PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ



GIANNHS M
03-03-14, 18:18
καλησπερα κ παλι κ καλη σαρακοστη σε ολους......σημερα παρατηρησα αλλο ενα θεμα στο αμαξι το οποιο εχει να κανει μετον κλιματισμο.....ενω εχει ζεσταθει κανονικα ανοιγω το καλοριφερ,σε οποιαδηποτε θεση κ παρατηρω οτι,απο την μεση κ αριστερη μερια του αυτοκινητου βγαζει ενα χλιαρο προς δροσερο αερα ενω η δεξια δουλευει κανονικα στις θερμοκρασιες που του οριζω....εννοειται πως εχω ορισει ιδιες θερμοκρασιες στο πανελ,ειναι διζωνικος ο κλιματισμος.

bmwe60
03-03-14, 19:52
αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με ενα e90,αλλαξα τρομπα νερου αλλα και παλι κατι γινονταν με τη θερμοκρασια ωσπου μου εμεινε απο μοτερ το αυτοκινητο,χρειαζεσαι ελεγχο τρομπας και σταθμη του ψυκτικου υγρου,γενικοτερα ελεγχος κυκλωματος του νερου

bmwe60
03-03-14, 19:58
και κατι αλλο,στο ε60 μου,οταν το πρωτοπηρα και δεν ηξερα πως δουλευει ο κλιματισμος μεσα απο το idrive,νομιζα πως ειχα παθει το ιδιο ,ομως μετα καταλαβα πως ρυθμιζεται μεσα απο εκει για τις δυο μεριες(δεν ξερω αν και στο δικο σου γινεται ετσι απλως το αναφερω)

bmwe60
03-03-14, 20:04
ξεχασα καλη σαρακοστη

gant
03-03-14, 20:29
καλησπερα κ παλι κ καλη σαρακοστη σε ολους......σημερα παρατηρησα αλλο ενα θεμα στο αμαξι το οποιο εχει να κανει μετον κλιματισμο.....ενω εχει ζεσταθει κανονικα ανοιγω το καλοριφερ,σε οποιαδηποτε θεση κ παρατηρω οτι,απο την μεση κ αριστερη μερια του αυτοκινητου βγαζει ενα χλιαρο προς δροσερο αερα ενω η δεξια δουλευει κανονικα στις θερμοκρασιες που του οριζω....εννοειται πως εχω ορισει ιδιες θερμοκρασιες στο πανελ,ειναι διζωνικος ο κλιματισμος.

Γράψε μας και τι αμάξι έχεις?

nikos bob
03-03-14, 21:34
παει...χαθηκε...στα δροσερα νερα !

bmwe60
03-03-14, 21:37
να κοιταξεις και τον θερμοστατη μηπως σταματησε να λειτουργει,γενικοτερα το κυκλωμα νερου

GIANNHS M
03-03-14, 22:16
Γράψε μας και τι αμάξι έχεις?

.............ε39.... 520...................

Leonidas_E39
03-03-14, 22:16
Επιπλο σαν και εμενα εχει Γιωργο μου. :D:D:D

GIANNHS M
03-03-14, 23:09
Επιπλο σαν και εμενα εχει Γιωργο μου. :D:D:D

επιπλο.......:hystericalbs1:......:hysterica lbs1:αλλα τι επιπλο....???διαχρονικο κ για πολλες χρησεις....:cheers:(λιγα αλογα να ειχαμε ακομα ρε γαμωτο)

gregE36
04-03-14, 07:29
καπου πρεπει να εχει ηλεκτροβαλβιδα για να στελνει τα νερα στα ψυγεια του καλοριφερ (σαν το ε36-ε46).μαλον η απο αυτες δεν σου δουλευει καλα...

bmwe60
04-03-14, 09:18
σου ειπα οτι το εχω παθει και εγω,να κοιταξεις θερμοστατη και τρομπα νερου,προσεξε το
γιατι το ε90 μου ειχε διαφορα προβλημτα με τις θερμοκρασιες και οπως ξερεις δεν εχει δεικτες θερμοκρασιων,στα συνεργεια δεν του βρικαν τιποτα ωσπου μου εμεινε απο μηχανη

race850i
04-03-14, 09:25
Το πρόβλημα είναι ο εγκέφαλος του κλιματισμου, ο λεγομενος "Φακιρης", είναι τοποθετημενος στην κονσολα στην μερια του συνοδηγου,. Δεν κοστιζει πανω από 50¤.

64 11 6 923 204 Part number.

gregE36
04-03-14, 09:50
χχχμμμ φακιρης δεν νομιζω,αν ηταν φακιρης δεν θα εβγαζε καθολου αερα νομιζω

bmwe60
04-03-14, 10:18
ρε παιδια αφου δας λεω οτι ειχα το ιδιο προβλημα,μην το πολυψαχνετε

gregE36
04-03-14, 11:43
αν δεν εχει νερο το ψυγειο νερου τοτε ναι

bmwe60
04-03-14, 11:52
δεν εννοω μονο αυτο,αν εχει σταματησει να δουλευει ο θερμοστατης η μπορει να θελει τρομπα νερου,καθως μου ειχε συμβει το ιδιο

bmwe60
04-03-14, 13:40
σου προτεινω να ελεγχεις συχνα τη θερμοκρασια του μοτερ

120ie87
04-03-14, 14:15
σωστά,

1. να μπαίνεις στο κρυφό μενού και να βλέπεις τη θερμοκρασία του μοτέρ
2. οι θερμοκρασίες στη δεξιά και αριστερή πλευρά ελεγχονται από ξεχωριστά "κλαπέτα". Είτε ένα από τα δύο έχει φύγει από τη θέση του, είτε ο "φακίρης" δεν ελέγχει τη μια πλευρά.

Σιγουρέψου ότι έχεις κάνει εξαέρωση στο υγρό του κυκλώματος ψύξης ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ (ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΣΚΑΛΑ (ο ανεμιστήρας όχι κλειστός αλλά στη θέση 1) (τότε ανοίγει η βαλβίδα του ψυγείου του καλοριφέρ και γίνεται εξαέρωση και εκεί.)

Loukas
04-03-14, 15:32
καπου πρεπει να εχει ηλεκτροβαλβιδα για να στελνει τα νερα στα ψυγεια του καλοριφερ (σαν το ε36-ε46).μαλον η απο αυτες δεν σου δουλευει καλα...

Το αυτό.είχα το ίδιο πρόβλημα στο ε39..

GIANNHS M
04-03-14, 17:04
σωστά,

1. να μπαίνεις στο κρυφό μενού και να βλέπεις τη θερμοκρασία του μοτέρ
2. οι θερμοκρασίες στη δεξιά και αριστερή πλευρά ελεγχονται από ξεχωριστά "κλαπέτα". Είτε ένα από τα δύο έχει φύγει από τη θέση του, είτε ο "φακίρης" δεν ελέγχει τη μια πλευρά.

Σιγουρέψου ότι έχεις κάνει εξαέρωση στο υγρό του κυκλώματος ψύξης ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ (ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΣΚΑΛΑ (ο ανεμιστήρας όχι κλειστός αλλά στη θέση 1) (τότε ανοίγει η βαλβίδα του ψυγείου του καλοριφέρ και γίνεται εξαέρωση και εκεί.)

δεν ξερω πως μπαινω στο κρυφο μενου....
εξαερωση κ στα δυο ρυθμιστικα???τι ειναι αυτο κ που ειναι????(φωτισε με)εγω (κ οχι εγω το συνεργειο) η μονη εξαερωση που κανανε πριν καιρο ητανε στο ψυγειο του αυτοκινητου.απο τοτε μεχρι κ προχθες το αμαξι δουλευε κανονικοτατα.δεν ειχε παρουσιασει κατι για να με πονηρεψει

bmwe60
04-03-14, 17:14
για δες αυτο το βιντεο
https://www.youtube.com/watch?v=260cWJBy_WM
και αυτο
https://www.youtube.com/watch?v=zojVPL-yWcA
αφου το ξεκλειδωσεις για να δεις τη θερμοκρασια πας στο νουμερο 7

BILL007
04-03-14, 19:29
καπου πρεπει να εχει ηλεκτροβαλβιδα για να στελνει τα νερα στα ψυγεια του καλοριφερ (σαν το ε36-ε46).μαλον η απο αυτες δεν σου δουλευει καλα...

+1 Εμένα αυτό ήταν στο 46άρι ακριβως το πρόβλημα...Βαλβίδες καλοριφέρ... thumb

vasilis.
04-03-14, 22:08
Μου εχει συμβει και εμενα ακριβως οπως το περιγραφεις
Δευτερη φορα σημερα.Δεν το κανει παντα.
Πηγα στον σπανο και εκει σταματησε μα το κανει.
Θα περιμενουμε μου ειπαν για να δουμε τι ακριβως ειναι
για να μην αλαζουμαι διαφορα f 20