PDA

Επιστροφή στο Forum : Ambulance



Nino
14-01-15, 19:48
πως αντιδρουν οι οδηγοι στη γερμανια στη σειρηνα ασθενοφορου..



https://www.youtube.com/watch?v=02Ak1eIyj3M

GiorgosT
14-01-15, 19:52
Μιας και ειναι κατοικος Γερμανιας εχω τυχει πολλα τετοια περιστατικα με ασθενοφορα, πυροσβεστικες και αστυνομιες...Ειναι υποχρεωτικο οτι κινειται επανω στον δρομο να κανει στην ακρη και να αφησει χωρο, πολυ χωρο ομως, σε αυτα τα οχηματα...Να σκεφτεις οτι μεσα σε 10 λεπτα πρεπει να ειναι σε οποιοδηποτε σημειο κληθει το ασθενοφορο η πυροσβεστικη...

KalpasM3
14-01-15, 20:09
Είναι σίγουρα θέμα παιδείας και νοοτροπίας γενικότερα, μιας νοοτροπίας που τα τελευταία χρόνια σε μεγάλο βαθμό την έχουμε υιοθετήσει και εμείς σε αντίστοιχες περιπτώσεις.....

GiorgosT
14-01-15, 20:15
Σιγουρα ειναι θεμα παιδειας...Αλλα δεν ειναι μονο αυτο...Υπαρχουν και λυσεις για αυτους που δεν εχουν παιδεια και ανθρωπια...Εαν, δεν κανεις στην ακρη ενω εχεις ακουσει σειρηνα ασθενοφορου για παραδειγμα, γινεται καταγγελια απο τον οδηγο του ασθενοφορου...Και εφοσον γινει η καταγγελια αυτη γινεται δικαστηριο με συνεπειες προστιμο, ποντους διπλωματος και ισως αφαιρεση διπλωματος...Και τα χειροτερα δεν ηρθαν...Αν ο ασθενης καταληξει και δεν τον προλαβουν εισαι υπετειος για τον θανατο του...Γερμανια φιλε...Αν θες κανε μαγκια...Αποψη μου ειναι οτι σε καποια θεματα ειναι υπερσωστοι...

KalpasM3
14-01-15, 20:16
Σιγουρα ειναι θεμα παιδειας...Αλλα δεν ειναι μονο αυτο...Υπαρχουν και λυσεις για αυτους που δεν εχουν παιδεια και ανθρωπια...Εαν, δεν κανεις στην ακρη ενω εχεις ακουσει σειρηνα ασθενοφορου για παραδειγμα, γινεται καταγγελια απο τον οδηγο του ασθενοφορου...Και εφοσον γινει η καταγγελια αυτη γινεται δικαστηριο με συνεπειες προστιμο, ποντους διπλωματος και ισως αφαιρεση διπλωματος...Και τα χειροτερα δεν ηρθαν...Αν ο ασθενης καταληξει και δεν τον προλαβουν εισαι υπετειος για τον θανατο του...Γερμανια φιλε...Αν θες κανε μαγκια...Αποψη μου ειναι οτι σε καποια θεματα ειναι υπερσωστοι...

Συμφωνώ και επαυξάνω !!!

katsaraios
14-01-15, 20:31
Και παλι λαθος ειναι η αντιδραση των περισσοτερω και του οδηγου του ασθενοφορου...
Μετα το 2.13' μολις καταλαβαινουν οτι υπαρχει η ΛΕΑ και κανονικα αν σταματουσαν αριστερα ολοι θα εφτανε πολυ πιο γρηγορα !!!
Ειναι απο τα βασικα που μαθαινουν και το εχω ζησει σε autobahnn με ατυχημα ,οπου περνουσε αστραπη δεξια το ασθενοθορο ειναι να αφηνουν ελευθερη αυτη την λωριδα εκτακτης αναγκης.

GiorgosT
14-01-15, 20:33
Ναι εχεις δικιο απο δεξια κανονικα παει πιο γρηγορα...Αλλα και παλι θελω να καταληξω στο οτι κανουν στην ακρη ακομα και μεσα σε πολεις...

A8hnaios
14-01-15, 20:45
πως αντιδρουν οι οδηγοι στη γερμανια στη σειρηνα ασθενοφορου..


Πυροσβεστικο μου φαινεται...

