PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με λαμπάκια πλαφονιέρας



Nikos320
15-02-15, 22:10
Από χθες το βράδυ παρατήρησα ότι ενώ το αυτοκίνητο είναι σβηστό μετά από λίγη ώρα τα λαμπάκια στην πλαφονιέρα αναβοσβήνουν μόνα τους, σε μια ώρα μέσα μου το έκανε 3 φορές, τα λαμπάκια είναι από το group buy που κάναμε, 90 % πιστεύω φταίνε τα λαμπάκια, υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να φταίει???Αν δεν βρω άκρη θα βάλω πάλι τα παλιά για να δω αν το κάνει…

A8hnaios
15-02-15, 22:19
Το κανουν και τα φωτα πορειας και τα φωτα στο καντραν?

Nikos320
16-02-15, 01:34
Το κανουν και τα φωτα πορειας και τα φωτα στο καντραν?

Όχι μόνο τα φώτα της πλαφονιέρας...

Nikos320
17-02-15, 19:33
Κανένας δεν ξέρει???

nikos bob
17-02-15, 19:38
Ekτονωση στατικου ηλεκτρισμου για τα led einai σιγουρο.
Δοκιμασε να κανεις ένα ρεσετ μπαταριας, βγαζοντας τον πολο για κανα λεπτο και να ποφορτισουν οι πυκνωτες παντου .

mark e92
17-02-15, 20:21
Να βγάλεις τα led...

mark e92
17-02-15, 20:22
Ekτονωση στατικου ηλεκτρισμου για τα led einai σιγουρο.
Δοκιμασε να κανεις ένα ρεσετ μπαταριας, βγαζοντας τον πολο για κανα λεπτο και να ποφορτισουν οι πυκνωτες παντου .

Και δεν θα το ξανακάνει;

gyiama
17-02-15, 20:23
κάθε καποια δευτερόλεπτα το αυτοκινητο οσο είναι σβηστο κανει ελεγχο ολες τις λαμπες στελνοντας μια πολυ μικρη στιγμιαία ταση .αυτό συμβαινει μεχρι να μπει σε κατασταση ηρεμιας οπου κοβει το ρευμα από παντου. όταν αλλαξεις τις λαμπες με led λογω ότι το led χρειαζεται πολύ μικρη ταση ώστε να αναψει, φλασαρουν. αντίθετα με τις κανονικες λαμπες πυρακτώσεως δεν προλαβαινει να θερμανθει-πυρωσει το συρμα μεσα οποτε δεν είναι ορατο στο ματι ότι αναβουν. δεν εχει κατι το αυτοκινητο σου, τα led φταινε

nikos valvetronic
17-02-15, 20:51
Έτσι είναι και εγώ είχα βάλει led στα φωτάκια τις πινακίδας και ενώ κλείδωνα το αμάξι μέναν αναμένα μέχρι να κόψει το γενικό ρελέ το ρεύμα μετά από 15-20 λέπτα.

mark e92
17-02-15, 21:40
κάθε καποια δευτερόλεπτα το αυτοκινητο οσο είναι σβηστο κανει ελεγχο ολες τις λαμπες στελνοντας μια πολυ μικρη στιγμιαία ταση .αυτό συμβαινει μεχρι να μπει σε κατασταση ηρεμιας οπου κοβει το ρευμα από παντου. όταν αλλαξεις τις λαμπες με led λογω ότι το led χρειαζεται πολύ μικρη ταση ώστε να αναψει, φλασαρουν. αντίθετα με τις κανονικες λαμπες πυρακτώσεως δεν προλαβαινει να θερμανθει-πυρωσει το συρμα μεσα οποτε δεν είναι ορατο στο ματι ότι αναβουν. δεν εχει κατι το αυτοκινητο σου, τα led φταινε

Εγώ το έλυσα το πρόβλημα με μια αντίσταση. Παρόλο που είχα και canbus.

zaharias
17-02-15, 21:51
Έτσι είναι και εγώ είχα βάλει led στα φωτάκια τις πινακίδας και ενώ κλείδωνα το αμάξι μέναν αναμένα μέχρι να κόψει το γενικό ρελέ το ρεύμα μετά από 15-20 λέπτα.

