PDA

Επιστροφή στο Forum : Καζανι που βραζει...!



Vasilis
22-09-10, 11:56
Βλεπω , διαβαζω , ακουω.... οπως ολοι μας αλλωστε

οτι ΔΕΝ παει αλλο...

οτι ΔΕΝ αντεχουμε αυτην την κοροιδια εις βαρος μας...

οτι θελουμε εστω εναν να μπει φυλακη...ή να δεσμευσουν την περιουσια του...

οτι αν ΔΕΝ γινει το ανωτερω , θα ξεσηκωθουμε κ θα τα σπασουμε ΟΛΑ!!!

Αληθεια ρε παιδια...

μηπως ειμαστε ΟΛΟ ΛΟΓΙΑ?

που?

ποτε?

για ποιον απο ολους τους παραπανω λογους θα ξεχειλισει το ποτηριον τουτο?


Τι περιμενετε να γινει?

Θα υπαρξει διαμαρτυρια (σοβαρη?) κ αν ναι τι ειδους θα ειναι?

Ολοι -ασχετα απο την εργασια ή τις οφειλες μας (δανεια κτλ)- εχουμε πληγει απο αυτην την κατασταση...

Ποιο περιμενετε οτι θα ναι το τελικο αποτελεσμα της ολης καταστασης?

Προσωπικα...ΔΕΝ περιμενω να γινει τιποτα!

Ειμαστε στο ματι του κυκλωνα κ περιμενουμε να καταλαγιασει το πραγμα!

Το ασχημο ειναι οτι μολις ξεκινησε ο κυκλωνας...

Ptboul
22-09-10, 12:01
Φοβάμαι ότι έχεις δίκιο Βασίλη, αν κ πιστεύω ότι κάποια στιγμή όταν οι περισσότεροι βρεθούν-με στο δρόμο θα γίνει κάποιο μεγάλο μπραφ. Κάτσε να φτάσουμε Νοέμβριο κ μετά να αλλάξει κ η χρονιά κ έχουν πολλά να γίνουν.

Για την ώρα παραδέχομαι τους ιδιοκτήτες φορτηγών οι οποίοι είναι οι μόνοι μέχρις στιγμής που έχουν κινηθεί πιο δυναμικά από όλους κ είναι οι πρώτοι που έκαναν τόσο μεγάλη διαμαρτυρία μπροστά από τη βουλή.

Konstantinos E60
22-09-10, 12:34
Εγω πάλι πιστευω οτι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα !!!
Είναι τόσο απλωμένη και χωμένη η σαπίλα τους που έχουν τον τρόπο
να καταλαγιάζουν την οργή είτε με παραπληροφόρηση είτε με τα
"μικροστελέχη" που καθοδηγούν τα συνδικάτα και τα σωματεία.
Απο μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και το γνωρίζουν πολύ
καλά,θέλει οργάνωση για να πετύχει μια διαμαρτυρία,την οποία ο απλός
κοσμάκης δεν έχει !!!!

GEORGE316
22-09-10, 12:46
βασιλη εχεις δικιο.εδω και περιπου δυο χρονια βομβαρδιζομαστε με προπαγανδιστικες τρομοκρατικες ειδησεις περι οικονομικης κρισης.
αυτη η υποτιθεμενη οικονομικη κριση ηταν ενα πραγματικα πολυ απλο παραμυθι που στηθηκε απο μεγαλες εταιριες με σκοπο να κανουν μια επιχειρηση σκουπα χρηματων.να μαζεψουν πολλα χρηματα που δεν τους ανηκουν δηλαδη.να κλεψουν βρε αδερφε...
ταυτοχρονα απεδειξαν με τον πιο πανηγυρικο τροπο το ποσο ζωα ειμαστε εμεις οι κατοικοι του πλανητη!!
παραλληλα δε εμεις εδω στο ελλαδα,οι μαγκες και οι ελευθερου πνευματος και ιδεας ανθρωποι.οχι μονο πεσαμε μεσα σε μια παγιδα,αλλα ταυτοχρονα αντι να φωναζουμε βοηθεια αρχισαμε να βριζουμε τον διπλανο μας που δεν ειδε αυτη τη παγιδα!!
ας ξεκινησουμε με το αυτονοητο...το ανυπαρκτο πολιτικο συστημα που μη γελιομαστε εμεις στηριζουμε γιατι απλα ειμαστε εγωιστες...
κανενας μας δεν ενδιαφερεται αν τα προσωπα που εμενα και εσενα μας εκπροσωπουν και κατευθυνουν οχι μονο τα εθνικα μας θεματα αλλα και τη καθημερινη μας ζωη,ειναι ανικανοι και απατεωνες,αλλα μας ενδιαφερει αν διοριστουμε εμεις η ι γιος μας στο δημοσιο που εμεις οι ιδιοι βριζουμε καθε μερα ολη μερα.
ειμαστε τοσο ζωα που οταν παμε στην εφορια με δυο τσαντες χαρτια και μας λεει η υπαλληλος πιστοποιητικο γεννησης????και τους απανταμε..συγνωμη διακοπη θελω να κανω....
-α δε γινεται...
τσατιζομαστε..ομως η κορη καποιου απο εμας τα λεει αυτα...δεν τα λεει ο θεος η ο αρχαγγελος μηχαηλ!!!
οταν το πετρελαιο επεσε στα 70 δολ το βαρελι...η τιμη που εγω και εσυ πληρωνες τη βενζινη ηταν η ιδια με οταν κοστιζε 150 δολ το βαρελι..
αλλα και εγω και εσυ πηγαιναμε βαζαμε βενζινη για να παμε με τη γκομενα βολτα να δειξουμε το μπεμπονι....η ακομα αναγκη για να παμε στη δουλεια μας!!και εγινε το αυτονοητο!!!
εγω εβριζα τον βενζινα,ο βενζινας εβριζε τις εταιριες.οι εταιριες αδιαφορουσαν,εγω ξαναεβριζα τον βενζινα,ο βενζινας εβριζε τη κυβερνηση.η κυβερνηση αδιαφορουσε.και στο τελος εγω δε μιλαω στο βενζινα,η κυβερνηση χεζει σε χρυσες τουαλετες οι εταιρειες πινουν σε διαμαντενια ποτηρια και εγω μαλωσα με τη γκομενα μου που εχθες μου ηθελε να παμε βολτα και εγω δεν ειχα λεφτα για να τη κερασω μια πορτοκαλαδα!!!
και το ωραιο ολου αυτου ειναι οτι εγω εξακολουθω και βριζω το βενζινα,μαχομαι εναντιον του και αμα λαζχει του βαζω και μια μολοτοφ στο βενζιναδικο!!!
επιπροσθετως τωρα στις δημοτικες εκλογες...ακουσον ακουσον...θα παω να ψηφισω τον ζορο(πχ ετσι?)που ο ιδιος τρωει το φαγητο μου...απο το ιδιο το πιατο του σπιτιου μου.ερχεται με τσαμπουκα και παιρνει μεριδιο του μισθου μυο για δημοτικα τελη κλπ κλπ απο αυτα τα λεφτα τιποτα δεν παει οπως πρεπει να παει για να κτιστει κανενα θεατρο κανενα παρκο,κανενα παρκινγ βρε αδερφε!
ολοι μας ειμαστε χρεωμενοι γιατι μας εκαναν ετσι...
καποτε αν ειχες λεφτα αγοραζες αμαξι.αν δεν ειχες επερνες λεωφορειο..
τωρα αν δεν εχεις λεφτα, πας και αγοραζεις ενα πορσε με 45.000 δοσεις...
μολις ομως ερεθι το πρωτο σερβις...πηδας σαν το κατσικι!!!
ασε που διαπιστωνεις οι τελικα....πινει το ρημαδι!!!αλλα ουτε κατα διανοια να το πουλησεις γιατι θα γινεις ξευτιλα στους υποτιθεμενους φιλους σου!!!
παραλληλα δε βλεπεις που οταν πας στο σουπερ μαρκετ ψωνιζεις μονο τα ειδη του καρφουρ (πχ ) που ειναι φθηνα.ξεχασες τι θα πει επισκεψη σε ενα σπιτι και να μαγειρεψουμε οτι υπαρχει για να χλαπακιασουμε και πρεπει να παραγγειλουμε πιτσα χατ για να δουμε τη ταινια που αν δεν ειναι απο blue ray κατεβαζουμε και μουτρα επειδη ο μπινες ουτε ενα blue ray δεν εχει....
τελικα νκο μου οχι...δε θα γινει τιποτα...
απολυτως τιποτα.
και εξεγερσεις να γινουν παντα θα υπαρχουν οι κουκουλοφοροι που θα σπανε βιτρινες,θα σκοτωνουν ανθρωπους στο ονομα της δημοκρατιας,τα ΜΜΕ θα καταδικαζουν τη πραξη και στο τελος δε θα γινονται πορειες για να μη γινονται επισοδεια......
και βεβαια η καταληξη η γνωστη...η κυβερνηση θα μας κοροιδευει...και εμεις θα τους ψηφιζουμε για να ελπιζουμε σε κατι καλυτερο...
παρολο που δεν ασχολουμαι πλεον ειδα τη συνεντευξη του σαμαρα πριν λιγες μερες...
εδειχνε τα λεγομενα του γιωργακη πριν σχεδον ενα χρονο και ουτε...
λεφτα υπαρχουν...δεν ειναι λυση το δντ...
και εμεις αυριο θα βγαλουμε το γιωργακη,αντι να μαζευτουμε 2 εκατομυρια ανθρωποι εξω απο το σπιτι του και να του αδειασουμε το ψυγειο!!!(θα ελεγα να τον λιντσαρουμε αλλα....δημοκρατικος ειμαι...)
αντι αυτου..παλι θα ληστεψουμε το ψιλικατζιδικο της κυρα κουλας,και αμα λαχει θα της τραβηξουμε και ενα βιασμο για να παρουμςε 40 ευρω και τρεις σοκολατες (υγειας...)
αντι να παμε στο σπιτι του παγκαλου και να του παρουμε μεχρι και τη πισινα...
τραγικη κουβεντα του γιωργακη οταν ελεγε πως με παγωμα μισθων που ελεγε ο κωστακης θα καταρευσει η ελλαδα...ειχε δικιο...αυτος οχι μονο δε παγω,μειωσε κι ολας και ακομα αντεχουμε....μπραβο μας!!!

