PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή Ε46 320 CI MPACK 2004 σε 1600cc



The_Emperor
06-07-11, 11:59
Καλημέρα! Το θέμα σίγουρα θα σας παραξένεψε αλλά είναι η πραγματικότητα.
Ο αδερφός μου έχει την παραπάνω "μπέμπα" την οποία πλέον λόγω μηχανής κινεί ελάχιστα. Το αυτοκίνητο το χρειάζεται βέβαια για εκδρομές και κατά τους χειμερινούς μήνες, ωστόσο με τα τέλη κυκλοφορίας, τα τεκμήρια και το φόρο για τα δίλιτρα δε συμφέρει με τίποτα να το κρατήσει έτσι. Μία σκέψη είναι λοιπόν να αλλάξει τον κινητήρα και από 2000 cc να τον κάνει 1600cc ώστε τα έξοδα να μειωθούν πάρα πολύ και να μη χρειαστεί να αλλάξει όλο το αυτοκίνητο από το οποίο είναι κατά τα άλλα ευχαριστημένος.
Το ερώτημα είναι αν ξέρετε κανέναν που να κάνει τέτοιες μετατροπές ή έστω ανταλλαγή με κάποιο BMW στα 1600cc
Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε πληροφορία!

tassos
06-07-11, 13:58
Ειναι καταρχην 320CI η 318CI? Γιατι στα Ε46 μετα το 2001 το 320 ειναι 2,2 και το 318 διλιτρο. Αν ειναι διλιτρο τετρακυλινδρο μηπως να επαιρνε μια βεβαιωση απο συνεργειο για τη ''μετατροπη'' και μετα σε εναν διεκπεραιωτη να του φτιαξει νεα αδεια 1600. Αν ειναι 6κυλινδρο 2,2 μπορει να κανει τη μετατροπη, να το δηλωσει 1600 αλλα να βαλει 2λιτρο valvetronic, που και καλυτερα παει και λιγοτερο καιει απ το 1600

gyiama
06-07-11, 14:06
απ οσο ξερω δεν γινεται να κανεις υποκυβισμο στο αυτοκινητο κατω απ αυτο που αναγραφει η 1η αδεια.δλδ αν ηταν 316 και το εκανε 318 ξανακατεβαινει στα 1600 αλλα απο 2λιτρο δεν μπορει να κατεβει.ετσι μου ειπαν καποια στιγμη που ρωτησα

zaharias
06-07-11, 14:10
Ειναι καταρχην 320CI η 318CI? Γιατι στα Ε46 μετα το 2001 το 320 ειναι 2,2 και το 318 διλιτρο. Αν ειναι διλιτρο τετρακυλινδρο μηπως να επαιρνε μια βεβαιωση απο συνεργειο για τη ''μετατροπη'' και μετα σε εναν διεκπεραιωτη να του φτιαξει νεα αδεια 1600. Αν ειναι 6κυλινδρο 2,2 μπορει να κανει τη μετατροπη, να το δηλωσει 1600 αλλα να βαλει 2λιτρο valvetronic, που και καλυτερα παει και λιγοτερο καιει απ το 1600

Αφου λεει οτι απο 2000cc θελει να το κανει 1600, οποτε ειναι 318 (1995cc 150ps facelift 2004)..

Το θεμα ειναι.. γινεται να το κανει 1600.. απο 2λιτρο??

120ie87
06-07-11, 14:11
Θα δούμε πολλά 1600άρια (πρώην 2λιτρα) να πηγαίνουν κόπιες με 2λιτρα μου φαίνεται...... ................ .........




:hystericalbs1::hystericalbs1:


(εγώ πάντως θα βάλω και σήμα 116i αν όντως γίνεται αυτό...) thumb

stefm5
06-07-11, 14:38
απ οσο ξερω δεν γινεται να κανεις υποκυβισμο στο αυτοκινητο κατω απ αυτο που αναγραφει η 1η αδεια.δλδ αν ηταν 316 και το εκανε 318 ξανακατεβαινει στα 1600 αλλα απο 2λιτρο δεν μπορει να κατεβει.ετσι μου ειπαν καποια στιγμη που ρωτησα

το έχω ξαναγράψει και αλλού
από την νομοθεσία δεν προκύπτει αυτό που λες
ο νόμος, τον οποίο ζήτησα από το υπουργείο, αναφέρει επιτρεπτή μεταβολή 25% από τον αρχικό κινητήρα όταν δεν υπάρχει έγκριση από το εργοστάσιο

panos90
06-07-11, 14:39
το βγαζεις εξωτερικο (οπως εσυ νομιζεις) και το ξανα-εκτελωνιζεις.

