PDA

Επιστροφή στο Forum : E36:Αντικατάσταση ανάρτησης & φρένων



Akis 330Ci
24-03-15, 07:26
Καλημερα σας!

Την επομενη εβδομαδα μαλλον θα παω για full full service το Ε36 sedan mpack της οικογενειας. Το αυτοκίνητο ειναι 318 με περίπου 200.000km.
Μεσα σε αυτα που πρεπει να αλλαχτουν ειναι τα 'τελειωμένα' αμορτισερ και φρένα εμπρος.
Για το θέμα των αμορτισερ εμαθα πως τα εργοστασιακα ειναι sachs και προφανως συνδιαζονται με τα πιο χαμηλα ελατήρια λόγω mpack , ή μηπως κανω λάθος; Ξερω πως αυτο με τα mpack ελατηρια ισχυει στα 46αρια.
Αυτο που θελω ειναι η νεα αναρτηση να ειναι ακριβως το ιδιο ανετη, δε θελω πιο σφιχτη, γιαυτο θα παω παλι στην ιδια sachs ή θα κοιταξω και για bilstein εαν υπαρχει τετοια επιλογη.
Τωρα για αντικατασταση επισης ειναι και τα μπροστινα φρενα με τους συμπαγεις δισκους (νομιζω 286mm) και αφου θελει νεα, σκεφτομαι να τα αντικαταστήσω με μεγαλύτερα φρένα και αεριζόμενα πιθανότατα απο μεγαλυτερο Ε36 ή εαν γινεται ευκολα απο 46αρι. Τα εμπρος φρενα απο Ε46 325 ή 330 κουμπωνουν κατευθειαν σε Ε36 ή θελουν αντάπτορες;
:warriorsmiley:

leo328
24-03-15, 08:28
Καλημερα σας!

Την επομενη εβδομαδα μαλλον θα παω για full full service το Ε36 sedan mpack της οικογενειας. Το αυτοκίνητο ειναι 318 με περίπου 200.000km.
Μεσα σε αυτα που πρεπει να αλλαχτουν ειναι τα 'τελειωμένα' αμορτισερ και φρένα εμπρος.
Για το θέμα των αμορτισερ εμαθα πως τα εργοστασιακα ειναι sachs και προφανως συνδιαζονται με τα πιο χαμηλα ελατήρια λόγω mpack , ή μηπως κανω λάθος; Ξερω πως αυτο με τα mpack ελατηρια ισχυει στα 46αρια.
Αυτο που θελω ειναι η νεα αναρτηση να ειναι ακριβως το ιδιο ανετη, δε θελω πιο σφιχτη, γιαυτο θα παω παλι στην ιδια sachs ή θα κοιταξω και για bilstein εαν υπαρχει τετοια επιλογη.
Τωρα για αντικατασταση επισης ειναι και τα μπροστινα φρενα με τους συμπαγεις δισκους (νομιζω 286mm) και αφου θελει νεα, σκεφτομαι να τα αντικαταστήσω με μεγαλύτερα φρένα και αεριζόμενα πιθανότατα απο μεγαλυτερο Ε36 ή εαν γινεται ευκολα απο 46αρι. Τα εμπρος φρενα απο Ε46 325 ή 330 κουμπωνουν κατευθειαν σε Ε36 ή θελουν αντάπτορες;
:warriorsmiley:

για τα αμορτισερ εφοσον φορας ηδη M-pack ελατηρια και δεν θες να χασεις σε ανεση πας στις εξης επιλογες.

-γνησια sachs με προδιαγραφες bmw ομως (καμια που ειναι πανακριβα (400ε μονο μπροστινα η' 700ε σετ)
- sachs advatage (μαυρη μπουκαλα με κοκκινο ταμπελακι) που ειναι η αντικατασταση στην ουσια των m-pack που βγαζει στο εμποριο η sachs.βεβαια ποιοτικα ειναι κατωτερα των γνησιων (και σαν αποδοση και σαν αντοχη) αλλα για 40-50 χιλ χλμ την κανεις την δουλεια σου.(350ε σετ η' 200-250ε μονο τα μπροστινα υπολογιζε).
-bilstein β6 κιτρινα sport η' β4 μαυρα.(πιο σκληρα τα πρωτα-πιο νορμαλ για αυτο που θες τα δευτερα).
τα μαυρα πανε 250ε τοποθετημενα περιπου (ειναι οικονομικα-δεν ξερω σαν αποδοση-αντοχη) ενω τα κιτρινα τα σπορ γυρω στα 450ε...

οσο για τα φρενα οτιδηποτε βαλεις μπροστα απο ε46 εκτος του m3 μπαινουν ατοφια χωρις μετατροπες..
επειδη το αμαξι ειναι 318 πιστευω ενα σετ αεριζομενα απο 328 ε36 (αν ο δισκος ειναι 286 αυτα φορας) και καινουργια τακακια εισαι κομπλε.δεν θες κατι μεγαλυτερο αφου ειναι 318...

6ylinder
24-03-15, 09:12
Πάντως, Sachs Advantage εμπορίου να μην βάλεις. Είναι απαράδεκτα αμορτισέρ. Ειδικά τα πίσω. Τα έχω εδώ κ 1,5 χρόνο με μ-πακ ελατήρια. Και κοπανάνε και δεν κρατάνε. Να πεις ότι κάνανε καλά ένα από τα δύο ΟΚ...
Πρόσφατα, μπήκα σε Ε36 με γνήσια μ-πακ αμορτισέρ, όπου αν κ πολυκαιρισμένα, το αυτοκίνητο δεν είχε σχέση με το δικό μου.

Ειδικά ο πίσω άξονάς μου χοροπηδάει σαν κατσίκι. Μην τα βάλεις, θα χάσεις τα λεφτά σου...και την ηρεμία σου.

Dermatis
24-03-15, 09:21
Πάντως, Sachs Advantage εμπορίου να μην βάλεις. Είναι απαράδεκτα αμορτισέρ. Ειδικά τα πίσω. Τα έχω εδώ κ 1,5 χρόνο με μ-πακ ελατήρια. Και κοπανάνε και δεν κρατάνε. Να πεις ότι κάνανε καλά ένα από τα δύο ΟΚ...
Πρόσφατα, μπήκα σε Ε36 με γνήσια μ-πακ αμορτισέρ, όπου αν κ πολυκαιρισμένα, το αυτοκίνητο δεν είχε σχέση με το δικό μου.

Ειδικά ο πίσω άξονάς μου χοροπηδάει σαν κατσίκι. Μην τα βάλεις, θα χάσεις τα λεφτά σου...και την ηρεμία σου.

Πολλα like! Eτσι ειναι οπως τα λες .......καθολου καλα!:ranting2:

leo328
24-03-15, 10:36
bilstein b4 μαυρα εχει βαλει κανεις?η τιμη τους ειναι πολυ δελεαστικη αν ειναι ανετα....thumb

Dimimav
24-03-15, 10:44
bilstein b4 μαυρα εχει βαλει κανεις?η τιμη τους ειναι πολυ δελεαστικη αν ειναι ανετα....thumb

Τα έβαλα εγω πριν μια βδομάδα σε 46αρι.
Απο άνεση ειναι σούπερ εγω προσωπικά δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω.
Λένε οτι δεν κρατάνε για πολλά χιλιόμετρα.
Ωραία και να σου πω..άλλαξα αμορτισέρ αντιπροσωπεία πριν χρονια 720¤
και άντεξαν 90.000 km.
Με τέτοια τιμη τα bilstein θα τα αλλάξω τρεις φορες και καθε τριάντα χιλιάδες χιλιόμετρα θα έχω καινουργια αμορτισέρ.!!

6ylinder
24-03-15, 10:49
Δυστυχώς τα μ-πακ ελατήρια είναι πρόβλημα ως προς τα αμορτισέρ. Θεωρητικά, τα απλά αμορτισέρ αντικατάστασης (Β4, Β6, Fsd κλπ...) δεν θα αντέξουν πολύ λόγω του μικρού χαμηλώματος των ελατηρίων, τα αμορτισέρ χαμηλώματος είναι σκληρά και είναι κ για μεγαλύτερο χαμήλωμα από το 1-1,5cm...οπότε τί μένει για να είσαι by the book;

Είτε γνήσια...είτε Μαρακάκης...

Εγώ θα πρότεινα πάντως Β6. Πρόσφατα οδήγησα ένα Ε36 με ελατήρια απλά εργοστασιακά (όχι μ-πακ) και Β6 και το αυτοκίνητα ως προς την απορρόφηση ανωμαλιών, ήταν υπέροχο και όχι τροκάνι όπως με τα Advantage.
Το αν θα τελειώσουν γρήγορα λόγω ύψους ελατηρίων....δεν ξέρω...

leo328
24-03-15, 10:57
εγω παντως θα δοκιμαζα τα μαυρα αφου ειναι ανετα και ας εβγαζα και 30 χιλ. χλμ μονο.αφου η τιμη ειναι μονο 200ε αγορα στα τετοια μου...thumb
μητσο με απλα ελατηρια και σκληρο αμορτισερ να βαλεις δυσκολα θα κοπαναει..ειδικα αμα φορας 16αρες π.χ.
εγω παντως με sachs perfomance (η σκληρη σειρα της sachs) και μ-πακ ελατηριο δεν ειχα παραπονο απο θεμα ανεσης..ηταν υποφερτο...
αλλα για αυτο που θελει ο φιλος (τιμη-ανεση) τα μαυρα bilstein ειναι καλη περιπτωση να κανει την δουλεια του....τωρα αμα εχει μαρουλι παει σε oem Και τελειωνει το θεμα...

Dimimav
24-03-15, 11:56
εγω παντως θα δοκιμαζα τα μαυρα αφου ειναι ανετα και ας εβγαζα και 30 χιλ. χλμ μονο.αφου η τιμη ειναι μονο 200ε αγορα στα τετοια μου...thumb.
Απο λάθος συννενόηση με τον μαστορα(δικο του λάθος ομως) μου τα άφησε
200¤ περασμένα με ευθυγράμμιση αν σου λεει κάτι:cheers:
Τιμη μπομπα!

Akis 330Ci
24-03-15, 12:15
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο σας! Οντως για τα sachs advantage βλεπω σχετικα χαμηλη τιμη και εκτος αυτου θεωρησα πως αυτα ειναι τα εργοστασιακα για το μοντελο μου! Εαν οντως ισχυει παντος για τα γνησια κοντα 700 ευρω, δε με συμφερει καθολου. Bilstein μαυρα οπως ειπε ο leo εχει δοκιμασει κανεις;

Φρενακια εμπρος θα κοιταξω Ε36 328 ή E46 325 ή 330 οτι βρω μεταχειρισμενο σε καλη τιμη

savvas bmwdakias
24-03-15, 13:15
Το μαυρο bilstein ειναι για πεταμα κατα την γνωμη μου. Στο E36 του πατερα μου ειχα βαλει bilstein κιτρινο χαμηλωματος με ελατηρια χαμηλωτερα απο m pack. Το αμαξι ειχε μεταμορφωθει σε σχεση με πριν. Πραγματικα ειχε παρα πολυ ωραια αισθηση , δεν το ενιωσα πουθενα να κοπαναει, δεν επερνε κλισεις στο ξεκινημα και στο φρεναδισμα. Ισως λιγο πιο σπορ η αισθηση αλλα για πρωτη φορα χαρηκα αναρτηση. Ο ξαδερφος μου ειχε τα ιδια αμορτισερ σε κουπε με m pack ελατηρια. Τωρα για διαρκεια ζωης δεν ξερω

6ylinder
24-03-15, 13:19
To κοπάνημα είναι εν τέλει υποκειμενικό για τον καθένα...για μένα Bilstein κιτρινα χαμηλώματος σε Ε36 ισοδυναμούν με σχεδόν απουσία απόσβεσης κ ανυπόφορο κοπάνημα που διαλύει σασί κ σινεμπλόκ...δεν το συζητάω σε συνδυασμό με 17άρα...

leo328
24-03-15, 13:21
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο σας! Οντως για τα sachs advantage βλεπω σχετικα χαμηλη τιμη και εκτος αυτου θεωρησα πως αυτα ειναι τα εργοστασιακα για το μοντελο μου! Εαν οντως ισχυει παντος για τα γνησια κοντα 700 ευρω, δε με συμφερει καθολου. Bilstein μαυρα οπως ειπε ο leo εχει δοκιμασει κανεις;

Φρενακια εμπρος θα κοιταξω Ε36 328 ή E46 325 ή 330 οτι βρω μεταχειρισμενο σε καλη τιμη

ειχα ρωτησει περσι αντιπροσωπεια bmw εδω αθηνα και μου ειχε πει αγορα 4 γνησια αμορτισερ για μ-πακ ε36 (ειναι ιδια 4κυλιδρα-6κυλινδρα) 770ε με φπα!το 700ε που ειπα βγαινει με εκπτωση 10% να φανταστεις...:th_Laie_67-1:

Dimimav
24-03-15, 13:23
To κοπάνημα είναι εν τέλει υποκειμενικό για τον καθένα...για μένα Bilstein κιτρινα χαμηλώματος σε Ε36 ισοδυναμούν με σχεδόν απουσία απόσβεσης κ ανυπόφορο κοπάνημα που διαλύει σασί κ σινεμπλόκ...δεν το συζητάω σε συνδυασμό με 17άρα...

Θα συμφωνήσω..το κοπάνημα ειναι εντελώς υποκειμενικό
και φυσικά το οδηγικό στυλ του καθενός ταιριάζει με διαφορετικό τύπο αμορτισέρ.

leo328
24-03-15, 13:27
Θα συμφωνήσω..το κοπάνημα ειναι εντελώς υποκειμενικό
και φυσικά το οδηγικό στυλ του καθενός ταιριάζει με διαφορετικό τύπο αμορτισέρ.

αυτο ακριβως παιδια...
για καποιον που κινειται γρηγορα γενικα μπορουν να του φανουν αχρηστα τα Bilstein τα μαυρα..
για καποιον ομως που οδηγει νορμαλ και ζηταει μονο ανεση χωρις αλλες απαιτησεις μπορει να ειναι μια χαρα.thumb

Akis 330Ci
24-03-15, 13:33
Το μαυρο bilstein ειναι για πεταμα κατα την γνωμη μου. Στο E36 του πατερα μου ειχα βαλει bilstein κιτρινο χαμηλωματος με ελατηρια χαμηλωτερα απο m pack. Το αμαξι ειχε μεταμορφωθει σε σχεση με πριν. Πραγματικα ειχε παρα πολυ ωραια αισθηση , δεν το ενιωσα πουθενα να κοπαναει, δεν επερνε κλισεις στο ξεκινημα και στο φρεναδισμα. Ισως λιγο πιο σπορ η αισθηση αλλα για πρωτη φορα χαρηκα αναρτηση. Ο ξαδερφος μου ειχε τα ιδια αμορτισερ σε κουπε με m pack ελατηρια. Τωρα για διαρκεια ζωης δεν ξερω

Δεν ειχα ποτε αυτη την αναρτηση καθως και στο 330 απο μαμα εβαλα κατευθειαν ρυθμιζομενη D2, οποτε δεν εχω την εμπειρια απο bilstein ή αντιστοιχη. Δυστυχως το κοπανημα ειναι υποκειμενικο στο καθε οδηγο..


To κοπάνημα είναι εν τέλει υποκειμενικό για τον καθένα...για μένα Bilstein κιτρινα χαμηλώματος σε Ε36 ισοδυναμούν με σχεδόν απουσία απόσβεσης κ ανυπόφορο κοπάνημα που διαλύει σασί κ σινεμπλόκ...δεν το συζητάω σε συνδυασμό με 17άρα...

Ξεχασα να αναφερω πως το 36αρι φοραει 17αρες mpack


ειχα ρωτησει περσι αντιπροσωπεια bmw εδω αθηνα και μου ειχε πει αγορα 4 γνησια αμορτισερ για μ-πακ ε36 (ειναι ιδια 4κυλιδρα-6κυλινδρα) 770ε με φπα!το 700ε που ειπα βγαινει με εκπτωση 10% να φανταστεις...:th_Laie_67-1:

Νταξει δεν υπαρχει το ποσο! Με αυτα τα λεφτα και λιγο παραπανω βαζει κανεις ρυθμιζομενη που γ@μει.

Akis 330Ci
24-03-15, 13:36
Σε γενικες γραμμες θελω κατι ακριβως στα προτυπα του εργοστασιακου χωρις να δωσω μια περιουσια! Δεν σκοπευω να θυσιαζω την ανεση με τιποτα. Το αυτοκινητο χρησιμοποιειται πιο πολυ για μεγαλες αποστασεις και κανα ταξιδι....και οχι για να στριβει σε αναβαση (τουλαχιστον οσο βριςκεται στη κατοχη του πατερα χαχαχα)

leo328
24-03-15, 14:01
αντε καλοριζικα...χεχε...(τυχαια ψαχνοντας στο car...).
https://www.car.gr/parts/view/2087723/

Akis 330Ci
24-03-15, 14:05
αντε καλοριζικα...χεχε...(τυχαια ψαχνοντας στο car...).
https://www.car.gr/parts/view/2087723/

Ποπο! Τιμή ξεφτιλέ! Να δεις που πιο λιγο θα πληρωσω την αναρτηση του Ε36 απο την αναρτηση του micra (220ευρω) πριν κανα 3μηνο!

Lambros46
24-03-15, 14:27
Ποπο! Τιμή ξεφτιλέ! Να δεις που πιο λιγο θα πληρωσω την αναρτηση του Ε36 απο την αναρτηση του micra (220ευρω) πριν κανα 3μηνο!
Και 245 τοποθετημένα https://apergissport.car.gr/parts/view/5110072/

BILLYS
24-03-15, 14:46
Για την ιστορία κολλητός με κατάστημα ευθυγραμμίσεων μου έχει πει ότι έχει πήξει η αγορά σε ιμιτασιόν ή ανακατασκευασμένα BILSTEIN.....

Vassilis ///M
24-03-15, 14:47
Για φρένα κοίτα και μία εδώ αν θέλεις να μείνεις στα ίδια νούμερα με τώρα απλά είναι αεριζόμενες για καλύτερη απαγωγή θερμότητας...

Με απλά μαθηματικά βγαίνεις στα 190+100+εργασία και ξεμπερδεύεις μια και καλή... thumbthumb

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=23711

leo328
24-03-15, 18:17
Ποπο! Τιμή ξεφτιλέ! Να δεις που πιο λιγο θα πληρωσω την αναρτηση του Ε36 απο την αναρτηση του micra (220ευρω) πριν κανα 3μηνο!

μια απο τα ιδια..:ranting2:
210ε πληρωσα πριν μια εβδομαδα τα kayaba τα μαυρα τα απλα μονο αγορα για το κορολλα...χαχαχα..:hystericalbs1:

savvas bmwdakias
24-03-15, 18:23
Για φρένα κοίτα και μία εδώ αν θέλεις να μείνεις στα ίδια νούμερα με τώρα απλά είναι αεριζόμενες για καλύτερη απαγωγή θερμότητας...

Με απλά μαθηματικά βγαίνεις στα 190+100+εργασία και ξεμπερδεύεις μια και καλή... thumbthumb

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=23711

100 ευρω πολλα δεν ειναι ρε Βασιλη για περαστικα. Ενδεικτικα εγω εβαλα στον καζακο δισκους τακακια καινουρια γυρω στα 120 ευρω 286Χ22.

Vassilis ///M
24-03-15, 18:56
100 ευρω πολλα δεν ειναι ρε Βασιλη για περαστικα. Ενδεικτικα εγω εβαλα στον καζακο δισκους τακακια καινουρια γυρω στα 120 ευρω 286Χ22.

Μα τα 100 ευρώ δεν τα συνδύασα με την εργασία!!!!!
Έκανα άθροισμα τα αποτελέσματα από τις αγγελίες που αναρτήθηκαν...

Δλδ 190 τα αμορτισέρ και 100 η αγγελία με τα φρένα του Βazil και την εργασία του μάστορα...
thumb

Stunt Mike
24-03-15, 20:07
μια απο τα ιδια..:ranting2:
210ε πληρωσα πριν μια εβδομαδα τα kayaba τα μαυρα τα απλα μονο αγορα για το κορολλα...χαχαχα..:hystericalbs1:

Θα βαλω αγγελια μου φαινεται,για οποιον ενδιαφερεται για καινουρια αμορτισερ....Θα ρωτατε να βρειτε την καλυτερη τιμη που μπορειτε και εγω θα σας τα δινω με 10% εκπτωση ακομα!!! thumb

I_MNL
24-03-15, 22:06
Στο E36 316i Luxus του 98 με 15άρες ζάντες που έχουμε στην Ελλάδα, είχα βάλει πριν χρόνια και καιρούς τα κίτρινα Bilstein χωρίς καμμιά αλλαγή στα ελατήρια.
Το αυτοκίνητο έχει οργώσει την Αγγλία, και οταν το είχα εκεί, οδηγήθηκε αρκετά άγρια για τις προδιαγραφές του. Τώρα με 300.000+ χλμ είναι πίσω στην Ελλάδα και τα αμορτισέρ είναι ακόμα ικανοποιητικά, όπως διαπίστωσα το καλοκαίρι που ήρθα και το οδήγησα.
Οπότε... thumb

VasilisG85
25-03-15, 08:59
Bilstein κίτρινα με ελατήρια χαμηλώματος ΗR φοράω εγώ.(16 άρα ζάντα)
Είναι αρκετά σκληρά, αν έχεις λακούβες εκεί που μένεις μην τα βάλεις..
Ενδεικτικά σου λέω οτι το πισω δεξιά μου έχει σπάσει (έχει πετάξει τα λάδια) δυο φορές.
τιμή για τα πίσω 150 ευρω αν θυμαμαι καλά.. για τα μπροστα δε θυμαμαιγιατι ειχα αλλάξει σκούπα όλα τότε, αμορτισερ μπρος πίσω ελατηρια και ελαστικά, συν του οτι ειχα ισιώσει και τις 4 ζάντες..
(Παλιές καλέ εποχές που τα λεφτά περισσεύανε.. χαχα)

HLIAS - E36
26-03-15, 11:59
Για φρένα φίλε μπορείς να ξεμπερδέψεις με 110-120¤ παίρνοντας δύο δαγκάνες μπροστά από 325 ή 328 E36 με καινούριους δίσκους και τακάκια και υγρά φρένων στην τιμή που σου ανέφερα (και δεν μιλάω για υλικά της πλάκας)... Το έκανε φιλαράκι μου πριν 3 βδομάδες στο 36άρι του και με άλλα 60-70¤ πήρε και για πίσω (προαιρετικά)...thumb

Akis 330Ci
26-03-15, 12:16
Αποτι έχω καταλαβει ολα τα 36αρια μεχρι το 328 φορουν δισκο 286mm με τη διαφορα οτι τα 4κυλινδρα εχουν συμπαγεις δισκους και τα 6 κυλινδρα αεριζομενους; Διορθωστε με αν κανω λαθος! Αν οχι ποιες ειναι διαφορες των φρενων του 320 325 328;

leo328
26-03-15, 12:56
Αποτι έχω καταλαβει ολα τα 36αρια μεχρι το 328 φορουν δισκο 286mm με τη διαφορα οτι τα 4κυλινδρα εχουν συμπαγεις δισκους και τα 6 κυλινδρα αεριζομενους; Διορθωστε με αν κανω λαθος! Αν οχι ποιες ειναι διαφορες των φρενων του 320 325 328;

λοιπον μερικες πληροφοριες για να καταλαβεις τι παιζει..

