PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Ε46 ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΜΠΟΥΖΙ - ΠΟΛΥ ΠΛΟΥΣΙΟ ΜΕΙΓΜΑ



spyros80
21-05-13, 21:12
θα προσπαθήσω να είμαι οσοπιοαναλυτικός γίνεται, έχω ένα ε46 coupe του 2001 με κινητηρα m43 και έχει το κίτ βελτιωσης που αποτελειται απο τουρμπο ιντερκουλερ προγραμμα, αλλαγμενα μπεκ και σφυρηλατα πιστονια, το αυτοκινητο το αγορασα ετσι πριν 6 χρονια και την βελτιωση ανέλαβε να κανει ο δεληγιαννης στοπεριστερι αλλα μετεπειτα καιμετα απο ερευνα που εκανα είναι δουλεια μαλλον του αλεκου καρρα απο το αργος, υπαρχει και σχετικο θεμα στο φορουμ γιαυτο οσοι γνωριζετε κατι παραπανω για αυτο το κιτ φωτιστε μας. έχω το εξης προβλημα, το αυτοκινητο αν παραμεινει ακινητο για 2-3 μερες που συμβεινει συχνα, δεν παιρνει μπρος μετα γιατι εχουν βραχυκυκλωσει τα μπουζι απο βενζινη, ειναι αλλαγμενα, maf , μπεκ έχουν ελεχθει για την σωστη τους λειτουργια, ετσι ειπαν τουλαχιστον. ακομη καποιοι μαστορες εδω επιμενουν οτι ισως θελει επαναπρογραμματισμο ο εγκεφαλος αλλα ο αλεκος λεει αποκλειεται, βοηθηστε με καμμια ιδεα, γιατι ειναι μακρυα το ταξιδι μεχρι το αργος που ειναι και το συνεργειο του αλεκου και δεν ξερω καν αν θα φτασω

katsaraios
21-05-13, 22:46
θα προσπαθήσω να είμαι οσοπιοαναλυτικός γίνεται, έχω ένα ε46 coupe του 2001 με κινητηρα m43 και έχει το κίτ βελτιωσης που αποτελειται απο τουρμπο ιντερκουλερ προγραμμα, αλλαγμενα μπεκ και σφυρηλατα πιστονια, το αυτοκινητο το αγορασα ετσι πριν 6 χρονια και την βελτιωση ανέλαβε να κανει ο δεληγιαννης στοπεριστερι αλλα μετεπειτα καιμετα απο ερευνα που εκανα είναι δουλεια μαλλον του αλεκου καρρα απο το αργος, υπαρχει και σχετικο θεμα στο φορουμ γιαυτο οσοι γνωριζετε κατι παραπανω για αυτο το κιτ φωτιστε μας. έχω το εξης προβλημα, το αυτοκινητο αν παραμεινει ακινητο για 2-3 μερες που συμβεινει συχνα, δεν παιρνει μπρος μετα γιατι εχουν βραχυκυκλωσει τα μπουζι απο βενζινη, ειναι αλλαγμενα, maf , μπεκ έχουν ελεχθει για την σωστη τους λειτουργια, ετσι ειπαν τουλαχιστον. ακομη καποιοι μαστορες εδω επιμενουν οτι ισως θελει επαναπρογραμματισμο ο εγκεφαλος αλλα ο αλεκος λεει αποκλειεται, βοηθηστε με καμμια ιδεα, γιατι ειναι μακρυα το ταξιδι μεχρι το αργος που ειναι και το συνεργειο του αλεκου και δεν ξερω καν αν θα φτασω

Mε 200 κατοσταρικα το πας "φορτωμενο" η αλλιως με οδικη βοηθεια δωρεαν αν το εχεις στο συμβολαιο σου
Διαγνωση ευκολα μπορει να γινει για πολλα προβληματα στην θεωρια.

spar@
21-05-13, 23:10
εγω στον Δεληγιαννη θα το αφηνα, αυτος ανελαβε την βελτιωση....

ghost-rider
21-05-13, 23:27
Λιγο πιο αναλυτικα?
Λες δεν βαζει μπροστα επειδη στουμπωνουν τα μπουζι απο καυσιμο.
δλδ? Μιζαρει αλλα δεν παιρνει?
Αλλα απ οσο καταλαβα σου εχει συμβει καμποσες φορες.
Πως το βαζεις μπροστα? Βγαζεις κ καθαριζεις μπουζι?

Δεν εχω ξανακουσει να την ακουν μπουζι απο βενζινη..

Αυτο στο κανει με τις βενζινες ολων των πρατηριων?
Μηπως σου εβαλαν τιποτα νοθευμενο μεσα κ ειναι μισο βενζινη μισο πετρελαιο θερμανσης?
Ρωτω γιατι ακουγονται πολλα κατα καιρους..

spar@
21-05-13, 23:38
Λιγο πιο αναλυτικα?
Λες δεν βαζει μπροστα επειδη στουμπωνουν τα μπουζι απο καυσιμο.
δλδ? Μιζαρει αλλα δεν παιρνει?
Αλλα απ οσο καταλαβα σου εχει συμβει καμποσες φορες.
Πως το βαζεις μπροστα? Βγαζεις κ καθαριζεις μπουζι?

Δεν εχω ξανακουσει να την ακουν μπουζι απο βενζινη..

Αυτο στο κανει με τις βενζινες ολων των πρατηριων?
Μηπως σου εβαλαν τιποτα νοθευμενο μεσα κ ειναι μισο βενζινη μισο πετρελαιο θερμανσης?
Ρωτω γιατι ακουγονται πολλα κατα καιρους..

Ηλια δεν εχεις ακουσει να βραχυκυκλωνουν μπουζι απο βενζινη?
αν δεν εχουν σπινθηρα και τα ξεπλενει η βενζινη βραχυκυκλωνουν!

fanisk
22-05-13, 05:00
Το προβλημα το εχεις 6 χρονια ή τωρα το επαθες? Μαλλον κατα το μιζαρισμα εχεις υπερπλουσιο μειγμα που πνιγει το σπινθηρα.

spyros80
22-05-13, 11:39
Το προβλημα το εχεις 6 χρονια ή τωρα το επαθες? Μαλλον κατα το μιζαρισμα εχεις υπερπλουσιο μειγμα που πνιγει το σπινθηρα.

Το προβλημα παρουσιαστηκε απο τοτε που το εστειλα για καθαρισμο μπεκ τωρα τελευταια δηλαδη

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

spyros80
22-05-13, 11:40
Λιγο πιο αναλυτικα?
Λες δεν βαζει μπροστα επειδη στουμπωνουν τα μπουζι απο καυσιμο.
δλδ? Μιζαρει αλλα δεν παιρνει?
Αλλα απ οσο καταλαβα σου εχει συμβει καμποσες φορες.
Πως το βαζεις μπροστα? Βγαζεις κ καθαριζεις μπουζι?

Δεν εχω ξανακουσει να την ακουν μπουζι απο βενζινη..

Αυτο στο κανει με τις βενζινες ολων των πρατηριων?
Μηπως σου εβαλαν τιποτα νοθευμενο μεσα κ ειναι μισο βενζινη μισο πετρελαιο θερμανσης?
Ρωτω γιατι ακουγονται πολλα κατα καιρους..

Δεν ειναι η βενζινη, γιατι χρονια τωρα βαζω απο τον ιδιο

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

spyros80
22-05-13, 11:41
Mε 200 κατοσταρικα το πας "φορτωμενο" η αλλιως με οδικη βοηθεια δωρεαν αν το εχεις στο συμβολαιο σου
Διαγνωση ευκολα μπορει να γινει για πολλα προβληματα στην θεωρια.

Καλη ιδεα!

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

spyros80
22-05-13, 11:45
Λιγο πιο αναλυτικα?
Λες δεν βαζει μπροστα επειδη στουμπωνουν τα μπουζι απο καυσιμο.
δλδ? Μιζαρει αλλα δεν παιρνει?
Αλλα απ οσο καταλαβα σου εχει συμβει καμποσες φορες.
Πως το βαζεις μπροστα? Βγαζεις κ καθαριζεις μπουζι?

Δεν εχω ξανακουσει να την ακουν μπουζι απο βενζινη..

Αυτο στο κανει με τις βενζινες ολων των πρατηριων?
Μηπως σου εβαλαν τιποτα νοθευμενο μεσα κ ειναι μισο βενζινη μισο πετρελαιο θερμανσης?
Ρωτω γιατι ακουγονται πολλα κατα καιρους..

Μιζαρει κανονικα, μολις αλλαξω μπουζι, τα οποια μαυριζουν σε dt λογω ακαυστης, παιρνει

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

spar@
22-05-13, 11:47
εχεις πμ!

spyros80
22-05-13, 11:47
Mε 200 κατοσταρικα το πας "φορτωμενο" η αλλιως με οδικη βοηθεια δωρεαν αν το εχεις στο συμβολαιο σου
Διαγνωση ευκολα μπορει να γινει για πολλα προβληματα στην θεωρια.

Ακυρο μολις μου ειπανε οτι σε πανε στο πιο κοντινο συνεργειο

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

spyros80
22-05-13, 11:48
εγω στον Δεληγιαννη θα το αφηνα, αυτος ανελαβε την βελτιωση....

Ειναι μια αποψη αλλα δεν εμπιστευομαι γιατι ειχα καποιο προβλημα πιο παλια και δεν το εντοπισαν

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Bitz
22-05-13, 12:10
Ειναι μια αποψη αλλα δεν εμπιστευομαι γιατι ειχα καποιο προβλημα πιο παλια και δεν το εντοπισαν

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Συμφωνω και επαυξανω.

fast-enough
22-05-13, 14:00
αν στο κάνει μετά από καθαρισμό των μπεκ, μήπως δεν "κλείνουν" καλά και ψεκάζουν με άλλο τρόπο?
Μήπως δηλαδή πας για μπεκ?

fanisk
22-05-13, 14:25
Τα μπεκ σου εχουν κλασει και υπερ-ψεκαζουν μαλλον. Οι γνωμες περι καθαρισμου διαφερουν, αλλοι λενε καντο για 1 φορα, αλλοι λενε παρε νεα μπεκ αμεσως.

E461800
22-05-13, 17:03
αν στο κάνει μετά από καθαρισμό των μπεκ, μήπως δεν "κλείνουν" καλά και ψεκάζουν με άλλο τρόπο?
Μήπως δηλαδή πας για μπεκ?

+ 10000000000000 'Επεσες μέσα .Φίλε μου είσαι για μπεκιέρα μήν το ψάχνεις και πολύ !!!!! Μόνος σου έδωσες τη λύση στο κάνει μετά απο τον καθαρισμό τον μπέκ !!!

spyros80
22-05-13, 17:53
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, αποτι φαινεται η απαντηση στο προβλημαμου ειναι τα μπεκ τα οποια θα αντικαταστησω, αν υπαρχει καποιος να προτεινει κατι θα τον ευγνωμονουσα, επισης σας ευχαριστω ολους οσοι ασχοληθηκατε με το προβλημα μου, διότι πριν έρθω εδώ είχα γραφτεί σε άλλο μεγάλο φορουμ και δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος απο την συμπεριφορά των μελών και των διαχειριστών, συγχαρητήρια σε μέλη και διαχειριστές.