσαι Λιακο,κατσε πρωτα να κανεις αυτα που εχεις στοχο στην BMW σου και μετα προχωρας σε plan B.
    Ο βασικότερος παράγοντας που με κρατάει είναι η BMW... Γιατί σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σταματήσω το project που ξεκινάω ουσιαστικά από αυτόν τον μήνα...

    Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι μία τέτοια κίνηση δεν θα έχει τρομερά έξοδα και λίγο λίγο ως την άνοιξη που θα ανοίξει ο καιρός θα έχω την δυνατότητα να το κυκλοφορήσω χωρίς πολλά πολλά... Ειδικά κάτι τέτοιες εποχές όπως άνοιξη - καλοκαίρι είναι κ@υλα αυτά τα τζιπάκια...

    Μπορώ βέβαια και να περιμένω όπως είπες Άρη και αργότερα βλέπουμε... Απλά είναι το κολλημα μεγάλο!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIAS - E36 : 29-10-13 στις 20:35
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  8. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    aristent (29-10-13)

  9. #5
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Που θελεις να το κυκλοφορεις Λιακο???.....χωρις πινακιδες μονο στα χωραφια(αμα εχεις)ή σε κανενα ορεινο χωριο για αναβασεις σε χωματοδρομους,αλλιως δεν βλεπω το λογο υπαρξης ενος τετοιου οχηματος.


    ...εκτος εαν βγαλεις πινακιδες(φιλπα νομιζω οτι βγαινουν) και το κυκλοφορεις νομιμα,αλλα τοτε αυξανεις τα εξοδα σου και "αφαιρεις" ή αναβαλεις βελτιωσεις απο την BMW σου.

    ....ασε που δεν εχεις να χασεις κατι αμα το αναβαλεις για κανενα χρονο ακομη,θα παλιωσει κι αλλο ε???...σιγα και τι θα παθει???

  10. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (29-10-13)

  11. #6
    Εγγραφή
    31-08-10
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    310
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πριν πω και εγώ την γνώμη μου δες και αυτό www.siso.gr
    ///M-POWER

  12. The Following 3 Users Say Thank You to KalpasM3 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (30-10-13), BILL007 (29-10-13), HLIAS - E36 (30-10-13)

  13. #7
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..εκτος εαν βγαλεις πινακιδες(φιλπα νομιζω οτι βγαινουν) και το κυκλοφορεις νομιμα:
    ποιος το είπε αυτό;

  14. #8
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.521
    Thanked
    2711
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειχα μπει στο τρυπακι να παρω και εχει ενας συγγενης με πινακιδες ιστορικου ενα τελεια αναπαλαιομενο.οπου πηγαινε ειδικα καλοκαιρι γινοταν το προσωπο της ημερας χαχα.ολα εξαρτωνται απο τα λεφτα που θα δωσεις.ο συγγενης μου εκανα αμμοβολη,φορεσε σασμαν και μοτερ απο φορντ γκραναντα(καπως ετσι λεγοταν ,και το εκανε υποφερτο στην οδηγηση,καταναλωση,αλλαγες ταχυητητων,ευρεση ανταλλακτικων) και βρηκε σιγα-σιγα ολα τα αξεσουαρ απο τα πιο ευκολα οπως φτυαρια στο πλαι μεχρι ασυρματο,θηκη για χειροβομβιδες ,διχτυ παραλλαγης και αλλα...μεχρι πριν λιγα χρονια υπηρχαν μαστορες στον ασπροπυργο που στο εκαναν κυριολεκτικα του κουτιου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 29-10-13 στις 20:29

  15. The Following 2 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    BILL007 (29-10-13), HLIAS - E36 (29-10-13)

  16. #9
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα μπει στο τρυπακι να παρω και εχει ενας συγγενης με πινακιδες ιστορικου ενα τελεια αναπαλαιομενο.οπου πηγαινε ειδικα καλοκαιρι γινοταν το προσωπο της ημερας χαχα.ολα εξαρτωνται απο τα λεφτα που θα δωσεις.ο συγγενης μου εκανα αμμοβολη,φορεσε σασμαν και μοτερ απο φορντ γκραναντα(καπως ετσι λεγοταν ,και το εκανε υποφερτο στην οδηγηση,καταναλωση,αλλαγες ταχυητητων,ευρεση ανταλλακτικων) και βρηκε σιγα-σιγα ολα τα αξεσουαρ απο τα πιο ευκολα οπως φτυαρια στο πλαι μεχρι ασυρματο,θηκη για χειροβομβιδες ,διχτυ παραλλαγης και αλλα...μεχρι πριν λιγα χρονια υπηρχαν μαστορες στον ασπροπυργο που στο εκαναν κυριολεκτικα του κουτιου.
    Είναι τρομερή φάση αλλά επειδή έχω κάπως μεγάλα σχέδια για τη BMW δεν θέλω να μπει κάτι άλλο στη μέση και να με καθυστερήσει...

    Το σκέφτομαι σαν κάτι απλό με πολλή προσωπική εργασία αποφεύγοντας συνεργεία, κλπ... Ακόμα και για βαφή θα το έκανα με τον θείο μου, υπάρχουν τα υλικά και οι προδιαγραφές για να εργαστούμε μόνοι μας... Τα μοναδικά έξοδα σκεφτόμουν να ήταν τα απαραίτητα ανταλλακτικα αλλά δεν ξέρω τι διάσταση μπορει να πάρει το θέμα...

    Επιπλέον δεν θέλω να το πάρω και στην πορεία να τα παρατήσω για οποιοδήποτε λόγο γιατί μετά θα είναι ψυχοφθόρο...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  17. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    dark knight (29-10-13)

  18. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.210
    Thanked
    14102
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα μπει στο τρυπακι να παρω και εχει ενας συγγενης με πινακιδες ιστορικου ενα τελεια αναπαλαιομενο.οπου πηγαινε ειδικα καλοκαιρι γινοταν το προσωπο της ημερας χαχα.ολα εξαρτωνται απο τα λεφτα που θα δωσεις.ο συγγενης μου εκανα αμμοβολη,φορεσε σασμαν και μοτερ απο φορντ γκραναντα(καπως ετσι λεγοταν ,και το εκανε υποφερτο στην οδηγηση,καταναλωση,αλλαγες ταχυητητων,ευρεση ανταλλακτικων) και βρηκε σιγα-σιγα ολα τα αξεσουαρ απο τα πιο ευκολα οπως φτυαρια στο πλαι μεχρι ασυρματο,θηκη για χειροβομβιδες ,διχτυ παραλλαγης και αλλα...μεχρι πριν λιγα χρονια υπηρχαν μαστορες στον ασπροπυργο που στο εκαναν κυριολεκτικα του κουτιου.
    Υπήρχε (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) και ένας που φέρνει τέτοια οχήματα και κάνει ανακατασκευές. Είναι στην Ανω Γλυφάδα, επι της Βουλιαγμένης μεταξύ ενός Lidl και μιας αντιπροσωπείας BMW



  19. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dark knight (29-10-13)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP