PDA

Επιστροφή στο Forum : βαψιμο κονσολας



dark knight
10-12-17, 22:04
δεδομενου ότι αγορασα ένα πανελ με κουμπια, που μεταξυ αλλων περιλαμβανουν και τον ελεγχο πιεσης ελαστικων. θα βγει το τασακι (φωτο) ώστε να τοποθετηθεί το νέο πανελ, και σκεφτηκα να το βαψω αφου με τα χρονια εχει σημαδια από μικροαντικείμενα που συνηθιζα να αφηνω επανω. μαζι με αυτό θα βγαλω και την κονσολα του χειρόφρενου για ένα φρεσκάρισμα.

εδώ θα ηθελα τις προτασεις σας για οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα... υλικα, διαδικασια κτλ

wheelman
11-12-17, 14:37
Τρίψιμο Γιάννο, πολύ τρίψιμο και μετά σπρέι κατά προτίμηση ματ και βερνίκι clear coat.

Αν οι γρατσουνιές είναι πολύ βαθιές μπορείς να περάσεις (πάλι σε σπρέι) σφραγιστικό άσταρι.


BTW
Με πλήκτρα έχεις, δεν είναι φιλετακι?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

dark knight
11-12-17, 15:57
Ηλια μπορεις να προτεινεις μαρκες απο τα υλικα;;;

Αγορασα νεο πανελ με κουμπια απο Μ3 καμπριο που ειναι πληρες και περιλαμΒανει και κουμπι ελεγχου πιεσης ελαστικων RDC

wheelman
11-12-17, 16:12
Ηλια μπορεις να προτεινεις μαρκες απο τα υλικα;;;

Αγορασα νεο πανελ με κουμπια απο Μ3 καμπριο που ειναι πληρες και περιλαμΒανει και κουμπι ελεγχου πιεσης ελαστικων RDCΌτι αντεχει η τσέπη σου φίλε...
Εγώ έφτιαξα ντουποντ με 14€ αλλά έχει και με 6€.

Το κατάλαβα, απλά η φωτό που έχεις βάλει είναι με ξεχωριστά πλήκτρα για την κάθε λειτουργία, ενώ του Μ3 είναι ένα φιλετακι που έχει όλα τα πλήκτρα πάνω.

Αν δεν έχεις ήδη φιλετο, χρειάζεσαι άλλο πλαίσιο και δη από αμάξι με οθόνη, για αυτό στο είπα.

Όσο για το rdc, αν θυμάμαι καλά θέλει καλοδιωση από το φιλέτο μέχρι την ασφάλειοθηκη και κωδικοποίηση.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

gyiama
11-12-17, 16:47
το rdc θα δουλεψει με κωδικοποιηση αναλογα το μοντελο του αυτοκινητου. αλλιως θελει πολυ ιστορια για να δουλεψει.

wheelman
11-12-17, 17:20
το rdc θα δουλεψει με κωδικοποιηση αναλογα το μοντελο του αυτοκινητου. αλλιως θελει πολυ ιστορια για να δουλεψει.Σωστα, εξαρτάται από την μονάδα dsc.
Νομίζω είναι του 2002 του Γιαννη, οπότε λογικά είναι εντάξει.



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

dark knight
11-12-17, 17:23
5/2002

gyiama
11-12-17, 17:25
λιγάκι δυσκολο αλλα μια δοκιμη θα σας πεισει. σιγουρα δουλευει απ το τελος του 03-04. πιο νωρις είναι λιγο θεμα τυχης πως θα σου κατσει

ΠΟΝΤΙΟΣ
13-12-17, 16:50
wheelman ,δυο πληροφορίες αν γίνεται: 1 . όταν λες τρίψιμο, με τι το έχεις τρίψει; 2 .το σπρέι κατ'ευθείαν στην κονσόλα ή χρειάζεται αστάρωμα;

wheelman
13-12-17, 18:02
wheelman ,δυο πληροφορίες αν γίνεται: 1 . όταν λες τρίψιμο, με τι το έχεις τρίψει; 2 .το σπρέι κατ'ευθείαν στην κονσόλα ή χρειάζεται αστάρωμα;Με Γυαλοχαρτο νερου, ξεκινάς με σχετικά χοντρό και όταν φύγει πλεον το μαλακό υλικό που είναι καλυμμένη τελειώνεις με πολύ ψιλό για να φύγουν τυχόν βαθιες γρατζουνιες.

Εγώ πχ στην κονσόλα δεν έβαλα σφραγιστικό άσταρι, έβαλα όμως στα trim γιατι πριν τα ειχα δώσει για ντύσιμο με dinoc και προφανώς ο τύπος τα είχε "αγριεψει" πριν το βάλει οπότε είχαν και βαθιές γρατσουνιές που δεν τις κάλυπτε το χρώμα και ούτε μπορούσα να τις "φερω" με το Γυαλοχαρτο.

Το Ζήτησα ως "σφραγιστικο άσταρι"
Και πράγματι όταν στεγνωσε, είχε δημιούργησει ένα κίτρινο φιλμ πάνω στα trim, το γυαλοχαρτισα και αυτό και μετά έβαψα.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

dreamer
22-10-18, 07:59
γνωριζετε καποιον βορεια ελλαδα που να κανει αυτην την δουλεια?

Dimimav
22-10-18, 12:41
γνωριζετε καποιον βορεια ελλαδα που να κανει αυτην την δουλεια?

https://www.colorglo.gr/el/auto/
Έχουν παράρτημα στην Σταυρούπολη- Θεσσαλονίκη
Πάρε τηλ να ρωτήσεις

Χρίστος
23-10-18, 14:15
Το εχω για να γεμιζει κενα σε 3d εκτυπωσεις μου και δουλευει αψογα σε αρκετα πλαστικα.
η τιμη του ειναι πολυ χαμηλη (2-3ευρω)

dreamer
24-10-18, 07:04
απο που το αγορασες?που μπορω να το βρω,σε τι ειδους καταστημα?