PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεκμηρια 2013



turbodog
12-09-12, 12:35
Ανοιγω αυτο το thread διοτι προσφατα ο υφυπουργός Οικονομικών Γ. Μαυραγάνης εδωσε συνεντευξη στην Ναυτεμπορικη μιλωντας για καταργηση των τεκμηριων. Αν ισχυει αυτο, θα επιφερει μεγαλες αλλαγες στην αγορα αυτοκινητων και ιδιαιτερα στα αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου.
Υπαρχει καποιος απο εδω περα, λογω επαγγελματος, να εχει καποιες πληροφοριες η καποιος που θα μπορουσε να μας διαφωτησει περισσοτερο για το τι εννοει ο υφυπουργος?
Παραθετω και τα Link

https://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/mayraganhs_to_2013_katargountai_ta_tekmhria_diaviw shs_kai_allazei_to_susthma_twn_apodeiksewn.1894403 .html

https://www.ypervasinews.gr/news/?p=11062

Konstantinos E60
12-09-12, 12:54
Την μια λένε για κατάργηση την άλλη για αναπροσαρμογή.Μάλλον δεν έχουν κατασταλάξει ακόμη.

viper
12-09-12, 13:59
Εγώ δεν θα βιαζόμουν για την αγορά αυτοκινήτου με μεγάλο κυβισμο.
Θυμάμαι τι έγινε με την "τακτοποίηση" των ημιυπαίθριων χώρων που ήταν απλά μια παγίδα για τους πολίτες. (σχετικό άρθρο (https://news247.gr/oikonomia/forologia/nea_dieykrinistikh_egkyklios_toy_ypoik.1094696.htm l))
Συνιστώ επιφυλακτικότητα απέναντι σε τετοιες δηλώσεις.

nikos1400
12-09-12, 14:03
οχι ρε παιδια μη φοβαστε.


αχαχαχαχα!!!!!
:p:p

______________________

sent from samsung "smartphone" using fat fingers...

StratosZ4
12-09-12, 14:07
Εγώ δεν θα βιαζόμουν για την αγορά αυτοκινήτου με μεγάλο κυβισμο.
Θυμάμαι τι έγινε με την "τακτοποίηση" των ημιυπαίθριων χώρων που ήταν απλά μια παγίδα για τους πολίτες. (σχετικό άρθρο (https://news247.gr/oikonomia/forologia/nea_dieykrinistikh_egkyklios_toy_ypoik.1094696.htm l))
Συνιστώ επιφυλακτικότητα απέναντι σε τετοιες δηλώσεις.

συμφωνω...
απλως αμφιβαλλω οτι το τεκμηριο ειναι ο νο.1 καταλυτικος παραγοντας του οτι σταματησαμε να βλεπουμε αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου τοσο συχνα.
Η τσεπη ειναι πλεον που δεν τα σηκωνει, οχι η φορολογικη δηλωση.

Z4 DCT
12-09-12, 14:08
Μια ακομα ωραια παγίδα για να ξετινάξουν και οποιον αλλο ξεμυτίσει,,,,,

Απο το 13 λενε για το λεγόμενο περιουσιολογιο και την πλήρη απογραφή του φορολογούμενου...αμαξια, ακινητα,μετρητα,τιμαλφή,με οχες....τα παντα....

Αρα μιλαμε για πλήρη στοιχεία....που σημαίνει οτι....θα υπάρχει μια βαση καστολογισης του τροπου ζωης του καθε ενος μας συμφωνα με αυτα που κατέχει...ολα αυτα θα βγαζουν ενα ποσο ...
Πχ.... εχεις 2 αμαξια που εχουν αξια τοσο, σπιτι με αντικειμενική τοσο, εξοχικό με τοσο ,20000ε στην τράπεζα .....αρα εισαι στην κατηγορια των 40000ε το χρονο....

Τα 40000 θα ειναι η βαση και απο κει και πανω εσυ δήλωσε οσα θες......
Και με τη Αμερικάνικου τυπου φορολόγηση ......φερε μου αποδείξεις οσες θες.....και θα σε φορολογήσω για το ποσο που περισσεύει.......



Κατι τετοιο ακούγεται.....οποτε νομιζω οτι πριν δουμε το οτιδήποτε, πρεπει να ειμαστε πολυ πολυ προσεκτικοί......

Με λιγα λογια η άποψη μου ειναι ......πλεον οσο φθάνει η τσεπη του καθενός μαςthumb

nikos1400
12-09-12, 14:10
Ανοιγω αυτο το thread διοτι προσφατα ο υφυπουργός Οικονομικών Γ. Μαυραγάνης εδωσε συνεντευξη στην Ναυτεμπορικη μιλωντας για καταργηση των τεκμηριων. Αν ισχυει αυτο, θα επιφερει μεγαλες αλλαγες στην αγορα αυτοκινητων και ιδιαιτερα στα αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου.
Υπαρχει καποιος απο εδω περα, λογω επαγγελματος, να εχει καποιες πληροφοριες η καποιος που θα μπορουσε να μας διαφωτησει περισσοτερο για το τι εννοει ο υφυπουργος?
Παραθετω και τα Link

https://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/mayraganhs_to_2013_katargountai_ta_tekmhria_diaviw shs_kai_allazei_to_susthma_twn_apodeiksewn.1894403 .html

https://www.ypervasinews.gr/news/?p=11062

και να απαντησω στα σοβαρα τωρα
φιλε δημητρη ( ; )
ποιος περιμενει κατι σταθερο απο αυτη η την επομενη ελληνικη κυβερνηση ;;;
και φετος να αλλαξει κατι, την αποπανω χρονια ΠΑΛΙ θα αλλαξει...

______________________

sent from samsung "smartphone" using fat fingers...

Z4 DCT
12-09-12, 14:10
συμφωνω...
απλως αμφιβαλλω οτι το τεκμηριο ειναι ο νο.1 καταλυτικος παραγοντας του οτι σταματησαμε να βλεπουμε αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου τοσο συχνα.
Η τσεπη ειναι πλεον που δεν τα σηκωνει, οχι η φορολογικη δηλωση.

Στρατο....σκέψου ενα Μ5 με 40000φευγα χιλιάδες τεκμήριο ΜΟΝΟ για το αμαξι......ποσοι μπορουν να το δηλώσουν πλεον:whistle:....και μετα να δηλώσουν σπιτι,γαμο, εξοχικο.....

S8N
12-09-12, 14:27
Μια ακομα ωραια παγίδα για να ξετινάξουν και οποιον αλλο ξεμυτίσει,,,,,

Απο το 13 λενε για το λεγόμενο περιουσιολογιο και την πλήρη απογραφή του φορολογούμενου...αμαξια, ακινητα,μετρητα,τιμαλφή,με οχες....τα παντα....

Αρα μιλαμε για πλήρη στοιχεία....που σημαίνει οτι....θα υπάρχει μια βαση καστολογισης του τροπου ζωης του καθε ενος μας συμφωνα με αυτα που κατέχει...ολα αυτα θα βγαζουν ενα ποσο ...

Γιάννη, άκουσα ότι θα φορολογήσουν και τις μύτες με τρέχον μέτρο αλλά και τα ρουθούνια βάσει εμβαδού. Αληθεύει? Ξέρεις τίποτα και για χρυσά δόντια? Παίζει άλλη τιμή για τους φρονιμίτες κι άλλη για τους τραπεζίτες?

StratosZ4
12-09-12, 14:29
Στρατο....σκέψου ενα Μ5 με 40000φευγα χιλιάδες τεκμήριο ΜΟΝΟ για το αμαξι......ποσοι μπορουν να το δηλώσουν πλεον:whistle:....και μετα να δηλώσουν σπιτι,γαμο, εξοχικο.....

