PDA

Επιστροφή στο Forum : MIATA IS ALWAYS THE ANSWER....I BOUGHT ONE!!!!!



nik200
21-11-23, 13:23
αργησα αλλα το εκανα, πηρα ενα μιατααααα. η αληθεια ειναι το ελεγα χρονια, αλλα η ζωη δεν ειναι αυτο που θελουμε αλλα αυτο που εχουμε οποτε πρωτα εγινα μπαμπας και μετα κατοχος mx!!!Ναι ξερω συνηθως πανε αναποδα αυτα, αλλα ειδαμε και απο αυτους που τα κανουν σωστα που κατεληξαν!!!!Στο θεμα μας λοιπον και εχω κανει ηδη με το μπλε αυτοκινητακι 1000 χιλιομετρα, μαλλον τυχαιο που και το παλιο μου ε30 ηταν μπλε??δεν νομιζω...

για να σας δωσω και λιγα ινφος το μχδακι μονο μαμα δεν ειναι, οπως ακριβως το ηθελα δηλαδη..φοραει ολα τα σωστα δεσιματα, bc αναρτηση, αντιστρεπτικες rx8, ψαλιδια ρχ8, μπλοκε ρχ8 και σωστο λαστιχακι οποτε ειναι ηδη ενα φοβερο καρτακι καθως εχει εξαλειφθει το επικο body roll, που εχει σωσει απειρους νεους απο λαθη απειριας!!!!αναγκαστικα με ολα τα παραπανω, επιβαλλεται δυναμη καθως ευκολα με το μικρο 18αρι μοτερ, ξεμενεις απο γκαζι και πας απεναντι πριν το καταλαβεις ακομα και αν εχεις πειρα..γενικα ειναι ενα νευρικο αμαξι το μιατακι..αυτο ή σου αρεσει ή επιλεγεις αλλο αμαξι ευθυς εξαρχης..μη ξεχναμε οτι ειναι ενα μικρο αμαξι χωρις ιδιαιτερο βαρος!

Προσωπικα λοιπον η τριτη γενια μχ5 για μενα ειναι και η καλυτερη..καταρχην χωραω-οριακα ναι μεν αλλα πιστεψτε με στο mk1-2 προεξειχα απο το παρμπριζ...το τιμονι ειναι λιγο διαφορετικο απο bmw αλλα εξισου εθιστικο και παντα στο mx εχεις την αισθηση οτι το αμαξι θελει να στριψει με οσα παρα να κανει παντες..κατι που δεν ειναι ακριβως σωστο καθως αμα του δωσεις αλογα και απλα..μπορει να ξαπλωνει παντου..απλα οχι με τεραστιες γωνιες καθως ειναι και μικρουλι...να το πω κι αλλιως..αν το bmw θελει γενικα να στριψει οσο θελει να κανει και παντες εδω μιλαμε για 60-40..δεν ειναι τυχαιο εξαλλου που καλο μχφαιβ ακολουθει πολλα και σοβαρα αμαξια σε πιστα..γενικα οσα ιδιως εχουν και περισσεια κιλων ευκολα πεφτουν θυμα του μικρου ιαπωνα..

στην καθημερινοτητα το αμαξι ειναι νεανικο, και με νεανικο εννοω οτι δεν μπορεις να εισαι χοντρος με τετοιο αμαξι..το μπες βγες ειναι δυσκολο αμα εισαι 100+ κιλα...και ειναι ενας απο τους λογους που πρεπει να σαι φιτ (και νεος) για να το ανεχτεις..μετα υπαρχουν και βλαμμενοι σα και μενα..που θα ανεχτουν τα παντα για μια επικη διαδρομη...και ναι το μιατα φτιαχτηκε για αυτο...κοροιδευα το μοτο της μαζντα που ελεγε για απολυτη συνδεση οδηγου-μηχανης οπως ο αναβατης με το αλογο..αλλα δε σας κρυβω οτι ειναι πολυ σωστη η περιγραφη τους!!!!το μιατακι σου κλεβει την καρδια ιδιως αμα το κανεις και λιγο πιο απολυτο..οχι οτι το χρειαζεται καθως και παραπανω θα κοπαναει και πιο αβολο θα ειναι..αλλα η αισθηση και η ακριβεια δεν μπορει να αποδοθει με λογια οσο και αν προσπαθησω..σιγουρα δεν κανει για ευθεια οσα αλογα και να χει..αλλα στη στροφη δεν εχει γενικα αντιπαλο αν δε το φοβασαι...δε σας κρυβω οτι τωρα που το ζω πιστευω πραγματικα οτι οι αγγλαρες κατι τετοιο θα ειχαν στο μυαλο τους οταν εφτιαξαν τα πρωτα ροουνστερ..που μετα η μαζντα αντεγραψε και βελτιωσε..και αυτη τη στιγμη εχουμε τετοια ρομαντικα αυτοκινητα...

δε σας κρυβω οτι ειχα μεγαλη θλιψη οταν εδωσα πριν λιγο καιρο το ε30 μου μετα απο 12 χρονια συμβιωσης..ειχα κανει τα παντα με εκεινο το αμαξακι..πιστα, στριψιμο βολτες πολλα πολλα χιλιομετρα χαρουμενα..πιστευω οτι βρηκα εναν αξιο αντικαταστατη..ας ειναι και γιαπωνεζος..δε πειραζει..

gerry
22-11-23, 04:45
καλοταξιδο και καλες βολτες ωραια αμαξια

The Ace
22-11-23, 08:40
Καλοτάξιδο! Έχω περάσει από πολλά Mazda αλλά όχι από Miata, το οποίο και εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή ως τριτοτέταρτο ακριβώς για τη βόλτα και την κ@#λα. Δυστυχώς επειδή και βάρη σηκώνω αλλά και το φαί μου το τρώω :D έχω το πρόβλημα που αναφέρεις, είμαι 1.87 και 110+ κιλά, οπότε δεν χωράω εύκολα (ίδιο θέμα έχω και με το S2K). Αυτό είναι και το μόνο που με κρατάει να τσιμπήσω ένα, οπότε και παλινδρομώ μεταξύ MX5-TT-SLK-Z3 χωρίς να μπορώ να αποφασίσω....

PetrosD
22-11-23, 09:36
Καλοτάξιδο Νίκο!

deepBLUE
22-11-23, 11:24
… οπότε και παλινδρομώ μεταξύ MX5-TT-SLK-Z3 χωρίς να μπορώ να αποφασίσω....

Δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα δε μπορείς να αποφασίσεις ,αλλά οκ .

GiannisRob
22-11-23, 12:50
Καλορίζικο Νίκο! Το MX-5 είναι από τα λίγα ιαπωνικά που μπορούν να σε οδηγήσουν στη χρεωκοπία γρηγορότερα από ένα παλιό πενβέ. Μπράβο και πάλι!

:D :D

The Ace
22-11-23, 13:24
Δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα δε μπορείς να αποφασίσεις ,αλλά οκ .

Αν και είμαστε σε BMW forum νομίζω ότι το MX5 πληροί καλύτερα τα κριτήρια ενός roadster, δηλαδή καλοστημένο ανοιχτό μικρό drivers-car. Όπως είπα όμως, χωράω με το ζόρι (δηλαδή χώραγα πριν κάτι χρόνια, σήμερα δεν ξέρω :D), ενώ στα τρία γερμανικά χωράω άνετα. Θα πρόσθετα και τέταρτο γερμανό που έχει τη μορφή μιας Boxster, αλλά πλέον αλλάζουμε πίστα (κυρίως χρηματικά) και ξεφεύγουμε από το "παιχνίδι"....

deepBLUE
22-11-23, 13:30
Το μόνο κοινό που έχουν τα αμάξια που προανέφερες είναι το cabrio.

The Ace
22-11-23, 13:39
Όλα ανήκουν στην κατηγορία roadster, με το MX5, το Ζ3 και τη Boxster πιο κοντά στον ορισμό, αλλά και τα άλλα δύο πλησιάζουν αρκετά. Ίσως το SLK να είναι πιο μακρυά καθότι το λιγότερο drivers-car, αλλά ταυτόχρονα είναι και το πιο "καθημερινό", αν δουλεύει σωστά η οροφή. Αλλά όλα μου κάνουν click, για τον α ή β λόγο, εξ'ου και η αμφιταλάντευση....

Αλλά μην χαλάμε το thread του ανθρώπου, που μπορούμε να τα μεταφέρουμε αυτά τα posts για να τα πούμε ?

GiannisMRE
22-11-23, 15:00
Ας χαλάσω εγώ το thread :P
Εντελώς τυχαία έγραψα ένας τύπος έδωσε το BMW για MX-5 και σχεδίασε αυτό:

46509

nik200
22-11-23, 17:08
Εγω δε τα εδωσα τα πεμβε μ..!!

Υγ..και ειμαι και γκριζομαλλης!!!

vagmag
23-11-23, 01:45
Καλοταξιδη ! Καλά χιλιόμετρα ! Να το χαρείς … θα το χαρείς !

nik200
23-11-23, 09:24
Slk = φυσιολογικο αμαξι, ελαχιστο παιχνιδι + καμπριο
tt 1ης γενιας = τεραστιο σκουπιδι, παρε golf 4 gti
tt 2ης γενιας = καλο αμαξι..παιζει για προσθιοκινητο αρκετα..αλλα μεχρι εκει
Ζ3 = δεν τρελαθηκα ποτε..σασι αισχος..παλιο πλεον..θελει δουλεια πολυ..(sorry deep, vanvic)
Z4 = καλο αλλα μεχρι εκει..μπορουσες και καλυτερα bmw..δεν εχω καβαλησει m!!λενε δυσκολο!!
Ζ4 = το τελευταιο...φουλ gt..δεν κανει για να οδηγας...εγινε σαν slk!!

Miata = παιχνιδι μονο..για τιποτε αλλο!!

deepBLUE
23-11-23, 11:23
Ζ3 = δεν τρελαθηκα ποτε..σασι αισχος..παλιο πλεον..θελει δουλεια πολυ..(sorry deep, vanvic)
Miata = παιχνιδι μονο..για τιποτε αλλο!!

Δεν τίθεται θέμα συγνώμης Νίκο και γι αυτό το λόγο είπα πως το μόνο κοινό είναι το κάμπριο και δεν έχουν καμμία άλλη σχέση μεταξύ τους.

Ότι είπες για το Ζ3 είναι έτσι ακριβώς .
Παλιό σασί,δύσκολο αμάξι που δεν στρίβει εύκολα ούτε είναι το ιδανικό αμάξι να ντριφταρεις,ίσως ούτε καν για μεγάλες ταχύτητες,λόγω ασάφειας που το δικό μου ,μου προσφέρει και με φοβίζει κιόλας όταν αυτό συμβαίνει .
Είναι ένα αμάξι με διαχρονική ομορφιά και πολύ πιο όμορφο από όλα τα προαναφερόμενα στα δικά μου τουλάχιστον μάτια.
Ενα αμάξι GT να το πω ;να το ξεσκεπάσεις να πας την κυριλέ βόλτα σου να πέφτουν τα βλέμματα επάνω του .

Όσο για εμένα δεν μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω το Ζ,ούτε για να ντριφτάρω, ούτε για να κοντράρω,πιθανότατα ακόμη και να έστριβε,εγώ δεν έχω τη γνώση η τα χέρια ,να το πω έτσι .

Έφτιαξα ένα αμάξι πλήρως λειτουργικό να μου κάνει το κέφι ,όπως εγώ το φαντάστηκα,και αρκετά δυνατό γιατί ήθελα περίσσια δύναμη ώστε να μου καλύπτει (μερικώς την κ@υλα μου)και μέχρι εκεί .

Δεν είμαι από αυτούς που θα ξυπνήσουν το πρωί με τη σκέψη .. ,σήμερα πάω να ντριφτάρω,θα έλεγα όμως σήμερα πάω μια βόλτα μια εκδρομή.
Γι αυτούς τους λόγους επέλεξα να έχω Ζ στην κατοχή μου .
Ούτε Ττ θα αγόραζα ποτέ ούτε slk και σίγουρα με τίποτα mx5 (ούτε για δώρο δε θα το ήθελα )
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα .

Όπως και να έχει ,καλορίζικο και να το ευχαριστηθείς ,όπως εσυ ξέρεις ,φαντάζεσαι και θες !!

nik200
23-11-23, 20:03
Deep, εδω εγω εχω ε30...σε καταλαβαινω!

nik200
24-11-23, 10:14
για να συνεχισω και λιγο στο θεμα μας..

ομολογω οτι ποτε δεν ειχα καμπριο...και σαν κλασικος ξερολας ελληναρας ειχα και λιγο την αντιληψη, μοστρα λεζα και 40αρης καμμενος χωρισμενος που του φταιν οι πτανες οι γυναικες, το κλασικο κοινο του καμπριου στην ελλαδα μας..και ενω τα παραπανω μπορει εν μερει να ειναι αληθεια ας εστιασουμε στο τι ειναι το καμπριο και οχι τι πρεσβευει για τον καθε χαζο..το καμπριο ειναι ολες οι αισθησεις στον καταγαλανο ουρανο μας και πραγματικα στην χωρα αυτη ειναι κατι το μαγικο..η ελευθερια και η ανεμελεια πραγματικα ηταν και ειναι κατι που δεν βρισκεις ευκολα και πιστεψτε με ολοι οι 40+ το εχουν σχεδον αναγκη..βλεπετε στα 40 η ζωη πραγματικα αλλαζει και δυσκολευει καθως τοτε ενηλικιωνομαστε σε αυτη τη χωρα...οσοι λοιπον δεν εχουν δοκιμασει ας παρουν ενα φιλο τους με καμπριο και να πανε ενα βραδακι ανοιξιατικο-καλοκαιρινο μια παραλιακη με 60km/h και ανοιχτη την κουκουλα..εκει πιστευω θα αναθεωρησουν πολλα...οπως αναθεωρησα και εγω!!!

και παμε και στα δικα μας..το μιατακι εχει κοινο, νεα παιδια με ορεξη και λοξα να μαθουν να οδηγουν..το αμαξι προκαλει τοσο που δημιουργει την αναγκη σε πολλους να παψουν να κοιτανε το θεαθηναι και να ασχοληθουν μαζι του..οτι γινοταν εδω και χρονια με τα ε30-ε36 γινεται με αυτα τωρα καθως εχουν κατακλυστει οι πιστες με τετοια..φτηνα στριφτερα και ευχαριστα παρεα με τα mr2 (αλλη κατηγορια βεβαια) εχουν γινει τα φτηνα παιχνιδια του μεσου οικονομικα ανθρωπου γιατι πραγματι αξιζουν...αν ειναι αυτη η επομενη γενια πετρολχεντς ας ειναι και απο τη κινα τα αμαξια..δε τρεχει μια..

Εγω δεν σας κρυβω οτι το πηρα και για να γραφω και μερικα χιλιομετρακια στην πιστα, οπου πιστευω οτι θα ειναι φανταστικο..οχι παντες, ουτε drift, ανωθευτο ελαφρυ στριψιμο και τα μυαλα στα καγκελα..καλο λαστιχακι..καλα φρενακια και φυγαμε...

The Ace
24-11-23, 12:53
Περίπου το ίδιο σκεφτόμαστε, αν και εγώ είμαι ήδη στην επόμενη δεκαετία :D Είχα πολλά αυτοκίνητα με ηλιοροφή αλλά ποτέ ανοιχτό/cabrio, οπότε ένας βασικός λόγος που σκέφτομαι τα αυτοκίνητα που ανέφερα είναι αυτό που περιγράφεις. Απλά στην περίπτωσή μου πρέπει (α) να χωράω, και (β) να είναι όσο πιο οδηγοκεντρικό γίνεται. Για τα Ζ3 έχω ακούσει και εγώ αυτά που λέτε, αλλά δεν είχα παρά μια πολύ σύντομη 10λεπτη επαφή με ένα τέτοιο πριν πολλά χρόνια, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αλλά ξέρω ότι το MX5 είναι πρακτικά ο ορισμός του οδηγοκεντρικού roadster, γι'αυτό και συνεχίζω να το σκέφτομαι, παρά τις δεδομένες δυσκολίες του...

GiannisMRE
24-11-23, 15:40
Ήμουν μεταξύ ΜΧ-5 NC και Ε46 318 Μ43.
Τελικά πήρα BMW για τους χώρους + ότι θα μπορούσα να το ανεβάσω (supercharger).
Δεν μου αρέσουν και τα κάμπριο, το κοιτούσα σε hardtop μόνο.

Νομίζω φτηνά πισωκίνητα μέχρι 300Ε τέλη δεν υπάρχουν άλλα. Άντε και Ε36 318is αλλά σπάνιο να βρείς καλό.

nik200
25-11-23, 09:17
Το μιατακι ειναι λιγο μια niche επιλογη..οπως ειπε ο deep..ολα της κατηγοριας κανουν διαφορετικα πραγματα...πχ..εχτες πηγαινα εθνικη..το αμαξι περα απο σκληρο, ειναι και θεοκοντο το δικο μ...αλλα πιστεψτε με ακομα και σε μαμα μορφη δεν ειναι και τοσο καλυτερο...ειναι ενα μικρο αυτοκινητακι, ελαφρυ για στροφοδιαδρομη-touge καλη ωρα στα ιαπωνικα..ειναι ενα παιχνιδι..για να καταλαβετε πριν χρονια ειχα παει διαδρομη κρητη με ενα τετοιο με αναρτηση και μπλοκε..ακομα και εγω στις 2 ωρες κουραστηκα..το τελειο αμαξι δεν υπαρχει..απλα πρεπει να ξερεις τι θελεις..

nik200
26-11-23, 08:59
Ξεχασα και την απολυτη επιλογη της κατηγοριας...

Honda s2000 = κοφτερο, μοτερ κοσμημα , αλλα μονο με ohlins για να γραφει χρονο και φυσικα οχι με 20 χιλιαρικα που κοστιζει ενα μετριο τετοιο τωρα...συνηθως σε τευχη οποτε φανοποια να ψαχτει εξονυχιστικα..αμα δεν κατσεις να το μαθεις, βροντηξες-ναι αυτο περιλαμβανει και σοβαρους οδηγους..

VanVIC
26-11-23, 09:58
Το ΜΧ-5 / Miata εξ'αρχής σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε για να αποτελέσει μια πιο σύγχρονη (τότε) επαναπροσέγγιση στο concept του κλασικού Roadster με την Βρετανική έννοια της υλοποίησης.
Ο προσανατολισμός της MAZDA ήταν σαφής και ξεκάθαρος, ήθελαν να προσφέρουν στο ευρύ κοινό ένα roadster με σχετικά απλή κατασκευή, αξιόπιστο αλλά πάνω απ'όλα να εστιάζει σ'αυτό που αποκαλούμε Fun-2-Drive.
Η ιστορία έγραψε οτι ο στόχος επετεύχθει.

Με την εξέλιξη του μοντέλου σε βάθος χρόνου, έγιναν βελτιώσεις σε πολλούς τομείς αλλά πάντα ο προσανατολιμσός παρέμεινε όπως αρχικά, απαράλλαχτος. RESPECT στον κατασκευαστή.
Η εταιρία ποτέ δεν το προσέφερε με specs που να "βγάζουν φωτιά στο δρόμο" με την έννοια των απόλυτων επιδόσεων, παραυτα με στοχευμένες αναβαθμίσεις σε πλαίσιο, ανάρτηση, φρένα, αλλά και μοτέρ (F/I ή/και Ν/Α upgrade) το αποτέλεσμα προσφέρει ακόμα πιο έντονες συγκινήσεις στον οδηγό του αλλά και μοιράζει "εκπλήξεις" σε αμφισβητίες.
Κι όλα αυτά, χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις κανα σπίτι για να τα φτιάξεις. Σημαντικό αυτό, ειδικά αν γίνουν συγκρίσεις με αντίστοιχες ενέργειες σε γερμανικές υλοποιήσεις όπου εκτός απο σπίτι, χρειάζεται να πουλήσεις και νεφρό για να φτάσεις κάπου.

Αναλογιζόμενος τα ανωτέρω, Νίκο μπράβο για την επιλογή σου, σου ευχομαι να το απολάυσεις όπως εσύ ξέρεις !
thumb

nik200
27-11-23, 09:39
Zoom zoom....


https://youtube.com/shorts/irc-M7rKxqM?si=iSVIL59G9xwwC-vH


https://youtu.be/igHDINmMYd4?si=Y6jbfj5CBTjyZY5Q

vagmag
01-12-23, 16:50
Zoom zoom....


https://youtube.com/shorts/irc-M7rKxqM?si=iSVIL59G9xwwC-vH


https://youtu.be/igHDINmMYd4?si=Y6jbfj5CBTjyZY5Q

Παιχνίδι !!!!!!

Να το χαίρεσαι !

Να σε ανανεώνει !

BILL007
05-12-23, 21:27
Zoom zoom....


:thumbsup::rally:

nik200
22-12-23, 10:50
και συνεχιζουμε....

Δεν υπαρχει περιπτωση αμα ασχολεισαι με αυτοκινητα να μην γνωριζεις τον gordon murray..ο τυπος περα απο τα δημιουργηματα του, mclaren f1 και gma t50, εχει και ενα στολο με 40 αμαξια στην κατοχη του..ξερετε ποσα απο αυτα υπερβαινουν τα 1000 κιλα...???? 3 αν θυμαμαι καλα...οσο λοιπον οδηγαω το μιατα που ειναι 1100 κιλα..τον θυμαμαι και συμφωνω με τη φιλοσοφια του...τι υπεροχο πραγμα η ελλειψη βαρους...ναι ναι ξερω θα πειτε παθητικη ασφαλεια και σταθεροτητα στα πολλα, το πρωτο θελει carbon και το δευτερο αεροδυναμικη..δεν πηραμε ομως μιατα να στριβουμε με 180..υπαρχουν αλλα αμαξια για να κανουν ακριβως αυτο..

