PDA

Επιστροφή στο Forum : E46ci non-M silent block ψαλιδιών



JiMk86
06-03-14, 17:32
Όταν χαλασουν τα σινεμλόκ ψαλιδιών μου πρότεινε ο μηχανικός μου από Ζ4Μ αντί Μ3 που δεν μπαίνουν απ´ ότι μου είπε. Μήπως είναι καλύτερα κάτι σε powerflex ? Ξέρει κάποιος περί του θέματος?


Sent from my iPhone using Tapatalk

M_Dolce
06-03-14, 17:43
Όταν χαλασουν τα σινεμλόκ ψαλιδιών μου πρότεινε ο μηχανικός μου από Ζ4Μ αντί Μ3 που δεν μπαίνουν απ´ ότι μου είπε. Μήπως είναι καλύτερα κάτι σε powerflex ? Ξέρει κάποιος περί του θέματος?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα σινεμπλοκ του Ζ4Μ ειναι τα ιδια ακριβως με του Μ3 Ε46 και μπαινουν σε ολα τα ΝΟΝ Μ 46αρια με μια μικρη πατεντα... κοβεις ενα μικρο κομματακι απο τα αυτακια που εχουν και καθονται ακριβως. Το εχω κανει εγω. Ωστοσο επειδη η διαφορα που θα δεις δεν ειναι δραματικη προσωπικα θα προτεινα powerflex.

Aν τωρα το αυτοκινητο σου εχει ανρτηση σκληρη και αντιστρεπτικες αφτερμαρκετ θα προτεινα να ξαναβαλεις τα εργοστασιακα γιατι θα ειναι πολυ σκληρο. Η καθε ανωμαλια των "καλων" ελληνικων δρομων θα σου περναει στο τιμονι και γενικα θα αυξηθουν και οι τριγμοι εντος καμπινας.

zaharias
06-03-14, 18:21
Τα σινεμπλοκ του Ζ4Μ ειναι τα ιδια ακριβως με του Μ3 Ε46 και μπαινουν σε ολα τα ΝΟΝ Μ 46αρια με μια μικρη πατεντα... κοβεις ενα μικρο κομματακι απο τα αυτακια που εχουν και καθονται ακριβως. Το εχω κανει εγω. Ωστοσο επειδη η διαφορα που θα δεις δεν ειναι δραματικη προσωπικα θα προτεινα powerflex.

Aν τωρα το αυτοκινητο σου εχει ανρτηση σκληρη και αντιστρεπτικες αφτερμαρκετ θα προτεινα να ξαναβαλεις τα εργοστασιακα γιατι θα ειναι πολυ σκληρο. Η καθε ανωμαλια των "καλων" ελληνικων δρομων θα σου περναει στο τιμονι και γενικα θα αυξηθουν και οι τριγμοι εντος καμπινας.

Κι εγω ψηφιζω ΟΕΜ γιατι φοραει και 19αρια ο Δημητρης.. Και KW..

JiMk86
06-03-14, 18:59
Αν είναι ίδια μάλλον ο μηχανικός μου δε μας τα λέει καλά. Απ την άλλη τόσο μεγάλη διαφορά θα δω; Επηρεάζει την ανάρτηση το συνεμπλόκ; Εχω την εντύπωση πως επηρεάζει στο τιμόνι δεξιά αριστερά κατα την οδήγηση σε σλάλομ ας πούμε, αν κάνω λάθος ας με διαψεύσει κάποιος να ξέρουμε τι μας γίνεται λίγο. Απ την άλλη με 19άρια κ coilover που έχω ούτως ή άλλως είναι "κουδουνίστρα" οπότε ένα κ το αυτό, ούτε έχω σκοπό να το πάρω το αμάξι μαζί μου στην μεταθάνατον ζωή :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Vassilis ///M
06-03-14, 22:31
Κάτι σε powerflex σκέφτομαι κι εγώ στο κοντυνό μέλλον...
Έχεις πάρει απο κάπου προσφορά???

Ξέρουμε καθόλου τιμές για Ε46αρια????

nikos valvetronic
06-03-14, 22:37
Εγώ είμαι με coilover και 17 και έβαλα τα meyle HD που είναι συμπαγή σαν του Z4 και η μόνη διαφορά που είδα είναι στις απότομες αλλαγές πορείας,στο σλάλομ δηλαδή.Όμως το τιμόνι σπαρταράει και βγάζει κραδασμό πολλές φορές στις κακοτεχνίες.Προσωπικά δεν μ'άρεσαν.

wheelman
06-03-14, 22:46
Κάτι σε powerflex σκέφτομαι κι εγώ στο κοντυνό μέλλον...
Έχεις πάρει απο κάπου προσφορά???

Ξέρουμε καθόλου τιμές για Ε46αρια????

70¤ τα είχα πάρει εγώ Βασίλη από την Αvcweber

Vassilis ///M
06-03-14, 22:50
70¤ τα είχα πάρει εγώ Βασίλη από την Αvcweber

Έχεις κάποιο link ???
Για πες μας εντυπώσεις Λίακο...

fanisk
06-03-14, 22:54
Με KW V2, H&R, Powerflex και 18αρια νομιζω πως το αμαξι μου ειναι ανυποφορο πλεον για μεσα στην Αθηνα. Σε καλη ασφαλτο και πιστα ειναι μια χαρα. Στην Α.Ο μια χαρα. Στους κωλοδρομους του Πειραια πχ που ειναι ολο λακουβες, νερα, σαμαρακια κ.α το αμαξι δεν παλευεται πλεον με κουραζει. Για καμια ωρα καλο ειναι, αν φας 3 ωρες κινηση παιζουν τα νευρα σου με το κοπανημα και το τρεμουλο στο τιμονι.

wheelman
06-03-14, 23:15
Έχεις κάποιο link ???
Για πες μας εντυπώσεις Λίακο...

Δές εδώ (https://eshop.avcweber.gr/Product/72/PFF5-4601/Page/80/Powerflex-bushes/Model/95/BMW-E46-318i-320i-Ci/el/)και εδώ (https://streetandcircuit.gr/bmw-sinemplok-powerflex-e46-series-1999-2006-c-9539_9565_9575.html), και βέβαια τα έχουν τα περισσότερα μαγαζιά με ανταλλακτικά αυτ/των.

Καλύτερα από την άποψη πληροφόρησης και αντοχής
ΑΛΛΑ
Θα συμφωνήσω με τον Φάνη,
18άρια, αναρτήσεις και powerflex,
κάνουν πλουσιότερο τον οδοντίατρο!!!

fanisk
06-03-14, 23:25
Στις αρχες γουσταρα, τωρα με κουραζει. Μαλλον επειδη ειναι καθημερινο και γραφω αρκετα χιλιομετρα. Αν το ειχα 2ο για βολτες το Σ/Κ ισως να μη μου φαινοταν. Ειναι το απολυτο αλλα δεν ειναι για πολλες ωρες.
Σε καποιο test drive με το Φλασκη (σε ποσα αμαξια εχει μπει ο Χρηστος?) μου ειχε πει "ρε πως την παλευεις εδω μεσα?" :th_Laie_67-1:

M_Dolce
07-03-14, 10:03
Παιδια κακα τα ψεμματα.. Οι ελληνικοι δρομοι δεν ειναι για τετοια setup.
Σε συνθηκες πιστας ειναι ολα καλα και απολυτα ομως σε καθημερινες συνθηκες ελληνικης πραγματικοτητας το αυτοκινητο κατανταει κουραστικο, εως και ανυποφορο.

Επειδη εχω ξοδεψει ατελειωτες ωρες ενασχολησης με αυτο το κομματι και το αυτοκινητο μου εχει περασει απο διαφορα σταδια, κατεληξα οτι πλεον δεν κανει για καθημερινο οποτε κυκλοφορει 1/2 φορες την εβδομαδα και κυριως για να κανω την πλακα μου και οχι για να παω σουπερ μαρκετ η να παω απο το σημειο Α στο σημειο Β.

αυτην την στιγμη το setup μου ειναι ως εξης

- 18αρες
- αντιστρεπτικες hartge
- poweflex παντου (εμπρος πισω)
- ΚW VARIANT III
- χειροποιητα ακρα, βασεις, ενισχυσεις σασι.

με το εν λογω οχημα λοιπον (ιδιαιτερα στους δρομους του Πειραια που λεει και ο φιλος), απλα πατας χαλικι και σου φευγουν τα σφραγησματα. Χωρια οτι καθε 400/500 χλμ θελεις απαραιτητα ευθυγραμμηση για να κρατας σε ανθρωπινα επιπεδα το τρεμουλο που περναει στο τιμονι...

zaharias
07-03-14, 11:25
Εγώ είμαι με coilover και 17 και έβαλα τα meyle HD που είναι συμπαγή σαν του Z4 και η μόνη διαφορά που είδα είναι στις απότομες αλλαγές πορείας,στο σλάλομ δηλαδή.Όμως το τιμόνι σπαρταράει και βγάζει κραδασμό πολλές φορές στις κακοτεχνίες.Προσωπικά δεν μ'άρεσαν.

Σωστος!!!!

Το ειπα κι εγω στο Δημητρη.. Συνεμπλοκ την αλλη φορα θα βαλω μονο ΟΕΜ...

JiMk86
07-03-14, 12:03
Με KW V2, H&R, Powerflex και 18αρια νομιζω πως το αμαξι μου ειναι ανυποφορο πλεον για μεσα στην Αθηνα. Σε καλη ασφαλτο και πιστα ειναι μια χαρα. Στην Α.Ο μια χαρα. Στους κωλοδρομους του Πειραια πχ που ειναι ολο λακουβες, νερα, σαμαρακια κ.α το αμαξι δεν παλευεται πλεον με κουραζει. Για καμια ωρα καλο ειναι, αν φας 3 ωρες κινηση παιζουν τα νευρα σου με το κοπανημα και το τρεμουλο στο τιμονι.


Θέλεις να μας εξηγήσεις για το τρέμουλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

M_Dolce
07-03-14, 12:39
Αυτο που εννοει με το τρεμουλο, ειναι πως η παραμικρη ανωμαλια του δρομου περναει στο τιμονι και μεταφερεται ως "τρεμουλο".

fanisk
07-03-14, 13:00
Αυτο που εννοει με το τρεμουλο, ειναι πως η παραμικρη ανωμαλια του δρομου περναει στο τιμονι και μεταφερεται ως "τρεμουλο".

Αυτο, ακομη και καπακι να πατησεις θα περασει στο τιμονι.

JiMk86
07-03-14, 13:42
Αυτό υπάρχει ήδη στο αμάξι μου, με ενα σκατοσυνεμπλοκ τι παραπάνω θα γίνει; Βασικά ο σκοπος που άνοιξα το θέμα είναι να καταλάβω τι ταιριάζει στο αμάξι, και τι διαφορες εχουν τα oem m3 oem z4 κ aftermarket powerflex για non-m , κ powerflex για z4 κ m3. Τα myele τα θεωρώ ως αντικατάστασης των oem κ όχι ως βελτιωτικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

JiMk86
07-03-14, 13:50
Δηλαδή τα απλά για E46 330για παράδειγμα δεν είναι ίδια με του M3 κ Z4. Τα Powerflex για 330 είναι καλύτερα απο OEM M3 σε 330 ή είναι ίδιας κλάσης/ιδιοτήτων(specs τυπος υλικού). Τι γίνετε με τα powerflex M3 κ Ζ4? είναι ίδια για 330? Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

zaharias
07-03-14, 14:42
Σωστος!!!!

Το ειπα κι εγω στο Δημητρη.. Συνεμπλοκ την αλλη φορα θα βαλω μονο ΟΕΜ...

ΟΕΜ 330 ηθελα να πω..