PDA

Επιστροφή στο Forum : Οροφή e46



kellis
03-07-11, 19:54
Ξέρει κάποιος τι πρέπει να βάλουμε για λίπανση (γράσο σε σπρέι, γράσο σε ζελέ, λάδι)της οροφής?
Ευχαριστώ

big-mac
03-07-11, 20:51
Ξέρει κάποιος τι πρέπει να βάλουμε για λίπανση (γράσο σε σπρέι, γράσο σε ζελέ, λάδι)της οροφής?
Ευχαριστώ

Θα σου πρωτεινα γρασο σε σπρέι και καλο θα ηταν να πηγαινες σε καποιον "μαστορα" να σου εκανε ενα γενικο "σερβις". Εγω αυτο εκανα πριν 3 χρονια περιπου και δεν ξανασχολιθηκα. :original:

Kostas_1
03-07-11, 21:26
https://www.alifragis.com.gr/products_img/44px-Envase_WD-40.jpg

panos90
05-07-11, 17:57
wd-40 χρησιμοποιω εγω αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος..

ειναι πολυ λεπτο και στεγνωνει πολυ ευκολα.

καθε φορα που πλενω το αμαξι (σπανια) ψεκαζω στον μηχανισμο αλλα εξακολουθουν να ακουγονται κατι πολυ ελαφρα χρατς χρουτς απο τη σκονη/χωμα.

ξερουμε καποιο αλλο πιο παχυρευστο?

sofos 2.8i
05-07-11, 19:06
Μπορεις να βαλεις σπρευ γρασου διαρκειας 'η βαζελινη σαν δευτερη επιλογη.

kellis
20-07-11, 19:20
Ωραία και κάναμε την απαραίτητη λίπανση (WD40 και σε κάποιο σημείο λευκό γράσο), τοποθετήθηκαν όλα στη θέση τους πως ρυθμίζουμε τώρα την οροφή ώστε να κάτσει καλά να μην γίνει λίμνη το αυτοκίνητο.Την έβαλα με το μάτι έριξα νερό πάνω δεν έβαλε νερό μέσα παρά μόνο στις γωνίες λίγο που είναι στρόγγυλο. Πως το ρυθμίζουμε αυτό?
Ευχαριστώ

munchen
20-07-11, 21:19
Λοιπον παιδια εχω δοκιμασει στο παρελθον το wd40 είναι καλό αλλα στισ μεγαλεσ θερμοκρασιες στεγνωνει και κολλαει με αποτελεσμα πολλεσ φορες δεν εκλεινε η ηλιοροφη μου κολλαγε και ηθελε δευτερη και τριτη προσπαθεια για να κλεισει. Μετα δοκιμασα γρασο γραφιτι που ειναι παχυρεστοσ και ανεχει σε υψηκες θςρμοκρασιες απο τοτε κανενα προβλημα μονο που πριν τον χρησιμοποιησω περασα ολο το μηχανισμο με wd40 για να καθαρισει απο σκονες και αλλα οταν εγινε τζιτζι τον περασα με το γρασο . Α ξεχασα να πω οτι αλλαξα και τοθσ λαστιχιενιουσ οδηγουσ στο σκιαδιο κοστοσ 10 ευρω αγορα και αυτο γιατι επειδη ειχε στεγνωσει ο μηχανισμος ειχαν φαγωθει.

munchen
20-07-11, 21:21
οσο αφορα το ρυθμισμα αφηνεισ τισ βιδες που κρατουν το τζαμι ψηλοχαλαρεσ και με την βοήθεια και ενοσ αλλου την φερνεισ σε ευθεια με την εξωτερικη λαμαρινα του ουρανου (βαζεισ μια τηλεκαρτα για αλφαδι0 και εσυ που εισαι απο μεσα σφιγγεισ.