316+318 φοραγαν 286χ12 δισκο συμπαγες.
απο 318is μεχρι και το 328 φοραραγαν 286χ22 αεριζομενο..

το σερβοφρενο μεχρι και το m3 3λιτρο ειναι το ιδιο...(μονο στο m3 3.2 αλλαζει).

τακακια φορουσαν ολα τα ιδια ακριβως εκτος των m3..(Που εννοειται αλλαζει και ο δισκος με μεγαλυτερο νομιζω 315..).

τωρα οι δαγκανες ειναι αντιστοιχα οπως και με τους δισκους.δηλδ:
316+318 ιδιες δαγκανες.
απο 318is-328 παλι ιδιες αλλα διαφορετικες με του 316-318 λογω παχυτερων δισκων σε αυτα.

για μενα στο 318 σου:
2 δαγκανες μεταχειρο απο 318is εως 328 που ειναι ιδιες (αλλα διαφορετικες απο τις μαμα που φορας) +2 δισκους καινουργιους 286χ22 αεριζομενους (zimmerman γυρω στα 80ε-δεν ξερω αν εχουν πιο φτηνα)+τακακια textar 25-30ε (αμα δεν θελει αφηνεις πανω αυτα που φορας τωρα-ιδια ειναι)+σωληνακια υψηλης για καλυτερο πεταλ στα αποτομα φρεναρισματα+1 λιτρο υγρα φρενων για υψηλοτερες θερμοκρασιες και τελος και δεν ξαναασχολεισαι..
αυτα τα κανεις 1 φορα πακετο ειναι η γνωμη μου για να μην τρεχεις συνεχεια και κατα κυριο λογο για να μην πληρωνεις συνεχεια εργασιες...(αμα τα βαζεις λιγα-λιγα βγαινει παραπανω η εργασια απο το να τα κανεις πακετακι).thumb

Akis 330Ci
26-03-15, 13:06
Κατατοπιστικοτατος! Σε υπερευχαριστω φιλε μου! Τωρα ξερω ακριβως τι θα κανω. Θα τσεκαρω τιμες κτλ, και αν με περνει θα σου πω γιαυτο που λεγαμε. :original:

leo328
26-03-15, 13:36
Κατατοπιστικοτατος! Σε υπερευχαριστω φιλε μου! Τωρα ξερω ακριβως τι θα κανω. Θα τσεκαρω τιμες κτλ, και αν με περνει θα σου πω γιαυτο που λεγαμε. :original:

τιπτ φιλε..
εχω βρει και πηγη μαγαζι εδω αθηνα που εκτος απο δισκους (80ε τους εχει οσο σου πα) και τακακια (εκει 30ε παιζουν περιπου) σε zimmerman-textar αντιστοιχα πρεπει να εχει και δαγκανες μεταχειρο απο 328..ειδικα απο φρενα μεταχειρο εχει πολυ πραμα..αμα εχει και δαγκανες παρτα ολα απο κει να σου κανει και σκοντο...thumb
δεν τον ξερω προσωπικα αλλα εχω ψωνισει αναλωσιμα πολλες φορες απο κει και οι τιμες ειναι οκ...αμα θες κανε ερευνα αγορας και σου δινω και το τηλ. με π.μ. να παρεις και εκει να δεις τιμες...thumb

Libanner
26-03-15, 14:14
τιπτ φιλε..
εχω βρει και πηγη μαγαζι εδω αθηνα που εκτος απο δισκους (80ε τους εχει οσο σου πα) και τακακια (εκει 30ε παιζουν περιπου) σε zimmerman-textar αντιστοιχα πρεπει να εχει και δαγκανες μεταχειρο απο 328..ειδικα απο φρενα μεταχειρο εχει πολυ πραμα..αμα εχει και δαγκανες παρτα ολα απο κει να σου κανει και σκοντο...thumb
δεν τον ξερω προσωπικα αλλα εχω ψωνισει αναλωσιμα πολλες φορες απο κει και οι τιμες ειναι οκ...αμα θες κανε ερευνα αγορας και σου δινω και το τηλ. με π.μ. να παρεις και εκει να δεις τιμες...thumb

Αν θές στείλτο και σε μένα γιατί ψάχνω και εγώ για το δικό μου.