Για να επιστρεψω λοιπον, τι ωραιο πραγμα το ελαφρυ...πραγματι δεν καταπονεις τιποτα..δεν θες πολυ λαστιχο, δεν θες μεγαλα φρενα, δεν θες πολυ γκαζι, αυτο λοιπον ακριβως σε μαθαινει το μιατακι...το τοσο οσο...και κρατηστε αυτη τη φραση..γιατι ισχυει και σε ολοκληρη τη ζωη...στο δρομο λοιπον πραγματι το αμαξι ξενιζει οταν το οδηγας..εχει πολυ νευρο λογω ακαμψιας σασι αλλα και ελλειψη βαρους, ειπαμε οτι αν δεν εχεις βαρος δεν χρειαζεσαι και τερμα σκληρο σασι!!!!!πραγματικα εκει που τα αλλα αμαξια λογω μαζας κυριως αρχιζουν και βρισκουν οριο..πχ..μουτρα-φευγουν με τα τεσσερα κτλ κτλ το μιατακι βραχος..του δινεις τη σωστη εντολη και αυτο το κανει αγγογυστα..προσεξτε ενα τοσο οδηγοκεντρικο αμαξι επισης στη λαθος εντολη θα κανει οτι του ειπες... δεν ειναι για αρχαριους το αμαξι οταν πιεζεις..ποσο μαλλον οταν το φορτωσεις και αλογα.. τα μιατακια μεχρι 220-230 αντε 250 αλογα ειναι το οριο τους να μπορεις να τα χαρεις σε δρομο θεωρω και εχω δει..μετα απλα θα πεταει κωλους σε καθε στροφη..

εντυπωσεις οδηγικες λοιπον...με χαλαει λιγακι το μπλοκε απο ρχ8...ειναι λιγο...και πρεπει να μεινεις πολυ στο γκαζι για να κανεις μεγαλοπρεπεις γωνιες...επισης επειδη το μπλοκε ειναι λιγο και το μπροστινο πολυ κοφτερο μπορει να βγαλει και λιγο μουτρακι αποτομο κυριως απο λαθος χειρισμο..ειπαμε ειμαστε νορμαλ ανθρωποι, οχι ο walter rehrl και κανουμε και απειρα λαθη οδηγικα καθε μερα..προσωπικα μ χει βγαλει σε καποιες περιπτωσεις, ελαχιστες τον αριθμο, αλλα δεν ειχε την φιλικοτητα του μπροστινου ενος bmw..ειναι πιο στοχοπροσηλωμενο...τωρα βεβαια διυλιζω τον κωνωπα οταν πχ..σε ενα i20n το τιμονι γυρω απο την ευθεια ειναι τελειως πλασματικο και παλι ολοι εκθειαζουν το αμαξακι...τι ψαχνεις...

Καθε βολτα λοιπον με τη μιαταρα ειναι μαγικη..μου θυμιζει παρα πολυ τα m cars σε αυτο..ειναι ενα σπουδαιο driver's car ανεξαρτητως σχολης και πιστευω οτι αξιζει να ασχοληθει κανεις...επισης θεωρω οτι σε κανει καλυτερο οδηγο..εκει που τα αλλα αμαξια ειναι στριβω τιμονι και μπαινω, το καρτακι-μιατακι θελει διορθωσεις και σου μιλαει..δυσκολα θα σε πουλησει αλλα η εμπειρια μενει και σε βελτιωνει..

nik200
10-01-24, 09:09
και προχωραμε στο θεμα φρενα και sport αμαξι...

χαζευα τις προαλλες, που αλλου στο youtube, ενα δυσμοιρο nc που ειχε πεσει στα χερακια του drift king-keichi αλλα και της παρεας του στο best motoring απο το μακρινο 2006 που παρουσιαστηκε το miata nc...ειχαν βαλει λοιπον σε μια πιστα υποτυπωδη το μιατακι και προσπαθουσαν να το driftαρουν full στοκ κανοντας μεταφορες, κατι που απαιτει εμπειρια..και που το roll του μιατα γιαυτο εχει αφεθει να ειναι τοσο πολυ...το αμαξι μπρουμουτιζε μπρος στα φρενα, στο πλαι λογω μαμα αναρτησης και αντιστρεπτικων, μεχρι και στο γκαζι καθοταν στις πισω αναρτησεις..φυσικα δεν ειναι ηλιθιοι οι μηχανικοι της mazda, απλα αφησαν τοσες μετακινησεις προκειμενου και ο απειρος οδηγος να προλαβαινει να καταλαβει τι κανει το αμαξι..εξου και το πρωτο που μειωνει αρκετα τις κλισεις στο mazda ειναι οι αντιστρεπτικες...αυτο ομως που μ εκανε αρκετη εντυπωση ειναι το πως "φορτιζει" το αμαξι στα φρενα...ε σας πληροφορω ο μονος τροπος να μεταφερει το βαρος ο drift king ηταν με πολυ φρενο..και να κανει μεταφορα απο τη μια πλευρα στην αλλη...σημειωτεον οτι τα bmw ακομα και τα m..δεν θελουν να τοποθετηθουν μονο με φρενα...αρα το μιατακι ειναι σαφεστατα πιο επιθετικα στημενο...και ακουει στο trail braking σαφως ανωτερα για τους πισταδες της παρεας μας..απο τη μια σκεφτομαι οτι καλα εκαναν γιατι το αμαξι δεν εχει την ιπποδυναμη να "μπει" και πρεπει να ακουσει με καποιον λογο, απο την αλλη αν εχεις αλογα ισως να ειναι και αχρηστο...αν και παντα ενας καλος οδηγος θα το χρησιμοποιησει..για να μην πλατιαζω θελει λιγο εξοικειωση και εμπειρια το αμαξι στα φρενα καθως γυριζει καμποσο...και ενω θα τοποθετηθει οπως του λες πρεπει να το μαθεις ελαφρως...αυτο που συζηταμε τωρα το κανουν μονο σοβαρες οδηγικες μηχανες και οχι το κασκαι ή η κορολα του γειτονα (με εξαιρεση το ae86...ή το gr86!!!)... αν ρωτατε εμενα, ειναι ενας ακομα λογος να αγαπησεις οδηγικα ενα αμαξι και ας ανεβαζει ελαφρα το βαθμο δυσκολιας!!

