PDA

Επιστροφή στο Forum : alexm,the evolution!!!



Σελίδες : [1] 2 3

alexm
08-08-13, 15:05
απο τον 5/13 εχετε να ενημερωσετε την ενoτητα si.....,για παμε λοιπον

320 si vs a4 dtm, ειναι δυο απο τις τρεις....:whistle: επιλογες που εχουμε (συντροφος-κορες) καταληξει για την αγορα αυτοκινητου βολτας
στο bmw εχω την ευκολια του σερβις, εχω ομως και καποιες επιφυλαξεις σχετικα με την αξιοπιστια του
το αουδι δεν μας συγκινει εξωτερικα οσο το bmw, εχει ομως 220 τουρμπατα ατια και τετρακουνα

θα κυκλοφορει Σαβατοκυριακα-εκδρομες, αφου η κορολλα θα παραμεινει καθημερινο αυτοκινητο

για βοηθατε οι γνωστες!!!

Stamatis
08-08-13, 15:15
Το,θεμα μετακινηθηκε και εγινε και ψηφοφορια.
Διοτι εχει "πολυ ψωμι" και ενδιαφερον.

Nikos
08-08-13, 15:18
Αουνταρα ...... πολυ κουλ κατασταση και τη σπας και στους μπεμβεδακηδες .thumb

Christos 330
08-08-13, 15:20
Aλεξη το θεμα evo το παραταμε ;

gnx
08-08-13, 15:20
η πρωτη ψήφος στο si ηταν δική μου

ghost-rider
08-08-13, 15:20
Kαι η τριτη επιλογη ποια ειναι?

alexm
08-08-13, 15:31
Ευχαριστω Σταματη και μιας και εκανες το καλο, βαλε και την τριτη επιλογη.

EVO 8-9....:original:

Αυτη ειναι για παρτη μου και δεν συμφωνουν ουτε η κυρα, ουτε οι κορες, ουτε ο panos e60.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Dεν πειραζει, στη ζωη παντως παλαμοκροτανε.... εκεινοι που κουραστηκανε να βγαλουν το μαρουλι.....thumb

Stamatis
08-08-13, 15:34
Ευχαριστω Σταματη και μιας και εκανες το καλο, βαλε και την τριτη επιλογη.

EVO 8-9....:original:

Αυτη ειναι για παρτη μου και δεν συμφωνουν ουτε η κυρα, ουτε οι κορες, ουτε ο panos e60.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Dεν πειραζει, στη ζωη παντως παλαμοκροτανε.... εκεινοι που κουραστηκανε να βγαλουν το μαρουλι.....thumb
Αφρος. Για παρτη σου μεγαλε.

chief
08-08-13, 15:35
Το Εβο 8 δεν ειναι τιποτα σπουδαιο.
Το 9αρι ειναι αλλο αμαξι. Πολυ ανωτερο.

ninja2
08-08-13, 15:37
Πλεον ολα τα αμαξια ειναι μια απο τα ιδια παρε αυτο που σε κανει το κλισκ μετα θα το μετανιώσεις αν δεν το παρεις και θα το ζηλεύεις στα φαναρια !!!

Stamatis
08-08-13, 15:38
Παρε μια Ε60 ασπρη, καντη λουκ Μ5 και παρκαρε τη διπλα στο αλλο.
Θα κουφαθει κοσμακης.
Να λες, ηθελα και ενα ασπρο, για καθε μερα.

Azurius
08-08-13, 15:39
Αντικειμενικά το DTM. Τέλος. Ενδεχομένως να σε ξενερώσει το γεγονός οτι θα μπεις σε AUDI (όπως τον κάθε Audάκια που ίσως πήγαινε στην αντίπερα όχθη) αλλά για τη χρήση που το θες θα σε αποζημιώσει στο έπακρο. Αξιόμαχο, τίμιο, δε θα σε κουράσει στο ταξίδι χάρη στην τουρμπίνα που έχει, δε θα σε προβληματίσει το χειμώνα με τον κρύο καιρό και το ολισθηρό οδόστρωμα με τα χίλια ηλεκτρονικά βοηθήματα και την τετρακίνηση που έχει. Αν μερακλωθείς και ζητήσεις κάτι παραπάνω, πανεύκολα χωρίς ιδιαίτερο κόπο μπορείς να πάρεις άλλα 30-40 άλογα κάνοντας ένα καλό πρόγραμμα.

ΥΓ. Είπαμε μια μέρα όλοι με AUDI θα καταλήξετε....

Stamatis
08-08-13, 15:40
Ψηφισα Εβο, γιατι ειναι το αμαξι που εχω στην καρδια μου.
Αν δεν ηταν τοσο, μα τοσο ασχημο μεσα, θα το ειχα αποφασισει.
Αλλα δεν βλεπεται το γ@μημενο μεσα με τιποτα.

Nikos!
08-08-13, 15:41
Αν ψαχνεις για si πες μου.

Θα παρεις το καλυτερα διατηρημενο si στην ελλαδα με ασφαλεια μηχανικων μερων εως νοεμβρη και περιποιηση ceramic coat.


Sent from a mobile device

S8N
08-08-13, 15:45
Ουτε εγω συμφωνω με το Evo. Αν δεν ειχες το Μ5 θα σου ελεγα να το παρεις με κλειστα τα ματια. Τωρα ομως αν πας προς τα εκει, σε ενα χρονο θα καταληξεις να εχεις δυο αυτοκινητα ακινητοποιημενα (το ενα λογω φορων και το αλλο λογω εξοδων συντηρησης) και θα καταληξεις να κυκλοφορεις παλι με την κορολα.

Οσον αφορα τα αλλα δυο, με βαρια καρδια ψηφιζω αουντι. Ειναι πολυ γρηγορο, ειναι εξισου ξεχωριστο με την si, σε καταναλωση παιζει να ειναι και οικονομικοτερο αλλα αυτο που θα σε βοηθησει ειναι η τετρακινηση. Επειδη πηγαινεις στα Καλαβρυτα, με ενα σετ χειμερινα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Τι κι αν δεν εχει το τιμονι και το ζυγισμα της BMW; Ποσο θα τα εκτιμησεις αυτα με την οικογενεια μεσα; Εξαλλου, εχεις Μ5 στο γκαραζ γμ το κερατο μου. Εχεις χορτασει απο τετοια.

Μην το παρεις μαυρο παλι, να χαρεις.

hades7
08-08-13, 15:45
υπαρχει και ενα αλλο που χει καθησει ο κωλος του μπουλι μεσα

Nikos
08-08-13, 15:45
Ψηφισα Εβο, γιατι ειναι το αμαξι που εχω στην καρδια μου.
Αν δεν ηταν τοσο, μα τοσο ασχημο μεσα, θα το ειχα αποφασισει.
Αλλα δεν βλεπεται το γ@μημενο μεσα με τιποτα.

Δεν εχεις δικιο για το εσωτερικο....αν μερακλωσεις και μενεις και επαρχια, του περνας μια μεμβρανη σε ανοιχτο γκρι και το δουλευεις ταξι πατρα - αθηνα - πατρα .......ΑΝΕΤΑ....(μεχρι και αναμονες για τις τρυπες για τη βαση του ταξιμετρου και παροχη ρευματος εχει απ το εργοστασιο)

Ptboul
08-08-13, 15:47
Μάχη θα γίνει με αυτό το θρεντ, στο τέλος όλοι μαλωμένοι θα φύγουμε για διακοπές :hystericalbs1:

Ο Νίκος (με το si) πρέπει να έχει ολοκληρωμένη άποψη για το άουδι (το έχει οδηγήσει κιόλας, αλλά και ο Πετράν νομίζω (colbat).

Για εμένα πρέπει να βάλεις κάτω τα κόστη συντήρησης του κάθε αμαξιού και φυσικά να τα οδηγήσεις.

Επειδή το θέλεις σχεδόν αποκλειστικά για ταξίδια θα έβαζα στο παιχνίδι άλλη μια αγαπημένη (https://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=73&NEWS_DATA_ID=51090) που, πιστέψτε με, μπορεί να δείχνει αδιάφορη αλλά είναι εξαιρετική σε όλα της.

Με το καλό!

ghost-rider
08-08-13, 15:48
Το evo το evo το evo.
Αν δεν γινεται αλλιως το dtm.
Κ για σερβις η δελτα καρ εχει πολυ νορμαλ τιμες κ γνωριζουν αριστα το αντικειμενο.

Nikos!
08-08-13, 15:52
Επειδη το εχω οντως οδηγησει το audi ειναι απλα κ μονο πιο γρηγορο απο το si.

Τιποτε αλλο.

Ποιοτικα, σε αισθηση, σε αποκριση των χειριστηριων, σε ηχο, σε στριψιμο κατωτερο.

Ειναι ρε σεις οπως ολα τα αουδι. Καναπες με ροδες. Εγω θα το αγοραζα μονο για να δω τι λεει η 4κινηση.

Το δικο μου θα το βαλω αγγελια παντως γιατι αλλαξα δουλεια και θα παρω εταιρικο γολφ...και το αστειο ειναι οτι μολις αλλαξαμε το 500 της συζυγου για γολφ.

lolen


Sent from a mobile device

Azurius
08-08-13, 15:58
Επειδη το εχω οντως οδηγησει το audi ειναι απλα κ μονο πιο γρηγορο απο το si.

Τιποτε αλλο.

Ποιοτικα, σε αισθηση, σε αποκριση των χειριστηριων, σε ηχο, σε στριψιμο κατωτερο.

Ειναι ρε σεις οπως ολα τα αουδι. Καναπες με ροδες. Εγω θα το αγοραζα μονο για να δω τι λεει η 4κινηση.

Το δικο μου θα το βαλω αγγελια παντως γιατι αλλαξα δουλεια και θα παρω εταιρικο γολφ...και το αστειο ειναι οτι μολις αλλαξαμε το 500 της συζυγου για γολφ.

lolen


Sent from a mobile device
Όταν λες το οδήγησες;

S8N
08-08-13, 16:00
ο διλιτρος ο TFSI εκανε το Golf παντως ν' απογειωνεται. Μολις εβαλα προγραμμα και ιντερκουλερ απο S3 αρχισα να νοσταλγω την τετρακινηση. Σπινιαριζε με τριτη. Θυμαμαι εβγαζα αριστερο φλας στον επαρχιακο πριν τη Μεσσηνη και προσπερναγα κονβοι απο 2 φορτηγα και τρια αυτοκινητα χωρις να με πιασει ταχυπαλμια. Οσο ευκολα πιανει 100 το επιπλο τοσο ευκολα διακοσαριζε εκεινο. Στο κοντερ ειχα δει 270. Πραγματικα πρεπει να ηταν 240 βεβαια, λογω DSG. Τρελο μοτερ, πριονι πραγματικο και με μπασο ηχο. Ουτε ψηλα κολωνε το σκυλι του πολεμου. Η πιο πορνη αυτοκινητο που ειχα ποτε. Το εσκιζες και ηθελε και τις μπαλλες. Το DTM θα ειναι λογικα σαν τη Λαιδη Τσατερλυ.

Nikos!
08-08-13, 16:00
Όταν λες το οδήγησες;

Δυο φορες, η πρωτη χαλαρη (γιατι δε με αφηςε) η αλλη γρηγορη. Οκ, δεν ειχε λαστιχα αλλα ειδα αρκετα πραγματα.

Στο συνολο καμια 20αρια χιλιομετρα, τα περισσοτερα γρηγορα.

Αααα επισης keep in mind οτι το τορσεν εχει απωλειες κ βαρος.

Sent from a mobile device

doctore
08-08-13, 16:01
Alex,
Η εποχή είναι δύσκολη, δεν είναι ώρα για συμβιβασμούς.
Έχεις ήδη "ζοριστεί" με τις πινακίδες...
Παίρνεις αυτό που σου κάνει κέφι, οπότε είσαι εσύ καλά, μην σου πω καλύτερα, συνεχίζεις να βγάζεις μαρούλι, αργότερα ξανακάνεις το κέφι σου,
και ξανά μανά, και πάμε πάλι ! :thumbsup:

Stamatis
08-08-13, 16:03
Το DTM θα ειναι λογικα σαν τη Λαιδη Τσατερλυ.


Η ταξική διαφορά μεταξύ του ζευγαριού αναδεικνύει ένα σημαντικό μοτίβο του μυθιστορήματος που είναι η άδικη κυριαρχία των διανοουμένων πάνω από την εργατική τάξη.

I lost you,there.

Nikos
08-08-13, 16:07
Η ταξική διαφορά μεταξύ του ζευγαριού αναδεικνύει ένα σημαντικό μοτίβο του μυθιστορήματος που είναι η άδικη κυριαρχία των διανοουμένων πάνω από την εργατική τάξη.

I lost you,there.

Ενω εσυ τωρα καταλαβες τι ειπες .......

S8N
08-08-13, 16:10
Τι δεν καταλαβαινεις; Απο τη μια εχεις ενα αουντι κι απο την αλλη τον μπαστουνοβλαχο τον Αλεξη να το πηδαει.

Azurius
08-08-13, 16:12
Δυο φορες, η πρωτη χαλαρη (γιατι δε με αφηςε) η αλλη γρηγορη. Οκ, δεν ειχε λαστιχα αλλα ειδα αρκετα πραγματα.

Στο συνολο καμια 20αρια χιλιομετρα, τα περισσοτερα γρηγορα.

Αααα επισης keep in mind οτι το τορσεν εχει απωλειες κ βαρος.

Sent from a mobile device
Καταρχάς μην παρεξηγηθείς γιατί ό,τι πω που δεν θα το πω με κακία ούτε με πρόθεση να σε μειώσω, αλλά βρε Νικόλα για όνομα του θεού μέσα σε 20 χλμ έβγαλες συμπέρασμα; Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο 200 ίππων και 30 κιλών ροπής με αναλογία 143 ίππων ανα τόνο. Ή αλλιώς 109 ίππων ανα λίτρο. Είναι απο τα πλέον οικονομικά 2λιτρα (σύμφωνα με την εταιρία πάντα) με 6.9 εκτός και 9-12,7 εντός. Ο εξοπλισμός του είναι αρκετά πλούσιος και εξωτερικά σίγουρα ξεχωρίζει με τα πολλά έξτρα που έχει. Το αυτοκίνητο αυτό το οδήγησα 4 φορές απο Πάτρα μέχρι τη Θεσσαλονίκη και μάλιστα την τελευταία φορούσε και πρόγραμμα. Το αμάξι κυριολεκτικά το ξεφτίλισα και μπορώ να πω οτι μου άρεσε. Σίγουρα το Τόρσεν έχει απώλειες και βάρος, όμως στα άλογα αυτά και στη ροπή αυτή είναι αμελητέες, πόσο μάλλον όταν η χρήση του προορίζεται αποκλειστικά και μόνο σε "οικογενειακό μεταφορικό μέσο"

alexm
08-08-13, 16:17
Η ταξική διαφορά μεταξύ του ζευγαριού αναδεικνύει ένα σημαντικό μοτίβο του μυθιστορήματος που είναι η άδικη κυριαρχία των διανοουμένων πάνω από την εργατική τάξη.

I lost you,there.

τι ειπε ρε.... ο ανθρωπας!!!!

Leonidas_E39
08-08-13, 16:18
τι ειπε ρε.... ο ανθρωπας!!!!

Προεδρος το ειπε εμεις που το διαβασαμε καμια 100αρια φορες και δεν καταλαβαμε γρι τι κανουμε ? :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
08-08-13, 16:22
Ενω εσυ τωρα καταλαβες τι ειπες .......
Εμενα μου τα υπαγορευουν οι φωνες ρε.

Stamatis
08-08-13, 16:23
Τι δεν καταλαβαινεις; Απο τη μια εχεις ενα αουντι κι απο την αλλη τον μπαστουνοβλαχο τον Αλεξη να το πηδαει.
Κατσε μην εχει το πεμβε τελικα 16.000 χλμ και αντι για το αουντι κανω εγω τη λαιδη. :ranting2:

doctore
08-08-13, 16:32
Το,θεμα μετακινηθηκε και εγινε και ψηφοφορια.
Διοτι εχει "πολυ ψωμι" και ενδιαφερον.

Χειρότερος και από τον πρώτοθέμα είσαι μεσημεριάτικο !!!
Βάζεις τίτλο Αlexm η μεγάλη απόφαση...
Αμαν λεω το δίνει το πεντάλιτρο αντιλαλούνεταβουνάστοπέρα σμαμου !
Τι να σου πω... ότι και να σου πω δίκιο θάχω.

alexm
08-08-13, 16:36
Aλεξη το θεμα evo το παραταμε ;

ποτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεε :original:

δεν δινω ομως Χρηστο 20000 + ευρω για evo 9....thumb
υπαρχουν και με 18000 ευρω αλλα και με 85000+ χλμ!!!
εαν καταλαβουν αυτοι με τα εβο οτι πρεπει να ριξουν νερο στο κρασι τους, εδω ειμαστε να το συζητησουμε.....

fanisk
08-08-13, 16:42
Επειδη θα βαζεις την οικογενεια σου μεσα, το Si. Αν θες να θυμηθεις τα νιατα σου :tease: και να παιζεις, το Evo. Το audi εκτος των HP νομιζω ειναι το πιο αδιαφορο απο τα 3.

alexm
08-08-13, 16:52
Χειρότερος και από τον πρώτοθέμα είσαι μεσημεριάτικο !!!
Βάζεις τίτλο Αlexm η μεγάλη απόφαση...
Αμαν λεω το δίνει το πεντάλιτρο αντιλαλούνεταβουνάστοπέρα σμαμου !
Τι να σου πω... ότι και να σου πω δίκιο θάχω.

Βασιλη το Μ5 εχει επανω του κομματια...... απο τον Αλεξη και δεν πωλειτε!!!
Δωδεκα 2ημερακια τον χρονο, μου ειναι αρκετα......thumb

120ie87
08-08-13, 16:54
Φίλε, διάβασε με προσοχή:


Επειδή οι σχέσεις σήμερα είναι δύσκολες (και οι γάμοι), πάρε κάτι που στη δύσκολη στιγμή θα το βγάλεις βόλτα και θα σε χαλαρώσει, κάτι αγχολυτικό, κάτι πισωκίνητο και απαραίτητα με μπλοκέ...

ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΟΥΒΑ.... (ότι μάρκα κι αν είναι και ας είναι και 7000άλογα....)

ghost-rider
08-08-13, 16:56
Παντως στα τρια της ψηφοφοριας δεν υπαρχει καποιο προσθιοκινητο.

Ενα πισωκινητο υπαρχει και δυο τετρακινητα με 3 διαφορικα εκαστο.

Kostas_1
08-08-13, 16:59
Αλεξ πουλας το Μ;

Απο τα 2 που ειπες μαλλον το si θα επαιρνα εγω

send from my S4 mini

PANOS-E60
08-08-13, 16:59
και με την καρδια αλλά και με το μυαλό ψηφιζω SI.

για την καρδια με κάλυψε ο Ηλίας από πάνω.
Με το μυαλό, παίρνεις BMW γιατί ξέρεις τα παντα για αυτην, γιατι σε ξερουν οι παντες στα συνεργεία και στην αντιπροσωπεία. thumb

το εβο ειναι μεγα λαθος, συμφωνω με το σειταν.

Nino
08-08-13, 17:01
παρε βρε την αμαξαρα και πες οτι ηταν αποφαση των γυναικων να εχεις "αλλοθι" στη πενβεδοοικογενεια και οταν θα βλεπεις τις επιδοσεις σε συναρτηση με την καταναλωση θα αγαλιαζει η ψυχουλα σου χαχαχαχα

Nikos!
08-08-13, 17:09
Καταρχάς μην παρεξηγηθείς γιατί ό,τι πω που δεν θα το πω με κακία ούτε με πρόθεση να σε μειώσω, αλλά βρε Νικόλα για όνομα του θεού μέσα σε 20 χλμ έβγαλες συμπέρασμα; Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο 200 ίππων και 30 κιλών ροπής με αναλογία 143 ίππων ανα τόνο. Ή αλλιώς 109 ίππων ανα λίτρο. Είναι απο τα πλέον οικονομικά 2λιτρα (σύμφωνα με την εταιρία πάντα) με 6.9 εκτός και 9-12,7 εντός. Ο εξοπλισμός του είναι αρκετά πλούσιος και εξωτερικά σίγουρα ξεχωρίζει με τα πολλά έξτρα που έχει. Το αυτοκίνητο αυτό το οδήγησα 4 φορές απο Πάτρα μέχρι τη Θεσσαλονίκη και μάλιστα την τελευταία φορούσε και πρόγραμμα. Το αμάξι κυριολεκτικά το ξεφτίλισα και μπορώ να πω οτι μου άρεσε. Σίγουρα το Τόρσεν έχει απώλειες και βάρος, όμως στα άλογα αυτά και στη ροπή αυτή είναι αμελητέες, πόσο μάλλον όταν η χρήση του προορίζεται αποκλειστικά και μόνο σε "οικογενειακό μεταφορικό μέσο"

Μα αγαπητέ μου φίλε δεν λέω ότι είναι αργό. Ίσα ίσα, έγραψα ότι είναι πολυ γρήγορο!

Στο πόστ σου αναφέρεις τρία πράγματα. Την ιπποδύναμη, τη κατανάλωση (που συμφωνούμε αν κι αν πιέσεις τον tfsi καίει) και τον εξοπλισμό. Αναφορικά θα σου πω ότι το si εχει καλύτερο εξοπλισμό απο το DTM, πχ το audi δεν παίζει ούτε mp3, ούτε εχει θύρα aux και ούτε εχει adaptive xenons.

Οδηγικά, βγάζει υποστροφή στην εισοδο κάτι που στο si απλα έρχεσαι, σημαδεύεις και στρίβεις.

Σε αυτο μάλιστα συμφωνεί και ο Δημήτρης Δεβερίκος με τον οποίο εχω τη τύχη να είμαστε στην ίδια ομάδα και κάνουμε μαζι προπόνηση (κάρτ) ο οποίος όταν το ειχε οδηγήσει στο Μέγαρα ειχε τότε Μ3: https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=356&article=10871 ...κι επειδη με ενδιέφερε κι μένα σε μια προπόνηση το είχαμε συζητήσει.

Επαναλαμβάνω, το dtm είναι απλα πιο γρήγορο. Αυτο. Τίποτα περισσότερο.

Ααα...κάτι ασήμαντο/σημαντικό. Επειδη αυτο φοράει δική του τουρμπίνα και δε μοιράζεται άλλες απο το γκρουπ και παει όλη μαζι με τη πολλαπλή αν πάθει κάτι το κόστος είναι ενα 3.000αρο, το ρώτησα. Επίσης στα 60.000 κμ θέλει αλλαγή ο ιμάντας χρονισμού, ένα 600αρι περίπου.


