PDA

Επιστροφή στο Forum : Kia Quoris



Leonidas_E39
20-07-12, 11:47
Τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει....... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=620529&q=95

https://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=620530&q=95

https://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=620532&q=95

https://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=620533&q=95


To νέο πολυτελές μοντέλο της Kia

Με την ονομασία Quoris θα λανσαριστεί στην ευρωπαϊκή και αμερικανική αγορά το νέο μοντέλο της Kia, το οποίο ήδη κυκλοφορεί στη Νότιο Κορέα ως Κ9. To μεγάλο sedan έχει ευρωπαϊκό προσανατολισμό, με την σχεδίαση του να έχει επιμεληθεί ο πρώην σχεδιαστής της Audi.

Αισθητικά, θυμίζει ευρωπαϊκά αυτοκίνητα, έχοντας δυναμικό προφίλ και έντονες ακμές. Έχει μήκος πάνω από 5 μέτρα, με την καμπίνα να χαρακτηρίζεται από την υψηλή ποιότητα κατασκευής, άνεση και πολυτέλεια. Διαθέτει πλειάδα προηγμένων συστημάτων, όπως το «Advanced Smart Cruise Control», το οποίο μέσω ραντάρ ανιχνεύει οποιοδήποτε αντικείμενο στο δρόμο, σε απόσταση έως 174 μέτρα. Επιπλέον, περιλαμβάνει νέας γενιάς heads-up display, αυτόματα LED φώτα και νέο σύστημα ψυχαγωγίας με οθόνη LCD 12,3 ιντσών.

Μέχρι στιγμής, γνωρίζουμε ότι θα είναι διαθέσιμο με δύο κινητήρες, έναν V6 3,3 λίτρων με 300 ίππους και ένα V6 3,8 λίτρων με 334 ίππους, με την κίνηση να μεταδίδεται στους πίσω τροχούς μέσω αυτόματου κιβωτίου οκτώ σχέσεων. Στην αγορά της Νοτίου Κορέας, οι τιμές ξεκινούν από 35.500 ευρώ και φθάνουν έως 57.900 ευρώ.

Πηγη : Zougla.gr

Κωνσταντίνος
20-07-12, 12:39
..........
με την σχεδίαση του να έχει επιμεληθεί ο πρώην σχεδιαστής της Audi.
O οποίος είχε μεγάλο καημό να δουλέψει στην BMW, μιας και εκτιμά αφάνταστα τους εκεί συναδέρφους του. Κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα στο δημιούργημά του :D

Αισθητικά, θυμίζει ευρωπαϊκά αυτοκίνητα, έχοντας δυναμικό προφίλ και έντονες ακμές. Έχει μήκος πάνω από 5 μέτρα, με την καμπίνα να χαρακτηρίζεται από την υψηλή ποιότητα κατασκευής, άνεση και πολυτέλεια. Διαθέτει πλειάδα προηγμένων συστημάτων, όπως το «Advanced Smart Cruise Control», το οποίο μέσω ραντάρ ανιχνεύει οποιοδήποτε αντικείμενο στο δρόμο, σε απόσταση έως 174 μέτρα. Επιπλέον, περιλαμβάνει νέας γενιάς heads-up display, αυτόματα LED φώτα και νέο σύστημα ψυχαγωγίας με οθόνη LCD 12,3 ιντσών.

Μέχρι στιγμής, γνωρίζουμε ότι θα είναι διαθέσιμο με δύο κινητήρες, έναν V6 3,3 λίτρων με 300 ίππους και ένα V6 3,8 λίτρων με 334 ίππους, με την κίνηση να μεταδίδεται στους πίσω τροχούς μέσω αυτόματου κιβωτίου οκτώ σχέσεων. Στην αγορά της Νοτίου Κορέας, οι τιμές ξεκινούν από 35.500 ευρώ και φθάνουν έως 57.900 ευρώ.

Πηγη : Zougla.gr

:D :D :D :D

Leonidas_E39
20-07-12, 12:47
:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Monsta
20-07-12, 12:50
Καλά γελάτε εσείς.