Gregory_///M
22-09-10, 13:47
Βασίλη πολύ εύστοχες οι ρητορικές σου ερωτήσεις...Ήρθαν να δέσουν με τις ΤΡΑΓΙΚΕΣ αλήθειες που είπε ο Γιώργος!!!
Θέλω να κοιτάξω μπροστά αλλά δυστυχώς δεν βλέπω τίποτα...Λέω μόνο να είμαστε καλά και ό,τι είναι να γίνει θα γίνει!!!
Μακάρι να έρθει η μέρα που θα βγούμε όλοι στους δρόμους, όλοι όμως!!! Αν δεν το πιστέψουμε δεν θα γίνει ποτέ τίποτα! :bye:

kplc16
22-09-10, 13:57
μεχρι τωρα τις καρπαζιες τις τρωμε εμεις.

Η αντιδραση μας το Νοεμβρη.Την επιμαχη Κυριακη θα καταλαβουν οτι η δημοκρατικη διαθεση του λαου εξαντλειται.

GEORGE316
22-09-10, 14:03
γρηγορη,οσοι ανθρωποι ειναι κοντα μου μικροι,μεγαλοι λενε το ιδιο ακριβως πραγμα...καλα να ειμαστε και οτι ειναι να ερθει ας ερθει..τραγικο πραγμα για ενα εθνος που αποτιναξε απο πανω του 400 χρονια οθωμανικης σκλαβιας,πολεμους εμφυλιους κλπ κλπ...
και δεν ειναι παλη των ταξεων αυτο..οχι..
εδω εχουμε να κανουμε με λιγους πραγματικα ισχυρους και τους υπολοιπος υποχειρια τους.
και αντε πχ εσυ βγαζεις και 10χιλιαρικα παραπανω το χρονο απο οσο βγαζω εγω...και?
δηλαδη εσυ παει τελειωσες απο τα βασανα της ζωης και απολαμβανεις τα κεκτημενα σου??
οχι!!και εσυ σκεφτεσαι τη τιμη της βενζινης και την ακριβεια και το ρευμα!!
ισως λιγοτερο απο οσο εγω αλλα και εσυ το σκεφτεσαι!!
αλλα ας μη παμε μακρια...
μολις το 17 απελευθερωθηκε η θεσσαλονικη απο τους τους τουρκους και εμεις ουτε 100 χρονια μετα πινουμε μαζι τους και τους λεμε οι φιλοι μας..
το 74(το 75 παρουσιαστηκε ο πατερας μου ειδικες δυναμεις αλλιως μπορει να μην υπηρχα και εγω...)εγινε το ντου στη κυπρο (και στειλαμε ελληνες καταδρομεις για σφαξιμο)και σημερα μιλαμε για κοινη αποδοχη και τα λοιπα...τι περιμενουμε λοιπον?
ειναι δυνατον 500 γιδια να φανε 2 λυκους???
οχι γιατι ειναι γιδια....
παντα τα γιδια θα λενε μπε....και οι λυκοι θα τα τρωνε.
οταν λοιπον παψουμε να ειμαστε γιδια τοτε θα δουμε και ποιοι μας κυβερνανε και πως μεγαλωνουμε τα παιδια μας και πως ζουμε εμεις οι ιδιοι....
εδω πλεον δε μιλαμε για κοματα η για πολιτικη...μιλαμε για πλυση εγκεφαλου...για βιομηχανια υποταγης συνειδησεων....για δε ξερω και εγω τι..για ανθρωποκτονια.....οχι γενοκτονια..μας σκοτωνουν και στη κυριολεξια μεχρι τωρα ψυχικα και πνευματικα αλλα εδω και καιρο και σωματικα...με κουκουλοφορους που καινε τραπεζες φωναζοντας στους εργαζομενους να καειτε...ακουστε!!!!!να καειτε!!!!
και ολοι οι υπολοιποι που ηταν στη πορεια εβλεπαν...και δεν τους επιασαν οι ιδιοι να τους σταυρωσουν που σκοτωσαν 3 ανθρωπους και ενα αγεννητο ....παρα καταδικασαν την ενεργεια....γρηγορη,νικο...τα πραγματα ειναι πολυ πιο ασχημα απο οσο μπορει να αντιληφθει ο κοινος μας νους....

Ptboul
22-09-10, 14:13
γρηγορη,νικο...ταπραγματα ειναι πολυ πιο ασχημα απο οσο μπορει να αντιληφθει ο κοινος μας νους....

Πραγματικά, είμαστε σε τραγικό σημείο με καλπάζουσα μορφή κ το χειρότερο, σαν υπνωτισμένοι παρακολουθούμε, σχολιάζουμε αλλά δεν αντιδρούμε.

Δεν υπάρχουν λόγια.

Thomelef
22-09-10, 17:05
εγώ τα σκέφτομαι αραιά πλέον αυτά τα θέματα, γιατί έχω καταλήξει στο εξής.
καλά να πάθουμε όλοι μας, γιατί όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης.
καθένας με τον τρόπο του βέβαια, αλλά όλοι φταίμε.
όταν το κόμα του χοντρού ανακοίνωσε την αύξηση των σημάτων, το τζόρτζιο
με εκείνο το ωραίο βλέμα ευθύνης που έχει με τα χαμηλωμένα μάτια, κόντεψε
να τον φάει τον χοντρό και το κόμα του.
δηλώσεις του στυλ δεν μπορεί να την πληρώνει ο απλός λαός μπλα μπλα μπλα
και έρχεται τώρα μετά απο πόσο καιρό στην εξουσία και έχει ριμάξει τους πάντες
και τα πάντα. τι να πώ τώρα. καλά να πάθουν οι πασοκσήδες??? ή με τα σκάνδαλα
της άλλης πλευράς και τα κλεψιμέικα που όσα έκλεβαν οι πρώτοι αυτοί ήθελαν να
τα φάνε στο 1/3 του χρόνου. τι να πώ και εδώ. καλά να πάθουν οι νεοδημοκράτες???
ή μήπως εγώ και πολοί άλλοι που είμαστε θεατές και πετάμε άκυρα και δεν συμετέχουμε,
να πώ καλά να πάθουμε και εμείς???
αφήστε παιδιά μη την ψάχνετε. είρθε η ώρα να κάτσουμε πάνω στα ίδια μας τα σκατά
και πλέον είναι πολύ ξεραμένα και παραβρωμάνε.

tamtamcafe
22-09-10, 17:34
μεχρι τωρα τις καρπαζιες τις τρωμε εμεις.

Η αντιδραση μας το Νοεμβρη.Την επιμαχη Κυριακη θα καταλαβουν οτι η δημοκρατικη διαθεση του λαου εξαντλειται.

φιλαρακι μονο στις βουλευτικες εκλογες θα δεις αν η υπομονη του λαου εξαντλειται
και αν "ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ" τοτε θα το δεις, μεχρι τοτε το εργο το βλεπουμε ετσι εδω και χρονια
απλα λεμε για να εχουμε να λεμε......:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
δυστυχως, ριξτε κι αλλο μας αρεσει, αυτο τους λεμε καθε φορα.!!! ολα τα υπολοιπα ειναι απλα οδοντοκρεμες
.
ταδε εφη ΜΗΤΣΟΣ

Christos 330
22-09-10, 17:36
Εγω γιατι νομιζω πως αν ηταν Η Ν.Δ τωρα θα παιζαμε ξυλο ; ; ;

Μηπως αυτο το αμερικανακι τελικα τα κανει οπως θελει ; ; ;

katsaraios
22-09-10, 17:37
Εγω γιατι νομιζω πως αν ηταν Η Ν.Δ τωρα θα παιζαμε ξυλο ; ; ;

Μηπως αυτο το αμερικανακι τελικα τα κανει οπως θελει ; ; ;

Σωστος ο Χρηστος !!!

Z4 DCT
22-09-10, 17:38
Εγω γιατι νομιζω πως αν ηταν Η Ν.Δ τωρα θα παιζαμε ξυλο ; ; ;

Μηπως αυτο το αμερικανακι τελικα τα κανει οπως θελει ; ; ;

Αν ηταν η ΝΔ, τωρα θα καιγοταν η Ελλαδα.......

Monsta
22-09-10, 17:56
Κάτσε να φτάσουμε Νοέμβριο κ μετά να αλλάξει κ η χρονιά κ έχουν πολλά να γίνουν.



Αυτά λέγαμε και το καλοκαίρι Πάνο για το Σεπτέμβριο. Ότι δε θα κυκλοφορεί τίποτα, ότι θα ναι χειρότερα τα πράγματα, ότι θα πέφτει ξύλο στους δρόμους μπλα μπλα μπλα...

Driver M
22-09-10, 18:15
Αν ηταν η ΝΔ, τωρα θα καιγοταν η Ελλαδα.......

Kι εγώ εν μέρει συμφωνώ με αυτό.

Γιατί συμβαίνει όμως? Μήπως γιατί η προπαγάνδα του φερέφωνου-Τύπου, έχει θολώσει τη λογική και το νου του μέσου πολίτη?

Μήπως γιατί υπάρχουν ακόμα κάποιοι ελαφροϊσκιωτοι που θεωρούν πως το ΠΑΣΟΚ είναι σοσιαλιστική κυβέρνηση και δε βλέπουν πως πρόκειται για την πιο αντιλαϊκή κυβέρνηση που έχει περάσει ΠΟΤΕ από αυτή τη χώρα?

Μήπως εν τέλει τα δύο μεγάλα κόμματα με τις πλάτες των ισχυρών της δύσης (που στο τέλος θα είναι η μεγάλοι κερδισμένοι), τα είχαν όλα συνεννοημένα προ πολλού, δηλαδή αρχικά κάποια λαμόγια που είχαν το θράσος να λέγονται σοσιαλιστές, να κάνουν ένα μεγάλο φαγοπότι διασπαθίζοντας το κρατικό χρήμα και απενοχοποιώντας την κομπίνα και τη λαμογιά (όλοι θυμούνται το περίφημο δωράκι για το οποίο έκανε λόγο ο Ανδρέας) , να τους διαδεχθεί μετά από 20 χρόνια (με τη σύντομη και επίσης άθλια 3ετία Μητσοτάκη) μια ανίκανη δεξιά κυβέρνηση που κυβέρνησε 6-7 χρόνια και τα έκανε επίσης σκ@τά (αφού βέβαια έχει τσεπώσει και μερικά δισεκατομμυριάκια για τον κόπο της) και μετά να έρθει μια νέα σοσιαλιστική (στα χαρτιά) κυβέρνηση με φιλολαϊκές προεκλογικές υποσχέσεις, να κερδίσει αέρα τις εκλογές λέγοντας πρωτοφανή ψέμματα και μετά να πάρει τα πιο σκληρά μέτρα και αντιλαϊκά μέτρα εις βάρος του λαού, με την καραμέλα ότι ήταν μονόδρομος?

Θα μου πείτε, γιατί όλη αυτή η πλεκτάνη?
Μα για τον απλούστατο λόγο, ότι όλοι αυτοί οι κύριοι που μας κυβερνούσαν και οι παρατρεχάμενοί τους (επιχειρηματίες, δημοσιογράφοι κλπ) "κονόμησαν" αδρά, τρώγοντας τα χρήματα του ελληνικού λαού.
Παράλληλα, οι εκ δυσμάς κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα νέο οικονομικό προτεκτοράτο, που το δανείζουν με πανωτόκια, του παίρνουν για ένα κομμάτι ψωμί τον κρατικό του πλούτο (λιμάνια, ναυπηγεία, ορυκτό πλούτο και στο μέλλον πιθανόν και εκτάσεις γης, νησιά κλπ), του πουλούν όπλα που δε χρειάζεται (βλέπε υποβρύχια που γέρνουν, γαλλικές φρεγάτες κλπ) και πάνω απ'όλα, ασκούν τα φιλελεύθερα πειράματά τους που στο μέλλον πρόκειται να εφαρμοστούν και σε πάμπολλες ακόμα γωνιές του πλανήτη.

Εγώ κάπως έτσι τα βλέπω τα πράγματα και θεωρώ πως η λύση είναι μια και μοναδική.
Συνεχής αγώνας, με οποιοδήποτε τρόπο και μέσο, ώστε να πέσει η τωρινή κυβέρνηση όσο το δυνατόν γρηγορότερα και να αναλάβει μια ηγεσία, που να σέβεται πραγματικά τους δημοκρατικούς θεσμούς (και όχι να τους χαλιναγωγεί με νόμους και ψηφίσματα όπως τη βολεύει), να τιμωρήσει τους υπαίτιους του σημερινού χάους με συνοπτικές δημεύσεις περιουσιακών στοιχείων και φυλακίσεις, να διώξει άρδην όσα ξένα συμφέροντα εμπλέκονται στο υπάρχον φαύλο καθεστώς (δηλαδή τα περισσότερα) και να δημιουργήσει ένα κοινωνικό κράτος με πρωταρχικό γνώμονα τον πολίτη και τις ανάγκες του.

Ποιος θα το κάνει αυτό δεν ξέρω. Τα δύο μεγάλα κόμματα όμως, έδειξαν επανειλημμένα πως όχι μόνο δε μπορούν, αλλά ότι είναι και ενάντια στα συμφέροντα των ίδιων και αυτών που υπηρετούν κάτι τέτοιο.
Οπότε, είναι αυτά που πρέπει πρώτα απ'όλα να βγουν από το παιχνίδι.
Αυτό θα ήταν μια καλή και υποσχόμενη αρχή.

Αν κάτι τέτοιο όμως δε συμβεί ούτε τα επόμενα χρόνια, τότε όχι μόνο μιλούμε για έναν νοητικά ανάπηρο λαό που αδυνατεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, αλλά και για ακόμα πιο χαοτικές και επικίνδυνες καταστάσεις που πρόκειται να έρθουν, για τις οποίες όμως θα είμαστε κατά κύριο λόγο υπεύθυνοι εμείς οι ίδιοι και οι ανόητες επιλογές μας.

Z4 DCT
22-09-10, 18:17
Kι εγώ εν μέρει συμφωνώ με αυτό.

Γιατί συμβαίνει όμως? Μήπως γιατί η προπαγάνδα του φερέφωνου-Τύπου, έχει θολώσει τη λογική και το νου του μέσου πολίτη?

Μήπως γιατί υπάρχουν ακόμα κάποιοι ελαφροϊσκιωτοι που θεωρούν πως το ΠΑΣΟΚ είναι σοσιαλιστική κυβέρνηση και δε βλέπουν πως πρόκειται για την πιο αντιλαϊκή κυβέρνηση που έχει περάσει ΠΟΤΕ από αυτή τη χώρα?



Απαντησες μονος Αρη!!!!thumb

330Ci
22-09-10, 19:06
Γιατί ανέκαθεν είχαν τον "συνδικαλισμό" με το μέρος τους. Και δεν είναι τυχαίο οτι όλοι αυτοί οι εργατοπατέρες χρησιμοποιούσαν τον συνδικαλισμό ως σκαλοπάτι για την πολιτική (βλέπε Κανελλόπουλος, Πρωτοπαπας κλπ κλπ κλπ). Οι χειρότεροι πουλημένοι απο όλους...

ΦΑΝΗΣ
22-09-10, 19:31
Ενα είδος διαμαρτυρίας είναι η αποχή από τις εκλογές,αυτοί μόνο αυτό τους νοιάζει πόσους ψήφους θα πάρουν,και ποιανού καρέκλα θα φάνε τα λαμόγια.....Βρε ούστ!!!!!!!:thumbsdown::thumbsdown:

Gregory_///M
22-09-10, 19:33
...Λέω μόνο να είμαστε καλά και ό,τι είναι να γίνει θα γίνει!!!