Sent from a mobile device

Bazil Van Sinner
08-08-13, 17:15
Σπινιαριζε με τριτη. Θυμαμαι εβγαζα αριστερο φλας στον επαρχιακο πριν τη Μεσσηνη και προσπερναγα κονβοι απο 2 φορτηγα και τρια αυτοκινητα χωρις να με πιασει ταχυπαλμια. Οσο ευκολα πιανει 100 το επιπλο τοσο ευκολα διακοσαριζε εκεινο. Στο κοντερ ειχα δει 270. Πραγματικα πρεπει να ηταν 240 βεβαια, λογω DSG. Τρελο μοτερ, πριονι πραγματικο και με μπασο ηχο. Ουτε ψηλα κολωνε το σκυλι του πολεμου. Η πιο πορνη αυτοκινητο που ειχα ποτε. Το εσκιζες και ηθελε και τις μπαλλες. Το DTM θα ειναι λογικα σαν τη Λαιδη Τσατερλυ.
συμφωνω απολυτα,το εχω ζησει επι 3-4 συναπτα ετη,που οδηγουσα συνεχεια το Σεατ Κουπρ(ι)α ενος φιλου μου!Οσο γκαζι ειχε τοση αισθηση του ελειπε


Είναι απο τα πλέον οικονομικά 2λιτρα (σύμφωνα με την εταιρία πάντα) με 6.9 εκτός και 9-12,7 εντός.

Αυτα τα νουμερα παιζουν μονο σε νορμαλ οδηγηση και φορτια,αν πεις να το τρεξεις καταπινει τον κ@λο του!!!!



Επειδή οι σχέσεις σήμερα είναι δύσκολες (και οι γάμοι), πάρε κάτι που στη δύσκολη στιγμή θα το βγάλεις βόλτα και θα σε χαλαρώσει, κάτι αγχολυτικό, κάτι πισωκίνητο και απαραίτητα με μπλοκέ...

ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΟΥΒΑ.... (ότι μάρκα κι αν είναι και ας είναι και 7000άλογα....)

Πολυ σωστη η τοποθετηση του φιλου!


Αλεξη ως κατοχος Μ5 νομιζω εχεις δειξει ηδη τον χαρακτηρα σου:warriorsmiley: .

τα αουντι ειναι τα καλυτερα μετρια.....θα προτιμουσα ενα "μικρο" απο τα πολυ καλα thumb

Azurius
08-08-13, 17:16
Μα αγαπητέ μου φίλε δεν λέω ότι είναι αργό. Ίσα ίσα, έγραψα ότι είναι πολυ γρήγορο!

Στο πόστ σου αναφέρεις τρία πράγματα. Την ιπποδύναμη, τη κατανάλωση (που συμφωνούμε αν κι αν πιέσεις τον tfsi καίει) και τον εξοπλισμό. Αναφορικά θα σου πω ότι το si εχει καλύτερο εξοπλισμό απο το DTM, πχ το audi δεν παίζει ούτε mp3, ούτε εχει θύρα aux και ούτε εχει adaptive xenons.

Οδηγικά, βγάζει υποστροφή στην εισοδο κάτι που στο si απλα έρχεσαι, σημαδεύεις και στρίβεις.

Σε αυτο μάλιστα συμφωνεί και ο Δημήτρης Δεβερίκος με τον οποίο εχω τη τύχη να είμαστε στην ίδια ομάδα και κάνουμε μαζι προπόνηση (κάρτ) ο οποίος όταν το ειχε οδηγήσει στο Μέγαρα ειχε τότε Μ3: https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=356&article=10871 ...κι επειδη με ενδιέφερε κι μένα σε μια προπόνηση το είχαμε συζητήσει.

Επαναλαμβάνω, το dtm είναι απλα πιο γρήγορο. Αυτο. Τίποτα περισσότερο.

Ααα...κάτι ασήμαντο/σημαντικό. Επειδη αυτο φοράει δική του τουρμπίνα και δε μοιράζεται άλλες απο το γκρουπ και παει όλη μαζι με τη πολλαπλή αν πάθει κάτι το κόστος είναι ενα 3.000αρο, το ρώτησα. Επίσης στα 60.000 κμ θέλει αλλαγή ο ιμάντας χρονισμού, ένα 600αρι περίπου.


Sent from a mobile device
thumbthumbthumb

Σημ. όλοι οι TFSI φορούν τουρμπινοπολλαπλή η οποία είναι αλμυρή, όντως! :whistle:

Stamatis
08-08-13, 17:18
Λυσσα ειναι οχι απλα αλμυρη.

Azurius
08-08-13, 17:19
Αυτα τα νουμερα παιζουν μονο σε νορμαλ οδηγηση και φορτια,αν πεις να το τρεξεις καταπινει τον κ@λο του!!!!

Εννοείται ρε Μπιλ. Είναι ανάλογα με το πόδι του καθενός. Στο δικό μου το πόδι θα χρειαζόταν βυτίο να τρέχει απο πίσω μου. Το πατάς καίει. Το πλακώνεις καταπίνει. Του αλλάζεις τα φώτα, στα αλλάζει μετά αυτό.

Για οικογενειακή χρήση πιστεύω όμως οτι θα είναι κοντά σε αυτά τα νούμερα.

Bazil Van Sinner
08-08-13, 17:28
χμ.....

Nikos!
08-08-13, 17:32
Κάτι ακόμα, ο φίλος αναφέρει ανησυχία για την αξιοπιστία.

Αν το προσεχεις, κάνεις τη συντήρηση που πρεπει σωστά, δε το σκίζεις κρύο κλπ δε θα πάθει τίποτα. Υπάρχουν si με 200.000 χλμ.

Προσωπικά είμαι εντελώς ψυχασθενής με αυτο το θέμα, οπότε κοιτάς τι συντήρηση εχει κανει. Και δε μιλάμε για κάτι το φοβερό, λαδακια κάθε 7-10Κ κμ ή χρόνο, τσεκάρισμα στο βαλβιδουλες του κάθε 50Κ και μπουζί στα 50Κ (εγω τα δυο τελευταία τα έκανα στα 40Κ γιατι είμαι λίγο ψυχασθενής και για τον ίδιο λόγο του εχω ασφαλίσει το μοτέρ).

Αν δεν γνωρίζεις κάτι και το αυτοκίνητο δεν εχει κανει σωστή συντήρηση...φεύγεις.

Επίσης, τσέκαρε αν εχει κανει την ανάκληση με τον τεντωτηρα καδένας. Το δικο μου το έκανε στα 10.000 κμ πχ.

Τέλος, αν εχει περισσότερα απο 50Κ κμ αν εχει τσεκάρει το διάκενο στις βαλβίδες.

Αυτα. :)


Sent from a mobile device

saikoe39
08-08-13, 17:53
Μα αγαπητέ μου φίλε δεν λέω ότι είναι αργό. Ίσα ίσα, έγραψα ότι είναι πολυ γρήγορο!

Στο πόστ σου αναφέρεις τρία πράγματα. Την ιπποδύναμη, τη κατανάλωση (που συμφωνούμε αν κι αν πιέσεις τον tfsi καίει) και τον εξοπλισμό. Αναφορικά θα σου πω ότι το si εχει καλύτερο εξοπλισμό απο το DTM, πχ το audi δεν παίζει ούτε mp3, ούτε εχει θύρα aux και ούτε εχει adaptive xenons.

Οδηγικά, βγάζει υποστροφή στην εισοδο κάτι που στο si απλα έρχεσαι, σημαδεύεις και στρίβεις.

Σε αυτο μάλιστα συμφωνεί και ο Δημήτρης Δεβερίκος με τον οποίο εχω τη τύχη να είμαστε στην ίδια ομάδα και κάνουμε μαζι προπόνηση (κάρτ) ο οποίος όταν το ειχε οδηγήσει στο Μέγαρα ειχε τότε Μ3: https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=356&article=10871 ...κι επειδη με ενδιέφερε κι μένα σε μια προπόνηση το είχαμε συζητήσει.

Επαναλαμβάνω, το dtm είναι απλα πιο γρήγορο. Αυτο. Τίποτα περισσότερο.

Ααα...κάτι ασήμαντο/σημαντικό. Επειδη αυτο φοράει δική του τουρμπίνα και δε μοιράζεται άλλες απο το γκρουπ και παει όλη μαζι με τη πολλαπλή αν πάθει κάτι το κόστος είναι ενα 3.000αρο, το ρώτησα. Επίσης στα 60.000 κμ θέλει αλλαγή ο ιμάντας χρονισμού, ένα 600αρι περίπου.


Sent from a mobile device


Ξεκιναω απο τα βασικα...3000 euro δεν υπαρχουν..με τοσα..το κανει σφυριλατο και βαζει οτι διποτε big turbo θελει...

Παμε πιο κατω....ετσι και σε τσακώσει DTM σε δρομο η πιστα...με ενα μετριο οδηγο...και εσυ με το Si θα φας το ξυλο της αρκουδας:cheers:

Ο Δεβερικος...κατέβηκε απο ενα Μ3 και καβάλησε ενα DTM...την διαφορα ελπίζω την καταλαβαινεις...

Στην ποιοτητα...εχω αλλαξει 2 Ε90 ενα 316 και ενα 320..οι διάφορες με το DTM ειναι ελάχιστες...εκει που ποναει το ενα υπερτερεί το αλλο....

Το DTM ειναι ενα ωραιο οχημα...με 2-3 πραγματάκια μπορει να γινει ενα πολυ καλο παιχνίδι...χωρις να το βαριέσαι σε ταξιδια κλπ, (μου συμβαίνει με το 5αρι μου και για αυτο γραφει 1500 χλμ το πολυ το χρονο)


Αλλη μια πολυ καλη λυση...ειναι ενα φτηνο-δυνατο SAAB...!!!!:up:

Stathis
08-08-13, 17:54
Αουνταρα και dry bread.

Nikos!
08-08-13, 18:23
Ξεκιναω απο τα βασικα...3000 euro δεν υπαρχουν..με τοσα..το κανει σφυριλατο και βαζει οτι διποτε big turbo θελει...

Παμε πιο κατω....ετσι και σε τσακώσει DTM σε δρομο η πιστα...με ενα μετριο οδηγο...και εσυ με το Si θα φας το ξυλο της αρκουδας:cheers:

Ο Δεβερικος...κατέβηκε απο ενα Μ3 και καβάλησε ενα DTM...την διαφορα ελπίζω την καταλαβαινεις...

Στην ποιοτητα...εχω αλλαξει 2 Ε90 ενα 316 και ενα 320..οι διάφορες με το DTM ειναι ελάχιστες...εκει που ποναει το ενα υπερτερεί το αλλο....

Το DTM ειναι ενα ωραιο οχημα...με 2-3 πραγματάκια μπορει να γινει ενα πολυ καλο παιχνίδι...χωρις να το βαριέσαι σε ταξιδια κλπ, (μου συμβαίνει με το 5αρι μου και για αυτο γραφει 1500 χλμ το πολυ το χρονο)


Αλλη μια πολυ καλη λυση...ειναι ενα φτηνο-δυνατο SAAB...!!!!:up:

Τα 3000 γιούρο μια χαρά υπάρχουν. Ρωτά κάποιον audακια να σου πει. Απο εκει το έμαθα. Το τι κανει με 3000 είναι άλλο θέμα. Το θέμα είναι τι θα δαπανήσει αν πάθει κάτι η τουρμπίνα γιατι χρειάζεται αντικατάσταση μαζι με τη πολλαπλή. Εκτός αν μου λέγανε ο,τι νάναι. Παρομοίως, και τα BMW έχουν τα θεματάκια τους, εννοείται.

Το θέμα δύναμης νομίζω το αναφέραμε. Προφανώς και θα ρίξει ξύλο αφού το BMW υπολείπεται κατα 50 άλογα και 10 κιλά ροπή...περίπου οσο ενα μικρό 1000αρι δηλαδη, ότι χάνει το ΑΟΥΔΙ στις στροφές, το κερδίζει στις ευθείες.

Παρακάτω, ο Δεβερικος δε σύγκρινε το Μ3 του με το dtm. Περιγράφει την άποψη του για το dtm βάσει εμπειρίας του σε ενα άρθρο πληρωμένο βασικα απο την audi. :-D

Το dtm είναι πολυ γρήγορο, αλλα πισωκινητο και παιχνίδι δεν πρόκειται να γινει. Το τορσεν πάνω απο 70% δε θα δωσει. Είναι ενα σοβαρό και γρήγορο όχημα. Αυτο. Δεν εχει τη φιλοσοφία του BMW και δε θα την αποκτήσει. :)

Βασικα είναι δυο διαφορετικές σχολές.

Πέρασα απο αυτη τη διαδικασία και ήμουν έτοιμος να το πάρω το dtm, για άλλο λόγο χάλασε το deal γιατι δε με άφηνε να το τσεκαρω.

Κατέληξα λοιπόν στο εξής. Το audi είναι απλα πιο γρήγορο. Αν αυτο είναι το ζητούμενο, τότε τέλος. Σε όλα τα αλλα το BMW κατα την άποψη μου και για τα γούστα μου είναι καλύτερο. Προσωπικά, ο λόγος που ήθελα να το πάρω το dtm ήταν καθώς εχω ζήσει με το si τόσα χρόνια θα ηθελα κάτι διαφορετικό και θα ηθελα να δω πως είναι μια άλλη σχολή, η 4κινητη σχολή. :-)



Sent from a mobile device

dafidack
08-08-13, 19:02
παρε το αουδι να βγαλει το αχτι του ο Αρης :th_Laie_67-1:


https://www.youtube.com/watch?v=KmlUORq1WrE"]https://www.youtube.com/watch?v=KmlUORq1WrE

ghost-rider
08-08-13, 20:27
3000 ευρω τουρμπινοπολλαπλη για το dtm δεν υπαρχει.
Το νουμερο ειναι εξωπραγματικο.

Κατ αρχην γιατι να την παρεις μονος σου κουτα?
Η αντιπροσωπεια σου κρατα την παλια τουρμπινα σου να τη στειλει για ανακατασκευη και σου δινει νεα ανακατασκευασμενη με πολυ μικρο κοστος.

Για ενα 18αρι με Κ04 το κοστος αυτο ειναι περι τα 600 ευρω.
Και εχει ενα χρονο εγγυηση.

Αντε αμα την παρεις ξεκαρφωτα στο εμποριο θα τη βρεις με κατι λιγοτερο απο 1500. Αναλογα. Και με 1200 βρισκεις. Γνησια kkk η ihi, γιατι κατι κινεζικες τις βρισκεις τζαμπα.


Σετ ιμαντες(χρονισμου και δυναμο) με τρομπα νερου και εντατηρες ιμαντα χρονισμου, κοστος στην αντιπροσωπεια 390 ευρω για bfb κινητηρα.

Ποσο παραπανω ειναι το διλιτρο?

Τωρα οι τιμες που αναφερω πιο πανω ειναι πραγματικοτατες αλλα αναφερονται σε Α4 που εχει καποια εκπτωση(δε θυμαμαι ποσο) λογο ηλικιας μεγαλυτερης των 5 ετων.


Απο καταναλωση: το 18αρι (με Κ04, μπεκ απο s3, Τσιπαρισμα τοσο ωστε να σηκωνει σκαρτα 2 bar στις μεσαιες) δειχνει στα 120 5,5 λιτρα/100km

Και συνολικα ειναι λιγο πιο οικονομικο απο το δικο μου 320(e46 με Μ54Β22). Με το τεποζιτο του σε ταξιδι, αμα το προσεξεις τσιμπαει τα 1000 χλμ.
Αρκετα λοιπον πιο οικονομικο απο το si.

Το τι κανει αμα το πλακωσεις ειναι αλλο ζητημα.
Μπορει να κανει 200 χλμ με το τεποζιτο αλλα στο κατω κατω και πως παει αμα το πατησεις... Δεν παει σα 320...

Ποσο παραπανω να καιει το διλιτρο?

ghost-rider
08-08-13, 20:41
Παρολα αυτα η καλυτερη επιλογη αναμεσα στα 3 ειναι το evo.

aristent
08-08-13, 21:03
Tα εχουμε πει πολλες ωρες τηλ/κα αλλα και απο κοντα!!!

Παρε BMW που γουσταρεις τρελλα,βαλε ενα μπλοκε διαφορικο και ΤΕΛΟΣ!!!:thumbsup:

Εσυ ουτε κοντρες βαζεις(εξαιρουμε....ημουν προκλητικος το ξερω:D....)ουτε τελικες ταχυτητες θες να δεις, ουτε αν εισαι πιο γρηγορος απο καποιον αγνωστο στο δρομο!!!

Θελεις να απολαυσεις δρομους με στροφιλικια και που και που να "διπλωνεις" οπου υπαρχει ορατοτητα και ασφαλεια!!!!

...και τελος πιο BMWδακιας απο εσενα δεν υπαρχει!!!
...ασε που στο συνεργειο θα εχεις αυτο που θελεις...ΠΡΟΣΒΑΣΗ σε ΟΛΑ!!!:thumbsup:

Με 'γεια το Si !!!!:thumbsup:

Thomelef
08-08-13, 21:18
Η σειρα που θα διαλεγα θα ηταν εβο(9αρι ομως), δευτερο το αουντι και τριτο το πεμβε.

nikos-Mpacket
08-08-13, 21:32
Ο Αλεξης ειπε οτι ψαχνει ενα αμαξι για ΣΚ και ταξιδια και εμεις αρχισαμε για πιστες και κοντρες.Τεσπα.

Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι αφου υπαρχει το Μ5 στο γκαραζ και το αμαξι το θες για συγκεκριμενη χρηση δεν υπαρχει λογος να παρεις Evo με 20000 ευρω,το 320si ειναι καλο,χρυσο,αλλα εχουν ακουστει καποια μικρα κουσουρια,βεβαια εσυ εχεις τις γνωριμιες και τις ευκολιες σου στα συνεργεια αλλα θεωρω οτι αφου υπαρχει ΤΟ Μ5 δεν εχεις αναγκη απο ακομα ενα Bmw και μαλιστα χειροτερο απο το ηδη υπαρχον.

Εγω θα κατεληγα στο Audi,ειδικα το DTM ειναι και πολυ ομορφο,δυναμη απο χαμηλα για τα ταξιδια σου,αξιοπρεπες σαλονι για 4 ατομα, τετρακινηση η οποια σε καποιο χειμερινο ταξιδακι με λιγο χιονακι θα σε βγαλει χωρις προβλημα και τελος αν σε πιασει-που θα σε πιασει-το μικροβιο του μπαξιματος το Audi θα σου στοιχισει πιο φθηνα και θα σου προσφερει αρκετα παραπανω.

Κυριε Αλεξη πιστευω να μην σας κουρασα,να σας βοηθησα με τις σκεψεις μου για την τελικη επιλογη σας.

Thomelef
08-08-13, 22:01
Ο αλεξης εβαλε τρια αμαξια και ρωτησε γνωμες. Γνωμες παιρνει.

Προφανως για να βαζει και το εβο στη λιστα, κατι θα εχει κατα νου,τουλαχιστο ειναι μεσα στις επιλογες του. Αρα, γιατι να μην του το προτεινουμε?

ghost-rider
08-08-13, 22:05
Ρε παιδια εμφανησιακα το 8αρι με το 9αρι μετα βιας τα ξεχωριζεις.
Μηχανικα εχουν διαφορες πολλες?

Christos 330
08-08-13, 22:16
Ρε παιδια εμφανησιακα το 8αρι με το 9αρι μετα βιας τα ξεχωριζεις.
Μηχανικα εχουν διαφορες πολλες?

6αρι σαζμαν 280 ps και διαφορετικους προφυλάκτηρες !!!

EVERGET
08-08-13, 22:23
Ψήφισα το evo γιατι ειναι από τα τρία το καλύτερο υποκαταστατο ενός Μ5. Παρόλα αυτα η λογική υποδεικνύει ενα απο τα si και DTM. Το DTM ειναι πιο ολοκληρωμένο αλλα οπως και τα περισσότερα Audi σου αφήνει την αίσθηση της χρυσής μετριότητας. Το si παρά τα κουσούρια του ειναι άκρως πορωτικό όχημα για την κατηγορία του, εχει χαρακτήρα και ταυτόχρονα θα ανταποκριθεί πολυ καλα στις ανάγκες για τις οποίες το χρειάζεσαι. Το si ειναι η επιλογή που παρότι δεν στερείται λογικής, δεν θα σε κανει ποτε να βαρυγκομισεις που το Μ5 δεν μπορει να βγει απο το γκαράζ....thumb

mark e92
08-08-13, 22:27
To evo δεν κάνει για χαλαρά ταξιδάκια.
Μάλλον για το ΑUDI σε βλέπω Μr!!!

Bazil Van Sinner
08-08-13, 22:32
To evo δεν κάνει για χαλαρά ταξιδάκια.
Μάλλον για το ΑUDI σε βλέπω Μr!!!

Xαλαρα ταξιδακια μπορει να κανει με το κορολα μιστερ και να του βγει και τζαμπα!Το θεμα ειναι ενα αμαξι που να προσφερει πολλα παραπανω απο την μετακινηση που μπορει να προσφερει ενα λεοφωρειο των ΚΤΕΛ:original:

Και σ'αυτο θα συμφωνησω οτι το EVO ειναι το καλυτερο απ'τα 3thumb

manos///3
08-08-13, 22:59
EVO για πολυ γρήγορες καθημερινές βολτουλες και για οικογενειακές μεταφορες.

Αλέξη βρες ένα να το τεσταρεις.

spar@
08-08-13, 23:13
evo δαγκωτο....
με σκαρα και κοτσαδορο.... το ονειρο μ... μετα το στεισον!

rallakias
08-08-13, 23:18
To 320 ειναι πιο ''σιγουρο'' χαρτι για τα ελληνικα δεδομενα , κάνει για να μπεις στο ματι του γειτονα ,εχει πολυτέλεια/ποιότητα ,ειναι ''ταφόπλακα'' ιδανικο για οδηγούς του σαββατοκυριακου που βάζουν μεσα την οικογένεια και μετα απο το 4 ωρες ταξιδι φτάνουν επιτέλους στη Λαμια (απο Αθηνα λέμε- μεσαία λωρίδα και 90χλμ/ωρα) .Προσπέραση σε ορείνο δίκτυο με φορτωμένο αμαξι ειναι ενα ρισκο που ο μέσος οδηγός της 320 δεν θα πάρει καθόλου ευκολα.
Αντιθετα το dtm ειναι πιο ''καγκουρικο'' λόγω των περισσοτερων μπλιμπλικιών που εχει εξωτερικα (εξατμιση/carbon κτλ) εχει ποιοτητα αλλα ισως οχι τοση πολυτελεια,δεν κανει για να μπεις στο ματι του γειτονα ,ειναι ''πύραυλος'' και οδηγοκεντρικό με την εννοια οτι θα σε ξεχαρμανιασει οταν το οδηγας χωρίς την οικογενεια.

Η διαφορα ειναι καθαρα θέμα ιδιοσυγκρασιας του καθε ιδιοκτητη ,αν και διαβαζοντας για Μ5 δεν ακουγεται για την περιπτωση του τυπικού κατοχου 320.Ο ''ανησυχος οικογενειαρχης'' θα αγοραζε μακραν το audi.

