PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτες Παραθύρων



xritsa
29-01-13, 16:06
Στην ε46 μου μοντέλο του 2001 οι διακόπτες παραθύρων δεν δουλεύουν την δεύτερη σκάλα δλδ τον πλήρη κύκλο ανοίγματος ή κλεισίματος του παραθύρου με αποτέλεσμα να είμαι αναγκασμένος να κρατάω τον διακόπτη συνεχώς μέχρι να κλείσει το παράθυρο. Φταίνε τα διακοπτάκια ή θέλει κάποια άλλη ρύθμιση????
Έχει κανείς κάποια λύση στο θεματάκι μου???

andreas_R
29-01-13, 16:07
εβγαλες εκτος την μπαταρια για καποιο λογο?
ή στο κανει στα καλά καθουμενα?

scania124
29-01-13, 16:17
θελουν προγραμματισμο....

κατεβασε ενα ενα τα παραθυρα κρατωντας πατημενο το κουμπι μεχρι να τερματισει το παραθυρο......μην το αφησεις οταν φτασει κατω....συνεχεισε να το πατας για 2-3 δευτερολεπτα ακομα.....το ιδιο και προς τα πανω.

οταν ειναι οκ ενω εχεις πατημενο το κουμπι θα ακουσεις ενα τακ τακ πολυ χαμηλο....τοτε ασε το κουμπι

xritsa
29-01-13, 16:21
Όχι έτσι το αγόρασα πρόσφατα το αμάξι..............όμως παίζει να άλλαχθηκε η μπαταρία πριν μου το δώσουν το αμάξι.

xritsa
29-01-13, 16:22
θελουν προγραμματισμο....

κατεβασε ενα ενα τα παραθυρα κρατωντας πατημενο το κουμπι μεχρι να τερματισει το παραθυρο......μην το αφησεις οταν φτασει κατω....συνεχεισε να το πατας για 2-3 δευτερολεπτα ακομα.....το ιδιο και προς τα πανω.

οταν ειναι οκ ενω εχεις πατημενο το κουμπι θα ακουσεις ενα τακ τακ πολυ χαμηλο....τοτε ασε το κουμπι


Με αναμένο τον κινητήρα η δεν παίζει ρόλο????

scania124
29-01-13, 16:23
Με αναμένο τον κινητήρα η δεν παίζει ρόλο????

οχι μονο διακοπτη

xritsa
29-01-13, 16:27
ok θα το δοκιμάσω και θα σας πω τα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

xritsa
29-01-13, 16:44
Δυστυχώς δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.........

Kostas_1
30-01-13, 12:14
Για επαναπρογραμματισμο:

Το πατας να παει το παραθυρο τερμα κατω και μετα το βαστας πατημενο 3''.

Μετα το πας τερμα πανω και επισης το βαστας το κουμπι πατημενο 3".

Το κατεβαζεις το παραθ 10 εκατοστα. Το ξανανεβαζεις και βαστας το κουμπι πατημενο 3".

Ετοιμος.

xritsa
30-01-13, 17:33
Για επαναπρογραμματισμο:

Το πατας να παει το παραθυρο τερμα κατω και μετα το βαστας πατημενο 3''.

Μετα το πας τερμα πανω και επισης το βαστας το κουμπι πατημενο 3".

Το κατεβαζεις το παραθ 10 εκατοστα. Το ξανανεβαζεις και βαστας το κουμπι πατημενο 3".

Ετοιμος.


Τίποτα δυστυχώς. Ούτε έτσι δεν έγινε κάτι.
Παρόλο που όταν κλειδώνω με το κουμπί του κλειδιού ανεβαίνουν μόνα τους.
Η δεύτερη σκάλα δεν λέει να δουλέψει. :ranting2:
Καμιά άλλη ιδέα κανείς???

M_Dolce
30-01-13, 17:37
Aλλαγη διακοπτων η πρωτη εκδοχη, Πεσμενη μπαταρια η Δευτερη. Κλεινω προσ την πρωτη... Απλα λυτα και απερριτα.

xritsa
30-01-13, 17:48
Η μπαταρία είναι καινούργια και φορτισμένη οπότε πάμε για διακοπτες (αν και δουλεύουν κανονικά τα κλίκ τους).............

gyiama
30-01-13, 18:57
ειναι θεμα προγραμματισμου μην αλλαζεις διακοπτες αδικα

xritsa
30-01-13, 21:46
ειναι θεμα προγραμματισμου μην αλλαζεις διακοπτες αδικα


Και πως προγραμματιζετ τελικά γμτ????

DIMITr|S
30-01-13, 22:53
πηγαινε σε αντιπροσωπεια....!

giannis_compact
31-01-13, 03:10
Μέσω GT 1 μπορείς να προγραμματίσεις τα παράθυρα.

gyiama
31-01-13, 11:36
κανε δοκιμη το εξης: κρατα τον διακοπτη τερμα πατημενο κατω θα ακουσεις μετα απο λιγο καποιο κλακ κρατα τον τερμα πανω και καποια στιγμη το παραθυρο θα κατεβει μονο του κατω και θα ανεβει ξανα τοτε τον αφηνεις

xritsa
31-01-13, 12:22
κανε δοκιμη το εξης: κρατα τον διακοπτη τερμα πατημενο κατω θα ακουσεις μετα απο λιγο καποιο κλακ κρατα τον τερμα πανω και καποια στιγμη το παραθυρο θα κατεβει μονο του κατω και θα ανεβει ξανα τοτε τον αφηνεις


Οκ δοκιμάζω και ενημερώνω

xritsa
05-02-13, 22:09
Λοιπόν....το αμάξι μπήκε σε διαγνωστικό και βρέθηκε πρόβλημα στην Βασική μονάδα 5 (μη κωδικοποιημ σφάλμα) στο οποίο δεν μπορούσε να γίνει επαναφορά.
Λύθηκε το ντουλαπάκι και αποκαλύφθηκε η εν λόγω μονάδα που ωωωωωω εκ του θαύματος ο προηγούμενος κάτοχος προσπάθησε κάτι να κάνει ή να φτιάξει και μετά την κόλλησε με χαρτοταινία.................. ???????????? (Ελληνική πατέντα 1):shok::shok::shok::shok:
Κάπου πάνω στο κοτί αναφέρει με στυλό γραμμένο ....''ηλεκτρικά παράθυρα''..........??????????? (Ελληνική πατέντα 2) :shok::shok::shok:
Θέλει λοιπόν αλλάγή αυτή η μονάδα η οποία μεταχειρισμένη κοστίζει περίπου 100 ευρόπουλα.
Σας παραθέτω και φωτό (όχι της δικής μου μονάδας, ντρέπομ για τις βαρβαρότητες που κάνουν ορισμένοι άνθρωποι στα αμάξια):ranting2:

gyiama
05-02-13, 23:48
Είναι η gm η οποια επισκευαζεται είναι τα 2 ρελε των παραθύρων το θέμα είναι να έχεις κάποιον να στην επισκευάσει εκτός αν την έχουν καταστρέψει! εδω θεσνικη έχουμε αν είσαι απ τα μέρη μας

xritsa
06-02-13, 00:16
Είναι η gm η οποια επισκευαζεται είναι τα 2 ρελε των παραθύρων το θέμα είναι να έχεις κάποιον να στην επισκευάσει εκτός αν την έχουν καταστρέψει! εδω θεσνικη έχουμε αν είσαι απ τα μέρη μας



Δεν ειμαι απο Θεσσαλονίκη αλλά μπορώ να την στείλω. Στείλε μου πμ με στοιχεία σε παρακαλώ.