πρωτη αδεια το 2011 , φορος βαση ρυπων κουφαλες.

Christos 330
06-07-11, 15:44
Aπο Μ3 Ε46 σε 316 εχει γινει παντως παιδια . . .

Βεβαια πριν γινει Μ3 ηταν 316 οποτε εχει μια βαση . . .

billakos
06-07-11, 16:33
παιδες γινεται. φιλος απο 2000 το εκανε 1600.κανονικα κ νομιμα.. παει -+25% βαση νομου.ετσι τον ειπαν αυτον απο το συγκοινωνιων..

stefm5
06-07-11, 16:39
παιδες γινεται. φιλος απο 2000 το εκανε 1600.κανονικα κ νομιμα.. παει -+25% βαση νομου.ετσι τον ειπαν αυτον απο το συγκοινωνιων..

έτσι ακριβώς είναι
για μεγαλύτερο ποσοστό μεταβολής χρειάζεσαι έγκριση από την αντιπροσωπεία ή το εργοστάσιο
εγώ πάντως γνώρισα κάποιον που δουλεύει μέσα στο υπουργείο οπότε....ο νοών νοείτω :whistle:

billakos
06-07-11, 16:42
έτσι ακριβώς είναι
για μεγαλύτερο ποσοστό μεταβολής χρειάζεσαι έγκριση από την αντιπροσωπεία ή το εργοστάσιο
εγώ πάντως γνώρισα κάποιον που δουλεύει μέσα στο υπουργείο οπότε....ο νοών νοείτω :whistle:


ατιμε... μες στα κολπα εισαι...:whistle:

stefm5
06-07-11, 17:09
ατιμε... μες στα κολπα εισαι...:whistle:

εκεί καταντήσαμε...
δεν ήθελα με τίποτα να πάρω μετατροπή γιατί ήθελα να είμαι νόμιμος...περίμενα μήνες μέχρι να βρω γνήσιο 530

τώρα με μουτζώνω...σε αυτόν τον τόπο δεν επιβιώνεις αν είσαι νόμιμος :thumbsdown:

Andreas_E92
06-07-11, 17:13
Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω τελικά αν μπορεί να γίνει αυτός ο υποκυβισμός - άγιο δισκοπότηρο... Υπάρχουν αντιφατικές απόψεις που υποστηρίζονται σθεναρά. Θα μου κάνει εντύπωση αν γίνεται γιατί έτσι μπορώ να δηλώσω το 2λτρο σαν 1600 και να γλυτώσω τις εισφορές και τα λοιπά γαμ#$#@τικα. Αφού είμαι στο -25%, η bmw έχει κυκλοφορήσει 1600άρι στην καρότσα μου (Ε92) και εμφανισιακά οι κινητήρες δεν διαφέρουν. Οπότε και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος? Πολύ θα μου άρεσε αλλά κάτι μου λέει πως δεν πρέπει να χαίρομαι...

stefm5
06-07-11, 17:28
φίλε αντρέα το πρόβλημα είναι αυτό που είπες...οι απόψεις
γι αυτό υπάρχει ο νόμος και θα τον ποστάρω σε λίγο

stefm5
06-07-11, 17:33
από το υπουργείο:

Προϋποθέσεις

1. το καύσιμο,η πραγματική ή η φορολογήσιμη ισχυς του νέου κινητήρα να επιτρέπεται από τις για κάθε περίπτωση ισχύουσες διατάξεις
2. να είναι τεχνικά δυνατή η ασφαλής και λειτουργικά ορθή, σύμφωνα με τις ανάλογες προδιαγραφές και τους κανόνες της τέχνης, τοποθέτηση και συνεργασία του νέου κινητήρα, με τα υπόλοιπα συστήματα του αυτοκινήτου
3. ο κυλινδρισμός και η πραγματική ισχύς του νέου κινητήρα, θα πρέπει να προβλέπονται ή να εγκρίνονται απο το εργοστάσιο κατασκευής του αυτοκινήτου, για τον συγκεκριμένο τύπο οχήματος, ή να περιλαμβάνονται μέσα στα όρια κυλινδρισμού και πραγματικής ισχύος που προβλέπονται από το εργοστάσιο κατασκευής, για τον συγκεκριμένο τύπο οχήματος.
Επίσης, πέραν των οριζομένων στο ανωτέρω εδάφιο, η πραγματική ισχύς ή και ο κυλινδρισμός δε μπορεί να διαφέρει παρά μόνο μέχρι 25%, σε σχέση με τα μεγέθη του αρχικού κινητήρα.Τα αναφερόμενα στο παρόν εδάφιο ισχύουν, εκτός και ορίζεται διαφορετικά από το εργοστάσιο κατασκευής του οχήματος.
4. ειδικά για οχήματα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας θα πρέπει οι εκπομπές καυσαερίων που παρουσιάζουν με το νέο κινητήρα να είναι ίσες ή μικρότερες από τα αντίστοιχα προς το νέο κυλινδρισμό τους όρια, όπως ορίζεται παρακάτω.