Το evo θα το επαιρνε ο κ@βλογκαζος που δεν εχει οικογενεια .Δεν πιστευω οτι θα εβαζε νοήμων ανθρωπος την οικογενεια του σε σαλόνι mitsubas της δεκαετιας του 80 με στήσιμο wrc και θόρυβο για τη βούτα.

Συμπέρασμα:Audi dtm

alexm
08-08-13, 23:39
6αρι σαζμαν 280 ps και διαφορετικους προφυλάκτηρες !!!



EVO 8 vs EVO 9

Οι βασικες διαφορες εκτος απο το εξωτερικο λουκ (προφυλακτηρες-φαναρια), ειναι ο μεταβλητος χρονισμος βαλβιδων (mivec), λιγο μεγαλυτερη τουρπινα, αλουμινενια καπο-οροφη-πλευρικες μπαρες, επανασχεδιασμενη αναρτηση (BILSTEIN) με 0,3 εκατοστα χαμηλοτερο κεντρο βαρους, 6αρι σασμαν.

Στην πραξη οι διαφορες φαινονται μονο στην πιστα και μαλιστα οι ειδικοι λενε οτι το 8 εχει αισθητα καλυτερο τιμονι και σασμαν (5αρι)

Το 6αρι σασμαν του 9 ειναι για τον ....., τα πειραγμενα 9αρι φορανε σασμαν 5αρι απο το 8!!!

S8N
08-08-13, 23:55
Έδωσα το GTI με 100.000km και στα 97.000 άλλαξα τουρμπινοπολλαπλή γιατί είχε τζόγο το αξονάκι και έκαιγε λάδια. Η τουρμπινοπολλαπλή κόστιζε 780 ευρώ με μια μικρή έκπτωση, αλλά την πέρασαν στην εγγύηση παρά το γεγονός ότι η φθορά προήλθε από μια σκάστρα Forge που είχα βάλει. Το βρίσκω απίθανο να στοιχίζει 3 χιλιάρικα το ίδιο ανταλλακτικό στο DTM, μόνο και μόνο επειδή ο κινητήρας είναι τοποθετημένος κατά τον διαμήκη άξονα.

Να θυμίσω έτσι για την ιστορία ότι όταν άλλαξα μπεκ στον Ν43 μου ζήτησαν 800 ευρώ, ενώ δέχτηκαν να τα περάσουν κι αυτά στην εγγύηση μόνο μετά από φασαρία που έκανα αφού μου είχαν αποκρύψει ότι υπάρχει καμπάνια.

Μια τουρμπινοπολλαπλή λοιπόν στο Audi κοστίζει όσο 4 μπεκάκια στον Ν43 (άμεσου ψεκασμού) και μάλλον λιγότερο από ένα σετ καταλύτες στον Ν45, γνωστό πρόβλημα κι αυτό.

Κάποια πραγματάκια που ίσως να μη γνωρίζετε είναι ότι ο δίλιτρος TFSI έχει βαλβίδες γεμισμένες με νάτριο για καλύτερη ψύξη, κυλινδροκεφαλή από κράμα alusil και σφυρήλατα πιστόνια της Mahle. Αυτά τα τελευταία ευθύνονται και για μια μικρή κατανάλωση λαδιού. Είναι άμεσου ψεκασμού, έχει μεταβλητό χρονισμό σε βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής, αντικραδασμικούς άξονες και συμπίεση 10.2 προς 1, ασύλληπτη για υπερτροφοδοτούμενο κινητήρα.

Το Golf είχε ανεβοκατέβει Αθήνα-Πρέσπες καμια 10αριά φορές σε πολεμικούς ρυθμούς, πήγε Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, έκανε δεκάδες (μπορεί και πάνω από 100) κόντρες με S3 στην Αττική Οδό και με OPC στην Εθνική, έφαγε τον καύσωνα του 2007 με τους 48 βαθμούς κελσίου, κυκλοφορούσε κάθε μέρα στο κέντρο και μάλιστα τα τελευταία 2 χρόνια στα χέρια της γυναίκας μου η οποία άφηνε το DSG στο D και πήγαινε με κρεμασμένη 6η και την τουρμπίνα να κάνει overboost για να προσπεράσει τον πάπια ή το Β5 στην Αλεξάνδρας.

Ο κινητήρας (BAM ήταν ο κωδικός του δικού μου) ήταν σκυλί με όλη τη σημασία της λέξεως. Η υψηλή του συμπίεση τον βοηθούσε σε big turbo setups να γυρίσει μεγάλες τουρμπίνες χωρίς να χάσει ελαστικότητα και με αξιόλογη αξιοπιστία.

Αλέξη, στη θέση σου θα έψαχνα και για GTI Edition 30 που φορούσε το μοτέρ του S3. Αν θες τη γνώμη μου, πάρε κάτι διαφορετικό να δεις και μια άλλη πλευρά της οδηγικής φιλοσοφίας. Αναμφισβήτητα το si έχει όλα τα καλά γονίδια της BMW, αλλά υποκατάστατο της Μ5 δεν είναι. Θες κάτι που να σου θυμίζει κάθε μέρα με πικρία το κλειδαμπαρωμένο Μ5 ή κάτι που θα σε κάνει να το εκτιμάς για τα πραγματικά του χαρίσματα όταν το οδηγείς μια στο τόσο? Το Audi είναι ασφαλές, ποιοτικό, άνετο, γρήγορο, βελτιώσιμο, κυριλέ και συνάμα αλήτικο. Δεν είναι BMW αλλά αυτό είναι καλό γιατί εσύ δε χρειάζεσαι άλλη BMW, έχεις ήδη μια από τις καλύτερες ever.

Bazil Van Sinner
09-08-13, 00:15
Το evo θα το επαιρνε ο κ@βλογκαζος που δεν εχει οικογενεια .Δεν πιστευω οτι θα εβαζε νοήμων ανθρωπος την οικογενεια του σε σαλόνι mitsubas της δεκαετιας του 80 με στήσιμο wrc και θόρυβο για τη βούτα.


Eνταξει μην γινεσαι κακος ,για πες φανταζεσαι ο πατερας σου να ειχε κανα EVO? η' καμια INTERGRALE oταν ησουν μικρος?:shok:

Κραζετε ολοι το σαλονι και το ταμπλα απο το ΕΒΟ,για τα ΡΕΚΑΡΟ και το τιμονι δεν μιλησε κανεις!Το μοναδικο που θα εβρισκα σαν "θεμα" θα ηταν το επιπεδο ασφαλειας.
Δηλαδη εγω εβγαλα κανα κερατο που εκανα ταξιδια με FIAT128 (χωρις ζωνες πισω)και κλουβα FORD Transit(στρογγυλοφαναρη) την ιδια εποχη οπου ενας φιλος μου απολαμβανε μοναδικες και πρωτοποριακες ανεσεις για την εποχη (late 80s') μιας Ε28 και μιας Ε34(γεματο με αεροσακους) αργοτερα????Δεν νομιζω.


Ραλακια μην το παρεις προσωπικα,κ@υλοσυζητηση κανουμεthumb

Τελος θα προσπαθησω να κανω μια αναποδη αντιστοιχιση,δηλαδη,
εχουμε 3 αυτοκινητα και 3 οδηγους,ενα Α4DTM, ενα si , και ενα EVO ,αν υποθεσουμε οτι εμφανησιακα οι 3 οδηγοι ειναι παρα πολυ κοντα,ιδια ηλικια,ρουχα,παπουτσια,κομ ωση κτλ....
αν υποθεσουμε,επισης,οτι αυτα τα 3 αμαξια ειναι ενα απο τα 2 που εχει ο καθε οδηγος,
ποιος απο τους 3 θα ειχε Μ5Ε60 στο γκαραζ του??

S8N
09-08-13, 00:27
Εγώ πάντως, Βασίλη, ακόμα κι αν μπορούσα να δικαιολογήσω τα 42000 ετήσιου τεκμηρίου της Μ5 Ε60, ακόμα κι αν μπορούσα να συντηρώ ένα αυτοκίνητο που καίει 25 λίτρα στα 100 km, δε θα έπαιρνα άλλο ένα εξίσου λαίμαργπο απλώς και μόνο γιατί ταιριάζει στη νοοτροπία petrolhead που με διακατέχει.

"Things we own end up owning us". Tyler Durden, Fight Club (1999).

Bazil Van Sinner
09-08-13, 00:36
"Things we own end up owning us". Tyler Durden, Fight Club (1999).thumb

εχω απορια ποσες σελιδες θα φτασει!!!!

ατελειωτη συζητηση!ολοι εχουν δικιο,κανεις δεν εχει αδικο,ολα εχουν + και -

οσον αφορα τον Tyler
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/TylerDurdenFightClubIWantYoutoHitMeasHar-1.gif

ανταλλαξε ενα Μ5 και ενα ΕΒΟ με το ξυλο της αρκουδας,να σου πω πως βρισκομαι στην ιδια ακριβως φαση με τον ΜπραντΠιτ το τελευταιο 3μηνο,ψαχνω καποιον να μου ριξει μια στο σαγονι να κανω ενα reset....,παιζει να διαλεγα και γω το ξυλο στη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο,αλλα το ξυλο δεν συμπεριλαμβανεται στις επιλογες μας,οποτε διαλεγω αυτο που ειναι πιο κοντα στο ξυλο ΕΒΟ ΔΑΓΚΩΤΟ!

chief
09-08-13, 06:35
EVO 8 vs EVO 9

Οι βασικες διαφορες εκτος απο το εξωτερικο λουκ (προφυλακτηρες-φαναρια), ειναι ο μεταβλητος χρονισμος βαλβιδων (mivec), λιγο μεγαλυτερη τουρπινα, αλουμινενια καπο-οροφη-πλευρικες μπαρες, επανασχεδιασμενη αναρτηση (BILSTEIN) με 0,3 εκατοστα χαμηλοτερο κεντρο βαρους, 6αρι σασμαν.

Στην πραξη οι διαφορες φαινονται μονο στην πιστα και μαλιστα οι ειδικοι λενε οτι το 8 εχει αισθητα καλυτερο τιμονι και σασμαν (5αρι)

Το 6αρι σασμαν του 9 ειναι για τον ....., τα πειραγμενα 9αρι φορανε σασμαν 5αρι απο το 8!!!
Καλημερα
Βασικά μονο το 8αρια που προορίζονταν για εξαγωγή απο την Ιαπωνια φορουσαν 5αρι σασμαν. Τα Ιαπωνικα φορανε 6αρι.

Τα πειραγμενα κοντραδικα 9αρια φορανε 5αρι γιατι ξεκινανε καλυτερα απο σταση λογο μακρυτερων σχεσεων αφου κρατανε περισσοτερη ωρα πιεση και γλυτωνουν και μια αλλαγη σε πατηματα.
Αν οδηγησεις μαμα 7αρι/8αρι 5ταχυτο, θα νομισεις οτι πατας φρενο στο κουμπωμα 5ης.

8αρι με ολόσωμη εξατμηση, εισαγωγη, εκκεντροφόρους, μπεκ, αντλια, και αγραφο και πιεση τερμα στο 1.7 , ειναι πισω απο CSL σε ευθεια.
9αρι με μονο φιλτρο και ολόσωμη εξατμηση ειναι μπροστα.

Η τουρπινα του 8αριου ειναι πολυ μικρη και εχει παροχη μεχρι 370 αλογα . Μετα τις 6Κ στροφες δεν κραταει πιεση λογο του οτι ειναι πολυ μικρη και το αμαξι ψηλα δεν λέει τιποτα και ουτε εχει δυνατοτητες να ανεβασει.
Στο 9αρι η εργοστασιακη τουρπινα εχει παροχή πάνω απο 460 αλογα και με το συστημα το αμαξι στροφαρει ανετα και πολυ ψηλα.
Το συστημα MIVEC κανει θαυματα και το αμαξι σε συνδιασμο με την μεγαλυτερη τουρπινα στροφαρει και ευκολα ψηλά σαν ατμοσφαιρικό.

Οι διαφορες σε εργοστασικό στησημο και στην αποκριση του μοτερ ειναι αρκετα μεγαλες. Ειναι αλλο αμαξι.

Γνωμη μου ειναι οτι τα Εβο 7/8 ειναι αποτυχία αν συγκριθουν με τα Εβο 2-3-5-6-9.

Το 9αρι ειναι το καλυτερο Εβο που εχει βγει ποτε.
Καλυτερο και απο 6αρι ΤΜΕ.

Μην κανεις το λαθος να χασεις το χρόνο σου κοιταζοντας για 8αρι Εβο. :original:

aristent
09-08-13, 06:49
Για να στηριξω λιγο και την "ψηφο" μου,δες εδω τον "Νικος!" που απολαμβανει με χαρα την οδηγηση της 320si:

https://www.youtube.com/watch?v=LcgXTcf0V18"]https://www.youtube.com/watch?v=LcgXTcf0V18

σημειωστε οτι ο Νικος τρεχει με καρτ και εχει παθος για οδηγηση.thumb

ξερω οτι το Εβο ειναι πολυ πιο πολεμικο και ισως τελικα να ειναι αυτη η επιλογη του Αλεξη,αλλα σε μια ζυγαρια που μπαινουν αρκετοι παραγοντες ,το διλημμα ειναι μεγαλυτερο,αφου δεν ειναι πρωτο-πρωτο θεμα το πιο θα κανει τον καλυτερο χρονο σε μια διαδρομη.

Το αουντι ειναι μια επιλογη που καποια στιγμη ειχα την αισθηση οτι αυτο θα επαιρνα,φυσικα λιγο καιρο πριν διαλεξω το Ε60,αρα μου αρεσε και μου αρεσει ακομη......

..... ο Αλεξης εχει οδηγησει το Εβο 9......δεν νομιζω οτι θα ενθουσιαστει απο το αουντι...

..ασε που ολοι μια μερα με αουντι θα καταληξουμε....δεν ειναι αναγκη να το παρει απο τωρα!!!:D

Panos 316T
09-08-13, 07:01
αν και ψηφισα εβο λεω και μια διαφορετικη σκεψη :

δωσε το Μ5 και παρε πορσε εχοντας παραλληλα το corolla για να δινεις κανα ξυλο στον Λαρισαιο :)

καλη επιτυχια για οτι και αν επιλεξεις ;)

Stamatis
09-08-13, 07:25
Με απασχολησε το προβλημα και το σκεφτηκα πολυ θερμα αυτες τις δυο μερες.
Ετσι λοιπον εχοντας κρινει την καθε μια απο τις περιπτωσεις και με κριτηρια που δεν χρειαζεται να αναλυσω αυτη τη στιγμη συσκευθηκα με τον εαυτο μου και


Δυναμει των εξουσιων με τις οποιες ειμαι περιβεβλημενος, τη συμπαντικη αρμονια που με διακατεχει και τις φωνες που ακουω στο κεφαλι μου,


Αποφασισα


Οτι ο Αλεξης θα παρει Εβο ενιαρι. Εντ οφ στορυ

trifonas
09-08-13, 08:33
Αναλογα για τη χρηση που το θες.λογικα θα το θες για οικογενειακους λογους φανταζομαι ετσι;οποτε ξεχναμε εβο.
αν εχεις εκδρομικες ανησυχιες σε χιονια ή αλλα γλιστερα κομματια το αουντι ειναι αυτο που ζητας..μην ξεχνας ομως οτι περνεις ενα ''μπροστινοκινητο'' με τετρακινηση.δεν θα δεις αυτο που περιμενεις να δεις(οδηγικα παντα).τιμονι νεκρο.δεν εχω οδηγησει αυτοκινητο με πιο αχρηστο τιμονι.θα εχεις δυναμη και Ρεμπριζ που δεν θα εχεις στο BMW.Αποψη μου δεν εχει την ποιοτητα του BMW.ουτε στα δερματα ουτε στο χρωμα ουτε στα υλικα του ταμπλο.(ειχα το Α3 TFSI quattro).
Το αουντι ειναι πιο ''λειτουργικο'' αμαξι.το si δεν ξερω τι καταναλωση εχει αλλα τωρα με το 2.2 μοτερ που εχω και λιγο πιο ζωηρο ποδι ειμαι τουλαχιστο 2 λ/100 κατω σε σχεση με το Α3.
Το Bmw τωρα ξερεις δεν χρειαζεται να σου πω.
Ζυγισε τα και αποφασισε.

Nikos!
09-08-13, 09:07
Με απασχολησε το προβλημα και το σκεφτηκα πολυ θερμα αυτες τις δυο μερες.
Ετσι λοιπον εχοντας κρινει την καθε μια απο τις περιπτωσεις και με κριτηρια που δεν χρειαζεται να αναλυσω αυτη τη στιγμη συσκευθηκα με τον εαυτο μου και


Δυναμει των εξουσιων με τις οποιες ειμαι περιβεβλημενος, τη συμπαντικη αρμονια που με διακατεχει και τις φωνες που ακουω στο κεφαλι μου,


Αποφασισα


Οτι ο Αλεξης θα παρει Πενβε τριαεικοσι εσαη αν τα χιλιομετρα ειναι σωστα και το αμαξι δεν εχει κουσουρια.

Όχι οποιοδήποτε si, το δικό μου όμως που το ξέρουμε, αν και δε μπορώ να πω ότι είχα ήρεμο ύπνο με αυτή τη σκέψη. :-D


Sent from a mobile device

nik200
09-08-13, 09:07
και εκει που καθομαι στην παραλια...

τσουπ σου πεταει θεμα ο πατρινος..και μεταξυ οφθαλμολουτρου και αντιηλιακου..σκεφτομαι..εχο ντας φυσικα μπει στο αναλογο mood..γουσταρω το αμαξι που δεν θα με νοιαζει...και τσουπ το αουδι γινεται πρωτη επιλογη!

να εξηγηθω..ο μ5αρος..καλος χρυσος..αλλα εν μερει βραχνας...οποτε..ας παρουμε ενα αμαξι που να μην χρειαζεται την αμεριστη προσοχη μας..τα evo..θα χουν φαει ξυλο πολυ...η μπεμπα...ειναι πολυ αργη για τα γουστα μου..το αουδι παει μονο του και καλα....και μπορεις να βρεις και καθαρο αμαξι....

over and out...παω για κολυμπι...:thumbsup::thumbsup:

Ptboul
09-08-13, 09:19
Δώσε και το πεμφέ και πάρε ένα (https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3435087/) σε όλα :D

mark e92
09-08-13, 11:10
Τελος θα προσπαθησω να κανω μια αναποδη αντιστοιχιση,δηλαδη,
εχουμε 3 αυτοκινητα και 3 οδηγους,ενα Α4DTM, ενα si , και ενα EVO ,αν υποθεσουμε οτι εμφανησιακα οι 3 οδηγοι ειναι παρα πολυ κοντα,ιδια ηλικια,ρουχα,παπουτσια,κομ ωση κτλ....
αν υποθεσουμε,επισης,οτι αυτα τα 3 αμαξια ειναι ενα απο τα 2 που εχει ο καθε οδηγος,
ποιος απο τους 3 θα ειχε Μ5Ε60 στο γκαραζ του??

KANEΝΑΣ !!!
Τι να το κάνουν αφου κ@λοφτιάχνονται ( με σχετικά λίγα λεφτά) και γαμ.... στο δρόμο πιο δυνατά απο Μ (Εχω οδηγήσει evo με 600+)
Φυσικά μόνο οι 2 γιατι o si δεν έχει τέτοιες βλέψεις.

Nikos
09-08-13, 11:16
Δώσε και το πεμφέ και πάρε ένα (https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3435087/) σε όλα :D

.......θα κανει και ο Φωτης τα μαγικα του μεσα στο σαλονι με καινουργιο αλκανταρα και διπλοραφες και κολπα στα χρωματα και στις κλωστες και στο τιμονι κλπ κλπ κλπ και θα γινει της Πατρας το καγκελο .
Φιλτατε Αλεξιε, τωρα που οδηγω και τα δυο αυτοκινητα συγχρονως και το αουδι (οπως σας αρεσει να τα κοροιδευετε) αλλα και το πεμβε , μπορω να σου πω με μεγαλη σιγουρια οτι μου αρεσει ΠΑΡΑ πολυ η διαφορετικοτητα των δυο αυτοκινητων που ειναι ομως εξισου καλα, ποιοτικα και λειτουργικα.
Και μιας και δεν προκειται ν'αποχωριστεις το Μ5 καλο ειναι να εχεις και μια διαφορετικη οδηγικη εμπειρια με ενα αλλο αυτοκινητο.
Και που ξερεις.....μια μερα μπορει να δωσεις το δεινοσαυρο και να παρεις κανενα αλλο δεινοσαυρο τυπου RS6 ας πουμε......:whistle:

Ptboul
09-08-13, 11:25
Το si δύναται να λάβει έξτρα ιπποδύναμη και να αποκτήσει τα σπεκς του wtcc με 275 αλογάκια. (κουβέντα να γίνεται)

Έτσι έκανε και ο Γιαπωνέζος ο οποίος μέσα στα πολλά που λέει (https://www.bmwblog.com/2008/11/11/bmw-320si-a-hidden-pearl/) είπε και το παρακάτω :D


Yoshina:
I spend money which can buy M3, for 320si. This is my hobby, life work. Every one can buy M3. However, 320si is different. I had M3 before, but my 320si is more fun than M3. :-)

mark e92
09-08-13, 11:28
Το si δύναται να λάβει έξτρα ιπποδύναμη και να αποκτήσει τα σπεκς του wtcc με 275 αλογάκια. (κουβέντα να γίνεται)

Έτσι έκανε και ο Γιαπωνέζος ο οποίος μέσα στα πολλά που λέει (https://www.bmwblog.com/2008/11/11/bmw-320si-a-hidden-pearl/) είπε και το παρακάτω :D

Nαι πήρε ένα και το εφτασε 3!!!

turbodog
09-08-13, 11:32
Οποιος εχει οδηγησει Evo (εχω ακομα την τυχη να το οδηγω γιατι ενας καλος φιλος εχει ενα 9αρι), οχι βολτιτσα χαλαρη αλλα σε στροφες με σχετικη πιεση, εχει δει τι σημαινει οτι εκει που στα αλλα αυτοκινητα θα αφηνες γκαζι, σε αυτο δινεις περισσοτερο και με ενα μαγικο τροπο αυτο αντι να παει μπαριερες διωχνει το πισω μερος οσο χρειαζεται, ωστε το μπροστινο να τοποθετηθει στο εσωτερικο της στροφης και τραβωντας με τα τεσσερα να βγουμε απο την στροφη με μεγιστη ταχυτητα και τερμα γκαζι. Καμια σχεση με την υπερστροφη της πισω κινησης και το αναποδο τιμονι για να το σωσουμε. Αυτο εδω το πραγμα κανει αλλα κολπα που τα συνηθη αυτοκινητα ουτε τα ονειρευονται.
Καιει τον αμπακα, ειναι χαλια μεσα, σε σχεση με τα αλλα δυο, εξω βλεπεται αλλα δεν εχει το design των γερμανικων, ζημιες μεχρι 350-380 αλογα δεν βγαζει, τον δισκο αν τον ταλαιπωρεις τον καιει για πλακα, εχει αεροδυναμικους θορυβους μπολικους στα πολλα και γενικα πιο θορυβωδες σαλονι (παντα σε σχεση με τα αλλα δυο) αλλα προσφερει τονους οδηγικης ευχαριστησης σε σχεση με τα αλλα δυο. Προφανως η συγκριση με τα γερμανικα ειναι λιγο ατοπη γιατι δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια ωστε να ειναι συγκρισιμα οπως πχ evo-subaru η bmw-audi αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι εχει πουλησει αρκετα.
Στην κατηγορια του και για αυτο που εχει φτιαχτει να προσφερει ειναι η top επιλογη.

Stamatis
09-08-13, 11:33
Yoshina:
I buy Si I give three times value of car to make car faster, still eat petsos sushi from group Vag and M3


Ασε με μωρε με τον γιαπωνεζο

Nikos!
09-08-13, 11:49
Οποιος εχει οδηγησει Evo (εχω ακομα την τυχη να το οδηγω γιατι ενας καλος φιλος εχει ενα 9αρι), οχι βολτιτσα χαλαρη αλλα σε στροφες με σχετικη πιεση, εχει δει τι σημαινει οτι εκει που στα αλλα αυτοκινητα θα αφηνες γκαζι, σε αυτο δινεις περισσοτερο και με ενα μαγικο τροπο αυτο αντι να παει μπαριερες διωχνει το πισω μερος οσο χρειαζεται, ωστε το μπροστινο να τοποθετηθει στο εσωτερικο της στροφης και τραβωντας με τα τεσσερα να βγουμε απο την στροφη με μεγιστη ταχυτητα και τερμα γκαζι. Καμια σχεση με την υπερστροφη της πισω κινησης και το αναποδο τιμονι για να το σωσουμε. Αυτο εδω το πραγμα κανει αλλα κολπα που τα συνηθη αυτοκινητα ουτε τα ονειρευονται.
Καιει τον αμπακα, ειναι χαλια μεσα, σε σχεση με τα αλλα δυο, εξω βλεπεται αλλα δεν εχει το design των γερμανικων, ζημιες μεχρι 350-380 αλογα δεν βγαζει, τον δισκο αν τον ταλαιπωρεις τον καιει για πλακα, εχει αεροδυναμικους θορυβους μπολικους στα πολλα και γενικα πιο θορυβωδες σαλονι (παντα σε σχεση με τα αλλα δυο) αλλα προσφερει τονους οδηγικης ευχαριστησης σε σχεση με τα αλλα δυο. Προφανως η συγκριση με τα γερμανικα ειναι λιγο ατοπη γιατι δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια ωστε να ειναι συγκρισιμα οπως πχ evo-subaru η bmw-audi αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι εχει πουλησει αρκετα.
Στην κατηγορια του και για αυτο που εχει φτιαχτει να προσφερει ειναι η top επιλογη.

Ντάξει γενικώς η 4κινηση θέλει διαφορετικό στυλ οδηγήσης.

Δεν παίζει το slow-in-fast-out αλλα το σανίδα-in-σανίδα-out για να κλειδώσουν τα διαφορικά. :-D

Ωραίο το EVO απο μηχανολογικής άποψης, αλλα σε καμία περίπτωση δε θα το επέλεγα για καθημερινό και ταξιδιάρικο αυτοκίνητο.

Μια φορά με είχαν παει βόλτα, εννοείται φορούσε εξατμιση όπως όλα, και βγήκα με πονοκέφαλο. Εχει ενα σπαστικό μπάσο βουητο που δεν εχει πχ ο γλυκός ήχος του S54.

Αυτο λέει να το εχεις στο γκαράζ σου για κανενα track day ή κατι τέτοιο.

Καθημερινά θα κουράζει, νομίζω.


Sent from a mobile device

turbodog
09-08-13, 12:21
Μια φορά με είχαν παει βόλτα, εννοείται φορούσε εξατμιση όπως όλα, και βγήκα με πονοκέφαλο. Εχει ενα σπαστικό μπάσο βουητο που δεν εχει πχ ο γλυκός ήχος του S54.

Αυτο λέει να το εχεις στο γκαράζ σου για κανενα track day ή κατι τέτοιο.

Καθημερινά θα κουράζει, νομίζω.


Sent from a mobile device

Αμα το αφησεις ψιλο stock μια χαρα ειναι. Εχεις μπει σε S54 με full εξατμιση απο τα χταποδια και πισω? Εκει η γλυκα εχει παει περιπατο. Εκει να δεις σπ@σ******κο βομβο μεχρι αηδιας.
Το Evo 1ο σταδιο με περιφερειακα στα 380 αλογα χωρις εξατμισεις δρακουλες, κανινικα με καταλυτες οπως και με stock αναρτησεις ειναι μια χαρα για καθημερινο. Απλα καιει αρκετα (οχι βεβαια οτι και ο S54 μεσα στην πολη δεν εκαιγε)

turbodog
09-08-13, 12:35
Και φυσικα E46 M3 Vs Evo ειναι μια ενδιαφερουσα αντιπαραθεση αλλα στο συγκεκριμενο topic δεν εχει τεθει σαν επιλογη το Μ3 αλλα ενα 320 και ενα διλιτρο tfsi οποτε και με αυτα το συγκρινω thumb

Stathis
09-08-13, 13:37
παρε rs6 καλα σου λενε.

Christos 330
09-08-13, 13:39
Koντα 400 ειναι το 9αρι του φιλου μου βεβαια τον δισκο τον αλλαξε με 6φτερο διοτι

δεν αντεξε την πιεση απο τα 280 !!!

Προβληματα δεν ειχε βγαλει και ουτε εβγαλε πραγματικα τρομερο αυτοκινητο . . .

Azurius
09-08-13, 13:41
Καλημερα
Βασικά μονο το 8αρια που προορίζονταν για εξαγωγή απο την Ιαπωνια φορουσαν 5αρι σασμαν. Τα Ιαπωνικα φορανε 6αρι.

Τα πειραγμενα κοντραδικα 9αρια φορανε 5αρι γιατι ξεκινανε καλυτερα απο σταση λογο μακρυτερων σχεσεων αφου κρατανε περισσοτερη ωρα πιεση και γλυτωνουν και μια αλλαγη σε πατηματα.
Αν οδηγησεις μαμα 7αρι/8αρι 5ταχυτο, θα νομισεις οτι πατας φρενο στο κουμπωμα 5ης.

8αρι με ολόσωμη εξατμηση, εισαγωγη, εκκεντροφόρους, μπεκ, αντλια, και αγραφο και πιεση τερμα στο 1.7 , ειναι πισω απο CSL σε ευθεια.
9αρι με μονο φιλτρο και ολόσωμη εξατμηση ειναι μπροστα.

Η τουρπινα του 8αριου ειναι πολυ μικρη και εχει παροχη μεχρι 370 αλογα . Μετα τις 6Κ στροφες δεν κραταει πιεση λογο του οτι ειναι πολυ μικρη και το αμαξι ψηλα δεν λέει τιποτα και ουτε εχει δυνατοτητες να ανεβασει.
Στο 9αρι η εργοστασιακη τουρπινα εχει παροχή πάνω απο 460 αλογα και με το συστημα το αμαξι στροφαρει ανετα και πολυ ψηλα.
Το συστημα MIVEC κανει θαυματα και το αμαξι σε συνδιασμο με την μεγαλυτερη τουρπινα στροφαρει και ευκολα ψηλά σαν ατμοσφαιρικό.

Οι διαφορες σε εργοστασικό στησημο και στην αποκριση του μοτερ ειναι αρκετα μεγαλες. Ειναι αλλο αμαξι.

Γνωμη μου ειναι οτι τα Εβο 7/8 ειναι αποτυχία αν συγκριθουν με τα Εβο 2-3-5-6-9.

Το 9αρι ειναι το καλυτερο Εβο που εχει βγει ποτε.
Καλυτερο και απο 6αρι ΤΜΕ.

Μην κανεις το λαθος να χασεις το χρόνο σου κοιταζοντας για 8αρι Εβο. :original:
thumb Ακριβώς!

Η σειρα που θα διαλεγα θα ηταν εβο(9αρι ομως), δευτερο το αουντι και τριτο το πεμβε.
Δεν μπορεί..... Με γελούν τα μάτια μου!!!!! :shok::shok::shok::shok:

Έδωσα το GTI με 100.000km και στα 97.000 άλλαξα τουρμπινοπολλαπλή γιατί είχε τζόγο το αξονάκι και έκαιγε λάδια. Η τουρμπινοπολλαπλή κόστιζε 780 ευρώ με μια μικρή έκπτωση, αλλά την πέρασαν στην εγγύηση παρά το γεγονός ότι η φθορά προήλθε από μια σκάστρα Forge που είχα βάλει. Το βρίσκω απίθανο να στοιχίζει 3 χιλιάρικα το ίδιο ανταλλακτικό στο DTM, μόνο και μόνο επειδή ο κινητήρας είναι τοποθετημένος κατά τον διαμήκη άξονα.

Να θυμίσω έτσι για την ιστορία ότι όταν άλλαξα μπεκ στον Ν43 μου ζήτησαν 800 ευρώ, ενώ δέχτηκαν να τα περάσουν κι αυτά στην εγγύηση μόνο μετά από φασαρία που έκανα αφού μου είχαν αποκρύψει ότι υπάρχει καμπάνια.

Μια τουρμπινοπολλαπλή λοιπόν στο Audi κοστίζει όσο 4 μπεκάκια στον Ν43 (άμεσου ψεκασμού) και μάλλον λιγότερο από ένα σετ καταλύτες στον Ν45, γνωστό πρόβλημα κι αυτό.

Κάποια πραγματάκια που ίσως να μη γνωρίζετε είναι ότι ο δίλιτρος TFSI έχει βαλβίδες γεμισμένες με νάτριο για καλύτερη ψύξη, κυλινδροκεφαλή από κράμα alusil και σφυρήλατα πιστόνια της Mahle. Αυτά τα τελευταία ευθύνονται και για μια μικρή κατανάλωση λαδιού. Είναι άμεσου ψεκασμού, έχει μεταβλητό χρονισμό σε βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής, αντικραδασμικούς άξονες και συμπίεση 10.2 προς 1, ασύλληπτη για υπερτροφοδοτούμενο κινητήρα.

Το Golf είχε ανεβοκατέβει Αθήνα-Πρέσπες καμια 10αριά φορές σε πολεμικούς ρυθμούς, πήγε Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, έκανε δεκάδες (μπορεί και πάνω από 100) κόντρες με S3 στην Αττική Οδό και με OPC στην Εθνική, έφαγε τον καύσωνα του 2007 με τους 48 βαθμούς κελσίου, κυκλοφορούσε κάθε μέρα στο κέντρο και μάλιστα τα τελευταία 2 χρόνια στα χέρια της γυναίκας μου η οποία άφηνε το DSG στο D και πήγαινε με κρεμασμένη 6η και την τουρμπίνα να κάνει overboost για να προσπεράσει τον πάπια ή το Β5 στην Αλεξάνδρας.

Ο κινητήρας (BAM ήταν ο κωδικός του δικού μου) ήταν σκυλί με όλη τη σημασία της λέξεως. Η υψηλή του συμπίεση τον βοηθούσε σε big turbo setups να γυρίσει μεγάλες τουρμπίνες χωρίς να χάσει ελαστικότητα και με αξιόλογη αξιοπιστία.

Αλέξη, στη θέση σου θα έψαχνα και για GTI Edition 30 που φορούσε το μοτέρ του S3. Αν θες τη γνώμη μου, πάρε κάτι διαφορετικό να δεις και μια άλλη πλευρά της οδηγικής φιλοσοφίας. Αναμφισβήτητα το si έχει όλα τα καλά γονίδια της BMW, αλλά υποκατάστατο της Μ5 δεν είναι. Θες κάτι που να σου θυμίζει κάθε μέρα με πικρία το κλειδαμπαρωμένο Μ5 ή κάτι που θα σε κάνει να το εκτιμάς για τα πραγματικά του χαρίσματα όταν το οδηγείς μια στο τόσο? Το Audi είναι ασφαλές, ποιοτικό, άνετο, γρήγορο, βελτιώσιμο, κυριλέ και συνάμα αλήτικο. Δεν είναι BMW αλλά αυτό είναι καλό γιατί εσύ δε χρειάζεσαι άλλη BMW, έχεις ήδη μια από τις καλύτερες ever.
Τα είπες όλα... Έτσι απλά....

ΥΓ. Ενημερωτικά για να διαλυθούν οι όποιες απορίες, η Retail τιμή για την τουρμπινοπολλαπλή του DTM είναι ακριβώς η ίδια με όλες τις αντίστοιχες της εταιρίας για το δίλιτρο. Η αγορά της κοστίζει σαν ανταλλακτικό 2084 ευρώ και αν ζητήσει κάποιος επεξεργασία cryo αν θυμάμαι καλά είναι +200.

Ptboul
09-08-13, 13:44
Δεν μπορεί..... Με γελούν τα μάτια μου!!!!! :shok::shok::shok::shok:



Είναι γιατί τρέφει για το si την ίδια αγάπη που έχει και για το Csi :hystericalbs1:

Azurius
09-08-13, 13:46
Είναι γιατί τρέφει για το si την ίδια αγάπη που έχει και για το Csi :hystericalbs1:

:notworthy::notworthy::notworthy::notworthy:

Stamatis
09-08-13, 14:01
Με απασχολησε το προβλημα και το σκεφτηκα πολυ θερμα αυτες τις δυο μερες.
Ετσι λοιπον εχοντας κρινει την καθε μια απο τις περιπτωσεις και με κριτηρια που δεν χρειαζεται να αναλυσω αυτη τη στιγμη συσκευθηκα με τον εαυτο μου και


Δυναμει των εξουσιων με τις οποιες ειμαι περιβεβλημενος, τη συμπαντικη αρμονια που με διακατεχει και τις φωνες που ακουω στο κεφαλι μου,


Αποφασισα


Οτι ο Αλεξης θα παρει Εβο ενιαρι. Εντ οφ στορυ

Αποφασιστηκε.
Εδωσα εντολη.
Τελος.

Stathis
09-08-13, 14:02
χρονια μπροστα απο τα πενβε οι αουνταρες.

Stamatis
09-08-13, 14:09
Ρε παιδια, ο ανθρωπος ειναι καβλωμενος για εβο.
Δουλευει σαν το σκυλο ολη μερα, απο την φαμιλια του δεν λειπει τιποτα, ουτε θα κοψει λεφτα απο τα παιδια του.
Ειχε ετοιμαστει να κανει το βημα αλλα εξωγενεις παραγοντες τον εκοψαν.
Αμα ενα πραμα σου εχει κατσει, καλο ειναι αν μπορεις να το "κλεινεις" και να προχωρας.
Η κτηναρα, το πρωτο του ονειρο, ειναι στο γκαραζ εξ αιτιας του παραλογισμου των ημερων μας.
Στο διαβολο επιτελους, τι μενει σε εναν αντρα εκτος απο τιε καβλες του;
Προχωρα ρε Αλεξη, ριξτα στο κοκκινο και καλους δρομους παληκαρι μου.
Μην το σκεφτεσαι με ενοχες.
Ο ευτυχισμενος ανθρωπος κανει ευτυχισμενους και τους γυρω του.
Χωσου. Τοχεις.

aristent
09-08-13, 14:11
χρονια μπροστα απο τα πενβε οι αουνταρες.


και γι'αυτο:
EVO IX and dry bread!!!:thumbsup:

Stathis
09-08-13, 14:34
Ρε παιδια, ο ανθρωπος ειναι καβλωμενος για εβο.
Δουλευει σαν το σκυλο ολη μερα, απο την φαμιλια του δεν λειπει τιποτα, ουτε θα κοψει λεφτα απο τα παιδια του.
Ειχε ετοιμαστει να κανει το βημα αλλα εξωγενεις παραγοντες τον εκοψαν.
Αμα ενα πραμα σου εχει κατσει, καλο ειναι αν μπορεις να το "κλεινεις" και να προχωρας.
Η κτηναρα, το πρωτο του ονειρο, ειναι στο γκαραζ εξ αιτιας του παραλογισμου των ημερων μας.
Στο διαβολο επιτελους, τι μενει σε εναν αντρα εκτος απο τιε καβλες του;
Προχωρα ρε Αλεξη, ριξτα στο κοκκινο και καλους δρομους παληκαρι μου.
Μην το σκεφτεσαι με ενοχες.
Ο ευτυχισμενος ανθρωπος κανει ευτυχισμενους και τους γυρω του.
Χωσου. Τοχεις.

σαν το σκυλο το δικο σου δουλευει προφανως, που ολη μερα καθεται κατω απο το air condition.
ρε ο ανθρωπος ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις σε οικοδομες εκανε, πανε αυτα πεθανανε, τι καβλες και ονειρα μας τσαμπουρνας?
τι να παρει, εχει ενα τερας απομειναρι αλλης εποχης, να παρει και δευτερο αχρηστο αμαξι?

παρε ενα αυτοκινητακι του θεου (απο το ινγκολσταντ) να κανεις δουλεια σου ανθρωπα.

skylos
09-08-13, 14:38
Ρε παιδια, ο ανθρωπος ειναι καβλωμενος για εβο.
Δουλευει σαν το σκυλο ολη μερα, απο την φαμιλια του δεν λειπει τιποτα, ουτε θα κοψει λεφτα απο τα παιδια του.
Ειχε ετοιμαστει να κανει το βημα αλλα εξωγενεις παραγοντες τον εκοψαν.
Αμα ενα πραμα σου εχει κατσει, καλο ειναι αν μπορεις να το "κλεινεις" και να προχωρας.
Η κτηναρα, το πρωτο του ονειρο, ειναι στο γκαραζ εξ αιτιας του παραλογισμου των ημερων μας.
Στο διαβολο επιτελους, τι μενει σε εναν αντρα εκτος απο τιε καβλες του;
Προχωρα ρε Αλεξη, ριξτα στο κοκκινο και καλους δρομους παληκαρι μου.
Μην το σκεφτεσαι με ενοχες.
Ο ευτυχισμενος ανθρωπος κανει ευτυχισμενους και τους γυρω του.
Χωσου. Τοχεις.

ετσι σε θελω αφεντικο. :cheers::tt1: :popcorn:

doctore
09-08-13, 14:40
Ρε παιδια, ο ανθρωπος ειναι καβλωμενος για εβο.
Δουλευει σαν το σκυλο ολη μερα, απο την φαμιλια του δεν λειπει τιποτα, ουτε θα κοψει λεφτα απο τα παιδια του.
Ειχε ετοιμαστει να κανει το βημα αλλα εξωγενεις παραγοντες τον εκοψαν.
Αμα ενα πραμα σου εχει κατσει, καλο ειναι αν μπορεις να το "κλεινεις" και να προχωρας.
Η κτηναρα, το πρωτο του ονειρο, ειναι στο γκαραζ εξ αιτιας του παραλογισμου των ημερων μας.
Στο διαβολο επιτελους, τι μενει σε εναν αντρα εκτος απο τιε καβλες του;
Προχωρα ρε Αλεξη, ριξτα στο κοκκινο και καλους δρομους παληκαρι μου.
Μην το σκεφτεσαι με ενοχες.
Ο ευτυχισμενος ανθρωπος κανει ευτυχισμενους και τους γυρω του.
Χωσου. Τοχεις.

Πρόεδρα, τα είπες όλα !
Έτσι και πάρει το Εβο, φορτώνουμε το Porsche ασήμι και φύγαμε για Πάτρα !

pilot
09-08-13, 15:13
Αξά, αυτοψυχώμενες βαλβίδες με νάτριο είχε ο S54 χροοοονια πριν το κολφ, μη χαίρεσαι! χαχαχαχαχα...



Υ.Γ. όταν λέτε ''όλοι με αουντι θα καταλήξουμε'' να μιλάτε για τον εαυτό σας! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::whistle:

fanisk
09-08-13, 15:16
Αξά, αυτοψυχώμενες βαλβίδες με νάτριο είχε ο S54 χροοοονια πριν το κολφ, μη χαίρεσαι! χαχαχαχαχα...



Υ.Γ. όταν λέτε ''όλοι με αουντι θα καταλήξουμε'' να μιλάτε για τον εαυτό σας! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::whistle:

Ειναι βαθυτερο το νοημα..
https://ilion.olx.gr/iid-405757750

:th_Laie_67-1:

Azurius
09-08-13, 15:53
Αξά, αυτοψυχώμενες βαλβίδες με νάτριο είχε ο S54 χροοοονια πριν το κολφ, μη χαίρεσαι! χαχαχαχαχα...



Υ.Γ. όταν λέτε ''όλοι με αουντι θα καταλήξουμε'' να μιλάτε για τον εαυτό σας! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::whistle:
Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο που κόστιζε κοντά στα 100Κ? Θύμισε μου πόσο κάνει το golf γατάκι... Όσο για το δεύτερο, αυτό που με το καλό να είσαι γερός να πάρεις, του group είναι... :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Ειναι βαθυτερο το νοημα..
https://ilion.olx.gr/iid-405757750

:th_Laie_67-1:
Όχι ρε Φάνη!!!! Με έστειλες πακέτο κανονικότατα!!! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Αν και η BMW έχει κάτι αντίστοιχο, αλλά κακάσχημο. Οπότε και εκεί προτιμώ το AUDI...

fanisk
09-08-13, 16:02
Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο που κόστιζε κοντά στα 100Κ? Θύμισε μου πόσο κάνει το golf γατάκι... Όσο για το δεύτερο, αυτό που με το καλό να είσαι γερός να πάρεις, του group είναι... :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Όχι ρε Φάνη!!!! Με έστειλες πακέτο κανονικότατα!!! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Αν και η BMW έχει κάτι αντίστοιχο, αλλά κακάσχημο. Οπότε και εκεί προτιμώ το AUDI...

Ξα και αυτες απο τον ιδιο πατερα βγηκαν αλλα η τερμα δεξια(κυριως, και η αριστερη) δεν βλεπεται.. :th_Laie_67-1:

https://www.usmagazine.com/uploads/assets/articles/51811-kardashians-sign-new-3-year-reality-tv-deal-for-reported-40-million/1335301996_kardashians-467.jpg

Azurius
09-08-13, 16:03
Ξα και αυτες απο τον ιδιο πατερα βγηκαν αλλα η τερμα δεξια(κυριως, και η αριστερη) δεν βλεπεται.. :th_Laie_67-1:

https://www.bmwfans.gr/forum/

:notworthy::notworthy::notworthy:

Bellof-3
09-08-13, 16:09
Κατι σε εβο 10?

πολυ καλυτερο εσωτερικο... που μπορεις να κανεις ενα ταξιδι προκοπης... φυσικα... οπως και τα 9αρια ειναι πανακριβο...

deepBLUE
09-08-13, 16:22
Το 21 ψήφοι στο έξ αποδώ απο που προκύπτει ;

Azurius
09-08-13, 16:31
Το 21 ψήφοι στο έξ αποδώ απο που προκύπτει ;

Bαγγέλη το ΦΠΑ ξέχασες!! :th_Laie_67-1:

mark e92
09-08-13, 16:32
Tελικά τι αποφάσισες Αλεξ ???
Τaxi ή audi???
Αν πας για taxi πάρε το 10.

Stamatis
09-08-13, 17:03
Το 21 ψήφοι στο έξ αποδώ απο που προκύπτει ;
Δες ποιος το ψηφισε και θα καταλαβεις.
Αυριο θα εχει 700 ψηφους τουλαχιστον.

Βια και νοθεια.

spar@
09-08-13, 17:08
λετε για τα εβο-σουμπαρου για τον θορυβο...για τον θορυβο οχι για ποιοτητα κυλισης και ποιοτητα κατασκευης...αληθεια ποσοι απο σας εχετε μπει σε εβο-σουμπαρου με εργοστασιακη εξατμιση και αναρτηση...
???
εισαστε παρα πολυ λαθος!
επισης παραγοντας στην ποιοτητα κατασκευης ειναι οτι το ωραιο πλαστικο ενως βαγκ θα αντεξει 2 χρονια και η μουφα πλαστικο στην οψη του ιαπωνα θα αντεξει 10 χρονια...
ΕΠΙΣΗΣ για την ασφαλεια....
εχετε δει ενα εβο-sti τι παραπανω ενισχυσεις εχει απο ενα απλο μοντελο? μπα....
εχετε δει τρακαρισμενο? μπα...
εχετε δει τους μπαστουνοβλαχους στο ο.χ που εχουν εβο 700ps και βγαζουν τα πισω καθισματα που ζυγιζουν 2 κιλα αφρολεξ γαρ και σας λενε για την μιση καροτσα στα 230m....:th_Laie_67-1:

deepBLUE
09-08-13, 17:13
Δες ποιος το ψηφισε και θα καταλαβεις.
Αυριο θα εχει 700 ψηφους τουλαχιστον.

Βια και νοθεια.

2 ταινίες σεξ 1 καράτε :hystericalbs1::hystericalbs1: :thumbsup:

hades7
09-08-13, 17:18
Δες ποιος το ψηφισε και θα καταλαβεις.
Αυριο θα εχει 700 ψηφους τουλαχιστον.

Βια και νοθεια.

ελα τι εγινε δεν πηρα χαμπαρι αλλιωση εκλογικου αποτελεματος βρηκε ο εφετ στις καλπες του πεμβε φανς? :hystericalbs1:

doctore
09-08-13, 17:25
και εκει που καθομαι στην παραλια...

τσουπ σου πεταει θεμα ο πατρινος..και μεταξυ οφθαλμολουτρου και αντιηλιακου..σκεφτομαι..εχο ντας φυσικα μπει στο αναλογο mood..γουσταρω το αμαξι που δεν θα με νοιαζει...και τσουπ το αουδι γινεται πρωτη επιλογη!

να εξηγηθω..ο μ5αρος..καλος χρυσος..αλλα εν μερει βραχνας...οποτε..ας παρουμε ενα αμαξι που να μην χρειαζεται την αμεριστη προσοχη μας..τα evo..θα χουν φαει ξυλο πολυ...η μπεμπα...ειναι πολυ αργη για τα γουστα μου..το αουδι παει μονο του και καλα....και μπορεις να βρεις και καθαρο αμαξι....

over and out...παω για κολυμπι...:thumbsup::thumbsup:

Σου έβαλα ένα thanks από τη παραλία, επειδή είσαι παραλία ...

mark e92
09-08-13, 20:38
λετε για τα εβο-σουμπαρου για τον θορυβο...για τον θορυβο οχι για ποιοτητα κυλισης και ποιοτητα κατασκευης...αληθεια ποσοι απο σας εχετε μπει σε εβο-σουμπαρου με εργοστασιακη εξατμιση και αναρτηση...
???
εισαστε παρα πολυ λαθος!
επισης παραγοντας στην ποιοτητα κατασκευης ειναι οτι το ωραιο πλαστικο ενως βαγκ θα αντεξει 2 χρονια και η μουφα πλαστικο στην οψη του ιαπωνα θα αντεξει 10 χρονια...
ΕΠΙΣΗΣ για την ασφαλεια....
εχετε δει ενα εβο-sti τι παραπανω ενισχυσεις εχει απο ενα απλο μοντελο? μπα....
εχετε δει τρακαρισμενο? μπα...
εχετε δει τους μπαστουνοβλαχους στο ο.χ που εχουν εβο 700ps και βγαζουν τα πισω καθισματα που ζυγιζουν 2 κιλα αφρολεξ γαρ και σας λενε για την μιση καροτσα στα 230m....:th_Laie_67-1:

Το αδελφάκι μου έχει 9αρι απο το 2006 .
Ναι κάνει θόρυβο και με την μαμά εξάτμιση.
Μετράς ΟΛΑ τα πετραδάκια που πατάς.
Και στούκα είδαμε και φτιάξαμε κιόλας (πλαγιομετωπική)
Ανταλλακτικά σκέτη κόλαση . Ναι έχει ενισχύσεις και λοιπόν?
Τα πλαστικά που είναι σαν ταξί δεν σε πειράζουν ?
Τωρα που είναι και 2ο στάδιο ΔΕΝ είναι ούτε μέχρι το περίπτερο να πάς...
Αφήνω ποιότητα βαφής..., δέρματα που έχουν γινει σκατά με 30000χλμ...

BILL007
09-08-13, 20:46
+1 στο si που στο μέλλον θα είναι και συλλεκτικό. Το άουδι και το έβο ούτε που θα τα θυμάται η μάνα τους...

Thomelef
09-08-13, 20:50
Σουμπαρου και εβο δεν αγοραζεις για ποιοτητα κατασκευης, τα αγοραζεις για αλλα πραγματα.

Ασε που πλεον αυτα τα πραγματα ηταν αξιοσημειωτα πριν 13-14 χρονια πισω, οταν ειχαν πρωτοεμφανιστει, τοτε που η ποιοτητα κατασκευης ηταν ισαξια με τα υπολοιπα αυτοκινητα που κυκλοφορουσαν. Εβλεπες τοτε εσωτερικο απο 156 αλφα ρομεο και παθαινες μπλακ αουτ.

mark e92
09-08-13, 20:52
Eίναι αυτοκίνητα "ειδικά" που και αυτά έχουν ημερομηνία λήξεως...

Thomelef
09-08-13, 21:07
Αν συγκρινεις τα εσωτερικα των σημερινων σουμπαρου και εβο, βλεπεις την αισθητη πλεον διαφορα ποιοτητας.

spar@
09-08-13, 23:12
Το αδελφάκι μου έχει 9αρι απο το 2006 .
Ναι κάνει θόρυβο και με την μαμά εξάτμιση.
Μετράς ΟΛΑ τα πετραδάκια που πατάς.
Και στούκα είδαμε και φτιάξαμε κιόλας (πλαγιομετωπική)
Ανταλλακτικά σκέτη κόλαση . Ναι έχει ενισχύσεις και λοιπόν?
Τα πλαστικά που είναι σαν ταξί δεν σε πειράζουν ?
Τωρα που είναι και 2ο στάδιο ΔΕΝ είναι ούτε μέχρι το περίπτερο να πάς...
Αφήνω ποιότητα βαφής..., δέρματα που έχουν γινει σκατά με 30000χλμ...

μαλλον συγκρινεις το εβο με αυτοκινητο διαφορετικης κατηγοριας...
Καθε αυτοκινητο εχει ενα κοστος βαση αυτων που προσφερει και στην κατηγορια που ανηκει, το εβο και το sti σου προσφερει μια τεχνογνωσια σε μοτερ-σασμαν-διαφορικα-φρενα-ψαλιδια-ενισχυσεις κλπ, το bmw αντιστοιχου κοστους αποκτησης σου προσφερει καλη ποιοτητα κατασκευης ωραια σχεδιαση αντοχη στο χρονο κλπ, για να σου προσφερει και μοτερ, αναρτηση, σασμαν κλπ παμε x2 στην τιμη.
Που θελω να καταληξω, σε καμια περιπτωση ενα evo/sti δεν εχει την ποιοτητα στα πλαστικα που εχει ενα bmw, ουτε την ποιοτητα κυλισης, ουτε την ηχομονωση, αλλα με την εργοστασιακη αναρτηση και εξατμιση σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανυποφορο ή δεν κανει ταξιδι ή κλπ κλπ...
σε εργοστασιακη κατασταση ειναι πολυ πιο σκληροτραχηλο σε κακη χρηση χιονια/χωματοδρομους κλπ απο οποιοδηποτε γερμανικο και σε καμια περιπτωση μα καμια περιπτωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ .....
εχω δει απιστευτα τρακαρισματα και η καμπινα ειναι πολυ προστατευμενη με τις απαραιτητες ενισχυσεις που εχει.
Σιγουρη ειναι αυτοκινητα ειδικης κατηγοριας αλλα κανουν τα παντα.

Bazil Van Sinner
10-08-13, 06:47
spara δεν πιστευω στα ματια μου φιλε!!!!!!ευγε!!

alexm
10-08-13, 08:10
Το αδελφάκι μου έχει 9αρι απο το 2006 .
Ναι κάνει θόρυβο και με την μαμά εξάτμιση.
Μετράς ΟΛΑ τα πετραδάκια που πατάς.
Και στούκα είδαμε και φτιάξαμε κιόλας (πλαγιομετωπική)
Ανταλλακτικά σκέτη κόλαση . Ναι έχει ενισχύσεις και λοιπόν?
Τα πλαστικά που είναι σαν ταξί δεν σε πειράζουν ?
Τωρα που είναι και 2ο στάδιο ΔΕΝ είναι ούτε μέχρι το περίπτερο να πάς...
Αφήνω ποιότητα βαφής..., δέρματα που έχουν γινει σκατά με 30000χλμ...

για το κοστος των ανταλλακτικων υπαρχει η λυση των Aftermarket και του νετ
για την ποιοτητα βαφης-δερματα λιγο υπερβολικο σε βρισκω....
τα πλαστικα του δεν ειναι ταξι και μαλιστα δεν ξεφλουδανε......:thumbsdown: οπως στα δικα μας με την κορυφαια ποιοτητα κατασκευης, θα συμφωνουσα λοιπον στην εκφραση.....λιτο εσωτερικο
για τα υπολοιπα που εσυ θεωρεις μειονεκτηματα, για καποιους ειναι αυτο που ζητανε απο ενα αυτοκινητο!!!





Eίναι αυτοκίνητα "ειδικά" που και αυτά έχουν ημερομηνία λήξεως...

και το Μ5 ειναι ''ειδικο'' αλλα δεν εχει καπου ταμπελακι που να αναφερει ποτε ληγει......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

στην τελικη και παντα φιλικα, θα ηθελα να σου πω οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτα αρνητικοι σε οτι δεν μας αρεσει - εκφραζει, ολα τα αυτοκινητα εχουν μειονεκτηματα - πλεονεκτηματα και ο υποψηφιος αγοραστης τα βαζει στην ζυγαρια και αναλογως πραττει......thumb
στα δικα μας π.χ, μιλαμε για can-bus - εγκεφαλους στα ηλεκτρονικα και το αδερφι σου λεει δεν μας χεζετε.....:th_Laie_67-1:, για ενεργα διαφορικα - active yaw control (AYC) εχετε να μας πειτε κατι......:thumbsup:

Υ.Γ: βρες ενα τουτου οποιασδηποτε εταιρειας που να χωραει 4-5 επιβατες + αποσκευες με 15 εως 20000 ευρω που να κανει αυτα...... :whistle: και εδω ειμαστε να το συζητησουμε......thumb


https://www.youtube.com/watch?v=Jw6lm3kFjpU

Dimimav
10-08-13, 08:18
700+ ψήφους το Audi ; :shok: :shok: :th_Laie_67-1:

chief
10-08-13, 08:20
Τι το συζηταμε τωρα,
Αν τα Εβο ειχαν τη ποιότητα εσσωτερικα και τον σχεδιασμο εξωτερικα ενός γερμανικου αυτοκινητου θα υπηρχαν μόνο δυο ειδων αυτοκινητα :
-Τα Εβο
-Και τα υπολοιπα.

vagmag
10-08-13, 09:08
Μάλλον για Έβο 10αρι θα κοιτούσα στη θέση σου ....

Καλό το 9 (τείνει στο τέλειο οδηγικα) αλλα το 10 έχει σχεδόν ότι και το 9+την ποιότητα .

Οι άλλες επιλογές σου είναι πολύ καλα μεταφορικά μέσα όπως πχ όμως είναι και ένα Volvo γρήγορο ...

gnx
10-08-13, 09:26
Το 10 ειναι πολυ διαφορετικό αμάξι απο το 9. Το 9αρι ειναι εξαιρετικό αμάξι, κάποτε κόντεψα να αγοράσω ενα.

Αλέξη, εάν πάρεις 9αρι, πιστεύω ότι θα φτάσεις σε σημείο να ξοδευεις χρήματα αρκετά και για μικροβελτιωσεις, και για αναλώσιμα, συντήρηση. Θα μου πείς κακό ειναι αυτο;

Κακο δε ειναι, αλλά δεν ήταν αυτό το αρχικό σου σκεπτικό. Εγω θα αγόραζαν το si του Νίκου blindfolded.


Sent from my iPhone using Tapatalk

hades7
10-08-13, 09:34
αλεξη με το θαρρος που εχω ρε φιλε αστο τωρα το εβο στην ακρη δηλαδη ελεεος εχεις ενα στατους ενα στυλ ενα κλας πως το λενε δεν μπορω ρε φιλε να σε φανταστω να βγαινεις απο αυτην την εμφανησιακη αηδια ημαρτον.

Christopherk
10-08-13, 09:44
Το evo είναι παιχνίδι, δεν κάνει να πάρεις την οικογένεια για εκδρομή ή χαλαρή βολτούλα. Είναι καθαρά για άλλη χρήση αλλιώς είναι πεταμένα λεφτά με πολλά έξοδα για συντήρηση χωρίς λόγο. Το si πάλι με αφήνει αδιάφορο ένα αμάξι σειράς είναι στην τελική. Το audi με λίγο ψάξιμο παίρνει αρκετά άλογα λόγο turbo και θα έχεις και μια τετρακούνα για αλλαγή!

Bazil Van Sinner
10-08-13, 09:47
Το si πάλι με αφήνει αδιάφορο ένα αμάξι σειράς είναι στην τελική. :wassat::no:

Christopherk
10-08-13, 09:50
:wassat::no:

Το ότι ήταν σε περιορισμένο αριθμό παραγωγής
δεν κάνει διαφορά στην καρδούλα σου όταν το οδηγείς
Και από θέμα μοτέρ νομίζω ότι τα άλλα δύο το κάνουν και κλαίει..

aristent
10-08-13, 09:54
αλεξη με το θαρρος που εχω ρε φιλε αστο τωρα το εβο στην ακρη δηλαδη ελεεος εχεις ενα στατους ενα στυλ ενα κλας πως το λενε δεν μπορω ρε φιλε να σε φανταστω να βγαινεις απο αυτην την εμφανησιακη αηδια ημαρτον.

.....Αλεξ,με την μεγαλη αεροτομη να το παρεις!!!...γουσταρω προκληση!!!:v:

εντιτ:οταν βγαινει απο την Κορολλα το στατους σε τι επιπεδο ειναι???

πλακα κανω Αρουλη!!!:cheers:

...τα οχηματα ειναι για να ευχαριστουν εμας, οχι τους αλλους.thumb

PANOS-E60
10-08-13, 09:57
αλεξη με το θαρρος που εχω ρε φιλε αστο τωρα το εβο στην ακρη δηλαδη ελεεος εχεις ενα στατους ενα στυλ ενα κλας πως το λενε δεν μπορω ρε φιλε να σε φανταστω να βγαινεις απο αυτην την εμφανησιακη αηδια ημαρτον.

εκτός και αν τον φανταστείς να κυκλοφορεί μονιμα με sparco παπούτσια και γάντια, οπότε με το γκρίζο μαλλί θα το παίζει απόμαχος των αγώνων :original:

:th_Laie_67-1:

hades7
10-08-13, 09:58
.....Αλεξ,με την μεγαλη αεροτομη να το παρεις!!!...γουσταρω προκληση!!!:v:

αρη βρες ρε και βαλε την φωτο του πατρινου απο την κοπητοπιτα της θεσ/κης που ναι με το κοστουμι και απο κατω μια με την απλωστρα του εβο ,κουκλακι θα ναι :th_Laie_67-1:

aristent
10-08-13, 10:03
αρη βρες ρε και βαλε την φωτο του πατρινου απο την κοπητοπιτα της θεσ/κης που ναι με το κοστουμι και απο κατω μια με την απλωστρα του εβο ,κουκλακι θα ναι :th_Laie_67-1:

οριστε ο Εβομανιακ:
https://www.bmwfans.gr/forum/

απο τους τρεις,.....ο μεσαιος!!!χαχαχαχαχχαχα

aristent
10-08-13, 10:07
οριστε και η φτερουγα:
https://photos.evo.co.uk/images/front_picture_library_UK/dir_680/car_photo_340099_25.jpg

:thumbsup:

Thomelef
10-08-13, 10:07
Καταρχην μιλαμε για τελειως παρεξηγημενα αμαξια, κυριως απο τον τυπο οδηγου που εχουμε συνηθισει να βλεπουμε μεσα σε αυτα.

Τα εβο ειναι αμαξια με @@ και οχι @@ αμαξια. Εντελως στοκ το αυτοκινητο ειναι ανετο, υσηχο σε σχεση με τον χαρακτηρα που εχει, ενω η τεχνολογια του συμβαδιζει ακομα και με τη σημερινη εποχη, και ας ειναι αμαξι εφταετιας ωχταετιας.

Για μερικους μεγαλο ρολο παιζει το χλιδατο εσωτερικο, ενω για αλλους αρκει ο βασικος - αξιοπρεπης εξοπλισμος.

Μοναδικο του μειον για ενα νορμαλ οδηγο βρισκω μονο την καταναλωση του. Στα χερια ενος καννιβαλου θα βγαλει και αλλα, αλλα δεν μας ενδιαφερει αυτο, μιλαμε για ανθρωπο που σεβεται αυτο που οδηγα.

Bazil Van Sinner
10-08-13, 10:10
https://www.nectareal.com/wp-content/uploads/2011/03/Juha-Kankkunen.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/imagesqtbnANd9GcRwGkU7Ce1VCM_W0UGMruHKRV-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/kankkunen93-1.jpg

hades7
10-08-13, 10:11
να τον δω να βγαζει το μαρκουτσι να δει την σταθμη του λαδιου και να το σκουπιζει στην γραβατα και τι στον κοσμο αλλο δεν θελω....

aristent
10-08-13, 10:25
κατσε τωρα μη ζηλεψει και ο Σταθης και θελει κανα τετοιο:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/Xtreme_Evo_Wagon_9-1.jpg

:thumbsup:

vagmag
10-08-13, 10:25
Τη φωτογραφία γιατί την βάλατε;

Να πούμε ότι με το κοστούμι ταιριάζει Mercedes ;;;:hystericalbs1:

Για να το έχει στο μυαλό του, παι να πει ότι το θέλει η καρδούλα του...

Πέρυσι τον Αύγουστο, με έγκυο γυναίκα , είμασταν διακοπές στη Χαλκιδική με ένα yaris (της γυναίκας) και το υπόλοιπο διάστημα κυκλοφορούσαν με το Prius της εταιρίας . Τότε λοιπόν , μου την έδωσε τόσο, που είπα στον εαυτό μου, ότι ακόμα και μικρό αυτοκίνητο να πάρω, θα κοιτάξω να είναι fun to drive....
Αρχές Σεπτέμβρη πήρα την Μ3.....
Για οικογενειακό όμως έπεσα και πάλι στη λουμπα, να πάρω ένα ντίζελ (οικονομία), τετρακινητο ( χιόνι 2 φορές το χρόνο στο σπίτι, και ασφάλεια... Μιας και το οδηγεί η γυναίκα)... Xtrail diesel....δεν πήρα άλλο ένα παιχνίδι.
Σήμερα σκέφτομαι μήπως έπρεπε να πάρω το Έβο ...:whistle:

Χάλασα τον κανόνα μου για fun to drive επιλογές.... Κέρδισαν οικονομία, χώρο κλπ.... Ε ΚΑΙ ;;;; Μια ζωή την έχουμε :thumbsup:

Bazil Van Sinner
10-08-13, 10:36
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/imagesqtbnANd9GcTMbwqDZQdURaZrWTZCVtDZjO-1.jpgthumb

vagmag
10-08-13, 10:48
Για status κλπ... Δε νομίζω να ασχολούμαστε...

Γρήγορο πισωκίνητο έχει ο άνθρωπος ...
Οικονομικό οικογενειακό επίσης...
Ενα rally replica συμπληρώνει το γκαράζ...:fountwtis:

vagmag
10-08-13, 11:15
Δωδεκα 2ημερακια τον χρονο, μου ειναι αρκετα......thumb

Μπορείς να μας εξηγήσεις τι είναι αυτο ;

Stamatis
10-08-13, 11:26
Το κυκλοφορει 24 μερες, οσες ειναι και οι φορες που του κανει κεφι να το οδηγησει.
(Με τις Ε πινακιδες που δικαιουται)

mark e92
10-08-13, 11:57
Για μεταχειρισμένο είναι ρίσκο το evo και το audi λόγω σκισιματος...
Πιο εύκολα βρίσκεις καλό ατμοσφαιρικό.
Ημερομηνία λήξεις όλα έχουν αλλιώς δεν θα βγαίναν νεα μοντέλα.

Stamatis
10-08-13, 12:04
Εχω σχηματισει μια εντυπωση και θελω να την επιβεβαιωσω.
Ποσοι πραγματικα εχουν οδηγησει το 9αρι;
(Δεν εννοω πλατεια-αττικη οδο-πλατεια)
Διαδρομες τυπου Παρνηθα, Πεντελη, Πηλιο κτλ.

Stathis
10-08-13, 12:05
Δωδεκα 2ημερακια τον χρονο, μου ειναι αρκετα......
Μπορείς να μας εξηγήσεις τι είναι αυτο ;

Αν εισαι ανθρωπος που δεν πληρωνεις ουτε βενζινες, ουτε συντηρηση, ουτε εφορια, δεν υπαρχει καποιος λογος να κανεις οικονομια αφου ουσιαστικα δεν βαζεις το χερι στην τσεπη για τιποτα.

Για τους υπολοιπους σκεφτομαι αν συμφερει αυτος ο τροπος.
Το καθε διημερο κοστιζει χοντρικα 2 κατοσταρικα με βενζινες ασφαλεια εφορια κλπ.
Μεσο ορο βαζω, αλλο διημερο θα φορτωσεις χιλιομετρο και θα ξοδεψεις βενζινες, αλλο θα πας πιο κοντα και μπορει να μη δωσεις τιποτα (να σε φτασει οτι εχεις στο τεποζιτο).

ΔηλαδηΣ δυομιση χιλιαρικα το χρονο, αν υπολογισουμε και ενα σερβις λιπαντικων, συν κατι που θα χαλασει (συν λαστιχα καθε 2-3 χρονια) φτανουμε σε ενα ποσο που πιστευω οτι μπορει να αξιοποιηθει καλυτερα.
Μιλαω για ενοικιαση ενος καλου αυτοκινητου 12 διημερα το χρονο.
Οπου θα υπαρχει και το περιθωριο της επιλογης, διαφορετικου μοντελου.

Ενας φιλος μου το κανει αυτο, συνδυαζει σκ σε ευρωπαϊκες πολεις με πολυ φθηνα κλεισμενα απο καιρο εισητηρια και ξενοδοχεια σε συνδυασμο με ενοικιαση ενος σουπερκαρ.
Τελευταια ειχε νοικιασει ενα καινουργιο Μ5 σε τιμη προσφορας.

Αν σκεφτουμε επισης οτι το κεφαλαιο που εχουμε δεσμευμενο στο αμαξι δεν αποδιδει αλλα αντιθετα μειωνεται, ισως συμφερει η πωληση του και με τους τοκους που θα δινει μια προθεσμια να γινονται καποια απο αυτα τα γουστα.

Βεβαια εκει μπαινει αυτο που ειπε ο αλεξης, οτι το αμαξι του ειναι ενα κομματι του εαυτου του και δεν πωλεται.
Το καταλαβαινω και συμφωνω πληρως, ομως αυτο ειναι σκεπτικο που εμπεριεχει πολυ συναισθημα και λιγη λογικη.

Η λογικη θα ελεγε ξεφορτωσου το, παρε ενα αυτοκινητο στα πλαισια της εποχης να κανεις τη δουλεια σου και βγαλε τα γουστα σου με αλλο τροπο.

Μεγαλα και δαπανηρα αυτοκινητα δεν κολλανε στο σημερινο τοπιο.
Κατα τη γνωμη μου ουτε και πριν κολλαγανε, ενα Μ5/6, ενα 911, ενα φερραρι, ενα τελος παντων σουπερ καρ εδειχνε παραταιρο στον ελληνικο δρομο.

Thomelef
10-08-13, 12:06
Συγκεκριμένα για τα εβο, πιο πολύ έλεγχο θέλουν τα περιφερειακά του αυτοκινήτου πάρα το μοτερακι του.

Μιλάμε πάντα για νορμάλ καταστάσεις πρώτου σταδιου και όχι για περιπτώσεις με 450 φεύγα άλογα δεύτερου σταδίου και φευγα...

Τούρμπο, δισκοπλατα, διαφορικά κτλ την ακούνε πιο εύκολα από το διλιτρο σκυλομοτερ που φοράει. Τουλαχιστο έτσι γνωρίζω με τις μηδαμινές μου γνώσεις πάνω σε αυτά τα αμάξια και απ'οτι έχω ακούσει γύρω γυρω...

alexm
10-08-13, 12:10
Σας διαβασα ολους προσεκτικα και σας ευχαριστω για τις αποψεις σας!!!
Οπως εγραψα στην αρχη, εχω αποφασισει να αγορασω ενα αυτοκινητο που θα κυκλοφορει Σαβατοκυριακα-εκδρομες, αφου η κορολλα θα παραμεινει καθημερινο αυτοκινητο.
Τον Μαρτιο που μας περασε ειχα ανεβει Αθηνα - ειχα κατεβει Καλαματα για να δω δυο αυτοκινητα που με ενδιεφεραν, ηταν δυο evo 9 και με τον Καλαματιανο ειχα ερθει σε συμφωνια να το παρω.
Την Τριτη 2/4 ειχαμε ραντεβου στον Πυργο σε εξειδικευμενο συνεργειο για τα evo, με σκοπο να γινει ο απαραιτητος ελεγχος και να αγοραστει αυθημερον, ενα εκτακτο οικογενειακο προβλημα υγειας ομως εφερε την αγορα σε δευτερη μοιρα.
Στην συνεχεια διαβαζοντας για τα νεα μετρα που σκεφτονται να παρουν και αφορουν την φορολογια των αυτοκινητων, μου φρεναραν την σκεψη για αγορα με την ελπιδα οτι μπορει να αλλαξει κατι και να μπορω εστω και καποιους μηνες σπαστα να κυκλοφορω το bmw.
Δεν φαινεται ομως οτι θα αλλαξει κατι, αλλα και να αλλαξει το Μ5 μαλλον θα συνεχισει να ειναι απο τις πρωτες αγγελαδες στο αρμεγμα!!!
Φτανοντας στον Αυγουστο και διαθετοντας περιπου 15000 ευρω, εψαξα την μπορω να αγορασω σαν υποκαταστατο του bmw, δεν εχω κολληματα του τυπου δεν παιρνω audi.....:whistle:, κοιταω τα παντα και ψαχνω ποιο θα με κανει να αισθανθω καλα ωστε να προβω στην αγορα.

Επιλογες

bmw 320si: μου αρεσει πολυ εξωτερικα - εσωτερικα, ειδικη εκδοση, το βρισκω σε καλη τιμη, εχω την ευκολια..... του σερβις, θελει ομως μπλοκε που σαν ειδικη εκδοση επρεπε να ειχε....:thumbsdown:, με φοβιζουν αυτα που διαβαζω στο νετ για καποια θεματακια με την αξιοπιστια.

audi a4 dtm: καλο εσωτερικα, τουρμπατο, τετρακουνα, δυνατο, αδιαφορο ομως εξωτερικα.

Δυσκολη αποφαση μεταξυ bmw και audi, με την καρδια να λεει bmw και την λογικη audi.

Στις αποφασεις μου γενικα βαζω την λογικη μπροστα, σε καποιες περιπτωσεις ομως το συναισθημα ειχε τον τελευταιο λογο......

Παπουτσια - γαντια sparco..... εχω, διαθεση για οδηγηση αρκετη, μου λειπουν μονο δυο καλα..... χερια και ενα EVO!!!

Evo και σιγα-σιγα θα το μαθω.......:drive:

Christos 330
10-08-13, 12:16
Φιλε δεν ειπα την γνωμη μου διοτι ηξρεα που θα καταληξεις !!!

Με το καλο λοιπον . . .

tokiko
10-08-13, 12:20
Όταν με το καλό βρεις ένα καθαρό έβο, πες μας και θα σε βοηθήσουμε thumb

mark e92
10-08-13, 12:26
Καλή επιτυχία λοιπόν να βρείς ένα καλό!!!
(και για service o Κωντογιωργας είναι πολύ καλός)

alexm
10-08-13, 12:57
https://www.bmwfans.gr/forum/

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/kankkunen93-1.jpg

Τι μας κανεις πρωι-πρωι.....:original:

Δεν υπαρχει Carlos Sainz γνησια να πωλειται στην Ελλαδα, Ιταλια εχει αλλα παει πολυ ψηλα η τιμη για να την φερεις.
Εαν υπηρχε θα την αγοραζα με κλειστα ματια, παλιο απωθημένο......thumb



Υ.Γ: αγορασμενο 345.000 δραχμες (χωρις την τηλεκατευθυνση) απο την tag models στην Νεα Φιλαδελφεια το 1993, πολυ προχω για τοτε, ανθρακονηματο.... με τορσεν μεσαιο διαφορικο και πολλα εξτρα...., εχω καπου φωτο (θα ψαξω να τις βρω) που το εχω δωσει και το κραταει ο didier auriol διπλα στο αγωνιστικο πριν την εκκινηση στην Ακροπολη!!!

alexm
10-08-13, 13:05
Καλή επιτυχία λοιπόν να βρείς ένα καλό!!!
(και για service o Κωντογιωργας είναι πολύ καλός)

Ο Κωντογιωργας ειναι ο αντιπροσωπος των μιτσου-χοντα στην Πατρα.
Το σερβις το εχει ο Σταυρος Λυκουργιωτης, παλιος γνωριμος και καλος φιλος...thumb

Nikos!
10-08-13, 13:08
Άλεξ είμαι σίγουρος ότι πήρες τη σωστή απόφαση για σένα. :original:

Με το καλό να βρεις ένα καλό στο budget σου και να το χαρείς! :thumbsup:

Εύχομαι ό,τι καλύτερο και καλά, χαρούμενα κι ασφαλή χιλιόμετρα! :thumbsup:

doctore
10-08-13, 13:14
Εχω σχηματισει μια εντυπωση και θελω να την επιβεβαιωσω.
Ποσοι πραγματικα εχουν οδηγησει το 9αρι;
(Δεν εννοω πλατεια-αττικη οδο-πλατεια)
Διαδρομες τυπου Παρνηθα, Πεντελη, Πηλιο κτλ.

9αρι δεν έχω οδηγήσει.
Έχω οδηγήσει καινουριο γνήσιο 6αρι ΤΜΕ στην Πεντέλη στο δρόμο που ανεβαίνει από το Κεφαλάρι. Το καλύτερο ήταν όμως ήταν όταν έκατσα δίπλα, και οδηγούσε
ο ιδιοκτήτης οδηγός αγώνων. Εντελώς hardcore κατάσταση.
Αν ισχύει αυτό που λέει ο chief, που εγω τον πιστεύω, ότι το 9αρι
είναι καλύτερο και από το 6 ΤΜΕ, θα ζητάμε από το Πατρινό να μας πάει
βόλτα ... να μας φύγει η πυτιρίδα !

alexm
10-08-13, 13:21
Άλεξ είμαι σίγουρος ότι πήρες τη σωστή απόφαση για σένα. :original:

Με το καλό να βρεις ένα καλό στο budget σου και να το χαρείς! :thumbsup:

Εύχομαι ό,τι καλύτερο και καλά, χαρούμενα κι ασφαλή χιλιόμετρα! :thumbsup:

Σε ευχαριστω πολυ Νικο, δεν καλιασε με εμενα, αλλα ειμαι σιγουρος πως ενα τοσο καθαρο αυτοκινητο δεν θα δυσκολευεις να το δωσεις.....thumb

Καλη πωληση!!!

doctore
10-08-13, 13:58
:hyper:
...

Στις αποφασεις μου γενικα βαζω την λογικη μπροστα, σε καποιες περιπτωσεις ομως το συναισθημα ειχε τον τελευταιο λογο......

Παπουτσια - γαντια sparco..... εχω, διαθεση για οδηγηση αρκετη, μου λειπουν μονο δυο καλα..... χερια και ενα EVO!!!

Evo και σιγα-σιγα θα το μαθω.......:drive:

Alex ειλικρινά χαίρομαι πάρα πολύ με την απόφασή σου !
Σου εύχομαι να βρείς το καλύτερο !!! :thumbsup:

mark e92
10-08-13, 14:01
Ο Κωντογιωργας ειναι ο αντιπροσωπος των μιτσου-χοντα στην Πατρα.
Το σερβις το εχει ο Σταυρος Λυκουργιωτης, παλιος γνωριμος και καλος φιλος...thumb

Aκριβός ο Σταύρος είναι και γαμώ τους ανθρώπους δεν σε κοιτάει σαν λεφτά !!!

m-power_01
10-08-13, 14:10
Αλεξ με το καλό φίλε! Το μόνο αρνητικό που έχει το ΕΒΟ είναι ότι ,επειδή σε ξέρω, δεν θα σταματήσεις ποτέ να χωνεις χρήμα!

friendgr
10-08-13, 14:13
Σε τι είναι καλύτερο το 9 από το 10;

kplc16
10-08-13, 14:25
Ευχαριστω Σταματη και μιας και εκανες το καλο, βαλε και την τριτη επιλογη.

EVO 8-9....:original:

Αυτη ειναι για παρτη μου και δεν συμφωνουν ουτε η κυρα, ουτε οι κορες, ουτε ο panos e60.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Dεν πειραζει, στη ζωη παντως παλαμοκροτανε.... εκεινοι που κουραστηκανε να βγαλουν το μαρουλι.....thumb

evo δαγκωτο αν εχεις γκομενα τη κορη του βενζινα αλλιως bmw. μην ασχολεισαι με audi. εκτος κι αν ειναι το r8.

chief
10-08-13, 14:46
Εχω σχηματισει μια εντυπωση και θελω να την επιβεβαιωσω.
Ποσοι πραγματικα εχουν οδηγησει το 9αρι;
(Δεν εννοω πλατεια-αττικη οδο-πλατεια)
Διαδρομες τυπου Παρνηθα, Πεντελη, Πηλιο κτλ.
Κουμπαρε ,εχω οδηγησει εγω πολλες φορες και μαλλον ολα τα εβο πλην του Εβο10.
Ισχυει αυτο που λενε. Οτι σε δημοσιο δρομο, ειναι τα γρηγοροτερα αυτοκινητα απο σημειο σε σημειο .
Καπως υποστροφικά σε κλειστα κοματια οπως όλα τα τετρακινητα, αλλα με πολυ εξυπνα ηλεκτρονικα και διαφορικα που ακομη και τον μεσο οδηγο τον κανουν να φαινεται και να αισθανεται ταχυτατος .
Ειναι παρα πολυ ευκολα στην οδηγηση τους.

Το 9αρι για μενα ειναι το καλυτερο και πιο ολοκληρομενο Εβο. Σε Εβο10 δεν ετυχε να μπω ουτε συνοδηγός ομως πιστευω οτι ειναι και αυτό πολυ καλο αυτοκινητο.
Ειναι κριμα που στην Ελλαδα δεν εγιναν ποτε εισαγωγη οι καλες Ιαπωνικες εκδοσεις ολων των Εβο και Ιμπρεζα.

mark e92
10-08-13, 15:59
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3859301/
Οτι και να βρείς να πας στον Σταύρο με το βιβλίο του να δει αν ισχύει η εγγύηση του .
Ο Σαρακάκης ηταν πολύ τυπικός με το θέμα αυτό , έπρεπε τα service ασχετα απο χλμ να γίνονται.

Χρίστος
10-08-13, 16:06
Σας διαβασα ολους προσεκτικα και σας ευχαριστω για τις αποψεις σας!!!
Οπως εγραψα στην αρχη, εχω αποφασισει να αγορασω ενα αυτοκινητο που θα κυκλοφορει Σαβατοκυριακα-εκδρομες, αφου η κορολλα θα παραμεινει καθημερινο αυτοκινητο.
Τον Μαρτιο που μας περασε ειχα ανεβει Αθηνα - ειχα κατεβει Καλαματα για να δω δυο αυτοκινητα που με ενδιεφεραν, ηταν δυο evo 9 και με τον Καλαματιανο ειχα ερθει σε συμφωνια να το παρω.
Την Τριτη 2/4 ειχαμε ραντεβου στον Πυργο σε εξειδικευμενο συνεργειο για τα evo, με σκοπο να γινει ο απαραιτητος ελεγχος και να αγοραστει αυθημερον, ενα εκτακτο οικογενειακο προβλημα υγειας ομως εφερε την αγορα σε δευτερη μοιρα.
Στην συνεχεια διαβαζοντας για τα νεα μετρα που σκεφτονται να παρουν και αφορουν την φορολογια των αυτοκινητων, μου φρεναραν την σκεψη για αγορα με την ελπιδα οτι μπορει να αλλαξει κατι και να μπορω εστω και καποιους μηνες σπαστα να κυκλοφορω το bmw.
Δεν φαινεται ομως οτι θα αλλαξει κατι, αλλα και να αλλαξει το Μ5 μαλλον θα συνεχισει να ειναι απο τις πρωτες αγγελαδες στο αρμεγμα!!!
Φτανοντας στον Αυγουστο και διαθετοντας περιπου 15000 ευρω, εψαξα την μπορω να αγορασω σαν υποκαταστατο του bmw, δεν εχω κολληματα του τυπου δεν παιρνω audi.....:whistle:, κοιταω τα παντα και ψαχνω ποιο θα με κανει να αισθανθω καλα ωστε να προβω στην αγορα.

Επιλογες

bmw 320si: μου αρεσει πολυ εξωτερικα - εσωτερικα, ειδικη εκδοση, το βρισκω σε καλη τιμη, εχω την ευκολια..... του σερβις, θελει ομως μπλοκε που σαν ειδικη εκδοση επρεπε να ειχε....:thumbsdown:, με φοβιζουν αυτα που διαβαζω στο νετ για καποια θεματακια με την αξιοπιστια.

audi a4 dtm: καλο εσωτερικα, τουρμπατο, τετρακουνα, δυνατο, αδιαφορο ομως εξωτερικα.

Δυσκολη αποφαση μεταξυ bmw και audi, με την καρδια να λεει bmw και την λογικη audi.

Στις αποφασεις μου γενικα βαζω την λογικη μπροστα, σε καποιες περιπτωσεις ομως το συναισθημα ειχε τον τελευταιο λογο......

Παπουτσια - γαντια sparco..... εχω, διαθεση για οδηγηση αρκετη, μου λειπουν μονο δυο καλα..... χερια και ενα EVO!!!

Evo και σιγα-σιγα θα το μαθω.......:drive:

Tη γνωμη μου δε την ειπα γτ απο την αρχη του θρεντ ειχα καταλαβει και το τελος του.

Δεν το ειδες καρδια vs λογικη αλλα το ειδες "τι ΜΟΥ λειπει"

Τα αλογα οντως σου λεγανε παρε αουδι και η αισθηση σιγουρα σου ελεγε παρε bmw.

Αυτα ομως τα ξερες και πριν ανοιξεις αυτο το θρεντ.

Με το καλο λοιπον η τελικη αποφαση που πηρες να υλοποιηθει και να σου χαρισει πολλες αναπαυλες απο τη δυσκολη καθημερινοτητα και εναν ακομα λογω να εχεις πιο lightweght τσεπες και να συνεχισεις να χαμογελας τονιζοντας το πατρινο μουστακι που ολοι ζηλευουν!!!
:cheers::fountwtis::cheers:

spar@
10-08-13, 16:16
Aλεξη θα το φτιαξουμε?

turbodog
10-08-13, 17:08
Ετσι θα το κανουμε. Μαρουλι υπαρχει :pimp:

https://www.youtube.com/watch?v=GRvRUaWSvbM

Stamatis
10-08-13, 18:18
Η αποψη μου ταιριαζει με του Γιατρου και του Κουμπαρου.
Το ΕΒΟ ειναι το κοντοπουτανο που σε ανατιναζει οταν την κοπανας απο τη γυναικα σου.
Ενοχο, δηλητηριωδες μυστικο, στοιχειωνει τις νυχτες σου, ξερεις πως δεν ειναι το ομορφοτερο, ξερεις πως οι φιλοι σου θα κουνησουν το κεφαλι οταν το δουν, αλλα καθε φορα που ξεστρατιζεις, τα βηματα σου σε πανε στην πορτα του.
Αλεξ, καλοριζικο το πορνιδιο.

Thomelef
10-08-13, 18:42
Η περιγραφή που δίνεις θείο ταιριάζει πιο πολύ σε Μ-τριο πάρα σε εβο.

Το εβο δηλώνει από την αρχή μέχρι το τέλος μπαντ μπου...

S8N
10-08-13, 22:37
Εγω την αποψη μου την ειπα. Με το καλο να βρεις σωστο αυτοκινητο και σε καλη τιμη. Το evo ειναι εξαιρετικο, αλλα πολυ ειδικο οχημα. Τα οικονομικα σου τα ξερεις εσυ και μονο εσυ, οπως ξερεις οτι εχουμε μπει για τα καλα στην κριση και οτι για να δουμε φως θα περασουν δεκαετιες. Η αποκτηση νεου και μαλιστα δευτερου παιχνιδιου σιγουρα θα βοηθησει την ψυχολογια σου βραχυπροθεσμα, υπαρχει ομως ο κινδυνος να καταληξεις με αλλο ενα παλτο στη γκαρνταρομπα. Μη με παρεξηγεις, ξερεις ποσο σε εκτιμω, οι φιλοι ομως δεν ειναι για να λενε μονο τα καλα. Οπως και να 'χει, εμεις ειμαστε εδω να σε στηριξουμε και να σε βοηθησουμε σε καθε σου επιλογη.

spar@
10-08-13, 23:46
Πιστεύω ότι του έκανα την καρδιά περιβόλι του Αλέξη με ότι του είπα...
Δυστυχώς με πέτυχε σε πολύ τρέξιμο γιατί από σήμερα ξεκίνησα μια βδομάδα διακοπές με αναποδιες σε δουλειές μέχρι την τελευταία στιγμή και δεν τον βοήθησα όσο ήθελα αλλά του το λέω και εδώ ότι, ότι θέλει από Αθήνα το αναλαμβάνω εγώ!
Προτείνω να πάρει αυτό που του αρέσει και γουστάρει είναι ένας άνθρωπος αισιόδοξος με θετική σκέψη οπότε όλα θα είναι καλά...
Από βδομάδα ξεκινάω κ εγώ το ψάξιμο ...

doctore
11-08-13, 07:41
Η αποψη μου ταιριαζει με του Γιατρου και του Κουμπαρου.
Το ΕΒΟ ειναι το κοντοπουτανο που σε ανατιναζει οταν την κοπανας απο τη γυναικα σου.
Ενοχο, δηλητηριωδες μυστικο, στοιχειωνει τις νυχτες σου, ξερεις πως δεν ειναι το ομορφοτερο, ξερεις πως οι φιλοι σου θα κουνησουν το κεφαλι οταν το δουν, αλλα καθε φορα που ξεστρατιζεις, τα βηματα σου σε πανε στην πορτα του.
Αλεξ, καλοριζικο το πορνιδιο.

Άνετα γράφεις σε μεγάλο ξένο περιοδικό αυτοκινήτου.

Stathis
11-08-13, 08:11
δεν μπορει δυστυχως.
αυτη την εποχη γραφει σε εξωγηϊνο περιοδικο για ιπταμενους δισκους.

gant
11-08-13, 09:20
Διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια.
Αλέξη μου εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις και το ότι θα το φέρεις στα δικά σου μέτρα είναι βέβαιο.
Πάρε αυτό που λέει η καρδιά σου εφ όσον το μπορείς, κάνε το κέφι σου.
Η ζωή είναι μικρή, δεν αγοράζεις ηλεκτρ. κουζίνα η πλυντήριο, αγοράζεις κάτι που θα σου αρέσει να το βλέπεις και ακόμη περισσότερο να το οδηγείς.

mark e92
11-08-13, 09:35
Μέχρι πόσα λεφτά ψάχνουμε ;;;Χρονολογία ;;;

alexm
11-08-13, 09:45
Μέχρι πόσα λεφτά ψάχνουμε ;;;Χρονολογία ;;;

χρονολογια: evo 9αρι κατα προτιμηση, αλλα και ενα καλο 8αρι το συζηταμε.....
τιμη: 15 το πολυ 16000 για το 9αρι, για 8αρι συζητησιμη......

:thanks:

Stathis
11-08-13, 10:59
Ρε συ αλεξη να βαλουμε εναν αλλο τιτλο?
Καθε φορα που το βλεπω μου θυμιζει την ταινια με τον τσακωνα "η μεγαλη αποφραξη". :th_Laie_67-1:

aristent
11-08-13, 11:06
Ρε συ αλεξη να βαλουμε εναν αλλο τιτλο?
Καθε φορα που το βλεπω μου θυμιζει την ταινια με τον τσακωνα "η μεγαλη αποφραξη". :th_Laie_67-1:

Ριχτο Σταθηηηηηηη!!!:th_Laie_67-1:

aristent
11-08-13, 11:07
Α και που 'σαι,ριξε καμμια χιλιαδα ψηφους στο Εβο!!!