Για μενα Γιαννη ειναι χαζο καποιος που βγαζει 2-3κ το μηνα να εχει αμαξι 4000-5000 κυβικα, ειδικα οταν εχει οικογενεια,σπιτι, δανεια κλπ.
Και μενα μου αρεσουν τα αυτοκινητα αλλα οτι κανω γουστο μου,καπελο μου. Κανενας δεν εξαρταται οικονομικα απο μενα και απο κανεναν δεν εξαρτωμαι εγω. Ο καθενας πρεπει να απλωνει τα ποδια του οσο φτανει το παπλωμα του..

alexm
12-09-12, 14:35
Για μενα Γιαννη ειναι χαζο καποιος που βγαζει 2-3κ το μηνα να εχει αμαξι 4000-5000 κυβικα, ειδικα οταν εχει οικογενεια,σπιτι, δανεια κλπ.
Και μενα μου αρεσουν τα αυτοκινητα αλλα οτι κανω γουστο μου,καπελο μου. Κανενας δεν εξαρταται οικονομικα απο μενα και απο κανεναν δεν εξαρτωμαι εγω. Ο καθενας πρεπει να απλωνει τα ποδια του οσο φτανει το παπλωμα του..

Οταν λες 2-3κ το μηνα τι εννοεις;
200-300 ή 2000-3000 ευρω;

ntinos
12-09-12, 14:51
χιλιαρικα προφανως

StratosZ4
12-09-12, 14:51
Οταν λες 2-3κ το μηνα τι εννοεις;
200-300 ή 2000-3000 ευρω;

Για χιλιαδες μιλαωthumb

mark e92
12-09-12, 15:16
Τα πιο πολλα μεγαλου κυβ. τα πηραν με μαυρα τωρα λοιπον πρεπει να καλυψουν το τεκμηριο. Οσοι κανουν την αναλογη δηλωση οκ οι αλλοι ...

alexm
12-09-12, 15:16
Για χιλιαδες μιλαωthumb

Μπορει κατα την δικη σου σκεψη να ειναι χαζο......, αλλα μαλλον τα 4-5000 κυβικα δεν ειναι μονο για εργενηδες.
Στην πλειοψηφια τους αυτοι που εχουν τα πολλα κυβικα, ειναι οικογενειαρχες με παιδια, με σπιτι, χωρις υποχρεωτικα να εχουν καμια 10000 εισοδημα τον μηνα.
Με συμβιβασμους στην καθημερινοτητα του ο καθενας μας μπορει να καταφερει πολλα, εξαλου στην ζωη ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων .....thumb

turbodog
12-09-12, 15:50
Τα πιο πολλα μεγαλου κυβ. τα πηραν με μαυρα τωρα λοιπον πρεπει να καλυψουν το τεκμηριο. Οσοι κανουν την αναλογη δηλωση οκ οι αλλοι ...

Δεν τα πηραν με μαυρα καθως το ποθεν εσχες αγορας υπηρχε παντα και υπαρχει ακομη (και καλως υπαρχει). Εδω συζηταμε για το τεκμηριο δαπανης αυτοκινητου που ειναι βασισμενο μονο στα κυβικα και θεωρει οτι ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητου κατηγοριας, μαρκας, τιμης αγορας, διανυθεντων χιλιομετρων εχουν τα ιδια εξοδα συντηρησης με το μονο κριτηριο να ειναι τα ιδια κυβικα. Και το ακομη πιο τραγελαφικο οτι το ποσο δαπανης μειωνεται με το περασμα των χρονων (-30% στα 5 ετη, -50% στα 10) ενω εξ ορισμου αυτο ειναι αδυνατο καθως ενα παλιοτερο αυτοκινητο εχει αυξημενα εξοδα συντηρησης σε σχεση με το ακριβως ιδιο αλλα νεοτερο αυτοκινητο.

Z4 DCT
12-09-12, 15:59
Γιάννη, άκουσα ότι θα φορολογήσουν και τις μύτες με τρέχον μέτρο αλλά και τα ρουθούνια βάσει εμβαδού. Αληθεύει? Ξέρεις τίποτα και για χρυσά δόντια? Παίζει άλλη τιμή για τους φρονιμίτες κι άλλη για τους τραπεζίτες?

Μηχανικοί οι οποίοι είχαν Audi και μεταπηδησαν στην bmw, θα φορολογούνται με συντελεστή 75% ..... Αλά France..... :sm-angry05:


Παλιο ΠΑΠΑΡΑ:original:

alexm
12-09-12, 16:08
Μηχανικοί οι οποίοι είχαν Audi και μεταπηδησαν στην bmw, θα φορολογούνται με συντελεστή 75% ..... Αλά France..... :sm-angry05:


Παλιο ΠΑΠΑΡΑ:original:

αλλα France.....μπορεις να χρησιμοποιησεις πιο ηπιες λεξεις, πχ: παλιο παπαγα....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Eleni
12-09-12, 16:33
Μια ακομα ωραια παγίδα για να ξετινάξουν και οποιον αλλο ξεμυτίσει,,,,,

Απο το 13 λενε για το λεγόμενο περιουσιολογιο και την πλήρη απογραφή του φορολογούμενου...αμαξια, ακινητα,μετρητα,τιμαλφή,με οχες....τα παντα....

Αρα μιλαμε για πλήρη στοιχεία....που σημαίνει οτι....θα υπάρχει μια βαση καστολογισης του τροπου ζωης του καθε ενος μας συμφωνα με αυτα που κατέχει...ολα αυτα θα βγαζουν ενα ποσο ...
Πχ.... εχεις 2 αμαξια που εχουν αξια τοσο, σπιτι με αντικειμενική τοσο, εξοχικό με τοσο ,20000ε στην τράπεζα .....αρα εισαι στην κατηγορια των 40000ε το χρονο....

Τα 40000 θα ειναι η βαση και απο κει και πανω εσυ δήλωσε οσα θες......
Και με τη Αμερικάνικου τυπου φορολόγηση ......φερε μου αποδείξεις οσες θες.....και θα σε φορολογήσω για το ποσο που περισσεύει.......



Κατι τετοιο ακούγεται.....οποτε νομιζω οτι πριν δουμε το οτιδήποτε, πρεπει να ειμαστε πολυ πολυ προσεκτικοί......

Με λιγα λογια η άποψη μου ειναι ......πλεον οσο φθάνει η τσεπη του καθενός μαςthumb
Το Αμερικανικο φορολογικο συστημα, δεν βασιζεται στις αποδειξεις.
Αφαιρεις τοκους απο δανειο σπιτιου, και διαφορους αλλους δημοτικους φορους.
Αφαιρεις ιατρικες δαπανες, αν το ποσο ξεπερνα το 7.5% του μικτου εισοδηματος σου.

Υπαρχει καποιο ποσο που αφαιρεις αναλογα την οικογενειακη κατασταση,(αγαμος η εγγαμος) και αλλο ενα ποσο για καθε μελος της οικογενειας.

βασικα αυτο ειναι το συστημα.

Υπαρχουν νομιμα παραθυρακια που μπορεις να αποταμιευεις χρηματα χωρις να πληρωνεις φορους, με ορους .

Stamatis
12-09-12, 16:37
Μακαρι να ηταν ετσι αλλά δεν ειναι.

θα προσθέτουν τα υπάρχοντα θα τους βαζουν ενα συντελεστή και θα φορολογείσαι για αυτά ανεξάρτητα με το πόσα δηλώνεις.
δεν θα υπάρχουν τεκμήρια δηλαδή αλλά τεκμαρτά.
χεσε μέσα.

Z4 DCT
12-09-12, 16:37
Πάντως για να το συμαζεψουμε και Μην πλατιασει το θέμα........Ακόμα και αύριο αν ανακοίνωναν παύση τεκμηρίων και μειωμένο τέλος ταξινόμησης, σαν Γιάννης θα πρότεινα σε όποιον δεν καλύπτει τα σημερινα τεκμήρια έστω και 2-3 χιλ μειωμένα, ΟΎΤΕ να το σκεφτεί να ανεβεί σε κυβικά.....:whistle:

mark e92
12-09-12, 17:23
θυμαστε το 2009 που μειωθηκε το τελος ταξινομησης;

aristent
12-09-12, 17:49
θυμαστε το 2009 που μειωθηκε το τελος ταξινομησης;

....και ο κοσμος ειδε "το τυρι" αλλα δεν ειδε "την φακα"......

aristent
12-09-12, 18:07
Νομιζω οτι ειναι πολυ τρομοκρατημενος ο ελληνας πολιτης αυτη την στιγμη,για να "τσιμπησει" σε οποιοδηποτε "ευεργετικη" ρυθμιση/καταργηση των τεκμηριων.

