PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρούσμα Μηνιγγίτιδας στο Μοσχάτο



fast-enough
26-10-12, 10:13
Αγαπητοί συμφορουμίτες,
Σήμερα στις 4:00 τα ξημερώματα, λάβαμε τηλεφώνημα από τον παιδικό σταθμό που πηγαίνει η κόρη μας, που μας ενημέρωνε για κρούσμα μηνιγγίτιδας στο σταθμό (παδικός σταθμός Πινόκιο).
Ο παιδικός βέβαια δε θα λειτουργήσει για λίγες ημέρες. Ενημερώθηκε σαφώς και το ΚΕΕΛΠΝΟ.
Μιλήσαμε με την παιδίατρό μας το πρωί και μας ενημέρωσε για τα εξής:
το (13 μηνών) παιδάκι προσεβλήθη από κεραυνοβόλο μηνιγγίτιδα, που σημαίνει πως τα συμπτώματα εμφανίστηκαν πολύ αργά. Χθες το πρωί έκανε υψηλό πυρετό και δεν αντιδρούσε, οπότε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο (εντός 3-4 ωρών). Δυστυχώς χθες το βράδυ, το μωράκι κατέληξε, με την παιδίατρό μας να υποστηρίζει πως δεν μπορούσε να γίνει τίποτα για να σωθεί το παιδί.
Ακόμα ένα παιδάκι από το Μοσχάτο νοσηλεύεται στο Παίδων.
Εμείς (όπως και όλοι οι γονείς, νοσηλευτές, ιατροί κλπ) θα χορηγήσουμε στην κόρη μας αντιβίωση Rifadin για 2 24ωρα.
Πρέπει να σας πω ότι ανησυχώ και έχω θορυβηθεί ιδιαίτερα, ενώ για ακόμη μια φορά συνειδητοποιώ πόσο ευάλωτοι είμαστε, ακόμα και αν η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ.
Θα ήθελα να πως μέσα από το χώρο αυτό, κουράγιο στους γονείς αλλά και σε όλους τους γονείς που βρίσκονται στη δυστυχή θέση να βλέπουν τα παιδιά τους να χάνονται. Μακάρι να μη συμβαίνουν τέτοια γεγονότα σε κανέναν.
Αυτή είναι πράγματι η ζωή, ακόμα κι αν μας πληγώνει.

S8N
26-10-12, 10:36
Κρίμα για το παιδάκι. Θερμά συλλυπητήρια στους γονείς του.

Ptboul
26-10-12, 10:42
Τι λέτε ρε παιδιά????? !!!!!

Lambros46
26-10-12, 11:19
Αν δεν κάνω λάθος και στην Αμερική τώρα τελευταία έχουν μεγάλο πρόβλημα με τη μηνηγγίτιδα :ranting2:

viper
26-10-12, 11:35
Ο παιδικός σταθμός είναι ιδιωτικός?

fast-enough
26-10-12, 13:00
Ο παιδικός σταθμός είναι ιδιωτικός?

Ναι. Φέτος είναι η τρίτη χρονιά που πηγαίνουμε στον ίδιο και είμαστε ευχαριστημένοι.

Ptboul
26-10-12, 13:29
Ναι. Φέτος είναι η τρίτη χρονιά που πηγαίνουμε στον ίδιο και είμαστε ευχαριστημένοι.

Μου κάνει εντύπωση που στο site του δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση.

(θα μου πεις θα καταστραφούν με κάτι τέτοιο)

viper
26-10-12, 13:43
Μήπως για οικονομία φέτος μείωσαν τα έξοδα της καθαρίστριας?
Θα μου πείς και να ισχύει κατι τετοιο θα στο πούν?

Nino
26-10-12, 13:58
Ψυχραιμία!
Όσο και αν δεν το γνωρίζετε είναι πολλα τα κρούσματα κάθε χρόνο.
Τα συμπτώματα δε είναι χαρακτηριστικά .
Πάντως εάν εμείς έρθουμε σε επαφή με κρούσμα στο νοσοκομείο δεν παίρνουμε για 2 24 ώρα rifadin, παρα μόνο ένα χάπι ciproxin εφάπαξ και είμαστε μια χαρα καλυμμένοι.

fast-enough
26-10-12, 16:04
Μήπως για οικονομία φέτος μείωσαν τα έξοδα της καθαρίστριας?
Θα μου πείς και να ισχύει κατι τετοιο θα στο πούν?

Επειδή έχουμε επαφή με το σταθμό, θα έλεγα πως ο καθαρισμός των χώρων είναι μια χαρά.
Ούτως ή άλλως κάθε πρωί που την πηγαίνω ρίχνω και μια ματιά, ενώ έχουμε πάντα τη δυνατότητα της απροειδοποίητης επίσκεψης.


Ψυχραιμία!
Όσο και αν δεν το γνωρίζετε είναι πολλα τα κρούσματα κάθε χρόνο.
Τα συμπτώματα δε είναι χαρακτηριστικά .
Πάντως εάν εμείς έρθουμε σε επαφή με κρούσμα στο νοσοκομείο δεν παίρνουμε για 2 24 ώρα rifadin, παρα μόνο ένα χάπι ciproxin εφάπαξ και είμαστε μια χαρα καλυμμένοι.
Φίλε nino διάβαζα για 530 κάτι κρούσματα το 2010 και 470 κάτι το 2011, όπως σαφώς γνωρίζεις τα περισσότερα σε παιδάκια.
Το τρελό είναι τα ποσοστά θνησιμότητας που παίζουν από 7-14%.
Όσο για το ciproxin λες να ρωτήσω την παιδίατρό μας? με έβαλες σε σκέψεις.

Eleni
26-10-12, 16:50
Εδω υπαρχουν πολλα κρουσματα, για προληπτικα δινουν το Ciproxin.
Το Rifadin το δινουν μαζι με το Dapsone και το clofazimine σε περιπτωσεις με συμπτωματα.

Nino
26-10-12, 16:55
Σαφως και πρεπει οχι μονο να ρωτησεις αλλα και να εκτελεσεις τις οδηγιες της παιδιατρου σου.
η σχεση με τη γιατρο σου θα πρεπει να ειναι εμπιστοσυνης στην επιστημονικη της γνωμη, στο φιναλε αυτη ειναι η θεραπων ιατρος.

το RIFADIN ειναι πολυ καλη και ισχυρη αντιβιωση.
Εμεις στο νοσοκομειο παιρνουμε την κινολονη μονο και οσοι ηρθαν σε επαφη με κρουσμα.