PDA

Επιστροφή στο Forum : μαθαινω το αυτοκινητο μου



Panos 316T
25-03-14, 21:46
μια πτυχη της αυτοκινητιστικης παιδειας λεγεται παρατηρω και μαθαινω το αυτοκινητο μου.

Πιστευω οτι ελαχιστοι οδηγοι εχουν την αντιληψη πως συμπεριφερεται το αυτοκινητο τους , που "χολαινει" ή πως πρεπει να προσαρμοστουν με τα "χουγια" του.

οι περισσοτεροι ειμαστε τυπικοι με την συντηρηση του , το εχουμε καθαρο και απολαμβανουμε τις οποιες ανεσεις.

Απο κει και περα .... μαλλον σκοταδι.

Μεσα λοιπον σε συνθηκες πολης αλλα και καποιων διαδρομων σε επαρχιακο δικτυο πως και τι μπορω να μαθω/κανω για το αυτοκινητο μου;

Σιγουρα τα ασφαλεστερα συμπερασματα τα βγαζεις σε μια πιστα αλλα για να τα βγαλεις πρεπει να γνωριζεις.ετσι δεν ειναι;

πχ
- η ροπη του ειναι στις ταδε στρ. και η ιπποδυναμη ταδε

τι σημαινει αυτο;
ποτε πρεπει να του αλλαζω ταχυτητα;
πως πρεπει να το οδηγαω στην ΕΟ;

- ειναι υπο/υπερ στροφικο ,

δηλαδη;;;;

- το τιμονι ειναι κοφτερο/εχει ασαφεια

δηλαδη;



Ας προσπαθησουμε να καλλιεργησουμε αυτη την πτυχη.

nikos1400
26-03-14, 07:38
Ωραιο θεμα Πανο. thumb

Πιστευω (χωρις να εχω μπει βεβαια ακομα) οτι μια πιστα θα κανει πολυ καλο στο θεμα,
μιας και εκτος των αλλων αφοσιωνομαστε στην οδηγηση και τιποτα αλλο.

Που ειναι ομως (οι πιστες)... ?? :thumbsdown:

Εγω (πχ.) δυστυχως αυτη την περιοδο ειμαι μονο σπιτι-δουλεια...
Με το Ε30 μεν, και ειναι η διαδρομη ευχαριστη, αλλα αποφευγω τους "πειραματισμους" για να μην εχουμε καμμια στραβη.
Αν υπαρχει προσβαση σε καποιο ερημο δρομο, καμμια "αλανα" θα ητανε καλα.

Γενικως, οπως λες, πρεπει να εχει καποιος ιδεα για τα βασικα χαρακτηριστικα (της αναρτησης πιο πολυ), και πως το επηρεαζουνε στο δρομο,
για να προχωρησει σε "κρισεις" και αλλαγες οπου γινεται και εαν χρειαστει.

:drive:


:popcorn:

Samaro
26-03-14, 09:02
Ειληκρινά δεν πιστεύω πως, αυτού του είδους η "σχέση με το αυτοκίνητο" είναι δυνατό να καλλιεργηθεί.
Η το έχεις ή δεν το έχεις. Η το αγαπάς ,το βλεπεις σαν χόμπι,σου αρέσει να μαθαίνεις και να ασχολείσαι με αυτό, ή , το αντιμετωπίζεις απλά σαν ένα μέσο μετακίνησης.

Είναι σαν να ζητάμε απο κάποιον χωρίς ενδιαφέρον, να μάθει χορό,να παίξει κάποιο μουσικό όργανο, να τραγουδήσει.

Θυμάμαι, πρίν απο πολλά χρόνια, κάποιον διευθυντή μου στην τράπεζα, που μου περιέγραφε γεμάτος απορία πως, ένω πατούσε τέρμα το γκάζι, στην χιονισμένη ράμπα του γκαράζ, το αυτοκίνητο γλυστρούσε και δεν ανέβαινε απο το υπόγειο.
Οταν του είπα, πως δεν έπρεπε να πατάει τέρμα το γκάζι, γιατί με αυτό τον τρόπο δεν είχε πρόσφυση δεν φάνηκε να καταλαβαίνει τι του έλεγα και όταν τον ρώτησα αν το αυτοκίνητό του ήταν μπροστοκίνητο ή πισωκίνητο κατάλαβα πως δεν είχε ιδέα για ποιό πράγμα τον ρωτούσα.

Θα ήταν καλά να υπήρχαν στην ελλάδα, όπως στο εξωτερικό, σχολές οδηγών,στις οποίες να μάθαινε κάποιος να οδηγεί με ασφάλεια. Τα βασικά δηλαδή.
Να γνωρίζει για παράδειγμα, πως πρέπει να αντιδράσει όταν το αυτοκίνητό του γλυστρησει στον δρόμο, με ποιά ταχύτητα πρέπει να κατέβει μιά απότομη κατηφόρα κλπ κλπ.

Τα υπόλοιπα, είναι και θα είναι για τους λίγους, Αυτούς που πραγματικά αγαπούν το αυτοκίνητο και οδηγούν όχι για να πάνε κάπου που θα περάσουν καλά, αλλά γιατί η διαδρομή μέχρί τον προορισμό τους, αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος της διασκέδασης.