Nikos!
14-01-15, 22:33
Ambulance :original:

120ie87
14-01-15, 23:08
Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανέναν να οδηγεί ασθενοφόρο με ασθενή σε έκτακτη ανάγκη σε δρόμο με κίνηση.

Τα συναισθήματα είναι ανάμικτα καθώς κάποιοι κάνουν άκρη αμέσως και κάποιοι άλλοι απλά αδιαφορούν.

aristent
15-01-15, 06:49
Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανέναν να οδηγεί ασθενοφόρο με ασθενή σε έκτακτη ανάγκη σε δρόμο με κίνηση.

Τα συναισθήματα είναι ανάμικτα καθώς κάποιοι κάνουν άκρη αμέσως και κάποιοι άλλοι απλά αδιαφορούν.

ας δουμε και ενα ελληνικο βιντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=x7Wk4yOIgBA

Bitz
15-01-15, 13:24
Εγω δεν βλεπω και τρομακτικες διαφορες στην συμπεριφορα των οδηγων μεταξυ τω δυο video.Στο ελληνικο βλεπω οτι οπου μπορουσαν να πανε... πηγανε με εξαιρεση στο 2.15 που καθυσταρησαν λιγο Στο Γερμανικο δεν μου κολλαει καλα, το ποσο γρηγορα και απο ποσο μακρυα ακουγαν το ασθενοφορο και ηταν ολοι παρατεταγμενοι αριστερα και δεξια(ψιλοστημενο μου κανει η ειχαν ειδοποιοηθει ολοι πολυ νωριτερα)επισης ειναι σε δρομο ταχειας κυκλοφοριας που εκει ειναι ευκολοτερο λογο χωρου να ανοιξεις τον δρομο.Ανεβα τωρα την Αλεξανδρας σε ωρα αιχμης που ολα ειναι σταματημενα να δουμε που θα πανε τα αυτοκινητα ωστε να ανοιξει ο δρομος.

Ptboul
15-01-15, 13:30
Έγραψες ακριβώς ότι ήθελα να γράψω.

ntinos
15-01-15, 14:12
Επισης !

Μαλιστα, βλεπω πως μια χαρα εχουν αραξει πανω στην ΛΕΑ...

GiorgosT
15-01-15, 16:54
Εγω δεν βλεπω και τρομακτικες διαφορες στην συμπεριφορα των οδηγων μεταξυ τω δυο video.Στο ελληνικο βλεπω οτι οπου μπορουσαν να πανε... πηγανε με εξαιρεση στο 2.15 που καθυσταρησαν λιγο Στο Γερμανικο δεν μου κολλαει καλα, το ποσο γρηγορα και απο ποσο μακρυα ακουγαν το ασθενοφορο και ηταν ολοι παρατεταγμενοι αριστερα και δεξια(ψιλοστημενο μου κανει η ειχαν ειδοποιοηθει ολοι πολυ νωριτερα)επισης ειναι σε δρομο ταχειας κυκλοφοριας που εκει ειναι ευκολοτερο λογο χωρου να ανοιξεις τον δρομο.Ανεβα τωρα την Αλεξανδρας σε ωρα αιχμης που ολα ειναι σταματημενα να δουμε που θα πανε τα αυτοκινητα ωστε να ανοιξει ο δρομος.
Οταν γινεται ατυχημα η οτιδηποτε αλλο σοβαρο στην Γερμανια, ειδοποιουν ολους τους οδηγους για το τι γινεται...Δηλαδη ακους το cd σου ομορφα και ωραια και κοβετε σαν εκτακτο δελτιο...Και ετσι εισαι ενημερομενος για το τι συμβαινει μπροστα σου, εκει που δεν βλεπει το ματι...

ntinos
15-01-15, 17:04
Ακους CD και κοβεται αυτοματως για να ακουσεις ραδιο?

Αν ειναι κλειστο, τι γινεται?

fanisk
15-01-15, 17:19
Ακους CD και κοβεται αυτοματως για να ακουσεις ραδιο?

Αν ειναι κλειστο, τι γινεται?

Κανεις το προβατο. Βλεπεις τους υπολοιπους και ακολουθεις :th_Laie_67-1:

kostas 325
15-01-15, 17:32
Ακους CD και κοβεται αυτοματως για να ακουσεις ραδιο?

Αν ειναι κλειστο, τι γινεται?
Ανοίγει αυτόματα.... Γερμανία φίλε... [emoji12]

GiorgosT
15-01-15, 18:03
Κοβετε αυτοματος για να σε ενημεροσει για τυχον ατυχηματα η παγο στον δρομο η εστω κ ενα τασι να υπαρχει...Θα σε ενημεροσει για να προσεχεις...Αν ειναι κλειστο δεν ξερω τι γινεται...παντως εχει κουμπι απενεργοποιησης αλλα αν ανεβαινεις autobahn καλο θα ειναι να το εχεις ανοιχτο...

GiorgosT
15-01-15, 18:11
Αν και καποιες φορες σου σπαει τα νευρα γιατι δυναμωνει η ενταση αυτοματα, ειναι καλο γιατι αποφευγεις πολλες φορες την πολυ κινηση...Για παραδειγμα εγω εχω αποφυγει 30 και 50χλμ κινησης βγαινοντας απο αλλη εξοδο αφου το ειχα ακουσει ειδη απο το ραδιο...

Nino
15-01-15, 18:57
οπως και να εχει οφειλουμε να παραδεχτουμε χωρις να εξεταζουμε αν ειναι καλο ή κακο... οτι και ποιο πειθαρχημενοι ειναι αλλα σιγουρα εχουν καλυτερη αυτοκινητιστικη και οδηγικη παιδεία.
Βεβαια ολα εχουν την εξηγηση τους και οταν μια σειρηνα ασθενοφορου ακουγεται υπαρχει πραγματικα σοβαρος λογος. Εδω πολλες φορες τα πληρωματα (απο λογης λογης οχηματα που εχουν ρολο ασθενοφορου, οχι απαραιτητα απο το εκαβ)κανουν χρηση της σειρηνας χωρις λογο, μονο για να κερδισουν χρονο.
Οι οδηγοι εκει δεν ακολουθουν προφυλακτηρα το ασθενοφορο που ανοιγει τον δρομο γα να επωφεληθουν.
Βιτζ οντως ειναι λιγο παραξενη η αμεση αντιδραση τους αλλα μην ξεχνας οτι δεν εχουν και το στερεοφωνικο μα τα τριαντα ηχεια να παιζει στη διαπασων τα καγκελια χαχαχαα:hystericalbs1: τεσπα πλακα κανω, φυσικα και σε εναν μποτιλιαρισμενο δρομο στην Αθηνα ειναι τελειως δυσκολο να περασει το ασθενοφορο!!!

Bitz
15-01-15, 19:11
Ελα πανω στην ώρα…. Πριν μία ωρα στο αιγάλεω το ασθενοφόρο που βλεπετε στην φωτό έκανε περίπου 5 λεπτά να διασχισει 500 μετρα στην ιερα οδο ....τι θα εκανε ο γερμανός οδηγός? Θα πέταγε?

28160

GiorgosT
15-01-15, 19:43
Απο οσα βλεπω εγω εδω σχεδον καθημερινα, οταν ακουσουν σειρηνα περνανε κοκκινα, ανεβαινουν πεζοδρομια, μπαινουν στο αντιθετο ρευμα και γενικα κανουν οτι μπορουν για να αφησουν χωρο...

Moufas E46
15-01-15, 19:56
οπως και να εχει οφειλουμε να παραδεχτουμε χωρις να εξεταζουμε αν ειναι καλο ή κακο... οτι και ποιο πειθαρχημενοι ειναι αλλα σιγουρα εχουν καλυτερη αυτοκινητιστικη και οδηγικη παιδεία.
Βεβαια ολα εχουν την εξηγηση τους και οταν μια σειρηνα ασθενοφορου ακουγεται υπαρχει πραγματικα σοβαρος λογος. Εδω πολλες φορες τα πληρωματα (απο λογης λογης οχηματα που εχουν ρολο ασθενοφορου, οχι απαραιτητα απο το εκαβ)κανουν χρηση της σειρηνας χωρις λογο, μονο για να κερδισουν χρονο.
Οι οδηγοι εκει δεν ακολουθουν προφυλακτηρα το ασθενοφορο που ανοιγει τον δρομο γα να επωφεληθουν.
Βιτζ οντως ειναι λιγο παραξενη η αμεση αντιδραση τους αλλα μην ξεχνας οτι δεν εχουν και το στερεοφωνικο μα τα τριαντα ηχεια να παιζει στη διαπασων τα καγκελια χαχαχαα:hystericalbs1: τεσπα πλακα κανω, φυσικα και σε εναν μποτιλιαρισμενο δρομο στην Αθηνα ειναι τελειως δυσκολο να περασει το ασθενοφορο!!!

αυτο ειναι το χειροτερο απο ολα οσα ειπωθηκαν και δυστυχως το εχω δει και με τα ματια μου αρκετες φορες. το να προσπαθεις να επωφεληθεις απο το ανοιγμα του δρομου ακολουθωντας το ασθενοφορο κανοντας τον εξυπνο δειχνει τη νοοτροπια που διακατεχει πολλους :thumbsdown::thumbsdown:

prodigy7
15-01-15, 20:40
Υπάρχουν και στην Γερμανία οδηγοί που ακολουθούν καρφί από πίσω το ασθενοφόρο για να παρακάμψουν την κίνηση? :whistle:

Ας απαντήσει κάποιος χρήστης που κατοικεί εκεί.

GiorgosT
15-01-15, 20:43
Οχι αδερφε...Με τιποτα γιατι μετα θα τρεχει πισω απο σενα και η αστυνομια...Καμια φορα δεν πετυχα τετοιο πραγμα...

doctore
15-01-15, 21:25
αυτο ειναι το χειροτερο απο ολα οσα ειπωθηκαν και δυστυχως το εχω δει και με τα ματια μου αρκετες φορες. το να προσπαθεις να επωφεληθεις απο το ανοιγμα του δρομου ακολουθωντας το ασθενοφορο κανοντας τον εξυπνο δειχνει τη νοοτροπια που διακατεχει πολλους :thumbsdown::thumbsdown:

Γι αυτούς υπάρχει λύση. Τιμονιά κλεισίματος.
Αλλά απότομη, όχι τίποτα ημίμετρα.
Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.
Και το κάνω πάντα. Δεν εξαιρούνται ούτε τα μηχανάκια.
Μόνο αν αυτός που ακολουθεί έχει αλάρμ.

Το θλιβερό που βλέπω όμως στους δρόμους, είναι ότι δεν γίνεται
καμμία προσπάθεια να κάνουν στην άκρη.
Σκέφτονται με ένα τρόπο...τώρα έχει μποτιλιάρισμα...δεν έχει χώρο.
Χώρος μπορεί να βρεθεί σε πολλές περιπτώσεις.
Η Λ.Αλεξάνδρας μποτιλιαρισμένη 3 λωρίδες, άνετα γίνεται 4 αν κολήσεις στο διπλανό σου.

Το πιο τραγικό βέβαια είναι η ΛΕΑ. Με το παραμικρό μποτιλιάρισμα,
τιγκάρει και η ΛΕΑ.

Αυτό που λέει ο Giorgos T γίνεται και στην Ιταλία.
Αν είσαι στη ΛΕΑ, σε δίνει ο οδηγός του ασθενοφόρου και σου έρχεται δικαστήριο.

GiorgosT
15-01-15, 21:38
Μην μιλησουμε για διαβασεις πεζον...Δεν αφησες πεζο να περασει......Την πατησες...Και απο την μια καλα κανουν...Δεν εχω δει πεζο να περιμενει πανω απο 3 δευτερολεπτα σε διαβαση...

Panmilios
15-01-15, 22:51
Το ιδιο γινετε ακριβως και Ελβετια. Καβαλησα πεζοδρομιο μαζι με τους αλλους για να περασει ασθενοφορο...

katsaraios
16-01-15, 01:58
Παιδια στο γερμανικο βιντεο ειναι σταματημενο το ρευμα κυκλοφοριας απο λιγη ωρα πριν και σε αρκετη αποσταση απο το τροχαιο ατυχημα...
Οι τυποι κατεβαζουν ελικοπτερα για διασωση στον δρομο [αρα πολλες φορες ,επισης εχουν παντου ενημερωση απο τις καμερες δεν χωραει μαγκια και ολοι ειναι υπευθυνοι ...
Δεν υπαρχει συγκριση ξεχαστε το ειναι αλλα τα μετρα και τα σταθμα ,απλως ο Ελληνας λογω γραψαρχι#νης πιο πολυ δεν βοηθαει με την κινηση..