PDA

Επιστροφή στο Forum : 318is πατιναρει.



trifonas
03-11-17, 22:23
Καλησπερα στη παρεα μετα απο καιρο. Εχουμε στην οικογενεια η μαμα δηλ ενα 318is coupe του 94.
Σημερα μου ανεφερε η μανα μου οτι της ειπε ο μηχανικος οτι εχει προβλημα ο συμπλεκτης. Το πηρα λοιπον και το εκανα μια βολτα και οντως πατιναρει.
Εχω ξεκινησει μια αναζητηση ανταλακτικων.Απ οτι γνωριζω αναζητητω σετ δισκο πλατο.Ετσι;
Στην αναζητηση μεχρι τωρα εχω βρει καποια με αρκετη διαφορα στη τιμη.
Παραθετω το λινκ και εδω θα χρειαστω την βοηθεια σας στη καταλληλη επιλογη.
https://www.antallaktikaonline.gr/bmw/3-e36-1992/53/10151/set_symplekti

savvas bmwdakias
03-11-17, 23:40
Το αμαξι σου νομιζω φοραει sachs, η γνωμη μου ειναι να βαλεις το ιδιο.

Stunt Mike
04-11-17, 16:07
Καταρχην πρεπει να δεις ποιο βολαν φορας για να παραγγειλεις δισκοπλατο.....Καποια φορανε μονης μαζας και αλλα διπλης....

trifonas
04-11-17, 19:05
Θα πάμε δηλ μεsn; Τα Μ42Β18 δεν φοράνε στάνταρ;

Stunt Mike
04-11-17, 21:33
Οχι....Με τον αριθμο κινητηρα που εχεις,πρεπει να δεις τι φορας.....γιατι και η χρονολογια δεν το σιγουρευει

BILL007
07-11-17, 10:33
Με αριθμό πλαισίου θα έλεγα καλύτερα. Αμα πάρεις τηλ. π.χ στο Οnparts θα βρεις άκρη :original:

Stunt Mike
07-11-17, 21:36
Το ιδιο πραμα ειναι,ειτε πλαισιου,ειτε κινητηρα,στον αριθμο κινητηρα αντιστοιχουν οι κωδικοι για το αμπραγιαζ......Παρε τηλεφωνο τον Onparts και περα απο Luk-Sachs,υπαρχει και το Westlake σαν φθηνοτερη εναλλακτικη...Προτιμησε το....Οι αλλες φθηνες μαρκες,ειναι φασονιστες,ενω αυτο ειναι εργοστασιο παραγωγης σετ συμπλεκτη....

trifonas
07-11-17, 21:55
Επικοινώνησα ήδη. Είναι διπλής μάζας τελικά όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Λέω να πάω σε Luk ή sachs. Καθώς απ ότι ξέρω αυτά φοράει και εργοστασιακά. Και αφού άντεξε τόσα χρόνια επόμενο μάλλον δεν θα χρειαστει 23 ετών αισίως και τα τελευταία 10 στα χεράκια της μάνας μου. Μία χαρά άντεξε.

Dimimav
08-11-17, 09:56
ναι μεν φοραει παρομοιο εργοστασιακα αλλα δεν θα ειναι σαν το γνησιο και δεν θα αντεξει και τοσο εννοειται.
μια δεκαετια να σε βγαλει το καινουργιο μια χαρα θα εισαι

Stunt Mike
08-11-17, 22:36
Ακομα και το ιδιο ακριβως δισκοπλατο με το εργοστασιακο να ηταν,τ'αμαξι ολο δεν ειναι πλεον οπως ηταν,καθοτι ολα εχουν την φθορα τους με την παροδο του χρονου και επιβαρυνουν και την λειτουργια των υπολοιπων εξαρτηματων,που θα μπουν καινουρια....κραδασμοι απο το ιδιο μοτερ,πανω τρομπακι συμπλεκτη,διχαλα,σωληνακια συμπλεκτη κτλ ειναι ηδη φορτωμενα και επιβαρυμενα με τα χλμ της καροτσας....

trifonas
09-11-17, 10:01
ναι μεν φοραει παρομοιο εργοστασιακα αλλα δεν θα ειναι σαν το γνησιο και δεν θα αντεξει και τοσο εννοειται.
μια δεκαετια να σε βγαλει το καινουργιο μια χαρα θα εισαι
Aν αντεξει και το αμαξι τοσο καλα θα ειναι.Αν εβλεπες φωτο πως το πηρε και πως ειναι θα καταλαβεις.

Ακομα και το ιδιο ακριβως δισκοπλατο με το εργοστασιακο να ηταν,τ'αμαξι ολο δεν ειναι πλεον οπως ηταν,καθοτι ολα εχουν την φθορα τους με την παροδο του χρονου και επιβαρυνουν και την λειτουργια των υπολοιπων εξαρτηματων,που θα μπουν καινουρια....κραδασμοι απο το ιδιο μοτερ,πανω τρομπακι συμπλεκτη,διχαλα,σωληνακια συμπλεκτη κτλ ειναι ηδη φορτωμενα και επιβαρυμενα με τα χλμ της καροτσας....
Εχεις δικιο!!

BILL007
09-11-17, 10:24
ναι μεν φοραει παρομοιο εργοστασιακα αλλα δεν θα ειναι σαν το γνησιο και δεν θα αντεξει και τοσο εννοειται.
μια δεκαετια να σε βγαλει το καινουργιο μια χαρα θα εισαι

:+1:0000000000000000