PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑΜΠΛΟ Μ3 Ε36



konstantinaM3
24-11-10, 06:31
να σας ρωτησω κατι ρε παιδια αμα ξερετε ..... στο ταμπλο μου στα χλμ κ στο στροφομετρο αναμεσα στα 140 κ στις 4000 στροφες οταν ειναι αναμενα τα φωτα μου κανει μια σκιαση σε εκεινο το σημειο ετσι πρεπει να ειναι?η θελει κατι να του κανω???

nikos1400
24-11-10, 06:50
Απλως ειναι η αποσταση αναμεσα στα λαμπακια που το φωτιζουν απο πισω.
Ισως οσο πιο παλιο, τοσο χειροτερευει.
Εμενα εχει 3-4 τετοια "κενα".
Αν αυξησεις την ενταση στο φωτισμο του ταμπλο φαινεται η διαφορα λιγοτερο, αλλα σε στραβωνει περισσοτερο...

konstantinaM3
24-11-10, 06:52
νομιζω πως αμα αυξησω την ενταση του φωτισμου στα λαμπακια καιγοντε πιο ευκολα οι λαμπες...! ισχυει αυτο?

nikos1400
24-11-10, 06:58
Κανονικα οχι, απλως οταν την αυξησεις σου αποσπαει την προσοχη απο το δρομο, σε στραβωνει.
Πρεπει να την κανονισεις εκει που να μη σε ενοχλει απο την οδηγηση, αλλα και με μια ματια να βλεπεις τα οργανα. Χωρις να χρειαζεται να παιρνεις τα ματια σου απο το δρομο για πιο πολλη ωρα.

konstantinaM3
24-11-10, 07:00
δεν εχω τετοιο θεμα εγω δεν με πειραζει....μπορουμε να κανουμε τιποτα για να φτιαξει αυτο??κ επισης μπορω να του βαλω λεντακια απο πισω να μην καιγοντε ευκολα γιατι τωρα εχει κανονικες λαμπες μικρες....

nikos1400
24-11-10, 07:07
Ολα γινονται αμα εχεις θεληση.
Μπορεις να το ανοιξεις και να δεις μηπως εχουνε παλιωσει τα λαμπακια.
Ορεξη να'χεις.
Καπου σιγουρα θα υπαρχει και κανα DIY "φωτισμος ταμπλο" ή κατι τετοιο.
Προσωπικα δεν το'χω κανει.
Ποσο χαλια ειναι? Ετσι ξαφνικα?

konstantinaM3
24-11-10, 07:12
απο οταν το πηρα ηταν ετσι πριν 3,5 χρονια το ανοιξα πριν 5 μερες κ τα αλλαξα ολα τα λαμπακια κ εβαλα καινουργια.....γιατι εχει 3 λαμπακια κ καηκαν τα 2 :) κ δεν εβλεπα τιποτα!!!

gyiama
24-11-10, 09:10
νομιζω οτι δεν εχει μονο 3 λαμπακια το Ε36 πρεπει να εχει κι αλλα και μαλλον δεν τ αλλαξες Κωνσταντινα

ECO 3-4-8
24-11-10, 09:14
και σε μενα το εκανε για λίγο και μετα επανήλθε.....τωρα μου καηκε το ρολοι στο board computer...μετα την 15ετια εχεις τετοια....υπομονή και ενας καλός ηλεκτρολόγος....

konstantinaM3
24-11-10, 13:00
νομιζω οτι δεν εχει μονο 3 λαμπακια το Ε36 πρεπει να εχει κι αλλα και μαλλον δεν τ αλλαξες Κωνσταντινα

με πρωτη ματια ειδαμε 3 λαμπες....ομως θα το ξανα ανοιξω για να φτιαξω να αναβει κ το Μ οποτε θα τα ξανακοιταξω....τελικα τι να κανω εαν δεν εχει αλλες λαμπες???μηπως θελει κανα καθαρισμο εκει μεσα(αν κ δεν νομιζω)αλλα καμια αλλη ιδεα?

SuperSonic
24-11-10, 14:02
απο οταν το πηρα ηταν ετσι πριν 3,5 χρονια το ανοιξα πριν 5 μερες κ τα αλλαξα ολα τα λαμπακια κ εβαλα καινουργια.....γιατι εχει 3 λαμπακια κ καηκαν τα 2 :) κ δεν εβλεπα τιποτα!!!

Δες εκει που κουμπώνουν οι λαμπες μηπως δεν κανει καλο σωμα και στις λακουβες καιγονται.

E36-Hartge
24-11-10, 20:30
Αυτό το πράγμα εμένα το κάνει μετά απο ώρα που είναι αναμένα.
Αυτό πως το εξηγείτε?

konstantinaM3
25-11-10, 06:32
Αυτό το πράγμα εμένα το κάνει μετά απο ώρα που είναι αναμένα.
Αυτό πως το εξηγείτε?

αλλο παλι κ τουτο!!!!

E36-Hartge
25-11-10, 14:53
Το μόνο που φαντάζομαι οτι οι λάμπες μετά απο ώρα που είναι αναμένες πέφτει η απόδοση τους.

Stefanos_Cool
25-11-10, 16:08
νομιζω πως αμα αυξησω την ενταση του φωτισμου στα λαμπακια καιγοντε πιο ευκολα οι λαμπες...! ισχυει αυτο?

Κανονικά δεν θα έπρεπε, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν ή έχεις βάλει λάθος λαμπάκια (εννοώ σε watt) ή θέλουν καθάρισμα τα φισάκια.


μηπως θελει κανα καθαρισμο εκει μεσα(αν κ δεν νομιζω)αλλα καμια αλλη ιδεα?

Να το νομίζεις, θα πάθεις σοκ όταν το ανοίξεις και δεις πόση σκόνη έχει εκεί μέσα. Τα πλαστικά του καντράν δημιουργούν στατικό ηλεκτρισμό με αποτέλεσμα να τραβάνε όλη την σκόνη.

Η πιο σωστή λύση είναι να επισκεφτείς ένα σωστό ηλεκτρολόγο, δεν είναι απαραίτητο να είναι αποκλειστικά για BMW.

Αν δεν έχεις κάποιον υπόψη σου μπορώ να σε στείλω στον δικό μου.
(Καλογρέζα είναι το μαγαζί του αν σε βολεύει στείλε μου πμ για λεπτομέρειες και τηλέφωνα)

SuperSonic
25-11-10, 20:13
Εγω στο 36αρι ειχα καθαρισει ολο το κατραν με WD40 kαι δεν ειχε ουτε σκονες ουτε τιποτα!

Stefanos_Cool
25-11-10, 20:48
Εγω στο 36αρι ειχα καθαρισει ολο το κατραν με WD40 kαι δεν ειχε ουτε σκονες ουτε τιποτα!

Πολύ σωστά, το WD40 περιέχει αλκάνια (παραφίνες) και κυκλοεξάνια (ναφθένια), συστατικά που μειώνουν τον στατικό ηλεκτρισμό άρα και την εξαναγκασμένη συγκέντρωση σκόνης.

Επίσης δουλεύει και πολύ καλά στις επαφές (φισάκια), όχι όμως σε μεγάλες ποσότητες λόγω του ότι είναι καλός αγωγός μπορεί να δουλέψει σαν γέφυρα και να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα.