PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] N42B18



Bazil Van Sinner
26-06-13, 16:15
Φιλος εχει προβλημα.Το βαζει σε GT1,του βγαζει βλαβη στους αισθητηρες
εκκεντροφορων,τους αλλαξε και το προβλημα δεν λυθηκε.

Παιρνει μπροστα,οταν ειναι κρυο στην αρχη παει ψιλονορμαλ,μολις ζεσταθει κρεμαει η αποδοση του.

Καμια ιδεα,κατι να προσεξουμε,καποιο Tip?

Dermatis
26-06-13, 18:17
Φιλος εχει προβλημα.Το βαζει σε GT1,του βγαζει βλαβη στους αισθητηρες
εκκεντροφορων,τους αλλαξε και το προβλημα δεν λυθηκε.

Παιρνει μπροστα,οταν ειναι κρυο στην αρχη παει ψιλονορμαλ,μολις ζεσταθει κρεμαει η αποδοση του.

Καμια ιδεα,κατι να προσεξουμε,καποιο Tip?
Ωχ ......μονο αυτο λεω!
Εχω το ιδιο μοτερ και ευτυχως δεν το εχω παθει ακομα......αλλα εχω διαβασει απειρα!
Περιμενε τις αυθεντιες του VLAVOTRONIC N4X να σε διαφωτίσουν......

giannis_compact
26-06-13, 18:32
Μοτερ Valvetronic υποψιαζομαι.

E461800
26-06-13, 21:49
Aλλαξε μπουζί και τα τέσσερα και τέσσερης πολλαπλασιαστές ,για να μην μπλέξεις με ποιό βάθια ! Δηλαδή , κοίταμε τα ηλεκτρικά και τροφοδοσία βενζίνης τα ποιό απλά δηλαδή και...........:original:

E461800
26-06-13, 21:54
Κοιτα και μήν ρουφας απο κάπου αέρα , μήπως και γλυτώσεις κάτι .... αίσθητήρες εκεντροφόρπυ και αισθητηράς στροφάλου δέν έχουν τέτοιά συμπτώματα ....έλενξε και τη μετρήσης σου δείχνει το μάφ ,άλλαξε και κανένα φίλτρο αέρα και φίλτρο βενζίνης ,αλλά ένα ενα μπάς και σε κάποιο απο αυτά τα βήματα σου στρώσει ...thumb

E461800
26-06-13, 21:56
Φιλος εχει προβλημα.Το βαζει σε GT1,του βγαζει βλαβη στους αισθητηρες
εκκεντροφορων,τους αλλαξε και το προβλημα δεν λυθηκε.

Παιρνει μπροστα,οταν ειναι κρυο στην αρχη παει ψιλονορμαλ,μολις ζεσταθει κρεμαει η αποδοση του.

Καμια ιδεα,κατι να προσεξουμε,καποιο Tip?

Τη χιλιόμετρα έχεις κάνει ??

Bazil Van Sinner
26-06-13, 23:34
Eυχαριστω για τις απαντησεις παιδια,αυριο το μεσημερι θα σας εχω νεα και περισοοτερες λεπτομεριες.:thnx:

tasos.kamv
27-06-13, 06:51
Βασίλη του σβήνει το μοτέρ..??
Φοβάμαι ότι η απώλεια ισχύος είναι από τις προσαρμογές του valvetronic...
Δώσε μας feedback το μεσημέρι και θα βγάλουμε άκρη...

Bazil Van Sinner
27-06-13, 07:38
Kαλημερα Τασο,οχι δεν σβηνει το μοτερ,αλλα σερνεται!

tasos.kamv
27-06-13, 07:42
Ερωτήσεις...
1) πόσα kg/h τραβάει το maf στο ρελαντί???
2) τί αθροιστική (additive) & πολλαπλασιαστική (multiplicative) διόρθωση έχει στους λ??
3) Reset στο valvetronic έχετε κάνει ποτέ???
4) ένα μικρό σκίσιμο σε κάποιο σωληνάκι στην εισαγωγή αναρρόφησης προκαλεί σημαντική απώλεια ισχύος, ενώ δεν γίνεται αντιληπτό αφού το valvetronic δεν έχει υποπίεση στο ρελαντί και αλλάζει συνεχώς βυθίσματα και αυτοπροσαρμόζεται... :shok:

enatos
27-06-13, 14:46
Κοιτα και μήν ρουφας απο κάπου αέρα , μήπως και γλυτώσεις κάτι .... αίσθητήρες εκεντροφόρπυ και αισθητηράς στροφάλου δέν έχουν τέτοιά συμπτώματα ....έλενξε και τη μετρήσης σου δείχνει το μάφ ,άλλαξε και κανένα φίλτρο αέρα και φίλτρο βενζίνης ,αλλά ένα ενα μπάς και σε κάποιο απο αυτά τα βήματα σου στρώσει ...thumb

Μόνο αμάξι δεν του είπες να αλλάξει...χαχαχα!!!

E461800
27-06-13, 15:59
Μόνο αμάξι δεν του είπες να αλλάξει...χαχαχα!!!

Ε Ε κατσε βρε φίλε μου σιγά σιγά από τα απλά πρώτα !!:thumbsup:

Bazil Van Sinner
02-07-13, 15:23
το προβλημα λυθηκε.

η αιτια ηταν οτι "ειχε πηδηξει 3 δοντια η καδενα και ηθελε ξαναρυθμισμα ο εκκεντροφορος" .

Dermatis
02-07-13, 15:44
το προβλημα λυθηκε.

η αιτια ηταν οτι "ειχε πηδηξει 3 δοντια η καδενα και ηθελε ξαναρυθμισμα ο εκκεντροφορος" .

Ασ ανφερθει και ο μαστορας που το βρηκε.....και δεν εβαλε τον ανθρωπο σε περιττα εξοδα του στυλ αλλαζουμε οτι βρουμε μεχρι να φτιαξει!thumbthumb

E461800
02-07-13, 16:02
Ασ ανφερθει και ο μαστορας που το βρηκε.....και δεν εβαλε τον ανθρωπο σε περιττα εξοδα του στυλ αλλαζουμε οτι βρουμε μεχρι να φτιαξει!

++++ 1000000000000 Μπραβω στον μάστορα ,έπεσες σε μάστορα μπράβω .. :thumbsup::thumbsup:

Bazil Van Sinner
02-07-13, 17:15
Φιλος εχει προβλημα.Το βαζει σε GT1,του βγαζει βλαβη στους αισθητηρες
εκκεντροφορων,τους αλλαξε και το προβλημα δεν λυθηκε.

Παιρνει μπροστα,οταν ειναι κρυο στην αρχη παει ψιλονορμαλ,μολις ζεσταθει κρεμαει η αποδοση του.

Καμια ιδεα,κατι να προσεξουμε,καποιο Tip?


Ασ ανφερθει και ο μαστορας που το βρηκε.....και δεν εβαλε τον ανθρωπο σε περιττα εξοδα του στυλ αλλαζουμε οτι βρουμε μεχρι να φτιαξει!thumbthumb


++++ 1000000000000 Μπραβω στον μάστορα ,έπεσες σε μάστορα μπράβω .. :thumbsup::thumbsup:

Μην βιαζεστε να κραξετε!Ο φιλος μου ηταν ο μαστορας,για την αληθεια ειναι συνεργατης του κολλητου μου,και ετσι αναφερθηκα στη συζητηση απανω και με πηραν τηλεφωνο.ειναι καλος παιδι αλλα εχει μεινει λιγο πισω στην τεχνολογια και δεν εχει επαφη και με το ιντερνετ(μεγα λαθος).
το "λαθος" του το εκανε,αλλαξε και τους δυο αισθητηρες εκκ. αλλα δεν λυθηκε το προβλημα,η τελευταια επιλογη του ηταν να ασχοληθει με τον εκκεντροφορο.
thumb

tasos.kamv
02-07-13, 17:44
Βασίλη πραγματικά έχω κουφαθεί...
Πως μπορεί να έχει γίνει συμβεί αυτό..??? :shok:
Αναμένω ενημέρωση, άμεσα! Δώσε feedback στο λαό!
Κάτι δεν μου πάει καλά.... :think:

Dermatis
02-07-13, 17:49
Μην βιαζεστε να κραξετε!Ο φιλος μου ηταν ο μαστορας,για την αληθεια ειναι συνεργατης του κολλητου μου,και ετσι αναφερθηκα στη συζητηση απανω και με πηραν τηλεφωνο.ειναι καλος παιδι αλλα εχει μεινει λιγο πισω στην τεχνολογια και δεν εχει επαφη και με το ιντερνετ(μεγα λαθος).
το "λαθος" του το εκανε,αλλαξε και τους δυο αισθητηρες εκκ. αλλα δεν λυθηκε το προβλημα,η τελευταια επιλογη του ηταν να ασχοληθει με τον εκκεντροφορο.
thumb

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι κραξιμο! thumb
Απλα σε αυτους τους κινητηρες ( valvetroniψ) ειναι παρα πολυ συνηθες η απωλεια ισχυοος κλπ κλπ
Οπως εχω διαβασει και εδω στο φορουμ αλλα εχω δει κιολας -και ευτυχως δεν το εχω παθει μιας και εχω το ιδιο μοτερ- πας στο συνεργειο και παιρνουν με την σειρα και αλλαζουν ενα σωρο πραγματα ( αισθητηρες κλπ κλπ) και γενικα πανε ψαχνωντας ......
Το γεγονος λοιπον οτι εστω και με την δευτερη ( για να δειχνει προβλημα το GT1 στους αισθητηρες εκεντροφορων θα υπηρχε αρα δεν αλλαχτηκαν τζαμπα) το προβλημα λυθηκε ......ειναι κατι θετικο!
Επισης το ειδος του προβληματος δεν ηταν κατι που το διαγνωστικο θα εδειχνε , αρα προυποθετει και μια εμπειρια!
Και αν αυτο ειχε γινει σε καποιο συνερεγειο - επαγγελματια επισκευαστη θα ηταν πολυ θετικο να αναφερθει ωστε αν σε καποιον συμβει να τον εχει υποψην!

Τεσπα αφου το προβλημα λυθηκε ΟΛΑ ΚΑΛΑ! Και εχουμε και ενα feedback αν συμβει ξανα σε καποιον!
:thanks:

Bazil Van Sinner
02-07-13, 20:19
Βασίλη πραγματικά έχω κουφαθεί...
Πως μπορεί να έχει γίνει συμβεί αυτό..??? :shok:
Αναμένω ενημέρωση, άμεσα! Δώσε feedback στο λαό!
Κάτι δεν μου πάει καλά.... :think:

και γω αυτο ρωτησα!!!!!του λεω κανα κατεβασμα απο 5η - 3η??
Μπα μου λεει,ζευαγρι ηλικιωμενων το κυκλοφορει και ειναι πολυ νορμαλ.....

αυτα τα νορμαλ εμενα με παραξενευουν!ειτε κανα κατευασμα παιχτηκε,ειτε το ξεκιναν με 3η το αμαξι!!
Εμενα δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου.


Σε καμια περιπτωση δεν ειναι κραξιμο! thumb
Απλα σε αυτους τους κινητηρες ( valvetroniψ) ειναι παρα πολυ συνηθες η απωλεια ισχυοος κλπ κλπ
Οπως εχω διαβασει και εδω στο φορουμ αλλα εχω δει κιολας -και ευτυχως δεν το εχω παθει μιας και εχω το ιδιο μοτερ- πας στο συνεργειο και παιρνουν με την σειρα και αλλαζουν ενα σωρο πραγματα ( αισθητηρες κλπ κλπ) και γενικα πανε ψαχνωντας ......
Το γεγονος λοιπον οτι εστω και με την δευτερη ( για να δειχνει προβλημα το GT1 στους αισθητηρες εκεντροφορων θα υπηρχε αρα δεν αλλαχτηκαν τζαμπα) το προβλημα λυθηκε ......ειναι κατι θετικο!
Επισης το ειδος του προβληματος δεν ηταν κατι που το διαγνωστικο θα εδειχνε , αρα προυποθετει και μια εμπειρια!
Και αν αυτο ειχε γινει σε καποιο συνερεγειο - επαγγελματια επισκευαστη θα ηταν πολυ θετικο να αναφερθει ωστε αν σε καποιον συμβει να τον εχει υποψην!

Τεσπα αφου το προβλημα λυθηκε ΟΛΑ ΚΑΛΑ! Και εχουμε και ενα feedback αν συμβει ξανα σε καποιον!
:thanks:

Δεν εχω κανενα προβλημα να ανεφερω τον μαστορα,με αυτα που γραψα αυτος θα χει!
Ειπαμε εκανε το ψαξιμο του,δεν πετυχε κατι αλλαζοντας και τους δυο τους αισθητηρες...του τελειωσαν οιυ επιλογες...πηρε γνωμες απο εναν "τυχαιο"(εμενα) τις διασταυρωσε με τις γνωσεις του και το λυσε!thumb

Μαγκας για μενα θα ηταν αν το ειχε βρει μονος του!

Σημασια εχει πως μαθαμε κατι ακομη χρησιμο!thumb

Dermatis
02-07-13, 20:53
και γω αυτο ρωτησα!!!!!του λεω κανα κατεβασμα απο 5η - 3η??
Μπα μου λεει,ζευαγρι ηλικιωμενων το κυκλοφορει και ειναι πολυ νορμαλ.....

αυτα τα νορμαλ εμενα με παραξενευουν!ειτε κανα κατευασμα παιχτηκε,ειτε το ξεκιναν με 3η το αμαξι!!
Εμενα δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου.



Δεν εχω κανενα προβλημα να ανεφερω τον μαστορα,με αυτα που γραψα αυτος θα χει!
Ειπαμε εκανε το ψαξιμο του,δεν πετυχε κατι αλλαζοντας και τους δυο τους αισθητηρες...του τελειωσαν οιυ επιλογες...πηρε γνωμες απο εναν "τυχαιο"(εμενα) τις διασταυρωσε με τις γνωσεις του και το λυσε!thumb

Μαγκας για μενα θα ηταν αν το ειχε βρει μονος του!

Σημασια εχει πως μαθαμε κατι ακομη χρησιμο!thumb

Σιγουρα καλυτερα να το ειχε βρει μονος του......αλλα εστω και ετσι δεν αλλαξε του ανθρωπου χιλια δυο πργματα μεχρι να το βρει ......και πιστεψε με ο θειος μου με Ν46 του αλλαξαν απο αισθητηρες μεχρι μοτερ valvetronic ......μεχρι που αφου δεν ξερω και εγω ποσα πληρωσε τον πηγα εγω στην Alimos motors και εκει σε 5΄βρηκαν σχισμενο κολαρο.......Οποτε και ετσι παλι καλα την εβγαλε!

Και πανω απ΄ολα οντως μαθαμε οντως κατι χρησιμο οσον αφορα τα τερτιπια των valvetronic μοτερ!

E461800
02-07-13, 21:17
Βασίλη πραγματικά έχω κουφαθεί...
Πως μπορεί να έχει γίνει συμβεί αυτό..??? :shok:
Αναμένω ενημέρωση, άμεσα! Δώσε feedback στο λαό!
Κάτι δεν μου πάει καλά.... :think:

Μάλλον Τάσο το παληκάρι θα είχε συνεχόμενα το πρόβλημα και όχι μια έχω μείωση ιπποδύναμης και μετά για λίγο καιρο όλλα καλά !! Να μας πεί κι΄΄ολας , άν έκαιγε λάδι και πόσο ....
Πάντως από ιμάντα εκκεντροφόρου μέ ένα δόντι λάθος το αμάξι όντως δέν πήγαινε [ Χιουντάι Ατος ]....Το πήγα για αλλαγή Ιμάντα και έκανε λάθος τα σημάδια ......Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΓΝΩΣΤΟΣ !!!!!!!!!!

tasos.kamv
02-07-13, 21:19
Το valvetronic δεν είναι ένα απλό μοτέρ... θέλει μαστόρια με @ρχ@δι@....
Όποιος έχει πλήρως αντιληφθεί τι ακριβώς κάνει και πως δουλεύει θα τραβάει τα μαλλιά του... :shok:

Φίλε Βασίλη ακόμα δεν έχω πάρει ικανοποιητική απάντηση... :think:

tasos.kamv
02-07-13, 21:23
Φίλε Γιώργη ο Ν42 καθώς και οι περισσότεροι σύγχρονοι κινητήρες bmw έχουν καδένα...
Για εξηγείστε μου πώς "πήδηξε" δόντι...??? :eek:
Δεν υπάρχει!!! Μόνο αν είχε μπει "χέρι" από κάποιον "καλό" μάστορα...

E461800
02-07-13, 21:34
Φίλε Γιώργη ο Ν42 καθώς και οι περισσότεροι σύγχρονοι κινητήρες bmw έχουν καδένα...
Για εξηγείστε μου πώς "πήδηξε" δόντι...??? :eek:
Δεν υπάρχει!!! Μόνο αν είχε μπει "χέρι" από κάποιον "καλό" μάστορα...

Έχω ακούσει να πηδάει δόντι !! Αλλά της ποιό πολλές φορέ κάνει ζημία ! ίσως αυτή να ήτανε η ζημιά που έκανε στο παληκάρι ....Πάντως για να πηδάει δόντι πηδάει !! σε κατεβάσματα ....