PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα σε 316i 46αρι.



georgepitoo
01-04-15, 00:16
Καλησπερα.Πηρα πριν απο κανα χρονο και κατι ενα 46αρι 1895cc 316i.
Tο αυτοκινητο στην ουσια ηταν το πρωτο μου και δεν ειμαι αχαριστος.
Ισως μαθαινοντας ενιωθα οτι ζοριζεται λιγο για τα κιλα του αλλα μετα απο 1 χρονο και,,εχω μαθει μαζι του και το χω λατρεψει.Πλεον οτι αλλο αμαξι εχω οδηγησει,και πολλα πιο καινουρια δεν μου φερνουν την ικανοποιηση που εχω οταν βαζω μπρος.Δεν πεταει στα φαναρια αλλα το "ανεβασμα" του ειναι τοσο σταθερο και σιγουρο που μου αρκει για μεσα στην πολη.
Παρ ολα αυτα ψαχνω τις τελευταιες μερες για προγραμματισμο του εγκεφαλου ωστε να φτασει απο τα καπως ψοφια 106 αλογα τα λιγο περισσοτερα 118 του 318i.
Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης: 1ον που μπορω να απευθυνθω για κατι στην ουσια pre-made απο το εργοστασιο της bmw σε λογικες τιμες.
2ον που μπορω να κανω μια δυναμομετρηση.Οσο κουλο και αν ακουγεται,δεν ειμαι σε θεση να αναγνωρισω εαν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε κανει τον εν λογω προγραμματισμο και αν ελπιζω αδικα.
3ον αν εχει γινει ο προγραμματισμος,γινεται κατι extra σε ιπποδυναμη με επαναπρογραμματισμο?
4ον αν γινει οποιοσδηποτε προγραμματισμος,θα χρειαστει να αλλαξω κατι αλλο στο αμαξι το οποιο δεν εινδεικνυται να μεινει ιδιο μετα την "οποια" αυξηαη της ιπποδυναμης?

Ευχαριστω.

Christopherk
01-04-15, 00:51
Αν ασχοληθείς πας για μεγαλύτερο μοτέρ για να καταλάβεις κάποια διαφορά, αλλά μπλέκεις σε πολλά..

Για μένα δεν αξίζει να μπεις στον κόπο για remap.

georgepitoo
01-04-15, 01:51
Δεν περιμενω "θαυματα".
Θελω να εξαντλησω τις δυνατοτητες αυτου του μοτερ απλα χωρις τουρμπισματα κτλπ. στο μελλον ισως το παω για αλλο μοτερ.
Προς το παρον τα λεφτα τα θελουμε για πιο σημαντικα πραγματα.

fanisk
01-04-15, 04:05
Δεν περιμενω "θαυματα".
Θελω να εξαντλησω τις δυνατοτητες αυτου του μοτερ απλα χωρις τουρμπισματα κτλπ. στο μελλον ισως το παω για αλλο μοτερ.
Προς το παρον τα λεφτα τα θελουμε για πιο σημαντικα πραγματα.

Μεινε οπως εισαι τοτε και ασε το remap. Φα'τα καπου αλλου.

dark knight
01-04-15, 10:32
από ότι καταλαβα δεν θες και δεν περιμενεις τρελλες επιδοσεις από το μοτερ σου, απλα θες τα +10 αλογα που απεδιδε το ιδιο μοτερ ως 318. αυτή είναι η detuned εκδοση του συγκερκριμενου μοτερ 1895 ως 316 για τη γερμανικη αγορα. ρωτα σε ένα συνεργειο BMW αν μπορουν να σου περασουν το πρόγραμμα (μαμα) του 318 για το μοτερ σου και αν υπαρχουν άλλες διαφορες με το δικο σου. αν γινεται σε συμφερει και οικονομικα καθως δεν πρεπει να σου στοιχισει πανω από 50 ευρω. θα ελεγα να μην πας σε βελτιωτή που θα σου ζητησει από 250 ευρω και πανω .

wheelman
01-04-15, 10:52
Γιάννη νομίζω αλλάζει κ το έκκεντρο

BILL007
01-04-15, 12:44
Γιάννη νομίζω αλλάζει κ το έκκεντρο

Σωστός Ηλία thumb

Akis 330Ci
01-04-15, 13:51
Σε γενικές γραμμές όποια ατμοσφαιρική βελτίωση προσπαθήσεις να κάνεις σε αυτο το μοτέρ ,θα σου στοιχήσει πολύ ακριβά και στην ουσία δε θα πάρεις τίποτα.
Εκεί απλά αποφασίζεις ,εαν χρειάζεσαι πχ 50 άλογα, μπορείς είτε με λύση κομπρέσσορα/turbo για να κρατήσεις το υπάρχον μοτερ (Μ43)το οποίο είναι τέρας αξιοπιστίας, ή εαν δε σε νοιάζουν τα κυβικά να βάλεις μεγάλυτερο από τη μεγάλη γκάμα που υπάρχει.
Εγώ πχ όταν το πήρα ήταν 318ci M43 1895 118hp. Δε με κάλυπτε και το άλλαξα.

klepe
13-04-15, 13:38
Αδερφέ εγω που έχω ένα 316i e46 1600 έκανα επαναπρογραμματισμό στον εγκέφαλο πριν 3 χρόνια σχεδόν,σε Bmw Συνεργειο εξειδικευμένο.Μου έδωσε 7 άλογα και ένα κιλό ροπή.το αμάξι έφευγε στα φανάρια απίστευτα.Καμια σχέση με πριν.το κακό όμως ήταν περσι το καλοκαίρι που μου έβγαλε βλάβη και τελικά ήταν ο εγκέφαλος.Απο ότι μου είπε ένας γνωστός που πουλάει ανταλλακτικά Bmw σπάνιο το πρόβλημα για το συγκεκριμένο μοντέλο,αλλά μάλλον έφταιγε ο επαναπρογραμματισμός μου είπε.Χωρις να το θεωρώ δεδομένο εννοείται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

paganis
13-04-15, 14:16
βρες εναν εκκεντροφορo απο το m43 1,9tu κανε την αναβαθμιση στον εγκεφαλο και θα εχεις 118 μαμα αλογα.
με λιγη υπομονη θα βρεις σπασμενο μοτερ να παρεις φθηνα οτι αλλο χρειαζεσαι (να ναι καλα η disa).