PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη Μαρκουτσιου αντλιας τιμονιου.



billakos
14-03-12, 15:37
Παιδες αρχισε να δακρυζει το μαρκουτσι σε δυο σημεια και ειπα να το αλλαξω.καινουργιο με ειπαν 200ευρω και μεταχειρο 80ευρω. με λεει ο μηχανικος ασε θα παμε σε ενα π κανει τετοια κ θα μας το κανει. πηγα το εκανα με 20ευρω. ομως τωρα αρχισε να κανει θορυβο σαν βουιζει οταν στριβω σταματημενος.λιγο μεν αλλα τον ακουω. τη λετε και εσεις??? παω για καινουργιο??? οριστε και το λινκ για να καταλαβετε γι ποιο λεω.
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2002/june/browse/steering/hydro_steering_oil_pipes/

ειναι το ν3!!!

katsaraios
14-03-12, 16:36
Παιδες αρχισε να δακρυζει το μαρκουτσι σε δυο σημεια και ειπα να το αλλαξω.καινουργιο με ειπαν 200ευρω και μεταχειρο 80ευρω. με λεει ο μηχανικος ασε θα παμε σε ενα π κανει τετοια κ θα μας το κανει. πηγα το εκανα με 20ευρω. ομως τωρα αρχισε να κανει θορυβο σαν βουιζει οταν στριβω σταματημενος.λιγο μεν αλλα τον ακουω. τη λετε και εσεις??? παω για καινουργιο??? οριστε και το λινκ για να καταλαβετε γι ποιο λεω.
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2002/june/browse/steering/hydro_steering_oil_pipes/

ειναι το ν3!!!

Ο θορυβος δεν εχει να κανει με την επισκευη .Οταν λες βουιζει τι εννοεις το ακους μεσα στην καμπινα?

billakos
14-03-12, 16:42
ομως πριν δεν ακουγοταν τπτ.αυτο αρχισε αφου αλλαχτηκε το μαρκουτσι. ναι φιλε μου ακουγεται μεσα,οταν στριβω τ τιμονι.

katsaraios
14-03-12, 16:49
ομως πριν δεν ακουγοταν τπτ.αυτο αρχισε αφου αλλαχτηκε το μαρκουτσι. ναι φιλε μου ακουγεται μεσα,οταν στριβω τ τιμονι.
Τσεκαρε την τρομπα-υγρα.

deepBLUE
14-03-12, 17:20
Το σφύριγμα σαφώς και έχει να κάνει με την επισκευή !!!
Απλα για να το επισκευάσει η διάμετρος της τρύπας είναι πιο μικρή απ ότι αυτη του γνήσιου ανταλλακτικου και δυσκολεύει τη ροή.
Η λύση είναι μια,βάλε καινούργιο γιατι αλλιώς θα ταλαιπωρεισαι .

steliosgt
14-03-12, 17:33
με γυρισμενο τον τροχο στο ενα τερμα ριχνουμε atf μεχρι στην σταθμη στο δοχειο...μαρσαρουμε με κλειστο καπακι και επαναλαμβανουμε στην αλλη πλευρα συμπληρωνοντας και παλι υγρα. κανε το 2-3 φορες να φυγουν τυχον φυσαλλιδες απο το κυκλωμα του τιμονιου.

giannis_compact
14-03-12, 17:50
Ο θορυβος δεν εχει να κανει με την επισκευη .Οταν λες βουιζει τι εννοεις το ακους μεσα στην καμπινα?

Γιώργο μου έχει να κάνει με την επισκευή!Το έχω δει σε πολλά αυτοκίνητα!Αυτό συμβαίνει διότι το μαρκούτσι έχει μέσα μία βαλβίδα και κάποιοι δεν το ξέρουν με αποτέλεσμα να μην τη βάζουν στο νέο μαρκούτσι κι απο κεί προκαλείται ο θόρυβος!Τσεκαρισμένο 100%!Άν βάλεις τη βαλβίδα δεν ακούγεται τίποτα!

ghost-rider
14-03-12, 18:09
Απο επισκευη μαρκουτσιου τον θορυβο τον εχω κ εγω.
Βασικα δεν επισκευασα. Εφτιαξα καινουριο και φυσικα ουτε που μου περασε στο μυαλο οτι υπαρχει βαλβιδα μεσα.

