PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Λαμπακι DSC + χειροφρενου + EML



Christopherk
16-03-13, 20:04
Τελικά είμαι και εγώ με θέμα και είναι η πρώτη ζημιά μου στο αμάξι.

Όπως γράφω και παραπάνω έχουμε αυτές τις ενδείξεις και το αμάξι παρουσιάζει
διακοπές στην τροφοδοσία αλλά μόνο όταν πατάω γκάζι. Στο ρελαντί είναι όλα οκ αλλά με το που πατάω γκάζι δεν ανταποκρίνεται με μεγάλες αρρυθμίες
θα έλεγα και περίεργα σκασίματα.
Κάποιος μου είπε ότι μάλλον είναι πλεξούδα γκαζιού και όντως το αμάξι μια δυο φορές που κράταγε παραπάνω γκάζι μόνο του.

Ακούω γνώμες.....

nikos1400
16-03-13, 20:11
Τελικά είμαι και εγώ με θέμα και είναι η πρώτη ζημιά μου στο αμάξι.

Όπως γράφω και παραπάνω έχουμε αυτές τις ενδείξεις και το αμάξι παρουσιάζει
διακοπές στην τροφοδοσία αλλά μόνο όταν πατάω γκάζι. Στο ρελαντί είναι όλα οκ αλλά με το που πατάω γκάζι δεν ανταποκρίνεται με μεγάλες αρρυθμίες
θα έλεγα και περίεργα σκασίματα.
Κάποιος μου είπε ότι μάλλον είναι πλεξούδα γκαζιού και όντως το αμάξι μια δυο φορές που κράταγε παραπάνω γκάζι μόνο του.

Ακούω γνώμες.....

κανε ενα search Chris, o gnx ειχε ενα θεμα με το eml σε X3.
καπου ειναι, ισως στο τμημα "Χ3".
thumb

nikos1400
16-03-13, 20:21
κανε ενα search Chris, o gnx ειχε ενα θεμα με το eml σε X3.
καπου ειναι, ισως στο τμημα "Χ3".
thumb

εδω ειναι
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=11392
thumb

Christopherk
16-03-13, 20:33
Σε ευχαριστώ πολύ αλλά εδώ λέει μόνο για EML εμείς έχουμε +2 ωραία λαμπάκια.

Μάλλον πεταλούδα- πλεξούδα γκαζιού πρέπει να είναι και διάβασα κάτι ωραίο ότι
παίρνει κάποιο καθάρισμα κλπ...

Ας αφήσουμε κάποιους που μπορεί να ξέρουν και κάτι παραπάνω

Christopherk
16-03-13, 22:03
Αφού με έχουν φάει τα φίδια ήμουν στο αμάξι..
βάζω μπροστά πάλι τα ίδια αλλά μου έρχεται στο νου να πάω να δω την μπαταρία, πειράζω λίγο τα καλώδια απλά τα κουνάω βάζω πάλι μπροστά και όλα είναι ρολόι τα λαμπάκια είχαν σβήσει, το αφήνω λίγη ώρα κατεβαίνω κάτω πάλι πάω να βάλω μπροστά τα λαμπάκια αναμμένα σβήνω πειράζω πάλι την μπαταρία ξανά όλα καλά.
Πρόσεξα όσο μπορούσα να δω με έναν φακό ότι από την μία πλευρά η μπαταρία έχει 3 καλώδια 2 χοντρά και ένα λεπτό, το λεπτό μου φαίνεται ότι παίζει πολύ αύριο με το φως της ημέρας θα κατέβω να το στερεώσω.

Ξέρουμε τι κάνει ακριβώς αυτό το λεπτό καλώδιο;

BILL007
16-03-13, 22:19
Ποιο λεπτό ακριβώς?Το δεύτερο κόκκινο ή το μαύρο?

https://fab-partimages.s3.amazonaws.com/PartImage_a0b18461-b7ca-4b60-9ac8-15074263da88

Το λεπτό που λες προφανώς έχει να κάνει με το σύστημα που έχει στον θετικό πόλο ώστε σε περίπτωση πολύ σοβαρού ατυχήματος (π.χ ανατροπή) να κόψει την τροφοδοσία ρεύματος απο την μπαταρία ;)

Christopherk
16-03-13, 22:23
Ποιο λεπτό ακριβώς?Το δεύτερο κόκκινο ή το μαύρο?

https://fab-partimages.s3.amazonaws.com/PartImage_a0b18461-b7ca-4b60-9ac8-15074263da88

Το λεπτό που λες προφανώς έχει να κάνει με το σύστημα που έχει στον θετικό πόλο ώστε σε περίπτωση πολύ σοβαρού ατυχήματος (π.χ ανατροπή) να κόψει την τροφοδοσία ρεύματος απο την μπαταρία ;)

Ναι αυτό λέω το πολύ λεπτό.
Υπάρχει πιθανότητα να γίνετε κάτι με τα καλώδια εκεί και να μου δημιουργεί
τις αρρυθμίες;
δύο στα δύο μόλις κούνησα τα καλώδια έσβησαν τα λαμπάκια και το αμάξι
δούλευε κανονικά να είναι τυχαίο γεγονός;

BILL007
16-03-13, 22:26
Ναι αυτό λέω το πολύ λεπτό.
Υπάρχει πιθανότητα να γίνετε κάτι με τα καλώδια εκεί και να μου δημιουργεί
τις αρρυθμίες;
δύο στα δύο μόλις κούνησα τα καλώδια έσβησαν τα λαμπάκια και το αμάξι
δούλευε κανονικά να είναι τυχαίο γεγονός;

Aν αυτό δεν κάνει καλή επαφή θα σου άναβε το λαμπάκι του αερόσακου μόνο και το διαγνωστικό θα έλεγε βλάβη στο σύστημα που σου είπα,οπότε το βλέπω δύσκολο.
Απο την άλλη έχεις τσεκάρει αν τα καλώδια είναι σφιχτά δεμένα πάνω στους αντίστοιχους πόλους? Είχα πάθει κάτι παρόμοιο (αρρυθμίες όχι λαμπάκια) όταν είχα ξεχάσει να σφίξω το θετικό πόλο μετά απο κάτι εργασίες thumb

Christopherk
16-03-13, 22:32
Έχω ένα λαμπάκι αερόσακου αναμμένο από τότε που αγόρασα το αμάξι αλλά μου είχαν πει ότι είναι αυτή η βλακεία που έχει κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού.
Μήπως όμως έχει σχέση με αυτό και έκαναν λάθος;
Τα καλώδια σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι εντάξει αλλά θα έχω καλύτερη εικόνα
αύριο με το φως της ημέρας.
Αλλά δύο στα δύο μόλις κουνάω τα καλώδια να φτιάχνουν όλα δια μαγείας..

Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου!!!

BILL007
16-03-13, 22:35
Το λαμπάκι του αερόσακου μπορεί να έχει ταυτόχρονα παραπάνω απο μια βλάβες.Η μια μπορεί σίγουρα να είναι ο αισθητήρας κατάληψης συνοδηγού και η άλλη αυτό που σου λέω.Για αρχή τσέκαρε τα καλώδια και μετά διαγνωστικό να δεις τι έχει καταγράψει ;) Τουλάχιστον έχεις εντοπίσει περίπου που υπάρχει το θέμα και αυτό θα βοηθήσει και τον μηχανικό σου να βγάλει πιο γρήγορα άκρη ;)

Christopherk
16-03-13, 22:41
Το λαμπάκι του αερόσακου μπορεί να έχει ταυτόχρονα παραπάνω απο μια βλάβες.Η μια μπορεί σίγουρα να είναι ο αισθητήρας κατάληψης συνοδηγού και η άλλη αυτό που σου λέω.Για αρχή τσέκαρε τα καλώδια και μετά διαγνωστικό να δεις τι έχει καταγράψει ;) Τουλάχιστον έχεις εντοπίσει περίπου που υπάρχει το θέμα και αυτό θα βοηθήσει και τον μηχανικό σου να βγάλει πιο γρήγορα άκρη ;)


σε ευχαριστώ ξανά!!

Νομίζω ότι από εκεί κάτι γίνετε γιατί δεν μπορεί και τις δύο φορές να είναι σύμπτωση..
Θα βγάλω πόλους αύριο θα τους καθαρίσω και θα τους ξανα βάλω για αρχή να δούμε τι παίζει.

trifonas
17-03-13, 19:03
σε ευχαριστώ ξανά!!

Νομίζω ότι από εκεί κάτι γίνετε γιατί δεν μπορεί και τις δύο φορές να είναι σύμπτωση..
Θα βγάλω πόλους αύριο θα τους καθαρίσω και θα τους ξανα βάλω για αρχή να δούμε τι παίζει.

Βαλε και κανενα σπρει επαφων...Ευχομαι να ειναι αυτο..thumbthumb