μ'αυτο θα καταληξει τελικα!!!:thumbsup:

Stathis
11-08-13, 11:09
Τι να βαλω, πειτε καμια ιδεα, κανενα πιασαρικο.

Stamatis
11-08-13, 11:09
Δυο καλα εβο ξερω και τα δυο ειναι Πατρινα.
Ασημι και κοκκινο.
Πηγαινε με τα λεφτα στο χερι και κανε τα κουμαντα σου.

Stathis
11-08-13, 11:09
Α και που 'σαι,ριξε καμμια χιλιαδα ψηφους στο Εβο!!!

μ'αυτο θα καταληξει τελικα!!!:thumbsup:

Α ολα κι ολα, η ψηφοφορια ειναι αδιαβλητη!
Δεν κανουμε τετοια πραγματα εδω περα! :th_Laie_67-1:

PANOS-E60
11-08-13, 11:19
Τι να βαλω, πειτε καμια ιδεα, κανενα πιασαρικο.

Alexm : γεννήθηκες για την καταστροφή ! :thumbsup:

Stathis
11-08-13, 11:21
Ελεγα το: "στο εβο θα στον σφυριξω δυο φορες"...

aristent
11-08-13, 11:29
Τι να βαλω, πειτε καμια ιδεα, κανενα πιασαρικο.

alexm,the evolution!!!

:thumbsup:

friendgr
11-08-13, 11:32
Πάντως τρια αυτοκίνητα στην οικογένεια και τα τρια τετραπορτα και τα τρια πενταθεσια δεν ξέρω αν θα το έκανα και ειδικά από την στιγμή που δεν λείπουν τα γκαζια βλ. Μ5
θα έπαιρνα οχι διπορτο άλλα διθέσιο για παρτη μου μονο. Και δεν το λεω από θέμα γκαζιων μονο άλλα και σαν φιλοσοφία σαν οπτική ρε παιδι μου να ξεφύγει το ματι μου από τις πολλές πόρτες μια φορα.

Αν ειναι θεμα γκαζιων απο την αλλη, να έχεις απωθυμενο το εβο από την στιγμή που έχεις Μ5;;;;;;;

Άβυσσος.....

aristent
11-08-13, 11:43
Πάντως τρια αυτοκίνητα στην οικογένεια και τα τρια τετραπορτα και τα τρια πενταθεσια δεν ξέρω αν θα το έκανα και ειδικά από την στιγμή που δεν λείπουν τα γκαζια βλ. Μ5
θα έπαιρνα οχι διπορτο άλλα διθέσιο για παρτη μου μονο. Και δεν το λεω από θέμα γκαζιων μονο άλλα και σαν φιλοσοφία σαν οπτική ρε παιδι μου να ξεφύγει το ματι μου από τις πολλές πόρτες μια φορα.

Αν ειναι θεμα γκαζιων απο την αλλη, να έχεις απωθυμενο το εβο από την στιγμή που έχεις Μ5;;;;;;;

Άβυσσος.....


ετοιμος για Φερραρι 360 stradale ηταν.....αλλα δεν του 'κατσε.thumb

τι αβυσσος???....δεν παιζεται ο ανθρωπας σου λεω!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :thumbsup:

doctore
11-08-13, 11:44
Δυο καλα εβο ξερω και τα δυο ειναι Πατρινα.
Ασημι και κοκκινο.
Πηγαινε με τα λεφτα στο χερι και κανε τα κουμαντα σου.

Μια μέρα όλοι στη Πάτρα θα καταλήξετε !

aristent
11-08-13, 11:45
μπορει να ανοιξω και κανενα "μαντειο".....δειτε στο δευτερο ποστ:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=18799&highlight=%E1%ED%E1%E2%E1%F3%E7


....ενας απο τους κριτες αγωνα ποιος λετε να 'ναι????


Αλεξιος εκ Πατρων(alexm) !!!!!:thumbsup:

αντε παλι τον τυχερακια, θα απολαυσει θεαμα!!!!

....ομως θα πορωθει και θα θελει παλι κανα εβο!!!!:D

Stamatis
11-08-13, 11:48
Μια μέρα όλοι στη Πάτρα θα καταλήξετε !

Κανε σερβις στην κτηναρα εσυ, γιατι εχει να κουβαλησει πολυ ασημι για την Πατρα.

Thomelef
11-08-13, 12:02
Εντάξει. Εκτός από 500 άλογα που έχει το Μ5, δεν μπορείς να πεις ότι οδηγία θα σου δώσει το ίδιο με ένα εβολουσιον.

Για ταξίδια και μπάντες είναι σούπερ. Κλάσης ανώτερο από το εβο. Βαλτα και τα δύο όμως σε διαδρομή επαρχιακού δικτύου, και αμέσως εξαφανίζεται η χλιδή, τα 500 άλογα και ο ν10.

Πάντως χαίρομαι να βλέπω οδηγούς που ξέρουν τι θέλουν. Ακούω κατά καιρούς μέσους οδηγούς που βλέπουν το αμάξι σαν ένα απλό μέσο μεταφορας και τον τρόπο σύγκρισης που κάνουν μεταξύ αυτοκινήτων. Συγκρίσεις μεταξύ σουμπαρου χατς με άλφα ρομεο μπρερα.

alexm
11-08-13, 12:19
Πάντως τρια αυτοκίνητα στην οικογένεια και τα τρια τετραπορτα και τα τρια πενταθεσια δεν ξέρω αν θα το έκανα και ειδικά από την στιγμή που δεν λείπουν τα γκαζια βλ. Μ5
θα έπαιρνα οχι διπορτο άλλα διθέσιο για παρτη μου μονο. Και δεν το λεω από θέμα γκαζιων μονο άλλα και σαν φιλοσοφία σαν οπτική ρε παιδι μου να ξεφύγει το ματι μου από τις πολλές πόρτες μια φορα.

Αν ειναι θεμα γκαζιων απο την αλλη, να έχεις απωθυμενο το εβο από την στιγμή που έχεις Μ5;;;;;;;

Άβυσσος.....

για ποιο Μ5 μιλας;
αυτο με 29800 τεκμηριο, τα 1320 τελη κυκλοφοριας, τα 2980 φορο πολυτελειας και τα 50 ευρω βενζινη για μια μικρη βολτα......
αυτο το Μ5 δεν υπαρχει πλεον!!!
υπαρχει το Μ5 καποιων 2ημερων τον χρονο (200 + ευρα μινιμουμ.... το 2ημερο), αλλα αυτα δεν μου φτανουν, γιαυτο ψαχνω για δευτερο αυτοκινητο.
το διθεσιο ποτε δεν μου αρεσε σαν ιδεα και να μου αρεσε ομως ειναι αδυνατον να πραγματοποιηθει λογο οικογενειας.....thumb

Nikos!
11-08-13, 12:23
Εντάξει. Εκτός από 500 άλογα που έχει το Μ5, δεν μπορείς να πεις ότι οδηγία θα σου δώσει το ίδιο με ένα εβολουσιον.

Για ταξίδια και μπάντες είναι σούπερ. Κλάσης ανώτερο από το εβο. Βαλτα και τα δύο όμως σε διαδρομή επαρχιακού δικτύου, και αμέσως εξαφανίζεται η χλιδή, τα 500 άλογα και ο ν10.

Πάντως χαίρομαι να βλέπω οδηγούς που ξέρουν τι θέλουν. Ακούω κατά καιρούς μέσους οδηγούς που βλέπουν το αμάξι σαν ένα απλό μέσο μεταφορας και τον τρόπο σύγκρισης που κάνουν μεταξύ αυτοκινήτων. Συγκρίσεις μεταξύ σουμπαρου χατς με άλφα ρομεο μπρερα.

Καλά, νο οφενς...αλλά από το evo θα προτιμούσα τη μελωδία του V10 και τη ποιότητα της Μ5 να με συνοδεύει οπουδήποτε, οποτεδήποτε .-

Αυτό το μικρό δίπλωμα στην έξοδο και τον ήχο του V10 να πετάω από στροφή σε στροφή σε επαρχιακό δίκτυο, δε το αλλάζω με τίποτα.

But that's me... :original:

doctore
11-08-13, 12:52
Κανε σερβις στην κτηναρα εσυ, γιατι εχει να κουβαλησει πολυ ασημι για την Πατρα.

Είμαι ετοιμοπόλεμος...
Τα κιλά σου με πμ στείλε μόνο να υπολογίσω απόβαρο και ωφέλιμο :D

Thomelef
11-08-13, 12:54
Δεν βγάζω το εβολουσιον καλύτερο αμάξι από το Μ5, προς θεού. Θα ήταν βλακεια. Είναι πολλές κλασεις ανώτερο σαν αμαξι.

Οδηγικα όμως, αυτό που λέω είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις το εβο θα κάνει τη δουλειά του καλυτερα.

Όσο για την έξοδο που αναφέρεις, αυτό που το Μ5 το έχει σαν ρουτίνα, αν το κάνεις με το εβολουτιον βγαινωντας με τα 4, θα νιώσεις το παντελόνι σου να είναι έτοιμο να σκιστει.

Τέλος πάντων, τελείως διαφορετικές σχολές, κατηγορίες, φιλοσοφίες. Οδηγικα θα προτιμούσα το εβο από το Μ5, αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα από εβο και το δικό μου, θα διάλεγα το δικό μου.

Azurius
11-08-13, 13:02
Με αφορμή αυτά που λέγατε για βενζίνες... 4 χιλιάρια μπεκ, που οδηγούνται απο το πρόγραμμα μέχρι τις 4500 και μετά όλα ελεύθερα σύμφωνα με την παροχή τους μέχρι τον κόφτη (narrowband γαρ...). Και όχι δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε στο καντράν, ούτε στον πομπό του φλοτέρ.

mark e92
11-08-13, 13:03
για ποιο Μ5 μιλας;
αυτο με 29800 τεκμηριο, τα 1320 τελη κυκλοφοριας, τα 2980 φορο πολυτελειας και τα 50 ευρω βενζινη για μια μικρη βολτα......
αυτο το Μ5 δεν υπαρχει πλεον!!!
υπαρχει το Μ5 καποιων 2ημερων τον χρονο (200 + ευρα μινιμουμ.... το 2ημερο), αλλα αυτα δεν μου φτανουν, γιαυτο ψαχνω για δευτερο αυτοκινητο.
το διθεσιο ποτε δεν μου αρεσε σαν ιδεα και να μου αρεσε ομως ειναι αδυνατον να πραγματοποιηθει λογο οικογενειας.....thumb

Mήπως βρήκες που γράφει την ΗΜ. ΛΗ.?????
Λοιπόν με 15-17000 δύσκολο το βλέπω για 9αρη μονο αυτό υπάρχει :
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2900754/ για ένα καλό 9αρι θα χρειαστείς 20-22000 .

Dr. Yamastura
11-08-13, 13:21
Με 15κ στο χέρι μέχρι και εβο 10 παίρνει,αν περιμένει την ευκαιρία...
Σιγά μην δεν πάρει 9άρι με 15κ αυτήν την περίοδο..
Τούμπες θα κάνουν οι πωλητές!
Πόσα αυτοκίνητα πουλούνται και πόσοι ''τρελλοί'' υπάρχουν να δώσουν τωρα 15κ?
Καλό ψάξιμο Αλέξη και περίμενε την ευκαιρία.
Πάντα υπάρχει εκει έξω..

mark e92
11-08-13, 13:26
Τα evo είναι 2,0 δεν νομίζω να τα βρεί τόσο φτηνά ... Μην κοιτάς απο 3,0 και πάνω που γινεται χαμός...
Εχουν μόνο Τ.Κ. και 450 φ.π.

spar@
11-08-13, 13:29
Εγώ λέω να κάνουμε την κορολα γκλανζα...

aristent
11-08-13, 13:34
Με αφορμή αυτά που λέγατε για βενζίνες... 4 χιλιάρια μπεκ, που οδηγούνται απο το πρόγραμμα μέχρι τις 4500 και μετά όλα ελεύθερα σύμφωνα με την παροχή τους μέχρι τον κόφτη (narrowband γαρ...). Και όχι δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε στο καντράν, ούτε στον πομπό του φλοτέρ.

ελα μου?...Στελακο τι εγινε???....στο bmwfans γραφεις.....μηπως το μπερδεψες με το audifans???:D

alexm
11-08-13, 13:37
Mήπως βρήκες που γράφει την ΗΜ. ΛΗ.?????
Λοιπόν με 15-17000 δύσκολο το βλέπω για 9αρη μονο αυτό υπάρχει :
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2900754/ για ένα καλό 9αρι θα χρειαστείς 20-22000 .

την βρηκα ορε......, 30/6/11 που κατεθεσα για πρωτη φορα πινακιδες.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

μην ψαχνεις στο καρ, τα εχω κοιταξει ολα!!!
αυτο που λες ειναι σην avis στο Κορωπι, ειναι λιζινκ απο την Πειραιως, μιλισα την Τριτη που μας περασε με τον Κυριο Φακλαρη Δημητρη που ειναι υπευθυνος και του εκανα μια προταση για 15000 ευρω.
μιλησε με την τραπεζα, με πηρε τηλ και μου ειπε 16200 τελικη, τον εχω στα υποψιν....:whistle:

Dr. Yamastura
11-08-13, 13:39
Τα evo είναι 2,0 δεν νομίζω να τα βρεί τόσο φτηνά ... Μην κοιτάς απο 3,0 και πάνω που γινεται χαμός...
Εχουν μόνο Τ.Κ. και 450 φ.π.

Έχουν και σέρβις και βενζίνες..
Οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν ξέρεις τι θα ψηφίσουν για τα πιο καινούργια 2000 και πάνω
Είμαι σίγουρος ότι θα βρει σε καλά χρήματα και καινούργιο.

Nikos!
11-08-13, 13:46
την βρηκα ορε......, 30/6/11 που κατεθεσα για πρωτη φορα πινακιδες.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

μην ψαχνεις στο καρ, τα εχω κοιταξει ολα!!!
αυτο που λες ειναι σην avis στο Κορωπι, ειναι λιζινκ απο την Πειραιως, μιλισα την Τριτη που μας περασε με τον Κυριο Φακλαρη Δημητρη που ειναι υπευθυνος και του εκανα μια προταση για 15000 ευρω.
μιλησε με την τραπεζα, με πηρε τηλ και μου ειπε 16200 τελικη, τον εχω στα υποψιν....:whistle:

Είναι ασφαλές να πάρεις αυτοκίνητο από leasing?

Τόσο η avis όσο και η hertz τα κάνουν όλα σέρβις στις κάθετες εγκαταστάσεις τους στο Κορωπί.

Δες το βιβλίο σέρβις του αν μπορείς.

alexm
11-08-13, 13:47
Εγώ λέω να κάνουμε την κορολα γκλανζα...

εγω να δεις.....:original:
την προηγουμενη εβδομαδα περασα κατι γραμμες στο υπογειο στο συνεργειο της τουοτα, βλεπω σε μια γωνια ενα γκλανζα απο σταρλετ, ανεβενω στον δικο μου και του λεω ποσα θελουμε ρε να το πεταξουμε στην κορολλα;
κανα δυο μεροκαματα μου λεει, το μοτερ στο κανω δωρο....
θα το πεταξω επανω και δεν θα πω τιποτα, ε ρε κηδειες που εχω να ριξω σε κατι 520 και οχι μονο.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

mark e92
11-08-13, 13:49
την βρηκα ορε......, 30/6/11 που κατεθεσα για πρωτη φορα πινακιδες.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:



Είδες που γελούσες νόμιζες οτι έκανα πλάκα ε??
Δυστυχώς ολα έχουν ...
Θα κοιτάξω και αλλού αν μπορώ να σου βρω κάτι θα σου πώ .
Το θέλεις μαμά λογικά ε?

mark e92
11-08-13, 13:51
εγω να δεις.....:original:
την προηγουμενη εβδομαδα περασα κατι γραμμες στο υπογειο στο συνεργειο της τουοτα, βλεπω σε μια γωνια ενα γκλανζα απο σταρλετ, ανεβενω στον δικο μου και του λεω ποσα θελουμε ρε να το πεταξουμε στην κορολλα;
κανα δυο μεροκαματα μου λεει, το μοτερ στο κανω δωρο....
θα το πεταξω επανω και δεν θα πω τιποτα, ε ρε κηδειες που εχω να ριξω σε κατι 520 και οχι μονο.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Υπάρχουν και κάτι μοτεράκια απο Supra...

Azurius
11-08-13, 13:51
ελα μου?...Στελακο τι εγινε???....στο bmwfans γραφεις.....μηπως το μπερδεψες με το audifans???:D

Άρη μου πλέον με τόσους κρυφο (αλλά και φανερο) λάτρεις των 4 κύκλων, έχω μπερδευτεί.. :hystericalbs1::hystericalbs1:

mark e92
11-08-13, 13:52
Είναι ασφαλές να πάρεις αυτοκίνητο από leasing?

Τόσο η avis όσο και η hertz τα κάνουν όλα σέρβις στις κάθετες εγκαταστάσεις τους στο Κορωπί.

Δες το βιβλίο σέρβις του αν μπορείς.

Aν πάρει 1 χρόνο εγγύηση τι τον νοιάζει.

alexm
11-08-13, 13:57
Με 15κ στο χέρι μέχρι και εβο 10 παίρνει,αν περιμένει την ευκαιρία...
Σιγά μην δεν πάρει 9άρι με 15κ αυτήν την περίοδο..
Τούμπες θα κάνουν οι πωλητές!
Πόσα αυτοκίνητα πουλούνται και πόσοι ''τρελλοί'' υπάρχουν να δώσουν τωρα 15κ?
Καλό ψάξιμο Αλέξη και περίμενε την ευκαιρία.
Πάντα υπάρχει εκει έξω..

πεστα γιατρε μου....., με 20000 παιρνεις Μ5 Ε60!!!

mark e92
11-08-13, 13:59
πεστα γιατρε μου....., με 20000 παιρνεις Μ5 Ε60!!!

Ναι δεν λέω οχι αλλα τι έξοδα έχει αυτό και τι εκείνο ???
Δεν μιλάω για τεκμήριο ...

friendgr
11-08-13, 14:08
για ποιο Μ5 μιλας;
αυτο με 29800 τεκμηριο, τα 1320 τελη κυκλοφοριας, τα 2980 φορο πολυτελειας και τα 50 ευρω βενζινη για μια μικρη βολτα......
αυτο το Μ5 δεν υπαρχει πλεον!!!
υπαρχει το Μ5 καποιων 2ημερων τον χρονο (200 + ευρα μινιμουμ.... το 2ημερο),

συγνώμη που επεμβαίνω , αν είναι πλεον τοσο βάρος τι το κρατάς τότε; τ αμάξια δεν είναι για τα γκαραζ.

Το λεω γιατί ειχα μπει κι εγώ στο ίδιο τρυπακι οχι λόγω τεκμηρίων και συντήρησης αλλά λόγω δημιουργιας οικογένειας με αποτέλεσμα το μονο που κατάφερα ήταν να κάνω ευτυχισμένο τον επόμενο ιδιοκτήτη που πήρε αμάξι τσιλικο σε άριστη κατάσταση με 27χιλ. χιλιόμετρα!

Σίγουρα δενεσαι και πολλές φορές σε φρενάρουν συναισθηματικοί λογοι για να πουλήσεις κατι, αλλά τελικά κανεις τον λογαριασμό στο τέλος και λες ΟΚ το πηρα για να το βλέπει το γκαραζ;

Από τότε έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι και να πάρω θα το χαρώ 100000% εγώ ας πάει και 3 ευρώ το λιτρο.
Αν δεν μπορω να το συντηρήσω, πούλημα και παμε γι άλλα.
Κανενα γκαραζ και καμια κατάθεση πινακίδων.

IMHO.
:-)

mark e92
11-08-13, 14:16
συγνώμη που επεμβαίνω , αν είναι πλεον τοσο βάρος τι το κρατάς τότε; τ αμάξια δεν είναι για τα γκαραζ.

Το λεω γιατί ειχα μπει κι εγώ στο ίδιο τρυπακι οχι λόγω τεκμηρίων και συντήρησης αλλά λόγω δημιουργιας οικογένειας με αποτέλεσμα το μονο που κατάφερα ήταν να κάνω ευτυχισμένο τον επόμενο ιδιοκτήτη που πήρε αμάξι τσιλικο σε άριστη κατάσταση με 27χιλ. χιλιόμετρα!

Σίγουρα δενεσαι και πολλές φορές σε φρενάρουν συναισθηματικοί λογοι για να πουλήσεις κατι, αλλά τελικά κανεις τον λογαριασμό στο τέλος και λες ΟΚ το πηρα για να το βλέπει το γκαραζ;

Από τότε έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι και να πάρω θα το χαρώ 100000% εγώ ας πάει και 3 ευρώ το λιτρο.
Αν δεν μπορω να το συντηρήσω, πούλημα και παμε γι άλλα.
Κανενα γκαραζ και καμια κατάθεση πινακίδων.

IMHO.
:-)

Καλά τα λές αλλα μπορεί να μην θέλει να το πουλήσει!
Εξάλλου το πάει μια βολτούλα όποτε θέλει (Μ1).

alexm
11-08-13, 14:21
Ναι δεν λέω οχι αλλα τι έξοδα έχει αυτό και τι εκείνο ???
Δεν μιλάω για τεκμήριο ...

βενζινη μαλλον καινε το ιδιο......:thumbsdown:
δεν ξερω τι εξοδα εχει το evo, το Μ5 στα 5 χρονια που το εχω εκανα 13000 χλμ και εχω αλλαξει 2 φορες λαδια-φιλτρο (χρονικα), 1 φορα βαλβολινες σασμαν-διαφορικο, 2 φορες υγρα φρενων.

τα υπολοιπα..... φρενα-ζαντες-εξατμιση-προγραμμα-αεροτομες-σποιλερ κ.τ.λ δεν τα θεωρω εξοδα, αυτα ανηκουν στην κατηγορια του κ@βλ@ντ@ν....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

mark e92
11-08-13, 14:26
το Μ5 στα 5 χρονια που το εχω εκανα 13000 χλμ και εχω αλλαξει 2 φορες λαδια-φιλτρο (χρονικα), 1 φορα βαλβολινες σασμαν-διαφορικο, 2 φορες υγρα φρενων.

:

Πολλά έκανες Mr !!!!!
H μόνη διαφορά τους είναι το ΤΕΚΜΗΡΙΟ!!!

mark e92
11-08-13, 14:30
Και αυτό 20000 κάνει , το παίρνει κανεις ???
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3256650/

alexm
11-08-13, 14:34
Είναι ασφαλές να πάρεις αυτοκίνητο από leasing?

Τόσο η avis όσο και η hertz τα κάνουν όλα σέρβις στις κάθετες εγκαταστάσεις τους στο Κορωπί.

Δες το βιβλίο σέρβις του αν μπορείς.