Υπεθεσα οτι στους νεους συνδεσμους γινεται η δουλεια. Οτι οι μαμα ηταν πιο σωστα μελετημενοι ενω του μηχανουργειου εχουν παραπανω τριβες. Αλλα απ οτι φαινεται δεν ισχυει(τι βαλβιδα ειναι αυτη ρε παιδια? και πεταξα τα παλια μαρκουτσια ρε γμτ...).
Τες πα τα 20 ευρω ειναι αψογη τιμη για καινουρια μαρκουτσια. Εγω να σου πω γυρω στα 50 ειχα σκασει...
Αμα δε σε ενοχλει ο θορυβος προβλημα δεν υπαρχει.
Εμενα ειναι αμελητεος. Δεν πιστευω οτι αξιζει να σκασεις 200 και να τα σκας καθε τοσο γι λιγο(πραγματικα λιγο ομως) παραπανω βουητο.


ΑΑΑ! Να προσεξεις τον ελαστικο συνδεσμο που κρατα τα μαρκουτσια στην κρεμαγιερα.
Οπως κοιτας κατω απο μπροστα ειναι στην αριστερη μερια.
Πολλες φορες οι μαστορες τον καταργουν θεωρωντας οτι δεν εχει λογο υπαρξης!
Εχει ομως! Αν στον καταργησαν το βουητο αυξανεται πολυ!!

ghost-rider
14-03-12, 18:16
Ο ελαστικος συνδεσμος στον οποιο αναφερομαι ειναι το τεμαχιο με το νουμερο 15.
Και ειναι απαραιτητος.

deepBLUE
14-03-12, 19:13
Εγω παλι πιστευω πως αξιζει να παρεις καινουργιο εργοστασιακο το οποιο εχει και 2 χρονια εγγυηση.

katsaraios
14-03-12, 22:03
Γιώργο μου έχει να κάνει με την επισκευή!Το έχω δει σε πολλά αυτοκίνητα!Αυτό συμβαίνει διότι το μαρκούτσι έχει μέσα μία βαλβίδα και κάποιοι δεν το ξέρουν με αποτέλεσμα να μην τη βάζουν στο νέο μαρκούτσι κι απο κεί προκαλείται ο θόρυβος!Τσεκαρισμένο 100%!Άν βάλεις τη βαλβίδα δεν ακούγεται τίποτα!

Εννοειται οτι πρεπει να μπει η βαλβιδα αλλο θεμα αυτο και αλλο η αγορα καινουριου που δεν συμφερει συμφωνα με την τσεπη μου...
οποτε το βγαζει και ελεγχει αν ειναι μεσα σωστα??

Kostase46
14-03-12, 22:04
Το ειχα κανει κι εγω το μαρκουτσι και δεν ειΧα κΑνενα προβλημα μεχρι να το δωσω τ αμαξι, εγω νομιζω πως δεν εχεις λαδια μεσα και βουιζει νομιζεις πως εχεις αλλα σε ξεγελαει ο αφρος που υπαρχει μεσα.

billakos
15-03-12, 18:11
παιδες ευχαριστω για τια απαντησεις. λαδια εκανα τσεκ ειναι οκ.το καναμε με τον μηχανικο κιολας. ναι το ν15 εννοειται οτι δεν το εβγαλα. αυτο ομως που δεν ηξερα ειναι αυτο για την μπιλια που λετε.. και μαλλον ουτε ο αλλος πρεπει να ηξερε γτ δεν μ ειπε τπτ.ιδια διαμετρο μαρκουτσι ειχαμε βαλει και το μετρησα και εγω.
ρε παιδες τη προτεινετε?? δλδ μπορουμε να βαλουμε πνιχτη με μπιλια?
γτ να δωσω 200 ευρω για δυο μαρκουτσια δεν παιζει.. το θεωρω κοροϊδια.