Καλώς παρεξηγήθηκα, αν παρεξηγήθηκα από αυτό!
Φυσικά και δεν εννοώ πως θέλω να καθίσω άπραγος! Μα, περιμένω να ξεκινήσει κάτι, εφόσον δεν μπορώ να ξεκινήσω κάτι εγώ από μόνος μου, και να σηκωθούμε όλοι από τις καρέκλες μας και να ενωθούμε σαν γροθιά!
Ελάτε μια βόλτα από την πόλη του καφέ την Λάρισα να δείτε πόσοι καθημερινά νοιάζονται για την κρίση και την πορεία της χώρας μας, όταν περιμένεις στα καφέ μέχρι τις 23.00 στην ουρά, όρθιος να σου βρει "η γκόμενα του μαγαζιού" δύο καρεκλάκια που δεν χωράει ολόκληρος ο κώλος σου και στο τέλος να πληρώσεις και τον Φρέντο 4,50 ευρώ!!! :thumbsdown:

Την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ που γέννησε η Αρχαία Ελλάδα την σκοτώσανε οι τελευταίες ακροδεξιές-μασωνικές-αντιλαϊκές κυβερνήσεις του Πασοκ και της Ν.Δ.
Λυπάμαι και στενοχωριέμαι γιατί δεν είμαι απαισιόδοξος χαρακτήρας αλλά με έκαναν σίγουρο πως αν αλλάξει κάτι πλέον, θα αλλάξει προς το χειρότερο!
Ούτε Τρομοκρατία δεν έχουμε...και αυτή ελεγχόμενη είναι, γιατί αν υπήρχε θα τους είχε καθαρίσει και θα είχε ξεβρωμίσει ο τόπος.
Μακάρι να βρεθεί ένας σαν τον "Παπαδόπουλο" να τους πιάσει και να τους αφανίσει. Πολύ καλύτερα θα είμασταν αν υπήρχε ένας αρχηγός που θα έτρωγε και αυτός, παρά 300 άθλιοι και 50 επιχειρηματίες!!
Κρίμα πως καταντήσαμε, γιατί μερίδιο ευθύνης έχουμε και μάλιστα μεγάλο!

optostyle
22-09-10, 21:27
Μήπως εν τέλει τα δύο μεγάλα κόμματα με τις πλάτες των ισχυρών της δύσης
Τα ειπες ολα μ'αυτο αδερφε

paganis
22-09-10, 23:04
σε μια χωρα, που τολμουν ακομα να κυκλοφορουν στον δρομο...ατομα που εχουν το θρασσος...να αναφερουν πως ''μαζι τα φαγαμε'' , ατομα που ονομαζουν δωροδοκιες ως χορηγιες...εκατομμυρια να πηγαινοερχονται στα ταμεια των κομματων,,,και κανεις να μην εχει εστω κυνηγηθει..ειτε απο τον νομο...ειτε απο τον αγανακτισμενο λαο...δυσκολα θα περιμενα πλεον την παραμικρη κινηση! ολοι πλεον ...ζουνε στο ρυθμο που μας επεβαλλαν ''ο σωσων εαυτο σωθειτω''! επιπλεον με την ανεχτικοτητα που εδειχνε για χρονια το κρατος ..σε καθε μορφη παρανομιας..(και ο καθενας μας εχει πραξει μικροπαρανομιες)....μας εχουν καταστησει συννενοχους στο εγκλημα...και με λερωμενη συνειδηση...

NickE60
23-09-10, 00:25
Ενα είδος διαμαρτυρίας είναι η αποχή από τις εκλογές,αυτοί μόνο αυτό τους νοιάζει πόσους ψήφους θα πάρουν,και ποιανού καρέκλα θα φάνε τα λαμόγια.....Βρε ούστ!!!!!!!:thumbsdown::thumbsdown:

Να κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό? Τι είναι προτιμότερο? Η αποχή ή το άκυρο/λευκό?? Έχω ακούσει πως το άκυρο/λευκό καταμετράται υπέρ του 1ου σε ψήφους κόμματος, ενώ η αποχή δεν έχει τέτοιο θέμα.. Ισχύει κάτι τέτοιο?? ή συμβαίνει το αντίθετο? Ξέρει κανείς να μας κατατοπίσει?? ..Για να μην κάνουμε κανα λάθος και τους ενισχύσουμε κι από πάνω..

Driver M
23-09-10, 01:52
Να κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό? Τι είναι προτιμότερο? Η αποχή ή το άκυρο/λευκό?? Έχω ακούσει πως το άκυρο/λευκό καταμετράται υπέρ του 1ου σε ψήφους κόμματος, ενώ η αποχή δεν έχει τέτοιο θέμα.. Ισχύει κάτι τέτοιο?? ή συμβαίνει το αντίθετο? Ξέρει κανείς να μας κατατοπίσει?? ..Για να μην κάνουμε κανα λάθος και τους ενισχύσουμε κι από πάνω..

Tο λευκό καταμετράται υπέρ του πρώτου κόμματος, όχι το άκυρο.

Αλλά από που κι ως που η αποχή είναι λύση? Το ποσοστό των κομμάτων βγαίνει με βάση όσους ψήφισαν, όχι με βάση γενικά το σύνολο του ελληνικού λαού!
Συνεπώς και 100 άτομα να ψηφίσουν, αν οι 50 ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ και οι άλλοι 50 ΝΔ, είναι το ίδιο με το να ψήφιζαν 3εκατομμύρια ΠΑΣΟΚ και άλλα τόσα ΝΔ.
ΚΑΜΙΑ διαφορά!
Λέτε λοιπόν να τους νοιάζει πόσοι θα ψηφίσουν, ή πόσοι από αυτούς που θα ψηφίσουν θα τους στηρίξουν? Προσωπικά είμαι σίγουρος για το δεύτερο.

Για κανένα λόγο αποχή, εκτός και αν θέλουμε να βγάλουμε μόνοι τα μάτια μας και να γκρινιάζουμε για μια ζωή για την καταρραμένη μας τη μοίρα.
Οι μόνοι που είναι καλό να απέχουν είναι οι ψηφοφόροι των δύο μεγάλων.
Όλοι οι υπόλοιποι όμως οφείλουν να είναι παρόντες.

kplc16
23-09-10, 06:41
Tο λευκό καταμετράται υπέρ του πρώτου κόμματος, όχι το άκυρο.

Αλλά από που κι ως που η αποχή είναι λύση? Το ποσοστό των κομμάτων βγαίνει με βάση όσους ψήφισαν, όχι με βάση γενικά το σύνολο του ελληνικού λαού!
Συνεπώς και 100 άτομα να ψηφίσουν, αν οι 50 ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ και οι άλλοι 50 ΝΔ, είναι το ίδιο με το να ψήφιζαν 3εκατομμύρια ΠΑΣΟΚ και άλλα τόσα ΝΔ.
ΚΑΜΙΑ διαφορά!
Λέτε λοιπόν να τους νοιάζει πόσοι θα ψηφίσουν, ή πόσοι από αυτούς που θα ψηφίσουν θα τους στηρίξουν? Προσωπικά είμαι σίγουρος για το δεύτερο.

Για κανένα λόγο αποχή, εκτός και αν θέλουμε να βγάλουμε μόνοι τα μάτια μας και να γκρινιάζουμε για μια ζωή για την καταρραμένη μας τη μοίρα.
Οι μόνοι που είναι καλό να απέχουν είναι οι ψηφοφόροι των δύο μεγάλων.
Όλοι οι υπόλοιποι όμως οφείλουν να είναι παρόντες.

να συμπληρωσω κι εγω : ψηφιζουμε οτιδηποτε εκτος απο νδ και πασοκ.Αυτο ειναι το μεγαλυτερο κτυπημα για αυτα τα δυο κομματα και οχι η αποχη.

Επειδη ομως σε αλλο thread ακουστηκε η αποψη να μη ψηφιζουμε κοματα τα οποια επιδοτουνται ενισχυονται οικονομικα απο το κρατος, τοτε προτιμιστε κομματα τα οποια δε συμετεχουν στη ελληνικη βουλη η κομματα με μικρο ποσοστο.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν υποδεικνυω σε καποιον τι θα ψηφισει.Κανουμε παντα μια φιλικη συζητηση και λεω οτι για οποιον θελει να εναντιωθει στη κατατασταση των τελευταιων 30 χρονων η λυση δεν ειναι αποχη η ακυρο η λευκο.

Σεβομαι τους ανθρωπους που αποφασισαν να στιριξουν νδ πασοκ απλα δε θα στιριξω κανενα απο τα δυο κοματα.

Samaro
23-09-10, 07:53
Να κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό? Τι είναι προτιμότερο? Η αποχή ή το άκυρο/λευκό?? Έχω ακούσει πως το άκυρο/λευκό καταμετράται υπέρ του 1ου σε ψήφους κόμματος, ενώ η αποχή δεν έχει τέτοιο θέμα.. Ισχύει κάτι τέτοιο?? ή συμβαίνει το αντίθετο? Ξέρει κανείς να μας κατατοπίσει?? ..Για να μην κάνουμε κανα λάθος και τους ενισχύσουμε κι από πάνω..

Αποχή ;;; Για δείτε αυτό. Εχει ενδιαφέρον. .
https://www.youtube.com/watch?v=eM4km3Tw4oE&NR=1"]https://www.youtube.com/watch?v=eM4km3Tw4oE&NR=1

Samaro
23-09-10, 07:56
να συμπληρωσω κι εγω : ψηφιζουμε οτιδηποτε εκτος απο νδ και πασοκ.Αυτο ειναι το μεγαλυτερο κτυπημα για αυτα τα δυο κομματα και οχι η αποχη.
.........................................
Σεβομαι τους ανθρωπους που αποφασισαν να στιριξουν νδ πασοκ απλα δε θα στιριξω κανενα απο τα δυο κοματα.
+ 100000000

GEORGE316
23-09-10, 08:47
να μην ψηφισουμε νδ και πασοκ ε?
και?παλι νδ η πασοκ θα βγει κυβερνηση.
ο λογος?οχι μονο η τσομπανεια νοοτροπια μας αλλα και οι εκλογικοι νομοι που εχουν ψηφιστει και εχουν καταστησει το πολιτευμα μας τυραννικη προεδρευομενη απολυτη δυαρχια.και βαση συνταγματος τωρα εγω ειμαι ενας αναρχας εχθρος του πολιτευματος....
ειναι σαν να προσπαθεις να καθαρισεις τη κοπρο του αυγεα με σκουπα..εδω χρειαζεται ενας ηρακλης να εκτρεψει τα νερα ενος ολοκληρου ποταμου.δηλαδη χρειαζεται ριζικη αλλαγη.πως ονομαζεται αυτη?καποιοι την ειχαν ονομασει χουντα.καποιοι αλλοι την ειχαν ονομασει βασιλεια.καποιοι αλλοι παλι στο ονομα μις δημοκρατιας αυτοεξοριστηκαν στο παρισι και στην αμερικα....
ενω καποιοι αλλοι που πιστεψαν οτι μια νεα ιδεα ,ο κομ*****σμος που πιστευε στην ισοτητα των ανθρωπων βασανιστηκαν μεχρι τρελλας στα ξερονησια.ολα αυτα αντιπροσωπευουν εντελως διαφορετικες πολιτικες κατευθυνσεις που ομως εχουν ενα κοινο παρονομαστη.κυβερναν λιγοι και εξαπατουν τρωνε κλεβουν ρημαζουν και υποφερουν ολοι οι υπολοιποι.ποια δημακρατια???
εμενα εσενα ,το νικο το γρηγορη μας ρωτησαν για το αν θελουμε να μπουμε στο δντ?
μας ρωτησαν για τη συνθετη ονομασια των σκοπιων?μας ρωτησαν για το τι πρεπει να γινουν αυτα τα ρημαδια τα πετρελαια τα χρυσαφια και τα ουρανια συννεφα πυο εχουμε στη κατοχη μας?αρα δε μιλαμε για δημοκρατια μιλαμε για μοναρχια.δικτακτορια θα ελεγα εγω καλυτερα.αρα ποια η διαφορα μας με τον κακο παπαδοπουλο?να σας πω...τοτε μπορουσες να κοιμηθεις με ανοιχτη πορτα γιατι η αστυνομια φυλουσε τη πολη.εχθες ρωτησα εναν αστυνομικο για το τι συνεβαινε και ακουσα τον γιαννη μπεζο οταν επαιζε στους απαραδεκτους(ο νοων νοητω)και οχι οτι εχω κατι με αυτη τη μεριδα ανθρωπω,αλλα αντε να τον φωναξεις αυτον να σου βγαλει το κλεφτη μεσα απο το σπιτι.ασε που μπορει να σπασει κανα νυχι...
καθαρση χρειαζεται.και καθαρση απο εμας οχι απο αυτους.οχι απο τους εργατοπατερες που κοιμουνται μεχρι τις 10 και μετα πανε στο συνδικατο που τους περιμενουν οι ανεργοι και τους λενε ρε συ καμμια δουλεια...τα παιδια μου πεινανε...για να δωσουν τη πολιτικη απαντησ πλεον ασε το τηλεφωνο σου και θα δω.
τα πραγματα ειναι απλα.ποιος ομως θα μπει μπροστα?ποιος θα αντισταθει στη μανια της εξουσιας?ποιος θα μεινει ακεραιος στις σειρηνεις του χρηματος και της δυναμης??

GEORGE316
23-09-10, 09:08
και συνεχιζω το μονολογο...
ποιοι ειναι αυτοι που θα μπορεσουν να κρατηθουν ?μηπως οι νεολαιοι?
αυτα τα κακομοιρα αβουλα πλασματα που απο τα γεννοφασκια τους τρεχουν πανικοβλητα για να προλαβουν φροντηστηρια,ωσεια,αγγλικα γαλλικα,γερμανικα,υπολογισ τες και το κορυφαιο ολων και ενα αθλημα για να γυμναζονται κι ολας και ξαφνικα γινονται 25,εχουν τελειωσει ενα πανεπιστημιο χωρις να ξερουν ουσιαστικα τιποτα για το αντικειμενο τους,εχοντας δυο δωματια πτυχια που μονο πληρωθηκαν και καθονται,αλλα ο καφες στα τρεντυ σημεια ειαι αναγκαιος και ας δουλευει ο μπαμπας οικοδομη,αλλα τα 5 ευρω για το φρεντο θα τα δωσει οπως και να εχει.που το μυαλο του εχει γινει σουπα απο το φεισμπουκ και απο το οξυζενε για να μοιαξει στη τζουλια που ειναι θεα και φοραει εκεινες τις θεικες μποτες.(στη ταινια φορουσε μποτες?δε θυμαμαι!!!α!!γοβες φορουσε!!)που το σαββατο θα παει στα υποτιθεμενα μπουζουκια(εγω τοσα χρονια στο επαγγελμα ξερω οτι τα μπουζουκια ειναι μπες μες στο καμπριολε,κοματια εχω γινει,μια αγαπη δεν τελειωνει,ο αετος παεθαινει στον αερα,σαν τον αετο ειχα φτερα) και οχι μεχρι τις 4 να ακουω καλλιτεχνη ςθα πει...
αν ηθελα τετοια θα πηγαινα σε συναυλια με 20 ευρω εισοδο και 4 μπουκαλια μπυρα απο το σπιτι και οχι με 200 ευρω το μπουκαλι το ουισκι.
θελω με τουτα ολα να πω οτι εχει δηλητηριαστει ολη η υποσταση μας...εχουμε ξεχασει οτι ειμαστε ανθρωποι.και εχουμε γινει ζωα.κτηνη...