Κι εμενα ετσι κανει Νικο αρκετα χρονια τωρα, χωρις κανενα προβλημα.. τα χω περιπου απο το 2010 στη πινακιδα αν θυμαμαι..

Το μονο θεμα που εχω, ειναι με τα led στην καμπινα, αμα βαλω μπροστα με τη πορτα ανοιχτη σβηνουν.. μετα πρεπει να κλεισω τη πορτα και μολις σβησω τη μηχανη και ξαναβαλω μπροστα, αναβουν.. Αν κλεισω τη πορτα περιμενω 2-3 δευτερολεπτα και μετα γυρισω το διακοπτη για 2-3 δευτερολεπτα στη 1η σκαλα και μετα στη 2η μεχρι να σβησουν τα λαμπακια και να βαλω μπροστα, τοτε ολα οκ, αναβουν μια χαρα..

Nikos320
17-02-15, 22:03
Αρχικά ευχαριστώ όλους για την βοήθεια,τι προτείνετε να τα βγάλω υπάρχει κίνδυνος να συμβεί κάτι?π.χ ένα βραχυκύκλωμα ή να τα αφήσω και δεν τρέχει κάτι?

Χρίστος
17-02-15, 22:37
Το μονο θεμα που εχω, ειναι με τα led στην καμπινα, αμα βαλω μπροστα με τη πορτα ανοιχτη σβηνουν.. μετα πρεπει να κλεισω τη πορτα και μολις σβησω τη μηχανη και ξαναβαλω μπροστα, αναβουν.. Αν κλεισω τη πορτα περιμενω 2-3 δευτερολεπτα και μετα γυρισω το διακοπτη για 2-3 δευτερολεπτα στη 1η σκαλα και μετα στη 2η μεχρι να σβησουν τα λαμπακια και να βαλω μπροστα, τοτε ολα οκ, αναβουν μια χαρα..
τι πινεις ? ? :th_Laie_67-1:

:facepalm::facepalm:

zaharias
17-02-15, 22:40
τι πινεις ? ? :th_Laie_67-1:

:facepalm::facepalm:

Αλλο φρουτο...!!!!

Τι προτεινεις..???

:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Χρίστος
17-02-15, 22:48
Αρχικά ευχαριστώ όλους για την βοήθεια,τι προτείνετε να τα βγάλω υπάρχει κίνδυνος να συμβεί κάτι?π.χ ένα βραχυκύκλωμα ή να τα αφήσω και δεν τρέχει κάτι?
Τα λεντ ειναι πιο ευαισθητα απο τις απλες λαμπες και γιαυτο τα βλεπεις.
Το μονο που θα παθεις ειναι να καουν καποια στιγμη....
Τωρα δε ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα να ρυθμιστει το αμαξι να πεφτει σε "υπνο" νωριτερα οποτε να μν εχεις το τσεκ του ρευματος και το φλας των λαμπων.

Nikos320
17-02-15, 22:51
Τα λεντ ειναι πιο ευαισθητα απο τις απλες λαμπες και γιαυτο τα βλεπεις.
Το μονο που θα παθεις ειναι να καουν καποια στιγμη....
Τωρα δε ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα να ρυθμιστει το αμαξι να πεφτει σε "υπνο" νωριτερα οποτε να μν εχεις το τσεκ του ρευματος και το φλας των λαμπων.

Χρίστο να καούν τα λεντάκια μικρό το κακό,τπτ χειρότερο φοβόμουν μην συμβεί. Απλά τόσο καιρό δεν το είχα παρατηρήσει και μ φάνηκε πολύ περίεργο.

mark e92
18-02-15, 10:34
Αρχικά ευχαριστώ όλους για την βοήθεια,τι προτείνετε να τα βγάλω υπάρχει κίνδυνος να συμβεί κάτι?π.χ ένα βραχυκύκλωμα ή να τα αφήσω και δεν τρέχει κάτι?

Γεφύρωσε μια αντίσταση και είναι οκ .

Lefterisk
18-02-15, 12:15
με λεντακια σε πλαφονιερες μπρος-πισω εγω, μετα απο ολοκληρο 6μηνο και χωρις κανενα μα κανενα προβλημα σε ολο αυτο το διαστημα, εχασα τον φωτισμο σε σχεδον ολα τα πληκτρα μεσα στην καμπινα, ειτε ηταν διακοπτες παραθυρων, ειτε τιμονιου ειτε r/cd ενω οι πλαφονιερες φωτιζαν κανονικα.
αφου το εψαχνα για κανα διμηνο να καταλαβω τι εφταιγε αποφασισα να βγαλω τα λεντακια που ειχα τοποθετησει πριν απο 6+2=8μηνες απο το συμβαν απωλειας φωτισμου πληκτρων και να ξανατοποθετησω τις μανισιες λαμπιτσες...
Τελικα με παραλληλο ρεσετ στην μπαταρια (αυτο το δοκιμαζα σε ολο το 2διμηνο που ψαχνομουν) ολα επανηλθαν κανονικοτατα.
Μυστήριαι αι βουλαί του...canbus... (αυτο το αναφερω κυριως οτι το συστημα εφαγε φλασια μετα απο ολοκληρο 6μηνο κανονικης λειτουργιας)

Nikos320
18-02-15, 14:03
με λεντακια σε πλαφονιερες μπρος-πισω εγω, μετα απο ολοκληρο 6μηνο και χωρις κανενα μα κανενα προβλημα σε ολο αυτο το διαστημα, εχασα τον φωτισμο σε σχεδον ολα τα πληκτρα μεσα στην καμπινα, ειτε ηταν διακοπτες παραθυρων, ειτε τιμονιου ειτε r/cd ενω οι πλαφονιερες φωτιζαν κανονικα.
αφου το εψαχνα για κανα διμηνο να καταλαβω τι εφταιγε αποφασισα να βγαλω τα λεντακια που ειχα τοποθετησει πριν απο 6+2=8μηνες απο το συμβαν απωλειας φωτισμου πληκτρων και να ξανατοποθετησω τις μανισιες λαμπιτσες...
Τελικα με παραλληλο ρεσετ στην μπαταρια (αυτο το δοκιμαζα σε ολο το 2διμηνο που ψαχνομουν) ολα επανηλθαν κανονικοτατα.
Μυστήριαι αι βουλαί του...canbus... (αυτο το αναφερω κυριως οτι το συστημα εφαγε φλασια μετα απο ολοκληρο 6μηνο κανονικης λειτουργιας)

Τέτοια βλέπω και με ζώνουν μαύρα φίδια....

mark e92
18-02-15, 14:16
Βάλε τα λαμπάκια του να ησυχάσεις...

Nikos320
18-02-15, 14:18
Βάλε τα λαμπάκια του να ησυχάσεις...

χαχαχαχα στο τέλος αυτό θα κάνω Μάρκο.

Lefterisk
18-02-15, 14:33
νικο σκεψου οτι εμενα εμφανιστηκε αυτο μετα απο 6 μηνες απροβληματιστης λειτουργιας.. κ μετα απο παρα μα παρα πολυ ψαξιμο σε φορουμ εξωτερικου βρηκα κατι περιπου αντιστοιχο με το δικο μου προβλημα. παντως, ουσιαστικα δεν εγινε καποια ζημια. κατα την βραδινη οδηγηση ειχα θεματα γτ δεν εβρισκα κανενα κουμπι στην σκοτεινη καμπινα. ευτυχως ομως ειχα κανονικο εξωτερικο φωτισμο (αφου προφανως κ ειναι αλλο κυκλωμα) κ αθως επισης κ φωτισμο σε οργανα καντραν και σε οθονη r/cd (οχι ομως στα κουμπια του οπως προεγραψα)

Nikos320
18-02-15, 15:46
νικο σκεψου οτι εμενα εμφανιστηκε αυτο μετα απο 6 μηνες απροβληματιστης λειτουργιας.. κ μετα απο παρα μα παρα πολυ ψαξιμο σε φορουμ εξωτερικου βρηκα κατι περιπου αντιστοιχο με το δικο μου προβλημα. παντως, ουσιαστικα δεν εγινε καποια ζημια. κατα την βραδινη οδηγηση ειχα θεματα γτ δεν εβρισκα κανενα κουμπι στην σκοτεινη καμπινα. ευτυχως ομως ειχα κανονικο εξωτερικο φωτισμο (αφου προφανως κ ειναι αλλο κυκλωμα) κ αθως επισης κ φωτισμο σε οργανα καντραν και σε οθονη r/cd (οχι ομως στα κουμπια του οπως προεγραψα)

Για εμένα που είμαι άρρωστος με το αμάξι κάτι τέτοιο θα με έκανε να αυτοκτονούσα αφού πρώτα έβρισκα και καθάριζα τον κινέζο που πείραμε τα led....χαχαχαχαχααχ

nikos bob
18-02-15, 18:22
μπορεις να βαλεις και τα ακριβωτερα led που δεν κανουν τετοια κολπα και είναι με εσωτερικο κύκλωμα και αντισταση μεσα στη φουσκιτσα τους και δεν εχεις πρόβλημα.
Υπαρχουν και τα option της ''μαμας''.

Εγω τα'χω δουλεψει αυτά τέσσερα χρονια και δεν εχουν βγαλει ουτε τσεκ ουτε πρόβλημα....εχουν τα τρίδιπλα -τετράδιπλα λεφτα βεβαια, καμια σχεση με τις κινεζιες του κιλου.

mark e92
18-02-15, 20:24
μπορεις να βαλεις και τα ακριβωτερα led που δεν κανουν τετοια κολπα και είναι με εσωτερικο κύκλωμα και αντισταση μεσα στη φουσκιτσα τους και δεν εχεις πρόβλημα.
Υπαρχουν και τα option της ''μαμας''.

Εγω τα'χω δουλεψει αυτά τέσσερα χρονια και δεν εχουν βγαλει ουτε τσεκ ουτε πρόβλημα....εχουν τα τρίδιπλα -τετράδιπλα λεφτα βεβαια, καμια σχεση με τις κινεζιες του κιλου.

Ειχα πάρει απο την Ledmania και τα ίδια προβλήματα .

nikos bob
18-02-15, 20:37
Δεν μιλαμε για τα ιδια, η κάθε μια φουσκιτσα η δικη μου ειχε κανα 20αρικο, αλλα τα εδωσα μια φορα και τελος.

Lefterisk
18-02-15, 21:20
νικο bob αν θες, δωσε περισσοτερες πληροφοριες, ετσι για να υπαρχει στα υποψιν

wheelman
18-02-15, 21:38
νικο bob αν θες, δωσε περισσοτερες πληροφοριες, ετσι για να υπαρχει στα υποψιν

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/02/ddvc-1.png
Εδώ (https://bmwfans.info/parts-catalog/63122212788)είσαι Λευτέρη, έχει και πακέτα με λιγότερες λάμπες(4 ή 2)

Lefterisk
18-02-15, 21:43
χμ, πολλα τα $$$...ελεγα για εκτος δικτυου τί δοκιμασμενα παιζουν..

Nikos320
19-02-15, 01:08
μπορεις να βαλεις και τα ακριβωτερα led που δεν κανουν τετοια κολπα και είναι με εσωτερικο κύκλωμα και αντισταση μεσα στη φουσκιτσα τους και δεν εχεις πρόβλημα.
Υπαρχουν και τα option της ''μαμας''.

Εγω τα'χω δουλεψει αυτά τέσσερα χρονια και δεν εχουν βγαλει ουτε τσεκ ουτε πρόβλημα....εχουν τα τρίδιπλα -τετράδιπλα λεφτα βεβαια, καμια σχεση με τις κινεζιες του κιλου.

Το εσωτερικό πακέτο γύρω στα 60 ευρώ μου είχε πάει,δεν το λες και τσάμπα για λεντ.

mark e92
19-02-15, 09:38
Το εσωτερικό πακέτο γύρω στα 60 ευρώ μου είχε πάει,δεν το λες και τσάμπα για λεντ.

Πόσα led έχεις αλλάξει;

Nikos320
19-02-15, 10:53
2 στα πόδια,2 πλακετίτσες κεντρικές στις πλαφονιέρες και 4 για τα μικρά φώτα στις πλαφονιέρες.