PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Τροχαλία Δυναμό Ν42Β20



tasos.kamv
08-03-11, 15:30
Καλησπερίζω όλους τους Βαυαρούς!Πριν λίγο καιρό είχα πάει στο μηχανικό και μου είπε πως η τροχαλία του δυναμό θέλει σύντομα αντικατάσταση διότι έχει αρχίσει να κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο... Απ'όσο το συζητήσαμε και το έψαξα η τροχαλία αυτή απεμπλέκει από το λουρί (κάνει ελεύθερο "τροχασμό") όταν ζητάς απότομα φορτίο (απότομο βύθισμα του γκαζιού) και ξανακομπλάρει όταν ο κινητήρας επανέλθει σε normal φορτίο. Μου είπε ότι όταν την αλλάξω θα δω μικρή διαφορά στην επιτάχυνση καθώς και ελαφρώς μία βελτίωση στην κατανάλωση... Υπερβολικό μου φαίνεται! Έχει αλλάξει κανένας την τροχαλία αυτή σε 46-άρι και όντως παρατήρησε σημαντικές διαφορές..??

PANOS-E60
08-03-11, 17:44
Καλως τον Τάσο στο φόμουμ μας ! :viannen_01:

Μάλλον μιλάς γιά την εμπλοκή - απεμπλοκή του A/C όταν δίνεις φούλ γκάζι. Δεν ξέρω λεπτομερειες γιά το μηχανισμό που ρωτάς, αλλά θα πάρεις απάντηση από άλλους πιό σχετικούς.

Ανοιξε θέμα, αν θέλεις, στην ενότητα "ας γνωριστούμε" και πες μας δυό λόγια γιά σένα και την μπέμπα σου. thumb

tasos.kamv
08-03-11, 17:52
Έχεις δίκαιο φίλτατε Πάνο!Θα πάω στην ενότητα περί "γνωριμίας" για τα περαιτέρω... Όσον αφορά επί του θέματος, δεν είναι η τροχαλία του A/C, είναι ο αύξοντας αριθμός 1 στην πιο κάτω λίστα :
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2002/january/browse/engine_electrical_system/alternator_parts_120_140a_valeo/
Τη συγκεκριμένη τροχαλία τη φοράνε και πολλά νεότερα μοντέλα της BMW
https://bmwfans.info/parts/catalog/12317570152/
Αν κάποιος την έχει αντικαταστήσει, αν μπορεί ας μας πει αν είδε διαφορά στην κατανάλωση και το "αρπαγμα" της μπέμπας του...

Z-man
08-03-11, 17:58
Eπειδη κατ ουσιαν εχουμε το ιδιο moter δεν νομιζω πως αν αλλαξεις την τροχαλια θα δεις διαφορα σε αποδοση κ καταναλωση.Η αισθηση σου θα ειναι μιας κ θα ειναι πιο αθορυβο....Παντως μην σε στεναχωρει ,υλικα ειναι και φθειρονται ,παντως ευκολα αλλαζει κ δεν ειναι κατι τα σημαντικο.

tasos.kamv
08-03-11, 18:14
Z-Man φυσικά και δεν με στεναχωρεί, όπως το είπες υλικά είναι και φθείρονται!! Άλλωστε η μπέμπα μου έχει πάρα κάτι 150.000km οπότε λογικό είναι να αρχίσουν να εμφανίζονται μικρό-βλαβούλες... Σε γκάζι και καταναλωση δεν νομίζω και γω να δω διαφορά, απλά μου κινεί την περιέργεια που μου το είπε ο μηχανικός...Φυσιολογικά η διαφορά που σίγουρα θα δω είναι ότι θα σταματήσει το "γρατζούνισμα" που ακούγεται...
Τέλος πάντων.... σύντομα θα την αντικαταστήσω και θα ενημέρωσω την υπόλοιπη παρεά για τα αποτελέσματα

BILL007
08-03-11, 18:33
σύντομα θα την αντικαταστήσω και θα ενημέρωσω την υπόλοιπη παρεά για τα αποτελέσματα

Aναμένουμε!:thnx:thumb

takis1983
08-03-11, 18:56
Έχεις δίκαιο φίλτατε Πάνο!Θα πάω στην ενότητα περί "γνωριμίας" για τα περαιτέρω... Όσον αφορά επί του θέματος, δεν είναι η τροχαλία του A/C, είναι ο αύξοντας αριθμός 1 στην πιο κάτω λίστα :
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2002/january/browse/engine_electrical_system/alternator_parts_120_140a_valeo/
Τη συγκεκριμένη τροχαλία τη φοράνε και πολλά νεότερα μοντέλα της BMW
https://bmwfans.info/parts/catalog/12317570152/
Αν κάποιος την έχει αντικαταστήσει, αν μπορεί ας μας πει αν είδε διαφορά στην κατανάλωση και το "αρπαγμα" της μπέμπας του...

να ρωτησω κ εγω ρε παιδια! δηλαδη αλλαζεις μονο το ανταλλακτικο νουμερο 1 κ ξεμπλεκεις? ετσι οπως την ειδα δε εχει ρουλεμαν εκει που κουμπωνει κ απ οτι βλεπω μαλλον σφινοτα παει!

tasos.kamv
08-03-11, 19:06
Βαυαρέ Τάκη το έχω ψάξει το θέμα η ίδια η τροχαλία έχει ενσωματωμένο το ρουλεμάν και το "συμπλέκτη" εμπλοκης-απεμπλοκης, γι'αυτό κοστίζει και περίπου 50¤ (όχι στην αντιπροσωπεια, εκεί πρέπει να έχει γύρω στα 65¤). Θέλει ειδικό εργαλείο για να βγει απ'ότι μου είπε ο μηχανικός μου.Μόνο αυτό αλλάζεις και είσαι οκ!! Μου είπε κάποιος γνωστός μου μέσα από συνεργεία BMW ότι είναι συχνό φαινόμενο η αντικατάσταση της τροχαλίας αυτής... Εγώ πάντως ακόμα είμαι περίεργος να δω τα αποτελέσματα της αντικατάστασης σε θέμα γκαζιού & κατανάλωσης...

nikos valvetronic
08-03-11, 21:20
Βαυαρέ Τάκη το έχω ψάξει το θέμα η ίδια η τροχαλία έχει ενσωματωμένο το ρουλεμάν και το "συμπλέκτη" εμπλοκης-απεμπλοκης, γι'αυτό κοστίζει και περίπου 50¤ (όχι στην αντιπροσωπεια, εκεί πρέπει να έχει γύρω στα 65¤). Θέλει ειδικό εργαλείο για να βγει απ'ότι μου είπε ο μηχανικός μου.Μόνο αυτό αλλάζεις και είσαι οκ!! Μου είπε κάποιος γνωστός μου μέσα από συνεργεία BMW ότι είναι συχνό φαινόμενο η αντικατάσταση της τροχαλίας αυτής... Εγώ πάντως ακόμα είμαι περίεργος να δω τα αποτελέσματα της αντικατάστασης σε θέμα γκαζιού & κατανάλωσης...

Γεια σου Τασο και καλως ηρθες στην παρεα,οχι οτι εγω ειμαι κανενας παλιος αλλα λιγο σημασια εχει! Εγω εχω αλλαξει αυτην την τροχαλια προσφατα.Η κυρια δουλεια της ειναι αυτη που ανεφερες,να μαζευει τις τασεις του ιμαντα για πισωγυρισματα αλλα και να αποτρεψει το μοτερ να παρει αναποδες στο σβησιμο.Γι' αυτο και ολοι σχεδον οι πετρελαιοκινητηρες εχουν τετοιου τυπου τροχαλια.Οταν βγει και την παρεις στα χερια θα δεις οτι ειναι βαρια για το μεγεθος της επειδη ενσωματωνει και την καστανια.Η δικη μου ηταν τελειως φρακαρισμενη και δεν γυρνουσε με τα χερια! Δεν ειδα κανενα ειδικο εργαλειο να βγαζει ο μαστορας παντως,με καρυδακι και καστανια την ελυσε.Εγω την αλλαξα γιατι εκανε ενα τριξιμο το μοτερ μεχρι να ξεκολησει η βελονα απο τις 1000-1100 στρφες και μετα απο ψαξιμο βρεθηκε ο ενοχος!! Διαφορα ειδα μονο στον θορυβο και πουθενα αλλου Τασο.

BILL007
09-03-11, 10:58
.Εγω την αλλαξα γιατι εκανε ενα τριξιμο το μοτερ μεχρι να ξεκολησει η βελονα απο τις 1000-1100 στρφες και μετα απο ψαξιμο βρεθηκε ο ενοχος!! Διαφορα ειδα μονο στον θορυβο και πουθενα αλλου Τασο.

Έτριζε όλο το μοτέρ σαν να έκανε συντονισμό???τι εννοείς ως τρίξιμο φίλε?:thnx:

tasos.kamv
09-03-11, 20:47
Βαυαρέ Νίκο e46 16v σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, οπότε ξέρω πλεόν τι περιμένω..!! Πίστευω μία από αυτές τις ημέρες θα βρω χρόνο και θα πάω να την αλλάξω. Θα ενημερώσω όλους τους βαυαρούς για τα αποτελέσματα!

nuovo..
27-10-15, 17:23
Θέλω να παραγγείλω τροχαλία δυναμό και σύμφωνα με το vin μου στο bmwfans.info μου βγάζει τους τέσσερις στη φωτό.που θα καταλάβω ποιον φοράω;

nuovo..
27-10-15, 17:36
Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό,οι επιλογές που δίνει το bmwfans.info ειναι,
Bosch 90/110A
Bosch 120/140A
Valeo 90/110A
Valeo 120/140A
που θα καταλάβω ποιον φοράω για να πάρω και το ανάλογο ανταλακτικο

skaros
27-10-15, 18:00
Δεν μπορείς να κοιτάξεις ποιό από αυτά φοράς?
Έχει ταμπελάκι πάνω στο δυναμό.

nikos valvetronic
27-10-15, 18:23
Πολύ δύσκολα να δεις το ταμπελάκι του δυναμό εκεί που είναι.Ούτε με το
vin θα βγάλεις άκρη.Η λύση είναι πας συνεργείο την λύνει ο μάστορας και
παραγγέλνει ίδια με την παλιά σου.Επίσης δεν μπορείς να την λύσεις μόνος σου
πίστεψέ με.Θέλει ειδικό καρυδάκι με πολύσφηνο καρέ.Την έχω αλλάξει τρεις
φορές (σε συνεργείο)! Την πρώτη φορά δεν είχα προσέξει καλά με τι εργαλείο
βγήκε thumb

nuovo..
27-10-15, 22:30
Πολύ δύσκολα να δεις το ταμπελάκι του δυναμό εκεί που είναι.Ούτε με το
vin θα βγάλεις άκρη.Η λύση είναι πας συνεργείο την λύνει ο μάστορας και
παραγγέλνει ίδια με την παλιά σου.Επίσης δεν μπορείς να την λύσεις μόνος σου
πίστεψέ με.Θέλει ειδικό καρυδάκι με πολύσφηνο καρέ.Την έχω αλλάξει τρεις
φορές (σε συνεργείο)! Την πρώτη φορά δεν είχα προσέξει καλά με τι εργαλείο
βγήκε thumb

Που ακριβως ειναι το ταμπελακι ξερεις;θα βγαλω τα πλαστικα αυριο μηπως μπορεσω και δω κωδικο.
Μου εχει παρει φρενα φιλος απο γερμανια κ θα μου τα στειλει απο βδομαδα και ειπα να παρω με την ευκαιρια τροχαλιες κ 2-3 αλλα πραγματακια που χρειαζομαι.

nikos valvetronic
28-10-15, 07:43
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/10/imagesqtbnANd9GcTxdCHWI_vYAfaBUkrpRU3Hzk-1.jpg

Βλέπεις το ταμπελάκι? Είναι πίσω από το δυναμό.Είναι σε πολύ μικρή απόσταση
από την εισαγωγή.Ίσως με κανένα selfie stick να κάνεις δουλειά!