deepBLUE
15-03-12, 18:17
Να δωσεις 200 είναι το πιο σωστό και το πιο ασφαλές

race850i
15-03-12, 19:29
οταν βγαλατε τον σωληνα αδειασατε ολο το λαδι απο το συστημα;;;

Το αυτοκινητο ηταν παγωμενο η ζεστο;;

billakos
15-03-12, 19:36
αδειασε ολο.. ηταν ευκαιρια να βαλω κ καινουργιο.. μμ ηταν κρυο θυμαμαι.

race850i
15-03-12, 19:42
και πως κανατε την εξαερωση;

billakos
15-03-12, 19:57
με γυρισμενο τον τροχο στο ενα τερμα ριχνουμε atf μεχρι στην σταθμη στο δοχειο...μαρσαρουμε με κλειστο καπακι και επαναλαμβανουμε στην αλλη πλευρα συμπληρωνοντας και παλι υγρα. κανε το 2-3 φορες να φυγουν τυχον φυσαλλιδες απο το κυκλωμα του τιμονιου.
ετσι το καναμε. αυτη τ διαδηκασια ακολουθησαμε που ανεφερε ο φιλος ποιο πανω.

race850i
15-03-12, 20:13
Δεν χρειαζεται μαρσαρισμα γιατι η αντλια δουλευει ειδη.

Με ισιο τιμονι γεμιζεις το δοχειο μεχρι το ΜΑΧ,βαζεις μπροστα γυρνας το τιμονι δεξια/αριστερα 2 φορες.
Επαναφερεις το τιμονι σε ευθεια και σβηνεις.
Ελεγχεις και συμπληρωνεις παλι μεχρι το ΜΑΧ.

Αν με ζεστο μοτερ η σταθμη του λαδιου ειναι πανω απο το ΜΑΧ ειναι φυσιολογικο.

billakos
19-03-12, 22:56
το ξανακαναμε μετα για να δουμε μηπως φταιει αυτο.. αλλα μπα τπτ.
μηπως υπαρχει τροπος να βαλουμε κατι σαν εκεινη τη βαλβιδα μπας κ κοψει ο ηχος. μηπως υπαρχει καποιο εξαρτημα???

deepBLUE
20-03-12, 08:34
Καλε μου μπιλακο,εχεις χασει τοσο χρονο και παιδευεσαι χωρις κανενα αποτελεσμα αν καταλαβαινω καλα.
Μια λοιπον και εκανες οποια προσπαθεια για να σταματησει ο θορυβος και δεν ειχες το επιθυμητο αποτελεσμα οι επιλογες σου ειναι 3.
Η θα συνεχισεις να το παλευεις σπαταλωντας χρονος και στο τελος και ψυχικη ηρεμια
η θα αγορασεις καινουργιο με την εγγυηση του και θα γινεις κατατι φτωχοτερος αλλα θα ησυχασεις
η θα μαθεις να ζεις με αυτο το θορυβο και τελος.
Σορρυ που στα λεω ετσι ωμα μα ειναι η αληθεια.
Καλη συνεχεια στη προσπαθεια :)

billakos
20-03-12, 10:49
οχι ρε συ σιγα δεν παρεξηγουμαι, ισα ισα συμφωνω.. ενα απο αυτα θα κανω.
γτ βλεπω οτι ακρη δεν βγαινει.. ευχαριστω παντως για τις προτασεις-αποψεις ολων.

katsaraios
20-03-12, 15:36
Καλε μου μπιλακο,εχεις χασει τοσο χρονο και παιδευεσαι χωρις κανενα αποτελεσμα αν καταλαβαινω καλα.
Μια λοιπον και εκανες οποια προσπαθεια για να σταματησει ο θορυβος και δεν ειχες το επιθυμητο αποτελεσμα οι επιλογες σου ειναι 3.
Η θα συνεχισεις να το παλευεις σπαταλωντας χρονος και στο τελος και ψυχικη ηρεμια
η θα αγορασεις καινουργιο με την εγγυηση του και θα γινεις κατατι φτωχοτερος αλλα θα ησυχασεις
η θα μαθεις να ζεις με αυτο το θορυβο και τελος.
Σορρυ που στα λεω ετσι ωμα μα ειναι η αληθεια.
Καλη συνεχεια στη προσπαθεια :)

Υπαρχει και η 4η λυση ,αγορα μεταχειρισμενου με τα μισα λεφτα.

850CSI
20-03-12, 15:51
Παιδες αρχισε να δακρυζει το μαρκουτσι σε δυο σημεια και ειπα να το αλλαξω.καινουργιο με ειπαν 200ευρω και μεταχειρο 80ευρω. με λεει ο μηχανικος ασε θα παμε σε ενα π κανει τετοια κ θα μας το κανει. πηγα το εκανα με 20ευρω. ομως τωρα αρχισε να κανει θορυβο σαν βουιζει οταν στριβω σταματημενος.λιγο μεν αλλα τον ακουω. τη λετε και εσεις??? παω για καινουργιο??? οριστε και το λινκ για να καταλαβετε γι ποιο λεω.
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2002/june/browse/steering/hydro_steering_oil_pipes/

ειναι το ν3!!!
ΟΧΙ φιλε μου ο θορυβος η βουητο αν δεν διαρεη πουθενα δεν εχει καμια σχεση με το μαρκουτσι Υψηλης πιεσεως (ειχα αλλαξη στη βιεννη και στο δικο μου καινουργιο γνωστη μπεμβεδοπεριπτωση) κατι αλλο ειναι.
ΥΣ. μετα την τοποθετηση τα λαδια μπηκαν σωστα!!!!!

zaharias
20-03-12, 19:39
Υπαρχει ενας προμηθευτης που λεγεται codan.. Αυτα εχω παρει εγω.. ειναι κατι σαν ΟΕΜ supplier για τη BMW.. Ψαξε ebay κτλ μηπως τα βρεις..
Εγω τετοιο εχω παρει και δουλευει μια χαρα.. εμενα εκανε λιγο θορυβο η αντλια του υδραυλικου (LF-20 κλασικο "θεμα" στα Μ54Β30) και την αλλαξα και ειναι μια χαρα τωρα..

harryd
20-03-12, 20:45
δοκιμασε πιανοντας το σωληνα στο ελαστικο κοματι μηπως με καποια κλιση αλλαξει το βουισμα και εκει δοκιμασε να τον στερεωσεις με κατι π.χ. tie wrap η στραβωνοντας ελαφρα το μεταλλικο σημειο του

zaharias
20-03-12, 23:28
Το θεμα ειναι το βγαζει μονο για 6κυλινδρα στην αναζητηση.. https://www.ebay.co.uk/dsc/i.html?_nkw=codan+bmw+e46&_in_kw=1&_ex_kw=&_sacat=See-All-Categories&_okw=codan+bmw+e46&_oexkw=&_adv=1&LH_TitleDesc=1&_udlo=&_udhi=&_ftrt=901&_ftrv=1&_sabdlo=&_sabdhi=&_samilow=&_samihi=&_sadis=200&_fpos=Postcode&LH_SubLocation=1&_fsradio2=%26LH_PrefLoc%3D1&_sargn=-1%26saslc%3D2&_salic=3&_saact=3&LH_SALE_CURRENCY=0&_sop=12&_dmd=1&_ipg=50
Εσενα ειναι Ν42?
Μπες με το πλαισιο σου στο realoem και βρες το part number του ανταλλακτικου.. Μετα googlαρε το να δεις..