Δικαιολογητικά

1.έγγραφη συναίνεση του εργοστασίου κατασκευής του οχήματος ή της επίσημης αντιπροσωπέιας που εκπροσωπεί στην Ελλάδα το εργοστάσιο κατασκευής, στην οποία αναφέρονται τα τεχνικά χαρακτηριστικά του νέου κινητήρα και κατονομάζονται όλα τα συστήματα του οχήματος που τυχόν επηρεάζονται από το νέο κινητήρα-.....-Το δικαιολογητικό αυτό απαιτείται οπωσδήποτε στην περίπτωση που η πραγματική ισχύς του νέου κινητήρα ή και ο κυλινδρισμός του μεταβάλλεται πέραν των αναφερομένων στο δεύτερο εδάφιο της παρ. 2.3 της παρούσης ποσοστών απόκλισης. (25%)
2. υπευθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 διπλωματούχου μηχανολόγου μηχανικού ή πτυχιούχου μηχανολόγου μηχανικού Τ.Ε. ή άλλων ειδικοτήτων με αυτά τα επαγγελματικά δικαιώματα
3. υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 για την εκτέλεση της αντικατάστασης-διασκευής, από διπλωματούχο μηχανολόγο μηχανικό ή του υπευθύνου λειτουργίας συνεργείου επισκευής οχημάτων, που λειτουργεί νόμιμα, στις εγκαταστάσεις του οποίου έγιναν οι σχετικές εργασίες στην οποία θα πιστοποιείται ή πλήρωση των απαιτήσεων κατά την εκτέλεση των εργασιών της αντικατάστασης....μπλα μπλα μπλα
Απάντηση με παράθεση

bill_m3
06-07-11, 17:39
Ερώτηση, αν σε μια καρότσα δεν έχει φορεθεί ο κινητήρας, τι γίνεται ??

π.χ. e46 cabrio δεν φόρεσε ποτέ κάτω από 2000 κυβικά.
Γίνεται????????????????????????

Andreas_E92
06-07-11, 17:49
Τα έχω διαβάσει πολλές φορές αυτά φίλε μου, αλλά σε ευχαριστώ που τα ξαναποστάρεις για να υπάρχουν πρόχειρα.

Σε αυτά που έχεις επισημάνει με κόκκινα έχουμε και λέμε:

2000cc - 25% = 1500cc. Άρα δηλώνοντάς το σαν 1600cc είμαστε ΟΚ.
170hp - 25% = 127,5hp. Ο 1600 βγάζει 122 άλογα άρα εδώ δεν είμαστε μέσα στα όρια. Εκεί όμως μπορείς να καλυφθείς από το δικαιολογητικό που αναφέρει. Άρα και εδώ ΟΚ (?)

Δεκτές οι απόψεις όλων. Γι αυτό είμαστε εδώ έτσι κι αλλιώς για να συζητάμε και να λέει ο καθένας αυτό που ξέρει-νομίζει-πιστεύει. Μου κάνει εντύπωση όμως ότι ενώ μπορεί να υπάρχει ένα τέτοιο "παράθυρο" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί νόμιμο δεν είναι για όσους αποφασίσουν να δηλώσουν τον υποκυβισμό χωρίς να αλλάξουν όντως τον κινητήρα), έχουνε γίνει πολύ περισσότερες συζητήσεις-αναλύσεις-προτάσεις κ.λ.π. για Βουλγάρικες πινακίδες, κατάθεση πινακίδων κ.α. και όχι γι αυτό. Βέβαια αυτό ισχύει μόνο για το κατέβασμα από τα 2lt στα 1,6lt που έχει νόημα γιατί βγαίνεις από την κατηγορία αυτών που πρέπει να πληρώσουν έκτακτη εισφορά αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος δίλιτρος εδώ μέσα! :)

stefm5
06-07-11, 18:05
με την ιπποδύναμη δεν ασχολείται κανείς...μόνο από κυβικά ξέρουν στο ελλάντα...

έχει νόημα το κατέβασμα και σε πιο μεγάλα κυβικά λόγω των τεκμηρίων πλέον..
απλά επειδή οι περισσότεροι δεν αλλάζουν μοτέρ φοβούνται να το κάνουν
όμως στα μοτέρ που είναι ίδια εξωτερικά όπως πχ Μ52/Μ54 είναι μικρός ο κίνδυνος

Andreas_E92
06-07-11, 18:07
Εχει νόημα το κατέβασμα και σε πιο μεγάλα κυβικά λόγω των τεκμηρίων πλέον..
απλά επειδή οι περισσότεροι δεν αλλάζουν μοτέρ φοβούνται να το κάνουν
όμως στα μοτέρ που είναι ίδια εξωτερικά όπως πχ Μ52/Μ54 είναι μικρός ο κίνδυνος

+1000

Andreas_E92
06-07-11, 18:09
Μου φαίνεται θα πεταχτώ μια βόλτα από το υπουργείο να δω τι παίζει με τα μάτια μου, μήπως και ξαφνικά αποκτήσω 316 :th_Laie_67-1:

bill_m3
06-07-11, 18:11
Μου φαίνεται θα πεταχτώ μια βόλτα από το υπουργείο να δω τι παίζει με τα μάτια μου, μήπως και ξαφνικά αποκτήσω 316 :th_Laie_67-1:

Δεν ρωτάς και αυτό .......


Ερώτηση, αν σε μια καρότσα δεν έχει φορεθεί ο κινητήρας, τι γίνεται ??

π.χ. e46 cabrio δεν φόρεσε ποτέ κάτω από 2000 κυβικά.
Γίνεται????????????????????????

stefm5
06-07-11, 18:20
Ερώτηση, αν σε μια καρότσα δεν έχει φορεθεί ο κινητήρας, τι γίνεται ??

π.χ. e46 cabrio δεν φόρεσε ποτέ κάτω από 2000 κυβικά.
Γίνεται????????????????????????

γίνεται αν λαδώσεις τα γρανάζια της κρατικής μηχανής...
διαφορετικά θα πρέπει να πάρεις έγκριση τύπου = τρέξιμο και χρήμα

oasisa
06-07-11, 19:26
-25% μόνο! Κρίμα και έλγα να το δηλώσω 800 κ.ε. :hystericalbs1:

The_Emperor
07-07-11, 06:46
Καταρχήν να εκφράσω τις θερμές μου ευχαριστίες για όλους όσους απάντησαν τόσο γρήγορα και με τόσες πληροφορίες! Τέτοια ανταπόκριση δεν την περίμενα!!
Από αυτά που διάβασα καταλαβαίνω ότι είναι νόμιμη η μετατροπή. Και ο αδερφός μου μου είπε ότι το μοντέλο αυτό βγαίνει και 1600άρι, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Μάλιστα, επειδή του αρέσει πολύ το αμάξι, απορρίπτει την ιδέα της ανταλλαγής και θα ξεκινήσει από σήμερα μάλιστα να ρωτάει μάστορες. Να επαναλάβω το ερώτημά μου λοιπόν μήπως ξέρετε κάποιον καλό μάστορα για τη μετατροπή και που φυσικά να έχει ή να μπορεί να βρει μηχανή 1600cc...
Ευχαριστώ πολύ για την κάθε πληροφορία!!

ΥΓ:Με τόσα που κοστίζει πλέον ένα δίλιτρο αμάξι δεν ξέρω πόσοι Έλληνες μπορούν πια να το συντηρήσουν...

leo328
07-07-11, 09:16
αν μιλας για αθηνα σε στελνω εκει που εφταιξα το δικο μου το αμαξι να συννενοηθει πως και τι.σου βρισκει τα παντα.στειλε π.μ. να σου δωσω και το τηλ. και οτι θες....εγω εμεινα ευχαριστημενος απο την μετατροπη παντως που μου εκανε...

The_Emperor
07-07-11, 09:54
αν μιλας για αθηνα σε στελνω εκει που εφταιξα το δικο μου το αμαξι να συννενοηθει πως και τι.σου βρισκει τα παντα.στειλε π.μ. να σου δωσω και το τηλ. και οτι θες....εγω εμεινα ευχαριστημενος απο την μετατροπη παντως που μου εκανε...

έχεις pm!
ευχαριστώ πολύ!