nik200
19-04-24, 11:04
και μια εκδρομη στο μεγαρο!!!


https://www.youtube.com/watch?v=XGUxt3YA-_I&t=17s


https://www.youtube.com/watch?v=1e_eppKesvo


https://www.youtube.com/watch?v=gLchq3F1cyE

nik200
24-04-24, 11:41
και οι εντυπωσεις...

Πρωτη φορα χρονος λοιπον και γιατι οχι..η μιαταρα εχει τα παντα οποτε αμαρτια θα ηταν να μη δοκιμασουμε και αυτο το part του μοτοσπορτ..πρωτη επαφη και με τα μεγαρα οπου ειναι μια απλα συμπαθητικη πιστα χωρις τιποτε το φοβερο..καποια μικρα τρικακια ανακαλυπτω σιγα σιγα, κυριως στα φρενα, για να γραψεις ενα καλο γυρολογιο με μια δυστυχως ποιοτητα ασφαλτου μετρια..απο την αλλη τα michelin cup 2 μονο μετρια δεν ηταν...τι λαστιχαρα θεε μ...μαλλον το καλυτερο λαστιχο που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα..το αμαξι γατζωνε και δεν ξεκουναγε..βεβαια οταν εφευγε δεν ηταν τοσο ελεγξιμο οσο με ενα πολιτικο λαστιχο..αλλα ηδη το αμαξι εστριβε παρανοιικα...δεν ειναι φουλ σλικ λαστιχα...αλλα εχουν φοβερη αισθηση και δεν πιστευω οτι απεχουν και απειρα απο ενα φουλ σλικ λαστιχο σε αποτελεσμα...προσεξτε μπορεις να τα εχεις και καθε μερα..αρκει να μην σε νοιαζει ο λιγο αυξημενος θορυβος κυλισης, το βαρος τους και οτι ειναι πιο σκληρο το αμαξι λογω "μασιφ" γομας και κατασκευης..

στην πιστα λοιπον...απο την αρχη το αμαξι ευκολα μπηκε στο 1.12 απο τους πρωτους γυρους..με ενα μεγαλο ομως μειονεκτημα για εμενα..οτι δεν ειχα μπακετ καθισμα μεσα...με το μαμα λοιπον να "πεταω" απο δω και απο κει..αναγκαστικα βγηκα με μολωπες στο ποδι....το μιατακι ηταν φανταστικο και πραγματικα το μονο που ισως θα ηθελα ειναι λιγο δυναμη ακομα..αναπολωντας το v8 μου...βεβαια σε αυτη την πιστα ενα μεγαλο και βαρυ αμαξι..ειναι οτι χειροτερο και δεν σας κρυβω οτι αυτος ειναι και κυριως ο λογος που δε το εχω βαλει...επισης τα φρενα του δεν θα αντεχαν για πλακα μεσα στα μεγαρα...οποτε ενα big brake kit..ειναι δεδομενο...σε αντιθεση λοιπον με το μιατακι που με τακακια ebc και φρενα απο ρχ8 μπορει να γυριζει ολη την ημερα...οπως και εκανε...

το χω πει και θα το ξαναπω, δεν χρειαζεσαι να εχεις αμαξι 100 χιλιαρικα για να μπεις πιστα...το αναποδο μαλλον...ενα φτηνο αμαξακι με φρενα, αναρτηση και δυο δεσιματα και μπηκες ειτε για χρονο ειτε για παντες ειτε για οτι θες..ηταν μια ημερα υπεροχη..χαρηκαμε τα αυτοκινητα..τα μαθαμε λιγακι καλυτερα..και γυρισαμε σπιτια μας με ασφαλεια..αν θα το ξανακανω..φυσικα..ειναι ενα στυλ οδηγησης που θα ηθελα να μαθω καλυτερα και να γινω πιο αρτιος οδηγος..φυσικα η αγαπη παραμενει το drift αλλα και ο χρονος εχει τη χαρη του...

υγ..η μονη παραφωνια σε ολα τα παραπανω και πραγματικα μου θυμισε εποχες αγιας μαρινας (πιστα) 2006..ηταν οι ψευτες..απο ενα μικρο γκαλοπ μονο το 10% ειπε την αληθεια για τον πραγματικο χρονο που γυριζει την πιστα..καλα μυαλα σε ολους μας....

pilot
24-04-24, 18:42
Α καλά, από παπατζιλικη άλλο τίποτα! Σαν τους κυνηγούς ένα πράγμα! Έχουμε ακούσει τόσα χρόνια πολλά όνειρα αλλά όταν έμπαινε χρονόμετρο ήταν ανάδρομος ο Ερμής μάλλον χαχα

nik200
25-04-24, 11:52
Α καλά, από παπατζιλικη άλλο τίποτα! Σαν τους κυνηγούς ένα πράγμα! Έχουμε ακούσει τόσα χρόνια πολλά όνειρα αλλά όταν έμπαινε χρονόμετρο ήταν ανάδρομος ο Ερμής μάλλον χαχα

στο drift δεν μπορεις να πεις ψεμματα..θα φανει στο βιντεο αμα δεν μπορεις να κρατησεις ενα αμαξι με το πλαι..απλα πραγματα..το καταλαβαινουν ολοι αν το εισαι τεχνικος ή οχι..αν μπορεις να το κανεις ή οχι..στο χρονο δεν ειναι ακριβως ετσι...

υγ..το τραγικο ειναι το εξης...οτι οχι μονο αυτα τα ατομα εκαναν λαθη στα δικα μ απειρα ματια (στο χρονο) αλλα δεν ηθελαν και να βελτιωθουν "καθως ηξεραν", απο τις 2 συνομιλιες που θα πιασεις μαζι τους..γηπεδικη ατμοσφαιρα σε ενα αθλημα ευγενων...ποσο λαθος....

nik200
04-07-24, 11:47
Τελικα βγαζουν μουτρα τα μχ5?

Κάποτε είχαμε μια διαφωνία με το Θωμά, κατά κοσμον Mr. Driving academy, Θωμά Παπαπασχο για τα γιαπωνεζικα vs γερμανικα (bmw) στο θεμα του στησιματος. Ο Θωμας σαν γνωστος γιαπωνεζοφιλος και φυσικα πολύ σοβαρος και ψαγμενος οδηγος τονιζε ότι τα bmw είναι υποστροφικα ενώ τα αντιστοιχα μαζντακια mx5 rx8 και αλλα ψαγμενα ιαπωνικα δεν είναι, στο τερμα οριο . Εν μερει εχει ένα δικιο καθως ακομα και διαφορα m cars που εχω την τυχη να οδηγησω όταν ησουν στο οριο της προσφυσης και μιλαμε για στριψιμο παντα, για να σε βοηθησουν ‘φορτιζαν’ λιγο μπροστα για να μην τρομαζουν κυριως τον οδηγο τους και ηθελαν λιγο τιμονι παραπανω παρα γκαζι (προσθιοκινητο στριψιμο για τους μερακληδες). Ταυτοχρονα αν ‘σανιδωνες’ το γκαζι η bmw παλι ειχε την λυση το αμαξι να αρχισει την παντα για να εχει το μουτρο ελευθερο και να κατευθυνεις με γκαζι και τιμονι πλεον..Οπως βλεπετε λοιπον η bmw παρα τα φαινομενα είναι αρκετα συντηριτικα στημενη με το κερασακι στην τουρτα τα φρενα που αν κανεις το λαθος να τα πατησεις τερμα (κοινως τρομαξεις) οδηγουν σε ηπια υποστροφη, όπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο ποστ…

Τα γιαπωνεζικα λοιπον και εχει δικιο ο Θωμας δεν είναι ετσι! Και ας παρουμε τα καλυτερα δειγματα σε πισωκινητα και μη μπλεξουμε με κανενα s2000 γιατι θα γραφω για μερες το ποσο καλος πρεπει να εισαι εσυ φιλε οδηγε!!! Ένα μχ5 λοιπον ή ένα ρχ8 και θα παω στο πιο κοντο μχ κυριως γιατι είναι πιο αποτομο, είναι σιγουρα πιο Επιθετικα στημενο από ένα bmw ακομα και m μπορω να πω. Πριν αλλα και πανω ακριβως στο οριο της προσφυσης το μαζντακι φευγει με τα 4 κατι που φυσικα δειχνει το 50-50 αυστηρα ζυγισμα αλλα και τα διπλα ψαλιδια – πολλαπλους πισω και το πολύ πολύ δεσιμο του σασι. Όλα αυτά καλα και αγια αλλα όχι για το μεσο οδηγο. Το μουτρο αν το παρακανεις θα ανοιξει πολύ και αγαρμπα, είναι τυπικο των διπλων ψαλιδιων και γιαυτο γενικα ΔΕΝ τις προτιμουσαν οι ευρωπαιοι και δη οι γαλλοι…Να με συγχωρεσετε αλλα αν κατι ξερουν οι γαλλοι είναι να στηνουν και δεν τους αρεσαν γενικα…Επισης ο κωλος φυσικα και θα γυρισει αλλα το 50-50 ζυγι δεν επιτρεπει μεγαλοπρεπεις γωνιες από σασι..τωρα αν εχεις το γκαζι κατι γινεται αλλα και παλι, παντα θα παλευεις με το τιμονι και το πλαισιο που θα προσπαθει να σε ευθυγραμμισει! Και ποια η λυση για όλα τα παραπανω????Εδω σας θελω…φτιαξαμε ένα αμαξι που στριβει αλλα απαιτει χειρουργο….πως θα βοηθησουμε λοιπον τον φιλο οδηγο…Μονο με τα φρενα, τι σας εγραφα πριν καιρο???Το μιατακι όπως και το ρχ ακουνε τερμα στο φρενο..και ετσι τοποθετουνται. Και η αποδειξη αυτου..η παρακατω ιστορια

Για οσους δεν γνωριζουν τον γιαπωνεζο πολυπρωταθλητη kazama τα παλια χρονια, πριν το 2010, ο θωμας (παπαπασχος ) τον ειχε καλεσει στην driving academy, στο ελληνικο που ηταν τοτε!! Ο kazama ηταν παλιας κοπης οδηγος που πραγματι ότι του εδινες θα πηγαινε με το πλαι..για να μη τα πολυλογω ο τυπος καταφερε και εβγαλε ολη την πιστα του θωμα με το πλαι με ένα μαμα rx8 με 3η ταχυτητα τονιζω και παρα, μα παρα πολύ φρενο και φορα…Α ναι με 18αρες και 20 κιλα ροπης όλα αυτά….ο φιλος σας γραφων το εκανε και αυτος κουτσα στραβα αλλα με ε30 με 15αρες και 30 κιλα ροπη σε 1000 κιλα..γιαυτο λοιπον αυτος είναι ο πρωταθλητης και εγω όχι!!!!!!

Πραγματι λοιπον τα μχ5 δεν βγαζουν μουτρα μεχρι που βγαζουν πολλα είναι η απαντηση στο ερωτημα μας! Όταν ομως βγαλουν μουτρα με λιγο φρενακι μπορεις να τα σωσεις, κατι που στο bmw μαλλον θελει λιγο γκαζι ακομα για να ‘ξαπλωσει’!!!!

Τι από τα δυο μ αρεσει εμενα??Και τα δυο φυσικα..και τα δυο σε διδασκουν πραγματα, και όταν ο προορισμος είναι η οδηγηση οσο πιο πολλες εμπειριες τοσο πιο καλα!!!

Υγ..Α ρε Θωμα, ειχες δικιο!!

///Maniac
09-07-24, 15:41
Nομιζω πως η παραπανω συμπεριφορα οφειλεται σχεδον εξ ολοκληρου στις αναλογιες μεταξονιου και μετατροχιου που εχουν αυτα τα 2 ''ειδη'' αυτοκινητων, καθως σε γενικες γραμμες η συμπεριφορα τους ειναι αρκετα ομοια,ειδικα εφοσον μιλαμε για ομοιως στημενα αυτοκινητα με τις αντιστοιχες βελτιωσεις σε αναρτησεις, ζαμφορ, ζαντολαστιχα, δεσιματα κλπ.
Τα bmw ειναι μακρυα και σταθεροτερα στις μεταβολες γι αυτο το λογο ακριβως, (εξου και η συγκριτικα αυξημενη υποστροφικοτητα και το περιορισμενο ''rotation''), ενω τα μχ5, σ2κ κλπ πολυ κοντυτερα και κατ αναλογια φαρδυτερα, γι αυτο ειναι πιο αποτομα στο οριο και με ταχυτερες εναλλαγες πορειας/περιστροφης.
Τελος ας μην ξεχναμε την αισθητη διαφορα σε βαρος μεταξυ των. Αφηνω εκτος συγκρισης τις εργοστασιακες τιμες ευθυγραμμισης.
Αληθεια, τι αλλαγες κανατε/θα κανατε ως κατοχοι bmw και μη, για να γινουν πιο ''πολεμικα'' τα οχηματα σας στο στησιμο τους; Ως κατοχος Ε36 σχεδον μια δεκαετια πλεον και καθως εχω δει το αμαξι σε ολα του τα σταδια απο εντελως μαμα μεχρι σχεδον τερμα στημενο τουλαχιστον σε μορφη δρομου θα με ενδιεφεραν οι αποψεις σας πανω σε αυτο.

nik200
11-07-24, 10:44
Nομιζω πως η παραπανω συμπεριφορα οφειλεται σχεδον εξ ολοκληρου στις αναλογιες μεταξονιου και μετατροχιου που εχουν αυτα τα 2 ''ειδη'' αυτοκινητων, καθως σε γενικες γραμμες η συμπεριφορα τους ειναι αρκετα ομοια,ειδικα εφοσον μιλαμε για ομοιως στημενα αυτοκινητα με τις αντιστοιχες βελτιωσεις σε αναρτησεις, ζαμφορ, ζαντολαστιχα, δεσιματα κλπ.
Τα bmw ειναι μακρυα και σταθεροτερα στις μεταβολες γι αυτο το λογο ακριβως, (εξου και η συγκριτικα αυξημενη υποστροφικοτητα και το περιορισμενο ''rotation''), ενω τα μχ5, σ2κ κλπ πολυ κοντυτερα και κατ αναλογια φαρδυτερα, γι αυτο ειναι πιο αποτομα στο οριο και με ταχυτερες εναλλαγες πορειας/περιστροφης.
Τελος ας μην ξεχναμε την αισθητη διαφορα σε βαρος μεταξυ των. Αφηνω εκτος συγκρισης τις εργοστασιακες τιμες ευθυγραμμισης.
Αληθεια, τι αλλαγες κανατε/θα κανατε ως κατοχοι bmw και μη, για να γινουν πιο ''πολεμικα'' τα οχηματα σας στο στησιμο τους; Ως κατοχος Ε36 σχεδον μια δεκαετια πλεον και καθως εχω δει το αμαξι σε ολα του τα σταδια απο εντελως μαμα μεχρι σχεδον τερμα στημενο τουλαχιστον σε μορφη δρομου θα με ενδιεφεραν οι αποψεις σας πανω σε αυτο.

πιστεψε και το 350z κανει ακριβως τα ιδια με το s2k και το mx5..οπως και τα περισσοτερα γιαπωνεζικα sport!!θεωρω οτι ειναι ενα χουι που τους εμεινε απο τα μικρα αροπα μοτερ που ειχαν παντα λογω νομοθεσιας αλλα και γενικοτερης οικονομιας της χωρας!!!
κοινως οταν δεν εχεις το γκαζι να τοποθετησεις το αμαξι ο μονος τροπος ειναι τα φρενα και το επιθετικο στησιμο γενικα!