PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με δεικτη καυσιμου!



SoNiC_77Gr
07-07-14, 19:28
Καλησπερα στην παρεα.
Εχω ενα E46 316 του 04, συνηθως βενζινη βαζω μεχρι την μεση δλδ γυρω στα 30-40 ευρω. Ηθελα να φυγω εκτος Αθηνας μερικες μερες για ταξιδι (250km περιπου αποσταση) κ το φουλαρα, ως εκει ολα καλα.. Πριν το μεγαλο προβλημα παρατηρησα κατα διαστηματα, οποτε εβαζα το αμαξι μπροστα ο δεικτης ανεβαινε κ κατεβαινε σαν τρελος, μια μου εδειχνε 500km μια πηγαινε 580-600km. Πηγα κ ηρθα χωρις προβλημα συνεχως με aircondition ομως παρατηρησα οτι δν ειχε καταναλωσει πολυ καυσιμο συμφωνα με τον δεικτη στο καντραν (ουτε το 1-3).
Εκανα αρκετες διαδρομες κ ο δεικτης κατεβαινε πολυ αργα ως που καποια στιγμη αναβει το λαμπακι κ μου δειχνει 90km ακομα. Λεω οκ κομπλε, το σβηνω παω να το παρω μετα, ξεκιναω να παω σπιτι κ στην διαδρομη (ουτε 5 λεπτα) εχει κατεβει στα 65km κ μου κανει κατι κοψιματα το αμαξι, οσο γκαζι κ να εδινα δεν τραβαγε. Συνεχιζω λιγο ακομα κ στα 2 λεπτα σβηνει. Σταματαω στην ακρη παω να βαλω μπροστα κ ισα που επαιρνε κ εσβηνε.. (προφανως επαιρνε ισα τις αναθυμιασεις). Τελικα ειχα μεινει τελειως απο βενζινη. Μολις του εβαλα ενα 30αρι πηρε αμεσως κ ολα οκ. (Δλδ στην ουσια στα 65km που μου εδειχνε οτι εχω να κανω ακομα, αυτο ηταν ταπα αδειο..)
Συνεχιζω ομως απο εκεινη την στιγμη να παρατηρω οτι ο δεικτης κανει τα δικα του κ στην ουσια δεν ξερω το ποσο καυσιμο εχω.
Γνωριζω οτι εχει 2 αισθητηρες το ρεζερβουαρ, ενα ξεχωριστο κ ενα πανω στην αντλια. Πως θα ξερω ποιο απο τα 2 εχει θεμα η αν κ τα 2 τρελαθηκαν ξαφνικα. Υπαρχει περιπτωση λογο του οτι ειχα καιρο να το φουλαρω να επαιξε καποιο ρολο αυτο?

wheelman
07-07-14, 20:11
παίζει να τα έχει φτύσει το φλοτέρ της τρόμπας βενζίνης