HLIAS - E36
26-03-15, 18:30
Όπως το είπε ο Λεωνίδας με τη διαφορά ότι θα θεωρούσα λίγο υπερβολή τα σωληνάκια υψηλής για το λόγο ότι το αυτοκίνητο είναι για καθημερινή χρήση όπως ανέφερε ο φίλος οπότε δεν θα καταλάβει κάπου την χρήση τους και θα μπορούσε να αποφύγει τα παραπάνω έξοδα γιατί 6 σωληνάκια που έχει το 36άρι (αν θυμάμαι καλά) δεν είναι και λίγα... Κοιτάμε λίγο και την τσέπη...thumb

leo328
26-03-15, 19:35
Όπως το είπε ο Λεωνίδας με τη διαφορά ότι θα θεωρούσα λίγο υπερβολή τα σωληνάκια υψηλής για το λόγο ότι το αυτοκίνητο είναι για καθημερινή χρήση όπως ανέφερε ο φίλος οπότε δεν θα καταλάβει κάπου την χρήση τους και θα μπορούσε να αποφύγει τα παραπάνω έξοδα γιατί 6 σωληνάκια που έχει το 36άρι (αν θυμάμαι καλά) δεν είναι και λίγα... Κοιτάμε λίγο και την τσέπη...thumb

εγω παντως στα πολλα χλμ εθνικη καθως και σε αποτομα φρενα βλεπω ηδη διαφορα οπως και 2 φιλοι μου σε ε36..
ασε που δεν χαλανε ποτε..
ενα σωληνακι να χαλασει οπως εμενα περσι που τρυπησε και εχανε υγρα και μου χε βγαλει ενδειξη στο κατραν θες 40ε με εργασια...ειδικα αμα ειναι και 20ετιας το αμαξι που ειναι και πολυκαιρισμενα αξιζει...τα αλλαζεις και ηρεμεις..δεν ειναι κατι το απογορευτικο τα 100ε...thumb

gant
26-03-15, 20:54
Όπως το είπε ο Λεωνίδας με τη διαφορά ότι θα θεωρούσα λίγο υπερβολή τα σωληνάκια υψηλής για το λόγο ότι το αυτοκίνητο είναι για καθημερινή χρήση όπως ανέφερε ο φίλος οπότε δεν θα καταλάβει κάπου την χρήση τους και θα μπορούσε να αποφύγει τα παραπάνω έξοδα γιατί 6 σωληνάκια που έχει το 36άρι (αν θυμάμαι καλά) δεν είναι και λίγα... Κοιτάμε λίγο και την τσέπη...thumb

Ηλία, γιατί 6 σωληνάκια?

HLIAS - E36
26-03-15, 21:09
Κύριε Γιώργο τόσα είναι... Μου είχε πει τότε ένας με ανταλλακτικά που είχα ρωτήσει αλλά δεν ήταν σίγουρος, θα το κοιτούσαμε αλλά τελικά δεν τα είχα αλλάξει...

gant
26-03-15, 21:58
Κύριε Γιώργο τόσα είναι... Μου είχε πει τότε ένας με ανταλλακτικά που είχα ρωτήσει αλλά δεν ήταν σίγουρος, θα το κοιτούσαμε αλλά τελικά δεν τα είχα αλλάξει...

Την προηγούμενη βδομάδα έκανα μετατροπή τα δικά μου στο 46αρι σε υψηλής πίεσης αλλά μόνο 4, 2 μπρός και 2 πίσω, γι αυτό ρωτάω.

Stunt Mike
26-03-15, 22:11
Την προηγούμενη βδομάδα έκανα μετατροπή τα δικά μου στο 46αρι σε υψηλής πίεσης αλλά μόνο 4, 2 μπρός και 2 πίσω, γι αυτό ρωτάω.

Υπαρχουν Ε36 με 6 σωληνακια(2 μπροστα και 4 πισω) οπως υπαρχουν και με 4αδα......Στην 1η περιπτωση η bmw τα πισω σωληνακια τα΄χει σε 2τμχ ανα τροχο και ενδιαμεσα την στηριξη τους...Πολλοι που τα κανουν custom,κανουν τα 2τμχ αυτα,ενα μονοκομματο...Το ιδιο πραγμα ειναι....

nikos valvetronic
26-03-15, 22:48
Εγώ θέλω να πω μπράβο σε όλους όσους απάντησαν, όλοι κατέθεσαν γνώσεις και εμπειρίες εμπεριστατωμένα και ο Άκης πήρε τις απαντήσεις του! Δεν ξέρω μ'άρεσε πολύ αν και είναι ένα τυπικό και πολυσυζητημένο θέμα τα φρένα-ανάρτηση με τέτοια θρεντ αναδεικνύεται μια από τις αξίες που έχουν τα φόρουμ.:thnx:

gant
26-03-15, 22:51
Υπαρχουν Ε36 με 6 σωληνακια(2 μπροστα και 4 πισω) οπως υπαρχουν και με 4αδα......Στην 1η περιπτωση η bmw τα πισω σωληνακια τα΄χει σε 2τμχ ανα τροχο και ενδιαμεσα την στηριξη τους...Πολλοι που τα κανουν custom,κανουν τα 2τμχ αυτα,ενα μονοκομματο...Το ιδιο πραγμα ειναι....

Μιχάλη, το ίδιο ισχύει και για τα 46αρια?

Stunt Mike
26-03-15, 23:44
Μιχάλη, το ίδιο ισχύει και για τα 46αρια?

Προσωπικα δεν εχω δει ποτε Ε46 με το συστημα των Ε36 με τα 6 σωληνακια....4αδα συνηθως....Και δεν καταλαβαινω γιατι στα Ε36 υπαρχει αυτη η διαφορα σε μερικα μοντελα της......Πχ το δικο μου εχει 6 και αλλου φιλου ιδιο ακριβως σε κοντινη χρονολογια,εχει 4αδα.....Δεν βγαζω ακρη....

leo328
27-03-15, 07:42
Προσωπικα δεν εχω δει ποτε Ε46 με το συστημα των Ε36 με τα 6 σωληνακια....4αδα συνηθως....Και δεν καταλαβαινω γιατι στα Ε36 υπαρχει αυτη η διαφορα σε μερικα μοντελα της......Πχ το δικο μου εχει 6 και αλλου φιλου ιδιο ακριβως σε κοντινη χρονολογια,εχει 4αδα.....Δεν βγαζω ακρη....

συμφωνα με ενα αρθρο που ειχα διαβασει στο turnermotorsport (ο αμερικανος με τα ανταλλακτικα bmw) ολα τα ε36 μεχρι τον 12/97 εβγαιναν με 6 σωληνακια απο το εργοστασιο ενω απο 1/98 και μετα (τα τελευταια δηλδ) με 4 μονο οπως και τα ε46...

leo328
27-03-15, 07:54
αλλα και παλι αμα δεν το σηκωσεις να τα δεις ποσα ειναι ποτε μην εισαι σιγουρος...thumb

Akis 330Ci
03-04-15, 17:53
Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το αυτοκίνητο μετά απο full service , αλλαγη των αναρτησεων όπως είχα πει, και 2-3 πραγματακια που ήθελε ακόμη όπως τρομπα νερού, ιμάντες και φλάτζες. Ενώ πήρα απο ένα φίλο δαγκάνες για αεριζόμενα φρένα, θα τα τοποθετήσω το επόμενο χρονικό διάστημα, λόγω υψηλού κόστους όλων των παραπάνω.
Στη αλλαγή αμορτισέρ διαπιστώθηκαν:

-Ξεχαρβαλωμένα bump stops αναρτήσεων , και λόγω αυτών τα αμορτισερ ήταν σε ΥΠΕΡαθλία κατάσταση.Αντικαταστάθηκα τελικά με KAYABA και καινούργια bump stops και σε πρώτη επαφή είμαι ικανοποιημένος, η απόσβεση λειτουργει τελεια και δεν κάνει θόρυβο ο οποίος πριν οφειλοταν στα σπασμενα bump stops.
Το αυτοκίνητο σηκώθηκε ένα τσακ οπως είχε πέσει από τις χαλασμένες αναρτήσεις και είναι μια χαρά. :thumbsup:
--------------------------------------------------------------


Γυρνόντας λοιπόν σπίτι με χαρά, ένα πρόβλημα έκανε την εμφάνιση του. :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:
Μιλάω για την κλειδαριά της μίζας,το κλειδί που έφερνε τρελά μέσα της, ώσπου τελικά να σκαλώσει με αναμένα λαμπάκια, να μη κουνιέται καθόλου και να αναγκαστω να βγάλω το πόλο της μπαταρίας για να μην μείνει με αναμένα λαμπακια. Μετέφερα το πρόβλημα μου στο ήδη υπάρχον thread με το συχνο αυτό πρόβλημα στα Ε36. Σας παρακαλώ όσοι γνωρίζεται το πρόβλημα απαντήστε εκει.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=18371

messie314
02-08-15, 13:44
εγω παντως σε ενα 318ι ε36 καμπριο εβαλα δισκοπλακες brempo 57ευρω και τακακια τις textar 25 ευρω και ειμαι απολυτητα ευχαριστημενος το μονο θεμα που ειχα ηταν στην αρχη οτι για να στρωσουν εκανα καμια 150χλμ κατα τα αλλα μια χαρα.οσο για αναρτηση ειχα bistein κιτρινα και ελατηρια χαμηλωματος και ελαφρως καμπερομενο το αυτοκινητο πραγματικα ηταν τρενο περισυ αναγκαστηκα τα αλλαξα λογω οτι εβρισκα στο παρκιγκ μου και εβαλα μια ρυθμιζομενη 220ευρω μπορει να εχει καλυτερη ανεση αλλα δε στριβει οπως εστριβε