Οι πιο πολλοι "παλευουν" και αγωνιουν για τα οχηματα μεγ.κυβισμου που ηδη εχουν στην κατοχη τους,με μεγαλυτερο αγχος την απαξιωση της τιμης μεταπωλησης τους.

Αν το 2013 καταργηθουν τα τεκμηρια,η ελαχιστη αγορα νεων οχηματων μεγ.κυβισμου δεν θα σωσει καποια κατασταση.....

....ομως η επανακυκλοφορια των ηδη υπαρχοντων(αρκετες χιλιαδες!!!!), θα δωσει αρκετη κινηση στο χωρο που ασχολειτε με αυτοκινητα και μια μεγαλη νοτα αισιοδοξιας για το μελλον της αγορας οχηματων μεγ.κυβισμου!!!!

.....και τελος αν ειναι δυνατον???....εχουμε και την Ελενη απο την Αμερικη,γελαει οταν λεμε οτι 2λιτρο οχημα ειναι ΜΕΓ.ΚΥΒΙΣΜΟΥ!!!

.....το ακους αυτο Υπουργε μου*!!!

ΥΣ...*ποτε δεν ξερεις ποιος διαβαζει,αλλωστε η 7αρες αλλα και η 5αρες ειναι μεσα στις προτιμησεις τους!!!:thumbsup:

individual
12-09-12, 18:42
υποθετικα μιλωντας.....
αν αυριο το πρωι,καταργηθουν τα τεκμηρια.....
μηδενικα τελη κυκλοφοριας για ολα τα αυτοκινητα....
καταργηση ακομα και του ποθεν εσχες......
ποσοι πιστευετε οτι θα ''τσιμπησουν''???
1 στους 100......και αααααν!!!

m-power_01
12-09-12, 19:25
Το τελευταίο το νεο το διαβάσατε ;;;
Τεκμήρια στα πτυχία σκέφτονται να βάλλουν ...

PANOS-E60
12-09-12, 19:31
Το τελευταίο το νεο το διαβάσατε ;;;
Τεκμήρια στα πτυχία σκέφτονται να βάλλουν ...

δες εδω τι ζόρι τραβάει ο φίλος μας :thumbsup:

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=313891&postcount=413

Z4 DCT
12-09-12, 19:33
Το τελευταίο το νεο το διαβάσατε ;;;
Τεκμήρια στα πτυχία σκέφτονται να βάλλουν ...

Κατ αρχην ρε παπαρα, μπορεις να σταματησεις επιτελους τις διακοπες σου......και μετα να μιλας για φορο.....καπιταλα:original:

Stamatis
12-09-12, 23:22
Κατ αρχην ρε παπαρα, μπορεις να σταματησεις επιτελους τις διακοπες σου......και μετα να μιλας για φορο.....καπιταλα:original:

οταν μιλάει για διακοπές,εννοεί διαλείψεις... (πυράκια κτλ) μη μασας

mark e92
15-09-12, 16:07
Δεν τα πηραν με μαυρα καθως το ποθεν εσχες αγορας υπηρχε παντα και υπαρχει ακομη (και καλως υπαρχει). Εδω συζηταμε για το τεκμηριο δαπανης αυτοκινητου που ειναι βασισμενο μονο στα κυβικα και θεωρει οτι ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητου κατηγοριας, μαρκας, τιμης αγορας, διανυθεντων χιλιομετρων εχουν τα ιδια εξοδα συντηρησης με το μονο κριτηριο να ειναι τα ιδια κυβικα. Και το ακομη πιο τραγελαφικο οτι το ποσο δαπανης μειωνεται με το περασμα των χρονων (-30% στα 5 ετη, -50% στα 10) ενω εξ ορισμου αυτο ειναι αδυνατο καθως ενα παλιοτερο αυτοκινητο εχει αυξημενα εξοδα συντηρησης σε σχεση με το ακριβως ιδιο αλλα νεοτερο αυτοκινητο.

οταν εδινες το παλιο στον εμπορο 10000 πχ και σου εδινε τιμολογιο 25000 και το καινουργιο απο 35000 εκοβε 30000 τι εκανες εβαζες πλυντηριο για 20000???
Γιαυτο μπηκαν τα τεκμηρια δεν μπορει να δηλωνεις 10000 και να παρεις Μ3 πχ εστω και με εικονικο δανειο , σου λεει λοιπον ο παπ... πως το συντηρεις ??? παρε να χεις!!!
Α και ενα νεο σκεφτονται για αυξηση 10-15% ...

turbodog
15-09-12, 16:22
οταν εδινες το παλιο στον εμπορο 10000 πχ και σου εδινε τιμολογιο 25000 και το καινουργιο απο 35000 εκοβε 30000 τι εκανες εβαζες πλυντηριο για 20000???
Γιαυτο μπηκαν τα τεκμηρια δεν μπορει να δηλωνεις 10000 και να παρεις Μ3 πχ εστω και με εικονικο δανειο , σου λεει λοιπον ο παπ... πως το συντηρεις ??? παρε να χεις!!!
Α και ενα νεο σκεφτονται για αυξηση 10-15% ...

Εχεις μπερδευτει. Αλλο το ποχεν εσχες αγορας και αλλο το τεκμηριο συντηρησης. Ξεμπερδεψετα!
Το παραδειγμα σου αναφερεται στην αγορα του αυτοκινητου!

mark e92
15-09-12, 16:29
Εχεις μπερδευτει. Αλλο το ποχεν εσχες αγορας και αλλο το τεκμηριο συντηρησης. Ξεμπερδεψετα!
Το παραδειγμα σου αναφερεται στην αγορα του αυτοκινητου!

Το καταλαβα αυτο γιαυτο και σου λεω οτι για να εχεις το ταδε πρεπει να βγαζεις τοσα , δεν συμφωνω με αυτους αλλα ετσι ειναι δυστυχως.

turbodog
15-09-12, 16:38
Δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο για καποιον που επαγγελματικα πηγαινε καλα τα περασμενα χρονια, να αγορασε ενα καλο δευτερο αυτοκινητο πληρωμενο με τα λεφτα που δουλεψε και δηλωσε, ενω τωρα με τις δουλειες να μην πηγαινουν καλα, να εχει ελλατωσει την χρηση του στο ελαχιστο?
Πρεπει σωνει και καλα να το 'σκοτωσει' απαξιωνοντας την προσωπικη του περιουσια η να το κανει μπιμπελο σε καποιο μερος του σπιτιου του καταθετωντας τις πινακιδες?
Αλλωστε αν το κινει συχνα πληρωνει φορο μεσω της βενζινης που καταναλωνει και εχοντας ηδη πληρωσει τα αρκετα ακριβοτερα τελη κυκλοφοριας.

pilot
15-09-12, 16:39
Δεν νομίζω οτι υπάρχει ίχνος λογικής ρε παιδιά, τι ψάχνουμε τώρα...:thumbsdown:

mark e92
15-09-12, 16:41
Δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο για καποιον που επαγγελματικα πηγαινε καλα τα περασμενα χρονια, να αγορασε ενα καλο δευτερο αυτοκινητο πληρωμενο με τα λεφτα που δουλεψε και δηλωσε, ενω τωρα με τις δουλειες να μην πηγαινουν καλα, να εχει ελλατωσει την χρηση του στο ελαχιστο?
Πρεπει σωνει και καλα να το 'σκοτωσει' απαξιωνοντας την προσωπικη του περιουσια η να το κανει μπιμπελο σε καποιο μερος του σπιτιου του καταθετωντας τις πινακιδες?
Αλλωστε αν το κινει συχνα πληρωνει φορο μεσω της βενζινης που καταναλωνει και εχοντας ηδη πληρωσει τα αρκετα ακριβοτερα τελη κυκλοφοριας.

