PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάδι στο πετρέλαιο??



strof
01-01-11, 15:33
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να εχουμε, με υγεία πάνω απ'όλα!!
Χτες μιλούσα με τρεις ταξιτζίδες, και οι τρεις με καινούργια αυτοκίνητα, και μου είπαν πως αυτοί συχνα βάζουν ένα φλυτζανάκι (όπως χαρακτηριστικά μου είπαν) λαδάκι ψιλό ( από αυτο που βάζουμε στο υδραυλικό τιμόνι) ΜΕΣΑ στο ρεζεβουάρ του καυσίμου και μετα γεμίζουν!! Αυτό το κάνουν γιατί έτσι προστετεύεται ο κινητήρας λένε και τα μπεκ.
Τί λέτε???

joseph
01-01-11, 15:47
Αυτο το κανουν πολλοι ωστε να λιπαινεται η αντλια πετρελαιου, στα παλιοτερα αυτοκινητα το εκαναν συχνα, τωρα στα νεα μοντελα με συγχρονες αντλιες, δεν ξερω αν ειναι καλο!

individual
01-01-11, 15:57
ενεκα οτι εξασκουσα το επαγγελμα για 8 χρονια.....θα σου πω οτι το εκανα και εγω...
ο λογος ειναι οτι μαλακωνουν καποια κατακαθια του καυσιμου στα μπεκ,αλλα βασικα στα ακροφυσια,τα οποια ερχοντε σε επαφη και με το χωρο καυσεως,οπου μαζευουν ''καρβουνιλα'' απο την καυση.....αποτελεσμα λοιπον ειναι να μαλακωνουν και να απομακρυνοντε ολα αυτα με το λαδι.....
στα παλαιοτερης γενιας ντιζελ,οπου ο ψεκασμος γινοταν με περιστροφικες η εμβολοφορες αντλιες πετρελαιου και οι ταξιτζηδες εβαζαν πετρελαιο θερμανσης (πιο φθηνο) το οποιο δεν ειχε καθολου λιπαντικα προσθετα.....το λαδι ηταν αναγκαιον κακον...
και δεν μιλαμε για ενα φλιτζανακι.....αλλα για 1-2 λιτρα σε καθε φουλαρισμα...
τωρα οι περισσοτεροι που εχουν common-rail....φοβουντε να βαλουν κοκκινο,γιατι υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να το πληρωσουν ακριβα σε βλαβες οι οποιες θα εχουν προελθει απο αυτο!!!!
ελπιζω να σε καλυψα.....
και οτι αλλο θελεις για ντιζελ....απλα ρωτα.....πιστευω να μπορεσω να σου απαντησω...

strof
01-01-11, 16:16
ενεκα οτι εξασκουσα το επαγγελμα για 8 χρονια.....θα σου πω οτι το εκανα και εγω...
ο λογος ειναι οτι μαλακωνουν καποια κατακαθια του καυσιμου στα μπεκ,αλλα βασικα στα ακροφυσια,τα οποια ερχοντε σε επαφη και με το χωρο καυσεως,οπου μαζευουν ''καρβουνιλα'' απο την καυση.....αποτελεσμα λοιπον ειναι να μαλακωνουν και να απομακρυνοντε ολα αυτα με το λαδι.....
στα παλαιοτερης γενιας ντιζελ,οπου ο ψεκασμος γινοταν με περιστροφικες η εμβολοφορες αντλιες πετρελαιου και οι ταξιτζηδες εβαζαν πετρελαιο θερμανσης (πιο φθηνο) το οποιο δεν ειχε καθολου λιπαντικα προσθετα.....το λαδι ηταν αναγκαιον κακον...
και δεν μιλαμε για ενα φλιτζανακι.....αλλα για 1-2 λιτρα σε καθε φουλαρισμα...
τωρα οι περισσοτεροι που εχουν common-rail....φοβουντε να βαλουν κοκκινο,γιατι υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να το πληρωσουν ακριβα σε βλαβες οι οποιες θα εχουν προελθει απο αυτο!!!!
ελπιζω να σε καλυψα.....
και οτι αλλο θελεις για ντιζελ....απλα ρωτα.....πιστευω να μπορεσω να σου απαντησω...

Δηλαδη στα common- rail βάζουμε λάδι αφοβα ή όχι??

individual
01-01-11, 16:39
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου....εγω στο δικο μου βαζω....ειναι κομον-ρειλ...
και στο μερσεντες c270 cdi που ειχα για ταξι εβαζα.....καλο κανει-κακο δεν κανει....
αν ρωτησεις βεβαια καποιον μπομπατζη,θα σου πει οτι καιει τα λαστιχακια που βρισκοντε μεσα στην αντλια.......για να σε φοβερισει πιο πολυ και να τον επισκευθεις συντομοτερα.
ναι αλλα στην αλλη περιπτωση δινεις περισσοτερη ζωη στα μπεκ σου.

παντως φιλε μου το αλφα και το ωμεγα στα ντιζελ ειναι η καλη ποιοτητα καυσιμου....
αν εισαι σιγουρος οτι το ντιζελ που βαζεις ειναι καλης ποιοτητας,δεν χρειαζεται ουτε λαδι ουτε τιποτα....
εγω ας πουμε βαζω πετρελαιο απο το ιδιο βενζιναδικο,εδω και 15 χρονια και δεν εχω προβλημα μεχρι σημερα......οποτε δεν με ενδιαφερει αν βαζω λαδι η οχι....
οταν το θυμηθω βαζω καμια φορα!!!....10αρακι βαζω η οτι αλλο ψιλο λαδι βρω!!!

strof
01-01-11, 17:37
Και τωρα που ειπες μπεκ...
Ειναι καιρος τωρα που τα πρωτα 5-8 λεπτα της λειτουργιας του, κανει εναν πολυ εντονο μεταλλικο θορυβο, μετα σταματαει και δουλευει κανονικα. Κανεις δεν μπορει να μου πει τι ειναι αν δεν το ανοιξουν. Μονο ενας μου ειπε πως ειναι μπεκ. Αυτα ειναι τα συμπτωματα του μπεκ που παραδιδει πνευμα?

asot
01-01-11, 18:19
Παρε με τηλέφωνο κάποιο πρωινό την επόμενη εβδομάδα, να σε "γνωρίσω" στον μηχανικό που συντηρεί το δικό μου Diesel, να ακούσεις μια ακόμη άποψη...!!!

Καλή χρονιά να έχουμε!

takis1983
01-01-11, 19:32
ενεκα οτι εξασκουσα το επαγγελμα για 8 χρονια.....θα σου πω οτι το εκανα και εγω...
ο λογος ειναι οτι μαλακωνουν καποια κατακαθια του καυσιμου στα μπεκ,αλλα βασικα στα ακροφυσια,τα οποια ερχοντε σε επαφη και με το χωρο καυσεως,οπου μαζευουν ''καρβουνιλα'' απο την καυση.....αποτελεσμα λοιπον ειναι να μαλακωνουν και να απομακρυνοντε ολα αυτα με το λαδι.....
στα παλαιοτερης γενιας ντιζελ,οπου ο ψεκασμος γινοταν με περιστροφικες η εμβολοφορες αντλιες πετρελαιου και οι ταξιτζηδες εβαζαν πετρελαιο θερμανσης (πιο φθηνο) το οποιο δεν ειχε καθολου λιπαντικα προσθετα.....το λαδι ηταν αναγκαιον κακον...
και δεν μιλαμε για ενα φλιτζανακι.....αλλα για 1-2 λιτρα σε καθε φουλαρισμα...
τωρα οι περισσοτεροι που εχουν common-rail....φοβουντε να βαλουν κοκκινο,γιατι υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να το πληρωσουν ακριβα σε βλαβες οι οποιες θα εχουν προελθει απο αυτο!!!!
ελπιζω να σε καλυψα.....
και οτι αλλο θελεις για ντιζελ....απλα ρωτα.....πιστευω να μπορεσω να σου απαντησω...

πολυ σωστος.. συμφωνω απολυτα ετσι ειναι!

individual
02-01-11, 08:57
Και τωρα που ειπες μπεκ...
Ειναι καιρος τωρα που τα πρωτα 5-8 λεπτα της λειτουργιας του, κανει εναν πολυ εντονο μεταλλικο θορυβο, μετα σταματαει και δουλευει κανονικα. Κανεις δεν μπορει να μου πει τι ειναι αν δεν το ανοιξουν. Μονο ενας μου ειπε πως ειναι μπεκ. Αυτα ειναι τα συμπτωματα του μπεκ που παραδιδει πνευμα?


τιποτα δεν αποκλειεται.....αν και εσυ πιστευεις οτι ειναι μπεκ....
κανε μια επισκεψη σε καποιον μπομπατζη που ξερεις και κανε εναν ελεγχο....
ΜΟΝΟ ελεγχος κοστιζει 20-30 ευρω....
δες τι θα σου πει.......ποσο κοστιζει αυτο που θα σου πει......και αναλογως πραξε!!!!
παντως τα πραγματα τον τελευταιο καιρο εχουν αλαξει ριζικα οσον αφορα τις επικευες και τις χρεωσεις στα κομον ρειλ αισθητα προς τα κατω....
το 2001 που ειχα παρει το πρωτο μου κομον ρειλ (c270 cdi)......
δεν υπηρχε η λυση της επισκευης του μπεκ,αλλα μονο αγορα καινουριου,οπου και αν πηγαινες.....η αγορα ηταν αν θυμαμαι καλα γυρω στα 1.000 ευρω το ενα......για την αντλια ισχυαν τα ιδια με 3.000 ευρω....
σημερα πλεον επισκευαζοντε με 50-100 ευρω το ενα......
αλλα και αν ειναι χαλια.....βρισκεις με 150-200 μεταχειρισμενο....
απο οτι βλεπω εισαι λαρισα......δεν ξερω αν εχετε μπομπατζηδες εκει....
αν ανεβεις θεσσαλονικη.....μπορω να σου πρωτεινω καποιους!!!

scania124
02-01-11, 10:42
πολυ σωστα τα λεει ο αντωνης.
και στα φορτηγα το κανω εγω τα οποια ειναι τεχνολογιας common rail.
χαρακτηριστικα θα σου πω οτι σε καθε αλλαγη φιλτρο πετρελαιου που κανω(ανα 15000)οταν το ξανα βαζω πανω δεν βαζα πετρελαιο μεσα αλλα σκετο λαδακι μηχανης(10-40)

καθε 250.000χλμ κανω ελενχο μπεκ και αμα χρειαστει αλλαγη ακροφυσια....παντα τα μπεκ μου ειναι σε αριστη κατασταση.....πιστευω οτι πεζει πολυ μεγαλο ρολο το λαδακι που τους βαζω...

individual
02-01-11, 19:35
σωστοοοοοοος ο θανος!!!!!
πιστευω φιλε strof να σε κατατοπησαμε!!!
η σε μπερδεψαμε περισσοτερο??....χαχαχα

oldcarskickass
03-01-11, 13:46
Λοιπόν παιδιά για να καταλάβω.

Για << συντήρηση >> και προφύλαξη της αντλίας και των μπεκ βάζετε στο τεπόζιτο του πετρελαίου λάδι.

Το οποίο λάδι είναι είτε μονότυπο είτε ψιλό φτηνό λάδι λίπανσης τετράχρονου κινητήρα σωστά;

Το λάδι όμως αυτό όταν καίγεται* αφήνει της πόρνης τα κατάλοιπα ΧΩΡΙΑ ότι σε υψηλές θερμοκρασίες (όπως αυτές που βλέπει το ακροφύσιο του μπεκ) καρβουνιάζει, για να μην αρχίσω να σκέφτομαι έξτρα επικαθίσεις - καρβουνιάσματα στα έδρανα των βαλβίδων και στις βαλβίδες αυτές καθαυτές.

*και η χειρότερη μα η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ζημιά γίνεται όταν τα λάδια αυτά καίγονται σε ΧΑΜΗΛΕΣ θερμοκρασίες, δλδ κατά την εκκίνηση του κινητήρα. Βασικά δεν καίγεται, αλλά καρβουνιάζει ΔΛΔ καίγεται εξωτερικά το μόριο του και κάνει ένα προστατευτικό ανθρακικό κάλυμμα...

Άσε που πιστεύω ότι η αναλογία λαδιού προς πετρέλαιο τείνει στο μηδέν, ειδικά αν δούμε και τις διαλυτικές ικανότητες του πετρελαίου.

Και ρε παίδες αφού βάζετε που βάζετε λάδι το οποίο θα καεί στην τελική (και προσωπικά θεωρώ ότι είναι έγκλημα, όχι περιβαλλοντικό, αλλά για το μοτέρ) γιατί δεν βάζετε λάδι για ΔΙΧΡΟΝΑ μοτέρ, το οποίο και κατάλοιπα ΔΕΝ αφήνει και είναι σχεδιασμένο ώστε να καίγεται;

Samaro
03-01-11, 17:48
Λοιπόν παιδιά για να καταλάβω.

Για << συντήρηση >> και προφύλαξη της αντλίας και των μπεκ βάζετε στο τεπόζιτο του πετρελαίου λάδι.

Το οποίο λάδι είναι είτε μονότυπο είτε ψιλό φτηνό λάδι λίπανσης τετράχρονου κινητήρα σωστά;

Το λάδι όμως αυτό όταν καίγεται* αφήνει της πόρνης τα κατάλοιπα ΧΩΡΙΑ ότι σε υψηλές θερμοκρασίες (όπως αυτές που βλέπει το ακροφύσιο του μπεκ) καρβουνιάζει, για να μην αρχίσω να σκέφτομαι έξτρα επικαθίσεις - καρβουνιάσματα στα έδρανα των βαλβίδων και στις βαλβίδες αυτές καθαυτές.

*και η χειρότερη μα η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ζημιά γίνεται όταν τα λάδια αυτά καίγονται σε ΧΑΜΗΛΕΣ θερμοκρασίες, δλδ κατά την εκκίνηση του κινητήρα. Βασικά δεν καίγεται, αλλά καρβουνιάζει ΔΛΔ καίγεται εξωτερικά το μόριο του και κάνει ένα προστατευτικό ανθρακικό κάλυμμα...

Άσε που πιστεύω ότι η αναλογία λαδιού προς πετρέλαιο τείνει στο μηδέν, ειδικά αν δούμε και τις διαλυτικές ικανότητες του πετρελαίου.

Και ρε παίδες αφού βάζετε που βάζετε λάδι το οποίο θα καεί στην τελική (και προσωπικά θεωρώ ότι είναι έγκλημα, όχι περιβαλλοντικό, αλλά για το μοτέρ) γιατί δεν βάζετε λάδι για ΔΙΧΡΟΝΑ μοτέρ, το οποίο και κατάλοιπα ΔΕΝ αφήνει και είναι σχεδιασμένο ώστε να καίγεται;

Συμφωνώ απόλυτα !!
Κατά την άποψή μου, κάτι τέτοιο, μόνο ζημιά μπορεί να προκαλεί μακροπρόθεσμα στον κινητήρα τα μπεκ στους αισθητήρες κλπ.

Αλλωστε η ανάμιξη λαδιού με πετρελαιο (η βενζίνη) αλλοιώνει τα συστατικά αμφότερων των υλικών.

Θα ήταν πάντως ενδιαφέρον να μάθουμε, πως προέκυψε αυτό το συμπέρασμα, αφού κάτι τέτοιο δεν γνωρίζουμε οτι αναφέρεται ούτε συστήνεται απο κάποια αυτοκινητοβιομηχανία.

oldcarskickass
03-01-11, 22:21
Συμφωνώ απόλυτα !!
Κατά την άποψή μου, κάτι τέτοιο, μόνο ζημιά μπορεί να προκαλεί μακροπρόθεσμα στον κινητήρα τα μπεκ στους αισθητήρες κλπ.

Αλλωστε η ανάμιξη λαδιού με πετρελαιο (η βενζίνη) αλλοιώνει τα συστατικά αμφότερων των υλικών.

Θα ήταν πάντως ενδιαφέρον να μάθουμε, πως προέκυψε αυτό το συμπέρασμα, αφού κάτι τέτοιο δεν γνωρίζουμε οτι αναφέρεται ούτε συστήνεται απο κάποια αυτοκινητοβιομηχανία.


Κοίταξε ότι έχει μια λογική και ΕΙΔΙΚΑ στην Ελλάδα με το παρών καθεστώς πώλησης πετρελαίου έχει.

Απλά αυτό που αναρωτιέμαι είναι εάν η χρήση του λαδιού δεν δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που - θεωρητικά πάντα - λύνει.

Leonidas_E39
03-01-11, 22:38
Εγω προσωπικα πιστευω οτι με την ποιοτητα πετρελαιου που εχουμε εδω στο ελλαδισταν καλο κανει και κακο δεν κανει. Μετα απο κουβεντα που ειχα με εναν φίλο και κατοχο X5 3.0d ο οποιος αλλαξε 2 φορες μπεκ απο κακη ποιοτητα πετρελαιου απο οτι του ειπαν και ειδικοτερα οτι τα ελληνικα πετρελαια κατα ενα 35% περιεχουν βιοντιζελ με αποτελεσμα να δημιουργουν προβλημα στα μπεκ και στις αντλιες. Η λύση βρέθηκε απο τον φίλο ο οποιος μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκε ντιζελ καθαρο σε καποιο διυλιστηριο στην αλεξανδρουπολη και απλα γέμισε καποιες δεξαμενες στο σπιτι του και κανει την δουλεια του. Το αποτελεσμα ειναι ποιο στρωτη λειτουργεια του μοτερ και καμια βλάβη εδω και 130000 χιλιομετρα στα μπεκ και στην αντλία του.

individual
03-01-11, 22:57
ολα καλα και ωραια αυτα ρε παιδια!!!
ΑΛΛΑ ολα αυτα ξεκινουν και τελειωνουν στη ποιοτητα του πετρελαιου που δυστηχως στην ελλαδα δεν εχουμε....
σιγουρα καποιοι απο εσας θα εχετε ακουσει για παγωμενα πετρελαια,με θερμοκρασιες -1,-2....εχετε δει ολοι πιστευω πολυ καλα και ακριβα πετρελαιοκινητα αξιας πολλων δεκαδων χιλιαδων ευρω να βγαζουν ντουμανι....
και παμε στον αντιποδα......γιατι το ΙΔΙΟ αμαξι που φεραμε απο την γερμανια,βαζοντας πετρελαιο στην γερμανια,στην αυστρια,στην ιταλια....δεν ντουμανιαζει????
και μολις φουλαρουμε στην ελλαδα καπνιζει???....
γιατι με το γερμανικο πετρελαιο μας βγαζει 1.000 χλμ???....και με το ελληνικο 700-800???
γιατι με -18 βαθμους παιρνει μπρος κατευθειαν????....και στη ελλαδα με -2,αν δεν εχουν παγωσει τα πετρελαια βγαζει ασπρους καπνους στην αρχη???
γιατι στη γερμανια δεν εχουν την απορια.....αν θα βαλουν μεσα λαδι η οχι???

ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΙΣΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ...
ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΓΩΤΙΚΑ---ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ...ΜΕ-ΜΕ-ΜΕ-ΜΕ...

αυτα απο εμενα!!!

individual
03-01-11, 22:59
Εγω προσωπικα πιστευω οτι με την ποιοτητα πετρελαιου που εχουμε εδω στο ελλαδισταν καλο κανει και κακο δεν κανει. Μετα απο κουβεντα που ειχα με εναν φίλο και κατοχο X5 3.0d ο οποιος αλλαξε 2 φορες μπεκ απο κακη ποιοτητα πετρελαιου απο οτι του ειπαν και ειδικοτερα οτι τα ελληνικα πετρελαια κατα ενα 35% περιεχουν βιοντιζελ με αποτελεσμα να δημιουργουν προβλημα στα μπεκ και στις αντλιες. Η λύση βρέθηκε απο τον φίλο ο οποιος μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκε ντιζελ καθαρο σε καποιο διυλιστηριο στην αλεξανδρουπολη και απλα γέμισε καποιες δεξαμενες στο σπιτι του και κανει την δουλεια του. Το αποτελεσμα ειναι ποιο στρωτη λειτουργεια του μοτερ και καμια βλάβη εδω και 130000 χιλιομετρα στα μπεκ και στην αντλία του.


σωστος ο φιλος thumb

drum
23-02-11, 01:12
με ενα βελτιωτικο καυσιμου, περιοριζεις πολυ την καταπονιση των μπεκ σου.
μισο μπουκαλακι σε καθε φουλαρισμα.
αυτο κανω στο δικο μου απο την αρχη.

E46 POWER
20-05-11, 04:31
γιατι με το γερμανικο πετρελαιο μας βγαζει 1.000 χλμ???....και με το ελληνικο 700-800???




αυτο μου εκανε μεγαλη εντυπωση οταν το διαπιστωσα..ηρθα με 2.5 τεποζιτα απο Γερμανια και για να παω σερρες αθηνα και πισω θελω 2...

oldcarskickass
20-05-11, 09:31
αυτο μου εκανε μεγαλη εντυπωση οταν το διαπιστωσα..ηρθα με 2.5 τεποζιτα απο Γερμανια και για να παω σερρες αθηνα και πισω θελω 2...

Όντως και εγώ έχω παρατηρήσει τεράστια διαφορά από πρατήριο σε πρατήριο όσον αφορά:
1)την απόδοση
2)το πόσο ομαλά δουλεύει
3)το αν καπνίζει
4)πόσα χλμ βγάζει στο γέμισμα

Δλδ παράδειγμα φουλάρισα με ΕΚΟ και πήγα θεσσαλονίκη.

Έκαψα λιγότερο από μισό τεπόζιτο. Φουλάρω SHELL και κατεβαίνω Αθήνα. Έκαψα αρκετά παραπάνω από μισό. Και με μέσες ωριαίες που διέφεραν κατά 5χλμ/ώρα. Και από τα 2 βενζινάδικα βάζω σταθερά και με το Ε30 εδώ και αρκετά χρόνια και ουδέποτε είχα πρόβλημα (όχι ότι είναι πανάκεια)

Πάντα με τα απλά πετρέλαια, όχι Vpower Κτλ, δεν ξέρω καν αν υπάρχουν κιόλας.

E46 POWER
22-05-11, 23:24
Σε ποιο εκο βαζεις? αν σκεφτεις οτι θεσσαλονικη αθηνα καις οσο να ναι λιγοτερο μαλλον το shell πρεπει να το αλλαξεις...

oldcarskickass
22-05-11, 23:42
Στην αθήνα βάζω είτε στην κάθοδο της κλεισθένους είτε στην Λ.Λαυρίου.

Στη θεσσαλονίκη σε όποιο βρω.

Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα για το shell, αν και οι 2 φορές ήταν από ένα συγκεκριμένο πρατήριο, οπότε καλό είναι να μη βγει συμπέρασμα για όλη τη SHELL.

E46 POWER
23-05-11, 00:05
Στην αθήνα βάζω είτε στην κάθοδο της κλεισθένους είτε στην Λ.Λαυρίου.

Στη θεσσαλονίκη σε όποιο βρω.

Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα για το shell, αν και οι 2 φορές ήταν από ένα συγκεκριμένο πρατήριο, οπότε καλό είναι να μη βγει συμπέρασμα για όλη τη SHELL.
μου πεφτει κομματακι μακρια απο τα νοτια που μενω...
για το συγκεκριμενο shell εννοουσα φυσικα οχι για ολη την εταιρια...