Νικο εκει εκανε σερβις, τον ρωτησα.
Οταν εψαχνα για Μ5 ειχα ανεβει καμια 10 φορες Αθηνα να δω αυτοκινητα, ειχα παει Γερμανια-ιταλια για τον ιδιο λογο, δεν βιαζομουν..... μεχρι να βρω αυτο που ηθελα!!!
Μπορει με την αγορα του evo να φαω φολα...., θα το ψαξω μεχρι βιδα και αν την φαω, την εφαγα....., θελω να πιστευω ομως οτι θα το βρει η στραβη το αρνι της.....thumb

mark e92
11-08-13, 14:38
Ολα τα leasing εκεί κάνουν τα service τους είναι κανόνας , (το αυτοκίνητο είναι "δικό" τους)
Μέχρι και λάστιχα αυτός σου λέει πότε θα βάλεις .

turbodog
11-08-13, 14:46
Καλά, νο οφενς...αλλά από το evo θα προτιμούσα τη μελωδία του V10 και τη ποιότητα της Μ5 να με συνοδεύει οπουδήποτε, οποτεδήποτε .-

Αυτό το μικρό δίπλωμα στην έξοδο και τον ήχο του V10 να πετάω από στροφή σε στροφή σε επαρχιακό δίκτυο, δε το αλλάζω με τίποτα.

But that's me... :original:

Νικο δεν εισαι μονο εσυ που θα προτιμουσες το V10 αλλα παρα πολλοι εδω περα οπως και ο ιδιος ο κατοχος του που σκοπευει να τον αντικαταστησει με τον θορυβο του EVO. Ο λογος που προφανως αποφασιζει να αποχωριστει την μελωδια του V10 δεν ειναι γιατι δεν του αρεσει, ισα ισα μαλιστα, αλλα γιατι αυτη η μελωδια πληρωνεται πλεον πολυ ακριβα σε αυτο το ευρωπαικο (χαχα) κρατος.
Αν δεις και σε ενα παραπανω ποστ του εγραψε για το κουστουμι που πρεπει να πληρωνει καθε χρονο για την κατοχη του και μονο.
Σε αυτο το ευρωπαικο κρατος λοιπον (ξανα χαχα) αντι το εισοδημα να φορολογειται στην πηγη και μονο, φορολογειται και αναλογα με την χρηση.

Δηλαδη αν με τα 20-30 χιλιαρικακια που τα μαζευα με κοπους χρονων, νομιμα δηλωμενα, παω και αγορασω ενα καλο αυτοκινητο, θα πρεπει να πληρωνω φορο πολυτελους διαβιωσης, ενω αν τα ξοδεψω στις π@υτανες, στον Ρεμο στην Μυκονο, στις Μπαχαμες, για σκι-ξεσκι στην Ελβετια, στην "εικαστικη παρεμβατικοτητα" by Tsarouxis, σε φρου φρου και αρωματα εκει ολα μια χαρα, δεν κανω πολυτελη διαβιωση.

Ο γελοιος νομοθετης προφανως και γνωριζει οτι οι περισσοτεροι κατοχοι των αυτοκινητων που ειναι αναγκασμενοι να πληρωνουν φορο πολυτελους διαβιωσης δεν κανουν τιποτα απο τα παραπανω που ανεφερα, που ειναι η πραγματικα πολυτελη διαβιωση, αλλα ποσως τον ενδιαφερει αφου εχει ως σκοπο την εισπραξη εισοδων και αυτος ειναι ο ευκολοτερος τροπος, μεσω κινητης-ακινητης περιουσιας

alexm
11-08-13, 15:03
συγνώμη που επεμβαίνω , αν είναι πλεον τοσο βάρος τι το κρατάς τότε; τ αμάξια δεν είναι για τα γκαραζ.

Το λεω γιατί ειχα μπει κι εγώ στο ίδιο τρυπακι οχι λόγω τεκμηρίων και συντήρησης αλλά λόγω δημιουργιας οικογένειας με αποτέλεσμα το μονο που κατάφερα ήταν να κάνω ευτυχισμένο τον επόμενο ιδιοκτήτη που πήρε αμάξι τσιλικο σε άριστη κατάσταση με 27χιλ. χιλιόμετρα!

Σίγουρα δενεσαι και πολλές φορές σε φρενάρουν συναισθηματικοί λογοι για να πουλήσεις κατι, αλλά τελικά κανεις τον λογαριασμό στο τέλος και λες ΟΚ το πηρα για να το βλέπει το γκαραζ;

Από τότε έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι και να πάρω θα το χαρώ 100000% εγώ ας πάει και 3 ευρώ το λιτρο.
Αν δεν μπορω να το συντηρήσω, πούλημα και παμε γι άλλα.
Κανενα γκαραζ και καμια κατάθεση πινακίδων.

IMHO.
:-)

Δεν διαφωνω με την σκεψη σου....thumb
Εγραψα σε αλλο ποστ οτι το Μ5 εχει επανω του κομματια.... απο τον Αλεξη και κυριολεκτω!!!!
Δεν με ενοχλει σε κατι και δεν υπαρχει κανενας λογος να κανω καποιον ευτυχισμενο.....
Αν τα πραγματα στην πορεια στραβωσουν παρα πολυ, το Μ5 θα ειναι το τελευταιο που θα φυγει.....
Εαν παλι βρεθει καποιος που θα εκτιμησει μαζι με το Μ5 και τα κομματια μου, ευχαριστως να το συζητησουμε.......thumb

Stamatis
11-08-13, 15:23
Δυστυχως οι προσφορες που θα δεχθεις για τα ολα τα κομματια σου, θα ειναι μονο για να τους δωσεις δυο απο αυτα:
Τα @@ σου.

Μην το κουβεντιαζεις.

Dr. Yamastura
11-08-13, 15:45
πεστα γιατρε μου....., με 20000 παιρνεις Μ5 Ε60!!!

Πολλά λες!!
Μην σου πω και με 15κ!

Dr. Yamastura
11-08-13, 15:56
το εχουμε αναφέρει χίλιες φορές.
Όποιος δεν έχει άμεση ανάγκη από χρήματα,δεν το κυκλοφορεί και περιμένει,αν πρόκειται για κάποιο ''ειδικό'' αμάξι.
Δεν το σκοτώνει..Άλλο αν το πουλήσει σε μια λογική τιμη για δικούς του λόγους ο καθένας.
Μου φαινεται περίεργο να δώσει κάποιος σε εξευτελιστική τιμή μ5 60,39 ή μ3 46,92 κλπ επειδή του πιάνει χώρο στο γκαράζ.
Μέχρι και 10ετία περιμένεις,να αποφύγεις τους φόρους πολυτελείας,καλή ώρα οπως εγώ..
Τα κερατιάτικα που ζητάνε δεν τους τα δίνεις(παρόλο που μπορεί να τα έχεις)και ανανεώνεσαι παίρνοντας κάποιο ''υποκατάστατο''-γενόσημο.thumb

Thomelef
11-08-13, 16:38
Το τελευταίο πράγμα που θεωρώ ότι πρέπει να δένεται κάποιος είναι οι λαμαρίνες. Σιγά τ'αυγα πια...

Οκ, δεν λέω, δύσκολα αποχωρίζεσαι κάτι για το οποίο ίδρωσε να αποκτήσεις, το λυπάσαι, αλλά τι να κάνουμε. Αν δεν υπάρχει τρελό βιοποριστικο πρόβλημα, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην είναι κλεισμένο ένα αμάξι στο γκαράζ, ειδικά αν μιλάμε για άνθρωπο που τον περισσότερο καιρό το έχει κλειστό, ακόμα και σε περιόδους που οι βλακες δεν ζητούσαν τη μάνα μας και τον πατέρα μας.

Από την άλλη, στο σημείο που έχουν φτάσει οι τιμές των αυτοκινήτων και ειδικότερα της μεγάλης κατηγορίας, έτσι και αλλιώς ο επόμενος θα είναι ευτυχισμένος, αφού παίρνει αμάξι σε τιμή ευκαιρίας, όταν μέχρι πριν 4 χρόνια θα έπρεπε να το σκεφτεί πολύ καλά για το αν είναι σε θέση να τα σκασει.

Πόσο πιο ευτυχισμένο να κάνεις κάποιον όταν αγοράζει αμάξι με 20κ, όταν ο προηγούμενος έσκασε 100 και βάλε. Ρίχνει και άλλα 2-3, το κάνει σενιο, και ναός ο καινούριος ευτυχισμένος κατοχος.

Πριν 4 χρόνια που πουλιωντουσαν από 70-80 και άνω, εκεί γινόταν ευτυχισμένος ο άλλος με την αγορά ενός αδουλευτου αυτοκινήτου. Σήμερα δεν παίζουν αυτά τα σενάρια, γιατί ήδη η ζυγαριά της τύχης από την αρχή γέρνει προς τον καινοθριο αγοραστη...

Nikos
11-08-13, 16:39
Renault Megane RS 265

Nikos!
11-08-13, 17:02
Παντως μην ελπιζετε οτι δια μεγειας θα φτιαξει η αγορα, θα ανεβουν ξαφνικα οι μεταπωλητικες αξιες και θα πουλανε οπως παλια τα υψηλου κυβισμου.

Η αξια θα συνεχισει να πεφτει. Το αυτοκινητο δεν ειναι χρηματιστηριακο ειδος. ;-)


Sent from a mobile device

friendgr
11-08-13, 17:37
Παντως μην ελπιζετε οτι δια μεγειας θα φτιαξει η αγορα, θα ανεβουν ξαφνικα οι μεταπωλητικες αξιες και θα πουλανε οπως παλια τα υψηλου κυβισμου.

Η αξια θα συνεχισει να πεφτει. Το αυτοκινητο δεν ειναι χρηματιστηριακο ειδος. ;-)


Sent from a mobile device

Οχι μονο συμφωνώ αλλά πιστεύω ότι θα γίνουν πιο αγρια τα πράγματα για εναν και μόνον απλούστατο λογο: δεν βγαίνει ο λογαριασμός.

Αν είναι να περιμένετε 10 χρόνια περιμένετε και άλλα 25 να βγάλετε και ιστορικές πινακίδες....

Τι λετε ρε παιδια; Εγώ συγνώμη το έκανα, 12 χρόνια για την ακρίβεια εκανα 10.000χιλιομετρα και δεν το ξανακάνω.

Περιμένετε εσείς να αλλάξουν τα πράγματα.....

Dr. Yamastura
11-08-13, 17:51
1.Προσωπικά δεν περιμένω άμεσα να αλλάξει ιδιαίτερα η κατάσταση.
2.Μιλάω για αυτοκίνητα με άδεια 2004 και πίσω
3.Περιμένω να πέσουν και άλλο οι τιμές στα μεγάλα για να πάρω και κανένα μ5
και να βολτάρω με 10ετίας υπερόπλα με τζάμπα τιμές αγοράς!
4.Κανά καλό μχ5 ξέρετε??!!thumb

mark e92
11-08-13, 17:55
Παντως μην ελπιζετε οτι δια μεγειας θα φτιαξει η αγορα, θα ανεβουν ξαφνικα οι μεταπωλητικες αξιες και θα πουλανε οπως παλια τα υψηλου κυβισμου.

Η αξια θα συνεχισει να πεφτει. Το αυτοκινητο δεν ειναι χρηματιστηριακο ειδος. ;-)


Sent from a mobile device

Οχι μόνο θα πέφτει η αξία τους αλλα δεν θα το παίρνει και κανένας ...
Θα τα χαρίζουμε να μην πω θα τους δίνεις και λεφτά ...
ΕΛΛΑΔΑ!!!!!

mark e92
11-08-13, 17:57
Αν είναι να περιμένετε 10 χρόνια περιμένετε και άλλα 25 να βγάλετε και ιστορικές πινακίδες....



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

alexm
11-08-13, 17:59
Παντως μην ελπιζετε οτι δια μεγειας θα φτιαξει η αγορα, θα ανεβουν ξαφνικα οι μεταπωλητικες αξιες και θα πουλανε οπως παλια τα υψηλου κυβισμου.

Η αξια θα συνεχισει να πεφτει. Το αυτοκινητο δεν ειναι χρηματιστηριακο ειδος. ;-)


Sent from a mobile device

τι μας νοιαζει εμας....... :whistle:, αστα να πεφτουνε , λες και θα τα πουλησουμε, να τα κυκλοφορησουμε θελουμε......thumb

alexm
11-08-13, 18:18
Οχι μονο συμφωνώ αλλά πιστεύω ότι θα γίνουν πιο αγρια τα πράγματα για εναν και μόνον απλούστατο λογο: δεν βγαίνει ο λογαριασμός.

Αν είναι να περιμένετε 10 χρόνια περιμένετε και άλλα 25 να βγάλετε και ιστορικές πινακίδες....

Τι λετε ρε παιδια; Εγώ συγνώμη το έκανα, 12 χρόνια για την ακρίβεια εκανα 10.000χιλιομετρα και δεν το ξανακάνω.

Περιμένετε εσείς να αλλάξουν τα πράγματα.....

το να κανεις κριτικη με τα κοπια και τα θελω των αλλων ειναι πολυ ευκολο, για να μην πω τιποτα αλλο.....

εσυ εαν ειχες δωσει 120000+ ευρα για το αυτοκινητο σου και το ειχες σε κατασταση βιτρινας, θα το εδινες 20000 χιλιαρικα;

η καθε περιπτωση λοιπον ειναι ξεχωριστη, για αυτο περιορισου στο ΕΓΩ και ασε τους αλλους να τα κανουν ιστορικα-κοτετσια......, οτι θελουν τελος παντων!!!

mark e92
11-08-13, 18:24
Πολλά λες!!
Μην σου πω και με 15κ!

Δεν νομίζω.

mark e92
11-08-13, 18:26
τι μας νοιαζει εμας....... :whistle:, αστα να πεφτουνε , λες και θα τα πουλησουμε, να τα κυκλοφορησουμε θελουμε......thumb

Δεν το βλέπω να μπορούμε να τα κυκλοφορούμε απο του χρόνου ...
ασε που σε κοιτάνε λες και σου το πήραν αυτοί.

mark e92
11-08-13, 18:32
Παρε μια Ε60 ασπρη, καντη λουκ Μ5 και παρκαρε τη διπλα στο αλλο.
Θα κουφαθει κοσμακης.
Να λες, ηθελα και ενα ασπρο, για καθε μερα.

Μπορεί να πάρει ενα μαύρο ομως 520 και να βγαζει το Μ ...:whistle:

friendgr
11-08-13, 18:33
το να κανεις κριτικη με τα κοπια και τα θελω των αλλων ειναι πολυ ευκολο, για να μην πω τιποτα αλλο.....

εσυ εαν ειχες δωσει 120000+ ευρα για το αυτοκινητο σου και το ειχες σε κατασταση βιτρινας, θα το εδινες 20000 χιλιαρικα;

η καθε περιπτωση λοιπον ειναι ξεχωριστη, για αυτο περιορισου στο ΕΓΩ και ασε τους αλλους να τα κανουν ιστορικα-κοτετσια......, οτι θελουν τελος παντων!!!

Κριτική; κατάθεση προσωπικής εμπειρίας έκανα και πως τα βλεπω εγω τα πραγματα. κι εγώ από τους χαμένους ειμαι μην φοβάσαι. Οχι τοσο βέβαια, αλλά αρκετα.

Αν μου ήταν βαρίδι εννοείται θα το έδινα. Stop loss που λένε στην δουλειά μου. ΕΓΩ διευκρινίζω για να μην παρεξηγεισε.

:-)

mark e92
11-08-13, 18:35
Το evo το evo το evo.
Αν δεν γινεται αλλιως το dtm.
Κ για σερβις η δελτα καρ εχει πολυ νορμαλ τιμες κ γνωριζουν αριστα το αντικειμενο.

Η δέλτα κάρ καλές τιμές?????
Μήπως κάνεις λάθος???

alexm
11-08-13, 18:36
Μπορεί να πάρει ενα μαύρο ομως 520 και να βγαζει το Μ ...:whistle:

εισαι και πονηρουλης.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
ασε ρε.... τις ταρζανιες, μια στραβη να γινει καηκαμε, εχουμε και παιδακια....thumb

mark e92
11-08-13, 18:42
εισαι και πονηρουλης.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
ασε ρε.... τις ταρζανιες, μια στραβη να γινει καηκαμε, εχουμε και παιδακια....thumb

Γιατι με (Μ1) δεν είναι ρισκο?

ghost-rider
11-08-13, 18:43
Η δέλτα κάρ καλές τιμές?????
Μήπως κάνεις λάθος???

καθολου μα καθολου. σε σχεση με αλλες αντιπροσωπεις vw k audi πολλες φορες παιζει στα μισα χρηματα. εχει φτασει σε σημειο να συμφερει σε σχεση με συνεργεια εξω.
ειδικα κατι επωνυμα στην πατρα χρεωνουν ακριβοτερα απο τη δελτα καρ.
και οι υπευθυνοι μηχανικοι μεσα ειναι απλα γατονια.
τους παιρνεις τηλεφωνο και με αοριστες περιγραφες ειναι σε θεση να σου πουν τι εχει το αμαξι.

alexm
11-08-13, 18:44
Κριτική; κατάθεση προσωπικής εμπειρίας έκανα και πως τα βλεπω εγω τα πραγματα. κι εγώ από τους χαμένους ειμαι μην φοβάσαι. Οχι τοσο βέβαια, αλλά αρκετα.

Αν μου ήταν βαρίδι εννοείται θα το έδινα. Stop loss που λένε στην δουλειά μου. ΕΓΩ διευκρινίζω για να μην παρεξηγεισε.

:-)

δεν παρεξηγουμαι......:original:
εχουμε που χουμε την σκασμαρα μας.....και εσυ μας λες να περιμενουμε για να το κανουμε ιστορικο, τι θες να σου πω;

Υ.Γ: την σωληνουργεια κορινθου πως την βλεπεις.....:whistle:

mark e92
11-08-13, 18:46
καθολου μα καθολου. σε σχεση με αλλες αντιπροσωπεις vw k audi πολλες φορες παιζει στα μισα χρηματα. εχει φτασει σε σημειο να συμφερει σε σχεση με συνεργεια εξω.
ειδικα κατι επωνυμα στην πατρα χρεωνουν ακριβοτερα απο τη δελτα καρ.
και οι υπευθυνοι μηχανικοι μεσα ειναι απλα γατονια.
τους παιρνεις τηλεφωνο και με αοριστες περιγραφες ειναι σε θεση να σου πουν τι εχει το αμαξι.

Δεν θέλω να σου γράψω πόσο χρέωσαν τα "γατόνια " μια αλλαγη λαδιών με δικά μου λάδια ... και τι έλεγχο έκαναν στα 15000 χλμ.

ghost-rider
11-08-13, 18:53
τι να σου πω μαρκο εμεις μετα απο πολυ ψαξιμο το Α4 το παμε εκει.
Ειναι καλοι, εξυπηρετικοι και συνολικα τα κουστουμια βγαινουν σχεδον οσο στα συνοικιακα συνεργεια.
Σε σχεση με αλλες αντιπροσωπειες ειναι πολυ φθηνοτεροι.

Τουλαχιστον ετσι εχω δει εγω.

alexm
11-08-13, 18:58
Γιατι με (Μ1) δεν είναι ρισκο?

σε τι ειναι ρισκο;
νομιμοτατο καθ'ολα, δηλωνεις που θες να πας, το ασφαλιζεις και πας στην δουλεια σου
Παρασκευη πρωι π.χ, πας στην ΔΟΥ που ανηκεις και παιρνεις το Μ1, γραφεις Πατρα-Αθηνα-Καλαματα-πατρα με σκοπο την πωληση, γυριζεις ολη την Πελοποννησο και στης 12 το βραδυ του Σαββατου το κλειδωνεις!!!

mark e92
11-08-13, 18:58
τι να σου πω μαρκο εμεις μετα απο πολυ ψαξιμο το Α4 το παμε εκει.
Ειναι καλοι, εξυπηρετικοι και συνολικα τα κουστουμια βγαινουν σχεδον οσο στα συνοικιακα συνεργεια.
Σε σχεση με αλλες αντιπροσωπειες ειναι πολυ φθηνοτεροι.

Τουλαχιστον ετσι εχω δει εγω.

Αν δεν έχεις εγγύηση (εγω ακόμα έχω δυστυχώς) ο Λάτσης λένε φίλοι μου οτι είναι καλός και κάνει και έκπτωση στα ανταλλακτικά .
sorry για το offtopik.

ghost-rider
11-08-13, 19:02
Αν δεν έχεις εγγύηση (εγω ακόμα έχω δυστυχώς) ο Λάτσης λένε φίλοι μου οτι είναι καλός και κάνει και έκπτωση στα ανταλλακτικά .
sorry για το offtopik.

Eχουμε παει και εκει Μαρκο.
Αλλα για να πω περισσοτερα θα πρεπει να δωσω τα στοιχεια μου στους διαχειριστες.

Stathis
11-08-13, 19:21
στης 12 το βραδυ του Σαββατου το κλειδωνεις!!!εγω το αφηνω ξεκλειδωτο μπας και με απαλλαξει κανεις αλλα τιποτα.

aristent
11-08-13, 19:53
εγω το αφηνω ξεκλειδωτο μπας και με απαλλαξει κανεις αλλα τιποτα.

να πας να παρκαρεις στη γειτονια του Χαντουλη.....θα φυγει αβαδιστα,αβιαστα και αβασανιστα!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

ΥΣ ελπιζω πριν αγορασει οχημα ο Χαντες, να αγορασει παρκιγκ.

Stathis
11-08-13, 20:08
Ητανε να παρει το παρκινγκ του χιλτον επειδη ειχε τη μιουρα του κοκοτα μεσα, αλλα το πουλησαν και χαλασε η δουλεια.

aristent
12-08-13, 07:03
εγω να δεις.....:original:
την προηγουμενη εβδομαδα περασα κατι γραμμες στο υπογειο στο συνεργειο της τουοτα, βλεπω σε μια γωνια ενα γκλανζα απο σταρλετ, ανεβενω στον δικο μου και του λεω ποσα θελουμε ρε να το πεταξουμε στην κορολλα;
κανα δυο μεροκαματα μου λεει, το μοτερ στο κανω δωρο....
θα το πεταξω επανω και δεν θα πω τιποτα, ε ρε κηδειες που εχω να ριξω σε κατι 520 και οχι μονο.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

στο επομενο πατημα Πατρινε θα ανοιξουμε καπο!!!!:thumbsup:

......να ξερουμε τι εχουμε,τι δηλωνουμε!!!...οχι μου βαζεις 100αρα βενζινη και μπουστερ τονικ και δεν ξερω γω τι????:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:


αμα μου 'ρθεις με το ΕΒΟ,θα παιξουμε αλλιως το παιχνιδι:

εγω θα ξεκινησω απο το φαναρι οδου Βολου εσυ απο το φαναρι Αγιας και η κοντρα τελειωνει στο Μικελ(100μετρα μετα το φαναρι Βολου)να σε κερασω καφε της παρηγοριας!!!:v: