PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφαίρεση EGR M43TU



Spyke
05-09-19, 12:29
Καλησπέρα,
Για να αποφυγω τι μαυριλα στην πολλαπλή εισαγωγής σκεφτόμουν να καταργουσα την Βαλβίδα EGR με κάποιο Aftermarket kit (deleter).
Το όχημα έχει LPG
Το έχει κανει κάποιος, έχετε άποψη επι του θέματος όπως διάφορα κατανάλωσης κλπ. Ίσως φτωχά μίγματα στα χαμηλά που μπορεί να προκύψουν.

wheelman
05-09-19, 13:00
Καλησπέρα,
Για να αποφυγω τι μαυριλα στην πολλαπλή εισαγωγής σκεφτόμουν να καταργουσα την Βαλβίδα EGR με κάποιο Aftermarket kit (deleter).
Το όχημα έχει LPG
Το έχει κανει κάποιος, έχετε άποψη επι του θέματος όπως διάφορα κατανάλωσης κλπ. Ίσως φτωχά μίγματα στα χαμηλά που μπορεί να προκύψουν.
Σε ποια EGR αναφέρεσαι?

Μήπως εννοείς την Secondary air pump που είναι για το cold start?
Αν ναι,
μπορείς να την καταργήσεις, έβγαζε για εξακύλινδρα ένα μικρό plate που βίδωνε στην βάση και την σφράγιζε.

Γιατί να το κάνεις αυτό όμως, δεν μιλάμε για Diesel...

Spyke
05-09-19, 13:44
Μάλλον μιλάμε για το ίδιο ναι, Part 11721708575 (Μπροστά από το ψευτοκάπακο).
Σκεφτόμουν αν θα έχω όφελος στη συντήρηση της πολλαπλής εισαγωγής.

wheelman
05-09-19, 14:00
Μάλλον μιλάμε για το ίδιο ναι, Part 11721708575 (Μπροστά από το ψευτοκάπακο).
Σκεφτόμουν αν θα έχω όφελος στη συντήρηση της πολλαπλής εισαγωγής.
αυτό είναι η βαλβίδα, δεν ξέρω αν θα έχεις όφελος.

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να είχα δει ποιο καθαρή εισαγωγή μετά την αφαίρεση...

Αυτό θέλεις πάντως για τάπα

https://www.ebay.co.uk/itm/623-Combination-Valve-Sekundarluftventil-Sealing-Plate-Bmwbmw-E36-E46-Z3/173813863561

Spyke
05-09-19, 14:24
Σε ευχαριστώ πολύ αυτό έψαχνα ακριβώς.
Είμαι σε σκέψεις, σου δημιούργησε άλλα προβλήματα η κατάργηση της ή αύξηση κατανάλωσης;

wheelman
05-09-19, 14:48
Σε ευχαριστώ πολύ αυτό έψαχνα ακριβώς.
Είμαι σε σκέψεις, σου δημιούργησε άλλα προβλήματα η κατάργηση της ή αύξηση κατανάλωσης;
Μην σε πάρω στον λαιμό μου για την κατανάλωση,
λογικά στα πολλά κρύα θα αργεί να ζεσταθεί το αυτοκίνητο.

Εννοείτε υπάρχει σε γνήσια..

S8N
05-09-19, 15:52
Καμία διαφορά στην κατανάλωση. Το μόνο που κάνει είναι να προσθέτει οξυγόνο κατά την κρύα εκκίνηση, ώστε να διαβάζει ο λ φτωχό μιγμα. Δεν αρκεί να ταπωσεις την κυλινδροκεφαλή, όμως. Πρέπει να απενεργοποιήσεις την ηλεκτροβαλβιδα με πρόγραμμα.

Spyke
06-09-19, 09:58
Λογικά με το πρόγραμμα δε χρειάζεται να κάνω την hardware δουλεια και τα εξοδα, τουλαχιστων για δοκιμη.
Δουλεύω με το Reighnmod? (Απο την Στρογγιλη φίσα) και INPA στον ECU (BMS) με τη μέθοδο Download Configuration, Edit, Upload. Υπάρχει και μόνιμος Datalogger στο CAN αλλά δεν έχω δεδομένα για την EGR καθολου. Υπάρχει περιπτωση να έχετε κάνα λινκ σχετικό;

wheelman
06-09-19, 10:18
Λογικά με το πρόγραμμα δε χρειάζεται να κάνω την hardware δουλεια και τα εξοδα, τουλαχιστων για δοκιμη.
Δουλεύω με το Reighnmod? (Απο την Στρογγιλη φίσα) και INPA στον ECU (BMS) με τη μέθοδο Download Configuration, Edit, Upload. Υπάρχει και μόνιμος Datalogger στο CAN αλλά δεν έχω δεδομένα για την EGR καθολου. Υπάρχει περιπτωση να έχετε κάνα λινκ σχετικό;Για να αναφέρεις την μπροστινή φύσα υποθέτω είσαι πριν τον 6/2000?

Νομίζω δεν ήταν σε όλα ενσωματωμένη η ροή της βαλβίδας πρωινής

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Spyke
06-09-19, 10:35
Για να αναφέρεις την μπροστινή φύσα υποθέτω είσαι πριν τον 6/2000?

Νομίζω δεν ήταν σε όλα ενσωματωμένη η ροή της βαλβίδας πρωινής

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Ναι και απο την μπροστινή μονο βλέπω τα modules ABS Φώτα κλπ απο την OBD στα πόδια του οδηγού μονο τον ECU (BMS42)

S8N
06-09-19, 20:54
Εγώ την κατήργησα με πρόγραμμα αλλά αποφάσισα να πετάξω και τα περιττά εξαρτήματα. Αυτά τα κωλοσωληνακια υποπιέσεων είχαν ξεραθεί τόσο που μου έμειναν στα χέρια. Μην επαναπαυθείς στην ακύρωση μέσω software, βγαλ'τα όλα να γλυτώσεις από airleaks.

S8N
06-09-19, 21:00
Ειδικά στο πίσω μέρος της κυλινδροκεφαλής, κοντά στο σημείο όπου καταλήγει το σκληρό σωληνάκι της βαλβίδας EGR, θα βρεις κάτι λαστιχένιες τάπες της πλάκας που σκίζονται με το βλέμμα. Εγώ έβγαλα θησαυρό. Η pcv ήταν καλή αλλά αφού τα έγδυσα όλα, έκανα την πατέντα γνωστή ως 02Pilot mod στα ξένα φόρα για να δημιουργήσω υποπίεση στον στροφαλοθαλαμο.