tasos.kamv
28-10-15, 09:40
Σωστός ο Νίκος!
Μπορείς να βάλεις και καθρεφτάκι. Ίσα ίσα να δεις εάν γράφει Bosch ή Valeo και 90 ή 120Α..
Έαν χρειαστείς τροχαλία Valeo 120A, να σου δώσω τη δική μου σε τρελή τιμή... thumb
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19477
Ο μηχανικός που πήγαινα τότε με οδήγησε σε λάθος αγορά και μου έμεινε στο "ράφι" αχρησιμοποίητη...
Έαν δεν έχεις πολλά ηλεκτρικά (π.χ. θερμαινόμενα καθίσματα κτλ) και φοράς μπαταρία 55A, 99.9% θα έχεις 90A δυναμό. Το μόνο που θα μένει να επιβεβαιώσεις είναι εάν φοράς bosch ή valeo

Dimimav
28-10-15, 12:05
Εάν έχεις τον valeo 90 δυστηχως ατυχησες.
Ο κωδικός έχει καταργηθεί δεν έχει βγει αντικατάσταση άλλος
και δεν βρίσκεις από καμία εταιρία του εμπορίου.
Εάν έχεις έναν από τους υπόλοιπους τρεις βρίσκεις ακόμα και από Ελλάδα
πολύ φθηνά

nuovo..
28-10-15, 12:53
Σωστός ο Νίκος!
Μπορείς να βάλεις και καθρεφτάκι. Ίσα ίσα να δεις εάν γράφει Bosch ή Valeo και 90 ή 120Α..
Έαν χρειαστείς τροχαλία Valeo 120A, να σου δώσω τη δική μου σε τρελή τιμή... thumb
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19477
Ο μηχανικός που πήγαινα τότε με οδήγησε σε λάθος αγορά και μου έμεινε στο "ράφι" αχρησιμοποίητη...
Έαν δεν έχεις πολλά ηλεκτρικά (π.χ. θερμαινόμενα καθίσματα κτλ) και φοράς μπαταρία 55A, 99.9% θα έχεις 90A δυναμό. Το μόνο που θα μένει να επιβεβαιώσεις είναι εάν φοράς bosch ή valeoτασο 90 δεν νομιζω να φοραω γιατι εχω 90αρα μπαταρια,θερμαινομενα,ναβι κ.α
Μακαρι να ειναι valeo να παρω τη δικη σου,θα σε ενημερωσω

tasos.kamv
28-10-15, 12:59
120Α σίγουρα θα έχεις. Εάν είναι και Valeo θα σε φτιάξω! :-)
Πω πω πω.... convertible topazαραααααααα βλέπω στο γκαράζ σου... :tt1:
Ωραίο το εργαλείο λέμε!! thumb

nuovo..
28-10-15, 18:22
120Α σίγουρα θα έχεις. Εάν είναι και Valeo θα σε φτιάξω! :-)
Πω πω πω.... convertible topazαραααααααα βλέπω στο γκαράζ σου... :tt1:
Ωραίο το εργαλείο λέμε!! thumb

Τασο valeo φοραω τελικα αλλα χλωμο το βλεπω να ταιριαζει,
δες τα πμ

tasos.kamv
28-10-15, 18:28
99.9% ταιριάζει.
Άλλος ο κωδικός του δυναμό και άλλος της τροχαλίας.
Βγάλε το πλαστικό μαύρο καπάκι που έχει πάνω της η τροχαλία και δες τί κωδικό γράφει αυτή που φοράς τώρα στο αμάξι.

nuovo..
28-10-15, 19:10
99.9% ταιριάζει.
Άλλος ο κωδικός του δυναμό και άλλος της τροχαλίας.
Βγάλε το πλαστικό μαύρο καπάκι που έχει πάνω της η τροχαλία και δες τί κωδικό γράφει αυτή που φοράς τώρα στο αμάξι.μακαρι να ταιριαζει,το πμ που εστηλα το ειδες;

tasos.kamv
28-10-15, 19:23
Ναι το είδα το pm.
Νομίζω ότι ταιριάζει.
Δες τα νούμερα που γράφει πάνω η δικιά σου τροχαλία.

nuovo..
29-10-15, 12:22
99.9% ταιριάζει.
Άλλος ο κωδικός του δυναμό και άλλος της τροχαλίας.
Βγάλε το πλαστικό μαύρο καπάκι που έχει πάνω της η τροχαλία και δες τί κωδικό γράφει αυτή που φοράς τώρα στο αμάξι.

Ok ταιριαζει,το θελω.