Ανετότατα χτύπαγα ένα τέτοιο ή και το genesis v6 για daily driver.

https://www.hyundaiusa.com/vehicles/2012/genesis/gallery.aspx?

https://www.hyundaiusa.com/vehicles/2012/genesis/?

nikos valvetronic
20-07-12, 13:46
Πολύ ωραίο,φαντάζομαι και με το M-πακέτο θα είναι τρέλα! Και πισωκούνα και 8άρι κιβώτιο,μόνο τον έλικα δεν εβάλαν στο καπό τα αλάνια!

super duper
20-07-12, 14:09
Δεν παμε καλα!!!!

E60_Arkadia
20-07-12, 15:30
Εχουμε εικονες με το Μ-πακ? :thumbsup:

gant
21-07-12, 08:37
Γιατί όχι? Αμαξάρα μέσω-έξω.

GiannisRob
21-07-12, 18:50
Περί κορεάτικης αυτοκινητοβιομηχανίας το ανάγνωσμα, λοιπόν:

10 χρόνια πίσω

Αν σκεφτεί κανείς που βρισκόταν η κορεάτικη αυτοκινητοβιομηχανία πριν 10 το πολύ χρόνια σε σύγκριση με το σήμερα, θα καταλάβει ότι οι Κορεάτες έκαναν σε 10 χρόνια, ότι έκαναν οι Ευρωπαίοι σε 30. Και αυτό είναι κάτι θαυμαστό, όχι μόνο από πλευράς πωλήσεων, αλλά και από πλευράς ποιότητας των προϊόντων τους. Ένα Accent 10ετίας δεν έχει πλέον καμία σχέση με το i30, ενώ μια Ε90 δεν απέχει τόσο πολύ από μία Ε46.

Τη δεκαετία του 90' γνωρίσαμε την άνθιση της ιαπωνικής αυτοκινητοβιομηχανίας, ίσως και από τα μέσα της δεκαετίας του 80. Ήταν τότε που για να χτυπήσουν οι Ιάπωνες την ποιότητα των ευρωπαϊκών αυτοκινήτων που είχαν καλύτερα πλαίσια, καλύτερα στησίματα, καλύτερη οδική συμπεριφορά και συχνά καλύτερα μοτέρ, χρησιμοποίησαν το πλεονέκτημα των χώρων και της τεχνολογίας. Ξαφνικά το μέσω οικογενειακό Corolla ή Carina είχε τους διπλάσιους χώρους από ένα αντίστοιχο ευρωπαϊκό, και πολύ περισσότερα κουμπάκια στο εσωτερικό. Και χάλαγε και πιο δύσκολα.

Η Κορεάτικη αυτοκ/νία τότε ήταν σε πολύ πιο πρωτόγονο στάδιο, θυμίζοντας κάπως τη σημερινή κινέζική, χωρίς όμως το αισχρό copy/paste στον τομέα του design. Αυτοκίνητα πολύ μέτριας ποιότητας, χωρίς ιδιαίτερο design ή κάτι άλλο που να προσφέρουν πέρα από πολύ χαμηλή τιμή.

Μια γενιά πίσω στη γκάμα της Hyundai

Και φτάνουμε στη νέα γκάμα της Hyundai, με βασικό μοντέλο το i30. Οι Κορεάτες εγκαινιάζουν μια νέα ονοματολογία στα μοντέλα τους, λέγοντας μας, ουσιαστικά, ότι ουδεμία σχέση έχουν πλέον αυτά με το κοντινό τους παρελθόν. Πράγματι η γκάμα αυτή έχει μακράν καλύτερη ποιότητα και συναρμολόγηση από την προηγούμενη σειρά μοντέλων, πολύ καλύτερο εξοπλισμό, ανταγωνιστικότατους κινητήρες, χωρίς να υστερεί σε design και τιμή.

Η Kia, θυγατρική πάντα της Hyundai, είναι όμως ένα βήμα πίσω. Πέρα από ένα χαριτωμένο design του Picanto, δεν έχει κάτι αξιόλογο να προσφέρει, με εξαίρεση το Sportage, για τα λεφτά του πάντα.

Το σήμερα

Φτάνοντας λοιπόν στο σήμερα, βλέπουμε την Hyundai να έχει αναβαθμιστεί σε μεγάλο βαθμό στην Ευρώπη, με μια ανταγωνιστικότατη και αξιολογότατη γκάμα μοντέλων, με της πωλήσεις της να μην έχουν προηγούμενο. Στη δε απο 'κει μεριά του Ατλαντικού, έχει μια εξαιρετική γκάμα μοντέλων, με το Genesis να είναι στο top 3 της κατηγορίας του, και αντίστοιχα και τα άλλα μεγάλα μοντέλα της.

Το πλεονέκτημα, αυτό, της Hyundai αξιοποίησε (επιτέλους) και η Kia η οποία έγινε ανταγωνιστική, μέ ένα περίεργο, ίσως, brand positioning, το οποίο δεν απέχει από αυτό της Hyundai. Το ceed είναι αρκετά αξιόλογο στην κατηγορία του και ξεκινάει από σκάρτα 12 χιλιάρικα με πολύ καλό εξοπλισμό και 100κάτι άλογα. To Venga είναι ένα πολλά υποσχόμενο μικρό πολυμορφικό, το νέο Picanto, μία από τις πιο οικονομικές λύσεις στην κατηγορία του, αντίστοιχα και το νέο Sportage. Γενικά, έχει μια πολύ ανταγωνιστική γκάμα, σίγουρα καμία σχέση με το τι πούλαγε πριν 10 χρόνια.

Top of the line: Copycat?

Και ερχόμαστε τώρα στο ζήτημα του "άνω άκρου" της γκάμας, το οποίο όμως δεν αφορά, προς το παρόν τουλάχιστον, την ελληνική αγορά. To Forte είναι ένα μεσαίο, για την αμερικάνικη αγορά, σεντάν, και αμέσως μεγαλύτερο είναι το Optima. Οι τιμές τους είναι ανταγωνιστικότατες σε σχέση με αρκετά ιαπωνικά και αμερικάνικα μοντέλα της αντίστοιχης κατηγορίας και δεν υστερούν, αντικειμενικά, καθόλου σε desing και εξοπλισμό, πράγματα αρκετά σημαντικά στην αμερικανική αγορά. Σε αυτά έρχεται τώρα να προστεθεί και το Quoris, αντίστοιχα με το Equus της Hyundai, που από πλευράς μεγέθους παίζουν στην κατηγορίας της σειράς 7, κοστίζοντας όμως περίπου τα μισά.

Τέτοια μοντέλα δεν έχουν ελπίδα στην Ευρώπη, που γενικά είναι μια τελείως διαφορετική αγορά από την αμερικάνικη. Εδώ δεν matters το size, αλλά άλλα πράγματα. Αντίθετα, στην άλλη όχθη του Ατλαντικού, το size είναι πάνω απ' όλα, λες και το να έχεις δέκα εκατοστά μεγαλύτερο αμάξι απ' του γείτονα σημαίνει ότι την έχεις και μεγαλύτερη ή κάτι τέτοιο. Εν πάσει περιπτώση, στην εκεί αγορά παίζει σημασία το μέγεθος και το value for money. (Όταν εδώ λέμε θα πάρω 316 για να 'χω πενβέ, και ας έχει μόνο 115 άλογα, και ας παίρνεις με τα ίδια λ7 insignia turbo με 200 άλογα, που είναι όμως όπελ και δεν είναι πενβε).

Η αντίληψη της αντιγραφής σχεδιαστικών cues και πάλι δεν έχει την ίδια σημασία που έχει εδώ στην Ευρώπη. Σε αυτό το σημείο παραθέτω την απάντηση του Design Chief της Lexus σε ερώτηση του Bangle για το Hofmeister Kink στην LS: "Ναι, από εσάς (BMW) το αντιγράψαμε, αλλά εμείς το κάναμε καλύτερο και αυτό είναι που μετράει". Με λίγα λόγια, ο μέσος αμερικάνος χέστηκε αν ο Herr Hofmeister έκανε αυτή την πουτανιά με το πίσω παράθυρο στην 1500 ήδη από το 1961. Αυτό που τον νοιάζει είναι ότι η Lexus του του μοιάζει πιο όμορφη από την Ε60 του γείτονα.

Συμπέρασμα

Ναι, οι κορεάτες αντέγραψαν στεγνά και το παραδέχονται. Αυτό που τους νοιάζει είναι να φτιάξουν ένα σύνολο που να προσφέρει πολλά κοστίζοντας λίγα, και ένας τρόπος να προσφέρει πολλά στοιχίζοντας λίγα, είναι να κόψει απ' όπου μπορεί. Ναι, τα πλαστικά τους δεν είναι σαν της BMW, τα δέρματα θα ξεβάψουν μετά από κανα χρόνο, και πολλά άλλα. Επίσης, δεν αυξάνει την τελική τιμή πώλησης, επειδή πουλάει από πριν τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, ούτε επειδή έχει κερδίσει τόσες φορές το DTCC ή οτιδήποτε άλλο. Επίσης αντιγράφει το λεβιέ της BMW, και το πίσω παράθυρο της BMW, και κάτι απ' την Audi και κάτι απ' τη Mercedes σε μια προσπάθεια να δώσει μια νότα πολυτέλειας με εύκολο τρόπο. Λίγο πολύ ακολουθεί τη συνταγή της Lexus, μιας εταιρίας που απέτυχε παταγωδώς στην Ευρώπη, αλλά που κάνει τους Ευρωπαίους να τρέχουν και να μη φτάνουν στο USA.

Αυτά.

:original:

Monsta
21-07-12, 19:15
Ναι, τα πλαστικά τους δεν είναι σαν της BMW, τα δέρματα θα ξεβάψουν μετά από κανα χρόνο, και πολλά άλλα.


Ναι σε όλα εκτός από το παραπάνω.

Ποιανού τα πλαστικά και δέρματα ξεβάφουν, επέτρεψέ μου να έχω αντίθετη γνώμη. ;)

GiannisRob
21-07-12, 20:00
Ναι σε όλα εκτός από το παραπάνω.

Ποιανού τα πλαστικά και δέρματα ξεβάφουν, επέτρεψέ μου να έχω αντίθετη γνώμη. ;)

Αντικειμενικά μιλώντας, δεν ξέρω κατά πόσο ξεβάφουν τα δέρματα της BMW, μιας και δεν έχω ούτε bmw, ούτε δερμάτινο σαλόνι.

Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά το long-term Hyundai Equus που είχαν πέρισυ στο Autoblog.com και γκρινιάζανε συνεχώς για τα καθίσματα, για τα δέρματα που γινόντουσαν μπλε συνεχώς απ' τα τζιν, και από αρκετά πλαστικά του εσωτερικού που είτε έτριζαν, είτε απλά διαλυόντουσαν όπως πχ διάφοροι διακόπτες.

Η παραπάνω πρόταση μου, λοιπόν, είχε καθαρά χαρακτήρα σύγκρισης, και δεν αναφερόταν στην "απόλυτη ποιότητα" κάποιας από τις μάρκες στις οποίες αναφέρθηκα.

:)

Leonidas_E39
21-07-12, 20:18
https://www.youtube.com/watch?v=hzX9EjPFxtw&feature=relmfu


https://www.youtube.com/watch?v=NeWDuGmn_-E&feature=relmfu

Monsta
21-07-12, 20:29
Αντικειμενικά μιλώντας, δεν ξέρω κατά πόσο ξεβάφουν τα δέρματα της BMW, μιας και δεν έχω ούτε bmw, ούτε δερμάτινο σαλόνι.

Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά το long-term Hyundai Equus που είχαν πέρισυ στο Autoblog.com και γκρινιάζανε συνεχώς για τα καθίσματα, για τα δέρματα που γινόντουσαν μπλε συνεχώς απ' τα τζιν, και από αρκετά πλαστικά του εσωτερικού που είτε έτριζαν, είτε απλά διαλυόντουσαν όπως πχ διάφοροι διακόπτες.

Η παραπάνω πρόταση μου, λοιπόν, είχε καθαρά χαρακτήρα σύγκρισης, και δεν αναφερόταν στην "απόλυτη ποιότητα" κάποιας από τις μάρκες στις οποίες αναφέρθηκα.

:)


Εγώ θυμάμαι Γιάννη σε αγγλικό περιοδικό που είχαν το Santa Fe για long-term test 100Κ+ χλμ και είχαν πάθει πλάκα με την αξιοπιστία του. Κανένα τριγμός μέσα, κανένα μηχανικό απρόοπτο.

Αλλά και η ΚΙΑ δε δίνει τυχαία 7 χρόνια εγγύηση (όχι μόνο στην Ελλάδα).

Όσο για τα ξεβάμματα των τζιν, χαχαχα, ποιος σκέφτηκε τέτοια μπούρδα ? :hystericalbs1: Όπως ξεβάφουν στο πλυντήριο, έτσι θα ξεβάψουν και σε όποιο κάθισμα καθίσουμε κι ας είναι και Bentley. Πελάτης μου όμως με Μ6, αναγκάστηκε ν αλλάξει ολόκληρο το κάτω κομμάτι της πλάτης διότι ξέβαψε εκείνο και όχι κάποιο ρούχο πάνω του. Επίσης τα πλαστικά της bmw / audi / vw είναι γνωστό ότι μαδάνε με το καιρό και αυτό δε συνάδει με τη ποιότητα κατασκευής που θέλουν να προβάλλονται αυτές οι εταιρείες.

Monsta
21-07-12, 20:39
https://www.youtube.com/watch?v=NeWDuGmn_-E&feature=relmfu


:shok::shok:

GiannisRob
21-07-12, 20:42
Εγώ θυμάμαι Γιάννη σε αγγλικό περιοδικό που είχαν το Santa Fe για long-term test 100Κ+ χλμ και είχαν πάθει πλάκα με την αξιοπιστία του. Κανένα τριγμός μέσα, κανένα μηχανικό απρόοπτο.

Αλλά και η ΚΙΑ δε δίνει τυχαία 7 χρόνια εγγύηση (όχι μόνο στην Ελλάδα).

Όσο για τα ξεβάμματα των τζιν, χαχαχα, ποιος σκέφτηκε τέτοια μπούρδα ? :hystericalbs1: Όπως ξεβάφουν στο πλυντήριο, έτσι θα ξεβάψουν και σε όποιο κάθισμα καθίσουμε κι ας είναι και Bentley. Πελάτης μου όμως με Μ6, αναγκάστηκε ν αλλάξει ολόκληρο το κάτω κομμάτι της πλάτης διότι ξέβαψε εκείνο και όχι κάποιο ρούχο πάνω του. Επίσης τα πλαστικά της bmw / audi / vw είναι γνωστό ότι μαδάνε με το καιρό και αυτό δε συνάδει με τη ποιότητα κατασκευής που θέλουν να προβάλλονται αυτές οι εταιρείες.

Πάντως, όντως, αυτό με την αξιοπιστία είναι γεγονός! Με εξαίρεση ένα φίλο που βλέπει το Hyundai του σαν εχθρό, όλοι οι άλλοι φίλοι και γνωστοί, κάτοχοι Hyundai/Kia έχουν να το λένε αυτό με την αξιοπιστία. Μόνο φίλτρα, λάδια και μπουζί ζητάνε τα ρημάδια!

Αυτό που είπες τώρα για τα δέρματα μου κάνει κάπως εντύπωση. Δεν περίμενα τα δέρματα να ξεβάφουν σε τόσο ακριβά αυτοκίνητα!

Monsta
21-07-12, 20:53
Δεν περίμενα τα δέρματα να ξεβάφουν σε τόσο ακριβά αυτοκίνητα!


Oh yes !!

Ένα έχω να πω : Προσοχή στις ζώνες των παντελονιών που τρίβονται στο κάτω μέρος της πλάτης του καθίσματος. Θα ξεβάψει το κάθισμα και όχι η ζώνη. :original: