PDA

Επιστροφή στο Forum : Σφάλματα σε 318ci e46



zaglito
03-05-13, 00:05
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα,
Αγόρασα πριν μερικές μέρες ένα BMW 318ci 2004 facelift με τον Ν46 κινητήρα με τα 110kw. Πέρα από τα διάφορα άλλα θέματα που έχει το αμάξι, όταν μπήκε στο διαγνωστικό, έβγαλε σφάλμα στην πεταλούδα γκαζιού και στο valvetronic. Επίσης πρέπει να πω ότι είναι αναμμένο το λαμπάκι του eml. Πρέπει να ανησυχήσω; Μπορεί αυτά τα σφάλματα να εξελιχθούν σε κάτι χειρότερο, π.χ. πρόβλημα στον εγκέφαλο; Ευχαριστώ :original:

gant
03-05-13, 00:21
Κατ' αρχάς αυτός που διάβασε το διαγνωστικό τι σου είπε? Προσπάθησε να σου σβήσει τα σφάλματα? αν ναι ξαναεμφανίστηκαν?

zaglito
03-05-13, 00:27
Όχι δεν προσπάθησε να μου τα σβήσει. Απλούστατα μου είπε ότι έχουν άμεση σχέση με το λαμπάκι του eml. Γενικά όμως έχω διαβάσει πολλά στο ίντερνετ σχετικά με το eml και δεν ξέρω τί να πιστέψω.

katsaraios
03-05-13, 00:31
To αμαξι σου εχει παρουσιασει κομπιασμα καποια φορα μετα τις 2500 χιλ στροφες??
Χθες παρομοιο θεμα σε ιδιο ακριβως κινητηρα εβγαλε βλαβη στο μοτερακι του βαλβοτρονικ...

gant
03-05-13, 00:34
Όχι δεν προσπάθησε να μου τα σβήσει. Απλούστατα μου είπε ότι έχουν άμεση σχέση με το λαμπάκι του eml. Γενικά όμως έχω διαβάσει πολλά στο ίντερνετ σχετικά με το eml και δεν ξέρω τί να πιστέψω.

Πήγαινε το ρε φίλε σε έναν ειδικό. Το eml, αναμμένο μπορει να σημαίνει πολλά και διάφορα, διαβάζοντας διάφορα στο διαδίκτυο δεν μπορείς να βγάλεις άκρη και κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα.

gant
03-05-13, 00:36
To αμαξι σου εχει παρουσιασει κομπιασμα καποια φορα μετα τις 2500 χιλ στροφες??
Χθες παρομοιο θεμα σε ιδιο ακριβως κινητηρα εβγαλε βλαβη στο μοτερακι του βαλβοτρονικ...

Την ίδια βλάβη με του Γρηγόρη, το πόδι τέρμα στο γκάζι και το αμάξι σερνόνταν.
320ε με τα εργατικά Γιώργο.

zaglito
03-05-13, 00:37
Μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει κανένα κόμπιασμα. Ούτε επιβεβαιώθηκε αυτό που γράφεται, ότι όταν ζεσταίνεται λίγο η μηχανή αρχίζει να βγάζει θέματα και να μπαίνει σε limp mode. Αλλά από ότι φαίνεται θέλει λίγο πιο προσεκτικό έλεγχο. Η πεταλούδα του γκαζιού δεν με ανησύχησε τόσο, διότι πολλές φορές με λίγο καθάρισμα, είναι όλα ΟΚ. Αυτό που με τρόμαξε ήταν το σφάλμα στο valvetronic.

A8hnaios
03-05-13, 00:50
Καλως ηρθες καταρχας..!!

Κατσε να δει το θεμα ο ΠάΠΑΣ ! Των Ν46 κινητήρων Tasos Kamv και θα λυθει η οποια απορια σου.... μην ανησυχεις...!!! :whistle: :whistle:

Τασοοοοοοοοο Ξυπνααααααα ωρα για δουλειααααα!!!!!! :hystericalbs1:

Gregor_Marga
09-05-13, 09:04
Την ίδια βλάβη με του Γρηγόρη, το πόδι τέρμα στο γκάζι και το αμάξι σερνόνταν.
320ε με τα εργατικά Γιώργο.

Ετοιμάσου να κουμπώσεις s54 πανω..χααχαχ..Εμενα μου τα εκανε πολλες φορες αυτα και τα κομπιασματα που λεει ο katsaraios...Εσβηνα απ τον εγκεφαλο τα σφαλματα αλλες φορες και καποιες αλλες που μου ερχοταν να το καψω του αλλαζα οτι ζητουσε και μετα απο καμποσο καιρο παλι τα ιδια..Απο θερμοκρασιες πως πας? Σου κανει τιποτα περιεργα?

tasos.kamv
09-05-13, 09:12
καλημέρα και από εμένα και καλώς ήλθες φίλε zaglito στην παρέα μας!
Όταν ανάψει το λαμπάκι eml ο κινητήρας μπαίνει σε "safe mode" και έχεις μειωμένη ισχύ για ΝΑ ΜΗΝ δημιουργηθεί κάποια περαιτέρω ζημιά στον κινητήρα...
Τα πράγματα είναι πολύ απλά... το βάζεις πάνω σε ένα διαγνωστικό (κατά προτίμηση DIS - το επίσημο bmw) και σου γράφει αναλυτικά τη βλάβη και τί πρέπει να κάνεις για να διορθωθεί...

Y.Γ. βάλε και καμιά photo στο γκαράζ σου να καμαρώσουμε το εργαλείο! thumb

vasilis e46
09-05-13, 13:15
Χθες αντιμετωπισα και εγω το προβλημα με το λαμπακι του eml να αναβοσβηνει για 800m περιπου καθως γυρνουσα απο τις διακοπες του Πασχα και να σβησει τελειως οταν μπηκα δεξια και ελαττωσα ταχυτητα.Να σημειωσω οτι η θερμοκρασια ηταν στη μεση οπως παντα.Ειναι η πρωτη φορα που μου βγαζει ενδειξη ο πινακας οργανων.Ελπιζω να ηταν μονο αυτο γιατι τωρα τελευταια ολο ναζια μου κανει το αυτοκινητο παρολο που απο συντηρηση δεν νομιζω να εχει κανενα παραπονο.Μπορει να ευθυνεται η ενδειξη αυτη και απο κακης ποιοτητας καυσιμου? Ευχαριστω εκ των προτερων..

tasos.kamv
09-05-13, 13:22
Χθες αντιμετωπισα και εγω το προβλημα με το λαμπακι του eml να αναβοσβηνει για 800m περιπου καθως γυρνουσα απο τις διακοπες του Πασχα και να σβησει τελειως οταν μπηκα δεξια και ελαττωσα ταχυτητα.Να σημειωσω οτι η θερμοκρασια ηταν στη μεση οπως παντα.Ειναι η πρωτη φορα που μου βγαζει ενδειξη ο πινακας οργανων.Ελπιζω να ηταν μονο αυτο γιατι τωρα τελευταια ολο ναζια μου κανει το αυτοκινητο παρολο που απο συντηρηση δεν νομιζω να εχει κανενα παραπονο.Μπορει να ευθυνεται η ενδειξη αυτη και απο κακης ποιοτητας καυσιμου? Ευχαριστω εκ των προτερων..

Τι κινητήρα έχεις..???
Ν40 / 42, Μ43 ή Μ54...???
Τώρα είναι αναμμένο...???
Αισθάνεσαι μειωμένη ισχύ..???
Θεωρώ απίθανο έως αδύνατο στα Ε46 η κακής ποιότητας βενζίνη να οδηγεί σε λαμπάκι eml....

vasilis e46
09-05-13, 13:34
Τι κινητήρα έχεις..???
Ν40 / 42, Μ43 ή Μ54...???
Τώρα είναι αναμμένο...???
Αισθάνεσαι μειωμένη ισχύ..???
Θεωρώ απίθανο έως αδύνατο στα Ε46 η κακής ποιότητας βενζίνη να οδηγεί σε λαμπάκι eml....

N45 ειναι ο κινητηρας απλως ειπα να αναφερω εδω το προβλημα μιας και ειχε ειπωθει πιο πανω η συγκεκριμενη βλαβη..δεν ειχα καθολου μειωμενη ισχυ και οταν το αντιληφθηκα ελαττωσα ταχυτητα και το λαμπακι εσβησε και δεν ξανα αναψε.Ημουνα πατημενος η αληθεια ειναι αλλα δεν ειναι και η πρωτη φορα.

tasos.kamv
09-05-13, 13:38
N45 ειναι ο κινητηρας απλως ειπα να αναφερω εδω το προβλημα μιας και ειχε ειπωθει πιο πανω η συγκεκριμενη βλαβη..δεν ειχα καθολου μειωμενη ισχυ και οταν το αντιληφθηκα ελαττωσα ταχυτητα και το λαμπακι εσβησε και δεν ξανα αναψε.Ημουνα πατημενος η αληθεια ειναι αλλα δεν ειναι και η πρωτη φορα.

Αφού έσβησε το λαμπάκι και δεν αισθάνεσαι μειωμένη απόδοση νομίζω δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας..
Αν το βάλεις σε διαγνωστικό θα έχει κρατηθεί στη μνήμη του εγκεφάλου η βλάβη... οπότε μπορείς να δεις την αιτία..

m-power_01
09-05-13, 15:07
Τι κινητήρα έχεις..???
Ν40 / 42, Μ43 ή Μ54...???
Τώρα είναι αναμμένο...???
Αισθάνεσαι μειωμένη ισχύ..???
Θεωρώ απίθανο έως αδύνατο στα Ε46 η κακής ποιότητας βενζίνη να οδηγεί σε λαμπάκι eml....

Να μην το θεωρείς αδύνατο


N45 ειναι ο κινητηρας απλως ειπα να αναφερω εδω το προβλημα μιας και ειχε ειπωθει πιο πανω η συγκεκριμενη βλαβη..δεν ειχα καθολου μειωμενη ισχυ και οταν το αντιληφθηκα ελαττωσα ταχυτητα και το λαμπακι εσβησε και δεν ξανα αναψε.Ημουνα πατημενος η αληθεια ειναι αλλα δεν ειναι και η πρωτη φορα.

Πήγαινε σε ενα διαγνωστικό. Κατα πάσα πιθανότητα θα γράψει αφλογηστια σε κάποιον ή κάποιους κυλινδρους.
Άλλαξε βενζινάδικο

spar@
09-05-13, 19:45
Να μην το θεωρείς αδύνατο



Πήγαινε σε ενα διαγνωστικό. Κατα πάσα πιθανότητα θα γράψει αφλογηστια σε κάποιον ή κάποιους κυλινδρους.
Άλλαξε βενζινάδικο

τυπε με ολο το σεβασμο στο προσωπο σου γιατι καποτε ησουν το αφεντικο μου....
οταν ανοιγει λαμπιονι απο βενζινη και σβηνει μονο του δεν κραταει στην μνημη βλαβη...
επισης εχει τυχει να ειναι αναμμενο το τσεκ εντζιν και να μην υπαρει βλαβη και να με το που μπριζαρεις να σβηνει!

tasos.kamv
09-05-13, 20:05
τυπε με ολο το σεβασμο στο προσωπο σου γιατι καποτε ησουν το αφεντικο μου....
οταν ανοιγει λαμπιονι απο βενζινη και σβηνει μονο του δεν κραταει στην μνημη βλαβη...
επισης εχει τυχει να ειναι αναμμενο το τσεκ εντζιν και να μην υπαρει βλαβη και να με το που μπριζαρεις να σβηνει!

για να σβήνει το λαμπάκι δεν θα είναι "κρίσιμη" βλάβη...
Πιστεύω ότι δεν θα οφείλεται σε αφλογηστία και στο διαγνωστικό θα εμφανίζεται η βλάβη ως "not present"....

spar@
09-05-13, 20:18
για να σβήνει το λαμπάκι δεν θα είναι "κρίσιμη" βλάβη...
Πιστεύω ότι δεν θα οφείλεται σε αφλογηστία και στο διαγνωστικό θα εμφανίζεται η βλάβη ως "not present"....

αν σβησει το λαμπακι μονο του και δεν εχει κρατησει βλαβη ή αν ειναι αναμμενο λαμπακι και δεν υπαρχει βλαβη τοτε ειναι 96% βενζινη!
το "not present" ειναι αναλογα το διαγνωστικο που χρησιμοποιεις και το λογισμικο του...

tasos.kamv
09-05-13, 20:28
αν σβησει το λαμπακι μονο του και δεν εχει κρατησει βλαβη ή αν ειναι αναμμενο λαμπακι και δεν υπαρχει βλαβη τοτε ειναι 96% βενζινη!
το "not present" ειναι αναλογα το διαγνωστικο που χρησιμοποιεις και το λογισμικο του...

Δεν γνωρίζω από διαγνωστικά του εμπορίου, αλλά το επίσημο-dis, έτσι το εμφανίζει...

spar@
09-05-13, 20:40
Δεν γνωρίζω από διαγνωστικά του εμπορίου, αλλά το επίσημο-dis, έτσι το εμφανίζει...

ναι το ιδιο λεμε!!

zaglito
11-05-13, 23:40
Ευτυχώς πάντως παιδιά, εμένα το λαμπάκι έσβησε μόνο του. Σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν και λόγω χαμηλής τάσης μπαταρίας, γιατί η μπαταρία του ήταν τελείως άδεια. Ούτε κομπιάσματα κάνει, όλα μια χαρά.

zaglito
11-05-13, 23:42
Ετοιμάσου να κουμπώσεις s54 πανω..χααχαχ..Εμενα μου τα εκανε πολλες φορες αυτα και τα κομπιασματα που λεει ο katsaraios...Εσβηνα απ τον εγκεφαλο τα σφαλματα αλλες φορες και καποιες αλλες που μου ερχοταν να το καψω του αλλαζα οτι ζητουσε και μετα απο καμποσο καιρο παλι τα ιδια..Απο θερμοκρασιες πως πας? Σου κανει τιποτα περιεργα?

Θερμοκρασίες μια χαρά...και τίποτα άλλο περίεργο μέχρι στιγμής thumb