PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδιο κάτω από ψυγείο



dimitrp
06-07-13, 23:27
Καλησπέρα,
είμαι νέος στο forum, οπότε δεν ξέρω αν έπρεπε να ποστάρω κάπου αλλού.
έχω μια e36 του 91. σήμερα παρατήρησα να κρέμονται 3 καλώδια(θετικό, αρνητικό και γείωση μάλλον) κάτω από τον μπροστινό προφυλακτήρα, και ψάχνοντας λίγο παρατήρησα ότι κάτω από το ψυγείο (στο πλαστικό) έχει ένα φις με 3 υποδοχές. μάλλον έχουν βγει από εκει.
Ξέρει κανείς τι κάνουν αυτά, γτ χωρίς να τα έχω συνδέσει δεν φαίνεται να μην δουλεύει κάτι (πχ φώτα, φλάσ, ανεμιστήρασ)
ευχαριστώ

grigoris_vari
07-07-13, 23:16
Καλησπέρα,
είμαι νέος στο forum, οπότε δεν ξέρω αν έπρεπε να ποστάρω κάπου αλλού.
έχω μια e36 του 91. σήμερα παρατήρησα να κρέμονται 3 καλώδια(θετικό, αρνητικό και γείωση μάλλον) κάτω από τον μπροστινό προφυλακτήρα, και ψάχνοντας λίγο παρατήρησα ότι κάτω από το ψυγείο (στο πλαστικό) έχει ένα φις με 3 υποδοχές. μάλλον έχουν βγει από εκει.
Ξέρει κανείς τι κάνουν αυτά, γτ χωρίς να τα έχω συνδέσει δεν φαίνεται να μην δουλεύει κάτι (πχ φώτα, φλάσ, ανεμιστήρασ)
ευχαριστώδες μηπως ειναι τα καλωδια που μπαινει ο αισθητηρας θερμοκρασιας που σου δειχνει(αν σου δειχνει)στην καμπινα την εξωτερικη θερμοκρασια..συνηθως αυτος ο αισθητηρας μπαινει μεσα στον αεραγωγο ειτε στον δεξιο ειτε στον αριστερο...κατι αλλο εκει κατω δεν θυμαμαι να εχει...προβολακια δεν εχει?

Samaro
07-07-13, 23:30
Γειά σου Δημήτρη ! Καλωσόρισες στην παρέα !
Αν θές γράψε και δυό λόγια για σένα και το αυτοκίνητό σου εδώ :https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

s42performance
07-07-13, 23:51
κρέμονται 3 καλώδια(θετικό, αρνητικό και γείωση μάλλον)
ευχαριστώ
αυτο δεν παιζει δεν υπαρχει αρνητικο και γειωση . τι χρωματα ειναι τα καλωδια ? αν ειναι 3 και ειναι μαυρο/πρασινο , μαυρο/γρι και καφε αν θυμαμαι ειναι απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας ψυγειου μπροστα δεξια ολα τα αλλα εκει ειναι η με 2 καλωδια η με 4

dimitrp
08-07-13, 08:52
αυτο δεν παιζει δεν υπαρχει αρνητικο και γειωση . τι χρωματα ειναι τα καλωδια ? αν ειναι 3 και ειναι μαυρο/πρασινο , μαυρο/γρι και καφε αν θυμαμαι ειναι απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας ψυγειου μπροστα δεξια ολα τα αλλα εκει ειναι η με 2 καλωδια η με 4

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας...
ναι, είναι μαυρο, γκρι και καφε. ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας δεν εχει το αυτοκίνητο, ο αισθητήρας θερμοκρασίας ψυγείου δεν έχει πρόβλημα (η βελόνα στο κοντέρ δείχνει κανονικά).μπορεί κάποιος να μου πει ή με φοτο-σχέδιο πιο καλώδιο βάζω σε κάθε φις; δεν το έχω συνδέσει για να μην κάψω καμια ασφάλεια.

ευχαριστώ και πάλι

s42performance
08-07-13, 21:28
δεν είπα πουθενά ότι έχει να κάνει με το όργανο θερμοκρασίας ;) μπορώ να σε καθοδηγήσω άλλα δεν θα το κάνω θα σου πρότεινα να επισκέπτης κάποιον "ειδικό" θα γλυτώσεις κόπο και χρήμα και θα σου κάνει μια δουλειά αντάξια του αυτοκινήτου σου ή και καλύτερη.

dimitrp
09-07-13, 19:46
δεν είπα πουθενά ότι έχει να κάνει με το όργανο θερμοκρασίας ;) μπορώ να σε καθοδηγήσω άλλα δεν θα το κάνω θα σου πρότεινα να επισκέπτης κάποιον "ειδικό" θα γλυτώσεις κόπο και χρήμα και θα σου κάνει μια δουλειά αντάξια του αυτοκινήτου σου ή και καλύτερη.

Θα το πάω έτσι κ αλλιώς, για να μην κάψω καμια ασφάλεια αν τα βάλω λάθος.
ευχαριστώ