εμενα τα λες με το 3λιτρο και τον ροκκο ...

Bazil Van Sinner
15-09-12, 20:42
Πρεπει σωνει και καλα να το 'σκοτωσει' απαξιωνοντας την προσωπικη του περιουσια

εδω ακριβως βρισκεται η λεξη κλειδη,το νοημα του σημερα....εχουν βαλει στο χερι το δημοσιο,της Ελλαδας,Ισπανιας,Ιταλιας.... αυτα που δεν ειχαν βαλει στο χερι ηταν η προσωπικηπεριουσια του καθενα.Μετα κοπων και βασανων η λυση βρεθηκε απαξιωση των παντων!.
ειναι παλιο το 'κολπο της τουλιπας',απο βορειοευρωπαιους εγινε πριν 500χρονια,απο τους ιδιους γινεται και σημερα.

nfot
16-09-12, 00:31
Περιμενετε να δειτε, που σε λιγο θα βαλουν και τεκμηριο στις μοτο, πανω απο 250-300 κυβικα. Θα πεσει πολυ κλαμα και θα ειμαι απο τους πρωτους. Δυο τις εχω, μια 600 και μια 675.

nikos valvetronic
16-09-12, 00:55
Δεν είναι αυτό κίνητρο για να ανέβουμε κυβικά ρε παιδιά,απλά αν γίνει κάποια
μείωση θα βοηθήσει αυτούς που το κρατάνε με νύχια και δόντια.Εγώ π.χ. που
πέρυσι δήλωσα λιγότερο εισόδημα γιατί ο εργοδότης μου άλλαξε τις συμβάσεις
μας από πενθήμερες σε τετραήμερες και η γυναίκα μου που την δήλωνε
4ωρη απασχόληση,μου ήρθε πρώτη φορά να πληρώσω εφορία λόγω του
σούπερκαρ των 2000 που έχω.Φέτος τα κατάφερα,του χρόνου....

Samaro
16-09-12, 09:22
Περιμενετε να δειτε, που σε λιγο θα βαλουν και τεκμηριο στις μοτο, πανω απο 250-300 κυβικα. Θα πεσει πολυ κλαμα και θα ειμαι απο τους πρωτους. Δυο τις εχω, μια 600 και μια 675.
Εμ.... Οσο και να το κάνεις, δεν περνάνε την αξία ενος Ε46 , Μ3ο ?

:original:

aristent
16-09-12, 09:32
Εμ.... Οσο και να το κάνεις, δεν περνάνε την αξία ενος Ε46 , Μ3ο ?

:original:

....για μην το λες......δες εδω:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2771598/

https://i7.photos.scar.gr/2771/2771598_2_b.jpg

τιμη:53,000 euro!!!!:thumbsup:

Stamatis
16-09-12, 09:37
Ο γνωστος παραλιγισμος της δικης μας πραγματικοτητας.
Το IQ των 16.000 εχει το ιδιο τεκμηριο με το Cygnet των 32.000
Απο τη στιγμη που δεν ακολουθουμε ενα μοντελο φορολογησης της προκοπης ακρη δεν θα βγαλουμε.
Η προταση του 2010 για υπολογισμο του τεκμηριου με βαση την εργοστασιακη αξια απομειωμενη κατα 6% δια 3, καθε χρονο και φλατ 3.000 ευρω μετα τα 10 χρονια, ηταν η καλυτερη και πιο λογικη.
Αλλα, φευ....

mark e92
16-09-12, 09:38
Δεν είναι αυτό κίνητρο για να ανέβουμε κυβικά ρε παιδιά,απλά αν γίνει κάποια
μείωση θα βοηθήσει αυτούς που το κρατάνε με νύχια και δόντια.Εγώ π.χ. που
πέρυσι δήλωσα λιγότερο εισόδημα γιατί ο εργοδότης μου άλλαξε τις συμβάσεις
μας από πενθήμερες σε τετραήμερες και η γυναίκα μου που την δήλωνε
4ωρη απασχόληση,μου ήρθε πρώτη φορά να πληρώσω εφορία λόγω του
σούπερκαρ των 2000 που έχω.Φέτος τα κατάφερα,του χρόνου....

Η μονη λυση ειναι μα καταθεσεις της πινακιδες για κανα 3μηνο και εισαι οκ.

pilot
16-09-12, 16:43
....για μην το λες......δες εδω:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2771598/

https://i7.photos.scar.gr/2771/2771598_2_b.jpg

τιμη:53,000 euro!!!!:thumbsup:

καλά... αυτή η μοτοσυκλέτα είναι αντίστοιχη με Pagani Zonda R..δεν αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα.

nfot
16-09-12, 16:54
Εχει εκπληκτικο ηχο το ατιμο, καταξερο.

pilot
16-09-12, 16:55
Ουσιαστικά είναι το αγωνιστικό MotoGP του 2006.. κυριολεκτικά!

aristent
16-09-12, 17:02
Γιωργο,ο Νικολας μπορει να μην εχει την Pagani Zonda R,....αλλα εχει την Φερραρι των μηχανων:
https://i5.photobucket.com/albums/y200/nfot/675/P8287102_resize.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9722

:thumbsup:

EVERGET
16-09-12, 17:02
Ο γνωστος παραλιγισμος της δικης μας πραγματικοτητας.
Το IQ των 16.000 εχει το ιδιο τεκμηριο με το Cygnet των 32.000
Απο τη στιγμη που δεν ακολουθουμε ενα μοντελο φορολογησης της προκοπης ακρη δεν θα βγαλουμε.
Η προταση του 2010 για υπολογισμο του τεκμηριου με βαση την εργοστασιακη αξια απομειωμενη κατα 6% δια 3, καθε χρονο και φλατ 3.000 ευρω μετα τα 10 χρονια, ηταν η καλυτερη και πιο λογικη.
Αλλα, φευ....

H ελληνική αντιπροσωπεία για το Cygnet ζητάει 60,000 αλλά full extra....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nfot
16-09-12, 17:07
Γιωργο,ο Νικολας μπορει να μην εχει την Pagani Zonda R,....αλλα εχει την Φερραρι των μηχανων:
https://i5.photobucket.com/albums/y200/nfot/675/P8287102_resize.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9722

:thumbsup:

Αααααχ, να δω ποτε θα ξαναπαω Σερρες. Θα ξεχασω και τα λιγα που ηξερα...

Stamatis
16-09-12, 17:41
H ελληνική αντιπροσωπεία για το Cygnet ζητάει 60,000 αλλά full extra....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1:

οτι ναναι......

mark e92
16-09-12, 17:58
Υπαρχει και η Panamera Υδριδικη 3.0 και με μειωμενα τελη!

turbodog
25-10-12, 13:50
Επαναφερω το θεμα των τεκμηριων, καθως ενδιαφερει πολλους απο εδω περα, με τα τελευταια νεα για το τι θα ισχυσει το 2013

https://www.dikaiologitika.gr/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B4%CE%B1/%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BC%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%C F%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%83-%CF%84%CE%BF-2013.html

Nikos
25-10-12, 14:05
Η βασικη προταση αφορα μισθωτους και συνταξιουχους.
Για ελευθερους επαγγελματιες υπαρχει επιφυλακτικοτητα για τους γνωστους και πολυ ευνοητους (για ορισμενες κατηγοριες ) λογους.

Stamatis
25-10-12, 14:30
Καθολου δεν με απασχολει το οτι το τεκμηριο μου θα υπολογιζεται μειωμενο κατα 45% καθως το καλυπτω.
Θα προτιμουσα να πληρωνω 45% λιγοτερα τελη κυκλοφοριας καθως με αυτη τη λογικη σε 5 χρονια θα εχω πληρωσει την αξια του αυτοκινητου μου σε τελη.

NickM3CS
25-10-12, 15:21
Καθολου δεν με απασχολει το οτι το τεκμηριο μου θα υπολογιζεται μειωμενο κατα 45% καθως το καλυπτω.
Θα προτιμουσα να πληρωνω 45% λιγοτερα τελη κυκλοφοριας καθως με αυτη τη λογικη σε 5 χρονια θα εχω πληρωσει την αξια του αυτοκινητου μου σε τελη.

+100000
μια ερωτηση. τωρα που το αμαξι μου κλεινει πενταετια θα πληρωσω λιγοτερα τελη κυκλοφοριας? (-30%) ? μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει?

Stamatis
25-10-12, 15:33
οχι
τελη τα ιδια δινεις.
τεκμήριο εχεις λιγότερο

bill_m3
25-10-12, 15:33
+100000
μια ερωτηση. τωρα που το αμαξι μου κλεινει πενταετια θα πληρωσω λιγοτερα τελη κυκλοφοριας? (-30%) ? μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει?

Δεν έχει καμιά σχέση η παλαιότητα με τα τέλη κυκλοφορίας (για την ώρα)!

NickM3CS
25-10-12, 16:26
Δεν έχει καμιά σχέση η παλαιότητα με τα τέλη κυκλοφορίας (για την ώρα)!

και απο οτι διαβασα πριν λιγο με βαση το παρακατω αρθρο μαλλον δεν προκειτε ποτε να εχει σχεση με την παλαιοτητα .... ο υφυπουργος οικονομικων δηλωσε πως:

"Ακόμα, θα ήθελα να αναφέρω ότι το κριτήριο της παλαιότητας έχει εγκαταλειφθεί γιατί θα πρέπει να προχωρήσουμε στην υιοθέτηση ενός περιβαλλοντικού κριτηρίου"

οποτε εμεις που εχουμε σχετικα παλια αυτοκινητα θα το πινουμε κανονικως ...
:-(

https://www.cretalive.gr/new/114664/crete/%C2%ABAnoichtos%C2%BB_o_G._Mauraganis_gia_allages_ sta_teli_kukloforias

turbodog
25-10-12, 16:40
Καθολου δεν με απασχολει το οτι το τεκμηριο μου θα υπολογιζεται μειωμενο κατα 45% καθως το καλυπτω.
Θα προτιμουσα να πληρωνω 45% λιγοτερα τελη κυκλοφοριας καθως με αυτη τη λογικη σε 5 χρονια θα εχω πληρωσει την αξια του αυτοκινητου μου σε τελη.

Σταματη, προφανως και σε απασχολει ακομη και αν το καλυπτεις. Τα αυξημενα τεκμηρια κατοχης/χρησης σου αναλωνουν ολο το διαθεσιμο εισοδημα, οποτε σε μελλοντικη αγορα ακινητου/αυτοκινητου που θα κανεις, υπαρχει το 'ποθεν εσχες' αγορας και δεν θα μπορεις να το καλυψεις με αναλωση εισοδηματων απο τα προηγουμενα ετη, ακομα και αν δεν αποκρυπτεις εισοδηματα, οποτε θα φορολογηθεις. Γιατι οπως καταλαβαινεις εχοντας στην κατοχη σου ενα τριλιτρο δεν σημαινει οτι ξοδευεις και 20 χιλιαρικα το χρονο πανω σε αυτο (μιλωντας παντα για το ποσοστο των κατοχων με φυσιολογικο Μ.Ο. χιλιομετρων) thumb

mikegr
25-10-12, 19:02
επισης υπαρχει 5% εισφορα επι του τεκμηριου που σημαινει οτι θα μειωθει και αυτη.
Το Ζ06 παραμενει ψιλα για μενα παντως...

bill_m3
25-10-12, 19:11
επισης υπαρχει 5% εισφορα επι του τεκμηριου που σημαινει οτι θα μειωθει και αυτη.
Το Ζ06 παραμενει ψιλα για μενα παντως...

Για φέτος δεν ακούστηκε τίποτα ακόμα.....

mikegr
29-11-12, 09:17
Απειροελαχιστες οι μειωσεις στα τεκμηρια και μονο στα ΙΧ. Πολυ φασαρια για το τιποτα

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112954801

friendgr
29-11-12, 09:49
Απειροελαχιστες οι μειωσεις στα τεκμηρια και μονο στα ΙΧ. Πολυ φασαρια για το τιποτα

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112954801

Και όχι μόνο αυτό, επειδή το ελληνικό κράτος έχει αποδείξει ΤΡΑΝΑ ότι είναι "φερέγγυο" εγώ είμαι σίγουρος ότι όταν "τσιμπήσουν" και τα τελευταία "ψάρια" αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού, του χρόνου θα βγουν και θα πουν:
"συγνωμη δεν βγαίνει το πρόγραμμα, αύξηση 20%..... "
και άντε πάλι ουρές στην εφορία για κατάθεση πινακίδων....

mikegr
29-11-12, 13:08
H oποια καταθεση φορολογειται πλεον

Kostas_1
29-11-12, 13:10
H oποια καταθεση φορολογειται πλεον

Τι εννοεις? Δεν ειδα κατι τετοιο....

friendgr
29-11-12, 13:16
Ηταν στα υπό συζήτηση..... τι έγινε; το πέρασαν βράδυ κι αυτό;

https://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ektaktos_foros_sta_akinhta_ix_kai_sthn_idiokatoikh sh.1908796.html

Α ρε ΟΛΑ για την ανάπτυξη μιλάμε. ΟΛΑ......

RallyArt
29-11-12, 17:43
Απειροελαχιστες οι μειωσεις στα τεκμηρια και μονο στα ΙΧ. Πολυ φασαρια για το τιποτα

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112954801

Για δες εδώ : Τεκμήρια2013 (https://www.gocar.gr/calculators/tekmiria.html)

Z4 DCT
29-11-12, 17:47
Για δες εδώ : Τεκμήρια2013 (https://www.gocar.gr/calculators/tekmiria.html)

αυτα ειναι αρχαια.......:original:



https://www.forin.gr/tools/tekmhria

friendgr
29-11-12, 18:24
αυτα ειναι αρχαια.......:original:



https://www.forin.gr/tools/tekmhria


Σίγουρα υπολογίζει σωστά;

Εβαλα 5000 κυβικά (Μ5) έτος πρώτης κυκλοφορίας 2007 και έβγαλε 41800 που σημαίνει ΔΕΝ υπολόγισε την μείωση 30% λόγω πενταετίας.

Σύμφωνα πρέπει να είναι: 29260

https://www.autoblog.gr/2011/12/29/tekmiria-ix-autokiniton-2012/

Αρα κουκουρούκου υπολογίζει.

Kostas_1
29-11-12, 18:32
Σίγουρα υπολογίζει σωστά;

Εβαλα 5000 κυβικά (Μ5) έτος πρώτης κυκλοφορίας 2007 και έβγαλε 41800 που σημαίνει ΔΕΝ υπολόγισε την μείωση 30% λόγω πενταετίας.

Σύμφωνα πρέπει να είναι: 29260

https://www.autoblog.gr/2011/12/29/tekmiria-ix-autokiniton-2012/

Αρα κουκουρούκου υπολογίζει.

Μηως η μειωση αρχιζει και υπολογιζεται (δεν θυμαμαι καλα) μετα την 5ετια. Γιατι αν δηλ βαλεις ετος 2006, το βγαζει σωστα: 29.260

RallyArt
29-11-12, 18:33
αυτα ειναι αρχαια.......:original:



https://www.forin.gr/tools/tekmhria

Αυτό που έβαλες είναι 2012!
Αυτό που σου έβαλα είναι φρέσκο 6ημερών!!
ρεπορτάζ :Δες (https://www.gocar.gr/news/feed/8866,Tekmhria_2013:_Ola_ta_nea_posa_poy_isxyo.html )

Kostas_1
29-11-12, 18:38
ρε παιδες ολα αυτα ειναι ακομη δημοσιογραφικα...

οταν ανακοινωθει το νεο φορολογικο θα μαθουμε με σιγουρια

mikegr
30-11-12, 09:26
ρε παιδες ολα αυτα ειναι ακομη δημοσιογραφικα...

οταν ανακοινωθει το νεο φορολογικο θα μαθουμε με σιγουρια

Σωστα, μεχρι τοτε θα εχει γινει και αυξηση:th_Laie_67-1:

friendgr
01-12-12, 10:33
Πάντως οι τελευταίες διαρροές είναι ακόμα πιό απογοητευτικές....

Μόνο μέχρι τα 1600 κυβικά μείωση.

Από κει και πάνω ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.

https://www.dikaiologitika.gr/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%C E%BA%CE%B1/%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%B8%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BC%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%C F%84%CE%B1.html

Προσωπικά δεν το βλέπω και τόσο απίθανο το σενάριο αυτό διότι:

-ρίχνει στάχτη στα μάτια του λαού και ελαφραίνει την ΜΕΓΑΛΗ πλειοψηφία που είναι 1400-1600 κυβικά, έστω και 20% (άλλο ότι τα παίρνουν απ' αλλού πολλαπλά)

-αποφεύγουν την κοινωνική κατακραυγή/αντίδραση , διότι έτσι όπως έχουν καταφέρει να χωρίσουν την κοινωνία , θα πει ο κόσμος: όσοι είναι "μάγκες" και έχουν 3000και 4000 κυβικά καλά τους κάνουν, ας πληρώσουν.




Υ.Γ. Αν ισχύσει αυτό θα πάνε ΑΠΑΤΑ τα αμαξάκια με τα πολλά κυβικά. Ολα έξω θα φύγουν. Κρίμα.

STREETRACING
01-12-12, 10:53
Πριν 10-15 χρόνια πάντως τα τεκμήρια ήταν παρα πολυ υψηλότερα απο τα τωρινά.

friendgr
01-12-12, 10:55
Βέβαια. τρελά υψηλότερα ήταν επί εποχής δραχμών.

Γι αυτό υπάρχουν περιθώρια......

https://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=1184

Z4 DCT
01-12-12, 11:00
Πριν 10-15 χρόνια πάντως τα τεκμήρια ήταν παρα πολυ υψηλότερα απο τα τωρινά.


Βέβαια. τρελά υψηλότερα ήταν επί εποχής δραχμών.

Γι αυτό υπάρχουν περιθώρια......

Και συναμα παντελώς ηλίθια........και κυκλοφορούσε ολος ο κοσμος με χιλιαρια σκοτωστρες και οποιος ειχε 1400cc ηταν ο μπρουκλης του χωριου....
Για να σκαει μυτη στην πλατεία ο βολευτης με την Ε200 και να νομίζουμε οτι ηρθε η δευτέρα παρουσία.....
:thumbsdown::thumbsdown:

friendgr
01-12-12, 11:06
Σαφως και ηταν ηλιθια αλλα δυστυχώς προς τα εκεί πάμε ξανα ...
αυτό βλέπω.

Θα λες εχω διλιτρο και θα σε κοιτάνε με δέος ...

Stathis
01-12-12, 11:17
επειδη τα περισσοτερα μεγαλα αυτοκινητα εχουν συμπληρωσει ή συμπληρωνουν συντομα 5ετια, νομιζω το προβλημα θα ειναι μικροτερο.

το κολπο με τα τεκμηρια δε νομιζω οτι αφορα οσους φοροδιαφευγουν.
αυτοι πουλανε τα αυτοκινητα και τελος, συνεχιζουν να ειναι αορατοι στην εφορια.

το προβλημα ειναι σε οσους τα καλυπτουν και συνεχιζουν να εχουν τα αυτοκινητα.
με δεδομενο οτι τα τεκμηρια χρησης δεν ειναι ρεαλιστικα σε ολες τις περιπτωσεις (δηλαδη για ενα αυτοκινητο 5000 κυβικων ΔΕΝ χρειαζεσαι απαραιτητα 40 χιλιαρικα το χρονο για τα εξοδα του), το μονο που γινεται ειναι αναλωση του ποσου απο τη δηλωση.

ετσι καποια στιγμη αφου δεν ξοδευεις τοσα, αλλα ομως "τα καις" στη δηλωση σου θα εχεις στην κατοχη σου χρηματα τα οποια ουσιαστικα δεν θα μπορεις να τα εμφανισεις!
τα δηλωμενα-φορολογημενα χρηματα δηλαδη το νομοσχεδιο αυτο τα μετατρεπει σε "μαυρα" μετα απο ενα διαστημα.
οποτε ή θα αναγκαστει καποιος να προβει σε "μαυρες" συναλλαγες, ή να πληρωσει τον επιπλεον φορο οπου αυτο δεν ειναι εφικτο.

λιγο βλακεια ειναι η σκεψη του νομοθετη, τα εχουμε πει χιλιαδες φορες αυτα, αν δεν ειχαμε αυτο το δυναμικο να διοικει δεν θα χρεοκοπουσαμε.

pilot
01-12-12, 11:21
Εδω ρε Σταθη το σμαρτακι εχει 4000 ευρω τεκμηριο..τι να λεμε τωρα...:thumbsdown:

Z4 DCT
01-12-12, 11:32
Εδω ρε Σταθη το σμαρτακι εχει 4000 ευρω τεκμηριο..τι να λεμε τωρα...:thumbsdown:

Όντως....4000 χιλ για το 1000αρακι.....

Πάλι καλά που δεν το θεωρούν και είδος πολυτελείας.....:thumbsdown::thumbsdown :

Stathis
01-12-12, 11:35
το σμαρτ μου στοιχιζει το χρονο 1360 ευρω, ολα πληρωμενα.
το αουντι μου κοστιζει 3600, και το πενβε 3300.
και τα 3 μαζι ειχαν τεκμηριο χρησης 75 χιλιαρικα, ενω το πραγματικο κοστος τους ειναι λιγο πανω απο 8 χιλιαδες...

καπου ειχα βαλει ενα παραδειγμα, ισως και σε αυτο το θεμα, οτι για να ξοδεψεις αυτα τα χρηματα που λεει το υπουργειο πρεπει να οδηγεις συνεχως καπου 40 ωρες το 24 ωρο!!!
τοσο θελει για να βγει το κοστος που βαζουνε... χαχαχχαχαχαχχαχααχα
ζωα.

friendgr
01-12-12, 11:39
επειδη τα περισσοτερα μεγαλα αυτοκινητα εχουν συμπληρωσει ή συμπληρωνουν συντομα 5ετια, νομιζω το προβλημα θα ειναι μικροτερο..

Τώρα.
Το αυτοκίνητο δεν το κρατάς ένα χρόνο. Του χρονου με μια αύξηση π.χ. 20% έρχεσαι πάλι στα ίδια ...

Του παραχρονου με άλλο ένα 20% αρχίζεις να αναλώνεις εισόδημα.

Αν βεβαια χάσεις και την δουλειά σου παραδιδεις και πινακίδες....

Ποιος θα αγοράσει 3 και 4 χιλ. κυβικά;

turbodog
01-12-12, 11:55
Πριν 10-15 χρόνια πάντως τα τεκμήρια ήταν παρα πολυ υψηλότερα απο τα τωρινά.

Ρε γιαννη πριν 10-15 και ο φορος πολυτελειας στα αυτοκινητα ηταν στα υψη. Πρεπει να συνεχιζουμε δηλαδη αυτο το βλακωδες και ηλιθιο αναχρονιστικο και μοναδικο στην Ευρωπη τροπο φορολογησης των κυβικων? Και στην τελικη, εγω γουσταρω να αγορασω με καποια λεφτα που μου περισευουν (απο το νομιμα δηλωμενο και φορολογημενο εισοδημα μου, αφου για την καθε αγορα που κανω υπαρχει το 'ποθεν εσχες' και ΚΑΛΩΣ υπαρχει) ενα αυτοκινητο πολλων κυβικων αντι να αλλαξω την κουζινα του σπιτιου μου η το σαλονι. Πρεπει να τιμωρηθω για αυτο? Αμα το κινω πολυ θα πληρωνω και το τιμημα μεσω φορου της βενζινης (που οι ηλιθιοι ουτε αυτο δεν μπορουν να δουν, τα αυξημενα εσοδα του κρατους απο την επιπλεον καταναλωση της βενζινης). Μπορει να το αγορασω και να το εχω σε ενα γκαραζ και να κανω 100 χιλιομετρα το ΣΚ η οταν εχω λιγο χρονο. Δικα μου νομιμα χρηματα ειναι, οπως θελω τα ξοδευω. Ειπαμε 'ποθεν εσχες' (για ολα και οχι μονο για τα αυτοκινητα), καλως υπαρχει, ολα τα αλλα ειναι για τα σκουπιδια.

turbodog
01-12-12, 12:04
το προβλημα ειναι σε οσους τα καλυπτουν και συνεχιζουν να εχουν τα αυτοκινητα.
με δεδομενο οτι τα τεκμηρια χρησης δεν ειναι ρεαλιστικα σε ολες τις περιπτωσεις (δηλαδη για ενα αυτοκινητο 5000 κυβικων ΔΕΝ χρειαζεσαι απαραιτητα 40 χιλιαρικα το χρονο για τα εξοδα του), το μονο που γινεται ειναι αναλωση του ποσου απο τη δηλωση.

ετσι καποια στιγμη αφου δεν ξοδευεις τοσα, αλλα ομως "τα καις" στη δηλωση σου θα εχεις στην κατοχη σου χρηματα τα οποια θα ουσιαστικα δεν θα μπορεις να τα εμφανισεις!
τα δηλωμενα-φορολογημενα χρηματα δηλαδη το νομοσχεδιο αυτο τα μετατρεπει σε "μαυρα" μετα απο ενα διαστημα.
οποτε ή θα αναγκαστει καποιος να προβει σε "μαυρες" συναλλαγες, ή να πληρωσει τον επιπλεον φορο οπου αυτο δεν ειναι εφικτο.


Σωστος! Αυτο ειχα αναφερει και εγω σαν κυριο προβλημα με τα αυξημενα τεκμηρια. Θα πας σε μερικα χρονια να αγορασεις σπιτι η αλλο αυτοκινητο και δεν θα εχεις τροπο να δικαιολογησεις που βρηκες τα λεφτα (που τα αποκτησες και νομιμα αφου τα δηλωνες και πληρωσες και φορο για αυτα) αφου θα στα εχει 'καψει' το αυτοκινητο

Stathis
01-12-12, 12:05
πρεπει να κανουμε μια επιτροπη και να παμε στο υπουργειο.

friendgr
01-12-12, 12:06
Παιδιά πρέπει να το χωνέψουμε ότι τίποτα δεν γίνεται βάσει λογικής. Και ειδικά από δω και περα ακόμα χειρότερα.
Αφού το λενε ξεκάθαρα και οι ίδιοι. Στόχος είναι η είσπραξη. Τέλος.

Προσωπικά και να καταργούσαν τελείως τα τεκμηρια στα αυτοκίνητα θα κολωνα να πάρω πολλα κυβικά. Γιατί;
Διότι 100% θα ήταν παγίδα.

STREETRACING
01-12-12, 12:07
Μήτσο εννοώ ότι τότε ήταν παρα πολυ πιο αυστηρά κ υψηλά τα τεκμήρια σε σχέση με τώρα.
Κ αν τώρα ήταν σαν τότε δεν θα είχαμε πάρει κανείς πάνω Απο 1600 κυβικά.
Δεν αναφέρομαι στο τώρα καθαρά.

friendgr
01-12-12, 12:08
πρεπει να κανουμε μια επιτροπη και να παμε στο υπουργειο.

Ναι λες και πλέον ολα εξαρτώνται από τα υπουργεία.....

STREETRACING
01-12-12, 12:09
Σωστος! Αυτο ειχα αναφερει και εγω σαν κυριο προβλημα με τα αυξημενα τεκμηρια. Θα πας σε μερικα χρονια να αγορασεις σπιτι η αλλο αυτοκινητο και δεν θα εχεις τροπο να δικαιολογησεις που βρηκες τα λεφτα (που τα αποκτησες και νομιμα αφου τα δηλωνες και πληρωσες και φορο για αυτα) αφου θα στα εχει 'καψει' το αυτοκινητο

Εδω ρε ξαναφορολογουν στη δηλωση μερίσματα κ κέρδη απο λαχεία ΠΡΟΠΟ κλπ
Που είναι ήδη φορολογημενα
Για ποια λογική μιλάμε;

friendgr
01-12-12, 12:19
Μην πατε μακριά. Έχετε κοιτάξει ποτέ τον λογ/σμο του κινητού τηλεφώνου που ολοι μας πληρώνουμε;

Έχω και χρόνια έχουν βάλει το τέλος κινητής τηλεφωνίας. Στην ουσία τι είναι αυτό; φόρος. Καθαρός φόρος.

για κοιτάξτε λιγο.Πάνω σ αυτό βάζουν και 23% !!!

Καλό;

turbodog
01-12-12, 12:19
πρεπει να κανουμε μια επιτροπη και να παμε στο υπουργειο.

Συντομα ομως αν ειναι. Φημες που διαρρεουν τελευταια λενε οτι η απλη επισκεψη σε υπουργειο θα χρειαζεται παραβολο δημοσιου και η επισημη θα εχει κοστος συμμετοχης βασιζομενη στους λογους επισκεψης :D

Stathis
01-12-12, 12:21
Αφού το λενε ξεκάθαρα και οι ίδιοι. Στόχος είναι η είσπραξη. Τέλος.


ουτε αυτο τους νοιαζει.
τους ενδιαφερει να προϋπολογισουν καποια εσοδα για να τα δειξουν στην τροϊκα ενω ειναι ευλογο οτι το μεγαλυτερο μερος δεν θα εισπραχθει.
και οντως δεν τα εισπρατουν ολα και βγαζουν νεα μετρα τα οποια δεν εισπρατουν στο συνολο επισης και παει λεγοντας.

aristent
01-12-12, 12:23
αυτοι κανουν πως εισπραττουν,εμεις κανουμε πως πληρωνουμε και παει λεγοντας!!!:D

Stathis
01-12-12, 12:24
Μην πατε μακριά. Έχετε κοιτάξει ποτέ τον λογ/σμο του κινητού τηλεφώνου που ολοι μας πληρώνουμε;

Έχω και χρόνια έχουν βάλει το τέλος κινητής τηλεφωνίας. Στην ουσία τι είναι αυτό; φόρος. Καθαρός φόρος.

για κοιτάξτε λιγο.Πάνω σ αυτό βάζουν και 23% !!!

Καλό;

ναι αυτο ειναι αλλη μια παγκοσμια πρωτοτυπια!
φπα στο φορο! χαχαχαχαχαχαχα

stef
01-12-12, 15:42
Για να σκαει μυτη στην πλατεία ο βολευτης με την Ε200 και να νομίζουμε οτι ηρθε η δευτέρα παρουσία.....
:thumbsdown::thumbsdown:

Πολύ σωστά τα λές, ο βολευτής....
Ε200 & 520 αν είχες ήσουν τουλάχιστον Αbramovic...:shok:

mikegr
04-12-12, 12:47
Eδω φορολογουνται τα παιδια, τα αυτοκινητα θα τη γλυτωσουν? Τι ψαχνετε τωρα...

https://img16.imagetwist.com/th/02530/u1d2mqr9e7fz.jpg (https://imagetwist.com/u1d2mqr9e7fz/424888_469548336424673_1607426307_n.png.html)

Stamatis
04-12-12, 13:23
Σήμερα πλήρωσα έναν αισθητήρα Λ και λάδια-φίλτρο κινητήρα και εργασία για το αυτοκίνητό μου.
Εδωσα 240 ευρώ.
Αυτό περιέχει ΦΠΑ

Απο τη στιγμή που έχω πληρώσει ήδη φόρο για τη συντήρηση (και τη βενζίνη και τα τέλη κυκλοφορίας και την ασφάλειά του και πάει λέγοντας) ποιός ο λόγος να επιβαρύνομαι με τεκμήριο χρήσης?
Αφού τη χρήση την πληρώνω σε φόρο, απο την ιδια την χρήση?

Τι σκέφτομαι λάθος ρε παιδια΄?

Kostas_1
04-12-12, 13:25
Χαχα, αλλο ο φορος-τεκμηριο χρησης, αλλο ο ΦΠΑ. Εξ ορισμου ειναι διαφορετικοι φοροι που επιβαλλονται ξεχωριστα

Stamatis
04-12-12, 13:29
σορρυ ρε, αλλά τεκμήριο δαπάνης διαβίωσης δεν λέγεται?

Kostas_1
04-12-12, 13:32
σορρυ ρε, αλλά τεκμήριο δαπάνης διαβίωσης δεν λέγεται?

Ναι, και λοιπον?

Αλλο αυτο και αλλο ο ΦΠΑ ο οποιος επιβαλεται σε καθε ειδους συνδιαλλαγη

Stamatis
04-12-12, 13:36
Μα αφού φορολογήθηκα - πλήρωσα φόρο- για τη συντήρησή του.
Μέσω των ανταλλακτικών και του πραγματικού του κόστους.
Δεν είναι μαχητό λοιπόν, το οτι αφού μου κόστισε φέτος 1.000 ευρώ, αποδεδειγμένα, να ζητήσω αναθεώρηση του τεκμηρίου χρήσης ως μη αντικειμενικό?

Πρακτικά χ$τηκα, αλλά κουβέντα να κάνουμε μπας και βγεί καμμιά ιδέα ειναι το θέμα.

Kostas_1
04-12-12, 13:40
Μα αφού φορολογήθηκα - πλήρωσα φόρο- για τη συντήρησή του.
Μέσω των ανταλλακτικών και του πραγματικού του κόστους.
Δεν είναι μαχητό λοιπόν, το οτι αφού μου κόστισε φέτος 1.000 ευρώ, αποδεδειγμένα, να ζητήσω αναθεώρηση του τεκμηρίου χρήσης ως μη αντικειμενικό?

Πρακτικά χ$τηκα, αλλά κουβέντα να κάνουμε μπας και βγεί καμμιά ιδέα ειναι το θέμα.

Αυτο εννοεις? ναι δικιο εχεις, οτι το τεκμηριο χρησης θα πρεπει να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Λαθος ειχα καταλαβει

Stamatis
04-12-12, 13:48
Και ρωταω λοιπον
Στεκει?

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Stathis
04-12-12, 13:55
ρε φιλε προσπαθεις να απαντησεις σε μια αυτονοητη ερωτηση.
φυσικα δεν στεκει, τι στεκει σε αυτον τον τοπο για στεκει και αυτο?

τα ελεγα αυτα πριν 1-2 χρονια, οπως και για τη φορολογια που μας επαιρνε πανω απο το 50%, αλλα λιγοι προβληματιζοντουσαν πραγματικα, τους πολλους δεν τους ακουμπουσαν ολα αυτα.

welΙcome to the cΙlub φιλτατε και εν χριστο αδελΙφε σΙχαματη...:original:

Stamatis
04-12-12, 14:01
ρε φιλε προσπαθεις να απαντησεις σε μια αυτονοητη ερωτηση.
φυσικα δεν στεκει, τι στεκει σε αυτον τον τοπο για στεκει και αυτο?

τα ελεγα αυτα πριν 1-2 χρονια, οπως και για τη φορολογια που μας επαιρνε πανω απο το 50%, αλλα λιγοι προβληματιζοντουσαν πραγματικα, τους πολλους δεν τους ακουμπουσαν ολα αυτα.

welΙcome to the cΙlub φιλτατε και εν χριστο αδελΙφε σΙχαματη...:original:

Βασικά δεν είχα ασχοληθεί γιατι ως μισθωτός, ήξερα οτι δεν γλυτώνω με τίποτα τη φορολόγηση και είχα καθίσει ξάπλα αναπαυτικά και απολάμβανα το γαμήc αλλά τώρα με τις μειώσεις στα μισθά, πρέπει είτε να ξεφορτώσω πράμα είτε να βρώ εναν τρόπο να κρατήσω αυτά που έχω.
Σε καμμία περίπτωση δεν δέχομαι οτι επειδή δημιούργησα κάποια πράγματα στη ζωη μου θα πρέπει να τιμωρηθώ επειδή έδωσα λεφτά στο σύστημα.

Θα έπρεπε να μένω στο νοίκι, να περνάω φέτα στις ξενοδοχειάρες μου τα καλοκαίρια, να νοικιάζω τα αυτοκινητάκια μου και τα σκαφάκια μου και γενικά να είμαι ανύπαρκτος.
Μετανοιώνω.

Πικρά.

PANOS-E60
04-12-12, 14:11
Στάθη, θυμάμαι σε ένα παλιότερο θρεντ είχες γράψει πως θα ξεκίναγες μιά προσπάθεια προσωπικά, σχετικά με τη μαχητότητα των τεκμηρίων, νομίζω με αφορμή το αυτοκίνητο. Καλά θυμάμαι ?

Ptboul
04-12-12, 14:14
Που το πάμε που το φέρνουμε όλα οδηγούν σε επικαιρότητα - προβληματισμό. Δεν μετονομάζουμε κ το φόρουμ σε Bmw problema fans;

Αν δεν είχα τον μπέμπη θα πήγαινα να γίνω χαντές στην Αριζόνα

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/0d/Ricardo-Arjona-El-Problema.jpg

Τώρα πέσαμε στο κανάΛι κ κόβουμε από τα άκοπα.

Stathis
04-12-12, 14:16
Στάθη, θυμάμαι σε ένα παλιότερο θρεντ είχες γράψει πως θα ξεκίναγες μιά προσπάθεια προσωπικά, σχετικά με τη μαχητότητα των τεκμηρίων, νομίζω με αφορμή το αυτοκίνητο. Καλά θυμάμαι ?

ναι το ειχα πει, αλλα δεν το προχωρησα.

Z4 DCT
04-12-12, 17:24
Θα έπρεπε να μένω στο νοίκι, να περνάω φέτα στις ξενοδοχειάρες μου τα καλοκαίρια, να νοικιάζω τα αυτοκινητάκια μου και τα σκαφάκια μου και γενικά να είμαι ανύπαρκτος.
Μετανοιώνω.

Πικρά.

To σωστότερο......το συστημα πριμοδοτεί οποιον ειναι σπάταλος και δεν εκανε καμια επένδυση στην ζωη του....με λιγα λογια αν έκανες ζωαρα.....οπως λες θα εισουν ανύπαρκτος.......μπουρδέλο....

mikegr
04-12-12, 17:33
ουτε να σπουδασεις αξιζει, ουτε να κανεις οικογενεια ουτε να μαζεψεις λεφτα ουτε να χτισεις σπιτι.Ολα χαμενα πανε σ αυτη τη χωρα

A8hnaios
04-12-12, 23:19
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/18121_10151134300687051_216589286_n.jpg

mikegr
14-12-12, 09:23
Oπως το ειπα: Αφου δεν αυξυθηκαν πρεπει να χαιρομαστε
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231226630#ref=newsroombox
Αν και με την επερχομενη αυξηση των αντικειμενικων αξιων θα ανεβουν κι αυτα...

friendgr
14-12-12, 11:52
Συμφωνώ.

Το ότι δεν αυξήθηκαν , έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να τ' αυξήσουν του χρόνου, πιπιλώντας την καραμέλα ότι πέρσι δεν τα αυξήσαμε...

Δεν πρόκειται να μειωθεί ΤΙΠΟΤΑ από δω και πέρα. ΤΕΛΟΣ. (εκτός βέβαια από μισθούς και συντάξεις) .



Υ.Γ. Οσοι πρόκειται να αγοράσουν, να έχουν πάντα καβάντζα την αύξηση τεκμηρίων για να μην βρεθούν να καταθέτουν πινακίδες ή να τα σκοτώνουν....